ORQAAN VOOR Oi GEMEENTE VELSEN Na het rooken WYBERT No. 33 Woensdag 25 Februari 1925 10e Jaargang IJ MUIDER COURANT BIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De plannen van <Je regeering om jen verandering te brengen in den [oodsdienst alhier door de verwisse ling van loodsen te laten vervallen, ne llen, volgens het Hdbl., vasteren vorm tan. Van 1 Maart af zullen de zeeloodsen proefreizen maken naar Amsterdam in Zaandam om met de vaarwaters al- laar vertrouwd te raken. Indien de iroef slaagt, zullen de te IJmuiden ge- Stationeerde binnenloodsen te Amster- ïam worden geplaatst en de schepen fan Amsterdam af rechtstreeks naar see brengen, terwijl omgekeerd de zee- oodsen de schepen tot de plaats zullen legeleiden. Droevig. Maandagmiddag werd aan de Vis- ichersliaven de hulp der politie inge roepen voor een paar dronken kinde ken. Een drietal jongens van 14 jaar, ipvarenden van een Vlaardingschen itoombeuger, had een braadje ver vocht, voor de opbrengst kochten zij len fleseh portwijn en dronken den nhoud op. Een der jongens, W. K. uit flaardingen, verkeerde in ernstigen oestand van dronkenschap. Dokters- lulp werd ingeroepen en een braak middel gegeven. Daarna werd de jon en te slapen gelegd. Een jubileum. De zaak van den loodgieter, J. de daas bestond Maandag 25 jaar, ter- tijl tevens diens knecht, de heer J. üaver, 25 jaar bij hem in dienst was. In den morgen werd de heer Klaver net zijn echtgenoote ontvangen bij den latroon aan huis, waar hij gecompli menteerd werd en hem een gouden torloge met inscriptie werd aangebo- ien. Door de firma werden vele bloem takken van bevriende zaken ontvall en en het aantal kaartjes was legio. De zaak was natuurlijk dien dag ge- loten en in beide gezinnen was het eest. Door A. K., schipper van een toomtrawler, werd aangifte gedaan, at hij een jongen had opgedragen een akje visch naar zijn woning te Vel- jeroord te brengen. Thuisgekomen lonstateerde de schipper dat de jon- ,:en er onderweg een heilbot en een .abeljauw had uitgenomen. Ook had te jongen 30 cent voor 't wegbrengen ■n 20 cent voor de autobus gevraagd in gekregen, terwijl de schipper hem etaald had. De politie heeft tegen den hngen, J K. en wonende alhier, pro- ns-verbaal opgemaakt. 1 De politie heeft Vrijdagmiddag wee jongens aangetroffen, die van 'atwijk aan Zee langs het strand ie el naar hier waren komen loopen. |a ze nachtverblijf te hebben ver- haft, werden ze Zaterdagmorgen op ransport gesteld naar Katwijk en aar weer aan hun ouders teruggege- reenlging voor Ambachtsonderwijs in Kcimemeriand. In het schoolgebouw dezer vereeni- ing vond de jaarlijksche, algemeene ergadering plaats, die slechts door 'einig leden werd bijgewoond. Als bestuursleden werden herbe- oemd de periodiek aftredende leden e heeren .1. C. Dunnebier en D. van looyen. Beiden aanvaardden deze her- tenoeming. Het jaarverslag, dat werd uitge- Iracht door den waarnemenden secre- tris, ir. E. Luchsinger, maakt met ing van het feit, dat de nijverheids- vondschool der gemeente zal over- 'aan naar deze vereeniging. In ver and daarmede werd de naam gewij- igd in: Vereeniging voor nijverheids- Inderwijs in Kennemerland. 1 De opmerking werd gemaakt, dat ge urende de vacantie het schoolgebouw eel te lijden heeft gehad van de Jmuider jeugd en de wensch uitge- jproken, dat daarop meer zal worden jegezien door de politie. De vereeniging telt thans 190 leden, %gen 187 het vorige jaar. Zij mocht Kit jaar leermiddelen ten geschenke l,ntvangen yan: Het P. E. N., de Dordt- sche electriciteitsmetersfabriek, De Vereenigde Ijsfabrieken te IJmuiden, de Kon. Ned. Papierfabrieken, de Am- sterdamsche Fijnhouthandel en ande re firma's. De Rijkssubsidie voor het aanschaf fen van materialen werd verhoogd van f 5000 tot f 6000. Het aantal leerlingen bedroeg: Timmeren le klasse 36, 2e kl. '25, 3e kl. 11; Mach.