RECTIFICATIE. Ihoord te worden. En wat is het slot van In het stukje over de staking, betreffende Idit blijspel, nihil de besprekingen tusschen de besturen derl Daarvoor hebben de heeren autoriteiten Reedersvereeniging en van de IJmuider Iru,m 4 maanden noodig om tot dit plan Federatie en door de Reedersvereeniging |over *e gaan- op schrift gestelde voorstellen (zie le blad, |z0® moe\\ 2e pagina, 4e kolom), staat vermeldBe!aIen wij daarvoor al onze belasting- Bij een reis van langer dan 10 dagen I penningen voor dit prullerig gedoe. Hetis zullen de opvarenden een vrijen dag krijgen ("f" 'e lachen als de kern waar het om gaat en zullen ze dus twee dagen en drie nachten |nl®'100 treurig was thuis kunnen nachten. zijn, dit moet zijn TWEE VISSCHERIJ. Uit Oslü wordt gemeldt dat de Engolsclie treiter „Sarpedon" visschen- de binnen de Noorsche territoriale wa teren in de Varangerfjord is aan gehouden en opgebracht naar Vardö, l)o schipper protesteerde tegen zijn vasthouding en v-oerde aan, dat hij tij dens -den trek binnen de 5 mijlsgrens was geraakt. SCHEEPVAART. IJmuiden, Aangekomen 15 Januari: Hebe, St., Caen, Ijzererts, Hoogovens Maashaven, St., Amsterdam, ledig, om ijzer te laden. Vertrokken 14 Januari: Waldemar Tornoe, motorschocner, Hamburg, na Ivoor gerepareerd te hebben; 15 Januari: Putney, St., Newcastle, ledig. ij muiden. Het Donderdag alhier van Lissabon aangekomen Duitsche stoomschip Rolandseck rapporteert op 40 mijlen afstand van La Coruna het Spaansche stoomschip Oraska Tar Michel te hebben aangetroffen met gebroken schroefas. De Rolandseck heeft het stoomschip op ileeptouw ge nomen en in de haven van La Coruna binnengebracht. Wanneer en hoelang nog zullen de men schen zich laten gebruiken en laten afslach ten door zoo'n stelletje parasieten. En a! was het waar dat men de militaire gebouwen had om zeep gebracht, is dit nu zoo slim In 1914, 1 Aug. gebeurde er wei erger dingen en heelt men toen die brandstich tersdie den Europeeschen wereldoorlog ont ketenden, ook gevangen genomen. Niels er van. Dit wil ik de heeren autoriteiten nog even zeggenwees in 't vervolg voorzich tiger met arresteeren, doet uw werk niet te overhaastig, desnoods als het in 4 niet kan dan maar in 8 maanden en dan liefst een beetje menschelijker en ga niet te keer als een rabauw. Tevens dank ik de heeren autoriteiten voor hunne prachtige propaganda in den strijd tegen het monster militarisme justitie. U Mijnheer de Redacteur dankzeggend de verleende plaatsruimte, teeken ik Achtend, H. J. C. Stork. plaatsaanwijzing oi het in den vervolge niet meer toepassen van een plaatsbespre- kings-methode, heeft het volgende resultaat gehad Regeling „Varia" 175 stemmen Geen plaatsbespreking 12 Van onwaarde 1 Blanco 1 Zoodat in totaal zijn uitgebracht 189 stemmen In verband met dezen uitslag zal dus de plaatsaanwijzing, zooals thans geregeld, ook in de toekomst gehandhaafd blijven. Het slembureau werd gevormd door de H. H. O. Baas en van Dok, kunstl. leden en A. H. Holtslag, voorzitter van „Varia' GEMEENTE EGMOND AAN ZEE. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem, z. van Arie Stam en Aaltje Prins; Job, z. van Pie- ter Stam en Maria Visser. Desertie.. Het was een kloeke an rondborstige! zeeman, die Vrijdag voor den Politia-rechter kwam, vertelt Hl. Dbl. De man had zich laten aanmonsteren voorl een reis met een koopvaardijschip van de maatschappij „Nederland" naar Oost-Azie.