SPORT. VOETBAL. AJAX—STORMVOGELS. „Er (nog) op, ot er onder". Dat wordt liet morgen voor Stormvogels in Am sterdam. Door het falen in de wed strijden tegen V. O. C. en H. V. V. de „zwakke" zusjes is de toestand werkelijk critiek geworden. Wel heeft Stormvogels nog één verliespunt min der, maar we mogen niet vergeten, dat wedstrijden tegen V. O, C., D. F. C. en U. V. V. voor een constant spelend elf tal als dat van H. B. S., heel wat mak kelijker zijn dan de ontmoetingen te gen Ajax, E. D. O., Excelsior en 11. C. H. voor een ploeg, die wel goed kan spelen, maar het niet altijd doet. Dat tegen V. O. C. Zondag j.l. gelijk werd gespeeld, vinden we bepaald jammer, maar erger nog vinden we de omstandigheden, waaronder dat is geschied. De verdediging, anders de kracht van het elftal, faalde in dezen wedstrijd grootendeels volkomen. En nu mag het waar zijn, dat het ontbre ken van Struys een geduchte handi cap was, alles op rekening schuiven van deze onvolledigheid gaat niet aan. Het is echter, reeds meermalen ge bleken, dat Stormvogels haar beste spel speelt, tegen de sterkste tegen partij. En dat stemt voor Zondag in derdaad hoopvol. Ajax is op haar eigen terrein een geduchte tegenstand ster en met deze wetenschap toege rust, zullen de Stormvogels zeker alle krachten inspannen, teneinde de Am sterdammers de baas te blijven. Voor de verdediging is het te hopen, dat Struys weer mee kan spelen. (Toen wij deze week de elftal-opgave ontvin gen, was zulks nog niet zeker). Reeds meermalen wezen wij er op, welk een goede kracht, aanvallend zoowel als verdedigend Stormvogels in dezen speler bezit. En hij zou dan ook o.i. dè man zijn, om een vleugel de Natris Broekman in bedwang te houden. Wat de voorhoede betreft kunnen wij slechts wenschen, dat het binnen- trio zoo speelt als tegen V. O. C., en Oldenburg op dezelfde manier als te gen Ajax op IJmuiden. En als dan Asbeck niet „achter" maar voor het doel plaatst, zal het aan de voorhoede zeker niet liggen. Het Stormvogels-elftal ziet er waar schijnlijk als volgt uit. v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Haak Oldenburg, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Asbeck. Mocht Struys niet kunnen spelen, dan valt Sprokkreeff in. De leiding berust bij den heer Eymers. STORMVOGELS II—R. C. H. II Hun, die niet met het eerste elftal naar Amsterdam trekken, wacht op het Stormvogels-terrein een aardige wedstrijd. Daar ontmoeten elkaar n.l. de nummers één en twee van de Res Tweede Klas. R. C. H. heeft uit 12 wedstrijden 17 punten veroverd, Stormvogels uit evenveel wedstrijden 15 punten. Het reserve-elftal van Stormvogels heeft regelmatig met onvolledigheid te kampen. Ware dat niet het geval geweest, dan had het zeker er nog gunstiger voor gestaan. De kans is er echter nog en wanneer het Heilig c.s. morgen gelukt te winnen en dit ach ten wij geenszins uitgesloten, dan wordt zij zelfs heel mooi. Stormvogels, zorgt dat de twee pun ten op IJmuiden blijven. Zaterdagmiddagcompetitie. Daar alle elftallen van de Zaterdag middagcompetitie vrij waren, werd er een wedstrijd op het V. I. O. S.-terrein gespeeld tusschen V. I. O. S. I en Trek vogels. Voor dezen wedstrijd werd door een oud-V. I. O. S. speler een fraaie zilveren medaille beschikbaar gesteld. We hebben een vlug gespeel den wedstrijd te zien gekregen. Vooral V. I. O. S. speelde een goede partij. In de voorhoede was de linkerwing v. d. Plas H. v. d. Steen het gevaarlijkst, hoewel ook de rechterwing K. v. d Steen—Meyboom zich niet onbetuigd net. v. d. Velde verdeelde het spel naar behooren. De achterhoede had de vrij vlugge voorhoede der Trekvogels volkomen in bedwang, slechts een en kele maal gelukte het Muller aan zijn bewaking te ontsnappen, maar toen bleek v. d. Kuil een betrouwbaar doel wachter. Bij Trekvogels bleek de wing Mul ler v. d. Zwan het gevaarlijkst, maar daar de voorhoede onvoldoende ge- 'eund werd bleef het aantal aanval len op het V. I. O. S.