ORGAAN VOOR D Verschijnt W««nsüsgg Zaterdags No. 34 Zat«rdag 88 Februari 1925 10e Jaargaag IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f I.— per 3 maanden, franco per postf 1.33 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 [Jmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels i 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravo0r bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. In rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van bulten de gemeente Velsen OFFICIEEL. BEKENDMAKING, ommen van uitzondering als bedoeld i artikel 1, sub 2e, van het Provinciaal iglement op de wegen in N.-Holland. Burgemeester en wethouders van eisen brengen ter openbare kennis, at ter gemeente-secretarie (IVe Af deling) voor belanghebbenden ter in- ige is nedergelegd, een kaart, aange- ende de gedeelten dier gemeente, wel- e krachtens het besluit van Gedepu- jerde Staten van 11 Februari 1925, no. 15, van de werking van het Provin- aal reglement op de wegen in Noord- olland zijn uitgezonderd. Velsen, 20 Februari 1925. .Burgemeester en wethouders voorn., ide secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. i 1 wikkend en wegend verstand zegt, dattal sterfgevallen; onze bevolking met stroo en haver geweest zijn? Voor gelezen zouden worden. Op het gebied het dooden goed is, wanneer het leven neemt snel toe. Dec. '24 telde ons land den minister van buitcnlandschc za- van godgeleerdheid, taalstudie schei- toch geen waarde meer heeft, geen be-. <.302.800 zielen en Dec. 23 7.199.329 zie- ken is een gebouw aangekocht voor kunde, natuurkunde, geneeskunde lofte meer in zich draagt, niets is dan len. Een toename met ruim - - - - - VAN DEN WACHTTOREN. jDe heilige onaantastbaarheid van j k het leven. In Parijs heeft kort geleden een jong 'eisje haar verloofde, die ongeneeslijk ëk was en onduldbare pijnen leed, -) zijn herhaald aandringen met een ivolverschot uit zijn lijden verlost. heeft ons niet verwonderd, dat we daarna een dergelijk bericht la Een vrouw van 40 jaar heeft de %rige week in Parijs haar zuster ge bod. Deze was uit een ziekenhuis ont ogen en als hopeloos opgegeven. Zij fid haar zuster gesmeekt, haar uit lijden te verlossen; deze kocht haar laatste geld een revolver en haar zieke zuster. Voor de po verklaarde zij: Ik heb mijn arme 3ister kunnen dooden, maar dat zweer b uit haar lijden heb ik haar verlost, j 3t was niet meer aan te zien en ze ïeft er mij om gebeden. Laten ze mij ook maar dooden, het leven heeft mij toch geen waarde meer! De jury heeft het meisje, dat haar j orloofde doodde, vrijgesproken en zal j ook deze zuster wel doen. En het is ier waarschijnlijk, dat er nu wel meer I in dergelijke gevallen zullen komen. j ,et zit in „de lucht". Het zit tegen- - 'oordig in den mensch, de gedachte, at men den mensch, die moet lijden Onder hoop, mag dooden. Dat dit een is van genade en barmhartigheid. een paar Amerikaansche staten is daad wettelijk geregeld. Op attest „tn een geneesheer; met goedkeuring atn de justitie op getuigenis van bloed erwanten en op verzoek van den zie- e zelf, mag men daar door vergif een :nd 'aan het lijden maken. Of er van wettelijk recht ook gebruik ge wordt? Denemarken is een wetsontwerp pihangig, waarbij uitdrukkelijk straf loos wordt gesteld degene, die op v,ens verzoek een lijder doodt aan on- l£neeslijke kwalen, om hem verder lij tin te besparen. Mr. L. van Gigh heeft De Telegraaf een dergelijke bepa- hoogst gewenscht genoemd, als alleen zou gelden voor den arts. Die ftoet in dergelijke gevallen straffeloos innen dooden. Volgens Mr. van Gigch «hoort men de heilige onaantastbaar- Jid van het leven niet te zeer als een ')gma te verkondigen. De oorlog ^ordt immers nog officieel