Uitverkoop NUGIris Afbraak. Hou je roer Hecht duurt voort De ©er van den Cow-Boy IMisil k I Voor net uitgevoerd Drukwerk IS HET ADRES N.V. Drukkerij Sinjewel, Umuiden. een flink Dagmeisje Net Meisje nette Werkhuizen. Huishoudster Zaak Kost en Inwoning Spot goedkoop twee woonhuizen een ruim Heerenhuis Burgerwoonhuizen Burgerwoning Ie huur Bovenhuis Ongem. kamer ÖS1Z0 IThalia-Theater - l]mulden j In de hoofdrol HAROLD LOYD, bekend uit „Orootmoeders 1 Jonj'en".; De pers is algemeen van oordeel, dit is de beste film van Harold Loyd. T.rivolin en de geheimzinnige Auto trein om 1 uur n.m.); om 2.25 kln.m. naar het zuiden van Holland en Ade visch per Harwich-boot naar de Londensche markt gaat, waar het den ^volgenden morgen vroeg verkocht «•iwordt en op de ontbijttafels van de lio- °«tels kan verschijnen)om 5.20 n.m. gaat ner een trein naar Gelderland, om 6.37 4n.m. naar het zuid envan Holland en (na.ar België en om 10.— n.m. gaat een naar Bentheim en verder Duitschland in. k Natuurlijk kunnen dergelijke visch- ^transporten in ijs niet veel verder dan naar onze onmiddellijke naburen aan .ade Hollandsche grenzen gaan leDuitschland, België, Engeland en frankrijk. Een klein kwantum (dat Whter grooter wordt) gaat tot aan doch moet zeer zorgvul dig verpakt worden om het versch te '^houden. De omvang van de markt, wat be treft versche \isch voor Holland, is •a'dus noodzakelijkerwijs beperkt, de J" vischsoort en zijn voornamelijk: schel- visch, kabeljauw, schol, tarbot, tong en dergelijke, en het verzenden over [(grootere afstanden zou schade doen 'aan haar kwaliteit. Doch moderne methoden vergrooten den straal van .succesvol vervoer door middel van 'koelwagens. Een systeem om de visch te bevriezen is uitgedacht en heeft groote belangstelling gewekt in Canada, Nieuw-Zeeland en andere lan gden. Dit zal niet alleen !%en groote in- rs.vloed uitoefenen op den prijs van de n'visch, doch tevens brengt het versche visch binnen het bereik van menschen, tot nog toe alleen de geconserveer de krijgen konden. Eveneens 'zal door n.deze methode visch verkrijgbaar zijn buiten het jaargetijde van de vangst. Het aannemen van dit systeem in Holland vond plaats onder den invloed van de toestanden door den Wereld- oorlog veroorzaakt in 1918. Het gebrek laan voedsel in Holland maakte het noodzakelijk rond te zien naar midde- om de voeding van het volk op peil te houden en dientengevolge werd een -«poging gewaagd om visch te bevriezen volgens het systeem van den Deen Ot- ;ltesen, voor welk doel de Vereenigde Ijsfabrieken te IJmuiden (welke in- Istallaties met de grootste capaciteit Europa bezit) op verzoek van de ;i Hollandsche Regeering, de noodzake- ilijke installatie opbouwde!-Een gedeel- (j te van de kleine ijsmachines werd tl klaargemaakt voor de bevriezing van jdê visch; de circulatie van de pekel door de koelhuizen werd versnelt, zoo het bevriezen van die buizen voor- werd. Het deel van dë ijsmachi- jjre, dat gebruikt wordt voor onder dom- npeiing van de visch werd zeer dicht bij s de roerders gebracht, ten einde de pi visch in zoo nauw mogelijk contact de in beweging gebrachte pekel te (brengen. De ijsvormen konden in het overige deel van den generator blijven, zoodat met weinig kosten °n moeite de j. installatie beurtelings als ijsmachine j.en als vriesinrichting voor visch ge- fbruikt kon worden, (Alhoewel het experiment succesvol 6was, werd het niet op groote schaal toegepast, daar omstandigheden aan het einde van den oorlog de geheele j wijze van zien veranderde, wat betreft het probleem der voedselvoorziening. Het was echter