-doel beperkt. In de halflinie was Muller de beste, hij had wel de zwaarste taak. Verder J. d. Steen Jr., die een zeer trapvaste achterspeler bleek te zijn, en last not east keeper Geyteman, die den ge- heelen wedstrijd zijn doel op schitte rende wijze verdedigd heeft. Aan geen der O goals heeft hij schuld. Over den wedstrijd Het volgende. Trekvogels wint den toss en ver kiest eerst tegen wind in te spelen. De eerste aanvallen zijn voor V. I. O. S. en reeds dadelijk krijgt Geyteman een paar harde schoten te verwerken. Dan wordt een te ver opdringen der backs V. I. O. S. bijna noodlottig, als Miiller er van door gaat en van dichtbij hard inschiet, v. d. Kuil is echter op zijn post en stopt op fraaie wijze. Nu volgt een reeks van V. I. O. S.-aanvallen, maar Mulder, v. d. Steen Jr. en Geyte man weten door goed verdedigen vooralsnog doelpunten te voorkomen. De wedstrijd heeft nu een eenzijdig karakter, corner op corner wordt op het Trekvogels-doel genomen, steeds is er echter een Trekvogel, die tus schen het doel en den bal staat. Voor al Geyteman in het doel doorstond dit bombardement glansrijk. Dan gaat V. I. O. S. meer achteruit en nu kan ook Trekvogels los komen. Kort voor de rust komt het eerste doelpunt als K. v. d. Steen mooi voorzet en Wim met een hard schot den bal buiten be reik van den keeper in het doel schiet. Spoedig hierna is het rust. Na de hervatting krijgen we een mooien strijd te zien. Ondanks den sterken wind is V. I. O. S. het meest aanval lend en als Wim zich handig door de verdediging heen werkt, weet hij voor de tweede maal te doelpunten. Trek vogels komt nu ook meer in den aan val, Muller probeert het met verre schoten, echter zonder succes. Bij een corner op het V. I. O. S.-doel, weet Terhorst net nog redding te brengen en nu is het weer de beurt der thuis club. Meyboom zorgt voor het derde en v. d. Plas voor het vierde doelpunt. Trekvogels laat den moedniet zin ken en stelt alle pogingen in het werk om de eer te redden. Als B. v. Gelder een vrije trap hard in den linkerboven hoek schiet stopt v. d. Kuil op keurige wijze, hetgeen hij even later nog twee maal herhaalt. Bij een volgenden aan val maakt Wim zijn derde en voor V. I. O. S. het vijfde en laatste doelpunt. Als kort daarop de heer Hoogendijk, die dezen fair 'gespeelden wedstrijd op correcte wijze leidde, voor het laatst fluit, heeft V. I. O. S. een groote over winning behaald. LAATSTE BERICHTEN. IJMUIDEN Bij de gisteren ten overstaan van notaris Dolleman gehouden verkoo- ping van de drie zeilloggers der Oce- aan-Visscherij Mij. en de sleepboot Zeemeeuw werden alle schepen opge houden. Woensdag 1.1. slaagde te Haar lem voor het examen „machineschrij- ven", de heer J. v. Pel, alhier. Lezing van Ds. Westenburg. Voor de commissie voor winterlezingen in het Oebouw voor Christelijke Belangen, trad Vrijdagavond op Ds. O. B. Westenburg, uit Beverwijk, met een lezing over„Bijbel en Zieleleven". Tot de keuze van dit onderwerp was spr. gekomen tengevolge van een corres pondentie naar aanleiding van een artikel, onder dien titel van zijn hand, verschenen in de „Zondagsbode" voor Noord Holland. In dat artikel had Z. Eerw. gewezen op het feit dat velen wei den Bijbel willen lezen en bewaren als er een gewoon boek om de litterarische waarde, doch niet als een uitdrukking van het wezen Oods in onze taal en woorden. Voor hem daarentegen heeft de Bijbel juist dan waarde, als door haar de eeuwig heid Oods in contact