door Wie» allen werken en door Wie» we allen zijn en zonder Wien we niets vermogen. Daarom moeten we dank brengen aan onzen God en Koning die het mogelijk heeft gemaakt dit gebouw te stichten.. Daarom wil spr. beginnen met de inzegening waarna de introni- satio zal geschieden. Want Christus is Koning niet alleen in de kerk, maar overal. Christus moet heerschen door alles! Christus moet heerschen voor alles! De toespraak van den ZeerEerw. Heer Pastoor werd met een hartelijk applaus ontvangen. Het doek ging nu open, en midd' op het tooneel prijkte in een schat van bloemen en omgeven door bruidjes knapen de beeltenis van het Goddelijk Hart. De WelEerw. Pater Joachim, die de k feestrede uitsprak begon met te zeg gen dat al degenen die ooit iets grootsch tot stand hebben willen bren gen, dit hebben bereikt door vereen! gingen, 't Is niet te verwonderen dat de pastoor van Uwe parochie zich be diend van vereeniging. 't Is evenwel niet voldoende ze op te richten, maar ze moeten ook in leven gehouden wor den o.a. door 't houden van vergade ringen. En waar kan dit beter geschieden dan in een gezellig vereenigingsge bouw? Alle vereenigingen moeten één doel hebben, n.l. van de parochie te maken één solidaire Christelijke familie. Al Ion moeten één ziel hebben: een groote brandende liefde tot den Zaligmaker. Vandaag zegt Roomsch IJmuiden „Gij zijt onzen Koning en Vader en wij Uw kinderen en mocht 't noodig zijn, Uw soldaten. Gij hebt gezegd Koning en Vader, dus als Koning hebt gij Zijn wetboek na te leven, als Vader zijn wenschen te vervullen. Jezus is Koning evengoed als de Vader en de II. Geest, Hij heeft satan overwonnen en is daardoor rechtmatig Koning der we reld. Jezus toont ook dat Hij Koning is. Ilij heeft een kerk gesticht waarte gen al 2000 jaren een storm beukt, Ilij heeft ze ongerept bewaard. Altijd staat die kerk heilig en rein. Hij is ook Koning over de zielen! Wordt Hij wel door de geheele we reld erkend? Helaas Jezus wordt mis kend in het openbare en particuliere loven, waarover spr. nader uitwijd! Toen na de Europeesche oorlog de afgezanten van de verschillende lan den bijeen kwamen om vrede te stich ten, hebben zij zelfs Zijn naam niet ge noemd en thans zien we hoe broos het kinderwerk der volkeren is geweest. Wordt Christus hier in IJmuiden er kend als Koning? Ja,en daarmee wcnscht spr. allen geluk. De groote toeloop naar de Communiebank, de oprichting van dit, gebouw, bewijzen het. Maar wordt Hij wel voldoende er kend? Er zijn nog katholieken die* niet vu rig genoeg zijn. Er zijn er zelfs, die nooit een voet meer in de kerk zetten. Wat. zal daartegenover Uw besluit zijn? Gij zult stellen tegenover de kreet der oproerlingen, de leuze: „Hij moet heerschen." Daarvoor zullen wij zorgen, dat Hij hier zal heerschen in IJmuiden. Wij moeten goede vereenigingsmen- schen zijn. De statuten stipt navolgen, trouw de vergaderingen bezoeken en nieuwe leden aanwerven. We moeten het vooral doen, uit liefde tot Hem, die is God van Liefde die wil heerschen door Zijn Hart. Hij zal altijd zijn 't Centrum van Uw vereenigingsleven. Wij zijn gemaakt door God, voor God en zijn op weg naar God en daarom zullen wij Hem liefhebben. Wij zweren Hem trouw. Een nieuwe kruistocht gaan wij beginnen. Het Ko ningsschap van Christus moeten wij meer op den voorgrond trekken. Wij moeten strijden om Hem Zijn rechten terug te geven. Een daverend applaus beloonde de ze vurige rede. Nog voerde het woord, -de heer Ver- kade, voorzitter van het comité van be heer, die den Zeer Eerw. Heer Pastoor geluk wenschte met het gebouw, en