PJmirider Courant I Zaterdag 7 Februari 1925. 2e blad. predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN NED. HERV. KERK uurDs. Van Oostrom Soede. Schaalcollecte. I uur: Ds. Erdman. Bediening van den H. Doop. 'oensdagav. 7.30 uurJeugdsamenkomst. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Doopsgez. Gem. Afd. ProL Bond. ,30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. uurDs. Joh. Jansen, uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. uur: de heer D. C. Stempfoort van Veenendaal. uurDezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG Dndagmorgen 10 uur: Samenkcmst. ondagmiddag 12 uur: Zondagschool. Hidagavond 7.30 uur: Samenkomst, onderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. Spreker: B. Jenninga. Toegang vrij. 'oensdagavond half acht: Meisjeskrans. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. I uur: Ds. W. Kroese. uurZendeling H. Bielke uit Suriname. GEREF. KERK. uur: Ds. O. J. Wissink. uurDezelfde. VELSEN NED. HERV. KERK. uur: Ds. W. S. van Leeuwen, uur: Ds. J. Oroeneweg van Doetinchem WIJKEROOG. GEREF. KERK. uurDs. J. D. Boerkoel. uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga, LOKAAL BETHEL. J 45 uurGodsdienstoefening. 30 uur: Hetzelfde. 01 evangelisatie. uurDs. C. J. v. Paassen te Haarlem 30 uurBijbelbespreking. BEVERWIJK, at DOOPSGEZINDE GEMEENTE J uur: Ds. J. D. van Calcar, met medewerking van het zangkoor uur: OND DE GEMEENTEBEGROOTING. 11 V. In een laatste artikel willen wij nog "nkele zaken de revue laten passeeren. fBij de behandeling der begrooting •%n het bedrijf Openbare Werken ferd door den beer Roelse een scher- er toezicht gevraagd op den bouw an woningen. Ook de heer Vermeu- -m deed dit en zeide dat vooral bij en bouw van arbeiderswoningen "leer toezicht gewenscht is. Dit laat- e is begrijpelijk, omdat bij den bouw ,m heerenhuizen de architecten oi innemers wel zullen zorgen, dat er Ulet geknoeid wordt. IJ Het is toch eigenlijk droevig, dat bij en bouw van arbeiderswoningen zoo ..eknoeid wordt. Dat als 't kan zulke Ruizen maar in elkaar geflanst wor- èn en op het materiaal gesmokkeld ordt. Stellen wij dat er een groote "(akkerij is, waar veel arbeiders wer den. Als de chef nu eens voorstelde °hi minderwaardig brood te bakken n(mdat de arbeiders daar toch geen erg >ei hebben, zouden de knechts van ilk een bakkerij zich dan niet verzet en? Wij gelooven van wel. Nu begrij- Tën wij niet dat de arbeiders in de mwvakken altijd bereid ziin, om bij üren bouw van arbeiderswoningen Jtaar raak te knoeien. Wanneer ze in ingenomen werk flink wat meer %nnen verdienen, zijn ze er als de ippen bij. En ook de leek weet dat er 5an in zulk aangenomen werk erger- J jk geknoeid wordt. Dan werken de letselaars en de timmerlieden drie- ïaal zoo hard en alles wordt in elkan der gesmeten. En er wordt niet aan 'édacht, dat straks mede-arbeiders %arin moeten wonen. Waarlijk, wat 1leer solidariteitsgevoel in moreelen n ware noodzakelijk. Daarom onder drijven wij de in -den raad geuite pmerkingen. Als meer geregeld de materialen en vooral de metselspecie rerd gekeurd, zou er wel verbetering omen. De heer Tusenius wees terecht •0]P het knoeien met de specie en 'enschte ook een krasser optreden aartegen. En daar moet men niet bang voor zijn, terwijl de raad, als hij verbetering wenscht in deze toestan den, niet al te zeer moet willen beknib belen op de bouw-politie. Er is ook gesproken over het poli tiecorps en den minder goeden geest, die daarin heerscht. Wij raken bier aan het heilig huisje. Het politiecorps is in onze gemeente vooral een „kruid je roer mij niet'', 't Beste zou dan ook wezen te denken aan het rijmpje „En wie het schriklijkst zwijgt, die heeft het best gezeid". Maar wij meenen dat het toch niet gaat te zwijgen, waar zulke ernstige dingen in den raad zijn gezegd. Er zijn beste krachten zenuw ziek gemaakt, zeide de heer Schilling en wij meenen dat hij toen niet al te zeer overdreef. Maar wij