erkend. De Taat heeft zich nog altijd het recht, n te dooden, voorbehouden. De dood- is overal nog als rechtmatig er- ,t3nd. geschreven wet moge dengene, ,,,e uit meelijden een hopeloozen lijder r|)odt, al veroordeelen, het levende ^chtsgevoel spreekt hier vrij. Wie zon Immers in 'de beide genoemde gevallen jn schuldig durven uitspreken. De ^elsprekende advocaat, die de Pool- verdedigde, eindigde met de jury smeeken deze ongelukkige niet in de rjil op te sluiten, maar haar vrij. naar ird graf van haar verloofde te laten tuan en daar haar smart uit te schrei- !fi. Zij handelde immers uit liefde. Zoo pleit het hart in ons voor vrij maak in dergelijke gevallen en het lijden en wachten op den dood. En toch voelen wij bezwaren tegen dit beschikken over het leven, bezwa ren, die uit de diepte van ons innerlijk leven voortkomen en die er zich tegen verzetten, dat de heilige onaantast baarheid ook maar in het minst wordt afgebrokkeld. Afbrokkelen is vaak het begin van ondergang. En waar gaan we heen, als het leven ons niet meer heilig is? Naar de Spartanen, die het pasgeboren kind, dat misvormd van lichaam was, uit den weg ruimden en naar de wilden, die oude, afgeleefde menschen op het strand neerleggen, opdat de vloed hen zal meenemen! Welke zijn deze bezwaren, die vaag en onbewust zich in ons doen gelden, wanneer we nadenken over het geoor loofde, een uitzondering toe te laten op het beginsel van de onaantastbaar heid van het leven? Bijvelen leeft of werkt nog na het godsdienstige bezwaar. De mensch is hier op post gezet en moet daar blijven, totdat hij geroepen wordt. Hij is zelf geen heer over zijn leven en'mag er niet willekeurig over beschikken of laten beschikken. Bovendien kan het leven ook van een zwaar zieke nog waarde hebben en nuttig zijn. Het lijden kan een school zijn en men moet trachten daar ook van de moeilijkste opgaven te leeren. En de lijder zelf kan, terwijl hij vergaat van pijn en zeker is te moe ten sterven, liet hoogste en beste bij an deren wekken. Verzorging van een ernstigen patiënt en voortdurende om gang ermeekunnen de krachten van wil en gemoed stalen. Het woord uit een stervenden mond heeft vaak nog jarenlang een invloed ten goede. Eindelijk is de kennis van een ge neesheer ook gebrekkig, menigeen is door den medicus ter dood veroordeeld en leeft er nog jarenlang vroolijk op los. Hoogstens -nog drie weken! heb ben we een medicus eens van een zie ke hooren zeggen. Dat is ruim 10 jaar geleden en de zieke van toen is thans gezond. lederen dag kan een nieuwe wetenschappelijke ontdekking een on geneeslijke een levenskans geven, wel licht herstel brengen. Gaat de mensch als heer ten opzich te van het leven handelen, dan zullen er velen „opgeruimd" moeten worden in hun eigen beïang >en waarom niet in. het maatschappelijk belang? Hoe- velen zijn niet in idiotengesticlit en krankzinnigengesticht opgenomen, die naar het besliste oordeel van den me dicus nooit meer normaal zullen wor den? Hier blijkt wel, hoe gevaarlijk de weg is, 'dien men wil inslaan en daarom is liet te hopen, dat bij den in gang van dien weg heel duidelijk het verbod geplaatst zal worden: Verboden toegang! Een andere vraag is het, of een bloedverwant, die uit innig meelijden, wanhopig door foltering, die machte loos aanschouwd moet worden, de re volver hanteert als misdadiger gestraft moet worden. Boven recht staat gena de! En in dit geval past zeker het woord: Ga heen en zondig niet meer! Een benauwend probleem. Wij beschikken thans over de bevol kingscijfers over '24, gepubliceerd door het Bur. v. Statistiek. Het geboortecij fer is in '24 nog meer gedaald. Sept. en Nov. gaven cijfers zoo laag, als nog niet werden bereikt. Vooral buiten de 100000 zie- 1 tonen