achter, maar waar met R. C. H. II nog niet is afgerekend, hebben de resei'v hun eigen lot in handen. Morgen trekken ze naar W. F. C. II dat de 3de plaats inneemt. In het Wor merveersche Sportpark zal Stormvi gels dan ook wel tegenstand ondervin. den. Toch hebben we hoop op een klei ne overwinning. OFFICIEEL. Lijst van eigenaars en houd e van paarden. De Burgemeester van Velsen maakl bekend, dat gedurende de maand Februari voor ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd de alphabetisch I ij s t van de namen van eigenaa en houders van paarden, welke lijst is opgemaakt ingevolge artikel K7 van het Inkwartieringsbesluit. Velsen, 31 Januari 1925. de Burgemeester, Rijkens. Kennisgeving. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de vergadering der SCHOON HEIDSCOMMISSIE zal worden gehouden op DONDERDAO 5 FEBRUARI 1925, v.m. 9.30 uur, ten kantore van het bedrijf Openbare Werken, te Velsen. Oedurende deze vergadering zullen be ianghebbenden van II tot 11.30 uur inde gelegenheid worden gesteld de commissie te spreken. Schetsontwerpen, die men aan het oordeel der commissie wenscht te onderwerpen, moeten uirerlijk op 4 Februari 1925 bij den secretaris worden ingediend. Velsen, 31 Januari 1925. De secretaris der commissie, J. ARENDS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Nutsspaarbank IJ muiden. 23 Januari j.l. had de jaarvergadering plaats van den Raad van Toezicht en de Bestuursleden der Nutsspaarbank, alhier. Aan het verslag van den Penningmeester onlleenen wij het navolgende: In 1924 werd ingelegd: Ie IJmuiden f 59.087.43 te Velseroord f 13.322.30 totaal Tarugbetaald werd te IJmuiden te Velseroord totaal f 73.009.73 I 50.087.74 f 11.229.72 f 61.317.49 Op 31 December werd aan rente bij geschreven f 5.484.66. Het tegoed der inleggers bedroeg op 1 Januari f 140.710.04 en alzoo op 31 December f 157.886.94, In 1924 traden 69 nieuwe spaarders toe. aan 13 werd het geheele tegoed terug betaald, een vermeerdering dus van 56 spaarders. Het laatst uitgegeven boekje droeg het Nr. 509. In omloop waren 86 spaarbusjes. De Spaarbank bleef steeds vooruitgaande. Aan het einde der vergadering deelde de voor zitter mede, dat daags te voren voor de spaarbank was aangekocht het dubbele woonhuis, Julianakade 4. TOETH ANK-AMEN. De Orafkelder opnieuw geopend. Oelijk de schatten van Toeth-Ank Amen ons een overzicht geven van de volmaakt heid der kunst in dat tijdperk, laten BRAAM'S MEUBELEN U zien het vol maakte, wat thans op het gebied van meubelen bereikt kan worden. Orootste speciaal zaak hier ter plaatse, Meubileerinrichting „Het Woonhuis", Kanaalstraat hoek S. P. Kuijperslraat. Adv. Turnvereenlglng „IJmuiden". Den lOen Februari a.s. zal een gezellig avondje gehouden worden in „Thalia" voor de adspirantleden, met uitreiking der prijzen behaald bij de onderlinge wedstrijden. De leiding rekent er op, dat enkele dames en heeren aanwezig zullen zijn, om hen dien avond te assisteeren. Den 21 en Februari wordt een Soirée gegeven voor de dames- en heerenleden met genoodigden in „Thalia". Op de laatste bestuursvergadering is in overleg met de T. C. en goedkeuring door de dames- en heerenafdeeling besloten binnenkort met alle aldeelingen een uit voering te geven in „Thalia". Het secretariaat is gevestigdBik- en Arnoldkade 40. Het gistermorgen alhier van Batavia aangekomen stoomschip Johan de Wit, van de Mij. Nederland moest in het Noordzee kanaal de vlag halfstok hijschen, omdat de administrateur, de heer P. J. van Borselen, die reeds eenigen tijd ziek was, tijdens het opvaren naar Amsterdam overleed. 