ORGAAN VOOR DE Ql No. 38 Woensdag 14 Januari 1985 10e Jaargang I IJMUIDER COURANT orncnEL. In virbind met een ditrtoe gedaan var- Eoek door den Commiiiaria der Koningin n de provincie Noordholland, namens den Minister van Waterstaat, wordt het publiek 5ir op gewezen, dat het levensgevaar kan ibpleveren, op het oog ongevaarlijk lijkende tnijnen of mijngedeelten of torpedo's of ipf gedeelten van torpedo's die aanspoelen, bewerkingen te doen ondergaan en dat het «daarom noodig is in voorkomende geval- iten onmiddellijk den strandvonder te waar schuwen. Velsen, 13 Januari 1925. De burgemeester van Velsen, RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De heer L. Hopman, binnenloods .alhier, heeft den loodsdienst met pen sioen verlaten. De sluisbouw. Het bouwen van het binnensluishoofd en bijkomende werken, behoorende tot de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis alhier, is opgedragen aan de Hollandsche Mij. tot het uitvoeren van werken in gewapend beton te 's Gravenhage voor f 2.976.000. Deze fir ma was op twee na laagste inschrijfster Lager haddon ingeschreven de In tern. Gewapende Betonbouw te Breda met f 2.970.000 en de N.V. Aannemings Mij. van Hillen en Roozen en de Beton bouw Trio te Amsterdam met f 2.786.850 De raming was f 3.500.000. Wij vernemen, dat het werk aan de Haagsche firma is opgedragen, omdat deze de laagste geldige inschrijfster was, daar de twee andere inschrijvin gen niet geldig waren. Voorts is het maken van de oever- verdedigingen langs de Berghaven, eveneens behoorende tot de werken voor den sluisbouw, opgedragen aan P. C. Langeveld en A. de Waard te Har dinxveld-Dordrecht, voor f 56872. P. G. B., hoekhouder alhier, die beschuldigd was een knecht in de zaak van zijn vader, die aan een opdracht niet had willen voldoen, een duw te hebben gegeven, zoodat de man op den grond was gevallen, werd tot f 10 bonte. of 5 dagen hechtenis veroordeeld. Zaterdagmiddag werd door de po litie aangehouden W. O., die vermeldt stond in het Alg. Politieblad, omdat hij. nog een arrest te goed had van de Haarlemsche rechtbank, wegens rij wielverduistering. Tegen dezen man werd nog proces- verbaai opgemaakt, wegens valsche aangifte. Zondag werd kennis gegeven aart de politie, dat er was ingebroken in de werkplaats van de V. E. M. Eenige gereedschappen werden vermist en lenige vernield. Het betreft hier echter geen sabotage. Het was vermoedelijk jongenswerk. R.K. Kiesvereeniging. De jaarvergadering der R.K. Kies vereeniging te IJmuiden werd gehou den op Maandag 5 Januari 1925. De voorzitter opende deze vergade ring op de gebruikelijke wijze, heette illen welkom op deze 1ste ledenverga- lering in 1925, wenschte aan alle leden .■n hunne gezinnen een Zalig Nieuw jaar en sprak den wensch uit, dat in lit pas begonnen jaar de verkiezingen Ier Tweede Kamer een bevredigende!: uitslag mochten hebben. Daarna wel len notulen en jaarverslag van de se- iretaresse voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en bracht de penning- neester verslag uit van den toestand Ier kas. Nadat -door de heeren Grim- ninck en Marcusse de kas v,-as nage len en in orde 'bevonden, bracht de roorzitter dank aan den penningmees- er voor zijn uitstekend beheer. Aan de beurt van periodieke aftre ling als bestuurslid waren de heeren Isendorp, Pinxter en Zwanenburg. De le werden allen bij stemming herko- len. Als afgevaardigden voor den Prov. iieskring en de R.K. Kamer-Centrale laarlem werden gekozen de heeren v. 1. Meij en Pinxter, als hunne plaatsver- 'angers de heeren Lubbers en Zwager. In verband met de vergadering van Ie R.K. Kamer Centrale Haarlem, te touden op 10 Jan. 