komt met het ziele leven der menschen. Dan geeft hij een uiteenzetting van wat de Bijbel wil zijn en is. Ood is de Eeuwige, die uit den aard van Zijn wezen in Zich- zelve besloten blijft. Doch door in den Bijbel zijn eeuwig denken te doen kennen, komt hij tot de voorbijgaande mensch. Daardoor getuigt de Bijbel van hetgeen Hij is en wordt. Het meest centrale punt van Oods uitgang tot den mensch is echter Zijn Zoon, die dan ook het centrale punt in den Bijbel is. Dan komt spreker er toe om te bespreken hoe verschillende richtingen onder de protestanten ontstaan door de onderschei dene opvatting van de inspiratie Oods in den Bijbel. Voor velen is het woord te vinden daarin, voor hem is de Bijbel het woord Oods, zonder meer of minder. In de natuur wordt Oods grootheid en macht gekend, in den Bijbel zijn gedachten. Daarvoor is hij noodlg. Als aan het einde der dingen het Koninkrijk Oods neerdaalt, is de bijbel niet meer noodig en verdwe nen. De Bijbel is het middel om in den mensch den strijd te brengen waarvan dat boek spreekt, daar leert hij kennen de worsteling tusschen de zonde die rusteloos is en de rust in Ood. In het laatsle deel zijner lezing besprak hij hoe juist door dien strijd heen die Bijbel de gids is die den mensch, indivudleel, voor en tot Ood brengt. De Koningin van Cheba. Oisteravond hadden we het genoegen in Thalia de film te zien waarvan de roem reeds eerder tot ons was doorgedrongen, toen] zijj'vertoond werd in het (Tuschinsky- theater te Amsterdam. We maken niet geregeld filmverslagen maar kunnen nu wel even mededeelen dat het een reuzenfilm is, waarin 10.000 figu ranten nevens de hoofdpersonen en 5C0 paarden en kameelen voorkomen. Alleen voor het vervaardigen van deze film werd een groot stadion gebouwd. Ziezoo, lezer nu hebt ge het bericht hoe deze film is, alleen ge weet nog niets. Daar ligt in het Oostersch-leven een be koring die we ondergaan als we de Duizend en een nachtverhalen lezen of de weelderige platen vandaar zien. De pracht van een Oostersch hof en het weelderige zingenot daar doen ook kinderen droomen van sultane's. Welnu, het glans punt in het leven van den meest weelderigen vorst die men daar gekend heeft wordt in den bijbel beschreven in het bezoek van de koningin van Cheba aan Israels koning Salomo. Zoo sober mogelijk dat bijbelverhaal volgen in feit en zin, met de overlevering die men er aan vastknoopte, dat is het ge geven waaruit een kunstenaar een filmwerk van ongekende pracht en rijkdom ontleende. Hem zij hulde gebracht voor de wijze waarop hij dit verhaal voor 20e eeuwsche westerlingen deed leven, daarbij gebruik makende van hetgeen we van de oud- Orieksche beschaving hebben geleerd, b.v. de circu5spelen. Wij hebben ook bewonderd hoe de regie ons prachtpaleizen en Oostersche natuur taferelen deed zien. En, waar we nu de opvoering in Thalia bespreken, brengen we hulde aan het orkest in dat theater. Het was niet een strijkje er bij, maar inderdaad een muzikale illustratie van het filmbeeld. Deze muziek deed het plaatwerk tot de ziel doordringen en, zonder andere film- vertooningen te kwetsen, meenen we aan deze voorstelling gerust opvoedende waarde te mogen toekennen. Die het niet gelooft, hij ga zien en over- tuige zich, de film blijft tot Dinsdag. Visscher ij school. Aan het jaar verslag d»r Gemeentelijke Visscherijschool alhier over 1924 ontleenen wij het volgende De heer J. Drijver ontviel aan de Commissie van Toezicht door overlijden, in zijn plaats werd benoemd de heer J. Visser Lz. De leermiddelen werden aangevuld naar behoefte. De door de N. V. Kromhout in bruikleen afgestane motor moest worden teruggegeven. Ook dit jaar werd tweemaal, telkens 7 dagen, met de leerlingen