25-jarig bestaan- Den len Februari 1925 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de bekende zaak in galanteriën en huishoudelijke arti kelen van den heer R. Nieborg hoek Kanaalstraat cu Amstelstraat werd ge opend. Gedurende dien tijd heeft de zaak enkele malen uitbreiding ondergaan; wel een bewijs dat de heer Nieborg het zijn cliëntéle naar den zin wist te ma ken door steeds voor groote sorteering en billijke prijzen te zorgen. Godsdienstige samenkomsten Gisteravond had in de herv. Kerk de vierde godsdienstige samenkomst plaats, uitgaande van het comité uit de verschil lende kerkeraden en de afdeeling der Evangelische Maatschappij. De samenkomst werd geopend door Ds W. Kroese van Velseroord, die zeide dat de strijd legen de twee fronten Rome en De Dageraad noodig is. Na 't zingen zan Gezang 180: 5 ver kreeg de spreker, Dr. A. de Hartog van Amsterdam, het woord. Het onderwerp was „Vrijdenken en Godsdienst". Spreker zegt dat vrijdenken als allereerste eisch stelt onbevooroordeeldheid. Men moet het denken zelf laten spreken. Als een Vrij denkersvereeniging zich atheïstisch noemt, lijkt spr. dit niet zuiver, omdat men dan reeds in een bepaalde richting gaat. Een vrijdenker moet het denken en de werke tijkheid laten spreken. Dit wil spr. ook de zen avond doen. Spr. vraagt of wij iets van de werkelijk beid kennen. Vele menschen zeggen direct dat zij niets kunnen uitmaken aangaande het wezen der dingen. Spr. zegt dat dit heel gemakkelijk is, maar dat deze men schen zich dagelijks voeden met brood ofschoon zij 't wezen van het brood niet kennen. Zoo lijdt de kunstenaar voor zijn kunst, ofschoon hij niet kent het wezen der schoonheid van zijn kunst. En als nu de godsdienst menschenzielen in vlam weet te zetten en den brandstapel opdrijft, is dan het grijpen van het onwezenlijk- niet iets heerlijks, niet grooter dan het koo pen van een kleedingstuk of het eten van een boterham. Spr. zegt dat Multatuli in zijn Ideeën zegt niet te weten wie Ood en wat een ziel is. Spr. vraagt of het niet grooter is, dat de godsdienst de kracht is, die de menschen uitdrijft boven het wezen der dingen. Spr. zegt dat er menschen zijn, die God loochenen, omdat er graven zijn. Maar voor de geleerden zijn de graven geen raadselen, maar een hoogeschool en ook de ontbinding is wetmatigheid. Zoo is het ook met de ziekten. Multatuli zegt dat de wetten in de dingen zijn, maar spreker raagt of als hij spreekt er niet een denker In Hebr. 1 3 staat„Ood draagt alle dingen door het woord zijner kracht". Er is een denker in alle dingen, een voorden ker voor ons allen. Het denken moet ons leerep orde, sa menhang. Het wezenlijke denken voert ons af van de godloochenarij. Denken is mo nistisch, dit bewijst zelfs Haeckel met zijn monistenbond. In de atheïstische kringen komen dan ook theïstische gedachten, omdat men gevoelt dat achter het wezen der dingen staat de eenheid en de veelheid. Na 't zingen van Gezang 131 en 2 kwam spr. tot het tweede deel zijner rede. Spr. herinnert dat Nietszche in zijn „Al so sprach Zarathrusta" zegt „In overoude tijden zaten de menschen aan de zee, waar schepen an zonnen ondergaan en zuchtten God." Hier moeten we zijn, zegt spr., want geweldig is dit woord God Waarom roept een Vrijdenker God aan, waarom vloekt hij God Als men dit een overgeleverde zonde noemt, waarom duurt het dan zoo lang, dat het niet