Uw gezondheid WYBERT schen, die uit den aard van hun werk dit schaftlokaal bezoeken: de hoeren C. Kok en II. Stam. In hun ledigen tijd hebben ze deze 19 schilderijen ge maakt. We hebben met Verbazing deze na tuurvoorwerpen- en menschen schil deringen bekeken en geconstateerd dat deze amateurs werkelijk smaakvol kunstwerk geleverd hebben. Zoo zijn deze wanden een uiting ge worden van schoonheidsgevoel, in een omgeving waar men dat in den regel weinig verwacht. Wij denken dat velen onzer plaat: genooten, als ze eens rustig zitten in dat gebouw, het schilderwerk zullen bewonderen. Lezing Dr. Redeke. Op initiatief van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen zal 13 Maart a.s. nam. .2 uur in de Vissohe- rijschool alhier, een lezing worden ge houden over het „Schollenvraagstuk" Bewijzen van toegang zijn verkrijgbaar bij den secretaris der Reedersvereeni ging. „Olympia". Op de Zondag *1.1. gehouden weg wedstrijden, uitgeschreven door den H. A. B. te Zaandam, behaalde de heer F. de Boer op de 2 Eng. mijl, den 4den prijs, tevens het bekende diploma Ook de heer B. Pauls wist zich No. 12 le plaatsen eji verwierf eveneens het diploma. Het moet gezegd worden dat beide heeren een goede stijl liepen, waaraan de in-door-training wel niet vreemd zal zijn. Daar de Vereeniging „Olympia" voor de eerste maal op een wedstrijd uitgekomen is, is het resul taal niet slecht. Denken de heeren om de wedstrij den van den N. II. A. B. te IJmuiden op 1 Maart a.s. Tijdig inschrijven! Ten behoeve van 's Rijks schat kist is aan gewetensgeld ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen alhier, onder letters V. K. f 2215.19 we gens te weinig betaalde Rijksbelasting. In het Koning Willemshuis ver gaderde de ring Kennemerland van het Nederlandsch Jongelings Verbond In deze vergadering had het nieuw samengestelde bestuur de leiding overgenomen. Na een kort openingswoord besprak de heer van Nierop een bijbelgedeelte. De heer Doevendans leverde een op stel over: Vereenigingsleven. Door den heer van den Berg uit Vel sen werd een opstel gelezen: In het logement van den duivel. Op deze werkzaamheid volgde een levendige critiek. Tenslotte droeg een der leden uit Velseroord nog een gedicht voor. Door de Rijksveldwacht is een onderzoek ingesteld naar aanleiding van verschillende, in den laatsten tijd gepleegde diefstallen van gietijzer, ten nadeele der N.V. Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken alhier. Het had de aandacht getrokken van den Brigadier Van der Meer, dat op de opslagplaats van den opkooper de W. te Velseroord een aanmerkelijke hoe veelheid nieuw gietijzer voorradig was en diens veronderstelling, dat be doeld ijzer wel eens van het Hoogoven- bedrijf kon ontvreemd zijn, bleek juist te zijn. Het onderzoek wees uit dat drie nog jeugdige personen, genaamd J. S., C. S. en E. S. zich aan diefstal van dat ijzer hadden schuldig gemaakt en dat ijzer verkocht hadden aan den kost ganger van den opkooper de W.., die zich, naar men weet, ter zake heling van lood in arrest bevindt. Deze kostganger, genaamd J. V. is nu ook ter zake heling aangehouden en ter beschikking van den Heer Offi cier van Justitie naar Haarlem over gebracht, terwijl de drie jeugdige de linquenten na verhoor op vrije voeten zijn gesteld. Het gestolen ijzer, ongeveer 1600 K.G. is in beslag genomen. Door de politie werd hier zwer vende aangetroffen de 14-jarige B. de K. Het bleek dat deze gemonsterd had op een logger, maar toen het schip naar zee moest, is hij er afgeloopen. De jongen is naar Maassluis terug gebracht en aan zijn ouders'overgege ven. POSTKANTOOR IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven Binnenland. 