bewezen, dat het be vriezen van visch het dagelijks voor- zien van verafgelegen markten moge lijk zou maken en daar de Regeering, die het Ottesen-patent, voor i 100.000. gekocht had, de uitgaven betaalde voor de toepassing, gingen de Vereenigde Ijsfabrieken door met het geregeld be vriezen van visch, zoo dat zij in 1923 35000 K.G. aan de markt brachten. De Maatschappij koopt de versche visch en verkoopt het na. bevriezing aan de exporteurs en ook aan de Stoomvaart Mij. „Nederland", welke het op haar mailbooten gebruikt en het bovendien in koelkamers naar Batavia vervoerd, alwaar men IJmuider visch in de vischwinkels kan zien en koopen. De rapporten omtrent deze bevroren visch zijn gunstig, zoowel op de schepen als te Batavia wordt het, zoo men zegt, in uitstekende conditie geconsumeerd en de Ijsfabrieken ontvangen nu orders voor bevroren visch tot aan Zuid- Afrika. Een factor van groot belang bij het transport van bevroren visch is na tuurlijk de aanwezigheid van vrieska- mers aan boord van schepen, ijskasten is niet voldoende. De uitrusting van de Hollandsche mail-stoomers voorziet zoowel in de behoefte aan vrieskamers als aan ijskasten. De Mij. „Nederland" is sedert 1910 uitgerust voor het ver voer van aan bederf onderhevige goe deren en 5 van haar schepen hebben zoowel vrieskamers als ijskasten. De Kon. Holl. Lloyd heeft eveneens vracht- booten op deze wijze uitgerust, elk met 2000 ton laadruimte. De Holland- Amerika Lijn heeft 5 vrachtbooten met ijskasten en koelkamer-installaties in de twee motorschepen, waarvan de laadruimte van ieder resp. 28000 en 63000 kub. voet meet. De Holland-Zuid- Afrika Lijn heeft "vrieskamers op twee van haar schepen van 42000 en 33000 kub. voet resp. De Rot.terdamsche Lloyd heeft ijskasten en vrieskamers op 3 van haar mailstoomers en 2 van haar nieuwste schepen zullen ook zoo uitgerust worden. Op de Holland— Australië Lijn is een schip uitgerust met heide installaties. Deze. lijst van uitsluitend Holland sche schepen, toont, dat het mogelijk is, bevroren, visch van IJmuiden naar bijna ieder deel van de wereld te zen den, zonder Teenig gevaar voor bederf. Het is een eigenaardig feit, dat de bes te resultaten verkregen zijn op de lang ste afstanden. Dientengevolge heeft de uitvoer naar Nederl. Oost-Indië reeds respectable afmetingen aangenomen. Er bestaat daar een firma, welke een agentschap in Holland heeft, dat ge regelde zendingen bevroren visch naar Batavia verstuurt. De Vereenigde Ijsfabrieken van IJmuiden garandeeren, na 5 jaar proef nemingen, de aankomst van bevroren visch in goede conditie op eiken af stand. Proeven hebben geleerd, dat de methode van bevriezing, de duur en de behandeling bij transport verschillend toegepast moeten worden voor iedere vischsoort en er zijn methoden uitge dacht, 'zoodat dit kan gedaan worden. Het proefstation van de Ned. Ver. v. Koeltechniek gaf zeer waardevolle medewerking, inzake het maken der voorbereidingen en der verschillende proeven. De bovengenoemde Vereeni- ging wordt gesubsidiëerd door de Hol landsche Regeering en is een weten schappelijke instelling en heeft vele goede diensten aan het practische werk geleverd. Op deze wijze kwam men tot de conclusie, dat het opslaan en de transport plaats moet vinden in ka mers, waar alle mechanische circulatie van lucht buitengesloten moet zijn, en tevens dat elk verschil in temperatuur of zoutgehalte nadeelig is voor de be vroren visch. In de vrieskamers is iedere temperatuurschommeling, hoe weinig ook en zelfs indien regelmatig, slecht, zelfs wanneer zij beneden het vastgestelde