fj V V. STORMVOGELS v. t. o. 8. De arrestaties en huiszoekingen had den plaats in Schoten, Bloemendaal en Velsen. In het geheel zijn 15 commu nisten, waaronder ook 1 vrouw gear resteerd. Het juiste aantal kon men ons niet opgeven. In Bloemendaal werden 2 personen gearresteerd. Het grootste aantal ar restaties had plaats aan den Slaper dijk, onder de gemeente Schoten. Daar staat een rij huizen, die er kalm en vreedzaam uitzien in die landelijke om geving. Daar woont van O., een be zemmaker, die 4 zoons heeft, die allen sterke ij veraars voor het anti-milita- risme zijn. Bovendien zijn eenige doch ters getróuwd met jonge mannen die dezelfde denkbeelden voorstaan. Deze personen zijn hedenmorgen alle gear resteerd. Bovendien zijn nog eenige an dere bewoners van den Slaperdijk in gerekend. In het geheel 7 of 8. Die arrestatie heeft, hoewel alles he den in den vroegen morgen geschiedde, heel wat sensatie in Santpoort (de dijk ligt tegenover het café Limbach in Santpoort) verwekt. Tegen 7 uur ver scheen een autobus (van den dienst Be verwijk—Wijk-aan-Zee) en twee ande re auto's, bemand niet een 15-tal ma rechaussees, onder aanvoering van een luitenant. Het „hoofdkwartier" werd tijdelijk opgeslagen bij de kruising Rijksstraatweg—Slaperdijk. Alle ande re wegen, waren ook inmiddels door rijksveldwachters en militaire politie afgezet, zoodat geen ontkomen moge lijk was. Toen aan het huis van O. ge beld werd/ deed de vader open. Dade lijk drongen de militairen binnen en gelastten de jonge mannen, die nog te bed lagen, op te sta&n en mede te gaan voor onderzoek. Zonder verzet werd door allen daaraan voldaan. De over brenging naar de. marechaussee-kazer ne te Beverwijk geschiedde in de auto bus en de automobielen. Er was daarbij weer een sterk militair geleide. De ar restatie en'1 de huiszoeking, alsook la ter de overbrenging, had onder veel toeloop v^n nieiiWsgieri^eh'plhatë. Behalve dé 3 zoons van O. werden aan den Slaperdijk ook gearresteerd v. W., I. K. en J. Z. Aan den 'Hagelingerweg; te Velsen werd nog een andere zoon van O: ge arresteerd. Bovendien hadden dakr nog andere arrestaties plaats. Ook die arrestaties geschiedden door de mili taire- en rijkspolitie. De: overbrenging had ook in een autobus plaats. Bij de huiszoekingen zijn verschillen de dingen in beslag genomen. In het huis van is oök de hand gelegd op een uitgebreide- correspondentie. Bij de arrestatie was ook tegenwoor dig de rijksveldwachter Arnold, die vroeger të Santpoort heeft gewerkt, maar dié den laatsten tijd was overge plaatst naai* Gelderland. Hij heeft even wel in het voor-Onderzoek een rol ge speeld en was daarom in. burgerklee- ding tegenwoordig. Alle gëarresteerden zijn overgebracht naar de kazerne der marechaussee in Beverwijk. Daar was ook de heer .de Ridder, die de leiding van het Onder zoek had. De geheele dag zal wel gemoeid zijn met het hooren der aangehoudenen. Het Was hij die kazerne af ëii tóe groote drukt,e, döor het könien en gaan van auto's met politie1 en arrestanten. I denen op drie na weer in vrijheid ge steld. Zij kregen geld om de terugreis per autobus te maken. 's Nachts omstreeks 2 uur werd nog een der aangehouden jongemannen in vrijheid gesteld. 