een kruistocht per „Lichtstraal" op de Zuiderzee gemaakt. Einde Maart kon aan de leerlingen van de hoogste klasse van den cursus „voor opleiding voor de scheepvaart" een diploma worden uitgereikt en ook aan hen, die den cursus verbandleer met goeden uitslag hadden gevolgd. Dit geschiedde in tegen woordigheid van den wethouder van Onderwijs en genoodigen door den heer G. Carst, secretaris der Commissie van Toezicht, op een ouderavond. Van deze gelegenheid was gebruik gemaakt om het theoretisch en het practisch werk, dat de leerlingen in den afgeloopen cursus hadden gemaakt, ten toon te stellen. Dc genoodigden werden in de gelegenheid gesteld de school te bezichtigen. In klasse A werden de lessen slecht bezocht, hetgeen wordt geweten aan dt minder gunstige toestanden in het visscherij- bedrijf. De gemiddelde sterkte dezer klassi bedroeg 10 leerlingen. Diploma's konden niet worden uitgereikt. Van klasse B werden aan 8 leerlingen van den tweejarigen cursus diploma's uitgereikt. Voor het eerste jaar van den nieuwen cursus meldden zich 20 leerlingen aan. In hoofdzaak door financieeie omstan digheden der ouders moesten 8 leerlinger de school in het najaar weder verlaten. De beide klassen telden op ultimo December 20 leerlingen. Aan 't onderwijs in de klasse opleiding of vooropleiding voor de Rijksexamens var dekpersoneel namen ir. tolaal 20 leerlingen deel. Hiervan deden 2 met gunstig gevolf examen voor stuurman op stoomvisschers vaartuigen. 2 Leerlingen werden afgekeurd. Klasse B lil was geheel ter beschikking voor de opleiding van jongelieden voor dt Rijksvisscherij-examens. Deze klasse telde ultimo December 10 leerlingen. Klasse C, welke in hoofdzaak 's avonds werd bezocht, telde ultimo December 31 leerlingen. Oeen der leerlingen kwam nog in aanmerking voor het afleggen van eind examen of een der Rijksexamens. Nog steeds wordt onder de kust, in de nabijheid der haven, door de botters een groote hoeveelheid sardijn gevangen. Thans echter zijn de scho len, waarin zij zwemmen, gemengd met een groote hoeveelheid jonge ha ring. Deze, zoogenaamde tooters, wor den voor den verkoop, in de haven uit de sardijn gezocht. Ze wordt dan afzonderlijk gemijnd. Bracht de sardijn heden e.a. f 2.90 per mand van 70 K.G. op, de haring ging voor f 4 per kist van 50 K.G. Dat echter deze visscherij, in de Noordzee, in het barre jaargetijde, niet ongevaarlijk is, blijkt uit wat de botter U.K. 222, in den nacht van Woensdag op Donderdag overkwam. Een der op varenden, K. de V., werd door het scheuren der vischlijnen buiten boord geworpen. Met veel moeite slaagden zijn makkers er in hem, nadat hij 8 minuten te water had gelegen, te red den. Met die pogingen waren echter de beide schepen, die het net sleepten, te dicht bij elkander gekomen. Een vrij hevige botsing volgde, die echter, wonder boven wonder, vrij goed al- liep. Vrijdag had, aan de cokesfabriek der Kon. Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, een ongeluk plaats. De arbeider de G. werd door een bordes cokes overvallen en scheen ern stig gekwetst. Na onderzoek bleek echter het geval vrij goed te zijn afge loopen, alleen het linkerbeen was ge kneusd. Door Dr. Barendsen en de verbandmeester der fabriek werd de gekwetste verbonden. VELSEROORD De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde D. de W., opkooper alhier, wegens heling tot drie maanden ge vangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis. Tegen Mej. G. E. al hier werd wegens het plegen van het misdrijf, genoemd in art. 251 bis van het Wetboek van Strafrecht, twee jaar gevangenisstraf geëischt. Woensdagnacht is alhier naar Hl. Dbl. meldt, op 61-jarigen leeftijd plotseling overleden Mevrouw