VISSCHERII EN SCHEEPVAART VELSEROORD - Dinsdagavond zou in Flora als eker optreden de heer D. Wijnkoop, ,der Tweede Kamer, met het onder- •p „Wat willen de communisten?" aantal menschen stond te wach- maar er waren geen bestuursleden ook de spreker kwam niet. De zaal- Ider wist van niets en na eenigen I keerden de menschen en ook de ^slaggevers maar weer naar huis té- r. De levering van de benoodigdhe- 1 voor het handwerkonderwijs op de 'mbare scholen gedurende 1925 is op aan den heer J. J. Glas te Vel- Burgerlijke stand velsen. A. C. Quakkelaar-Over- •ke, z.; A. C. Verzylenberg—Berg- ,n, z„ H. Oldenburg—Smit, z.; J. J. 1 PauwelsVerdikt, d.; E. Wolf rat luweleeuw, z.; A. E. Westerwal— ïysing, z.; A. Dykhuizenv. Slooten, C. M. Wubbenhorst—Kramer, ct.; P. kGroeneveld, z.; H. P. Veldman 3en, d.; J. Ch. Kneppers—Bos, d. Dve rieden: Gijsberta Zwanen- rg, 44 j„ ongeh.; Leendert Kolyn, 74 echtg. v.D. Verheul; Albert je Groen, j., echtgên. v. A. de Groot; Jannis jraham Viënne, 33 j., ongeh.; Adria- 's Zevenbergen, 70 j., echtgen. v. L. Raadt; Jacob Knegjes, 66 j., echtgen. A. W. M. Jonker. BEVERWIJK. De R.K. Middenstandsvereeniging ie Hanze" te Beverwijk viert haar jarig bestaan en bij deze gelegen- Eid heeft ze een tentoonstelling ge- op Middenstands en Bak- ■rijgebied. Deze tentoonstelling wordt houden van 10 tot 15 Januari in het [bouw der K. S. A. te Beverwijk. Zaterdagmiddag om ruim 3 uur had een groot aantal dames en heeren de koffiekamer van het gebouw der S. A. verzameld, waar de voorz. van uitvoerend comité, de heer J, Cop- •ns, de aanwezigen welkom heette en 5n heer Chr. Jansen, eere-voorzitter, directeur van het Centraal Hanze- Bureau, het woord verleende, die in een gloedvolle rede de beteekenis schetste van den Middenstand, die he laas in den voorlaatsten tijd meer de blindedarm dan de ruggegraat dei- maatschappij geleek. Hij juichte deze daad der afdeeling Beverwijk toe als een teeken van herleving van de ont wakende activiteit en hij hoopte, dat de legende zou verdwijnen, dat de in- koopen door de ingezetenen het voor- deeligst buiten de woonplaats konden gedaan worden. Hierna kreeg de Burgemeester van Beverwijk het woord, die mededeelde, dat hij aanvankelijk gemeend had zich buiten deze zaak te moeten houden, maar van opinie veranderd was, om dat de zaak van zooveel belang was. Als een bewijs van groote belangstel ling kon hij namens den gemeenteraad eene zilveren medaille ter beschikking stellen. Hij hoopte, dat door deze ten toonstelling algemeen ingezien zou worden, dat door dit optreden de belan gen gediend werden van industrieëlen, winkeliers en burgerij en met dien wensch verklaarde hij de tentoonstel ling geopend. Nadat de heer Coppens den burge meester gedankt had, deelde de voor zitter der Jury, de heer C. G. J. Struyc- ken, lid van den Middenstandsraad, en voorz. der Haarlemsche Hanze, mee welke stands bekroond waren, maar voegde er bij, dat deze beoordeeling al leen gold voor datgene, wat er op de tentoonstelling in de verschillende stands te zien was, zonder dat de Jury daarmee een uitspraak deed over de waarde der artikelen. lste prijs stand No. 16 van den heer H. H. Meijer te Velsen, de medaille van het gemeentebestuur van Beverwijk. 2de prijs stand No. 21 van den heer N. J. Oud te Beverwijk, medaille van de Winkeliersvereeniging te Beverw. 