fjffluider Courant Zaterdag 14 Februari 1925. 2e blad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN NED. HERV. KERK I uurDs. Erdman. uurDs. Van Oostrom Soede. JEUODKERK (Koning Willemshuis) "uurDs. v. Oostrom Soede. (sluitend voor jongens en meisjes van tot en met 18 jaar). Maandag 16 Febr. 'sav. 8 uur: School vergadering. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Doopsgez. Gem. Afd. Prot. Bond. 30 uurDs. van Wijngaarden uit Amsterdam. GEREF. KERK. uurDs. Joh. Jansen. I uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. uurDocent P. de Bruijn van Apeldoorn, i bevestiging van Ds. T. A. Bakker. I uurDs. T. A. Bakker, intrede. EVANGELISATIE HOOGEBERG Indagmorgen 10 uur: Samenkrmst. ndagmiddag 12 uur: Zondagschool, ndagavond 7.30 uurSamenkomst, inderdagavond 8 uurBijbelbespreking. Spreker: B. Jenninga. Toegang vrij. Densdagavond half achtMeisjeskrans. VELSEROORD. NED. HERV. KERK uur: Ds. W. Kroese. uurDezelfde. GEREF. KERK. uur: Ds. O. J. Wissink. uur: Dezelfde. VELSEN NED. HERV. KERK uur: Ds. W. S. van Leeuwen, uurDezelfde. 1 WIJKEROOG. GEREF. KERK. I uurDs. j. D. Boerkoel. uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK uurGeen dienst. uur: Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga LOKAAL BETHEL. 45 uurde heer L. N. Smelik. 40 uurDezelfde. EVANGELISATIE, uur: Ds. F. Poslma Ie Haatlem, 3 Predikant Directeur Diaconessenhuis- uur: r s. D. M. Gijsman te Zunderdorp- BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, uurDs. van Calcar. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der ameente Velsen, brengen ter openba- kennis dat ter gemeente-secretarie r inzage ligt een verzoek met bijla- -n van Mulder en Rijke, te IJmuiden, n vergunning tot het oprichten van 'ne inrichting voor machinale hout werking, waarin gebezigd zullen "jrden 2 electromotoren, elk van 5 K. en 2 electromotoren, elk van 3 'K., voor het aandrijven van verschil- 'ïde werktuigen, op het perc. kad. be nd Gemeente Velsen, afd. IJmuiden, ctie L No. 845, gelegen aan de Indu- 'Testraat. Op Donderdag, den 26 Februari 1925, 's voormiddags te elf uren, zal ten .-meentehuize gelegenheid bestaan i bezwaren tegen dit verzoek in te lengen en deze mondeling en schrif- üjk toe te lichten. 'Velsen, den 12 Februari 1925. Burgemeester en wethouders voorn., Ie secretaris, de burgemeester, IjKOSTELIJK. R1JKENS. Tv i HINDERWET. 8 ^Burgemeester en wethouders der c:meente Velsen, brengen ter openba- kennis, dat het verzoek van de hamlooze Vennootschap Ommering's iiport en Export Maatschappij, te tn u id en, om in het gebouw,' kada- raal bekend gemeente Velsen, afd. 'tauiden, Sectie L, No. 1162 en plaat- lijk bekend Haringkade, Wijk C no. i', een kuiperij te mogen oprichten, -or hen is toegestaan onder voor- harde. Velsen, den 11 Februari 1925. burgemeester en wethouders voorn., Ie secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. KENNISGEVING. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de vergadering der SCHOONHEIDSCOMMISSIE zal worden gehouden op Donderdag 19 Februari 1925, v.m. 9.30 uur, ten kan tore van het bedrijf Openbare Werken te Velsen. Gedurende deze vergadering zullen belanghebbenden van 11 tot 11.30 uur in de gelegenheid worden gesteld de commissie te spreken. Schetsontwer pen, die men aan het oordeel der com missie wenscht te onderwerpen, moeten uiterlijk op 18 Februari 1925 bij den secretaris worden ingediend. Velsen, 14 Februari 1925. De secretaris der commissie, J. ARENDS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Voor de Chr. Geref. Jongelings Vereeniging hoopt a.s. Dinsdagavond in een openbare vergadering als spre ker op te treden Docent J. J. v. d. Schuyt van Apeldoorn, met het onder werp „Luther en de reformatie, bezien in het licht van dezen tijd.'' De vergadering wordt gehóuden in de Chr. Geref. Kerk. Nog'steeds komen ongeregeldhe den en moeilijkheden voor met de auto bussen, ook sinds de autoriteiten rege lend in