zijn mede-bestuursleden dankte voor de prettige samenwerking. Namens het comité geeft spr. de verzekering, dat het, met het goede voorbeeld van den pastoor voor oogen, steeds met ijver zal blijven werken. Spr. roept ten slotte den moreelen en financiëelen steun van alle parochianen in. Hierna werd het programma verder afgewerkt. straks aan boord moet zijn, als het schip op zee is. Voor dengene, die de geschiedenis van IJmuiden kent, is het te begrijpen, dat deze man veel moet hebben onder vonden aan „de kant*'. Walschipper (deze paradoxale titel drukt zoo juist het werk van die men schen uit) te zijn hij een re ede rij, die alle soorten diepzeevisscherij uitoefent met allerlei materialen, is geen sine cure. Trawlers, loggers, IJsland vis- scherij, beugvaart, haringvisscherij het komt alles bij Groen voor. De walschipper voert het comman do als het schip aan den wal is en moet zorgen, dat gedurende de komen de reis het schip voorzien is van alles, wat noodig is. We zijn Oldenburg eens gaan op zoeken, met de bedoeling eens wat te praten over den tijd, die voorbij is, doch we troffen het helaas slecht. Toen we, op de gewone, vriendelijke wijze, ontvangen werden en ons doel bekend maakten, vernamen we, dat de man al een week ziek te bed lag en hem door den geneesheer alle inspanning verbo den was. Wel is hij aan de betere hand en zal, als alles goed gaat, zijn werk weldra weer kunnen hervatten, doch uiteraard komt van feestvieren, en kwam van ons gesprek niets bijzon ders terecht. Slechts eenige levensbijzonderheden konden en mochten wij vragen. Oldenburg is in IJmuiden groot ge worden en was 25 jaar oud, toen hij bij zijn tegenwoordige werkgevers in dienst trad. Een belangrijk deel van den aanwas der IJmuider vloot was voor rekening dezer firma, die tot in 1915 niet minder dan 22 schepen in de vaart had. Begonnen als gewone knecht werd Oldenburg omstreeks dien tijd walschipper. Doch eer de malaise intrad minder de de vloot van de firma Groen. Sche pen, die vergingen, werden niet door nieuwe vervangen, anderen werden verkocht, zoodat in de dagen van cri sis slechts enkele vaartuigen van Groen waren. Nadien is hun aantal weer eenigszins uitgebreid en thans is het aantal schepen, die Oldenburg te verzorgen heeft, weer geklommen tot 10. Zoo leeft hij, midden tusschen de ups and: downs van het bedrijf. We namen afscheid om den patiënt niet te vermoeien, hem een voorspoe dig herstel wenschende. Dan zal hij opnieuw beginnen, streng zijn plicht doende, waardoor hij die firma groot maakt, maar ook werkt op zijn plaats aan de instandhouding van dit voor ons volk zoo nuttige bedrijf. We ho pen, nog vele jaren! Ter eere van den jubilaris wapperde Maandag van de kantoren, pakhuizen en schepen der firma Groen de drie kleur. Wegens de ongesteldheid van den jubilaris kon de huldiging niet ten kantore plaats hebben. De heer A. Groen begaf zich naar de woning van den heer Oldenburg. De jubilaris was op en zat temidden van veel gezonden bloemen. De heer Groen sprak den hr. Oldenburg toe en roemde zijn trouwe plichtsbetrachting. Namens de firma bood hij den jubilaris een gouden hor loge en een geschenk onder couvert aan. [[jWS Van het personeel ontving de jubilaris ook nog eenige fraaie cadeaux en zeer velen kwamen hem in zijn woning opzoe ken, voor het aanbieden hunner persoon lïjke gelukwenschen. Jubileum Joh. Oldenburg. Het was Maandag 25 jaar geleden dat de walschipper J. Oldenburg bij de firma Groen, afd. reederij, in dienst trad. Dat beteekent, dat een mensch, van de opkomst af van het trawlerbedrijf, in