1. Kramer, Mej. Willempje Urk. Briefkaarten Binnenland. 2. v. d. Plas C., Katwijkzee. 3. de Vreugt Geertje 4. Zonder adres. 5. Ketting, mej. P., Haarlem. Briefkaarten Buitenland. 6. M. Metscher, Hamburg. 7. Schafflik, fr. (Hedd., Geciwitz. VELSEROORD, Het Gemengd koor „Polyhym nia" alhier geeft hedenavond een vo caal- en instrumentaal concert, met medewerking van Mej. Annie Kahl man, piapo en den heer Dirk Mesman viool, heiden van Haarlem en het dubbelmannenkwartet, bestaande uit leden van het koor. VELSEN Zaterdagavond liep .een grond werker dronken langs de straat en schreeuwde luid. De politie raadde den man, A. B. genaamd, met zijn ge bral op te houden, maar wijl hij daar aan geen gehoor gaf, werd er proces verbaal tegen hem opgemaakt. De man kon echter naar huis gaan, om zijn roes uit te slapen. Zondagmorgen 10 uur zou de politie hem de dagvaarding voor den kanton rechter uitreiken, maar toen men B. te spreken vroeg, was deze al weer dron ken en nam zijn kostbaas het papier maar in ontvangst. Voor het Dorus Rijkers-Fonds. In de besloten voorstelling, j.l. Za terdagavond door -de Velser H. B. S Vereeniging gegeven ten bate van ge noemd Fonds, heeft de collecte f 84.25 opgebracht. Dit bedrag is in zijn geheel aan den penningmeester van het Do rus Rijkers-Fonds, den heer Ilenri ter Hall te Rijswijk, afgedragen. Door de A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", is aan den ge meenteraad een adres gericht, waarin wordt aangedrongen, dat een flink deel der te bouwen 295 woningen te Wij keroog wordt gebouwd. Zij verwijst hierbij naar de vele ar beiders die aan de Papierfabriek eri de Hoogovens werken en daar geen woning kunnen vinden, terwijl te vens nog een aantal woningen we gens onbewoonbaarheid noodig moe ten worden ontruimd. Ook door de directies der Hoogovens en de Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken is, naar Hl. Dbl. meldt, ge zamenlijk een dergelijk adres aan den raad verzonden. De actie voor het niet-R.K. Ziekenhuis Deze week begint het comité tot stichting van een niet-Roomsch-Kath. Ziekenhuis in de gemeente Velsen zijn groote actie. Een groot aantal dames zal er op uitgaan tot werving van lc den. Daartoe zullen zij een circulaire verspreiden, waarin o.a. het volgende gezegd wordt: Het Comité tot stichting van een niet-R.K. Ziekenhuis in de gemeente Velsen heeft besloten tot de oprichting van eene groote Vereeniging, die met kracht aan de totstandkoming van dit plan kan werken. Plet Comité richt zich thans tot u met het dringend ver zoek lid dezer Vereeniging te worden. Meer dan 7000 inwoners onzer gemeen te hebben ten vorige jare door hunne handteekening den wensch geuit, in onze gemeente niet uitsluitend aan gewezen te willen zijn op een Roomsch- Katholiek Ziekenhuis. Het comité is van meening, dat de eerbiediging van dezen door u geuitte wensch hun de plicht oplegt, de stichting van een an der ziekenhuis voor te bereiden. En dit kan, als gij allen medewerkt. Als gij allen daar uw schouder onderzet, komt dit ziekenhuis tot stand. Het lidmaatschap behoeft voor nie mand een