3de prijs stand No. 2 van den heer J. Coppens te Beverwijk, medaille van het Centraal Hanzebureau te Amster dam. 4e prijs stand No. 8 van den heer J. Boon te Beverwijk, medaille van liet comité der Tentoonstelling. 5de prijs stand No. 30 Sipkes' Jam- fabriek te Beverwijk, medaille van „De Hanze" te Beverwijk. 6e prijs stand No. 15 N.V. Stoommeel- fabriek „Holland" te Amsterdam, me daille van „De Hanze" te Beverwijk. 7e prijs stand No. 6 de Ned. Planten- boterfabriek te Amsterdam, medaille van het pl. comité der K. S. A. te Be verwijk. 8ste prijs stand No. 9 van de Wed. H. de Graauw te Beverwijk, medaille aan geboden door de R.K. Schilderspa- troonsvereeniging „Sint Lucas" te Be verwijk. 9de prijs een zelfde medaille voor den heer H. van Doorn, stand No. 3. 10de prijs stand No. 10 van den heer C. Gerritsen te Beverwijk, medaille 'aangeboden door de Nieuwe Haarl. Ct. 11de prijs stand No. 19 van de firma P. Th. Ypma te Alkmaar, bloemstuk aangeboden door den heer W. Braken hof te Beverwijk. Bovendien waren nog verscheidene diploma's uitgereikt. Nadat de heer Coppens den voorzit ter'der Jury bedankt had, noodigde hij de aanwezigen uit een kijkje op de ten toonstelling te nemen. Er waren 31 stands, waarvan 24 in de groote zaal en 7 in de kegelbaan. Behalve de elf bekroonde, door ons reeds genoemd, waren aanwezig stand No. 1 Firma Woldering en Idema, fa briek van vruchtenproducten en advo caat; No. 4 R. van Lunzen Radio-Bur. te Beverwijk. No. 5 K. Nagel, Grossier in Koloniale waren te Velsen. No. 7 Sint-Jözefgesticht te Beverwijk No. 11 N.V. Electro Technisch Bur. voorheen C. Nijman. No. 12 J. Evers, Zuidvruchten, Am sterdam. No. 13 Firma Leguit, Sigarenfabri kant, Alkmaar. No. 14 J. Rollingswier, lste Franeker Stoom Rundvetsmelterij „Frisia" te Franeker. No. 17 Firma Krijgsman en Luijting, Beschuitfabriek, Krommenie. No. 18 P. Meurs Pzn., Meelfabr. Alk maar. No. 20 C. Dekker, Gramofoons en Naaimachines te Beverwijk. No. 22 J. P. G. Wesselingh, Meubel maker en Stoffeerder te Beverwijk. No. 23 B. Serné Wzn., Koffie en Thee Haarlem. No. 24 Keg's Thee. No. 25 N.V. Hollandsche Ingenieurs Maatschappij, Afd. Koelmachines Am sterdam. No. 26 Ch. J. de Vilder, Fijnhouthan del, Velseroord. No. 27 Firma Molenberg en Dekker, Oliefabr. te Zaandam. i No. 28 N.V. Roggebroodfabriek „De j door Wessanen te Wormerveer door P. van Til te Beverwijk met 80 punl m. De derde prijs een idem aangeboden door de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft door P. P. F. Oor te Weesp met 78 Va punt. De 4de prijs id. aangeboden door Wessanen te Wormerveer door C. J. de Goede te Amsterdam met 76Va punt. De 5de prijs een idem aangeboden door J. de Haas te Krommenie door C. J. A. Oor, te Weesp met 76 p. De 6de prijs een zilv. med. aangebo den door het Comité der Tentoonstel ling door W. H. Verhoeven te Amster dam met 75 punten. De 7e prijs een zilv. med. aangebo- gekroonde Leeuw", te Amsterdam. ^en door de Ned. Gis!.