Lfmaidens Bioei. Algemeene Ledan vergadering op Maandag 2 Maart 1925, des avonds 8 uur in de kleine zaal van „Thalia". AGENDA Goedkeuring van het door het Bestuur opgestelde ontwerp van Staiuten en Huishoudelijk Regiement der Vereeniging. Namens het bestuur: K. WESTERLING, h.t. secretaris. slachtsziekten in. het huwelijk. Maar dat is niet het geval. Prof. van Rooy, ook een der bestuursleden zegt, dat er door advies voor het huwelijk ook al lerlei moeilijkheden en afwijkingen, in het hijzonder bij bevallingen voorko men kunnen worden. De nieuwigheid zal eerst door de meesten wel bespot, geminacht cn ver worpen worden, maar op den duur zal ze wel ingang vinden en daarhij het huwelijksgeluk niet weinig kunnen bevorderen; immers dat hangt voor een niet gering deel mede van de ge zondheid af. HET NUT VAN DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. (Vroeger en thans). De Gymnastiek der Grieken. IV. De groote beteekenis van de gymnas tiek der Grieken stroomt voort uit de overtuiging, dat men het noodig had, Gezond/beid en volle levenskracht, be nevens het verwerven van spierkracht, behendigheid, uithoudingsvermogen, weerstandsvermogen tegen weers- en klimaatinvloeden, harding tegen pijn, honger, dorst en verder de frissche huidskleur; schoon ontwikkelde li chaamsgestalte, goede houding, lenige en soepele bewegingen. Doch daarnaast ook moed, tegen woordigheid van geest, zelfvertrouwen, eenvoud en tegelijk opgewektheid, een geestelijke energie en eindelijk ge. meenschapszin en vaderlandsliefde waren het doel. De bewijzen, dat de Grieken er in ge slaagd zijn het (heele volk naar lichaam en geest tot hoogen graad te ontwikke len, vinden we onmiskenbaar uitge drukt in de lichaamsschoonheid, in zijn staatkundige instellingen, in zijn wijsbegeerte, poëzie en beeldende kunst. De groote achting voor de li chaamsoefeningen spreekt ook uit de volksfeesten, die op bepaalde tijden in verschillende deelen van het land werden gehouden. Ze waren aan de goden gewijd, en werden onder een ge weldigen toeloop van toeschouwers, waarbij vrouwen uitgesloten waren(?), gehouden. Om deelnemer te zijn, moest men een vrije Griek zijn, en van onbesproken gedrag, terwijl de eiscli was dat men gedurende minstens 10 maanden geregeld geoefend had in een Grieksch gymnasium. De overwin naars deden, getooid met een eenvou dige krans, in triomf een intocht in de vaderstad en werden in gedichten be zongen. De wedstrijden betroffen niet alleen gymnastische, doch ook muzikale en dichterlijke verrichtingen. De openba re spelen waren: de Olympische, Py thische, Isthmische en Nemeische spe len. De Olympische spelen waren aan Zcus gewijd, stonden in beteekenis bovenaan. Ze werden met tusschenpoo- zen van 4 jaar, nabij de heilige tempel Altis van Olympia in het landschap Elis gehouden. De Pytische spelen werden bij Del phi aanvankelijk om de 8 jaar, latei- om de k jaar gehouden, ter eere van Apollo. De Isthmische spelen, gewijd aan Poseidon, werden om de 2 jaar ge vierd op den Istmische landengte van Korinthe. De Nemeische spelen waren ook aan Zeus gewijd en vonden plaats in het dal van Nemea, om de 2 jaar. De over winnaars werden gehuldigd met een eenvoudige krans. Ook voor knapen werden hij de feesten wedkampen ge houden. Langzamerhand ontstonden er in Griekenland de Groep-athleten, die de lichaamsoefeningen minder als mid del ter volksopvoeding dan wel als doel om eer en aanzien te behalen, op vatten, een