het bedrijf optreden, waardoor deze verbindingen nog niet dat ver trouwen bezitten, dat voor openbare middelen van vervoer in. locaal ver keer noodig is. Een der ondernemers vertelde ons dat de tijd, die de dienstregeling hem toekent om te rijden, ,te kort is, waar-, door soms wanorde ontstaat. Ernstiger is het wat men ons ver telde over het rijden der z.g. snorders. Deze menschen bezitten autobussen die. niet aan de keuringseischen vol daan hebben en dus ook niet op de officiëele standplaatsen worden toege laten. Op drukke dagen echter, als de ex ploitatie voor de regelmatige lijnen goed gemaakt moet worden, rijden de ze bussen kort voor de groote wagens aan, om in zijstraten nabij de stand plaatsen te verdwijnen tot een volgen de rit. Het publiek, gewoon de eerstkomen de bus aan te roepen, wordt daardoor bewogen in wagens plaats te nemen die niet alleen alle comfort ontberen, doch ook geen der waarborgen bieden die men in de geregelde diensten heeft. Bovendien wordt de exploitatie van aan de eischcn voldoende dien sten er uitermate door bezwaard. De autoriteiten doen alle moeite om aan dit euvel een einde te maken, doch het publiek kan zelve ook meewerken, om voor eigen veiligheid, niet in die wagens plaats te nemen. IDe Chr. Geref. Jongelings-Ver- eeniging vierde, gecombineerd met de Meisjesvereeniging, haar jaarfeest in het Geb. v. Chr. Belangen. In zijn openingswoord sprak de voor zitter, de heer A. Krijger, zijn dankbaarheid uit dat in deze vereeni- gingen zooveel voor de jeugd in deze gemeente gedaan kon worden. De jaarverslagen luidden beiden gunstig en spraken van een opgewekt vc-reenigingsleven. In dat van de jon- gelingsvereeniging werd er over ge klaagd dat men niet meerdere bezoe ken van kerkeraadsleden ontving. Verder werd de avond gezellig door gebracht met het aanhooren van in leidingen, over verschillende onder werpen en voordrachten. Donderdagavond begaven we ons naar Thalia waar, volgens de aankon diging der Centrale Commissie voor Arbeiders-ontwikkelirig, de hr. Stern- heim zijn serie lezingen over letter kundige onderwerpen zou voortzetten. Aan het gebouw bleek echter iets anders te doen te zijn, en bij navraag bleek ons dat deze cususavonden ver der niet doorgaan. De Jeugdkerk. Op uitnoodiging van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente waren Woensdagavond een 150-tal meisjes en jongens van 14 tot 18 jaar bijeenge komen, om iets meer te hooren van de jeugddiensten. De beide predikanten der gemeente gaven een uiteenzetting van wat de kerkeraad bedoeld te bereiken met de ze diensten. Het zullen geheel litur gisch ingerichte godsdienstoefeningen zijn, waarbij de deelnemers antwoor den op hetgeen door den. voorganger wordt gezegd en een korte prediking. Van den inhoud en volgorde der litur gie werd aan allen een gedrukt exem plaar uitgereikt. Als voorgangers zullen in deze dien sten beurtelings optreden de leden der commissie, de predikanten en de hee- ren Doevedans, Tismeer, Vermeulen, Severs, Dalhuyzen en Selling. A.s. Zondag zal de eerste dienst plaats hebben in het Koning Willems buis. Entree Ds. Bakker. A.s. Zondag zal de Chr. Geref. Kerk, alhier, na een vacature van 8 maan den, een nieuwe predikant ontvangen in Ds. T. A. Bakker. Z.Eerw. heeft de vorige week af scheid genomen van de gemeente te Sliedrecht met. een prediking over Matth. 28: 20. Nadat een der ouderlin gen hem toegesproken had, zong de gemeente de zegenbede uit Ps. 134 3. Gisteravond is het nieuwe R. K. Vereenigingsgebouw aan de Tasman- straat geopend. Door pastoor Lasance werd het gebouw gewijd en een H. Har tb eel d geïn tro niseerd In de N. Hl. Ct. lezen wij van het ge bouw, dat het zoowel buiten als bin nen zeer goed verzorgd is. De zaal geeft een echt knussen indruk, het welk, dunkt mij, hoofdzakelijk zit in den boogvorm van het plafond, het voor de ramen gebruikte glas in lood en Cathedraalglas en door don aardi- gen booggang welke zich ter rechter