'Hij een zoon van O. aan den Sla perdijk heeft, in den nacht de wande ling naar huis gemaakt. Hij was over die behandeling slecht te spreken. Zij hebben mij per auto gehaald, nu had den zij mij ook weer moeten thuisbren gen". De twee jongemannen die toen nog vastgehouden werden, moesten nog ge hoord worden. Dit verhoor werd even wel uitgesteld tot heden, Dinsdag. Alle manpen en ook de vrouw die op den Slaperdijk aangehouden zijn, wa ren dus weer in vrijheid gesteld. Hedenmorgen hebben wij een bezoek aan de huizenrij aan den Slaperdijk gebracht. Wij spraken eenige van de mannen, die naar Beverwijk waren meegenomen. Zij verklaarden ons slecht te spreken te zijn over de onder vonden behandeling. „Wij zijn zoo vertelden zij wel anti-militariste maar volstrekt geen communisten. Wij keuren alle geweld af en zouden ons ook verklaren tegen een rood leger Militaire gebouwen in brand gestoken hebben wij niet. Daar van moet men de daders ergens anders zoeken. Er is evenwel, dat voelen wij duidelijk, tege ons gestookt. Wij worden steeds zwart gemaakt, zóó zelfs, dat het ons onmoge lijk wordt gemaakt om werk te vin den." Is er, zoo vroegen wij, door de po litie niet een en ander in beslag geno men? Er zijn eenige brieven en revolu tionnaire geschriften meegenomen maar vuurwapenen heeft men niet ge vonden. De politie zocht hij mij thuis naar den inhoud van kleine fleschjes. zij dacht zeker dat wij bommenmaker! zijn. Hoe kon men zoo iets veronder stellen! Een der omwpnenden vertelde ons, dat de aangehoudenen op den Slaper dijk algemeen bekend stonden als Bol sjewiki. Er waren een paar mannen onder die vroeger eens te Haarlem zijn aangehouden wegeins het versprei den en verkoopen van verboden lectuur op Zaterdagavond in de hoofdstraten Een, heeft wegens dienstweigering met dé gevangenis kennis gemaakt. Het wa en anders wel rustige menschen, van wie wé nooit hinder ondervonden en die geen lawaai maakten. Nou ja, als ze 's mórgens weg gingen en 's avonds terugkwamen, dan konden ze wel eens loopen zingen, maar daar hield alles mee op. Het waren van die jonge men schen, die wapperende dassen dragen, op Sandaaltjes en blootshoofds loopen, Tot zoover dit verslag. Wij zijn 's middags téri huize van O. geweest, de stamvader der familie O., die vroe ger op Wpkeroog. woonde eri daar de zaak Aurora, dreef. Wij spraken de vrouw en een schoonzoon, die zeiden dat de communistische groep te Sant poort verre van gezien is en óp aller lei! manieren wordt tegengewerkt. Voorts vernamen wij dat onder de aan gehoudenen ook waren eèn zooii en dochter van den uitgever E. Ook; werd in de vischhal te IJmuiden aangehou den de vader van, een de.r aangehou den jonge personen, die ook naar Be verwijk werd overgebracht. Déze jonge persoon kwam juist met zijn vrduw óf meisje thuis. Hij was oók'aan gehóuden,'maar weer vrijgela ten. Hij vertélde ons dat zijn aangehou den'vader zich nooit met het commu nisme of anti-militarisme had ingela ten. Hij verwachtte dat dë anderen ook spoedig, zouden worden vrijgelaten. Het ging niet erg vredelievend in de marechaussee-kazerne te Beverwijk, Een der aangehoudenen weigerde in het cachot te gaan en kreeg toen vol gens onzen zegsman van een mare chaussee een schop. Toen was het rii- mor in casa en stoven alle arrestanten woedend op. Wij hebben tot dusver onzen com missaris van politie nóg niet kunnen bereiken en, de marechaiisseë's weiger den tot dusver elke inlichting. Over de houding van de politie ten opzichte van de pers spreken wij later nog wel. De arrestaties. Over de alhier en in Schoten gedane arrestaties lezen we in Haarlems Dag-I blad nog het volgende: Maandagavond zijn alle aangehoü-| Een zoon van O. klaagde ook over de behandeling in Beverwijk ondervon d;en. Hij liet ons een wonde aan het been zien, die hem, zooals hij zei, in de maréchausseekazerne te Beverwijk door een der militairen was toege bracht. „ïk stond gewóón tegen den deurpost te leunen en deed niets, toen er plptselmg een militair naar me toe kwani en me toevoegde: „toe, vooruit, naar binnen jij Tegelijk