bezwaar te zijn. De mini mum-contributie bedraagt 25 cents per jaar. Maar dit is het minimum. Zonder geld, zonder veel geld kan er van dit ziekenhuis niets komen. Daar om verwachten wij, dat niet alleen duizenden lid zullen worden, maar dat ook ieder naar draagkracht zijne contributie bepaalt." Wij herinneren nog eens, dat het comité is samengesteld uit de heeren: Ds. W. Luikinga, IJmuiden, voorzit ter; Ds. L. W. Erdman, IJmuiden; Ir. W. Polderman, IJmuiden; Pastoor L. Rinkel, IJmuiden; Ds. T. J. van Oost- rom Soede, IJmuiden; P. F. C. Roelse, lid van den gemeenteraad, IJmuiden; B. Slikkerveer, IJmuiden, Jac. Medik, IJmuiden; H. Medik, IJmuiden; Ds. W. Kroese, Velseroord; B. G. Schuiten maker, lid van den gemeenteraad, Velseroord; P. Bosman, lid van den gemeenteraad, Driehuis; Prof. Dr. G. v. d. Bergh van Eysinga, Ned. I-Ierv. predikant, Santpoort; G. Voet, Velser oord, secretaris, D. F. G. Schilling, lid van den gemeenteraad, IJmuiden, penningmeester. Woensdag 4 Maart a.s. zal de heer Jan Zwart orgelist te Zaandam, in de Ger. Kerk te Wijkeroog een or gelbespeling geven. Maandagavond hield de Coöpe ratieve Vereeniging „De Eendracht" hare jaarvergadering in het gebouw Concordia" te Wijkeroog, die vrij goed bezocht was. Na de opening door den voorz. en het lezen der notulen van de vorige bijeenkomst bracht de secretaris, de heer Zuurbier het jaarverslag uit. Hieruit bleek het volgende. -De omzet kunt U tegen de ge varen van verkoudheid het beste beschutten met de desinfecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct». DiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimimmirTmniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiwnnii in den kruidenierswinkel had bedra gen f 78511.06 met eene winst van f 2434.12, waarvan de leden 3 uit keering ontvingen, terwijl de omzet in de bakkerij f 33384.32 bedroeg met een winst van f 2964.09 en een uitkeering van 7 Van het bestuur waren aan de beurt van aftreden de heeren J. de Pater Th. Verkooien en E. Verwer, die allen herkozen werden, terwijl in de vaca ture C. Duineveld tot commissaris ge kozen werd de heer W. F. Oostveen. Besloten werd tot opvoering te gele gener tijd en plaatse van de Coöpera tieve film: „De weg naar meer wel vaart." Zondag j.l. werd door de R.K. Muziekvereeniging „Sint Caecilia" aan het. echtpaar Duin een aubade ge bracht bij gelegenheid van hun 40- jarig huwelijk. Het gaf een heele drukte in de Burgemeester Weerts- straat te Wijkeroog. Ieder reiziger, die 's avonds met den stationsweg te maken heeft spreekt den hartgrondigon wensch uit, vooral bij regenachtig weer, dat er toch nog eens een betere verlichting kome op dat gedeelte, dat naar den ingang van het station voert, 't Kan daar vreeselijk donker zijn, waardoor men de daar dikwijls aanwezige wa terplassen niet vermijden kan. A.s. Zondag zal de Muziekvereen „De Eendracht", Dir. de heer K. H. Kerkhoff in het gebouw „Concordia een volksconcert geven met medewer king van het kinderkoor „Polyhym nia", Directeur de heer Willem Hespe met klavierbegeleiding van Mej. Rie Bergisch. In de vorige week deelde een koopman aan de schoolkinderen te Velsen mee, dat, wie een pakje .Sneeuwwit" kocht, vrijen toegang tot de poppenkastvertooning zou hebben en een ganzenbordprent cadeau kreeg Morgen moesten ze met hun leege zak je bij de school komen, maar de man kwam niet. De Vereeniging