betwijfelen of de commissaris wel de oorzaak daar van is, vooral in de zaak van het ont slag der 10 agenten. De voorzitter er kende trouwens dat hij de agenten ont slagen heeft en niet de commissaris. De voorzitter heeft gezegd dat iede re agent steeds bij hem kan komen en dat iedere klacht in finesses onder zocht wordt. Maar dit kan nooit ge beuren, als er geen vertrouwen is. En dat is er niet. Alles wordt hier be- beersebt door vrees. En niets is zoo gevaarlijk. Een feit is dat reeds jaren de goede geest in ons politiecorps ont breekt, maar het ontslag aan 10 agen ten heeft het veel erger gemaakt. Wij betreuren alleen, dat er door de raadsleden zoo in bedekte termen over werd gesproken. Als men deze dingen liever in geheime zitting had besproken, hadden wij dit kunnen be grijpen. Maar nu werd een tipje van de zaak opgelicht en kwamen we niet voldoende op de hoogte. Zeer ernstige grieven, die raadsleden hebben tegen den burgemeester inzake diens beleid als hoofd der politie, werden niet ge noemd. Voor ons, die met deze grieven op de hoogte waren, gaf dit een gevoel van onvoldaanheid. De heer Vermeulen wenscht ook een betere geest in het politiecorps en keurt het niet goed, dat agenten tel kens raadsleden in den arm nemen en daar hun nood klagen. Alweer zeer juist, maar dat komt er van, als het vertrouwen bij de menschen weg is. Als de commissaris de besturen der organisaties niet ontvangen wil en de burgemeester zegt dat ze dan maar bij hem moeten komen, voelt men da delijk dat hier de dingen botsen. We zouden gaarne willen, dat de commis saris vertrouwen stelde in de organi saties en dat er wederzijdsch een sfeer- van toenadering kwam. De tijd is voorbij, dat de organisaties worden uitgeschakeld. Wij gelooven dat men ook niet te ver moet gaan met het ontslaan van agenten. Daar neemt de burgerij geen genoegen mee, die wil de orde gehand haafd zien. In Velseroord is op heden een tekort aan politie. Daarover zijn wel klachten bij ons ingekomen van ingezetenen, die, als ze politie noodig hadden, deze nergens konden vinden. En wij hebben onlangs nog meege maakt, dat te Velseroord des nachts politiehulp dringend noodig was. Op het bureau was niemand en toen ein delijk een agent was gevonden, moest deze weer naar het bureau terug, om telefonisch in IJmuiden assistentie te vragen. Toen onlangs bij een ernstige bot sing van automobielen een ingezetene tevergeefsch naar politie zocht en tele foneerde, zei deze dat het niet in den haak was. En als men ziet hoe de jeugd haar vernielzucht kan botvieren, omdat voldoende toezicht ontbreekt vragen wij ons ook af, of de zuinig heid hier de wijsheid niet bedriegt. Tenslotte willen wij nog iets zeggen over de straatverlichting. Deze kost ons veel geld en we hebben er eigen lijk weinig aan. In straten, waar geen winkels zijn, is het altijd half donker, omdat de verlichting weinig geeft. De palen staan te ver van elkaar en de lampjes zijn maar klein. De verlichte winkeletalages dragen het meeste bij voor een goede straatverlichting. Wij hopen dat het bovengrondsche net in de gemeente spoedig geheel vervangen zal zijn door een ondergrondsch en dat de straatverlichting daardoor beter zal worden. Van een nieuwe actie voor verlaging der stroomleveringstarieven ver wachtte wethouder Landeweert niets. Zoodat we dus den hoogen prijs, zullen moeten blijven betalen, terwijl andere plaatsen zooveel goedkooper uit zijn. De primitieve middelen waarover zij beschikten tot verweer tegen koude en andere weersinvloeden, waren van zelf oorzaak, dat het lichaam gehard werd. Om voldoende voedsel machtig te worden was geregelde jacht niet te vermijden, die doorgaans, als gevolg van de gebrekkige wapens, een har den, gevaarlijken strijd opleverde. De beschikbare hulpmiddelen waren pijl en boog, slinger, knots en speer. Het hanteeren dezer wapens, vrijwel dage lijks, veroorzaakte behendigheid en kracht, en dit niet alleen, het ging ook gepaard met snel en