ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 28 Zaterdag 7 Februari 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs; f 1.— per 3 maanden, franco per postf 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiên van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IjMUIDEN. Advertentiên uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschiet Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. .IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m.5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta- ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebrachtBovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. OFFICIEEL. OPENBARE VERGADERING °«in den gemeenteraad van Velsen, op h'insdag 10 Februari 1925, des namid- eligs 7 uur ten gemeentehuize. [y- AGENDA: Belastingzaken. Ingekomen stukken. Bezwaar van Gedeputeerde Staten tegen het raadsbesluit tot reorga- nisatie van de M. U. L. O. school A te IJmuiden. Reorganisatie van het lager- onderwijs. Vaststelling van een nieuw regie- j ment voor de burgerlijke armbe sturen en van daaruit voortvloei ende besluiten, i. Verzoek van de Protestantsche Dragersvereeniging te Santpoort om aanschaffing van een automa tische inrichting voor het neder- laten van lijkkisten, op de be graafplaats „de Biezen". Verzoek van W. F. J. Meijer te Wijkeroog om het uitbreidings plan te wijzigen of hem vergun ning te verleenen tot het bouwen van een tijdelijke berg- en werk plaats aan de Melklaan aldaar. Verkoop van grond ten noorden van den Stationsweg te Velsen. Overname van de Hageveldstraat. Benoeming van een gemeente ontvanger en eventueel daarmede verband houdende wijziging van •- verordeningen. gen van de Naamlooze Vennootschap Vereenigde Exploitatie Maatschappij, te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van eene inrichting voor s machinale houtbewerking, waarin ge- j bezigd zal worden een electromotor 1 van 4 P.K. en tot het uitbreiden der smederij door het bijplaatsen van 2 electromotoren van 7V2 en 3 P.K., resp. op de per ceel en kadastraal bekend gemeente Velsen, afd. IJmuiden, sectic L No. 729 en 893, gelegen aan de Mid denhavenstraat. Op Zaterdag, den 14 Februari 1925, des voormiddags te elf uren, zal ten j gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Velsen, 31 Januari 1925. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, j J. KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en wethouders der ge Velsen brengen ter openbare nnis, dat op 4 Februari 1925 bij hen ingekomen, een verzoekschrift van t R.K. Kerkbestuur van den H. Gre- rins van Utrecht, te IJmuiden, om rlof voor den verkoop van uitslui- alcoholvrijen drank in de navol- nde localiteit: het patronaatsgebouw legen aan de Mahustraat aldaar. twee weken na de dagteeke- ng dezer bekendmaking kan een dder tegen het verleenen van dit ver st schriftelijk bezwaren bij burge meester en wethouders inbrengen. Velsen, den 4 Februari 1925. Burgemeester en wethouders voorn., fcie secretaris, de burgemeester, loKOSTELIJK. RIJKENS. ïiivooT; doorvoer en vervoer f- van vlaesck, burgemeester en wethouders van gilsen brengen ter algemecne kennis t door den gemeenteraad den 27 1925 is besloten onder intrek- van zijn besluit dd. 18 December no. 11, als uren, bedoeld in arti- 0]j 7, 2e lid der verordening op den :11uringsdienst van vee en vleesck in met de vleeschkeuringswet, 1919, no. 524-, waarop het ^boden is vleesch in de gemeente in g voeren-, door te voeren of te vervoe- a vast te stellen die tusschen Zater- ngmiddag twaalf uur en den daarop- Maandagvoormiddag 10 u. i overigens die tusschen des namid- 2V2 uur en den daaropvolgende! i i )rgen 10 uur met dien verstande, \t in-, door- of vervoer tevens is ver op 1 Januari, Goeden Vrijdag, Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2e Koninginnedag en de hide Kerstdagen, ei/eisen, 29 Januari 1925. ziurgemeester en wethouders voorn., secretaris, de burgemeester, "KOSTELIJK. RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der ueente Velsen, brengen ter