| Alles was in orde, de papieren waren ge- teckend en een gedeelte van de gage wasl reeds ontvangen. Maar. het schip lag gereed op de reede] en de aangemonsterde kwam niet. Hoe het kwam dat de man niet ging| meevaren Het was een reis van eenige maanden en I zijn ouders hadden er daarom iets op tegen,! m. v bevreesd als zij waren, dat zij hem dan eens| H. Vuil, C Neptunusstr. 22 2 niet mochten wederzien. |N. M. Brandjes,F Gr.Houtof Kon.w.l 19 1 En de varensgezel, een getrouwd man|P. Kalis, E in een ark 3 en vader van 3 kinderen, bezweek voor den |A. Visser, D iepenstraat 17 1—1 aandrang en bleef thuis. |S. Oooijer, D Beukenstr. 40 2 Maar hoe dacht je vrouw er over?in-|S. Maasdam, C Zeestrand lOd formeerde de Politierechter. F. G. Zuijdwijk, A Duinlustparkweg 27 1 Burgerlijke Stand Velseu. Ondertrouwd: J. H. Oldendorp en A. Zegel; P. F. A. v. d. Laarschot en E. M Dijkmans; A. v. Urk en T. Bakker. Gehuwd: L. v. Drimmelen en A. Don kersloot; G. B. v. Roon en E. M. Böhm. Geboorten: A. VisserHeere, z.; M Wardenaar—Klaassen, z.; M. Kruyer Orin, d.; E. v. d. Aar—de Wit, d.; M.Visser Gouda, d.; E. J. Hunsche—Olyrhook, z. Overleden: Hermanus v. d. Wiele, 73 j. echlgen. van T. Koningstem; Willem Pleijle, 61 j. echlgen. v. D. Blom. INGEKOMEN PERSONEN. Och, die moet het wel goed vinden, zeidelG C. Spanjaard, D Lindenstraat 17 2—2 bekt. |P. Kraayeveld, C Annastraat 18 1—1 IA. H. de Vos, C 4e Havenstraat lrd 1—2 O. C.J. Siem, C Pr. Hendrikstr. 7 1—1 |C. v. d. Velden, H Biezenweg 7 1-1 bekl. Pek!, had het geld, dat hij van de Maats, had ontvangen, f50, aan haar per post wissel teruggezonden. Hij had gedacht, dat dan alles weder in orde was en dat hij dan niet gestraft zou worden. De Politierechter maakte hem er attent op dat, indien de maats, in zijn plaats niet een ander had kunnen vinden, en het schip Gevonden voorwerpen. POLITIEPOST WIJKEROOG. |Een armband, een dop van bezine-reservoii, eenige dagen had moeten stilliggen, ze daar leen huissleutel, een portemonnaie met in- schade van had kunnen ondervinden. Bekl. verklaarde nog, dat hij een week nadat het schip was heengegaan, naar het kantoor der maatschappij gegaan was en daar had medegedeeld, dat, wanneer het schip uit Hamburg te Rotterdam terugkwam, hij wel wilde meevaren. Toen was het echter te laat, Daar de eenige getuige in deze zaak niet was verschenen, werd de verdere behan deling uitgesteld. Ook de volgende bekl. een varens gezel, die zich voor een reis naar Afrika had laten aanmonsteren was niet mee gaan varen. Hij was al aan boord van het schip ge weest, maar zijn bagage was er niet. De stuurman had hem gezegdGa het dan maar halen. En bekl. had het te Amsterdam gehaald. Echter... bij zijn terugkomst werd hij minder vriendelijk onthaald en werd hem medegedeeld, dat hij drie dagen gagestraf ontvangen zou. Bekl. liet dat niet toe en hij ging weg naar Luis. Het was een reis van 8 maanden en als j: nu al zoo behandeld wordt, dan zit er een wrok in en dan kan je met zoo'n man niet samenwerken, zeide bekl. Om die reden had bekl. het schip ver laten. Ook hij had de reeds ontvangen gage teruggestuurd. Ook deze zaak moest verder uitgesteld worden omdat er een getuige niet was verschenen. INGEZONDEN. Builen verantwoordelijkheid der Redactie. houd, twee beiastingplaaljes 1925, een zil veren horlogekast, een geruiten broodzak. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Tengevolge van de zware mist on dervind de scheepvaart ernstige stag natie. Sinds gisteren ligt reeds het s.s Batjan van de Mij. Nederland voor de pier, en kan niet binnenkomen. Heden worden nog eenige schepen van dezelf de maatschappij verwacht, w.o. de pas sagiersboot „Rembrandt." Van Amsterdam vertrok heden hei pètroleumtank-motorschip „Varanger" om te proefstoomen op de Noordzee. Men zal echter wel er mee bij de slui zen moeten wachten tot beter weer. Liefdadigheids-Uitvoering „Looft den Heer". De netto opbrengst van bovengenoemde uitvoering ten bate van het comité tot steun van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose bedraagt f 46.50. Gezien de tijdsomstandighaden en de o.i. eenigszins ie hooge entrée mag deze uitkomst bevre digend genoemd worden. Aan allen die aan deze uitvoering hebben medegewerkt brengen wij namens hel comité zijn hartelijken dank. Moge deze uitvoering door meerderen gevolgd worden, opdat het comité in staat zal zijn wederom velen te kunnen helpen. Wij doen dan ook gaarne een beroep op onze plaatselijke vereenlgingen, die toch werkelijk wei iets goeds kunnen presteeren, helpt het comité met uw moreelen steun door het geven j deden .van dergelijke uitvoeringen, waardoor ge Brandstichting in demilitai r e medewer\, J,an de ondersteuning van eln Het conflict in het vlsschertybedryf. Naar we vernemen is aan het bestuur der Reedersvereeniging en aan het bestuur der IJmuider Federatie een schrijven gericht door Ds. T. J. van Oostrom Soede, Ned Herv. predikant, Ds. W. Luikinga, Doops gezind predikant en den weleerw. heer L. Rinkel, pastoor der Oud-Kath. Kerk alhier. In dezen brief roepen zij, getuigen van den strijd met zijn betreurenswaardige gevolgen en gevoelende den plicht om mede te werken aan pogingen, die kunnen leiden tot het beëindigen van dezen strijd, beide partijen op om mede te werken aan de instelling eener commissie van onpartijdige personen, geheel staande buiten het reederij bedrijf en de vakbeweging, aan wie de taak zal worden opgedragen een formule te vinden, waardoor de visschersvloot weder kan uitvaren en de weg tot nadere onder handelingen worden geopend. De onder teekenaars spreken de hoop rit dat de arbeid van zulk een commissie zal leiden tot een duurzame beëindiging van den strijd in het visscherijbedrijf en zeggen het een duren plicht le gevoelen daaraan mede te werken. Over de samenstelling der commissie willen de onderteekenaars niet vooruitloo pen, maar zij verklaren zich tot medewerking gaarne bereid. Kamermuziek IJmuiden. Men verzoekt ons te verwijzen naar de in dit no. voorkomende advertentie betreffen de het tweede concert te geven in het Oebouw voor Chr. Belangen op Dinsdag 27 Januari a s. door Alex Schmuller (viool) en Marcel van Gooi (piano) Herdenking van C. S. Adama van Scheltema. Het departement van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen had een herdenkingsavond gewijd aan den, ten vorige jare, overleden dichter Carel Steven Adama van Scheltema. De praeses, Ds. Luikinga, herinner de in zijn openingswoord er aan, dat snel na elkander, zoovelen van de on sterflijken naar den geest, de dichters van ons volk, zijn overleden. Nog willen wij Scheltema herdenken, doch hem zijn reeds gevolgd Louis Couperus, Marcellis Emants en Her man Heyermans. En zeker zal aan dien laatste, evengoed als thans aan den eerste door het departement een avond gewijd worden. Daarna was het woord aan den spre ker van den avond: Ds. J. C. Scher- merhorn van N.