gevolg van den grooten eerbied, die den overwinnaars werd toegekend. Hiermede had men ook de laatste sport bereikt het niet genoeg te be jammeren feit van specialisatie liet zijn sporen daar ook na. Het gevaar wat ook in de hedendaagsche sport op- doemd, de specialisatie op spel en sport neemt een zeer twijfelachtige richting. Men gebruikt het middel „Sport en Spel" van de lichamelijke opvoeding, om het doel wat er mee be oogd wordt, te passeeren, wat ook evenals bij de Grieken tenslotte nood lottig zal worden voor den beoefenaar en voor de Sport. C. F. S Wordt vervolgd, RAADSOVERZICHT. Zitting van 24 Februari 1925. We zijn op den goeden weg. Een raadszitting van 2 uren, waarvan 5 kwartier in diep geheim en 3 kwartier openbaar. Als ons vroede bestuur nog een stapje verder wilde gaan en ons een doordrukje van het officieele ver slag wilde toezenden of desnoods een perscommuniquetje dan behoefden de persmuskieten, die toch niets anders doen dan het College van B. en W. en de raadsleden dwars te zitten, heele- maal niet meer te komen, althans geen 5 kwartier zitten te verlummelen in een wachtlokaal. Zeer tot onzen spijt ontvingen we ditmaal geen waarschuwinkje om thuis eerst rustig thee" te blijven drin ken, aangezien de raad eerst in beslo ten zitting zou gaan en vermoeden we dit aan een onzer confraters te danken te hebben, die onlangs ontevreden was, dat hij vooruit gewaarschuwd was. We hopen hartgrondig, dat de burge meester die goede gewoonte weer in eere zal herstellen. Waardoor hij op onzen hartelijken dank kan rekenen Waarmede we nochtans niet willen zeggen, dat die 5 kwartier niet nutti ger, althans aangenamer besteed zijn, dan de 3 kwartier. Nietwaar? Als in die 5 kwartier enormiteiten of stommi teiten (dat komt zelfs hij journalisten voor) werden gedebiteerd, dan kan je daar je oordeel over zeggen, doch als ze in die 3 kwartier in niet mindere mate worden op tafel geslingerd, dan heb je maar je wijze mond te houden, Zoo kregen we de enormiteit te hoo- ren van den heer Visser, dat hij stem de vóór het voorstel van B. en W. om ontheffing te verieenen aan het R.K. Vereenigingsgebouw te IJmuiden en het'woonhuis op Velserbeek van de be palingen ten opzichte van het veriee nen van vergunning en verlof voor het schenken van alkoholhoudende dran ken op grond, dat zulks voor het ba- staan dier inrichtingen noodig was. Consequent zou men dus aan alle daartoe in aanmerking komende drankgelegenheden afwijking moeten verieenen, als het voor het voortbe staan dier zaken noodig is. Enkele verslaggevers-onthouders schrokken er van. Dat de heer Maas R.K. geheel onthouder tegen het voorstel van B. en W. stemde zal hij ten opzichte van hun eigen home te IJmuiden wel te verantwoorden krijgen buiten den Raad. Trouwens van enormiteiten gespro ken, ging er een niet minder groot in den raad van verslaggevers, waar we vernamen, dat een raadslid, die tot een geheelonthouders-vereeniging behoord had, een reprimande zou krijgen voor de doodzonde, dat liij onlangs een glas wijn gedonken had, waaruit we zien, dat men niet juist in den gemeen teraad behoeft te zitten om fanatiek te zijn. Enfin, Chaqun son goüt. Overigens gaf deze korte zitting wei nig belangrijks te overzichten. De Raadsoverzichter. NIEUWE UITGAVEN. Het Geïll. Gemeenteblad, directeur uitgever H. C. Pons te 's Gravenhage, heeft in het Februari-nr. artikelen over Jhr. Mr. S. van Citters, commissaris der Koningin in