ORGAAN VOOR DE GEM VELSEN Not 27 Zaterd&§ 31 Januari 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. HINDERWET. burgemeester en wethouders der ge- ente Velsen, brengen ter openbare mis dat ter gemeente-secretarie ter age ligt een verzoek met bijlagen .1 de Naamlooze Vennootschap Ko- iklijke Nederlandsche Hoogovens en talfabrieken te Velsen, om vergun- tg tot het oprichten van een gas- ïipinrichting, waarin gebezigd zul- worden 2 electromotoren, elk van P.K., op het perceel kadastraal be id gemeente Velsen, sectie A no. 6, gelegen in de Breesaap. )p Donderdag, den 12 Februari 1925, i voormiddags te elf uren, zal ten neentehuize gelegenheid bestaan de bezwaren tegen dit verzoek in brengen en deze mondeling en riftelijk toe te lichten. ■relsen, den 29 Januari 1925. ■irgemeester en wethouders voorn., secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. DRANKWET. burgemeester en Wethouders der neente Velsen brengen ter openba- dat op 21 Januari 1925 bij i is ingekomen een verzoekschrift i het R. K. Kerkbestuur van den H. igorius van Utrecht, te IJmuiden, verlof voor den verkoop van alco- ■houdenden drank anderen dan •ken drank in de navolgende loca- it: de benedenzaal van het patro- tsgebouw, gelegen aan de Mahu- iat aldaar. innen twee weken na de dagteeke- g dezer bekendmaking kan een ïr tegen het verleenen van dit ver- schriftelijk bezwaren bij Burge ster en Wethouders inbrengen. Jurgemeester en Wethouders der Bieente Velsen brengen ter openba- ^cennis, dat op 21 Januari 1925 bij is ingekomen een verzoekschrift Dirk Hendrik Eijnthoven, van >ep gérant, wonende te Velseroord, verlof voor den verkoop van alco- ioud enden drank anderen dan •ken drank in de navolgende loca lten: de benedenlokalen van het seel, plaatselijk gemerkt E 79 en igen aan den Stationsweg aldaar, innen twee weken na de dagteeke- g dezer bekendmaking kan een r tegen het verleenen van dit ver- schriftelijk bezwaren bij Burge ster en Wethouders inbrengen, eisen, den 27 Januari 1925. rgemeester en wethouders voorn., Secretaris, de Burgemeester, OSTELIJK. RIJKENS. DE GEMEENTEBEGROOTING. IV. lang zullen we de gevolgen nog "oelen van den wereldoorlog? Zeker lange jaren. De behandeling der be- ïting leerde ons dit ook weer. de oorlogsjaren zijn honderde ar- erswoningen in onze gemeente ge- wd. En dit was zeer noodig. Maar ve een jaar of zes na den oorlog zijn e loonen zooveel zijn gedaald, blijkt de menschen onmogelijk langer hu- van f 6 tot f 8 per week kunnen he rn Toch moeten de woningen deze ïn opbrengen, willen de woning- wvereenigingen een sluitende ex- tatie hebben. Daarom stelde de heer neijer voor, dat de gemeente de tenigingen zou tegemoet komen, een bijslag op de huur voor hen, Dnmogelijk zulk een bedrag kunnen Jen. i heer Dalmeijer gaf een duidelijke Ichting op dit voorstel en zeide te lt dat de Woningbouwvereenigingen de dupe van den toestand mogen den. irschillehdé bezwaren werden geop- Het meest voelden wij voor het vaar van den heer Vermeulen, dat Rijk lachen zal, als de gemeenten n last op zich gaan nemen. De ver- ring der volkshuisvesting is een van de landsregeering en ze heeft eel voor gedaan. Maar het zou on- k zijn, als de gemeenten nu oök agen op de huren voor hunne reke- moeten nemen, temeer waar onze gemeente toch ook jaarlijks tienduizen- den op de volkshuisvesting moet toe- leggen. Toch konden wij begrijpen, dat ver- schillende leden ijverden voor het uit- trekken van een bedrag. Tenslotte zijn het niet de bouwvereenigingen, die de dupe worden, daar in 't eind de ge- 1 meente toch alles zou moeten overne- men. Alleen willen we vragen, als we hooren dat een woningbouwvereeniging l een tekort van f 3000 heeft, of het ge meentebestuur daar niet wat aan kan doen? Moet het tekort juist eerst zoo groot zijn, dat men geen raad meer weet en de organisatie ineen stort? De raad heeft op voorstel van den heer Sluiters er een memoriepost van gemaakt. Hopen- we dat in de meest noodige gevallen'nu geholpen zal wor den. Bij de posten voor wegen en bruggen kwamen de tongen ook los. Wij zullen in dit verband tevens het voorstel der soc.