-bankwerkers le kl. 16, 2e kl. 20, 3e kl. 11; electro-techniek le kl. 23, 2e kl. 9 en 3e kl. 7. Van deze 148 leerlingen woonden 143 in de gemeente Velsen, 7 in Beverwijk 2 in Heemskerk en 6 in Wijk aan Zee en Duin. De woonplaatsen der leerlingen uit Velsen waren IJmuiden 80, Velser- oord 24, Wijkeroog, 21, Santpoort 11, Velsen 6 en Driehuis 1. Het onderwijs wordt gegeven door den directeur, terzijde gestaan door 11 leeraren. Aan 32 leerlingen, die de school door- loopen hadden, kon een diploma wor den uitgereikt. - !n de gistermiddag alhier gehouden buitengewone vergadering van aandeel houders in de N. V. Zeevisscherij „Ver trouwen Voorwaarts" is besloten wijziging op de staiuten aan le vragen, waardoor de naam der vennootschap zal worden veran derd in „Transporimaatschappij Vertrou wend Voorwaarls". Naar wij vernemen ligt bet in de be doeling, dat deze maatschappij het personen vervoer van de bekende motorboot Roland" zal voortzetten. In verbar d hiermede is de heer W. P. Mets als directeur afgetreden en zal de heer A. van Oosten vanaf 1 Maart a.s. directeur der vennootschap worden. Begrafenis P. Cupido Sr. Oisieren baj de teraardebestelling plaats van den zoo onverwachts, op het jaarfeest der Christelijk Historische kiesvereeniging overleden heer P. Cupido Sr. Er was zeer veel belangstelling. De kist werd gedragen door leden van de kiesver eeniging en leden van liet kiescollega der Ned. Herv. Gemeente, waarvan de over ledene vele jaren deel uilmaakle. De stoet was, behalve de familie, samen gesteld uit beide predikanten en bijna den volledigen kerkeraad, het bestuur en vele leden der C. H. kiesvereeniging en andere vrienden. Toen de kist neergelaten was, nam de voorzitter der kiesvereeniging, de heer J. C. Dunnebier het woord en herdacht de groote trouw van den overledene, ook in dit werk. Nog hooren we zijn stem op dien avond van het feest, en nu, binnen 4X24 uur staan we aan zijn graf. Maar we zijn dankbaar voor hetgeen hij voor ons ge. wresi is, en overluigd dat we hem eens zullen wederzien, waar geen dood meer is. Zich tot de weduwe en kinderen wendende, zegt spr. dat die verwachtingen ook bovenal hunne troost kan zijn in deze donkere dagen. Vervolgens sprak Ds. L. W. Erdman, Deze had in huis gesproken als wijkpredi- kant, hier nam hij het woord namens den kerkeraad en de gemeente. Deze herdacht in den overledene een man met eigenaar dige talenten, die hij zoo goed gebruikte als collectant, als gemachtigde, als penning meester der zendingsvereeniging. Hij sprak de wensch uit dat anderen zich geroepen mogen voelen het werk van den heerCupido voort te zetten met eenzelfde trouw. Voor diegenen die hierop een zwart graf meenen te staren wees hij op het slot der gelijkenis van de talenten. Die zijn gaven trouw ge bruikt heeft, zal zijn loon ontvangen De heer J. Cupido, oudste zoon, bedankte voor de eer en belangstelling aan de familie bewezen. Jubileum Ds. H. W. Creutzberg. Men schrijft aan „De Nederlander" Heden 25 Februari zal het 25 jaar geleden zijn, dat ds. H. W. Creutzberg, de voorganger der Duinoordkerk te Schevenin- gen, in de Hervormde Gemeente van Wijk aan Zee en Duin de Evangeliebediening aanvaardde. Hij viert dit ambtsjubileum door het niet te vieren, wantdoor drukke straten gaat zijn voet over een eenzaam pad. Op dat eenzame pad, aan weinigen be kend, dankt hij voor het vele, dat God hem gegeven heeft en denkt hij aan het vele, dat Ood hem ontnomen heeft. Hij wil niet bejubeld worden, omdat hijzelf niet jubelt. Ook wil hij niet beklaagt worden, omdat hij zelf niet klaagt. In de drukke straten danken echter vele menschen voor het hemelsche licht, dat door zijn tranen glanst en voor zijn blijden lach, die de lamp van hun levensvreugde wonderlijk voedt. Op