ORGAAN VOOR D No. 31 Woensdag 18 Februari 1935 10e Jaargang IJMUIDER COURANT NUMMER BESTAAT UIT TWEE IDEN. EERSTE BLAD, PLAATSELIJK NIEUWS. OFFICIEEL. KENNISGEVING ike weder-openstelling van een weg. en wethouders van sen brengen ter openbare kennis, het gedeelte van den Hagelinger- van den spoorwegovergang nabij halte Driehuis-Westerveld af tot den Biezenweg, wederom voor al- irerkeer is opengesteld, eisen, 16 Februari 1925. urgemeester en wethouders voorn., secretaris, de burgemeester, COSTELIJK. RIJKENS. 2e NAJAARS-VEEMARKT. urgemeester en wethouders van sen brengen ter openbare kennis, door Gedeputeerde Staten van )rd-Holland bij besluit van 28 Ja- 1925, no. 99 is goedgekeurd het luit van den gemeenteraad van 19 1924, no. 3 tot afschaffing de 2e najaarsveemarkt, welke gehouden werd op den derden erdag na den eersten Maandag in eisen, 13 Februari 1925. urgemeester en wethouders voorn., secretaris, de burgemeester, tOSTELIJK. RIJKENS. IJMUIDEN Varia. De tooneelvereeniging „Varia" heeft Dinsdagavond voor een volle schouw burg opgevoerd „Fatsoen", komedie uit het kleine stadsleven in 3 bedrij ven door J. B. Schuil. Inderdaad het is een kleinsteedsch milieu, waarin de heer Schuil ons brengt, al zijn het menschen van den eersten stand uit den tijd, dat de heer Schuil zijn stuk schreef. De auteur drijft den spot met schijnfatsoen, welk onderwerp we op velerlei wijze hebben hooren behandelen. Een stiekemerd van een zoon, die met het dienstmeis je een ongeoorloofde verhouding heeft gehad en een dochter, die voor dien tijd lichtelijk geëmancipeerd was. Daarbij echte typen van een oude on getrouwde oom en een niet minder oude zure tante, die de verleiding nooit gekend heeft, het al heeft den heer Schuil wel gelegenheid geboden de doorzichtige intrige als die er is tot een aardige komedie te verwer ken. Het handig gevonden men zou misschien zeggen wat banale slot om de familie Harrema, het stuk den ouden Knossen en den auteur uit de impase te redden, getuigt van groote tooneelroutine. Valt er dus over den inhoud van het stuk niet veel te zeg gen, des te meer mogen we getuigen van een in alle opzichten zeer goed ge speeld stuk, waarin geen enkel hiaat aangetroffen werd en waarin de per sonen, behoudens misschien een enke le uitzondering, prachtig getypeerd waren. Die uitzondering scheen ons notaris Harrema, die weinig gemeen had met een oerechte plattelands no tabele. Als haast altijd was de regie uitstekend verzorgd, waarmede zich ditmaal de auteur in hoogst eigen persoon had belast en die zich boven dien deed kennen als een tooneelspè-; Ier met goede verdiensten, door een zeer juiste uitbeelding van Dominee Reeman. Ook de vader van Leent je gaf meer den indruk haar grootvader te kunnen zijn. Hij was wat oud gety peerd, hetgeen echter wellicht noodig was om hem het stumperig gedoe in het derde bedrijf mogelijk te maken. Voor het overige hebben we voor alle medespelenden niets dan grooten lof, zoodat het niet noodig is enkele af zonderlijk te noemen, al willen we Koos Sluys wel een extra pluimpje geven. Alleen heeft het ons getroffen, dat men nog al eens zondigde tegen het leggen van den klemtoon in bijv.: „weet je dat nog niet"; „ooit uitgehou den e.a." De strekking van het gegeven is, dat onfatsoenlijk zijn niet zoo erg is, „als de menschen het maar niet hoo ren of zien." Dat wordt door den schrij ver sterk gehekeld en door alle mede werkenden uitnemend voorgedragen. Een bijzonder woord van hulde wil len we niet onthouden aan Mevrouw Lucas van. Haarlem, werkend lid van J. T. Cremer, die belangloos en hulp vaardig was ingevallen in de rol van Mevr. Harrema en door haar volko men aanpassen in een vreemd milieu afdoende blijk gaf van een uitstekende dilettante in de tooneelspeelkunst te zijn. Haar werden onder warme dank betuigingen fraaie bloemen aangebo den en den talentvollen, auteur-regis- seur-tooneelspeler, den heer Schuil werd een fraaien lauwerkrans aange boden. Het was een aardig stuk dat zeker allen