- en Spiritusfrabr. No. 29 Firma J. Koning en Co., Bak-Bel ft door J. Bekkers te Hilversum, kerijmachines en gereedschappen te 1 Be 8ste prijsLeen jzilv. med. aangebo- Haarlem. No. 31 Boumans, Photograaf te verwijk. Bovendien had de heer Limbach van Haarlem nog eenige auto's ingezonden. Van maakt en ze waren zeer bezienswaar- dig, daar natuurlijk de bedoeling voor zat zooveel mogelijk de aandacht te trekken en een aangenamen indruk te wekken. Wie een kijkje gaat nemen zal I den door de R.K. Bakkerspatroons te ge j Beverwijk door L. van Vliet te Hilver- sum met 73l/a punt. De 9de prijs een zilv. med. alsvorcn door P. Wissenburg, te Velsen met 73 p. De 10de prijs een zilv. med. aange- alle stands was veel werk ge- boden door de firma Demmers te Gro ningen door P. Ursem te Beverwijk met 70 punten. Eervolle vermelding ontvingen G. Hassink met 66 p.; B. Ylstra met 66 p.; G. Roemer met 64'/2 p.; F. van lU'is- Waterstand IJmuiden. zich daarover niet beklagen. Het ver- wijk met 62 p. en J. A. Kompier inet 61 blijf wordt veraangenaamd door mu- punten. Bovendien ontvingen alle z!® I prijswinnaars een diploma, ontworpr n Maandag had een bakwedstrijd plaats door den heer Bleeker te Beverwijk. onder de bakkersgezellen, loopende over een pan busbrood en een lcnip- vloerbrood. Een 36-tal inzenders namen aan den wedstrijd deel. De jury bestond uit patroons nl. de heeren A. Meysen, Amsterdam; Joh. Janus, Amsterdam; H. J. Oude-Weer- nink, Hilversum; J. Schuitemaker, 's GravenhageJ. Ahsmann, Utrecht; J. Eggersman te Landsmeer en A. C. J. Oor te Weesp, welke laatste zich te ruggetrokken had wegens meedoen zijner zoons. De lste prijs een verg. zilv. med. aan geboden door de K. S. A. te Bev. werd behaald door J. A. C. Wientjes te Vel sen met 80'/= punt. De tweede prijs een id. aangeboden lanuiri 1925 H. water L, water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 15 6.15 6.31 1.52 2.12 16 6.57 7.15 2.27 2 51 17 L.K. 7.42 8.05 3.07 3 35 18 8.31 9.01 3.57 4.31 19 9.33 10.13 4.56 5.29 20 10.47 1.31 6.07 6.42 21 0.01 7.26 7.58 22 0.41 1.04 8.38 906 CHR, PREDIKBEURTEN. OEREF. KERK - IJMUIDEN. Donderdagavond 7.30 uurDs. A. Zwiep, uit Hlllegom. iDe staking in het visscherijbedrijf. Wij lezen in „De Transportarbeider >t orgaan van den Centralen Bond in Transp. Arb., het volgende; iWij hebben tot nu toe, niet veel ge- ihreven over het conflict te IJmuiden, lij deden dit niet wijl we de verant- oordelijkheid voor dit conflict niet onden aanvaarden en niet den schijn ilden wekken, dat we de staking op elke wijze dan ook tegen zouden wer en. Het is echter een verkeerde conclu- e om uit ons zwijgen op te maken, at we tijdens den duur van dit con- "ict nu maar zullen slikken, wat ons an de zijde der Federatie wordt toege- pegd. Als onze vrienden van de Fede- itie denken, dat het in het belang van 'e strijdende arbeiders is, om af te ge en op den Centralen Bond dan moeten ij dat doen, maar dan zullen wij zoo rij zijn de heeren van antwoord te ienen. In het Transportbedrijf van 25 Dec. |1. schrijft Br., over de schandelijke fijze, waarop de strijdende arbeiders den steek zjjn gelaten door de Chris- dijke en Moderne organisaties". Deze beschuldiging is wat onzen fond betreft absoluut onjuist, wij heb- en vanaf het eerste oogenblik, dat de taking was geproclameerd, onzen 'ïenschen geadviseerd niet naar zee te [aan. Door de Federatie voor het feit ge teld, dat zij de staking had geprocla meerd kon men van ons geen loyaler [andeling verwachten. En dan past 'het de heeren niet zoo'n •roote mond op te zetten, daar de lei- ing van de Federatie ZELF TE LAF VAS, om tot staking te adviseeren. De vergadering van 8 Dec. j.l. waar pt staking besloten werd, werd even 'Ver elf geopend en om