zijde van de zaal bevindt en eon aardi- gen indruk maakt. Van het Tooneel is veel werk ge maakt en de decors zijn schitterend. Op Zaterdagavond, Zondagnamiddag en Zondagavond zal de prachtfilm „Het Hemelschip" worden gegeven. Het bekende Haarlemsche Orkest. H. O. V. zal zijn medewerking verlee- nen. Een aantal leerlingen van do Mid delbare Technische School te Sneek, onder leiding- van den directeur, maak te gisteren een excursie naar hier, ter bezichtiging van dc werken voor den bouw der nieuwe schutsluis. Wij herinneren er aan, dat de Chr. Geref. Kerk alhier morgen haar nieuwen predikant krijgt. Ds. T. A. Bakker zal in do morgengodsdienst oefening bevestigd worden door Do cent P. de Bruyn van Apeldoorn en hoopt des avonds zijn intrede te doen. De visclihandelaar S. M. deed aan gifte van de vermissing van een partij visch uit zijn pakhuis in de vischhal. Door de politie wordt con onderzoek ingesteld. Gistermorgen zijn op den Rijks straatweg bij de Kerkstraat twee Fords tegen elkander gebotst. De eene wagen was een luxe auto van de firma K. te Haarlem, waarmede de laatste dagen reclame werd gemaakt voor zeepsoorten, de andere een vrachtauto van den bierhandelaar van D. Beide wagens liepen flinke schade op. De oorzaak ligt vermoedelijk in het links van den weg rijden van de vrachtauto. Gevonden voorwerpen en dieren. Een portemonnaie, een dameshor loge, een portemonnaie, een mantel ceintuur, een huissleutel, een kinder-1 portemonnaie, een bril in etui, een portemonnaie met inhoud, een' dames- handschoen, een zwartlederen porte monnaie met inhoud, een kinderhand- schoen, een heerenrijwiel, een mantel ceintuur, een herdershond. VELSEROORD. De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde Mej. G. E. alhier, wegens overtreding van art. 251 bis van het Wetboek van Strafrecht, tot 10 maan den gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was 2 jaar geweest. Gevonden voorwerpen en dieren. Een grijze deukhoed, een Mariapen- ning aan koord, een bosje sleutels, een politiehond, een huissleutel, een zwar te stropdas, een zak, inhoudende tuin zaad, een slokharige herdershond, een zwartlederen portemonnaie met in houd. Door de politie is bekeurd J. F. P., die met een auto zonder achterlicht reed. VELSEN Vermoedelijk tengevolge van den slechten toestand waarin de Wijker- straatweg verkeert, brak Woensdag tegen den middag van een auto de vooras. Gelukkig reed de chauffeur niet te hard en kwam hij met den schrik vrij. Er was, naar Hl. Dbl. meldt, aan de. auto veel materiaal- schade. Later op den dag is de auto, die ter plaatse voorloopig is hersteld met eigen kracht weggebracht. Niet alleen dat de sneeuwklokjes bijzonder vroeg zijn dit jaar, maar ook uit verschillende andere dingen blijkt het vroege voorjaar. Op een der tuinen in „Rooswijk" is, zoo lezen wij in Kenn. reeds een akker der eerste voorjaars groente, spinazie, te zien, dat inder daad een lust is voor de oogen, terwijl op de beschutte plekken, het jonge groen al heel mooi begint uit te komen, o.a. het zgn. Fluitkruid. In vele tuinen is men al begonnen met het zaaien van sla, wortelen en andere groenten in den vollen grond. Als het weer mag blijven als den laat- sten tijd, kan men rekenen op een on gekend vroeg voorjaar. Ieder Velsenaar kent, schrijft III. Dbl., de hermitage, gelegen op een pit toresk eilandje in Velserbeek. Griezeli ge verhalen wisten de kinderen er van te vertellen, verhalen van een kluize naar, van ratten en vleermuizen, van spinnewebben en doodsbeenderen. Een sfeer van geheimzinnigheid lag er over deze hermitage, want bereikbaar was ze slechts voor bezoekers van Velser beek en dan nog slechts over een smal plankje. Totdat de vandalen kwamen om te hakken, te zagen en te kloovcn. Stuk voor stuk vielen de reuzen onder de vernielende bijl. Maar ook de hou ten kluizenaar in de hermitage, mits- gadei*s zijn houten legerstede en wat dies meer zij, moest het ontgelden. Want sloopen