het eenzame pad van de stille gehoor zaamheid, waar de ziele luistert en enkel maar luisteren wil, trekt in de drukke straten van ons kerkelijk Sion, waar zijn bazuin nooit een onzeker geluid geeft, de ver schijning van Ds. Creutzberg telkens weer de aandacht. Hij is zoo goed gereformeerd, dat hij vanwege vele ketterijen van alle kanten wordt bestookt. Hij is zoo goed katholiek, dat hij steeds zoekende blijlt naar de liturgie, waarin de Kerk van alle eeuwen de eeuwige Waar heid hee;t vastgehouden en voortgedragen. Hij is zoo anti-Roomsch, dat heel zijn ziel in verzet komt tegen alle protestantsche inquisitie en alle Hervormd fanatisme. Hij heeft voor den arbeid der Christelijke Zending zoo'n vurige geestdrift, dat hij heel nuchter en practisch het plan van de Oeorganiseerde Guldenscollecte heeft uit gedacht. Reeds in Wijk aan Zee kwam hij als man met de verschillende kanten, die moeilijk met elkander in harmonietehrengen zijn. Zelf valt hem dit misschien het moei lijkst. In elk geval is 't een onmogelijkheid voor menschen, die maar één kant van het leven zien en daarom het leven alleen maar van hun kant kinnen bekijken. Hoe heeft hij echter daar in Wijk aan Zee de harten van de vrijzinnig-aangelegde en tamelijk materialistische Noord-HollanderSi gewon nen In IJmuiden kon hij nog veelzijdiger werk doen dan in zijn eerste gemeente. Daar kwam heel sterk naar voren zijn eigenschap om nieuwe dingen tot stand te brengen. Hij kan dankbaar terugzien op allerlei maatschappelijke instellingen, waar van hij het initiatief heett genomen en die tot grooten bloei zijn gekomen, maar het allermeest verheugt hij zich in den geeste lijken zegen, dien Gcd op zijn gewoon domineeswerk heeft iivüen geven en waar van het kerkgebouw te IJmuiden een der schoonste mom enten is. Niet eerder aanvaardde hij dan ook de roeping der Duinoordgemeente, voordat hij er zeker van was, dat hij daar bij éénzelfden eeredienst net Evangelie verkondigen kon Wel wilde de Hervormde Gemeente van 's Gravenhage in hare officieete vertegen woordiging van de Duinoordkerk niet weten, wel begeerde de Hervormde Gemeente van Scheveningen in hare officieete vertegen woordiging hem niet als voorganger. Maar is hij niettemin geen predikant in Schevenin gen en omvat zijn parochie niet heel Den Hsag? En wat van zijn arbeid in zijne vorige standplaatsen gezegd kan worden, dat mag ook van zijri Evangeiie-bediening in de Duinoordgemeente getuigd worden n.l. „De Heere wrocht mede", Jaarfeest Chr. Jongemannen Vereeniging. De Chr. Jongemannen Vereeniging vierde haar jaarfeest in het gebouw voor Chr. Belangen. Dit was geheel vol met leden en begunstigers. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester lieten een bloeiende toestand zien. Van het gezellig programma noemen wij vooral de viooisolo's van den heer S. Doevedans, die door zijn leermeesier, den heer S. Vlessing, op de piano begeleid werd. Dat deze hielp, zegt genoeg. Verder was er een mondorgelclub, die een zeer aardige uitvoering gaf. Dan waren er nog diverse voordrachten en samenspraken, die zeer in den smaak vielen. Het slotwoord werd gesproken door den oud-voorzitter der vereeniging, de heer L. P. Tismeer. B a 1-M a s q u De dansclub „Thalia" hield Zondagavond in de feestzaal „Thalia" haar eerste Bal- Masqué. De zaal was in feestdos en reeds vroeg kwamen gecostumeerden in groote getale opdagen en zal de feeststemming er direct in met behulp van de verschillende clowns en andere vermakelijke gecostu- 1 meerde leden. De leiding berustte bij den heer Erbrink en een orkestje zorgde voor de rest. Er waren diverse mooie en nuttige voorwerpen beschikbaar gesteld. De Jury bestond uit de Heer en Mevr. Gerrets—Sorrel en de Heer Jungbacker. Na het Dé-Masqué had de prijsuitdeeling plaats met eenige welgekozen