Reur- beuTöpfer, oprichtster van de S. D. vrouwenclub te Velseroord. Zij was tot voor eenige jaren een onvermoei bare strijdster voor hare beginselen en genoot zoowel onder hare partijge- nooten als bij andersdenkenden alge- meene achting. Vooral in de dagen van de distributie deed zij als lid van de distributie-commissie heel veel tot verlichting van de arbeidersgezinnen. Haar stoffelijk overschot zal heden middag op Westerveld worden gecre meerd. De heer M. A. Post, die zooals we reeds meldden Woensdag zijn 25-jarig jubileum bij de Ned. Spoorwe gen vierde, is ook gehuldigd door de afd. Velsen-Zuid van den R.K. Bond van Spoorwegpersoneel St. Raphael, waarvan hij secretaris is. Hem werd een fraaie electrische lamp aangebo den. Ook is hij gehuldigd door de Schaakclub „Steeds actief spelend", waarvan de heer Post een der oprich ters is. Hem werd een mooie vaas met seringen geschonken. De voorzitter, de heer G. Baljet, hield een aardige toespraak tot den jubilaris, die ten zeerste verrast was met deze blijken van sympathie en die zeide, dat hij nog vele jaren met dè leden hoopte samen te werken. Damwedslrijd D. C. V. Groep I. Koelemeij, de sterkste groepspeler, verslagen door Knegjes, dat was weer de verrassing van Don derdagavond. Versteeg won van Eynt- hoven en v. d. Bos verloor van Engel hart. De partij VeugerC. Post werd na drie uur spelens afgebroken, in gunstigen stand voor Veuger. Groep II. Nieuwenhuis zette zijn overwinningsreeks voort en won van B. v. d. Kolk; Visser won van de Ruij- ter. De partij Put-Bartels werd na een zeer sportieve daad van Put remise. Groep III. J. v. d. Berg versloeg nu weer Servaas; v. d. Berg komt er nu zeker pas in. Groenendijk won van W. v. d. Berg en W. Post van Böhm. De volledige uitslag is als volgt: Groep I. KoelemeijKnegjes 20 VersteegEynthoven 20 Engelhart.v. d. Bos 20 K. VeugerC. Post afgebroken. Groep II. PutBartels 11 VisserRuijter 2—0 B. v. d. KolkNieuwenhuis 02 BartelsMertens 20 Groep III. ServaasJ. v. d. Berg 02 GroenendijkW. v. d. Berg 20 W. C. Post—Böhm 2—0 VELSEN Terwijl men tusschen stoompont en remise rails en dwarsliggers weg neemt, worden de wagens uit de lood sen gehaald en door paarden voortge trokken langs de daar nog liggende rails naar Beverwijk gebracht om ver der naar België getransporteerd te worden.. Op verzoek van de Buurlvereeniging „Kanaalkade" te Wijkeroog heeft de Flar- moniekapel „De Eendracht" Woensdag avond een Serenade gebracht aan het echt paar Schutte aldaar, het welk dien dag 50 jaar in den echt verbonden waa. Als te begrijpen is was er heel wat volk op de been. In de week van 2531 Januari is in deze gemeente één geval van roodvonk voorgekomen. Godsdienstige samenkomsten. Vanwege het comité uit de verschil lende kerkeraden en de afdeeling IJmuidenVelsen der Evangelische Maatschappij had gisteravond de vijf de samenkomst plaats, ditmaal in hi gymnastieklokaal der Chr. school i Wijkeroog. De voorzitter der vergadering, D W. S. van Leeuwen, sprak nadi Psalm 193: 1 en 11 gezongen was, ee welkomstwoord. Spr. verheugde zie over de samenwerking tusschen c kerkeraden en de Evangelische Maa schappij en over deze samenkomste ter versterking van het geloofsbewus zijn. Spr. van dezen avond was Ds. G. V C. Vunderink van Haarlem, met h onderwerp: „Ongeloof en zieleleven Spreker zeide dat men van beide zi den, van geloovigen en atheïsten, oi geloot en atheïsme wil bewijzen doi de wijsbegeerte. Spr. zegt dat me het geloofsbezit echter ook verklare kan op andere wijze, n.l. vanuit h' zieleleven der menschen. En dan is hi merkwaardig dat men zoo vaak wet terugkeert naar de oude waarheid va de Heilige Schrift. Spr. wijst op Pro Honing van de Landbouw Hoogeschoi te