minimum blijft. Een regel matig herhaalde herbevriezing verbe tert de smakelijkheid en de duurzaam heid van de visch. Het werkelijke be vriezen van de visch wordt gedaan in tanks, gevuld met pekel van een sa menstelling, die voor iedere vischsoort anders is. Deze pekel wordt in voort durende beweging gehouden, terwijl de visch! er in onder gedompeld is. Kleine visch blijft gedurende 10 minu ten in de pekeltanks, grootere soorten iets langer. De manden, die de visch bevatten, worden laagsgewijs in de tanks geplaatst, zoodanig dat de pekel iedere visch kan bereiken en een ijs korst wordt er omheen gevormd. De temperatuur in de tanks is van 15° tot 16° C., die in de vrieskamers 10° onder nul. Men heeft ontdekt, dat het nood zakelijk is te voorkomen, dat er lucht bij de visch treedt gedurende het trans port, daar anders het gevaar voor oxydatie van de vetachtige componen ten niet onaanzienlijk wordt; om de ze reden de hierboven, vermelde nood zakelijkheid om de lucht buiten de vrieskamers te sluiten aan boord van schepen. Het gebruik van bevroren visch is in vergelijking nog klein, gedeeltelijk ten gevolge van de afkeerigheid van de vischhandelaren, wat betreft cenige nivelleering der prijzen en deels ten gevolge van het zelfde vooroordeel als gekoesterd wordt tegen bevroren vleesch, een vooroordeel, dat thans echter geheel terzijde gezet kan wor den; doch de mogelijkheid van deze conserveer-met'hode is van belang, wanneer we het vraagstuk der vis- scherijindustrie beschouwen. Het is een algemeen bekend feit, dat de visch- voorraad in de Noordzee aan het afne men is. In 1923 was het bedrag aan visch, door stoomtrawlers te IJmuiden binnengebracht, slechts 30 van dat in 1918, en dit jaar (1924) tot November is het ongeveer 17 minder dan dat van 1923. Een oorzaak van deze ver mindering kan worden gezocht in het steeds groeiende aantal stoomtrawlers, dat de Noordzee bevischt; er zijn er on geveer 2000 tezamen en het is berekend, dat het gebied van de zee, waar ge- vischt wordt, ongeveer zes maal per jaar afgetrawld wordt. Een ..andere oorzaak is, het groote aantal Holland sche booten, dat langs de Nederland- sche kust naar kleingoed vischt, dat gebruikt wordt om de honderd-duizen den eenden te voeden, welke een bron van inkomsten vormen voor Noord- Holland. Een derde reden is de kleine maas van de netten in gebruik op de trawlers, welke veel jonge visch doodt. De Internationale Commissie voor Diepzee Onderzoek, opgericht in 1905, heeft zich bezig gehouden met dit vraagstuk en op de Conferentie te Ko penhagen gehouden in 1924, werden maatregelen voorgesteld om het kwaad te voorkomen. De eerste was: een wijdere maas moet worden voor geschreven voor de netten; ten tweede, het binnenbrengen van kleine visch moet worden verboden, ten derde, een sluiting van alle vischgronden waar jonge visch tot 3 jaar oud gewoonlijk verblijf houdt. Geen varf deze voorstel len schijnt in diermate uitvoerbaar te zijn, zoodat er een groote verbetering uit zou voort vloeien. Het derde voor stel, waarvan deskundigen het meest verwacht, schijnt onuitvoerbaar op grond van de kosten van de surveillan ce, welke noodig zou zijn en welke een afstand van 12 mijl van uit de kust zou moeten beslaan. De haringvangst wordt eveneens" be dreigt door de door de trawlers uitge oefende methoden: elk jaar worden eenige tientallen millioenen jonge ha ringen in de zee teruggeworpen, daar zij voor elk doel te klein zijn, maar zij zijn allen gedood en dus verloren voor eenig nuttig doel in de toekomst. De verdelging van andere visclisoorten vindt op nog