trapte hij me op ruwe, wijze met zijn hak tegen mijn been, wat mij veel pijn deed. Ik liet het aan iedereen zien, maar men wilde er, geen proces-verbaal van opmaken. Ik laat het er evenwel niet bij zitten! Ook klaagdé deze O. er over, dat de aangehoudenen, die 's morgens van het bed opgelicht waren en niet hadden kunnen eten, pas 's middags óm half drie een snee brood kregen. Het hoofdbestuur van Nosokomos heeft aan de Staten van Noord-Holland verzocht, het voorstel van Ged. Staten om den arbeidsduur voor het verple gend personeel te verlengen van 48 tot 54 uur per week, niet aan te nemen. Adressant vreest, dat hierdoor, de goede geest van het personeel zou wor den aangetast. Het wérk in een inrich ting 1 voor geesteszieken is niet op één lijn te Stellen met dat in andere beroe pen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie IJinuldex' Visschers. Mijnheer de Redacteur! Mag ik even een paar opmerkingen maken in antwoord op het ingezonden stuk van den heer Post in het ochtend blad „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van Zondagmorgen? Ie. De staking is geproclameerd al leen door de communistische Fe deratie. De beide Christelijke Bonden hebben besloten niet te staken en staan lijnrecht tegenover deze staking. 3e. De Centrale Bond van Haven- en Transportarbeiders heeft even eens besloten niet te staken, maar aan hare leden aanbevolen om zoolang de Federatie staakt maar niet te varen. 4e. De poging van den lieer Burge-i meester van Velsen om eene verandering ten goede te bevor deren, is door de drie laatstge noemde Bonden aanvaard, maar door de stakende Federatie ver worpen. 5e. De Burgemeester van Velsen heeft zich ter zake niet gewend tot de reeders, hetgeen na de weigering van de Federatie toch ook in het geheel geen zin kon hebben. De reeders hebben dus niets kunnen weigeren. 6e. Er is nooit bij de Reedersver- eeniging een voorstel tot arbitra ge van de IJmuider Courant in gekomen, zoodat dit voorstel ook nimmer kan zijn geweigerd. 7e. Er heeft een onpartijdig onder zoek plaats gehad door don Rijksbemiddelaar, welk onder zoek ook is gevolgd door een uitspraak. De Rijksbemiddelaar heeft in zijne conclusie voor ieder volkomen duidelijk uitge sproken dat hier voor bemidde ling geen plaats is en dat de sta kers op de oude voorwaarden het werk behooren te hervatten, Ik meen mij verder rustig van com mentaar te kunnen onthouden. Met dank voor de plaatsing „Insider". De wedstHJd. De heer Eymers, die de fluit dezen mid dag best hanteerde, floot de volgende elf tallen in 't veld v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Haak Oldenburg, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Asbeck, Huysman Bak Vink v. d. Ende Jr Mansen Stolk Jr. v. d. Ende Sr. Stolk Sr. Bimmel v. Rijssel v. d. Bergen. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen j.l. Zondag gespeelde wed strijden. Stormvogels 1Excelsior Hollandia II—Stormvogels II Stormvogels III—Bloemendaal II Aurora IIStormvogels IV Voor a s. Zondag zijn vastgesteld H. V. V.— Stormvogels I te 2 uur Stormv. II—Watergraafsmeer II te 2 uur Stormvogels lilH. F. C. Ill D. 1.0. II Stormvogels IV Kennemers V—Stormvogels V Stormveld II Stormvogels VI 5- 2 0 4—1 te 12 uur te 10 uur te 10 uur te 12 uur Spelers worden nogmaals doch dringend verzocht bij verhindering dit den secretaris der elftal-commissie mede te deelenenniet te volstaan met den aanvoerder of een ander speler te zeggen. Bij den 2en secretaris zijn ter inzage de bepalingen en eischen ten einde mee te dingen naar den titel van den beslen alzijdigen sportman in Haarlem en Omstre ken, waarvoor een wisselbeker