1925, las de voorzit ter het Concept-program van Actie 1925" voor daar oventueele amende menten of voorstellen, hierop betrek king hebbende, zouden kunnen wor den ingezonden. Enkele heeren hadden hierover iets te vragen en verschillur.de besprekin gen, volgden, in hoofdzaak in verband met de actie „St. Michaël", maar wij zigingen, direct op 't concept-program van actie 1925" 'betrekking hebbende, werden door niemand ingediend. Bij de rondvraag vroeg de heer de Waard hoe de candidaatstellingen plaats zullen hebben. De voorzitter gaf hiervan nader uitleg. De heer v. d. Meij vroeg naar het aantal leden en betreurde hot dat er dan niet meer leden ter vergadering kwamen. De heer Jüngbacker was van mee ning, dat de aanwezige leden het recht bezitten te handelen, mede uit naam der niet-aanwezige leden. De heer Zwager verzocht de verga deringen v oortaan te acht uur te doen aanvangen. De heer Jüngbacker onder streepte dit en de voorzitter beloofde met deze wenschen rekening te zullen houden. De heer Osendorp bedankte de aan wezigen voor 't vertrouwen in hem ge steld door 'hem als bestuurslid te lier- kiezen. Daarna sloot de voorzitter de verga dering met den chr. groet. N. Hl. Ct. Zoowel de sluismeester als de beide hulpsluismeesters te IJmuiden, aldus het „Hbl.", zijn op den laatsten dag van het afgeloopen jaar met pen sioen gegaan, doch omdat niet tijdig opvolgers benoemd konden worden, zijn zij alle drie wederom in tijdelijken rijksdienst teruggenomen. Op het oogenblik hebben zij dus met elkander meer inkomen dan vóór de pensionncering, ofschoon die voor de schatkist geen grooter uitgaven vor dert. Het pensioen wordt namelijk door het Pensioenfonds en het tractement door de Staatskas betaald. Naar aanleiding van het bericht, dat het maken van drie ijzeren roldeu ren en een afsluitcaisson voor de nieu we sluis te IJmuiden, niet aan de laag ste inschrijfster, de N.V. Wilton's ma chinefabriek te Rotterdam is gegund, doch aan Burgerhout's machinefa briek, vernemen wij, dat het werk aan Burgerhout gegund werd, omdat deze het geheele werk op haar eigen werf vervaardigt. Wilton zou daarentegen in Duitschland gedeeltelijk de onder deden laten maken. Daarom werd Bur gerhout boven Wilton verkozen, hoe wel Wilton lager had ingeschreven. Behouden binnen. Gistermorgen heeft men zich hier ernstig ongerust gemaakt over het lot van een kustvisschersvaartuig, een motorvlet, die Maandagmorgen was uitgevaren. Aan boord bevonden zich drie mannen en een jongen. Men had benzine genoeg tot den avond en kon dus maar een aantal uren visschen. Men stelle zich de ongerustheid der vrouwen voor, toen de vlet Maandag: avond niet binnen kwam on er ook Dinsdagmorgen 10 uur nog niet was. De politie werd van het geval in ken nis gesteld en overal werd naar de posten van de kustwacht getelefoneerd. Het Bureau Wijsmuller werd bereid gevonden een sleepboot uit te zenden en ook was er sprake van het uitzen den van een torpedoboot. Juist zou de sleepboot vertrekken, toen de vlet te 2 uur werd binnenge bracht door een Zaandammer kustvis- scher, de Z.A. 16. De schipper hiervan had de vlet gezien, die door een defect, aan den motor hulpeloos ronddreef en er door den zwaren mist nog slechter aan toe was. Gelukkig liep alles goed af en kwam men behouden binnen. Al is het begrij pelijk, dat de hooge vischprijzen de menschen verlokken om naar huiten te -gaan, dit geval mag toch weer als een waarschuwing dienen om niet roeke loos te zijn. Pornografie in de bioscoop. De directie van het Thalia-theater heeft naar aanleiding van het daarover door den heer Schaar in den gemeen teraad van 19 December jl. uitgespro ken