schijnt uit sterven? Het woord God is van zege nende en bevrijdende invloed. Men zegt dat er zooveel ellende en wreedheid in naam van den godsdienst is gepleegd. Maar zegt spr., er is in naam van alles wat groot is veel ongerechtigheid gebeurt, naam van de vrijheid b.v. en in naam van het Communisme. Dat vrees en onder drukking vaak leiden tot de bevrijding, bewijzen veel dingen in het leven. Een arbeider, die georganiseerd is en wel wer ken wil, wordt soms door een staking te- gengehouden. Een kind wordt opgevoed door vrees. Spr. vraagt wat de mensch is, geen vrees meer heeft en die alleen leeft voor de werkelijkheid, voor de stof, Maar men moge dan zijn ideaal hebben, men ziet toch zijn dierbaren sterven en men is tqch krank. De godsdienst alteen opent een nieuwe wereld, een van liefde, waarvan Johannes zegt „De liefde drijft de vrees buiten". Alteen wie Jezus' woord verstaat, dat wie zijn leven zal willen ver liezen, het behouden zal, vindt de waar heid. De wijsgeer Fichte zeide dat men zijn lichaam kon verbranden en zijn asch ver strooien, maar dat zijn geest zou blijven. Zoo is het ook met den Christen, zegt die God gevonden heeft. Met een schoone peroratie besloot spr. zijn belang wekkende rede. Ook nu was de kerk weder stampvol. De collecte bracht f 83 op. De volgende samenkomst is op 13 Fe bruari in de Herv. Kerk. Dan hoopt Mgr. H. T. J. van Vlijmen, bisschop van Haar lem, te spreken over „Utrecht en Rome". De atijgende Broodprijzen. Men schrijft ons Donderdagavond vond lunchen de ge zamenlijke bakkers der gemeente Velsen een bespreking plaats, betreffende de enorme stijging der bïoemprijzen. Gememoreerd werd dat in de laatste maanden de prijzen van 116.tot f27.— (per 100 K.O.) zijn verhoogt, terwijl alles er op wijst dat deze prijzen nog meer zullen stijgen. De thans geldende broodprijzen zijn reeds lang niet meer in evenredigheid met de meelprijzen. Zooals de meelprijzen thans zijn, zal de prijs van het brood op 25 cl. per 8 ons worden gesteld. Daar de meelprijzen echter bijna dagelijks stijgen, kan de verhooging nog belangrijker worden. Chr. Geref. Zangverteniglng. Het Chr. Oeref. Zangkoor „Harpe Davids' dir. de heer D. Klut, ontving Donderdag avond in haar repetitielokaal een aantal genoodigden. Daar zong het koor een acht tal nummers. Vooral „Bede" en „Den Hoogen God alleen, zij d'eer" werden goed gezongen, alleen waren op enkel* plaatsen de tenoren wat zwak. In de pauze werden door dames-leden eenige gedichten voorgedrachen en leden of donateurs gezocht. Het kleine koortje van 21 parsonen maakte een zeer goeden indruk, al ii het te verklaren dat men meerdere leden wenscht. Bij voort gaande studie kan het zeker iets goeds presenteeren. Anti-Revolutieonaire kiesvereeniging. In de Geref. Kerk had Vrijdagavond een openbare vergadering plaats van de Anti Revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Als spreker trad op Ds. W Bijteveld uit Haarlem. Spreker behandelde de z. i. valiche en holle leuzen van het socialisme en zette daartegenover de vaste beginselen waardoor de christen zich, ook in de politiek, moet laten lelden. Tengevolge van het samentreffen van verschillende vergaderingen, op hetzelfde oogenblik, was deze samenkomst zeer slecht bezocht. VELSEROORD. Openbare vergadering. Door de Landelijke Federatie van Bouw vakarbeiders, afd. Veisen en de Nederland- sche Federatie van Transportarbeiders, afd. IJmuiden, was gemeenschappelijk een openbare vergadering uitgeschreven in