dienst van de oudste firma heeft ge werkt, dag en nacht, om dat bedrijf mogelijk te maken. En wie Oldenburg thans nog gadeslaat bij het gereed ma ken der schepen, weet dat die man nauwkeurig acht slaat op alles wat Docent de Bruin richtte daarop het woord tol Ds. Bakker, ook namens de andere docenten der Theologische School te Apeldoorn en dankte namens dezen Ds. Bakker voor alles, wat deze in 't belang der Theol. School als pen ningmeester van het college van cu: ratoren had gedaan. Spreker bad den nieuwen leeraar rijken zegen toe op zijn arbeid in IJmuiden en verzocht tenslotte Psalm 72 11 te zingen. Voor het eindexamen der Elec- trotechnische school te Amsterdam is geslaagd dè heer A. W. Driessen al hier. Door de broodbakkers J. B. en J. V. werd aangifte gedaan, dat uit de garage aan het Enschedéplein een ac cu wordt vermist. De visohhandelaar G. W. deed aangifte dat van een auto. slaande op het Sluisplein, twee auto banden zijn ontvreemd. De politie stelt in heide gevallen een onderzoek in. Zondagavond is de hulp der po litie ingeroepen door de officieren van het Leger des Heils en is uit het ge bouw eene vrouw uit Haarlem, C. genaamd, verwijderd", daar zij de orde verstoorde. De politie heeft de vrouw ernstig onderhouden en haar daarna heengezonden. VELSEROORD. R. K. K i e s v e r e e n i g i n g. Woens dagavond vergaderde de R. K. Kiesvereeni ging in het Patronaatsgebouw. De opkomst was zeer slecht. De voorzitter, de heer Chr. Duin, hield een keurige openingsrede, waarin hij een kort overzicht gaf van de gedane werkzaamheden. De lieer C. Maas bracht, als afgevaardigd) naar de vergadering der Kamercentrale, een zorgvuldig samengesteld verslag uit. Hierna kwam aan de orde punt 5 der agendaCandidaaistelling Tweede Kamer. De heer Maas betreurt, dat geen vóórver gadering is gehoudenr waarop een uiteen zetting is gegeven van 't nieuwe kiesregle ment. De voorzitter antwoordt, dat gebrek aan belangstelling de reden is geweest, dat geen voorvergadering is gehouden. De heer Grimbergen geeft dan een dui deiijke uiteenzetting van 't nieuw kiesregle ment, die door den heer Maas nog met eenige opmerkingen wordt aangevuld. Verscheidene leden gaven daarna namen van candidaten op. Uit de lijst hiervan samengesteld, werden de volgende candi daten in volgorde gekozen. 1. Mr. Bomans, 2, Mevr. Bronsveld, 3. von Frijtag-Drabbe, 4. Chr. Jansen en 5 Prof. Veraart. De rondvraag leverde niets op. De voorzitter sloot hierop de vergade- ing, die een aangenaam en vlot verloop had. N. H. Cf. Intrede Ds. T. A. Bakker. Zondag was het voor de Chr. Geref. kerk alhier een blijde dag. De gemeeri- toch kreeg -dezen dag weder een eigen leeraar in den persoon van Ds. A. Bakker, gekomen van Sliedrecht en die daarvoor 17 jaar in -den Haag heeft gestaan. Des morgens werd Ds. Bakker alhier tot zijn dienstwerk ingeleid door Do cent P. J. M. de Bruin van Apeldoorn. De bevestiger had als tekst gekozen 1 Petrus 5 2a: „Weidt de kudde Gods, die onder u is.'" Des avonds deed Ds. Bakker zijn in- ede. De kerk was stampvol en kon schare nauwelijks bevatten. Na mens het gemeentebestuur was aanwe zig wethouder J. C. Dunnebier; de Ned. Herv. Gemeente was vertegen woordigd -door Ds. L. W. Erdman en den heer B. Slikkerveer, de Doopsge zinde gemeente door Ds. W. Luikinga het kerkbestuur der Oud-Kath. Kerk door de heeren de Groot en Wij- ker. Nadat gelezen was Ezechiël 3 1 21, hield Ds. Bakker zijn intreerede naar aanleiding van het 17e vers uit genoemd hoofdstuk: „Menschenkind! Ik heb u tot eenen wachter gesteld over het huis Israëls; zoo zult