voor den verbouw zal nog 2 heeft Leiden nog professoren, die een Ion, de bevolking van een grootc stad dus! Of 1,44%. w Dat is een benauwend probleem. Ons lioenen op de begrooting. Maar zou on ion noodig zijn. Dat zijn kleine som men, vergeleken bij de tientallen mil- naara en een gezag hebben in vele lan den. Dat Nederland in de wereld be kend is wegens de beoefening der we- gezin wordt te -groot. We mogen niet ze regeering niet precies even goed in tenschap heeft het voor een groot deel luchthartig zeggen: Onze kindskinde- al de betrekkingen en vraagstukken aan Leiden te danken. Terwijl de jon ren moeten maar zien, hoe ze met hun 10 millioenen hier nog eten vinden. Ge lukkig is er kans, dat de productiviteit nog zal toenemen. Bovendien wordt er .ernstig gestreefd, om het makkelijk te maken door landverhuizing in den vreemde een beter bestaan te krijgen, j En wij zijn bezig de Zuiderzee op de visschen te veroveren en over een 25 jaar zal er geploegd en gezaaid on ge- J oogst worden, waar thans nog de gol- f ven rollen. Maar de aandacht mag wel op het niet denkbeeldige gevaar van I overbevolking gericht blijven. Be luchtvaart. Eerst was de luchtvaart een soort kermis vermakelijkheid in de hooge lucht, daarbij werd ze beoefend als sport, waarbij menig nieuw record be haald kon. worden en de luchtacroba- tiek vond. telkens nieuwe kunststukjes uit. Maai* ondertusschen is de lucht vaart ook een ernstig bedrijf gewor den, waardoor landen en werelddeelen over groote afstanden snel met elkaar verbonden worden. De dir. van de Kon. Luchtv. Mij., de K. L. M., de heer Plesman, heeft in Rotterdam de luchtvaart als nieuw verkeersmiddel geprezen. Hij vertelde," dat LondenParijs de eerste luchtv er- binding was. Het luchtverkeer bleek al j spoedig meer van internationale dan nationale beteekenis te zijn. De K. L. M. werd Oct. '19 opgericht. Ze begon met Engelsche vliegtuigen en piloten. In '22 kregen we de Nederlandsche vlieg- tuigbestuurders. De K. L. M. heeft nu een vloot van Fokkers. Haar toestellen hebben thans 2 millioen K.M. gevlogen en met de buitenlandsche maatschap- ton opzichte van het buitenland kun nen optreden, wanneer deze som eens gehalveerd werd. Altijd weer krijgt men den indruk, waar de Overheid in grooten of kleinen kring optreedt, dat. er niet genoeg op de kleintjes gepast wordt en dat men wel ons volk de bit tere medicijn van. bezuiniging ingeeft, maar zelf er voor bedankt. Geen brave-Herdrikboeken. Ds. A. van der Laar Krafft, een onzer godsdienstige jeugdleiders wil, dat on ze jeugd boeken leest, waarin het leven klopt en ademt. Niet die christelijke, die moraalboeken, waarmee men de jeugd zoo graag overlaadt-, dat zijn de boeken met onwezenlijke volmaakte kinderen, heiligen in korten broek, boeken, waarin het leven niet leeft. Slechts een ding acht Ds. v. d. Laar Krafft voor onze jeugd geschikt: 't boek van het waarachtige leven zonder ten ge studenten in den avond en in don nacht vaak luidruchtig en dol feest vieren, zitten anderen te blokken, te studeeren, te zoeken naar nieuwe in zichten, moeilijke problemen op te los- f sen. De oudste academiestad heeft ver- der een groot aantal museums, boeke- rijen, ook een kunstverzameling en 1 vele laboratoriums en een academisch j ziekenhuis in wording, dat de stad j van Boerhave waardig is. Men noemt j Parijs wel eens de lichtstad; men zou met meer reden Leiden zoo kunnen 1 noemen en in ieder huis valt ten slotte wel een straaltje van bet nieuwe liclit. van kennis, dat daar ontstoken wordt. 1 Daarom hoopt heel ons volk, dat de hoogeschool na de 350 jaar er nog me- ii" eeuwtje bij zal krh>on. Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Menschen, die op trouwen staan, denz en moraal, waarin bruist „en Weten gewoonlijk 'alles af van elkan- trilt de strijd, de golfslag, de breking, j ders financiën. Een goed huwelijk die er in het leven is. Dat is een merk-noemt men een huwelijk, waarbij een waardig oordeel. Maar zou men niet j der partijen geld heeft. De ouders in een boek kunnen vinden met levende figuren, vol werkelijkheid en tevens met een gezonde moraal en een leven de tendenz? Dat zouden wel de beste boeken zijn. De Leidsche hoogeschool. Het was 8 Febr. 350 jaar geleden, dat Prins Willem aan Leiden de hooge school gaf in naam van Filips II. Er zit ook ironie in de geschiedenis! Leiden was gered uit de macht der Spaansche troepen; de Prins uitte zijn dankbaar heid en blijdschap daar over, door aan de stad een stichting te geven, die zulk pijen samen 13000 passagiers en 500000 j een grootsche toekomst zou krijgen. In K.G. goederen vervoerd. Het vliegen, i naam van Filips II, die door inquisitie verzekerde de heer Plesman, is heel j en pijnbank in de Nederlanden de Her makkelijk, vooral bet meevliegen! Men vertrouwt thans, dat de luchtvaart tot een rendabel bedrijf gemaak kan wor- den. Het gaat hoe langer hoe harder. In '14 was 't snelheidsrecord 221 K.M. I thans 438 K.M. per nur. Voor een han deldrijvend volk als het onze zijn snel- Ie verbindingen van groote beteekenis. vorming had vervolgd werd de Hooge school geopend, die in de eerste plaats bestemd was, bekwame godgeleerden en predikanten te vormen! Aan de oor konde der stichting zit nog het zegel, van Filips en met zijn naam begint bet stuk. Eerst een paar jaar na de ope- o-ning der hoogeschool is Philips af ge- Het luchtvaartverkeer heeft zich veel i zworen en eerst toen kon een officieel sneller ontwikkeld dan het spoorweg-1 staatsstuk beginnen met: In naam van verkeer. Het luchtverkeer is het ide- Oranje. Filips was officieel nog onze aal snelvervoer op groote afstanden. Het verbetert het internationaal con tact en het is van groot belang, dat we ons gaan wijden aan een verbinding met Indië door de lucht, die in 50 vlieguren mogelijk is. Wie 't kleine niet eert, is 't groote niet weerd. wettige souverein, toen zijn macht hier al voor altijd gebroken was en onze troepen van revolutionairen de I zijnen de richting naar Spanje wezen j en een handje hielpen, om in dat va- I derland terug te keeren. I Er is wel reden voor, om >de stichting - der Leidsche hoogeschool met vreugde te herdenken. Ze is immers een rijk- Er zijn spreekwoorden met de wijs- vloeiende bron van geestelijk leven beid, geschikt voor een schoolkind, "die geworden. In sommige tijden was zij daarom ook vaak gekozen worden als zelfs het centrum der wetenschap voor voorbeeld bij het schoonschrift. Door de heele wereld. Een heele reeks groo- eenige malen het woord bedachtzaam! te, beroemde geleerden heeft er onder en netjes na te schrijven, komt de wijs gegeven en van heinde en ver, ook waarheid allicht dieper in den geest van het kind. Er zijn meerdere woor- den, die de wijsheid der zuinigheid leeren. Vele kleine maken een groote. Eiken dag een draadje maakt een hemdsmouw in het jaar. Wie 't kleine niet eert, is het groote niet weerd. Zoekt de regeering wel voldoende de zuinigheid in kleinigheden? Ze kan groote steden begint deze daling thans dat doen, zonder daarbij kleingeestig, toe te nemen. Het sterftecijfer was bij- J plagerig en vitterig te worden. Zeker zonder gunsig, een gevolg mede van J zou de Overheid, als ze wat meer lette den koelen 'zomer en den bijzonder op de kleinigheden tesamen nog een zachten winter. Hitte en felle koude som van belang kunnen besparen, doen het aantal sterfgevallen toene- Door eenige wagen vestigt het Kamer- men. Er is aan de daling van het sterf-lid Michielsen de aandacht