Flora, Deze vergadering was slecht bezocht, Als eerste spreker trad op de heer E. Bouw man, voorzitter van de Federatie van Transportarbeiders met het onderwerp: Het nieuwe arbeidersoffensief en de visschersstaking". De spreker merkte op dat men overal in ons land met belangstelling had gezien naar den strijd te IJmuiden Daarvoor zijn verschillende redenen. Schrij vers als Heijermans hebben de aandacht op die categorie van arbeiders en hunne nooden gevestigd. Maar vooral was er voor dezen strijd belangstelling, omdat het de eerste maal sinds 1920 was, dat een groep arbeiders overging tot het offensief, door hooger loon, enz. te eischen en dit door middel van zwaren strijd ook verkreeg. Spr. behandeld! dan het verloop van dit conflict, en zegt, dat de arbeiders drie tegenstanders hadden, n.l. de reeders, die [esteund werden door het advies van den tijksbemiddelaar, Mr. de Vries, en tenslotte de moderne en christelijke vakorganisaties. Desondanks hebben de arbeiders in de Federatie vol gehouden, en moreel geheel, financieel grootendeels gewon nen al heeft deze overwinning de Federatie 30 000 aan steun gekost. De gevolgen van deze actie doen zich gevoelen over het geheele land. Woensdag .v. hebben een groep dokwerkers te Rotterdam het werk neergelegd voor een eisch om hooger loon. tn het begeesterend voorbeeld voor anderen, dat van deze staking uitgaat, ligt het belang besloten voor alle Nederlandsche arbeiders. Als tweede spreker trad op de heer M. Roodveldt, secretaris der Federatie van bouwvakarbeiders. Deze behandelde de totstandkoming van het landelijke collectief arbeidscontract in de bouwvakken. Practisch hebben daar de moderne en confessioneele arbeidersbonden de vragen hunner leden, om handhaving van den uurendag en de plaatselijke loonregeling, naast zich neergelegd en in de kaart van de patroons gespeeld, door de eenige orga nisatie, die het daarvoor opnam, tegen te werken. Zoo zal dit contract tot stand komen en verliezen de bouwvakarbeiders steeds meer het recht om genoemd te worden de spits en de keurtroep der arbeidersbe weging. Dat waren ze voorheen, toen de Federatie 10.000 leden lelde en dal kunnen ze weer worden, mits de arbeiders deze les, en de les van de IJmuider staking, maar begrijpen, zoodat ze zich niet lager laten lijmen in confessioneele en reformistische vakbonden, maar lid worden van de Federaties. Van de geboden gelegenheid tot debet maakte niemand gebruik. De afdeeling der Nat. Chr. Geheel- Onth. Vereeniglng hield gisteren lichtbeel densamenkomsten in de consistorie der Herv. Kerk. Des middags was de toeloop van kinderen zoo groot, dat velen terug moesten, des avonds wis de opkomst niet groot. Hetzelfde programma als Woensdag avond te Wijkeroog was vertoond, werd ook nu (cgeven. D. de W., een opkooper alhier, stond terecht wegens het koopen van een stuk lood van een paar minderja rige jongens en het niet inschrijven in het register. Een van de jongens zeide, volgens Hl. Dbl„ dat hij aan bekl. had gezegd: „pas op, want het kan het daglicht niet zien" en dat bekl. daarna met een ge baar had te kennen gegeven, dat hij wel wist hoe laat het was. Het O.M. deed in zijn requisitoir op merken, dat de lood- en zinkdiefstallen in den laatsten tijd toenemen en dat menschen als bekt., bij wie de jongens weten dat zij wat kwijt kunnen, tot die diefstallen als het ware aanmoedigen. Tegen den bekl. werd geëischt we. gens het eerste feit 3 weken hechtenis en wegens het tweede f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Bekl. werd veroor deeld tot 1 week hechtenis en f 50 boe te of 10 dagen hechtenis. Ds. G. J. Wissink, die het beroep naar Zwammerdam aannam, zal 22 Maart a.s. zijn afscheid nemen van de Oeref. Kerk, alhier. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: J. W. J. Roemers en M. M. Versteege, W. Bijl en J. P. Hoogen- dijk. M. de Wit en J. v. d. Steen. Gehuwd: A. v. Urk en T. Bakker, J. H. Oldendorp en A. Zegel, P. F. A.v, d. Laarschot en E. M. Dijkmans. Geboorten: J. v. Dalen—Schriemer, d.P. K. Booyv. Es, d.M. H. H. v. d Ploeg—Steman, z.A. BartHoogland, d. H. G. Koedijker—Sol, d.C. de Oroot— Groen, z.H. PostDam, d.C. M. v. Geldorp—Korstjens, d.A. v. Kampen— Kossen, d.M. G. Pasma—Boere, d.J O. E. Zwager— de Laan, z. Overleden: Wilhelmina Adrians Jo hanna Correljé, 72 jaar, wed. M. V. de Vries. DRIEHUIS. Bij de Dinsdag te Haarlem gehouden aanbesteding voor het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Zijlweg aldaar was laagste inschrijver de heer C. M. Blok alhier met f 19821. De op één na laagste inschrijver was f 7000 hooger. Volkszangavond. De heer Sixma, de hier zoo populaire Volkszangleider, was Donderdag weer best op dreef. En geen wonder Hij zwaaide de dirigeerstaf wederom over een talrijke schare en je kunt den vurigen Volkszangleider geen grooter genoegen doen dan hem een volle zaal te bezorgen. Onder de aanwezigen waren weer vrij wat nieuwe bezoekers en bezoeksters, die, mee gesleurd door een „Sixmasiaansch" enthu siasms, weldra dapper meezongen. Als soliste trad op Mej. M. Vermeulen uit IJmuiden, wier aardige liedjes wel insloegen. Haar werden bloemen aange boden. GEMEENTE EGMOND AAN ZEE BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd Teunis Buis en Marijtje Stam. Ingekomen personen. Maria Sentveld, Voorstraat 34, v Alkmaar. Vertrokken personen. Jacob Hoogetoorn, naar Amsterdam. De Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omstreken heeft de eer U mede te deelen, dat hij wederom zijn bemid deling zal kunnen verieenen aan hen, die inlichtingen wenschen te ontvan gen omtrent de 12e .Jaarbeurs, welke van 10 t/m. 19 Maart 1925 te Utrecht gehouden wordt. Het Secretariaat belast zich ook met het afsluiten van contracten voor stand-ruimte, terwijl het alle ge- wenschte voorlichting geeft, niet alleen betreffende deelneming, maar ook aan hen, die de Jaarbeurs wenschen te be zoeken. Lijsten van deelnemers aan vorigs Jaarbeurzen liggen ter inzage, terwijl geenerlei kosten in rekening worden gebracht. SCHEEPVAART. IJ m u i d e n. Aangekomen 30 Jan.: Pem- brey, st., Londen, cement, steiger sluisbouw. Vertrokken 30 Jan.: Depute Mturice Ber nard, at., Rotterdam, iedig. IJ m u i d e n Donderdagavond is hier binnengeloopen wegens stormweer de Duitsche Sleepboot Adana met op sleeptouw den Duitschen zeelichter Deutsche Warte. van Danzig naar Antwerpen bestemd. De zeelichter heeft een deel van de dekleding hout verloren, terwijl hij ook schade over dek bekwam. De Donderdag alhier van Danzig aangekomen Duitsche zeelichter Nordsee Zeitung, mei hout voor Amsterdim bestemd, heeft door stormweer een deel van den deklast verloren. INGEZONDEN. Geachte Redactie! In het kopstuk „Rond de Begroo ting", in uw blad van 10 en 17 Januari j.l. komen eenige dingen voor, die als Chr. Historisch Kiezer niet zond meer kan doen passeeren. Uw blad van Zaterdag 24 Jan., fo ik afgewacht om te zien, of daar tt iets zou zijn, dat betrekking op n- schrijven