gij het woord'uit Mijnen mond hooren en hen van Mijnentwege waarschuwen." Na de predikatie, die met groote aandacht werd gevolgd, hield Ds. Bak ker de gebruikelijke toespraken, n.l. tot zijn bevestiger, tot den Kerkeraad, den aanwezigen wethouder, collega's en afgevaardigden der andere kerken en tenslotte tot de gemeente. Bazar. Wij maakieri reeds melding van den bazar, die in den huize Stormveid Ihier zal gehouden worden van 24—26 Februari, ten bate der Centrale commissie tot uitzending van zwakke kinderen. Men wil versterking der geldmiddelen, teneinde aan zooveel zwakke kinderen als mogelijk een zes-weelcsch verblijf op het land ie verschaffen tot herstel hunner gezondheid. Voor dezen bazar is een damescomité gevormd, dat steun vraagt in geld en natura bestaat uit de damesMej. P. Lust, presidente; Zr. de Beurs, secretaresse; Mej. L Danser, pennïngmeesleresseMej. Loendersloot, Mej. Sietses, Mej. Verhoog, Mej. de Wit, Mej. Boogaart, .Mej. de Boer, Mej. Blonde, Mej. BIommensHjn—v. Omme ren, Mej. Jansen—Olivier. VELSEN - Vrijdagavond hield de Vereeni ging „Kindervreugd" in het gebouw Concordia" een openbare vergade- ing. De voorzitter, de heer Van Wil ligen, opende de vergadering en riep den aanwezigen een woord van wel kom toe, er zijn teleurstelling over uit sprekende, dat deze belangrijke bijeen komst slechts door een 50-tal bezocht er-d, waar er honderden moesten zijn. Toch hoopte hij, dat de vergadering veel goeds tot stand zou brengen en hij verwachtte dit stellig, daar er van de heeren, die uit Amsterdam geko men waren en van wie de een 9 en de ander 17 jaar in de speelterreinbewe ging meegedaan hadden, wel wat te leeren zou zijn. 't Deed hem genoegen, dat de heer Van Geelen zich bereid verklaard had met zijn zangkoor eenige aangename afwisseling te geven. Nadat het koor 2 stukken gezongen had, iets uit de geschiedenis van Ruth en Motette, kreeg de spreker, de heer F. K. Parée, voorz. van de Amster- damsche Speeltuinvereenigingen, het woord over het onderwerp „Het doel streven der Amsterdamsche speel tuinen in verband met het speelterrein te Wijkeroog." Spr. begon met de mededeeling, dat hij gaarne deze inleiding wilde hou den, omdat het propaganda maken was voor een mooie en nuttige zaak. Wie de kinderen wel eens gadegesla gen heeft bij het uitgaan eener school, heeft opgemerkt, dat ze dan groote be hoefte hebben aan veel beweging. In 'de meeste huizen bestaat daar wegens, gebrek aan een speelkamer geen gele geilheid voor en dan zoeken ze die op straat, waar het bij het steeds drukker wordend verkeer steeds gevaarlijker wordt, zoowel op de dorpen, als in de steden. Bovendien ontaardt op de straat het spel zoo gauw in baldadigheid, waar ieder last van heeft. Vóór ongeveer 25 jaar nam de heer Klaren op de Amsterdamsche eilan den het initiatief tot het oprichten eener vereeniging, die zich ten doel stelde voor de jeugd een geschikt speelterrein te verkrijgen en hij slaag- de. - In 1903 kwam de eerste speeltuin in Amsterdam tot stand zonder steun van de Overheid en thans zijn er reeds 22 en mogen de 40 vereenigingen zich verheugen in de krachtige medewer king van het Stadsbestuur. Verle-den jaar is er op Wittenburg, een zeer dicht bevolkt stadsdeel, een groote speeltuin opgericht, welke 130000 kostte. In Amsterdam zijn 30000 gezinnen lid der verschillende speeltuinvereeni gingen, die met elkaar jaarlijks f 200.000 daarvoor contribueercn, ter wijl de stad f 100.000 bijdraagt. Des zomers vermaakt de jeugd zich buiten maar overigens in de Clubhui zen, waar_ vertelavonden georgani seerd en