woorden door den Heer Jungbacker. De prijzen bestonden uit diverse mooie kunstvoorwer pen,eenige flesschen wijn en een groote teert. Tot ver na het middernachtelijk uur bleef men bijeen, totdat tenslotte dit welgeslaagde feest tot het verleden ging behooren. Gisteren werd het collectief arbeids contract tusschen de Reederavereeniging en de verschillende arbeidersorganisaties geteekend. Zooals men weet, treedt dit op Maart a.s. in werking. Maandeg had een bediende van de drukker M. het ongeluk met zijn transport rijwiel in de visschershaven te rijden. De jongeling was gauw weer op het droge, met het rijwiel was dat niet het geval. De Mirifique Tentoonstelling. De bekende Maastrichtsche sigaretten- firma, Gebr. Philips, brengt een nieuw merk in den handel, onder den naam „Mirifique". Teneinde op dat merk de volle aandacht te doen vatten organiseert zij in verschillende plaatsen etalage wedstrijden onder de winkeliers, waarvoor zij prijzen uitlooft. De firma verschaft dan eenige hulpmiddelen, waardoor het motief der verpakking naar voren wordt gebracht. Verder ligt het aan de kunstzinnigheid der deelnemers of zij er een mooie, dan wel een gewone etalage van maken. Voor IJmuidenVelseroord waren 38 deelnemers die wilden mededingen. We zagen daarbij heel mooie, maar ook minder geslaagde, stijve etalages. Vrijdag kwam de jury, bestaande uit mannen van de praktijk, hier voor de beoordeeling. Het resultaat was dat de eerste prijs werd toegekend aan den heer Jac. Tellier, wiens etalage werkelijk mooi, met een eenvoudig artikel was gemaakt. De etalages blijven nog de geheele week in tact. Naar wij vernemen is de stoffeering van Hotel „Veiserbeek" opgedragen aan de Meubileérinrichting „Het Woonhuis" Kanaalstraat hoek S. P. Kuiperstraat, alhier, eigenaar de heer J.W.H. Braam. Zeker een mooie leverantie voor de nieuwe naar de eischen des tijds ingerichte zaak. VELSEROORD. Bazar. Oisteravond had de opening plaals van den bazar, die gehouden wordt ten bate van het Plaatseiijk Comité tot uitzending van kinderen naar builen. Dit is een bazar met een sympathiek doel, want hier werken alle gezindten nu eens samen. En alleen om de plaats, waar de bazar gehouden wordt, is deze al een bezoek waard. De bazar toch is gehuisvest in huize „Stormveid", de woning van onzen vorigen burgemeester, Mr. Dr. H. ver Loren van Themaat. Men kan dan tevens deze mooie palricierswoning bewonderen en vooral de prachtige hal, waarin de iheeschenkerij is ondergebracht. De voo zifter van het comité, Ds. W. Kroese, opende gisteravond den bazar met een woord van welkom. Spr. memoreerde het mooie doel en bracht woorden van dank aan jhr. Laman Trip voor hel afstaan van den huize „Stormveid", aan den huis bewaarder voor de medewerking, aan de dames, die zoo krachtig hadden geholpen, en aan allen, die hadden medegewerkt. Spr. hoopte dat Oods zegen op het werk zou rusten en dat de bazar zou slagen Er is natuurlijk veel te ko p en er zijn allerlei attracties. Er is veel te raden en te winnen, er is een rad van avontuur en boven in een der kamers zijn twee attracties, waarvan we 't geheim niet zullen verraden Zooals we reeds opmerkten is de thee- schenkerij ln de fraaie hal, waarbij ook muziek gemaakt wordt. Het is te hopen dat de bazar vandaag en morgen nog druk bezocht zal worden. Ondanks 't slechte weer was de toeloop gisteravond reeds groot en kon men reeds een ontvangst van o.g. f 230.boeken. De afdeeling van de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Aic. Dranken organi seert a.s. Zaterdagavond een propaganda- bijeenkomst in de Concertzaal Tivoli. Als spreker zal optreden de heer J. Duinker te Zaandam met het onderwerp „Weer voor waarls". Medewerking verleenen de Arbei ders-Mandolineclub en de Oeh. Onlh. Tooneelvereeniging „Voor uw Naaste", beide