-dem. fractie bespreken, om een commissie ad hoe te benoemen, ter be studeering van het wegenvraagstuk. Wij weten niet of de commissie voor openbare werken competent is en of ze naast h^hr vele andere werkzaamheden ook voldoende tijd heeft, om dit vraag stuk onder de oogen te zien. Het kan best zijn, maar toch gelooven wij dat de raad wijs had gedaan, met de voorge stelde commissie te benoemen. Het lijkt ons ook een uitnemende zaak dat het wegenvraagstuk eens in zijn geheel be studeerd wordt. Het is nu eenmaal zoo, dat niet alles tegelijk aangepakt kan worden. Dat zou veel te veel kosten. Maar een programma was wel ge- wenscht en dan dat men weet hoe men de wegen wil verharden. Wij betreuren het nog steeds, dat de raad van den Driehuizer Kerkweg en I-Iagelingerweg geen asfalt-betonwegen heeft gemaakt. Deze wegen zullen er in den a.s. zomer keurig uitzien, maar men zal eens zien, hoe kort het zal duren. Wij voorspellen dat deze klinkerwegen met 'n paar jaar weer geheel onbruikbaar zullen zijn. Men zie maar eens hoe ellendig de Fla- gelingerweg tusschen Santpoort en den Kruidbergerweg er uit ziet. Hier is nu een verharding met keien en 't is ver schrikkelijk, zoo vol kuilen de weg zit. En dit stukje weg heeft een groot be- drag gekost. Evenzeer bejammeren wij dei keiverharding van den Stationsweg l tusschen Velseroord en Velsen. Zoo lang deze bestrating er ligt, is de weg er- door ontsierd. Alles gaat zeer onsystematisch. De helft van den Stationsweg is niet ge- f daan en de klinkerbestrating daar is f zeer slecht. Aan den IJmuiderstraatweg wordt steeds gewerkt, maar een afdoen- de verbetering komt er niet. Een com missie ad hoc had kunnen uitmaken of I eerst de IJmuiderstraatweg of een an- i dere weg* aan de beurt zou komen. De heer Roelse wees nog eens op den ellen- digen toestand van den Engelmundus- weg te Velseroord. Dat is juist, maar hoe slecht ook, een afdoende verbete ring van een drukken -verkeersweg als de IJmuider straatweg, lijkt ons j meer urgent. En er zijn veel meer wc- gen, die om verbetering roepen, b.v. de Corverslaan op Wijkeroog, de Rijks- I straatweg in h'et dorp Santpoort, de I Kalverstraat en Zeeweg te Velseroord enz. Vele wegen moeten beslist ver breed worden, o.a. de bovengenoemde. In de Corversl. moet o.i. de bestrating verbreed en kan van het westelijke trot toir best wat af. In de Kalverstraat en Zeeweg te Velseroord moet men bevor deren, dat alle hekjes voor de huizen' daar verdwijnen. In hoeveel straten dienen ook de trot toirs niet vernieuwd te worden. Die gol vende oude steentjes in de Willebrord- f straat en Kanaalweg te Velseroord moesten noodig verdwijnen. Wat zou de Willebrordstraat er nog heel wat mooier uitzien, als daar tegeltrottoirs lagen. Nu de commissie er niet gekomen is, hopen wij dat de commissie voor open bare werken eens met een ernstig plan voor den dag komt aangaande welke wegen 't eerst gedaan moeten worden en welk systeem van verharding men wil toepassen. De heer Tusenius heeft weer eens ge vraagd naar een overzetveer van IJmuiden naar de Breesaap. Wethou der Dunnebier antwoordde dat dit niet mogelijk is, door de in uitvoering zijnde sluiswerken. Dit kan wel zijn, maar toch hopen j wij dat B. en W. het vraagstuk dezer verbinding eens zullen bestudeeren. Als over eenige jaren de nieuwe sluis klaar is, is een verbinding mot de Bree saap beslist