openha al kennis dat ter Gemeente-secretarie inzage ligt een verzoek met bijla- IJMUIDEN" Bij de door het Nederlandsche Handelsinstituut te Haarlem afgeno- i men examens slaagde voor boekhou- den de heer J. H. Medik alhier. Het Nutsdepartemont doet een j goed werk, door ons dezen winter eenige prachtige filmwerken te laten zien. Onlangs werd de schitterende film „De Eeuwige stilte" vertoond, nu zal op Vrijdag 13 Maart in Thalia de j film van de Bataafsche Petroleum- Maatschappij worden gegeven. Daarbij j zal de bibliothecaris van deze maat- schappij de explicatie geven. Waarschijnlijk zal de film des mid dags voor de leerlingen der scholen worden vertoond. POSTKANTOOR IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. 2e helft der maand Januari 1925. Brieven Binnenland. 1. Bureau Militaire Zaken, Rott.dam. Briefkaarten Binnenland. 2. Mej. A. Langbroek, Velseroord 3. Zonder adres. VELSEROORD Jaap Eden. Zooals men weet is deze week Jaap Eden op 51-jardgen leeftijd te Haar lem overleden. Slechts weinigen onder ons zullen weten, dat hij op 16-jarigen leeftijd inwoner van Velseroord was. Toen werd. hij opgenomen in een club van bekende schaatsenrijders te Haar lem en al spoedig behaalde hij 'zijn eerste triomfen. Het is wel tragisch, dat deze sterke man, die drie jaar lang zoo geweldig was, dat niemand in de wereld hem in snelheid1 kon evenaren, door de ge neugten van Parijs zoo spoedig op was. En als wij hem de laatste jaren hier dagelijks zagen als chauffeur in de auto van de Oprechte Haarlemsche Courant, dachten we steeds aan de tragiek van dit leven. Eenmaal we- j reldberoemd en door iedereen veraf- good en, terwijl hij op die roem had kunnen teren en rijk had kunnen zijn, nu bezorger van de couranten en arm gestorven, oud vóór den tijd. Woensdagmiddag kwam op den hoek van de Willebrordstraat en Sta tionsweg een vrachtauto van een zee- vischhandel uit IJmuiden in hotsing met een paard en wagen. Van de auto brak een der lampen en werd de stuurinrichting beschadigd!. De voer man van den wagen reed door en had blijkbaar wel schuld aan de aanrij ding. De bazar ten bate van de Ceh- trale Commissie tot uitzending van kinderen naar huiten, afdeeling Vel-j sen, zal gehouden worden op Dinsdag; 24 Februari in den huize Stormveld I alhier. Door de Haarlemsche rechtbank werd beëedigd als makelaar in werk tuigen de heer P. Eriks Jr. alhier. Adoro-té-film. Maandagavond werd deze mooie film vertoond in het patronaatsgeb. voor een geheel gevulde zaal. Zij ver plaatste ons weer geheel in de schoo- ne dagen van het Euqh. Congres. 'n Spontaan applaus klonk op als bekende persoonlijkheden, o.a. P. Theodosius, zich op het doek vertoon den. R.K. tooneelclub. Alhier is definitief opgericht de R.K. Tooneelclub genaamd „Amicilia". De leiding is in handen van den heer Steer Sr. De club telt 19 leden. In stu die is genomen het drama „Vergeten en Vergeven" van Pal nier Putman. Uitvoering. Zondag en Maandag zal door de da- mes-tooneelclub van den R.K. Vrou wenbond worden opgevoerd het histo risch tooneelspel „Hedwig". N. Hl. Ct. VELSEN Jubileum van „De Eendracht''. De feesten, gevierd ter gelegenheid van het vijf-en-twintig-jarig bestaan van de Harmonie „De Eendracht", zijn uitnemend geslaagd. Het begon reeds 's middags bij de receptie, die zeer druk was bezocht door afgevaardigden van verschillende zustervereenigingen, terwijl eveneens alle werkende leden aanwezig waren. De groote zaal van „Concordia" was prachtig versierd met bloemen en guirlandes, do zaal zag er gezellig uit. Onder hen, die de vereeniging kwa men complimenteeren, merkten wij op de heeren J. Smit, procuratiehouder der Papierfabriek en J. Kostelijk ge meente-secretaris. Schriftelijke gelukwenschën waren ingekomen van de heeren Landeweert en Dunnebier, wethouders, van „Con cordia", IJmuiden: „Excelsior", Wor- merveer; „Juliana", Wijkeroog; „St. Caecilia", Wijkeroog; „Chr. Volkson derwijs", Velsen; „Haarlemsche Poli- tiemuziekvereeniging"; Fanfarecorps „Eensgezindheid", Wormer; „Christ. Fabrieksarbeidersbond