Wageningen, die er op wees di men zich afkeert van de leeringen va Lamarck, Darwin, Hugo de Vries en en dat men weer terugkeert naar G nesis I. En ook andere geleerden wi zen op de psychologische armoede va het ongeloof. Spr. weet wel dat vele van het Christelijk geloof spreken a van boerenbedrog en volksvergif, ma: vraagt of men nu meent dat men daa: mede klaar is, als voor zoovelen Jezi Christus het hoogste goed is? De wetenschap verklaart het zieli leven en vooral de medische wetei schap leert ons hoe het zieleleven va vele menschen defect is. Alleen in or land leven 20000 menschen in zenuv lijdersgestichten. Daarom roept de medische wetei schap op, om het zieleleven der mei schen te bestudeeren. Kennis is macht, is een gevleugel woord in onze dagen. Maar de mode ne wetenschap leert anders. Veel hot ger dan de kennis, is het zielelevt van den mensch. Ons bewuste leven i zoo klein en is niets dan uitbeeldinf Wat we aanprijzen is gevolg van oi innerlijk leven. Er is tweeërlei der ken, als we spreken is dit concentn tie van onze hersenen maar grooter i wat in onze ziel in de stilte opkon: en dat ons beheerscht. Het intellei kan nooit verder komen dan de eii digheid en is de dienaar van ons in nerlijkst leven. Spr. erkent dat mc, daarom een atheïst moeilijk met ee zakelijk argument kan overtuigen. Zooals uit de ziel van Goethe he optimisme voortkwam, zoo kwam ui de ziel van Schopenhauer het pessi misme voort. De moderne wetenschap leert on dat uit de ziel het onderbewuste voort komt en spr. meent dat we Freud hie1 dankbaar voor mogen zijn. Alles wa het menschenleven drijft, komt ui dit onderbewuste. Geloof en ongeloo is geen zaak van het verstand. Wat leeft er in dit onderbewuste Freud zegt alleen de voortplanting: drift, waaraan alles ondergeschikt i: Prof. Adler zegt dat de zelfhandha ving 't voornaamste is en als gevolf heeft die voortplantingsdrift; het IK zijn de demon komt uit dit onderin wuste. Spr. zegt dat beide geleerde gelijk hebben, er is een „triebe nai sexualiteit en een „triebe" naar hr IK-zijn. Johannes teekent ons zoo aan grijpend den Beestmensch. Moeilijk is te verklaren het duale me in den mensch, want spr. ziet i| den mensch toch ook de resten va. het beeld Gods. Er is de drang naa het kwaad, er is ook de overtuigm dat we goed en rein moeten zijt Waarom is er het heimwee naar gelul ook in de grootste smarten? Waaroa is er de angst van den mensch? Dei dingen hebben wij niet uit het vei stand. Wonderlijk is, wat er leeft i de menschenziel. Spr. wijst op de al tributieve indrukken der ziel. Er gas. niets in het menschenleven verloreC zegt Jean Paul en dit is zeer juist. D eerste indrukken zijn vaak beslissenj zegt Paul. Spr. noemt krasse voorbee- den van dit onderbewuste leven, ds zich vaak na jaren eerst openbaardei Dit onderbewuste leven bepaalt 04 ze sympathiën en antipathiën. v i Christenen, die belijden een Verlosst) noodig te hebben, zijn vaak gesche, den als dompers. Maar de mannen df wetenschap helpen ons thans. Freu zegt „Die menschenseele 1st uberhauii uriminal". Jung zegt ook dat s™eH schenziel pervers is, Forster dat ziel is als een nest vol slangen. Wat in dit onderbewuste leeft, v naar buiten. Wie nu alles naar buit' laat in vrijen loop, is niet vrij, maan slaaf van zijn lusten. Zij daarentege die de booze demonen willen ondi houden en dit doen zonder meer, zj ook niet tevreden. De begeerten co sen tegen het zieleluik en willen na! buiten. Als ze niet kunnen, worden lusten onlusten. Dit worden de moe lijke menschen, vol van zielespanniK» Bij hen is strijd tusschen het bewus en onderbewuste. Hier ontstaat revolutionaire psyche, en zou

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6