bevredigd heeft en de niet minder groote verdienste had van nog vóór elf uur afgeloopen te zijn. J. In het water gevallen. Gistermorgen, bij het aan boord gaan, had een stoker, wonende te Vel- seroord, het ongeluk mis te stappen en een ongewenscht bad te krijgen. Door eenige omstanders geholpen, stond hij weldra weer op de kade, doch voor hij naar zee vertrok, moest hij naar huis om droge kleeren. We. zijn deze week een kijkje we zen nemen in het lokaal De Leeuw, op den kop der visschershaven. Och, de feitelijke bestemming is wacht- en schaftlokaal voor de arbei ders, die 'daar aan de haven uitzien of er ook een boot binnenkomt. Voor der gelijke lokalen moet men dikwijls al tevreden zijn als men er droog, buiten den wind en, in erge koude, ver warmd kan verblijven. Niet omdat we ook maar ten deele willen beweren dat het zoo goed genoeg voor de werkers is, maar we hebben zoovele schaftlo kalen gezien. Daarom verblijdde het ons bij de opening van dit gebouw reeds dat deze exploitant verder was gegaan en een lokaal had ingericht, dat aan eenige eischen van gezellig heid en schoonheid voldeed, waarin niet alles sprak van ruwheid en on verschilligheid. En we waren dank baar toen we hoorden dat de men schen, die hier moeten vertoeven, dit comfort op prijs stellen. Men zit er graag en veel. Doch niet alleen deze menschen ma- iken gebruik van dit lokaal, ook velen die genieten willen van het riante ge zicht over de haven, vertoeven er een tijdje. Door dit alles wordt natuurlijk de i lust van den heer De Leeuw aangewak- t kerd om het nog gezelliger te maken en we gelooven dat hij daartoe thans een zeer gelukkige greep heeft ge- j daan. De voorheen omberkleurige muur vlakken zijn thans beschilderd met fresco's, die zeer zeker gezien mogen worden. Er zijn bij heel aardige stille- j vens, doch ook gezichten op Katwijk, Zandvoort, Egmond, Amsterdam, Zaandam en IJmuiden. Vooral met het oog op de menschen die hier veel al vertoeven is deze keuze zeer toe te juichen. Bovendien worden hier de gedachten der gasten bepaald bij het betere als het dagelijksch werk. Doch, aan deze muurschilderingen is nog een eigenaardigheid verbonden. t Voor de vervaardiging zijn geen vak- i lieden bezig geweest, maar 2 men- VEBEENIGING ,IJMULDERS BLOEI". INTWERP STATUTEN. Naam en Zetel. Artikel 1. Vereeniging draagt den naam muidens Bloei" en is gevestigd te rniden, gemeente Velsen. Duur. Artikel 2. Vereeniging is opgericht op den llen ober 1924 voor den tijd van 29 jaar eindigt derhalve op den 30en Septem- 1953. [et Vereenigingsjaar loopt van 1 Oc- ;r tot en met 30 September van het ropvolgende jaar. Doel eni Middelen. Artikel 3. )e Vereeniging heeft ten doel het be ieren van de economische en cultu- e ontwikkeling der gemeente Velsen iet algemeen en van IJmuiden in het „onder, zulks genomen in den ruimsten des woords. Ij tracht dit doel te bereiken door alle idelen, welke haar daartoe dienstig rkomen en niet in strijd zijn met de en in het bijzonder door: het opwekken van belangstelling bij die personen en instellingen, die door hun invloed, ontwikkeling en maatschappelijke positie mede kun nen werken tot het stichten van ge bouwen, bedrijven en instellingen, welke de economische bloei en cul- tureele ontwikkeling van IJmuiden kunnen bevorderen, alsmede het op alle wettige wijzen bewerkstelli gen dat dergelijke gebouwen, be drijven en instellingen tot stand worden gebracht; !f. het organiseeren van een propa ganda om vreemdelingen naar IJmuiden te trekkien en het regelen van de vraagstukken van verkeers- iC en hotelwezen, welke daardoor ontstaan. Leden. Artikel 4. eden van de Vereeniging kunnen zijn: meerderjarige natuurlijke perso nen; vereenigingen, stichtingen en han delsvennootschappen. Artikel 5. .et lidmaatschap wordt verkregen door melding bij het Bestuur. Bij weigering het Bestuur om een candidaat als lid 'te laten heeft deze recht van beroep de Algemeene Vergadering. Artikel 6. let lidmaatschap wordt verloren: a. door schriftelijke