langdurig loopen, beklimmen van hoogten, overzwem men van rivieren enz. Zoodat wel ge zegd kan worden, dat het leven onder die omstandigheden Jiet lichaam tot een ideaal van vaardigheid en uithou dingsvermogen deed naderen. Met de zelfde wapenen als waarmede men ter jacht ging, bestreed men ook elkaar, want om dezelfde redenen, waarom de volken elkaar thans nog beoorlo gen, deed men het ook in deze oude tijden, nl. wanneer de eene volksstam het beter had dan de andere, als ge volg van het bewonen van een pro ductiever landstreek. Doch ook in vreedzame tijden, bij godsdienstige feesten, kon men de al gemeente gewoonte om omvangrijke lichaamsbeweging te nemen niet on derdrukken en vermaakte men zich met dansen en allerlei spelen, waarbij behendigheid en kracht op den voor grond traden. Naarmate evenwel meer van de natuurstaat en het natuurleven verlo ren ging, omdat uit de jacht, de vee teelt en de landbouw zich ontwikkel de, later ook het handwerk en de handel naar voren kwamen, trad 'de beteekenis van een gesteld lichaam allengs meer op den achtergrond. Men voelde die beteekenis niet meer di rect, en de gebruiken die bleven, droe gen dan ook meer een bewegelijk heids- dan een nuttigheidskarakter. Men kon nog niet inzien, dat syste matische beoefening juist nog meer dan ooit geboden was, omdat met li chamelijk verval noodwendig ook ver slapping op elk gebied gepaard gaat. Alleen de Grieken toonden in dit verband een helder inzicht te bezitten Alleen dan ook van de Grieken, kan sprake zijn van opvoedende gymnas tiek. C. F. S. Wordt vervolgd. PLAATSELIJK NIEUWS. HET NUT VAN DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. (Vroeger en thans). Als we het nut van de lichamelijke opvoeding willen bekijken zullen we goed doen, die over de geheele linie na te gaan en dus beginnen bij de na tuurvolken; zoowel die, uit de ons be kende oude tijden, als die, welke thans de natuurstaat nog zeer nabij komen, hebben om redenen van lijfsbehoud eigenlijk bij voortduring te strijden tegen de natuur, dieren en medemen- schen. IJMUIDEN De Kerkeraad dér Ned. Herv. Ge meente alhier heeft besloten tot het instellen, van jeugddiensten. Te be ginnen met Zondag 15 Februari zal naast de gewone godsdienstoefening eiken Zondagmorgen om 10 uur in het Koning Willemshuis een afzonderlijke dienst gehouden worden voor jongens en meisjes van 1418 jaar. Voorloopig zal deze liturgische dienst geleid wor den door de beide predikanten. Donderdag zijn door de politie twee personen verbaliseerd wegens openbare dronkenschap. Door de politie is een Duitscher, die hier zonder middelen van bestaan verbleef en die J. R. genaamd was over de grens gezet. Een niet-Roomsch-Kath. Ziekenhuis. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Vereeniging tot stichting van een niet-Roomsch-Kath Ziekenhuis in de gemeente Velsen i: besloten de stichting van het zieken huis zoo spoedig mogelijk te bevorde ren. Daartoe is echter de medewerking van de niet-Roomsche ingezetenen noodig. F.r zal nu een groote actie op touw worden gezet tot werving van le den voor de Vereeniging. Hiervoor zullen in alle afdeelingen van de ge meente dames-comité?s worden ge vormd. Binnenkort zullen circulaires worden rondgezonden, waaraan een inschrijvingsbiljet bevestigd zal zijn. Waar het comité uit de burgerij ver leden jaar de sympathie van duizenden heeft gehad bij de protest-actie, wat bleek uit de 7000 handteekeningen, die op het adres aan Gedeputeerde Staten werden verkregen, rekent het er op dat nu ook eenige duizenden inwo ners als lid zullen toetreden. De transportarbeiders-organisa ties hebben thans een overeenkomst afgesloten inzake het lossen van ce ment voor den sluisbouw. Met de firma Kalker en Visser te Amsterdam is overeengekomen, dat de schepen gelost zullen worden door een ploeg van 11 man uit de gemeente. Deze ontvangt 66 cent per ton geloste cement en als de cement niet op den wal, maar in binnenlichters gelost moet worden 80 cent per ton. Onze plaatsgenoot, de heer J. Vrijhoef, besteller bij de posterijen al hier, wordt met ingang van 16 Maart overgeplaatst naar Enschedé. Als U Boodschappen doet vergeet dan vooral niet dat PU ROL evenmin thuismagontbreken als een ander artikel van dagelijksch gebruik. 