is aanstekelijk en ver nielzucht is immers 's menschen twee de natuur, zoodat er van de hermitage niet veel meer overbleef dan een ruïne. Althans wat den inhoud betreft. En De Vries deed wijs met de verbinding met den vasten wal te verbreken; hij nam de plank weg en de hermitage was onbereikbaar. Maar ons gemeentebestuur wil deze- attractie weer in cere herstellen. En binnenkort varen we met een pontje- over de „Bazaan" naar den kluizenaar, die, omdat hij maar van hout is, wel weer te herstellen zal zijn. Dus staat op het programma van toeristen, die ons mooie Kennemerlaiid komen be zoeken, naast een bezoek aan „Wilhel- minaduin,, in Bloem en'daal, de ruïne van Brederode enz., een visite aan den kluizenaar op Velserbeek. Ged. Staten keuren goed het raadsbesluit van Velsen van 19 Dec.. 1.1., waarin, overwegende dat de aan voer van vee ter 2e najaarsmarkt zóó gering is geworden dat afschaffing wenschelijk moet worden geacht, be sloten wordt deze markt, welke jaar lijks gehouden wordt op den derden Zaterdag na den eersten Maandag in November, af te schaffen. Reeds herhaalde malen is er in den gemeenteraad op gewezen, en speciaal door die leden welke te Wij- keroog wonen, schrijft III. Dbl., dat dit deel der gemeente bijzonder stiefmoe derlijk werd bedeeld, vooral wat aan ging de bestrating. Van de zijde van het college van B. en W. is dit dan altijd tegengesproken, maar nu met de verdeelmg der te bou wen 295 woningen, blijkt overduidelijk clat Wijkeroog maar een lap is die er zoo wat bijhangt. Santpoort krijgt on geveer 60 woningen toegewezen en de andere 240 worden gebouwd te Veiser oord en IJmuiden, Wijkeroog krijgt niets. En toch is hier ook wel eenige behoefte aan nieuwe arbeiderswonin gen; in de vorige raadszitting moest de ontruiming van een tiental onbe- woonbaarverklaardc woningen .op nieuw worden uitgesteld terwijl er ook nog wel eenige zijn die noodig afge keurd moesten worden. Wij noemen slechts de krotten in Watervliet en een aan den Grooten 'Hout, of Konings weg. Tot stationschef te Rotterdam (station Maas) is benoemd: de heer S. Tuininga te Oldenzaal, vroeger als commies alhier werkzaam. De Chr. Hist. Iviesvereeniging van Wijkeroog hield j.l. Woensdagavond in een der lokalen van de Chr. school hare jaarvergadering. In de vacatures D. Jongens en L. Broeze werden tot be stuursleden gekozen de heeren J. Smit en H. Groeneveld, zoodat het be stuur thans samengesteld is als volgt: J. Deinum, voorzitter; A. Hille, secr.; J. Combé, penningm.; J. Smit en H. Groeneveld. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het boek jaar sluit met een voordeelig saldo van ruim 10 gld. Het concept-verkiezingsmanifest der Unie werd besproken, waarbij en kele punten nader onder de oogen wer den gezien en eenige amendementen of aanvullingen werden voorgesteld, die door den afgevaardigde ter alge- meene vergadering der Unie zullen worden toegelicht en verdedigd. Het aanwijzen der afgevaardigden naar de Groepsvergadering op 28 Febr. a.s. te Amsterdam ter vaststelling van de candidatenlijst werd overgelaten aan het bestuur. Na de regeling der contributie (f 0.75 per lid, f 1.voor 2 personen uit één huisgezin) werd uitvoerig besproken: 't Verband tusschen de leden onzer Chr. Hist. Raadsfractie (de heer J. E. Sluiters en de 4 andere leden). Door den voorz. werd dit nader toegelicht, naar aanleiding van de uitlating van dbn heer Sluiters in de Raadsvergade ring van 19 Dcc. 1924, dat hij n.b. dooi de Chr. Ilist. fractie niet als lid werd erkend en de daarop betrekking heb bende artikelen in de IJmuider Cou rant. Ook de heer Groeneveld, raadslid, gaf eene uitvoerige uiteenzetting van den loop der zaken, waaruit duidelijk bleek, dat de heer Sluiters steeds dooi de fractie als lid was erkend, maar dat hij zichzelve door zijne houding, door het niet bezoeken der fractievergade ringen, enz. buiten het verband der Chr. Ilist. fractie had geplaatst. Den 4 anderen leden der