Velsen". Bloemen waren aangeboden door het Symphonieorkest „Euphonie", Velseroord; „Caecilia", Santpoort; Too- neelvereeniging „Concordia", Velsen; „Polyhymnia", Haarlem; „Beverwijk- sche Harmoniekapel": Fanfarecorps „Crescendo", Spaarndam; Fanfare corps „Wilhelmina", Spaarndam; Fanfarecorps „Wilhelmina", Jan Gij- senvaart; Gemengd koor „Zang Ver edelt", Velsen; „Ned. Ver. van Fa brieksarbeiders" Velsen, van de firma Wed. D. Honig, Beverwijk en tenslotte een bloemstuk van de werkende leden der vereeniging. Bij de aanbieding van elk bloemstuk werden door de afgevaardigden harte lijke woorden gesproken, vooral de hr. K. Hollander, die sprak namens de werkende leden, gewaagde van de sympathie, die elk werkend lid voor de vereeniging voelt en de groote achting, die zij koesteren voor hun directeur. Later op den middag kwamen nog gelukwcnschen van „Velsen's Zieken fonds", Zaanlandsche kapel, Kunst na Arbeid, Velseroord; R.K. Fabrieksar beiders, Velsen, terwijl de firma Jac. van Heyst haar felicitatie deed verge zeld gaan van de mededeeling, dat zij voor het a.s. concours een gouden me daille beschikbaar stelde. De voorzitter, de heer de Greef, dank te allen voor hun bewijzen van sym pathie en de heer Kerkhoff wekte de werkende leden op tot trouw aan de Vereeniging. Om vijf uur was de receptie afgeloo- pen. 's Avonds voortzetting der feeste lijkheid. De zaal was zeer vol, op de galerij dubbele bezetting. Het eerste muzieknummer Feest klanken 1925 door K. H. Kerkhoff oogstte een daverend applaus. Hierna nam de voorz. der Vereeni ging, de heer De Greef, het woord, om een welkomst-rede uit te spreken tot alle aanwezigen, maai- in het bijzon der tot de aanwezige leden der Direc tie. Over het algemeen, zei spr.,- heeft, de Vereeniging een rustig loven ge leid, hetwelk te danken is aan den gunstigen finanti eel en toestand, dank zij den steun, te allen tijd van de di rectie der Vennootschap ondervon den. 't Was jammer, dat enkelen der personen, aan wie de Vereeniging ook zooveel dank verschuldigd was, niet aanwezig konden zijn, zooals de hee ren J. Zwart en D. Wiepkes, die over leden waren, en de hoor Wiocherinck de bekende klarinettist, die reeds een jaar ziek is. Ook den hr. P. Smidt. van Gelder en ochtgenoofo miste spreker, die buitenlands wonen, maar hij wilde toch nog eens er aan herinneren, dat de Vereeniging zooveel aan hen te danken heeft, 't Deed spreker bijzon der veel genoegen, dat door alle leden zoo bereidwillig werd bijgedragen voor jde bloemenhulde aan de dames der Directieleden Van Gelder en Krui mel en 't was hem een vreugde, te kunnen meedëelen, dat namens de Vereeniging Maandag oen telegram met dankbetuiging aan den heer en mevrouw P. Smidt van Gejkter gezon den zou worden en spr. wenschte er nog één zinsnede aan toe te voegen n.l. een felicitatie met diens 50-jarig jubi leum als firmant. Onder applaus be tuigde de zaal hare instemming. Hierna wijdde spr. hartelijke woor den aan de leden der tegenwoordige Directie der Vennootschap en aan de eereleden D. Zwart en H. Schilp. Laatstgenoemde wordt tot eere voor zittcr benoemd. Hierna richt spr. het woord tot. de heeren Haver, Van Citters, Vos en Kat, die thans ook hun 25-jarig jubileum als lid, vieren, terwijl drie hunner ook meer dan 20 jaar bestuurslid waren, hij brengt hierbij ook hulde aan hun ne echtgenooten, die natuurlijk offers moeten brengen, als de mannen zoo veel tijd aan de Vereeniging besteden. Hierna heeft de directeur, de heer Kerkhoff, eenige hartelijke woorden in ontvangst te nemen, woorden van dank voor alle moeite en zorg, welke hij voor de Vereeniging heeft over ge had, terwijl ten slotte alle werkende leden bedankt worden voor hun groo- ten ijver, waar door de Vereeniging zulk een hooge plaats kan innemen onder de corpsen van dilettanten. Daverend applaus. Hierna krijgt de heer H. Smidt van Gelder het woord, die den1 voorz.. dankt voor de vriendelijke woorden, vooral aan het adres van sprekers ouders. Hij wijst op het met eereteekenen ge- vulde vaandel, als een bewijs van den grootcn