der regee- tecijfer een grens, maar voorloopig kan ring op al te groote royaliteit bij onze dit cijfer in komende jaren nog wel kleiner worden. In het bijzonder de zuigelingensterfte zal zeker nog aan- cavallerie. Alleen de africhting en het verblijf der paarden in de jaren '22, '23 en '24 heeft gemiddeld ongeveer f 1500 zienlijk af neon en. Er is wederom winst; j per paard gekost. Dat worden dure het aantal geboorten overtreft het aan- paardjes! Zou een boer ook .zoo royaal formeeren heel nauwkeurig, hoe het met de geldelijke positie en vooruit zichten staat van hem of haar, die hun kind als metgezel in het leven zal krij gen. Ook tracht men zooveel mogelijk van het karakter aan de weet te ko men. Door eigen ervaring maar ook bij kennissen. Als zij bekend staat als las tig en humeurig, dan wordt het huwe lijk afgeraden en evenzeer, als hij een losbol is, die zijn wouw waarschijnlijk niet gelukkig zal maken. Maar bijna nooit vraagt men naai den gezondheidstoestand. Men let daarbij alleen op den schijn. Als een meisje erg zwakjes eruit ziet, als men van den aanstaande weet, dat hij een gevaarlijke hartkwaal heeft of wegens tuberculose al eens eenige maanden heeft moeten rusten kuren, dan waar schuwt men voor het waagstuk van een huwelijk. Maar velen schijnen en heeten ge zond te zijn. En velen hebben een of ander gebrek of een zwakke gezond heid en behoeven daarom nog niet per sé uit de huwelijksboot geweerd te worden. Hier is noodig het advies van den deskundige. Men moet den dokter raadplegen, of men lichamelijk voor het huwelijk geschikt is. Daar voor heeft een comité in ons land al eenige jaren geijverd. Sommigen zouden zelfs een lichamelijke keuring naar ge schiktheid voor het huwelijk door de wet geboden willen; anderen meenen, dat dit onderzoek vrijwillig moet- ge schieden of dat de ouders, om het ge luk van wier kind het gaat, den wcnsch daartoe dringend uitspreken. In Am sterdam is het eerste consultatiebu reau voor geneeskundig onderzoek voor het huwelijk geopend met een toespraak van Prof. van Embden. Hij wees erop, dat het bestuur van het bu reau uit personen van de meest uit- eenloopende godsdienstige en politie ke richtingen behoort. Het comité heeft indertijd aan het gemeentebestuur verzoch bij den ondertrouw een ge schriftje uit te reiken, waarin op het groote nut van dit onderzoek gewezen wordt. Het gemeentebestuur heeft daartoe echter geen toestemming ge geven. Thans heef men een kliniek, waarin eens in de week allen zich kun nen laten onderzoeken en dan raad ontvangen, wat zij met het oog op hun van ver over de grenzen kwamen de studenten. Het eigenlijke academiege bouw is veel te klein en geheel ontoe reikend voor het onderwijs. De exa mens worden er afgenomen en een deel der colleges gegeven. Toch blijft men het gebouw, dat eens een klooster was, gebruiken uit eerbied voor het verleden, toen hier in alle opzichten een nieuw leven ontstond, nadat de ■vreemde heerschappij had plaats ge maakt voor een eigen zelfstandig be stuur. Koevele duizenden en tiendui zenden zijn hier niet gevormd tot pre- dikanten, rechtsgeleerden, leeraren,gezondheid hebben te doen of te laten doktoren enz. Welke schitterende ont dekkingen zijn niet gedaan voor vele hoogleeraren. Hoe vele opzienbarende nieuwe boeken zijn hier niet uitge dacht cn geschreven, voor een deel in vreemde talen, opdat zij niet alleen •door een klein deel van ons klein volk als huwelijkscandidaat. Minvermo genden ontvangen het advies gratis. Het bureau geeft alleen advies. Verde re behandeling moet door den gevvo- nen dokter gebeuren. Men denkt dik wijls, dat het hier alleen geldt te waar schuwen tegen de gevaren van ge-

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1