opzegging, in welk geval het lidmaatschap ein digt op den laatsten dag van het loopende vereenigingsjaar; b. door royement door de Algemeene Ledenvergadering op voorstel van het Bestuur; c. door overlijden van natuurlijke personen, ontbinding van vereeni gingen en liquidatie of faillissement van rechtspersonen en handelsven nootschappen. Geldmiddelen. Artikel 7, De geldmiddelen van de Vereeniging bestaan uit: a. contributiën der leden; b. erfstellingen, legaten, schenkingen en toevallige baten; c. bijdragen, te betalen door hen, die op eenigerlei wijze van bemidde ling van de Vereeniging gebruik maken; d. geldleeningen. Artikel 8. Het bedrag der jaarlijksche contribu tiën zal neergelegd worden in een Huis houdelijk Reglement, waarbij tevens de gevallen zullen worden geregeld waarin de bijdragen, bedoeld in artikel 7 sub c, 2ijn verschuldigd. Het minimum der contributie wordt vastgesteld op f 2.50. Bestuur. Artikel 9. Het Bestuur bestaat uit minstens 15 leden, welke door de Algemeene Verga dering worden gekozen uit de persoonlijke leden en uit de bestuurderen der vereeni gingen, stichtingen en handelsvennoot schappen, welke als lid tot de Vereeniging zijn toegetreden. Jaarlijks treden minstens 5 leden vol gens rooster af, welke terstond herkies baar zijn. Artikel 10. Het Bestuur vertegenwoordigt de Ver eeniging zoowel in als buiten rechte, met dien verstande, dat voor het verkrijgen, vervreemden en bezwaren van onroerende goederen en het aangaan van geldleenin gen len borgtochten ten laste der Vereeni ging de machtiging der Algemeene Verga dering vereischt is. Ledenvergadering en. Artikel 11. Jaarlijks zal een Algemeene Ledenver gadering worden gehouden, waarin het Bestuur verslag uitbrengt over het afge loopen vereenigingsjaar en rekening en verantwoording aflegt van zijne handelin gen in dat jaar. In deze vergadering zal ook de^ verkie zing plaats hebben ter vervanging der periodiek aftredende bestuursleden. Verder zullen ledenvergaderingen plaats hebben, zoo dikwijls het Bestuur of 30 le den dit noodig achten. Artikel 12. Op de ledenvergaderingen kan door geen der leden, genoemd in artikel 4 sub a en b, meer dan één stem worden uitge bracht. Alle benoemingen en besluiten geschie den bij gewone meerderheid van stemmen, tenzij in deze statuten anders is bepaald. Statutenwijziging. Artikel 13. Besluiten tot wijziging dezer statuten kunnen alleen worden genomen in een opzettelijk daartoe bijeengeroepen leden vergadering, en met een meerderheid van tenminste 2/3 der uitgebrachte geldige stemmen, en behoudens de nadere Ko ninklijke goedkeuring. Ontbinding. Artikel 14. De Vereeniging kan te allen tijde ont bonden worden krachtens besluit, geno men in een opzettelijk daartoe bijeenge roepen ledenvergadering, en met een meerderheid van tenminste s/4 der uitge brachte geldige stemmen. Een eventueel batig saldo zal worden afgedragen aan een of meer in de gemeen te Velsen gevestigde vereenigingen met liefdadig doel, of afdeelingen van zooda nige elders gevestigde vereenigingen. Huishoudelijk Reglement. Artikel 15. Het in deze statuten bepaalde wordt nader geregeld in een Huishoudelijk Re glement, hetwelk geen bepalingen, strij dig met deze statuten, m^g inhouden, ONTWERP HUISHOUDELIJK REGLEMENT. Bestuur. Artikel 1. Het Dag. Bestuur wordt ter behandeling der verschillende werkzaamheden inge deeld in 3 commissies, en wel als volgt: acommissie voor het vreemdelingen verkeer b. commissie voor economische zaken (handel, industrie, financiën); c. commissie voor badplaatsaangele genheden en verkeer. Artikel 2. Iedere commissie kiest uit haar midden een voorzitter, die de vergaderingen der commissie leidt en zitting heeft in het Da gelijksch Bestuur der Vereeniging (zie art. 6). Artikel 3. Iedere commissie vergadert 1 X per maand, of zooveel meer als haar voorzitter noodig oordeelt, ter behandeling der aan haar toebedeelde onderwerpen. Artikel 4. Het Bestuur kiest uit zijn midden een Algemeen Voorzitter, die tevens