lichtbeelden vertoond worden en waar de jongens en meisjes met al lerlei nuttige bezigheden tot bedtijd de uurtjes doorbrengen. Ook aan feestjes wordt gedacht. Het Sint-Nicolaasfeest bijv. neemt alle jaren een belangrijke plaats in en niet te vergeten het feest van een dagje naar buiten, naai* zee of naar bosch. Deze feesten worden door de kinde ren zelf bekostigd, daar ze er wekelijks voor sparen, waardoor heel wat min der aan de snoeptafeltjes besteed wordt. Voor de kinderen uit werklooze ge zinnen worden de bijdragen gecollec teerd. Verleden jaar zijn 14000 kinderen een dagje buiten geweest, terwijl er 16000 aan het Sint-Nicolaasfeest hebben deelgenomen. In het voorjaar wordt in alle tuinen het lentefeest gevierd, terwijl 's avonds voor de ouderen een concert gegeven wordt door muziekcorpsen, welke door de leden zelf gevormd zijn. Verleden jaar is er door 1600 jongens en meisjes een schitterende gymnas tiekuitvoering gegeven, opgeluisterd door een uit jongens samengesteld muziekcorps en bijgewoond door 10000 personen. ïSfSJ Natuurlijk is er voor een en ander een groot aantal volwassen leiders noodig, die meerendeels gratis hulp verleenen, enkelen, de vakmenschen voor gymnastiek, muziek en zang worden bezoldigd, maar slechts 80 van de 800. m\ t Is merkwaardig, zegt spreker, hoe hulpvaardig de leden dezer speeltuin vereenigingen zijn en hoe bereidwillig ze hunne krachten verleenen om zon der kosten de terreinen in orde te ma ken en te houden en hij staaft dit be weren met sterk sprekende voorbeel den. Er wordt in hooge mate verdraag zaamheid gekweekt, er bestaat geen verschil door godsdienst of politiek, die punten worden niet aangeroerd. Dien kant moet het uit, zegt spr. en hij hoopt, dat men hier dat voorbeeld zal volgen. Vooral dringt hij er op aan, dat door de leden der Vereeniging „Kin dervreugd" het Amsterdamsche voor beeld gevolgd zal worden, zooveel mo gelijk zelf te doen, zelf de kosten te dragen en zelf het terrein klaar te ma ken en slechts in het uiterste geval hulp van de Overheid te vragen. Met de hoop,, dat alle aanwezigen in hunne kringen propaganda zullen maken voor de goede zaak eindigt spr. zijn boeiende voordracht en oogst een luid applaus. Nadat het koor nog een tweetal nummers gezongen had, nam de voor zitter het woord. Hij dankte den spr. voor zijn gehouden inleiding en den heer Van Geelen en zijn koor voor de welwillende medewerking en de Direc tie der Papierfabrieken voor het af staan van het gebouw voor deze bijeen komst. Nu allen de hand aan den ploeg, we hebben nu een geschikt terrein, dank zij de welwillende medewerking van I den Gemeenteraad en het college van en W„ wien hij hier openlijk zijn hartelijken dank betuigt. De heer Parée heeft ons verteld, wat in Amsterdam door samenwer king tot stand gebracht is en waarom zou dat hier niet kunnen? Van het onderwijzend personeel, in het hijzonder van het hoofd der o. 1. school G, den heer Kleefstra, heeft de Vereeniging veel steun gehad en hij hoopt er altijd op te kunnen blijven rekenen. Tevens hoopt hij van de bur gerij zooveel medewerking te ontvan gen, als in 1921, toen een schitterend 'feest' gegeven kon worden uit ec-u kas waarin f 1200 verzameld was. Hierna vroeg de heer Jb. van Heysi Pzn. den spreker, of deze zou kunner opgeven hoeveel zoo ongeveer het meu- bileeren van het terrein zou kosten. Spr. antwoordde, dat dit van de le den zelf afhing. Hoe meer dezen zeli deden, hoe minder het zou kosten er veel was er vooreerst niet noodig Eenige ringen, een wip, een rekstok er eenige hobbelpaarden aan den kant