had, doch dat viel no- mee. De schrijver van Rond de Begro ting trekt in de bladen van 10 en, Jan. nogal te velde tegen onze vjj Chr. Hist, raadsleden, van wien eigenlijk niets goeds te zeggen was die het bij hun kiezers totaal verbru hebben, want het jaar, dat achter of ligt, met die stemming voor dat R, ziekenhuis, nou dat heeft ze bij hl kiezers ineens van hun hoogte do; storten, waaruit ze vanzelf niet me-] opkomen. Maar die mijnheer Sluiters, dat een man, een onafhankelijk man, i| eerlijk uitkomt voor z ij n beginsel die tegenover al zijn partijgenooten: den raad durft te gaan staan, als,a meent dat het geweten dit verbiedt. Mijnheer de Overzichter, de he Sluiters, (aan wiens capaciteiten c raadslid ik niets wil afdoen) staj niet tegenover zijn partijgenooten, o de doodeenvoudige reden dat het zi partijgenooten al lang niet meer zij Dat de heer Sluiters dus nu deze vc klaring aflegt, n.l. dat hij door de Cl Hist, fractie niet wordt erkend en d dit nu zeer velen pijnlijk getroffen hebben, wel dat is eigenlijk al jar bekend, en nadat de heer Sluiters in vorige zittingsperiode (ik meen 1921) vóór de 1-Meidagviering stemi zijn er zeer veel stemmen opgegai om den heer Sluiters, als niet Cl Hist, zijnde, niet meer door de Cl ITist. Kiesvereeniging te doen cam deeren, en is het de heer Dunnehi geweest, die voor hem een lans gel» ken heeft en wiens humaniteit de za voor den heer Sluiters heeft gered. Aan den heer Sluiters is zelfs di iemand gevraagd, of hij zich niet bij Christelijk Socialen wilde aansluit daar hem dan, door zijn aanhange toch ook wel een zetel zou geworili' Jammer genoeg wilde de heer Sluitf1 daar niet van weten, en nu is de bre tusschen hem en de vier Chr. Hi Raadsleden volkomen. Want mijnheer de Overzichter, weet ook zeer goed dat de heer Sli ters niet tegen gestemd heeft bij ziekenhuiskwestie uit beginsel» punt, -doch om dezelfde reden als S. D. A. P.-leden, en hoewel ik prin piëel ook zeer er tegen gekant kan en mag dit toch geen reden i voor de Chr. Hist. Kiezers, om het ie goede, door onze raadsleden tr richt, over t' hoofd te zien. Ik ben" daarom eigenlijk dankbaar voor i schrijven, want ik verwacht dat vele kiezers zullen gezien hebben wa u heen wilt en zullen zij, door u da; toe opgewekt, in de Chr. Hist. Kiesv eeniging wel weer wat leven ga brengen en niet langer zich suf stai op een en dezelfde wondeplek. Met dank voor de plaatsing, Een Christ. Hist. Kiezer LAATSTE BERICHTEN. WIJKEROOO. Vanmorgen om 5 uur is aan Koningsweg alhier de Waterleiding sprongen. Er ontstond een diepe kuil waarin z veel water kwam te staan. Om 6 uur zijn daar twee wielrijders in reden, waarvan een tol zijn middel in water zakte, terwijl zijn rijwiel werd vernl Ook van den ander werd hei rijwiel schadigd. Om 4 uur was er nog een agent li gegaan en deze had niets bespeurd. Het defect is reeds verholpen. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van I Wttte Kruis tot dit noodig is- Zie kom onverwachts, het noodl!dm»_ schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar 3 cent per week is men lid en heeft recht op kostelooze hulp van een r wijkzusters en tevens gebruik van 'e pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap geil men te richten aan den Administrat den heer J. Woltman, Willebrordsti J te Velseroord, BESTEL UW DRUKWERK i BIJ DE i N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL a 1 IJMUIDEN WILLEMSPLEIN j,

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6