optreedt als voorzitter van het Dagelijksch Bestuur, en als zoodanig de Bestuurs- en Algemee ne Vergaderingen leidt. De Algemeen Voorzitter heeft het recht de vergaderingen der verschillende commissies bij te wonen en brengt aldaar een adviseerende stem uit. Artikel 5. Het Bestuur kiest uit zijn midden een Algemeen Secretaris, die tevens optreedt als secretaris van het Dagelijksch Bestuur en van de verschillende commissies en als zoodanig in deze lichamen zitting heeft. De Algemeen Secretaris is tevens be last met het houdJen der administratie inzake de bemiddeling voor het vreemde lingenverkeer en met de redactie van eventueel door de Vereeniging uit te ge ven propagandistische geschriften. Het Bestuur is bevoegd den Algemeen Secretaris voor zijn werkzaamheden een salaris toe te kjennen, en zoo noodig een bezoldigd administrateur aan te stellen om den secretaris bij zijne werkzaamhe den behulpzaam te zijn. Artikel 6. Het Dagelijksch Bestuur der Vereeni ging bestaat uit den Algemeen Voorzitter, den Algemeen Secretaris en de voorzitters der verschillende commissies. Artikel 7. Het Dagelijksch Bestuur vergadert 1 X per maand of zooveel meer als de voor zitter noodig oordeelt, ter behandeling der onderwerpen, welke zijn binnengekomen, en verdeelt deze voor nadere behandeling onder de verschillende commissies. Artikel 8. Éénmaal per maand wordt een Algemee ne Bestuursvergadering gehouden, in wel ke de verschillende commissies verslag uit brengen over de door haar behandelde onderwerpen, en zij de door haar wen- schelijk geachte voorstellen doen. Het Bestuur neemt de rioodige besluiten, voor de uitvoering waarvan het Dage lijksch Bestuur zorg draagt. Op iedere vergadering wordt de datum der volgende vergadering vastgesteld. Ledenvergaderingen. Artikel 9. Alle ledenvergaderingen worden min stens 8 dagen tevoren door den Secreta ris bijeengeroepen per circulaire, vermel dende de punten van behandeling. Artikel 10. De stemmingen over zaken geschieden mondeling, die over personen schriftelijk bij gesloten briefjes. Blanco en ondertee- kende briefjes zijn van onwaarde. Bij staking van stemmen over personen beslist het lot; bij staking van stemmen over zaken wordt een tweede vrije stem ming gehouden; staken de stemmen ten tweeden male eveneens, dan wordt het voorstel als verworpen beschouwd. Artikel 11. Het in art. 10 omtrent de wijze van stemmen bepaalde geldt eveneens voor de vergaderingen van Bestuur, Dagelijksch Bestuur en Commissies. Geldmiddelen. Artikel 12. Het beheer der geldmiddelen wordt ge voerd door de commissie, genoemd in art. 1 sub. b, in samenwerking met het Dage lijksch Bestuur der Vereeniging. Jaarlijks wordt over het gevoerde be heer rekening en verantwoording afge legd aan het Bestuur. Artikel 13. De contributie wordt jaarlijks door het Bestuur vastgesteld, met dien verstande, dat zij niet minder mag bedragen dan f 2.50 per jaar. De wijze van inning wordt aan het Da gelijksch Bestuur overgelaten Artikel 14. Donateurs kunnen zijn personen of li chamen, welke een jaarlijksche bijdrage van minstens f 25.aan de Vereeniging betalen. Zij hebben recht tot bijwonen der Alge meene Ledenvergaderingen, en hebben daarin een adviseerende stem. Artikel 15. Voor de bemiddeling, inzake het vreem delingenverkeer door de Vereeniging te bewijzen, wordt een vergoeding berekend, volgens een door de commissie voor het vreemdelingenverkeer daartoe op te stel len tarief. Bovenstaand ontwerp van Statuten en Huishoudelijk Reglement der Vereeniging „IJmuidens Bloei" zal aan de goedkeuring der leden worden onderworpen op een ALGEMEENE LEDENVERGADERING, te houden MAANDAG 2 MAART a.s. des avonds 8 uur in de kleine zaal van „Thalia". Het Bestuur verzoekt den leden, die voorstellen tot wijziging of amendemen ten willen indienen, om deze vóór of uiterlijk op 26 Februari a.s. schriftelijk in te dienen bij den Algemeen Secretaris: Mr. K. Westerling, Kanaalstr. 37, IJmui den.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1