T.A.V.E.N.U. zal a.s. Zaterdag in Hotel „De Prins" een gezelligen avon(l houden, waar onder meer een goochelaar proeven van be kwaamheid zal afleggen. Maandagmiddag werd de politie te Wijkeroog opmerkzaam gemaakt op een blijkbaar verdwaald huilend kind, geen der aanwezigen kende het kind en zelve kon het geen inlichtingen ge en. Gelukkig bleek later, dat het te Velseroord thuis behoorde en op zijn eentje uit de bewaarschool vandaan een zwerftocht had ondernomen, Door ongesteldheid van den spre leer, den heer J. A. van Zutphen zal de op Vrijdag a.s. in Bloemoord uitge schreven vergadering niet doorgaan. Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: Ch. E. van de Wateren- Komst, z.; W. SchoenHomburg, cl.; Ch. J. Meijboom—Bosman, z.; M. F. Veldmande Champs, z.; E. de Vries- Koningstein, z.; D. v. d. ReepDroog, d.; J. M. OudendijkWigchert, d.; E. BlauwRedeker, z Overleden Lucas van Meurs, 67 jaar, echtgen. van A. Dekker. SANTPOORT Zaterdagmorgei} is de IJagelin- gerweg van af „van ouds de tol" te Driehuis tot den Biezenweg opnieuw voor het verkeer geopend. Het dient gezegd, dat er al aanstonds een druk gebruik van werd gemaakt, in de eer ste plaats doof de talrijke autobussen, die sinds de afsluiting van den weg ge dwongen waren hun route te wijzigen n o.a. den veel te smallen Biezenweg moesten berijden. De nieuwe weg beteekent inderdaad voor het hedendaagsche verkeer een groote verbetering. Hij is flink breed, zoodat twee groote autobussen elkaar met gemak kunnen passeeren, terwijl de voetganger van de voetpaden kan gebruik maken. Het is te hopen, dat de bestuurders van voertuigen, vooral die van zware voertuigen, de paden zullen ontzien door er niet over te rij den. Maandag en Dinsdag concerteer de ons symphonie-orkest „Caecilia", beide malen voor geheel gevulde zalen, in „Zomerlust". Den tweeden avond hadden wij het genoegen het orkest te beluisteren. Met onverdeeld genoe gen zouden wij bijna schrijven, want het orkest heeft zich dezen avond in derdaad van z'-n beste zijde laten zien. Met de samenstelling van het program-- ma konden wij ons heel wat beter ver- eenigen dan clen vorigen keer. Toer wezen wij er op, dat de „sprong" van populaire muziek naar klassieke mu ziek wel wat te groot was. Het audi torium zoo schrven wij moet mu zikaal ontwikkeld worden en men ga daarbij niet te haastig te werk. Ge sprekken, die we na dit voorgaande concert met bezoekers gevoerd hebben, hebben ons volkomen in 't gelijk ge steld. Vrijwel algemeen was de opinie, dat de muziek te zwaar was en voor den leek niet te verwerken. Het programma van Maandag en Dinsdag bestond bij lange na niet uit populaire muziek, maar toch ze was gemakkelijker te begrijpen. We zijn er bijv. volkomen van overtuigd, dat de aanwezigen genoten hebben van de heerlijke vertolking van de on voltooi de symphonie van Schubert. En dan niet te vergeten „Suite Oriëntale" van Francis Popy met de meesleepende muziek in „Au bord du Gange" en het krachtige slot in „Patrouille". Ja, dat slot was prachtig! Een donderend ap plaus laaide uit de zaal op. Een drietal leden van het orkest tra den voorts met orkestbegeleiding als solisten op: De heeren Hollander (kla rinet) en Beren-des (hobo) in „Aria aus Oper Titus" van Mozart en Mej. Joli. Bron, de kranige celliste van het or kest in „Andante" van Gottfried Man Het prachtige geluid, dat genoemde heeren aan hun