grootere schaal plaats. Men heeft geschat, dat van de schol, die op Hollandsche trawlers gevangen wordt, ongeveer 80 dood in zee te rug geworpen wordt, als zijnde te klein; van de schelvisch, die in de netten ge vangen wordt in het percentage 46, van de kabeljauw 49, van de tong 18. Er zijn gevallen bekend, dat van de 80 manden binnengehaalde schol, slechts 5 man den vol als verkoopbaar werden be schouwd, de inhoud van de andere 75 ging overboord, dood. Deze kwade ge woonte wordt even sterk of nog ster ker aangetroffen onder de tfawlers van Engeland, Duitscliland, Frankrijk en Scandinavië. In het licht van deze feiten, waaraan alleen een einde gemaakt kan worden door internationale verdragen, en waarschijnlijk dan nog na wie weet hoeveel jaren, wint het bevriezen van visch als. een conserveermiddel in be langrijkheid, want daar de aanvoer kleiner wordt, kan op deze manier aan de aanvraag voldaan worden. Tegen woordig gaat de vraag, zoowel van binnen- als buitenland de - aanvoer te IJmuiden verre te boven, zoodat de prijzen hoog gehouden worden. Wanneer men de verontrustende da ling van de "vangsten der stoomtraw lers per dag in oogcnschouw neemt; in 1918 2508 K.G., in 1919 2218 K.G., in 1920 1804 K.G., in 1921 1238 K.G., in 1922 968 K.G., in 1923 763 K.G., en dit jaar (1924) 17 minder dan dat, dan ziet het er uit, alsof de tijd niet meer ver weg is, dat zoo' wel handelaren als consumenten er voordeel in zullen gaan zien, zekere voorraden te doen bevriezen voor de schrale jaren. De Vereenigde Ijsfabrieken te IJmuiden, de eerste en de eenigste in Holland, die visch kunnen leveren, die bevroren is door het Ottesen-systeem, hebben het pionierswerk in dit opzicht ten uit voer gebracht en misschien komt de tijd, dat 'hun proefnemingen van het hoogste belang blijken geweest te zijn. In ieder geval hebben zij een goed, de gelijk voedsel binnen het bereik van hen, die het vroeger niet konden krij gen, tengevolge van den langen af stand van zijn punt van oorsprong. OFFICIE!,'Eü. BURGERLIJKE STAND. HUWELIJKSAANGIFTEN. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het noodig is, dat bij de huwelijksaangifte de stukken worden overgelegd, die voor het huwelijk vereischt worden, teneinde onjuistheden of teleurstel lingen ten aanzien van de huwelijks afkondiging of huwelijksvoltrekking te voorkomen. Inlichtingen betreffende de vcr- eischte stukken kunnen verkregen worden aan de af deeling Burgerlijke Stand op eiken werkdag tusscheri 9 uur v.m. en 1 uur n.m. Velsen, 7 Januari 1925. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, SUWERINK. VISSCHERIJ. Woensdag zijn de zeilloggers, welke de haringvisscherij beëindigd hadden en wederom voor de trawlvisscherij waren in gericht, in groote getale in zee gestoken. Tegen de volgende week zal de markt dus ook bij het uitblijven der trawlers weer van visch worden verzien, zeer ten gerieve der handelaren, die gedurende eenige dagen reeds hinnen klanten het bestelde niet kun- Ieveren. Een visscherij museum op Scheveningen. Het groote succes van de visscherijten- toonstelling, die op het oogenblik in het Museum voor het onderwijs wordt gehot'den heeft een Scheveningsche reeder op de ge dachte gebracht, iets dergelijks, maar van blijvenden aard, tot stand te brengen in den vorm van een visscherij-museum, dat op Scheveningen gevestigd zou worden. Op dit denkbeeld doorgaande, heeft hij zich met verschillende op dit gebied gezag en invloed hebbende personen in verbin ding gesteld en hieruit is de vorming van een comité voorgekomen, dat onder zijn leden reeds vertegenwoordigers