kwart voor waalf stonden de menschen op straat, net het besluit: „leggen de Boel", en a deze drie-kwartiers vergadering verd met 153 stemmen maar even he loten dat de heele vloot moest blijven liggen, terwijl het bestuur, met Brand- iteder aan het hoofd geen poging heeft jedaan, om een grooter aantal men- chen een uitspraak te laten advisee ren, maar ook te laf om er tegen in te faan, hadden geen eigen meening en ieten zich heel eenvoudig leiden door te arbeiders, inplaats van de arbeiders e leiden. De heeren hebben zich, met hunne iterke organisatie waarmee ze zeggen iet bedrijf te beheerschen, eerst vier naanden aan den lijn laten houden, 52 ange dagen geen directe noch papieren iclie gevoerd, den besten tijd voorbij laten gaan, en gaan dan plotseling met en uitspraak van 153 menschen sta ten. Wij zouden de arbeiders in de steek hebben gelaten? Maar wij keeren de rollen om en be schuldigen de leiding van de Federatie, dat zij het geweest is, die de eerste week bij tal van haar leden de fut er uit haalde, door de menschen geen hal ven cent uitkeering te geven, alhoewel art. 4 van het reglement der Weer- standskas van de IJmuider Federatie zegt „De steunuitkeering gaat in op den eersten dag der staking of uitslui ting, mits zij zes dagen of langer duurt." Hieruit ziet men dat de leden der Fe deratie, de eerste week wel degelijk recht hadden op uitkeering, maar des ondanks had het bestuur der Federa tie de brutaliteit in de IJmuider Cou rant een bericht te lanceeren, dat het reglement der Federatie voor schreef, dat de arbeiders de eerste week voor eigen rekening moesten staken. Van de strijdende arbeiders in don steek laten gesproken! Ook schrijft Br. in het hierboven aangehaalde nummer van het Trans portbedrijf, dat de C. B. maar 10 leden bij het conflict heeft betrokken, dat is een bewuste leugen, want alleen onze afdeeling Scheveningen heeft meer dan 100 stakers, dat kan, dat moet Br. we ten. Wij geven toe dat onze invloed, ge zien het aantal stakers betrekkelijk gering is, ware het anders dan zouden 153 menschen niet kunnen beslissen voor 1500, dat hopen wij Br. binnen zeer afzienbaren tijd te bewijzen. Wij willen het voor deze keer hierbij laten en zullen hetgeen wij nog te zeggen hebben bewaren tot na de staking. D. verszijde. Misschien is deze strijd noo- dig om de waarheid naar voren te brengen, het schijnt nu eenmaal altoos door strijd te moeten. Maar Uw bericht besluit dan met de mededeeling, dat het bemiddelings voorstel van de IJmuider Courant, om een commissie van vijf onafhankelijke personen in te stellen, waarmede de visschers accoord gingen, door de ree- dersvereeniging werd geweigerd! De gansche wereld vraagt om arbi trage door Genève, en hier, vlakbij, j wordt dit middel botweg afgewezen. Het wil mij voorkomen, dat deze wei- gering niet alleen de positie der ree- 1 ders zeer verzwakt, maar tevens aan wijder kring de vraag opdringt, of hier 1 geen onrecht geschiedt. Een visscher of een boer staakt niet gauw, en leder begreep dus al, dat 't hier moest span- nen. Het kwam den buitenstaander zelfs al vreemd voor. Maar 't gaat hem begrijpelijk voorkomen, indien hij ken nis neemt van de methode, welke vnn werkgeverszijde op deze wijze wordt uitgeoefend. Moge dit inzicht leiden tot een gema tigd oordeel in zake het verzet der vis schers, en tot