instrument weten te ontlokken mag als volkomen bekend beschouwd worden, 't Zij dus voldoen de, als wij neerschrijven, dat zij volko men zichzelf waren. Ook het succes van Mej. Bron was overweldigend. t Dient erkend, dat zij zulks volko men verdiende. Haar werden twee bouquetten aangeboden, terwijl voorts een krachtigen handdruk van haar directeur in ontvangst had te nemen. Mevr. GimbrèreVan Delden zong. begeleid door jongej. Kerkhoff eenige liederen. Vooral in „Het Liedje van den Smid" en „Out Lieken" kon zij ons bekoren, maar nog het allermeest in haar toegift. Daarin jubelde zij den rijkdom van de moeder van het „ke relke" heerlijk uit. Jongej. Kerkhoff toonde zich een kranige begeleidster. Caecilia" kan met genoegen op haar laatste optreden terugzien. Een compliment aan den knappen dirigent en 'z'n wakkere schare is hier zeker op zijn plaats. Maandagmorgen is door het hoofd van den gemeentelijken vleesch keuringsdienst te Velsen bij een sla ger te Santpoort beslag gelegd op een partij vleesch, dat afkomstig was van een gestorven rund, dat door een boer in de gemeente Schoten in consumptie was gebracht. Het onderzoek in deze zaak geschied de in samenwerking met den Haar- lemschen Vleeschkeuringsdienst, aangezien Schoten onder Haarlem res sorteert. Gebleken is, dat inmiddels reeds het grootste deel van het ge slachte rund aan, gedeeltelijk nog on bekende koopers in Haarlem en Scho ten was afgeleverd. Wat er van in Vel sen is terechtgekomen is naar alle waarschijnlijkheid reeds achterhaald. Tot zoover dit bericht schrijft Hl. Dbl. Nader verneemt het blad dut de koe fraudeleus geslacht was in de gemeen te Schoten in de buurt van Santpoort. Bijna de halve koe werd gekocht door een slager te Santpoort; de rest van de helft werd daar bij een boer op een erf gevonden. De andere helft van het dier is de Haarlemmermeer in ver voerd. Voor zoover den Directeur van het Slachthuis alhier hedenmorgen be kend was is\ er van het ondeugdelijk vleesch niets in Haarlem in consump tie gebracht. Bij een der bij deze zaak betrokken personen zijn ook nog beenderen ge vonden van een nuchter kalf, dat, zoo als gebleken is, ook te Schoten fraudu leus geslacht was. De directeur van het Slachthuis deelt ons nog mede, dat de tweede helft van de koe vermoedelijk over Spaarn- dam en Halfweg vervoerd is naar de Haarlemmermeer (naar de buurt van Sloten). Aan den kooper, een der sla gers daar, is gevraagd wat hij met de halve koe gedaan had. Hij antwoord de: „Uitgebeend en des avonds het vleesch in de Ringvaart gegooid". Waarschijnlijker is het evenwel, dat het vleesch Amsterdam binnenge smokkeld is. Dit is niet meer na te gaan. Het onderzoek in deze zaak is hier mede gesloten. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Rtdactie is die weg op enkele gedeelten taal onrijdbaar, doordat men d(: z.g. aan het verbeteren is. Dit ren geschiedt dan op de volgenj ze: men gooit (en dat wel in de lijke zin des woords) een laag gruis op den weg en verder la£ alles aan zijn lot over. Het daarvan is natuurlijk, dat allee de kanten van den weg een ontstaat, terwijl het midden so een verschrikkelijke modderp^ anderd is of in een stuivende la je van top tot teen bedekt m laag stof. Het is meer dan schai dat een gemeente als Velsen, van de voornaamste gemeenten Noord-Holland, niet meer werk van het verbeteren van een wi daarbij nog behoort tot een