noodzakelijk, wil men niet dat de bewoners van 't Noordelijke deel zich van IJmuiden afwenden en zich geheel gaan oriënteeren naar Bever- j wijk. De verbinding over de deuren der nieuwe schutsluis wordt een zeer lange en als de sluis naar den zeekant open is en men over de oostelijke deuren moet, beteekent dit een verlies van een half uur. De heer Schilling wilde een brug over den overweg naast het station IJmuiden. Die is daar ook wel noodig, want duizenden passeeron hier dage lijks en moeten vaak voor de dichte spoorboomen staan. En even omloopen over de brug bij de Julianakade is geen kleinigheid. De heer Vermeulen zeide dat zulk een brug te krijgen is, als dé gemeente f 15000 in de kosten bijdraagt. Dit is toch eigenlijk wat erg. In Bloemendaal werd ten gerieve van de reizigers een mooie brug over de sporen gebouwd. Is zulks hier niet mogelijk ten bate van duizenden arbeiders, terwijl het ook een groot belang is voor de Ned. Spoorwe gen zelf, dat daar rustig gerangeerd kan. worden. Als hier eens krachtig op gewezen werd, moest men de directie toch kunnen overtuigen en we zouden liet ongehoord vinden, als de gemeen te zulk een groot bedrag zou moeten bijdragen. Er is ook nu weer gesproken over het weinigje plantsoen, dat IJmuiden heeft en dat er nog zoo weinig florissant uit ziet. Plet plantsoentje op het Willems plein wordt steeds vernield door de honden en dat op het Koningsplein heef nogal eens van menschen te lijden. Wij houden ons hart vast, als we den ken hoe het straks ih Velscrbcek zal gaan, als heel onze bevolking daar in genieten kan. Of zal de gemeente een aantal parkwachters aanstellen? Plet is te hopen, dat de bevolking zal medewrerken om zich zulk een bezit waardig te maken. Verbetering. In ons vorige artikel stond een zeer zinstorende drukfout. Er stond n.l. dat onze gemeente inzake be lastingheffing lang niet 't sterkste fi guur maakt. Het moest lang niet 't slechtste figuur zijn, wat dus juist het tegenovergestelde is. KAMERMUZIEK. „Een leekenpraatje.1' De tot heden door de Commissie voor Kamermuziek te IJmuiden gegeven 2 concerten geven ons aanleiding daar over nog een enkel woord te schrijven. Wij zijn in de eerste plaats der com missie dankbaar, dat zij ons tot deze concerten heeft uitgenoodigd, ofschoon we daarmede de niet gemakkelijke taak op ons namen over die concerten een verslagje, een kleine recensie in de IJm. Courant te schrijven. Dit lijkt, men wil ons wel gelooven gemakkelij ker clan het inderdaad is. Want zelfs al mag men zich vleien een goed muzi kaal gehoor te hebben en een niet ge heel oningewijde in de kunst te zijn zóó ver ingewijd, dat men weet hoe moeilijk het is daarin een zekere hoog te te bereiken dan nog is het niet de taak van een niet-specialen muziekver- slaggever de kunst van de Bohemers of van een Schmuller en een van Gooi tegenover de lezers van een plaatselijk blad op haar hooge en juiste waarde te beoordeelen. Wij althans achten ons daartoe niet bevoegd en de lezers en lezeressen van de IJmuider Courant, die deze concer ten hebben doen geven en zij, die ze heb ben bijgewoond moeten we dus in zeke- re mate teleurstellen als wij ons moeten bepalen tot meer algemeene opmerkin- 1 gen en persoonlijke indrukken. Deze laatste willen we echter gaarne wat nader preciseeren, waartoe een klein verslagje, geschreven op den avond van het concert ter plaatsing in het den volgenden morgen af te druk ken blad zich minder eigent en de waar de der geboden kunst toch recht mag doen gelden op een meer uitvoerige be schouwing. Voorop meenen we te mogen zeggen, dat het loffelijk streven van de commis sie voor deze kamermuziek de waardee ring verdient van alle goede muziek kenners en tot. oordeelen bevoegden, om hen te IJmuiden