onderzoek. POST. De staking. In de N. Rott. Ct. van Zondag j.l. ia- zen wij het volgende ingezonden stuk: IJmuider visschers. Er wordt te IJmuiden door visschers gestaakt, en het komt mij belangrijk vopr, te wijzen op een feit, waarop Uw avondblad van gister onder het plaat selijk nieuws attent maakt, in dit ge val door iemand, die op geen enkele wijze belanghebbende is, en dus eerder in staat, objectief te oordeelen. Ik lees daar n.l., dat de groote reede- rijen het uitvaren willen beletten, en geen bestellingen zullen doen bij leve ranciers, die uitvaren mogelijk maken. Nu mag men, al of niet, staking op zichzelf afkeuren, in dit geval is tot 2 maal toe behandeling der voorstellen door de reeders afgewezen. En nu moet het bovenstaande toch wel op ieder ob jectief oordeel stuitend werken, omdat hier, tegenover het op die weigering ge volgde verzet, een afkeuringswaardige dwang geoefend wordt van werkge De afslag te IJmuiden. Misbruik van de gelegenheid. Toen door de staking de aanvoeren te IJmuiden geringer werden, werd be sloten de afslag van visch eerst des morgens om halfnegen te doen aanvan gen. Mede gold als motief dat daardoor besparing van lichtverbruik werd ver kregen. Deze besparing van licht gedurende weinige weken zal wel niet op de ba lans van het Staatsvisschershavenbe- drijf te merken vallen en de geringe aanvoer is van heel tijdelijken aard. De ware reden is, dat de kleine koop lieden niet zoo laat op den vischafslag koopen kunnen, zij komen dan te laat bij hun afnemers. De kleine kooplieden zijn nu gedwongen zich tot enkele groo- tere handelaren te wenden. Deze heb ben nu lastige concurrenten (kleine vliegen steken ook) weten te verande ren in gewaardeerde afnemers. De reederij ziet het geval met leede oogen, de mindere concurrentie bevor dert niet de prijsstijging. Wellicht dat dit geval, naast de sta king, hen zal bewegen om aan te drin gen op eene Commissie van Bijstand. Het bestuur van de Vischhandel-Ver- eeniging zal zich thans zeker daarvoor niet inspannen. Onze correspondent schrijft daar over het volgende: Bovenstaand bericht vinden we in de Visscherij-Courant van Zaterdag 10 Januari j.l. en blijkt hieruit voor de zooveelste maal, dat de Hoofdredac teur, wiens pen te veel in troebele inkt doopt, niet op de hoogte is. Als zoo dik wijls. Deze tijdelijke maatregel, waarbij be sparing van lichtverbruik zelfs niet is ter sprake gekomen, werd eerst inge voerd na gepleegd overleg met de ree- derijen en zal weder worden ingetrok ken, zoodra de vischaanvoer zulks wenschelijk of noodzakelijk maakt. Bij een referendum onder de hande laren heeft niet één zich tegen dezen tijdelijken maatregel verzet. Voorts is de handel te verstandig om zich druk te maken over de nachtmerries van genoemden hoofdredacteur. In verband met het bericht, dat het conflict in het zeevisscherijbedrijf te Vlaardingen is bijgelegd, vernemen wij nog, dat de rijksbemiddelaar voor het 3e district, oud-minister van IJssel- steijn tegen Zaterdagmorgen de verte genwoordigers van werkgevers en werknemers had bijeengeroepen om na 'beide partijen gehoord te hebben een uitspraak te doen over de vraag of de vergoeding voor het klaar maken der schepen voor de vischvangst als loon of als emolument moet worden be schouwd en daarna een voorstel te doen over de hoegrootheid dier vergoeding; Zooals bekend