drukste uit de geheele plaats, is het nu zoo'n werk om door i van een wals den weg te ver} of op een andere manier. Hopende dat dit stukje een werpt op het vuur van de gen raadsleden, betuigt ondergetef den Red. bij voorbaat zijn hart dank voor de verleende plaatst Hoogachtend, C. P. LAGEVELDEN GEMENGD NIEUWS. Geachte Redactie! Gaarne zag ik dat het volgende een plaatsje in Uw veel gelezen blad vond. Ik fiets iederen dag drie keer van IJmuiden naar Velsen en daar het ,g. zwarte pad de korste verbinding vormt daartusschen, maak ik bij voor keur daar gebruik van. Tegenwoordig Het autoverkeer. De provinciale bepalingen, Er is een 'besluit van Ged. Stal publiceerd tot wijziging van sluit van 23 Juni 1923 tot het af- van wegen voor zwaar motorv en het rijden met volgwagens. Nu is bepaald, dat alle kulisl der provincie, geen rijkswegen buiten de bebouwde kommen d meente en de provinciale weg? daarbinnen, gesloten zullen ziji motorrijtuigen op meer dan 2 ledig zwaarder dan 1700 K.G., \v; de wielen voorzien zijn van g banden ledig zwaarder dan IOC wanneer de wielen voorzien zij andere dan gummibanden of m belasting van één der wielen g dan 1300 K.G., evenwel uitgezc personenmotorrijtuigeii met ten ste 8 zitplaatsen. Van dit besluit zijn evenwel ve: lende met name genoemde wege gezonderd. Voor Haarlem en omgeving zi uitzonderingen: De wegen h( den weg BeverwijkWijk aan in het in de gemeenten Casli Heemskerk en Wijk aan Zee en Beverwijk en Velsen gelegen g dat .begrensd wordt ten Westen de Noordzee, ten Noorden door lijn, loopende van strandpaai -tl liet punt van samenkomst vai Bakkummerstraatweg met den weg en verder door de Noordzijd den Stetweg ten Oosten door Rijksstraatweg HaarlemAlkma ten Zuiden door het Noordzeekaii De wegen in het in de gent Velsen, Bloemondaal en Schoten gen gebied, dat begrensd won Noorden en ten Westen door de ft en Westzijden van de Wüstelaai Zuiden door den Zijlweg en de der gemeente I-Iaarlem en ten 0 door den Rijksstraatweg Haar: Alkmaar. De wegén in het ge,deelte van t rneënte Heemstede begrensd ten ten door de Westzijde van den schevaartweg, ten Noorden en tei ten door de bebouwde kom e Zuiden door de Zuidzijde va Zandvoortschelaan. De wegen in het gedeelte vaiU meenten Heemstede en Bennet begrensd ten Westen door denl straatweg HaarlemLeiden, ten den door de bebouwde kom van I stede, ten Oosten door de Oostzijd den Glipperweg en den Binnenw ten Zuiden door de provinciale gi De Margrietenlaan en den Zilke Verder is bepaald dat met he op de verleenen ontheffingen va erbod, vervat in artikel 13 der ft en Rijwielwet, van de gestolen gerekend zullen worden bestand t tegen een wielbelasting van ten: ste 2600 K.G. De weg Haarlemde weg lang Noorder Buiten-Spaarne tot Sp dam en Spaarndammerdijk tot l naai C. De weg AmsterdamSlotersi weg tot de Ringvaart van de Haa mermeer, langs die Ringvaart to1 Sloterweglangs den Sloterwc den Spaarnwouderdwarsweg, laatstgenoemden weg tot den langs de Oostzijde van de Hoofd en langs dien weg tot het sto« maal de Leeghwater en van daar- den Ringdijk tot het pontveer 1 Poellaan. De weg van Heemstede langi Meerweg tot de Ringvaart vi Haarlemmermeerde Kruis we} Ringdijk tot de brug bij Aalsntf vandaar naar Vrouwentroost. De weg BeverwijkWijk aan 1 De wegen ten Westen van denl straatweg VelsenHaarlem-5 gom. Hl.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2