-Niedorp. Deze ging de levensloop van den ont slapen dichter nog eens na, zijn onze ker pad langs studie en tooneel, tot hij zijn roeping vond in de dichtkunst. Als dichter heeft hij zich doen kennen als een fijn besnaarde ziel, die ook hel zeldzame vermogen bezat, dat was juist zijn dichtkunst, zijn innigste »zie- legevoelens onder woorden te brengen. En daar hij een universeele geest bezat moest hij den dichter worden van lie deren over de hatuur, schiep hij reli gieuze poëzie en zong zijn hartstochte lijke strijdverzen. Verschillende' dezer gedichten wei den daarna meer in details, in woord keuze en rythmje besproken en telkens als weer een besproken was kwam Mej. N. Menagé Challa, eveneens uit N. Niedorp dat gedicht declameeren. De gaven van Ds. Schermerhorn op dit gebied zijn to bekend om aangeval len te kunnen worden in dit verslag; vandaar dat we zonder vrees hem te kwetsen, durven zeggen dat zeker het leeuwenaandeel der schoonheid, waar van we te genieten kregen, kwam voor rekening zijner medewerkster. Wat werden ze mooir weergegeven: „De roo- troep", „De dood", „De avondwol ken", „De sterren" en zoovele anderen! in verschillende toonaard. Mej. Menagé Challa en Ds. Schermer horn deden ons vele van die bekende verzen, van Neêrlandsch meest gelezen dichter, weer geheel nieuw en mooier zien dan we hem voorheen zagen. De beide laatst voorgedragen verzen nog eens de rijke verscheiden- gebouwen. Tot groot vermaak zijn afgeloopen Maan dag vele revolutionairen anti militaristen te Santpoort en Omstreken gevangen ge nomen. der nuttigste instellingen in onze gemeente. Tooneelvereenlglng „Varia". De stemming, gehouden op Dinsdag 13 Januari j.l., door .de kunstlievende leden Alsof het de grootste misdadigers waren, I van „Varia", welke stemming betrof het zijn ze gevangen genomen om later ver-* handhaven van de huidige regeling van held van dezen man in korte samen vatting zien; het waren de bekende: „Socialistenmarsch" en „Bede". Het applaus bewees hoe het talrijke publiek genoot van de geboden kunst en het was zeker wel uit aller naam, toen de praeses, de beiden, die deze kunst hadden weérgegeven, dankte voor hetgeen geboden werd. De Ambachtsschool. Op uitnoodiging van den directeur der ambachtsschool, van de Vereeni ging voor Ambachtsonderwijs in Ken- nemerland, brachten wij Donderdag middag, tijdens de lessen, een bezoek aan deze belangrijke onderwijsinrich ting. Nog te veel zien we de ellendige op voedingsmethode toegepast: de jongens na de lagere schooljaren, die om enke le stuivers te verdienen, zwerven door de straten en langs de havens, tot zij opgegroeid zijn tot min of meer flinke mannen, helaas soms ook wel voor galg en rad. Eenigszins 'beter zijn diegenen er aan toe, die bij een patroon, onder toezicht der gezellen, een handwerk leeren. Doch ten eerste komt daar in de tegen woordige maatschappij dikwijls zoo weinig van terecht, en ten tweede, eischt een goed vak, naast de practi sche oefening ook wel zooveel theore tische opleiding dat geen enkele „baas' daarin voldoende les kan geven tijdens het werk. Daarom noemen wij de ambachts school een belangrijke onderwijsinrich ting. Maar toch waren we nooit vol daan. We zien hier zoo weinig uiterlij ke grootheid' daarvan. En zooals de meening even onverdedigbaar als al gemeen verbreid is, dat in de krotwo ningen slechts een minder soort men- schen woont, zoo verwachten we niet in een oude militaire barak te IJmui den en in een laag hulpgebouw op het gemeente-terrein te Velseroord, school, die,in belangrijkheid voor het volk der toekomst, de gewone lagere scholen verre te boven gaat. Maar we zijn van die averechtsche verwachting genezen