fractie treft in deze dus geen blaam. Als laatste punt der agenda kwam ter sprake: „De stiefmoederlijke bedeeling van Wijkeroog door den Gemeenteraad''. Waar in de afd eel in gen IJmuiden en Velseroord veel door de gemeente wordt gedaan, laat dat in Wijkeroog wel wat te wens Chen over. Verschillende voorstellen kwamen ter tafel. De Kiesvereeniging zal zich in verbinding stellen met onze Raads fractie en op enkele punten wijzen met verzoek daaraan hare aandacht te wil len schenken. In betrekking tot de volkshuisvesting, waar de Raad den bouw van 300 woningen heeft aanvaard, werd dc wenschelijklteid bepleit, dat in dc af- deeling Wijkeroog dier woningen zullen worden gebouwd. De Kiesvereeniging zal zich daartoe wenden tot de A.-R.-, R.Kath.- en S. D. A. P. (Kiesvereenigingen) te Velsen- Wijkeroog om gezamenlijk een adres tot den Raad te richten met het ver zoek in Wijkeroog 60 woningen te bouwen. Zoo mogelijk zal dat verzoek den Raad nog a.s. week moeten berei ken. INGEKOMEN PERSONEN. m—v F. C. Mets, II Zeeweg 240 1 K. Buijs, L Wijkerstr.weg 49 2—1 A. Blokland, A Pastoorstr. 22 1 Ph. Bakker, L Wijkerstr.weg 281 1—1 P. II. Huel, C Bloemstr. 17rd. 2—3 J. Oostewaal, G Terrasweg 10 2—4 L. Zuiderduijn, II Kerkpad 71 3—1 J. Steingrover, II Rijksstr.w. 66 2—2 H. F. Grossouvv. II Ilagcveldstr. 5 1—l T. A. Bakker, C Marconistr. 5 2—3 A. A. Decider, C Kennemerl. 34 3—2 A. M. Versluijs, II Zeeweg 242 13 Wed. Veldman, geb. Rosier, E Stationsweg 39 Wed. Klaassen, geb. A. S. D. van Daalen, D Zeeweg 120 —1 WIJKEROOG. Zekere A. J., oud 22 jaar, woonde op den Schulpweg in bij zekeren D., waartegen de ouders van J. ernstig be zwaar maakten. Nadat zij eenige keeren tevergeefs getracht hadden schriftelijk met hun nen zoon in verbinding te komen, begaf de vader zich naar de woning van D. om een gesprek. In plaats daarvan werd hij door zijn zoon aangevallen, met een schop en een bezem, en ontving bloedwonden op zijn hoofd. De vader verdedigde zich met een fietspomp. Zeker een minder gewcnschtc wijze van communicatie tusschen ouders en kinderen. De politie op Wijkeroog maakte proces-verbaal op tegen een liedjes zanger, II. J. uit den Haag on bekeurde W. P. alhier wegens het zitten in een raamkozijn. Gevonden voorwerpen. Te bevragen Politiepost Wijkeroog: Twee autobanden, een schroeven draaier. DRIEHUIS In 1924 heeft het Crematorium op Westerveld 256 personen verascht. en wel 159 mannen en 97 vrouwen. Van cje veraschten waren 111 lid van de Vereeniging voor Facultatieve Lijkver branding en 145 niet lid. Wat de godsdienstige gezindte be treft waren 102 Ned. Hervormd, 11 Re monstrant, 15 Luthersch, 9 Doopsgez., 4 Roomsch-Katholiek4 Israëlietisch, 2 van de Vrije Gemeente, 2 Oud-Katho liek, 100 tot geen kerkgenootschap be- hoorende en 7 bij een ander dan de ge noemde kerkgenootschappen aange sloten. Op 31 December 1924 had de 1564e verassching plaats. Het Crematorium werd in 1924 door 3235 betalende bezoekers en 29 excur sies bezocht. SANTPOORT Maandag en Dinsdag a.s. geeft het symphonie-orkest „Caecilia" een concert in „Zomerlust" met welwillen de medewerking van Mevr. M. Grim- brereVan Delden (zang), en Mej. M. Kerkhof f (begeleiding). Het program ma vermeldt o.a. de onvoltooide sym- phonie in II-moll van Franz Schubert. Donderdagavond werd weer een gemeenschappelijke zangavond, de 9c gehouden. Evenals op vorige avonden werd er weer lustig gezongen. Mevr. Gerdes declameerde. Ter gele genheid van den lOden avond op Don derdag 26 Februari, zal deze avond een ietwat feestelijk karakter dragen. Concert. De R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" geeft Zondag a.s. haar tweede winter- concert in de zaal van café „Zomer lust" voor donateurs. Het bestuur heeft de medewerking verkregen van het zoo gunstig bekend staande Dubbel- mannenkwartet „Onder Ons" uit Be verwijk, waarom het dan ook een mooie avond belooft te worden.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5