ijver van werkende leden en directeur en biedt den laatsten een krans aan, als een bewijs van hulde van de zijde der Directie van de Ven nootschap. Namens deze biedt hij ook een souvenir aan de vier jubileerende werkende leden, alsmede een bloemen hulde aan hunne echtgenooten en die van den directeur, terwijl het corps een gift in geld ontvangt om het noo dige te kunnen aanschaffen. Hierna biedt spr. namens zijn vader den gelukwensch aan en deelt mee. dat bet dezen behaagd had een fonds te stichten, waaruit geput moest wor den ter verbetering of aanvulling van instrumenten1. Spr. eindigt met den wensch, dat Vennootschap en Verecni- ging nog lang mogen samenwerken tot beider bloei. Daverend- applaus. Hierna brengt Mevr. Ten Wolde in een hartelijke toespraak den geluk wensch over namens de echtgenooten der werkende leden en overhandigt den voorz. een fraaien hamer en den directeur een muziekstuk. De heer Davidson komt daarna in hartelijke bewoording de felicitatie overbrengen namens de oud-leden en overhandigt den voorz. een verguld zilveren medaille met het verzoek de ze, als een herinnering aan hen, die vroeger hunne krachten aan do Ver eeniging wijdden, aan het Vaandel te hangen. De voorz. dankt de verschillende sprekers en na een daverend applaus wordt het muzikale gedeelte van het programma afgewerkt, dat. hartelijk wordt toegejuicht. Hierna neemt de heer II. Schilp liet woord en deelt mee, dat hij zeer ver eerd is door de aanbieding van liet eere-voorzitterschap en dat hij dit dankbaar aanvaardt. Veel moeite zal hem deze nieuwe waardigheid niet opleveren, dank zij de groote activi teit van den voorz. en de financieele en moreele hulp en steun van de zijde der Directie van de Vennootschap, aan welke hij hulde en dank bracht. Hij sluit met den wensch, dat door al ler samenwerking de harmonie in de harmonievereeniging en de eendracht in de „Eendracht'* nog vele jaren be waard zal blijven. Na afwerking van dit gedeelte van het programma vertoonde de t.oo- neelvereeniging „Concordia" een schets in één bedrijf van S. Falkland (Heijermans) „Het Kind", een stukje, dat in spanning gevolgd werd, maar het publiek nu niet juist in feestelijke stemming bracht. Hiervoor zal het daarop volgende bal beter geschikt ge weest zijn. Ingekomen Personen. mv R. de Heer, D Beukenstr. 34 73 P. Strijder, G Kerk weg 50 6—2 F. P. J. Odenthal, E Trompstr. 44 2—1 A. J. P. Peduzzi, E Velserd.b.w. 67 1 —3 G. v. Tessel, C Industriestr. 7 1—2 P. J. Bieze, G. Kruidbergerw. 31 1 -1 M. Masereeuw, E Verl. Willems beek weg 4 '42 Wed. P. Vermeulen, geb. A. Bouma, E Engelmundusweg 35. —1 M. v. Dam, D Kortenaaerstr. 38 1-1 N. v. Dooren, E Lagersstr. 15 11 E. J. Jacobs, C Sluisplein 22 3—2 H. Bakker, C Huygenstr. 121r. 2—1 A. de Jong, A Wustelaan 203 1—3 J. Kort, G Kruidbergerw. 55 1— Ruikers, geb. M. H. E. Weiman, G. Rijksstraatweg 131e 11 A. Hoogendijk, C de Rijpstraat 71 21 C. Bruin, G Rijksstr.w. 131B 23 J. Hofman, D Velserd.b.w. 141 12 J. van H. en H. J. van E. uit Vel sen, waren gedagvaard ter zake dat zij als beheerders der N.V. „Woning bouw Velsen" in voorraad hadden ge had aandeelen in een loterij, voor wel ke loting geen vergunning volgens de wet was verleend. Bij de behandeling der zaak bleek dat het waren z.g.n. premiebriefjes. Men kon een briefje voor f 1.— koo- pen en dan dadelijk f 1 betalen en ver der f 1.over een week. Er waren 100.000 loten gemaakt en de hoofdprijs was f 17.000. Bekl. zeiden dat het in hun bedoeling lag den houw van arbeiderswoningen zonder Rijkssteun of premie mogelijk te maken. Nadat de onkosten waren bestreden, zouden, indien alle loten waren ver kocht en de prijzen uitgekeerd de dan resteerende gelden voor den woning bouw bèsteed worden. Het O.M. oordeelde dat men hier met een verkapte oplichting te doen heeft en dat hier niet met oplegging van een boete kan worden volstaan. Tegen ieder der bekl. werd gevor derd 1 maand hechtenis. De kantonrechter veroordeelde ieder van hen tot f 200 boete of 1 maand BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1