van den Rijksdienst, die de belangen dtr vissch'ers behartigt, het gemeentebestuur en de finan- cieele wereld telt. Voor de uitvoering van het denkbeeld, heeft men aanvankelijk het oog gevestigd op Seinpost, dat 1 October vrij gemaakt kan worden, wanneer het geld om het gebouw te koopen, bijeen is. Gedeeltelijk is dit reeds geschied. Men vertrouwt echter dat de vereischte middelen zullen gevonden worden en de verwezen lijking van het plan kan doorgaan. Van het museum zou de collectie van de visscherij-tentoonstelling de kern wezen, daaraan zou echter ook een afdeeling Zui derzee en Zoetwatervisscherij toegevoegd worden. Voorts zou er meer werk gemaakt worden dan de ruimte in het Schoolmuseum toeliet, van de techniek der visscherij (vor men van netten en vischwijzen) van ver schillende scheepstypen en men stelt zich voor aan het museum ook een zoutwater aquarium te verbinden in de kelders van het gebouw, dat door een pijpleiding voort durend van versch zeewater voorzien zou kunnen worden Het ligt in de rede, dat in het museum ook gelegenheid voor proef ondervindelijk visscherij onderzoek zou ge schapen worden. Het plan heeft nog slecht een voorloopig karakter. Vad. BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN Niet bij machte de talrijke geluk- wenschen op 6 Dec. en bij de jaarwisseling ieder afzonderlijk te beantwoorden, betuigen wij langs dezen weg daarvoor onzen harte- lijken dank en wenschen wederkee- rig allen Gods besten zegen toe. Ds. en Mevr. BUFFINOA. Rotterdam, Jan. 1925. De Heer en Mevrouw RUTTEN—DE BRUIN bedanken hierbij, met wederkeeri- gen heilwensch voor de gelukwen schen met het nieuwe jaar ontvan gen. GEVRAAGD niet beneden 18 jaar, hoog loon, Adres DE BEURS, Bloemstraat 34 IJmuiden. gevraagd, voor dag en nacht. Hotel „De Prins", Velsen. Een Weduwe vraagt Adres te vernemen bur. v. d. blad. gevraagd door Weduwnaar. Brieven onder No. 2414 aan het bureau van dit blad. in emballage artikelen voor den vischhandel en een ruim bestaan opleverende wordt ter overname aangeboden. Br. onder No. 2417, bureau van dit blad. aangeboden voor een of twee per sonen, met vrije zit- slaapkamer. Condities nader overeen te komen. Brieven onder No. 2416, bureau van dit blad. Aangeboden een goedonderhouden GARNALENSCHUST met com plete inventaris, gereed voor de visscherij. Ook nog andere visscherij benoodigdheden. A. Westetn, Zulddijk 52, Maassluis. TE KOOP gelegen Stationsweg en Willems- beekweg. Te bevr. Stationsweg 24. Te huur gevraagd te IJmuiden Brieven onder No. 2408, bureau van dit blad. SOUEDE NIEUWGEBOUWDE te koop aan de Trompstraat te Velseroord, voor f 3500 a f 4000, Te bevragen bij M. J. Rolvink, Velserduinerbuurtweg 163, Vel seroord. EEN NETTE te koop gevraagd op eersten stand in Oud-ljmuiden. Brieven onder No. 2418, bureau van dit blad. 2 kamers gem. of ongem. met gebr, van keuken. Adres te bevr. boekhandel Raad- man, Velseroord. SLOOPERIJ BIK- EN ARNOLD- KADE 23. Hout, ramen, deuren, een partij mooie waalsteen, puin. Dagelijks op het werk. te huur in de Huijgensstraat vlak over de brug, bevattende 6 kamers en van alle gemakken voorzien. Te bevragen Schoolstraat 5. met gebruik van keuken te huur gevraagd. Brieven met conditiën onder No. 2415, bureau van dit blad. Vanaf ZATERDAO vertoonen wij de buitengewone .gedistingeerde, geheel aparte Schlager Verd er geweldig bijp.'ogramma Wild-West in 2 acten. Comedie in 2 acten. IJXB Als actualiteit revue en H. A. P.-nieuws. S Zondag half 3 en 5 uur Matinee. Toegankelijk voor eiken leeftijd.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 7