sinds we onder leiding van den directeur, met eenige bestuursleden en een aantal collega's die nederige gehouwen van binnen za gen. We hebben gezien hoe hier, door leer jongens, onder voortdurende theore tische omschrijving en practische oefe ning, werkstukken worden vervaar digd, waaraan menig volwassen vak man een voorbeeld kan nemen. In het gebouw te Velseroord werden wij ontvangen door den directeur, be zochten de daar gevestigde practische afdeelingen voor machine-bankwer kers en voor instrumentmakers-elec- triciens en, te IJmuiden de theoreti sche afdeelingen in die vakken en bei de afdeelingen voor timmerlieden. In ieder dezer afdeelingen hebben we be wonderd hetgeen gepresteerd wordt door de leerlingen onder leiding der leeraren. We willen als niet deskundig in de betrokken vakken, hier niet spreken over de resultaten van het onderwijs en het gevolgde systeem, maar we wil len iets meer vertellen van wat wij vernamen over de inrichting der school Men tracht te bereiken: le. dat bijna geen materialen onnul verbruikt worden; 2e. dat de te vervaardigen voorwer pen praktisch benut worden; 3e. dat onderhoud, uitbreiding en ernieuwen van schoolgebouw en leer middelen, lesgewijze, door de leerlin gen gedaan worden; dat men zoo dicht mogelijk bii het in de practijk voorkomende werk blijft. Van die regelen -getuigde reeds hel vertrek dat we het. eerst betraden en gevuld was oogenschijnlijk met een verzameling oud roest, verloopen ma- chinedeelen, flenzen, wielen, pompen, enz., afkomstig van een onbruikbaar geworden oorlogsschip. Zelfs een anti-militairist in zijn hart uit het gezelschap werd bij dit nuttig gebruik verzoend met de producten van 's Rijkswerf. Deze doelen worden allen nagezien, hersteld of omgevormd om als blinken de, nieuwe artikelen, weer te voor schijn te komen. Machines met assen en vinnen van een oude stoomsloep worden geheel weer zuiver loopend ge maakt. Maar ook andere soorten werk moet men leeren. Zoo was men bezig aan een brandkast, van koud gebogen staal en voorzien van moderne sloten. Maar als het nu gereed is, wat doet men er dan mee. Slechts zeer enkele stukken worden verkocht, die scheeps machines b.v. zullen straks dienen als leermiddel in de theoretische afdee- ling. We waren er onlangs getuige van dat de leermiddelen dezer school veel heter werden genoemd dan die eener overheidsschool. De oplossing van het aadsel vonden we hier en, vooral, in de afdeeling instrumentmakers-electri- ciens. Zelfs de natuurkundige instru menten meet men eenvoudig bij een ander na, in de theoretische lessen doet men ze her-ontwerpen en in teekening zetten, waarna de practische oefening de instrumenten geheel vervaardigd om de meest gewenschte materialen, bijna onverslijtbaar en zonder kosten voor arbeidsloon, dus voor bijna geen geld wordt de kast gevuld. Zelfs zware bankschroeven, geheel onbreekbaar van smeedijzer vervaar digd, worden aangemaakt evengoed n uw handen en lipj pijnlijk, schraal of gesprongen doóid koude gebruik dan de heerlijke verzacht en snel genezende Purol. In dooztn* 30, 60 en 90 ets. k Bij apothekers en drogisten. Ji als ijzer-bewerkingsgereedschap, e sers enz. b Doch niet alleen de leermiddj) ook de inrichting en onderhoud va" schoolgebouwen komen zoo tot s| als het drijfwerk der machine! electrische verlichting enz. is eh werk. In de mooie, gezellige leslokale: IJmuiden zal men niet licht de h soldatenbarak herkennen. Dit, i-l 75 M. lange gebouw, bleek te kleir met eigen krachten werd een