meenen de werkge vers, dat 1 150 per logger voldoende is, terwijl de werknemers f 220 een zeer bescheiden en alleszins rechtvaardige vergoeding noemen. Stand. In het laatst van September van het vorig jaar is de zeillogger M. A. 173 Geertruida Johanna binnen de pie ren gestrand en in weerwil van de po gingen om af te sleepen, blijven vast zitten. Het schip was zoodanig lek, dat het in zijn gestranden toestand ver kocht werd om te sloopen. De kooper heeft evenwel het lek zooveel mogelijk dicht gemaakt en het ruim vol ledige vaten geladen, waardoor het meer drijf- vermogen heeft. Thans wil men bij hodg water een nieuwe poging doen om het schip af te brengen. Het te Marseille thuisbehoorende tonijnvisschersvaartuig Francoise is naar Amsterdam verkocht. Naar men aan „De Rsb." bericht, wordt er gestreefd om door verande ring en vereenvoudiging de Instituten voor Biologisch en Chemisch techno logisch Visscherij-onderzoek recht streeks dienstbaar te maken aan de verbetering van de visseherij en de be vordering van de hiermede samenhan gende bedrijven. SCHEEPVAARTBEWEGING. In 1924 zijn door de sluizen te IJmui den geschut met bestemming voor Velsen, Zaandam en Amsterdam 3039 stoomschepen, met een bruto Ms maat van 18.821.428 oti 73 zeilschepen meten de bruto 107.267 Ms en vertrokken uit gaand geschut naar zee 3076 stoom schepen met een bruto Ms maat van 19.122.157 en 65 zeilschepen met 105.699 M3. In totaal zijn in IJmuiden binnen gekomen 3244 stoom- en zeilschepen met; een bruto iM3 maat van 19.588.085 en vertrokken 32.173 stoom- en. zeil schepen met een bruto M3 maat van 19.887,246.' Van de 132 schepen die in IJmuiden aankwamen welke niet ge schut zijn waren 82 bestemd voor de hoogovens, 38 voor de visschershaven en 12 bijliggers.,De 3244 binnengeko men schepen waren verdeeld over de navolgende nationaliteiten; Neder- landsche 1559, Engelsche 584, Duitsche 622, Noorsche 114, Belgische 6, Fran- sche 59, Zweedsche 163, Deensche 30, Amerikaansche 29, Italiaansche 3, Spaansche 7, Russische 33, Grieksche 8, Letlandsche 7, Estlandsche 3 en Fin- landsche 7. De 82 voor de hoogovens bestemde schepen waren van de vol gende nationaliteiten; 33 Fransche, 19 Hollandsche, 6 Duitsche, 9 Zweedsche, 6 Engelsche, 3 Noorsche, 6 Spaansche. In dit uit de N. Rott. Gt. overgenomen overzicht is de opgave betreffende de Hoogovens foutief, daar in 1924 geen 82, maar 92 stoomschepen in de haven Van het Hoogovenbedrijf aankwamen. IJmnlden. Aangekomen 10 Jan.: Nestor, sleepboot, Rotterdam; 11 Jan. Putney, St., Melilla, ijzererts, Hoog ovens; Naaldwijk, st„ Bilbao, ijzererts, id. Vertrokken 10 Jan.; Nestor, sleep boot, Rotterdam met den kolentrans- porteur T. H. B. 21 op sleeptouw; Gel derland, sleepboot, Maassluis; Venetia, St., Sharpness, na gebunkerd te hebben. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat het stoomschip Mercurius bij de voor ste brug in tweeën gebroken is en als totaal verloren moet beschouwd wor den. Gepoogd zal worden, de lading te redden, zoodra het weder gunstig is. IJmuiden. De lichtbrulboei voor de haven alhier is weder op zijn plaats gelegd. In de week van 5 tot 12 Januari 1925 zijn te IJmuiden door de Noord zeesluizen geschut: uit zee 57 stoom schepen, 1 zeilschip en 2 zeelichters en naar zee 63 stoomschepen.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 3