484 De arbeidsvoorwaarden op de trawlers Woensdagmiddag heeft een confe rentie plaats gehad tusschen het be stuur der reedersvereeniging en dat der federatie van transportarbeiders, over de redactie der nieuwe arbeids voorwaarden. Door de federatie werd de volgende redactie voorgesteld van art. 5 der overeenkomst: le. Aan alle opvarenden, met uit zondering van den schipper, zal een premie van f 5 per maand worden uit betaald na onafgebroken dienstver band van een maand hij dezelfde ree- derij. De premie zal bij het verbreken van het dienstverband binnen de maand wel worden uitbetaald, wan neer de oorzaak daarvan is: le. Ontslag van het lid der beman ning door de reederij bij wangedrag of gebleken ongeschiktheid; 2e. ziekte van het lid der beman ning of sterfgevallen in zijn naaste familie. Onder een gewone reis zal worden verstaan een reis van 10 dagen of kortere duur, echter tenminste 4 da gen. Bij reizen van langer duur dan 10 dagen zullen de opvarenden in de gelegenheid worden gesteld gedurende 2 nachten thuis te zijn. Komt een zoo danige trawler na 9 uur binnen des avonds, dan zal deze nacht niet wor den medegerekend. Echter, in het al gemeen zal worden medegewerkt dat de booten te ongeveer 7 uur binnen zijn. De duur van een reis zal worden be rekend vanaf het uur van uitvaren tot het uur van binnenkomst. Donderdagmiddag had een confe rentie plaats van het bestuur der ree dersvereeniging met de andere vak organisaties, over hetzelfde onderwerp, Lichtbeelden N. C. G. O. V. Door de afdeeling IJmuiden der N C. G. O. V. waren Woensdag eenige lichtbeeldensamenkomsten georgani seerd in het Koning Willemshuis. Eerst 2 voor kinderen, waarbij telkens de zaal stampvol was. Des avonds voor volwassenen, die echter niet in zoo groote getale waren opgekomen. Er werden eenige ge schiedenissen vertoond waarbij een enkele door zang werd verduidelijkt, Verder was er een koortje dat heel aardig zong, en aan het einde een kort propagandawoord van den voor zitter der afdeeling. Het was een echt gezellige avond. Gevonden voorwerpen. Een pak vet, een portemonnaie. een rentekaart, een bruinledercn porte monnaie met inhoud, een paar hand schoenen, een damesportemonnaie met inhoud, een zilveren armband horloge, een zwartlederen kinderporte monnaie, een rozenkrans, een bruin- lederen portemonnaie, een sleuteltje, een haarspeld, een mantel ceintuur. VELSEROORD De Commissie tot uitzending van zwakke kinderen naar buiten, hoopt op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 24, 25 en 26 Februari a.s. een bazar te houden in huize „Stormveld", de vroe gere woning van den oud-burgemees ter van Velsen, Mr. Verloren van The maat. Deze villa is door den tegen- woordigen bezitter, den Hoogwelgeb. heer Jhr. Laman Trip, te Amersfoort, welwillend afgestaan tot het houden van genoemde bazar. Een circulaire is bij zeer vele gemeen teleden verspreid, met het vriendelijk verzoek om een bijdrage, in geld of na- tura, af te staan. Menigeen heeft daar aan reeds gehoor gegeven, maar er kan nog altijd meer hij. Laten allen meedoen, ook de kleinste bijdrage is welkom. Hoe grooter de opbrengst van den bazar is, hoe meer zwakke kinde ren kunnen geholpen worden. De bazar wordt Dinsdag 24 Febr. 