oordeel, Zaterdagmiddag voor een 390 groot aantal genoodigden de film ,,Als London slaapt" (door den heer Schaar genoemd „London bij nacht") doen af draaien, om te doen zien of de scherpe kritiek gewettigd was. Tot de aanwezigen behoorden ook de Burgemeester, een aantal raadsleden en de bioscoopcommissie. t In de film komt één maal een dans gelegenheid voor waar niets bijzonders plaats heeft en één maal oen nachtcafé waar men zich te buiten gaat aan het gebruik van „Vitaline" (bedoeld wordt waarschijnlijk cocaïne) een levenop- wekkend middel, dat bij te groote hoe veelheid gebruikt den dood tengevolge kan hebben. Tenzij men een paar bloote armen en een naakte schouder (niets meer) op het doek een pornografische voorstel ling wil noemen, is door ons niets on zedelijks in dezen film gezien. Daar zeer velen der aanwezigen on ze meening deelden hebben wij er van afgezien, den burgemeester of de raads leden te intervieuwon, overtuigd als we zijn, dat ook zij de meening deelen, dat de heer Schaar gruwelijk overdre ven hoeft. CabaretavondVaria. Ongetwijfeld heeft Varia haar kunst lievende leden ten zeerste verplicht met in de plaats van een bal masqué een cabaretavond te geven en dan zoo'n schitterenden avond, die zeker boven ieders voorstelling bevrediging ge schonken zal hebben. Een programma vol afwisseling; le vensliedjes vol humor en ernst; met talent gezegde voordrachten; een leuk blijspelletje vlot en aardig gespeeld cn dan de onvolprezen artisten met zijn vijven die wel door don voorzit ter dilettanten genoemd werden, doch die voor heusche artisten volstrekt niet behoeven onder te doen. Snoezig, doddig werd het Saksisch Porcelein door de dames genoemd en inderdaad het waren de fijne groepjes zooals wij die in de winkels zien, ver levendigd. Schitterende pakjes en beeldige toi letjes. Alles werd om het zeerst gepre zen en bewonderd. De houten soldaat jes waren om te gieren van de pret en we willen geen onderscheid maken en tevens de verdienstelijke pianiste in onzen lofzang opnemen, als we volmon dig erkennen, dat zoo'n avond van in tieme kunst want inderdaad werd dikwijls goede kunst gegeven ons en zeker ook anderen meer bekoort, dan een gewone tooneelvoorstelting. Een woord van bijzondere hulde voor het sympathieke vijftal, waarvan de dames door de kunstlievende leden met bloemen werden vereerd, waaron der ook Mary uit het blijspelletje, te recht mocht deelen. De man, die niet kon fluiten had veel succes cn werd niet uitgefloten. VELSEROORD Het pleintje voor de Nijverheids- avondschool en de politiepost op den hoek van Zeeweg en Engelmundusweg is nu dan toch in orde gekomen. Het is bestraat geworden en voor den winkel van den heer Heuvel is een tegeltrot toir gelegd. Het is daar een groote ver betering. VELSEN Ten huize van den heer V. aan den Stationsweg ontstond Donderdag middag een binnenbrand, naar Hl. Dbl. meldt tengevolge van het te hard sto ken van een kachel, waardoor de schoorsteen in brand geraakte. Door eenige menschen van de brand weer, die bijtijds aanwezig waren, Icon een uitbreiding van het vuur worden voorkomen. Door zekeren B., wonende te Wij- keroog is Zaterdag bij de politie aangif te gedaan, dat gedurende zijn afwezig heid ten zijnen huize een diefstal heeft plaats gehad van een bedrag aan geld. De dader C. v. E. te Beverwijk, is door de politie aangehouden, en tegen hem, evenals legen zijn vriend M. procesver baal opgemaakt wegens diefstal en he ling. Kenn. Op Zondag 25 Januari zal in het Luxor-Theater een bioscoopvoorstel ling worden georganiseerd door liet dagblad ITet Volk, waarin „Op IIoop van Zegen" van Ileyermans zal worden vertoond. Des middags heeft een Kindervoor stelling plaats, waarin vertoond wordt „De Rattenvanger van Hameln". Zondag 18 Januari a. s. zal een feest avond georganiseerd worden door de Ring- rijderijvereeniging „De Prins". Hel feest zal gehouden worden in Hotel „de Prini" le Wijkeroog. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven den 10 Ja nuari 1925: 11 timmerlieden, 1 metselaar, 7 schil dors, 1 wagenmaker, 1 steenhouwer, 3 kuipers, 1 meubelm., 16 bankwerkers, ■4 plaatwerkers, 1 vuurwerker, '2 lood gieters, 3 metaaldraaires, 1 ciectriciin, 1 koperslager, 1 ketelmaker, 1 chauf feur, 3 machinisten, 8 stokers, 1 boor- meestr., 1 voorslaande!-, 1 zeilmaker, 1 bakker, 1 sigarenmaker, 4 kantoorbe-, dienden en 366 diversen. De heer H. H. Meyer te Wijkeroog heelt op de tentoonstelling Ij Beverwijk een eersten prijs behaald, waardoor voor hem het aantal bekroningen nu reeds tot 25 gestegen is. Het Luxor Theater le Wijkeroog heeft Zondag j.l. met het mooie hoofdnummer „De mooie Cubaansche" zeer veel succes gehad. De aanwezigen waren over dezen film zeer tevreden en we twijfelen niet o de Directie zal bij het vertoonen van derge lijke films het bezoek sterk zien toenemen; Maandagavond werd naar men meende een inwoner van Wijkeroog aangereden door een auto en zoodanig bezeerd, da hij in de garage van den heer H. wer< binnengedragen en de hulp van Dr. Barenlsen werd ingeroepen. Bij onderzoek bleek de auto den man niet eens geraakt te hebben, maar het vallen veroorzaakt le zijn door verregaande dronkenschap. Toen de patiën weer een beetje bijkwam, dreigde hij lo geweldadigheden te willen overgaan, zooda de hulp der politie werd ingeroepen en de man meegenomen werd om zijn roes uit te slapen. In deze en de volgende maand zal een wedstrijd gehouden worden tussche i de drie kegelclubs „Alle Negen" van IJmu den, „Exelsior" en „Velsen" beide le Velsen INGEKOMEN PERSONEN. N. W. Loijer, L Melklaan 84 K. Roemer, L v. Valkenb.str. 7 W. A. Maas, D Casembrootstr. 24 J. v. d. Meij, C. Breesaapstr. 37 r A. J. Oorthuis, F Gildenlaan 1 Vries de, geb. Rozinga, vtoonschip „Pui-merend" b/d sluis J. J. v. Monsjou, B Brederöodsche- weg 37 H Grapendaal, F Westerwijkstr. 18 D. v. d. Bijl, D Trompstraat 94 G. H. Nauta, L Melklaan 35 N. J. Smit, A Bloemend.str.w. 70 Wed. D. v. Os, geb. Noorwegen, A Duinweg of Duivelslaan 20 M. Polman, L Princestraat 16 H. C. Zonderman, C Kon. Wil'helminakade 44 M. Dronkers, C Jacob v. Heems kerkstraat 24 A. P. de Rooij, L Wijkerstr.w. 303 H, G. Dubbeling, E Lumeystr. 5 D. P. J. Smits, C Juiianakade 58 DRIEHUIS. Schaak- en Damclub. Alhier is opgericht de Driehuizer Schaak- en Damclub „Kijk Uit". Tot voorzitter werd gekozen de heer A. J. G, ter Haar, tot secretaris de heer G. C. J. Gordijn Hagelingerweg 165, Driehuis, bij wien alle gewenschte inlichtingen zijn te bekomen. Elkcri Woensdag avond in het clublokaal, Lunchroom „Westerveld", wordt een speelavond gehouden, SANTPOORT De Kiesvereeniging „Burgerplicht" te Santpoort (Afdeeling van den Vrij heidsbond), heeft in hare algemecne vergadering van 30 Dec. de volgende candidaten gesteld: Behalve de 10 aftredende Kamerlo- ,dcn die thans nog zitting hebben'voor den Vrijheidsbond de heeren: P. Otto, te Bloemendaal; G. L. Quarles van Uf- m. v, 2—i T 2-1 1—1 3 2—2 1-3 1—1 2—1 1 1—1 1—2 2—1 1—1 1—2 1—1 ford, idem; F. W. J. Drion, te 's Gra venhage; E. II. Krelage, te Haarlem; Herbert Cremer, te Santpoort; J Sta pel, idem; D. de Boer Dz„ te Stompe- toren; Mevr. van RielSmeenge, le Emmen; Prof. B. D. Eevdmans, te Lei den; J. Dekker, te Wormerveer. De aanslagen op militaire gebouwen. Arrestaties van communisten. Maandagmorgen bereikte