beschikbaar is gesteld. Minimum leeftijd is 18 jaar. Inschrijving tot 1 Februari 1025. De proeven moeten worden afgelegd in Alhletiek, Gymnastiek Zwemmen en Balspelen. Stormvogels—Excelsior. Overzicht. Met een merkwaardig groote nederlaag zijn de Rotterdamsche Toepadmenschen Zondag huiswaarts gekeerd. Het eigenaar dige van de zaal; is echter, dat zij in het veld absoluut niet minder waren dan Storm vogels en hun aanvallen vaak uitstekend waren opgezet. Ze misten echter den door zetter, die de laatste hand aan zoo'n goed opgezetten aanval legde. Geen der heeren van het binnentrio bleek in staat Koster en Blinkhoff te passeeren. Van de 5 doelpunten kunnen er gevoeg lijk twee op rekening van Van den*Bergen die Zondag zijn dag niet had, geschreven worden. Doch pok de rest van de ver dediging was niet zoo safe als anders Want 't moge waar zijn, dat v. d. Bergen twee doelpunten had kunnen voorkomen, als Blinkhoff Sr. beter geschoten had, had den er minstens evenveel meer in het Rotterdamsche net gevlogen. De IJmuider-yerdediging was hechter, vooral toen Stormvogels een veiliger voor. sprong had en Koster, die daarvoor te veel achter bleef, wat meer naar voren drong. Tosn was er voor Fxcelsior geen door komen meer aan, ondanks het feit, dat Snoeks nog lang niet in R.C.H-vorm speelde. Van Struys ging dezen middag de meeste stuwkracht uit, al verviel hij voor de rust ook weer in de fout te ver naar het midden op te dringen. Haak stuwde minder, doordat hij bij Stormvogels- aanvallen te ver achter bleef. Waar we ten opzichte van hem echter sterker op aan willen dringen, is wel hierop, dat hij, wil hij den naam van Stormvogels en zich zeiven niet in opspraak brengen, zijn speel wijze ernstig moet herzien. Zooals hij Zon dag enkele malen aanviel, is hij een gevaar voor z'n tegenpartij en zich zeiven. Wij voor ons willen alsnog aannemen, dat hij zelf geen erg in zijn gevaarlijke wijze van spelen heeft, doch hij moet bedenken, dat Stormvogels minder welgezinde personen zijn speelwijze direct unfair zullen noemen. En het wil er bij ons niet in, dat Haak op dit minder eervol praedicaat aanspraak wil maken. De voorhoede wa3 meermalen door het snelle tempo zeer gevaarlijk. Sint leek ons veel enthusiaster geworden, sinds zijn laatsten wedstrijd hier ter plaatse. Olden burg's goal was ar een van de beste soort, lammer, dat dit doelpunt voor hem aan- eiding was, om nog meer te schieten, ter wijl een voorzet in enkele gevallen een vrij zeker doelpunt had opgeleverd. Koster verliest den toss. Stormvogels trapt dus af, met de zon in 't gelaat. Stolk Sr. is diiect best op dreef en zet een paar maai Mansen aan 't werk, die er echter voor- loopig niet veel van terecht brengt. Den eersten Stormvogels-aanval leidt Oldenburg. Stolk Jr. kan hem niet houden en ook BimmeJ grijpt mis, doch in z'n te groote ijver trapt Oldenburg den bal achter. Stormvogels komt echter weer terug. Asbeck wordt genomen, wat Eymens niet ontgaat. De vrije trap wordt dóór v. d. Bergen gemist, waarna de bal direct wordt ingetrapt, doch een Excelsior-been brengt redding. Mooi combineerend en goed ge steund door de half-backlinie onderneemt Excelsior nu enkele aanvallen. Het valt op, dat de spelers elkaar goed begrijpen, Schieten is echter niet de sterkste zijde van de Rotterdammers. Vink en v. d. Ende wagen zich heeiemaal niet aan een schot, alleen Bak tracht van der Wint te versehal ken, wat hem niet gelukt. Een tweetal schoten van Bak weet hij zeker onschade lijk te maken. Stormvogels kan er nog niet geheel in komen. Het steunen der half-backs is niet best. Toch worden enkele snelle aanvallen ondernomen, die