wat hoepels, leege tonnen en touwtjes voor de meisjes beteekenden al heel wat. Maar vooral het midden vrijlater voor het halspel en een flink zandhof met daarbij behoorend gereedschap voor de kleintjes, alsmede een beton nen vloertje voor het tollen. De heer Van Heyst is voldaan er verklaart, dat ij voor het zandhof zal zorgen en als dan zijn broeder de heer C. van He st meedeelt, dat hij "een wip voor ijn rekening neemt, toont een luid ap plaus, dat de verga dering de heeren Van Heyst dankbaar is voor deze gaven. De voorzitter hoopt, dat dit goede voorbeeld door anderen gevolgd zal worden en sluit de goedgeslaagde ver gadering. Bij den uitgang werd gelegenheid ge geven zijn gave te offeren ten bate der kas van „Kindervreugd". Het n i e u w e ki n d e r s p l elter rein. De N. Haarl. Ct. schrijft: Dezer vermeldden wij, dat de gemeenteraad van Velsen besloot, 2600 M* grond aan de vereeniging „Kindervreugd" af te staan, voor de inrichting van een kinderspeelterrein. Naar aanleiding van dit bericht vestigt men onze aandacht op het volgende, dat wij gaarne onder de oogen van betrokkenen en belanghebbenden brengen „Kindervreugd" is een vereeniging, waarvan iedereen lid kan zijn. Op dat speelterrein zullen toch onder toezicht ver schillende spelen gehouden worden voor kinderen van £lle gezindten gezamenlijk. Dit is verkeerd. Veel beter zou het zijn, indien de kinderen der openbare, der katholieke en der christelijke scholen zich daar op verschillende uren, en natuurlijk ook onder toezicht, kwamen spelen. In den gezunenlijken vertrouwelijken omgang tusschen katholieken en riet katholieken chuilen de meerdere malen gesignaleerde gevaren. En hoeveel meer dreigen die niet bij kinderen? Voer gezamenlijk spel hunner kinderen moeten katholieke cuder3 dan ook niet te vinden zijn. Mogelijk kan Kindervreugd" aan dezen wenk gevolg geven. in de Donderdagavond gehouden vergadering van de afd. Wijkeroog der D. A. P. was ingekomen een schrijven van de Chr. Hist. Kiesvereenigirg om samenwerking inzake de distributie der nieuw te bouwen arbeiderswoningen. Met algemeene stemmen besloot de e gadering hierop in te gaan. Tot afge vaardigden werden aangewezen de heeren Visser en Davidson. D e 295 Gemeentewoningen. Naar aanleiding van een Donderdag geplaatst bericht omtrent de distributie v?.n de 295 door de gemeente te bouwen woningen, meldt men ons, dn hieromtrent nog worden onderhandeld. Het is zoo goed als zeker dat ook Wijkeroog een gedeelte der woningen krijgt. Hi. Dbl. Zuster Benus van Amsterdam is met ingang van 1 Maart 1925 benoemd tot enquetrice van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose alhier. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 14 Fe bruari 1925: timmerlieden, 3 metselaars, 6 schil ders, 1 voeger, 2 kuipers, 2 letterzetters, bankwerkers, 2 plaatwerkers, 2 lood- ieters, 2 chauffeurs, 2 voorslaanders, machinist, 7 stokers, 1 sigarenmaker, hakker, 4 visschers, 4 kantoorbedien den en 91 diversen. SANTPOORT Bij de door de architecten Mul der en van Asdonk te Bloemendaal gehouden aanbesteding voor het bou wen van een villa aan den Hoogen Duin- en Daalschenweg aldaar, waren laagste inschrijvers de heeren Jansen ,en Krom alhier met f 37.772. Het bouwen van een rusthuis aan den Duin- en Kruidbergerweg, voor rekening van den heer de Vries is opgedragen aan de heeren Visser en Arisz alhier. WITTE KRUIS Stel niet uit lid te worden van liet Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. Woltman, Willebrordstr. 64 te Velseroord.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6