ons het be richt dat te Santpoort een justitionce- le inval was gedaan in het „commu nistennest" aldaar en dat een groot aantal van hen gearresteerd was. Wij gingen naar Santpoort om persoonlijk inlichtingen in te winnen. Waar echter het verslag in Haarlems Dagblad het best het verloop van de zaak teekent, zullen wij dit verslag hier opnemen. Het luidt als volgt: Het is incjertijd al door ons medege deeld, dat de autoriteiten uitgebreide maatregelen genomen hebben om op liet spoor te komen van de daders die zich schuldig gemaakt hebben aan een serie brandstichtingen in militaire ge bouwen in de omgeving van Haarlem. Bij de forten te Spaarndam zijn in 1923 en 1924 twee houten lood-sen door brand vernield, op de schietbanen te Over voer! werden twee houten gebouwtjes (sehijvonloodsen) in asch gelegd. De aanwijzingen waren zeer duidelijk, dat hier brandstichters aan den gang ge weest waren. De opgesomde gebouw tjes waren slechts van geringe waarde. Maar in onze toen gedane med,edeelin- gen zinspeelden wij er reeds op, dat hier blijkbaar een bende aan het werk was, die ook niet voor ernstiger dingen terugdeinsde. Nu kan hét geen nadeel meer aan het onderzoek doen om me de te deelen, dat het zeker is. dat ook de ontploffing in de kruitfabriek te Muiden (ten Zuiden van Amsterdam) aan opzet te wijten is. Tot heden was naar buiten steeds de indruk gewekt, dat hier aan een ongeluk gedacht moest worden, maar hoewel dit ook het eerste vermoeden was, later is komen vast te staan, dat een aanslag gepleegd is. Een deel van de kruitfabriek weid door een ontploffing in de lucht gesla gen. Gelukkig hadden geen persoonlij ke ongelukken plaats. De ontploffing werd het gebeurde des avonds in Amsterdam heel goed gehoord. De aanwijzingen gingen in de rich ting van een anti-militaristische actie. Begin September zijn de politie-autori- teiten in Haarlem in een conferentie met de militaire autoriteiten om maat regelen te overwegen om de daders te pakken en bovendien om te zorgen, dat geen nieuwe aanslagen konden worden ondernomen. Er werden maat regelen genomen dat de belangrijkste militaire gebouwen en voorraden be waakt werden. In den forten-gordel werd geregeld door militaire politie gesurveilleerd, terwijl ook nog andere voorzorgen getroffen waren. Bovendien werd het onderzoek naar de daders meer stelselmatig voortge zet. De leiding daarvan werd opgedra gen aan den heer de Ridder, commis saris van politie te IJmuiden, omdat de meeste brandstichtingen in zijn ge bied plaats hadden. Reeds dadelijk was het vermoeden tegen verschillende anti-militaristen gerezen, maar er waren geen voldoen de bewijzen om toen reeds in te grijpen. De verdachten werden evenwel gere geld nagegaan, omdat de hoop bestond, dat zij er nog eens op zouden uittrek ken, zoodat dan betrappen op heeter- daad mogelijk zou zijn. Vier maanden heeft het uitgebreide onderzoek geduurd. In dien tijd zijn heel wat 'gegevens verzameld. Tot, nieuwe brandstichtingen in militaire gebouwen is het evenwel niet gekomen De autoriteiten waren nu zoo ver met het onderzoek, dat tot ingrijpen beslo ten werd. Dit 'geschiedde in overleg met den procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam. In alle stilte waren uitgebreide maatregelen geno men om een groot aantal communisten in hechtenis te nemen. Dit geschiedde op grond, dat een onderzoek naar over treding van de vuurvvapenwet werd in gesteld. De autoriteiten hadden even wel de hoop, dat bij de huiszoekingen, die dan tevens zouden plaats hebben, nieuwe, aanwijzingen gevonden zouden worden in de zaak der branstichtingen.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1