doelpunten hadden kun nen opleveren. Blinkhoff Sr. blijkt echter nog niet op schot te zijn. Bovendien is van Rijssel een geducht tegenstander, die menigen aanval onder breekt. Vrij onverwacht komt Stormvogel: dan aan een doelpunt. Nadat Bak een voorzet van Huysman heeft naastgeschoten gaat de Stormvogels voorhoede er met den bal vandoor. Blinkhoff Sr. wordt in den rug bewerkt, wat Eymers rnet een vrije trap bestraft. Het „slachtoffer" neemt de trap zelf en verrast v. d. Bergen met ver schot (1 0). Als Excelsior heeft afgetrapt, lost Bak al spoedig een venijnig schot dat juist naasl gaal. Aan den anderen kant doet Oldenburg heizelfde. Vlug samenspel met Sint we dachten, hier onwillekeurig even aan Van Hemert krijgt Blinkhoff Sr. weer een prachtkans, die hij echter niet benut. Excel sior komt nu weer even in de meerderheid Het koppen der midden-linie valt nu zeer op, evenals het spel der linker-wing. Uitstekend werk van Koster en Blinkhoff Jr voorkomt echter zelfs schieten. Na 35 min. geeft Visser den bal goed aan Blinkhoff Sr af. Hoewel sterk gehinderd wringt Jan zich door de verdediging heen en doelpunt met een linksch schot in den uitersten hoek (2—0). Stormvogels komt thans in de meerder heid. Een corner stompt v. d. Bergen voor de voeten van Sint, die ineens intrapt Vallend weet de Rotterdamsche doelman echter een doelpunt te voorkomen. Hei blijkt echter uitstel en géén afstel te wezen. Direct hierop krijgt Oldenburg den bai fraai van Blinkhotf Sr. aangegeven, in vlie gende vaart rent hij ai, wat den rooden Excelsior pantalon draagt, voorbij en doet punt dan met een schitterend schot (30) Stormvogels vindt liet nu blijkbaar wel letjes, waardoor Excelsior aan liet woord komt. Huysman rent een paar maal snel langs de lijn om dan voor te zetten. Den eersten keer kopt Mansen juist in van de Wint's handen, den tweeden keer krijgt dezelfde speler eenzelfde kans, doch nu kopt hij juist over de lat. Rust 3—0. De tweede heift begint met een Excelsior offensief. Een den Rotterdammers toege kende vrije trap vliegt via Blinkhoff Jr.'s been corner. De andere aanvallen sluiten steeds op Blinkhoff Jr. en Struys, tegen wie Bak niet veel te vertellen heeft, en Koster. Deze dringt thans, zoo mogelijk, verder op dan voor de rust, waardoor hij met Haak een hecht deel der verdediging vormt. Langzamerhand gaat 't spel dan weer gelijk op. Zoo aantrekkelijk als voor de rust is echter het spel niet meer. Door eenige mooie centers van Blinkhoff Sr. en Struys daartoe in staat gesteld, onderneemt Oldenburg even zooveel snelle uitvallen. Hij vervalt echter in de fout steeds te willen schieten, wat geen doelpunten op levert. Een corner wordt mooi door Blinkhoff Sr. ingekopt, maar even mooi door v. d. Bergen gestopt. De Excelsior aanvallen, hoe aardig soms ook opgezet, zijn vrij ongevaarlijk. Bak schiet steeds van ten grooten atstand, wat bij v. d. Wint natuurlijk geen succes heeft. 28 Minuten na de hervatting schiet Sint een voorzet van Visser ineens in het net (4—0). Excelsior krijgt dan een goede kans om de eer te redden, als zij een vrije trap krijgt te nemen. Via v. d. Wint's vinger toppen vliegt de bal echter corner. De laatste minuten verstrijken zonder dat er veel bijzonders geschiedt. Een halve minuut voor 't einde maakt Visser buiten MALLE GEVALLEN. De Bioscoop. „Als London, slaapt." e Wanneer een man zijn gordijntje laat zakken, als z'n buurvrouw op her gemeenschappelijk erfje in haar onder.'' lijfje, met bloote armen in de wascfl tobbe ploetert, dan is hij van een Jo,( zefsche kuischheid, die niet meer vat3 onzen tijd is. Als zoodanige man nuchter in ee>< bioscoop verdwaalt (hoe 't gosmogelij^ is snappen we niet) dan moet hij bi' het eerste bloote heen, dat hij op hé doek ziet als wijlen Jozef de vlucht -nej men en als hij van de dwalingen zijn! weegs is bekomen zeggen: „ik hooi daar niet"; doch als hij zegt: „dat din' hoort daar niet" dan dwaalt hij no£ nuchter of niet. De heer Schaar heeft zich „vergist"1 toen hij in de raadszitting sprak ove' pornografische bioscoopvcrtooningen' laten we zeggen, vermoedelijk, omdu hij in een dictionaire of woordeptoll' „verdwaald" is geweest. 