alhier. In hef Noordzeekanaal alhier is thans een grijper aan 't werk, die de kraagstukken welke daar bij het gra ven van het kanaal gelegd zijn, weg haalt. Deze kraagstukken' bestaan uit rijshout en steenen. Als de grijper- deze stukken verwijderd heeft, komt de verdwijnt de onaange- naire smaak in den mond direct door ge bruik van de verfris- schende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct». iiioiiiiiiiiiiiiiniitiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiitiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiititiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMii: zandzuiger om het zand weg te halen. Dit alles is noodig voor het plaatsen van de groote betonnen remstoelen, die daar reeds geruimen tijd lagen. Een van deze remstoelen is reeds op haar plaats gezet. In de Maandagavond alhier ge houden vergadering van het Centraal Drankweer-Comité in de gemeente Velsen werd als nieuwe vereeniging toegelaten de afdeeling IJmuiden van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond. Ter propageering van de drankbe strijding onder jonge moeders zullen cartons worden besteld en zal aan de geneesheeren worden gevraagd die in de wachtkamers te mogen ophangen, wat ook gevraagd zal worden aan de besturen van de cónsultatie-bureau's. Besloten werd aan den raad een adres te zenden, met verzoek om te be palen dat in de gebouwen van de ge meente geen vergunningen of verloven mogen worden gehouden. De jaarvergadering zal gehouden worden op Woensdag 4 Maart in de zaai Flora alhier, In de commissie tot het nazien der hoeken en bescheiden van den pen ningmeester werden benoemd de hee ren A. Dienaar en H. Rutgers, beidqn te IJmuiden. VELSEN Donderdagavond hield de ver eeniging „Eendracht is Macht'', onder steuningsfonds bij ziekte en ongeval, hare jaarvergadering in café „Bloem- oord", onder leiding van den heer C. J. v. Heyst Pz. Uit het jaarverslag van den secreta ris, de heer C. J. v. Heyst Hz., bleek, naar Kenn. meldt, dat de vereeniging zich in een gezonden groei mag ver heugen. Bestond het ledental op 1 Ja nuari 1924 uit 314, op 31 December was dit gestegen tot 363. Hoewel de uitgaven dit jaar de in komsten met ruim f 400 hebben over troffen, staat het fonds er financieel ook heel goed voor en kan het met ge rustheid de toekomst tegemoet gaan. Op 1 Januari 1924 was in kas f 3002.26 ontvangen in 1924 f 2820.26 en uitgege ven f 3294.86, zoodat op 31 December 1924 in kas was f 2527.76. Door een commissie uit de leden wa ren boeken en bescheiden van den penningmeester gecontroleerd en in de beste orde bevonden, waarom de heer Gulik onder dankbetuiging werd gede chargeerd. De aftredende bestuursleden, de heeren C. J. van Heyst Pz., G. D. v. Gu lik, W. Boot, F. Bremerkamp en J. W. Koster werden allen herkozen en na men hunne herbenoeming aan. Met het oog op het 25-jarig bestaan der vereeniging werd op voorstel van een der leden een commissie gevormd die binnenkort met plannen zal ko men om dit feest zoo luisterrijk moge lijk te herdenken, doch indien eenigs- zins mogelijk, geheel buiten bezwaar der kas. Nadat nog enkele vragen waren ge steld in verband met de aanhangige ziektewet, welke uitvoerig door den voorzitter werden beantwoord, werd de vergadering gesloten. Door de Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der Firma van Gelder Zonen alhier, zijn volgens Kenn. de volgende subsidies verleend: f 100 aan de Vereeniging tot bestrijding der Tu berculose; f 100 aan „Het Witte Kruis" en f 100 aan het Centr. Genoot schap voor Kinderherstellingsoorden en Vacantiekolonies", allen in deze gemeente. Aangifte werd gedaan, dat van een bezoeker in het café van V. B. op Wijkeroog een zoodje visch ter waarde van twee gulden werd ontvreemd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1