's avonds om 7 uur voor het publiek geopend. Nadere aankondiging van de uren, waarop de deuren open staan, volgt nog per advertentie. Dat de ba zar, vooral om de plaats, waar ze ge houden wordt en evenzeer om het doel, dat hij beoogd, een druk bezoek zal verkrijgen, mag met stelligheid wor den verwacht. Gevonden voorwerpen en dieren. Een damesportemonnaie met in houd, een huissleutel, een herders hondje. VELSEN Door het breken van een der wie len, stortte Dinsdagavond op den Wijkerstraatweg te Wijkeroog een groot deel van den inhoud van een wagen met zeer dunne mest over het trottoir. De voerman deed zijn uiterste best,den boel weer op te ruimen, maar slaagde* hierin slechts gedeeltelijk. Er bleef voor de omwonenden niets an- „Van een rijwielpad, dat geen rijwielpad is.'' De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Haarlem heeft Woensdag 4 dezer vrij spraak gevraagd en verkregen voor iemand tegen wien proces-verbaal was opgemaakt wegens het rijden met een ander voertuig dan een rijwiel op een ,sintelpad'\ door of namens de ge meente aangewezen als rijwielpad, door daarop een bord te plaatsen voorzien van het opschrift „Rijwiel pad". Bij het getuigenverhoor is n.l. vast, komen te staan, dat de gemeente haar bevoegdheid heeft overtreden door be doeld pad en andere sintelpaden aan te wijzen als rijwielpaden. Aangezien aan de gemeente slechts vergunning was verleend -door de eigenaresse van de gronden, waarover die paden loo pen, deze paden bij wijze van produc tieve werkverschaffing aan te leggen en te beharden door sintels, zonder meer, dus zonder vergunning deze wegen een bepaalde, beperkende be stemming te geven. Afgescheiden van de vraag of het niet alleszins gewenscht is alsnog te verkrijgen de bevoegdheid, die paden aan te wijzen als rijwielpaden en voor voetgangersverkeer, is gebleken, dat. vooralsnog men zich niet aan over treding schuldig maakt, door bedoel de paden te berijden met andere voer tuigen dan rijwielen. MALLE GEVALLEN. djers over, dan om van den onwelrie- kKnden geur af te komen, zoo spoedig mogelijk met water en bezem de straat schoon te maken. Hl. Dbl. Bij de door het Nederlandsch TJandelsinstituut te Haarlem afgeno men examens slaagde voor Engelsch Mej. J. de Blank alhier. Voor de lichting 1926 der Nati- opale Militie hebben zich in deze ge meente 314 jongelieden aangemeld. Bevolking. De bevolking der gemeente Velsen bestond op 1 Februari uit 15786 man nen en 15413 vrouwen, totaal 31199 zielen. Dat heteekent in één maand een vooruitgang van 122 zielen. De Kantonrechter te Haarlem veroordeelde Woensdag de autóbus- hestuurders J. C. R. en J. V. alhier, \yegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer, tot f 50 boete of 10 dagen hechtenis, met 6 maanden ontzegging om als bestuur der van een motorrijtuig op te treden. Gevonden voorwerpen. Politiepost Wijkeroog Een kinderhandschoen, een koperen huissleutel, een grijze handschoen. SANTPOORT Drankbestrijding. Woensdagavond was door de afdee lingen Velseroord en. Haarlem van de Ned. Chr. Jongelieden Geh. Onth. Vereeniging De Schakel een propa- ganda-samenkomst belegd in het Evangelisatiegebouw alhier. De op komst was niet groot. De vergadering werd geleid 'door den heer G. Voet, voorzitter der afd. Vel seroord. De heer Jo van Houten van Rotterdam hield een rede, die met groote aandacht werd gevolgd. Leden der afd. Velseroord gaven voordrach ten en een zestal leden der Haarlem- sche een viertal muzieknummers ten beste. Het resultaat was dat het begin van een Santpoortsche afdeeling kon wor den gevormd. De voorzitter der afd'. Haarlem zal voorloopig de vergaderin gen alhier leiden. Door de Haarlemsche rechtbank werd beëedigd als makelaar in sche pen en 'vaartuigen de heer F. P. N. Geerlings alhier. Bij de door het Nederlandsche Handelsinstituut te Haarlem afgeno men examens slaagde voor Fransch de heer R. K. Nieborg alhier. Ten overstaan van Notaris Boer lage uit Velsen werd Donderdag ge veild een perceel aan den Biezenweg, groot 2 A., 27 c.A. Bij opbod werd het gebracht tot f 3000. Daarna werd het gemijnd op f 10, door den heer de Reus, één der mede-eigenaren. Bij de Donderdag ten overstaan van notaris Boerlage gehouden ver- kooping werd een woonhuis met erf en tuin aan den Biezenweg 67 alhier gekocht door den heer KI. de Reus te Wijkeroog voor f 3010.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5