1 „Pornografie" beteekent ontucht o nu zal zeker niemand der vele genor digden, voor wie de Directie van hc Thaliatheater de in den raad gewraalr te film „Als London slaapt" expressi1 lijk heeft doen vertoonen, beweerci dat daar ook maar iets in voorkom dat deze kwalificatie verdient of wé tigt. Indien de heer Schaar zich, nadat h; tegen zijn zin in de bioscoop verzeik was geraakt, beklaagd had over „ver lakkerij", want dat deze film met Lok don niets uitstaande heeft, dan zoudef wij hem gelijk gegeven hebben. Ware het dus bij deze vergissing g^. bleven, dan zou deze zaak veidc1 doodgezwegen kunnen worden, doé dit is niet het geval. De heer Schaar heeft als „ingezor, den" in het Velser weekblad een bt; schouwing gegeven, die aantoont lic^ gevaarlijk het zou zijn als zoodanig" schrijvers ook maar eenigen invloe op 's werelds gang van zaken had, it. dien men het niet gevoeglijkmet eo'. schouderophalend „ze zijn niet wijze/: zou moeten aanduiden. ,De bioscoop is door de werking vae ons maatschappelijk stelsel, ©vena! alle andere uitvindingen op tecimisc gebied, langzaam aan geworde „volksvergif', schrijft hij. (vetgedruï van ons). Onze lezers .zullen, h^t ons vergeve) dat vye op zoo'n krankzinnige verkil] ing geen commentaar geven. het strafschopgebied v. Bergen fi leder „afvoetig" en schiet dan nummer:! 't verlaten doel. Stormvogels wint dii met 5—0. OFFICIF.ELE MEDEDEELINGEN.; Uitslagen gespeelde wedstrijden J Januari. Stormveld II—V. I. O, S. II 1-? Voor a.s. Zaterdag 17 Januari zi? vastgesteld: Kennemerland II—V. I. .O. S. II 2 u. f Vertrek 2e elftal uiterlijk kwart vol twee. - Kennemerland IIV. I. O. S. Il.i V. O. S. II gaat naar Kennemerla!' thuis werd met 10 verloren, de I serves van V. I. O. S. weten dus, w hun te wachten, staat. Als ei- volleri' opgekomen wordt géven wij hen ef kleine kans op een gelijk spel. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Morgen Donderdagavond geelt i' Chr. Gemengd Koor „Looft den Her. een liefdadigheids-uitvoering ten bafevanl' comité tot steun der Vereeniging tot Ij strijding der Tuberculose in hei Oebot, voor Chr. Belangen. Voor nadere bijzone heden verwijzen we naar de advertentii' dit nummer, Naar wij vernemen belegt de S.D.A Afd. IJmuiden, IQ Januari een openb^ vergadering in Thalia met als spreker heer A. B. Kleerekoper, over het onderwf „Nieuwe bezems". Doodelijk ongeval. r Nadat de loodsboot-No. 3 den geht ten dag vergeefsche pogingen in 11 werk had gesteld om de tijdens di jongsten storm verdreven en bij II mond gestrande IJmuider brulboei vf te sleepen, is gisteravond om halfzetr hij het aan boord zetten der schee', boot een der bootdavits boven de vf schansing afgebroken. De loodskvi kei ing Wezelman, wonende in de Ml denhavenstraat alhier, geraakte ti< schen de vallende boot en het dekh bekneld en is korten tijd later aann gevolgen overleden. Hij laat een vrol en vijf kinderen achter. r Nadat de politie aan boord van i loodsboot was geweest en van het om val had kennis genomen, is het self weer naar zee vertrokken. r.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2