rui-£ van 16 X 13 M. bijgebouwd. Dè ai ke teekentafels moeten vervangen f den door ruime, gemakkelijke 1& naars met een bergplaats voor ef leerling. De timmerlieden-klasseJ daarvoor zorgen. Zoo is alles, teveel om op te noen' We denken in elk geval aangetoond hebben dat hier werkelijk sprak; van een hoogst nuttige onderwij richting. Daarom te meer verwondt het ons van den directeur de klaclg moeten hooren dat niet meerdere hf den van lagere scholen gebruik mat van de gelegenheid om eens met ij oudste jongens deze school te be£ tigen. Die staan dan voor de bero^ keuze. En op deze wijze wordei naar hunne aard hij die belangrijker slissing geholpen. Het geldt hun gansche toekomst!, We hebben in onze gemeente 16, die scholen met jongens, waarvan len in de onmiddellijke nabijheid, slechts 1, verder afgelegene, die school E te Velsen, achtte het dit j( noodig die moeite te doen. Moet c): uit de kringen der ouders op aai drongen worden? Nu we toch bezig zijn aanmerking te maken, willen we ook enkele ov heldsmaatregelen even bezien. Aj., staat tegenwoordig in het teeken., bezuiniging en" we begrijpen dan j. alleen in dat teeken hoe het moge] is dat een noodzakelijke bouw, als van een afzonderlijk lokaal voor:< smidsvuurwerk opgeschort kon v, den tot St. Juttemis. >i Maar het moet toch droevig met' volk gesteld zijn waar men, uit bet nigingsoverwegingen, het gevaar voortwoekeren dat het aantal leerr gen op een ambachtsschool haar be den gedrukt wordt. Het is èen ernsl plicht daartegen te wakend- Niet bij alle overheidsmaatregel kan men ernstig blijven. Toen' het derland in nood verkeerde heeft n kampen gebouwd op een ruim vi Doch nu wordt een van die gebouv gebruikt voor school, waardoor de meenschap groote uitgaven bespa; blijven op de begrooting van ondervl Doch helaas, het terrein ressorteert' der Waterstaat. En hoewel nu niet voorzien is dat er ander en beter bruik van dat terrein gemaakt 1 worden, toch vindt de Waterstaat noodig, de school te omheinen met prikkeldraad-versperring, waar licht lcleeren blijven hangen. Vooral dat zoo nauwkeurig geschied dat'7 de hoofdingang der school, in de Ki straat, wordt afgesloten terwillé; énkele vierkante Meters grond, toch niet gebruikt worden. Dat is niet ernstig, eenvoudig bi chelijk. Maar ondanks deze kleine bezwa, herhalen we hier dat in de ambacl school onze gemeente een onderw instelling rijk is die tot ze-gén 1 strekken, in verre toekomst. VELSEN. Tot vreugde van de belanghebhen het tarief van het bewaarloon voor rijwi' aan het station der Ned. Spoorwegen a! van 20 cent op 10 cent per kalendti «bracht. Door de politie te Wijkeroog is pre verbaal opgemaakt tegen een chaffeur een autobus, die daarin zat te rooken. was de ondernemer zelf, die het ver overtrad. Voor het diploma boekhouden I curius geslaagd de heer P. Rem te Ve en voor de vereeniging voor leeraren ii Handelswetenschappen de heer S. Oothu te Velseroord. Beiden opgeleid door heer H. J. van der Laan, te Wijkerooi Woensdagmiddag 't was door den roeper bekend gemaakt, was er tussc en 4 uur geen gastoevoer op Wijken Velen begrepen niet waarom deze aar heid nu weer uitgehaald werd. We het sommigen zich aldus hooren uitlaten die uren moest de verbinding tot gebracht worden tusschen een zinker Ir kanaal en de nieuwe leiding naar de hi ovens. Een 120-tal inzenders heeft d genomen aan den Dinsdag j.l. gel) den wedstrijd voor bakkerspatro op de tentoonstelling te Beverwijk

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6