te genieten te geven van, om in het speciaal te IJmuiden be oefende bedrijf te spreken, het neusje van den zalm. Nietwaar, het optreden van het be roemde Bohemer strijkkwartet is een evenement in de muziekwereld en het optreden van den heer Schmuller wet tigt zeer hooge verwachtingen, die hij dan ook niet heeft teleurgesteld. Wat ons in deze kunstenaars, om ze in een adem te noemen in de eerste plaats treft is hun meesterschap over de instumenten; hun volmaakte tech niek, die den aandachtigen leek over weldigt. Niets gaat boven hun kunnen en tot in de hoogste posities zijn de too- nen gaaf, helder en zuiver. Men staat er eenvoudig van versteld en nu komen we waar wc wezen willen: dit versteld doen staan schijnt het ideaal van den kunstenaar te zijn. Men imponeert., wil imponeeren. Of men daarmede ook de toehoorders boeit schijnt van niet zoo groot belang te zijn, tenzij de concert gevers van de veronderstelling uitgaan, dat ontroering der toehoorders syno niem is met verbluftheid. Dit nu meenen wij niet juist te zijn. Ontegenzeggelijk zijn het alle groote liefhebbers en liefhebsters van kunst, die deze concerten bijwonen en daar voor don niet geringen entreeprijs met, liefde offeren. Doch er zijn er ongetwij feld velen bij, voor wie de uiterst be reikte technische vaardigheid niet het hoofddoel, noch het meest begeerde is van hun bezoek. Bovendien doet men ieder instrument en bijzonderlijk de viool te kort, als men haar alleen uit buit als voorwerp voor techniek. Men kan met de viool ook een ander, mooier uiterste bereiken n.l. het hoog ste, diepste voelen. Een viool kan zijn een jammerhout, die den toehoorders alle duivelen uit de hel doet vloeken, doch zij kan ook zijn de stem der Engelen, die met goddelijke klanken het gemoed des menschen tot in de diepste vezelen weet te treffen, te doen trillen, te doen verhuiveren. Deze intense aandoening, het spijt ons zulks te moeten zeggen, hebben wij bij deze concerten niet of bijna niet door voeld. Deze kunstenaars hebben ons ge vangen in gespannen aandacht; zij heb ben ons niet de vox humana uit hoogere regionen doen hooren. Zij hebben op onverbeterlijke wijze doen zien en hooren wat op hun instru ment te maken is; zij hebben ons niet doen hooren, wat er uit te halen is, Slechts bij enkele passages mochten we eren aanluisteren, dat er ook trillende warmte en diep gevoel spreken kan. Zij waren helaas schaarsch. Zooals wij de coloratuur in de zang bewonderen maar niet doorvoelen, totdat de zange res weder tot het menschelijke is ge daald, om tot ons innigste te spreken. Wij zijn dus in vele opzichten hoogst dankbaar voor het ons gebodene, doch niet geheel voldaan. De oorzaak daar van zoeken wij natuurlijk in de keuze der composities, die er niet op geschre ven zijn ons te ontroeren door warme, volle streken, doch om de technische volmaaktheid van den lcustenaar te toetsen, die ze al of niet „maken" kan. Tot zoover onze persoonlijke indruk. Er is echter nog een andere omstan digheid, die het onverdeeld genieten moeilijkheden in den weg legt, waar aan echter noch de kunstenaars, noch de commissie schuld dragen. Die om standigheid is de entourage. Zeker gelooven we, dat voor deze in tieme muziek het gebouw v. Christe lijke Belangen het minst ongeschikt is, wat betreft de acoustiek, doch de zit plaatsen zijn abominabel. Pfarde, nau we, smalle banken en stoelen, die kra ken bij de minste beweging. Iedere be weging heeft een reflex op de naast zit- tenden, omdat de stoelen als in bewaar scholen aaneen gereid zijn. De tempera tuur in de zaal meestal te koud, zoodat men het niet durft wagen zich van de overjas te ontdoen en in de nabijheid van de kachel moeilijk vertoefbaar. Zoude het niet mogelijk zijn hebben we ons afgevraagd uit deze commissie te doen geboren worden een vereeniging voor kamermuziek met vaste contri buanten, die tevens het vraagstuk van een betere omgeving voor hooge kunst onder de oogen zou hebben te zien. Wanneer dan ook nog gezocht kon wor den naar meer afwisseling in het uit gestrekte gebied der kunst, dan geloo ven we, dat we in een goede richting zouden gaan om IJmuiden uit zijn iso lement op het gebied der kunst te bren gen. J. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. GEM. VISSCHERIJSCHOOL. Onderwijs aan machinisten en stokers ter visscherij. Naar wij vernemen heeft de Gem. Vis- scherijschool alhier zich aangepast aan de thans in te voeren wijze van varen op stoomtrawlers. Bestond vroeger voor machinisten en stokers in hoofdzaak alléén een avond cursus voor de technische vakken; thans heeft de betreffende leeraar in de ze vakkon, zich ook des 's morgens be schikbaar gesteld voor het geven van onderwijs. Indien de schepen, dus 's avonds on geveer 7 uur zijn binnengekomen, kan het mach.kamerperson. zich den vol genden dag van 10 t. 12 u. naar de Vis- scherijschool begeven, teneinde op ge makkelijke wijze te worden opgeleid voor een der Rijksexamens voor machi nist of machinist-stoker. L. K., slager alhier, was beschul digd in zijn winkel in een ijskast kalfs- vleesch in voorraad te hebben gehad, dat al aan bederf onderhevig was. Bekl., die zich hierom voor den kan tonrechter moest verantwoorden, zei de, dat hij er niets van begreep, daar hij het vleesch pas een week in huis had. De eisch was f 100 boete of 20 dagen en het vonnis f 50 of 10 dagen. Donderdagmorgen week een met hout beladen vrachtauto aan de Vis- schershaven bij den watertoren uit voor een passeerende met een paard bespannen wagen. Daardoor kwam de vrachtauto in den modder terecht en was het een heel werkje om het zware gevaarte weer op de straat te brengen. Men bracht daartoe ijzeren platen aan, die voor de wielen werden gelegd. VELSEN Dinsdag had op den Wijkerstraat- weg een botsing plaats tusschen een woonwagen en een auto, waardoor van de woonwagen een stuk afgereden werd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Donderdagmorgen werd op Wij keroog weer een liedjeszanger bekeurd. Het is wel droevig, als men de vele mannen ziet, die op deze wijze of met wat negotie trachten nog iets te ver dienen. Voor menig gezin is de winter een barre tijd, vol zorg en kommer. In de Politieverordening staat een artikel, dat wielrijders het vast houden aan een motorrijtuig verbiedt. Toch ziet men ze dit nog vaak doen, hbewel ze daarmede niet alleen zelf gevaar loopen, maar ook voor anderen gevaar opleveren. De politie op Wij keroog heeft den laatsten tijd eenige processen-verbaal opgemaakt, om dit tegen te gaan. Ook Woensdag werd nog zulk een overtreder bekeurd. Vrijdagavond' j.l. hield de Centra le Commissie voor arbeidersontwikke ling eene bijeenkomst in de bovenzaal van „Bloemoord" te Wijkeroog. Er was weinig belangstelling, slechts 15 toe hoorders, waaronder twee vrouwelijke. De heer Van Veen v&n Santpoort, leeraar aan de H. B. S. sprak daar over „Ontwikkeling der Maatschappij". Om het zijn auditorium gemakkelijk te maken gaf hij ieder een gedrukt stuk, waarin de hoofdpunten aangegeven waren van hetgeen door hem behan deld zou worden. Bovendien zou hij zoo noodig opgave doen van de litte- j ratuur, met behulp waarvan de hoor- 1 ders het besprokene nader konden be studeeren. Allereerst geeft spreker een overzicht van de tegenwoordige maat- schappij. Er zijn nog maar weinig menschenstammen, misschien in Afri ka en Australië, die heel geen contact hebben met de beschaafde wereld, maar ook deze zullen op den duur niet

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1