Gelderland; Amstelo- damiana; Herdenking van het 50-jarig bestaan der Nieuwe Veemarkt te Leeu warden; De Sint-Lievens Monstertoren te Zierikzee; Edam met de visschers- wijk Voiendam; Steunverleening aan werklooze arbeiders. Het Nutswerk, orgaan van de Mij. tot nut van 't algemeen. Inhoud van het Februari-nr.: Feestvieren. Verhaaltje van Tol- stoj. Voor Boekenkast en Biblio theek Tentoonstelling voor goede en goedkoope Woninginrichtingen. Huisvlijttentoonstelling van het De partement Scheveningen. Volks leeskring van het Departement Oos terheek. De Nutsschool te Slikker veer. De Vakschool voor Meisjes te Sliedrecht. Ons Huiswerk. Lijst van Departementen. Stichting We duwe HoffmanBoudewijns. Symphonia. Het Februari-nr. van dit tijdschrift, uitgegeven door J. J. Lispet te Hilversum, bevat artikelen over „Onze Muziekbijlagen", „De com- binatietonen bij het vioolspel" door Fe lix Togni; „In Holland Hollandsch" door J. P. J. Wierts; Schumann door Julius Hijman; Van het Amsterdam- sche Muziekleven door Hei-man Rut- Iers; Brief uit Vlaanderen door Emiel Hullebroeck cn verder de gewone ru brieken. Nijverheid en Handel, Maandblad v an de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken. Inhoud van het Februari-nr.: Uit de Kamer; ingezonden; Uitvoerhandel Jaarbeurzen, Tentoonstellingen, Con gressen; het Esperanto en de Handel; W aarschuwingen. De Reiskroniek, Van dit nieuwe maandblad, aan het reizen gewijd, ont vingen wij het tweede nr. De inhoud daarvan is: De Citroen Expeditie mislukt; Kro niek; Van sneeuw en zonnewarmte; Lief en leed in Napels; Den Slamat op; L'it zonnige landen; John gaat naar Zwitserland; De Teesta-vallei; De laatste dagen van een lange reis; Onze prijsverhalen; Nederlandsché Reis- club. Wij ontvingen van het Vaderland- sell Verbond een oproep aan de land- genooten. Dit Verbond is de nieuwe Staatkundige Vereeniging, op 15 No vember 1924 te 's Gravenhage opge richt. Van den Alg. Ned. Bond van Ar beiders(sters) in het Bakkers-, Choco lade en Suikerbewerkingsbedrijf ont vingen wij een brochure, getiteld „Niet terug naar den bakkersnachtarbeid." Van het Maandblad, uitgegeven door de Vereeniging tegen de kwakzal verij, ontvingen wij het Februari-nr. dat weer belangrijke wenken en waar schuwingen bevat. Wij ontvingen no. 1 van de Nieu we reeks van De Christen Democraat, orgaan van de Christelijk Democra tische Federatie. BINNENLAND. Tentoonstelling voor de Tabaks- Siga ren-, Sigarettenindustrie en aanver wanten, d® „Taba". Men schrijft ons: Het kantoor van de 3e Groote Inter nationale Tabakstentoonstelling „TA- BA" is vanaf heden gevestigd in Het Paleis voor Volksvlijt, Hoofdingang Frederiksplein. Evenals vorige jaren is de belangstel ling voor exposeeren wederom zeer groot. Er zullen belangrijke buiten- landsche inzendingen komen en voor namelijk de machineafdeeling bij de bedrijven in werking, belooft zeer in teressant te worden. De firma A. Hillen, Delft, zal expo seeren met eenige sigarenmaakmachi- nes, de eersten welke in ons land ge plaatst zijn. Iédere machine met een productie van 450 sigaren per uur. Ruim 200 meter is bestemd voor een vol-automatische tabakskerv erij en een sigarettcnmachine met een pro ductie van 4 X 100.000 sigaretten pér dag, zal tevens de belangstelling trek ken. Verder zulien er gedemonstreerd worden de nieuwste machines in ge bruik bij de tabaks- cn sigarenfabrie ken. Een Engelsche firma exposeert met automatische pakketteermachi- ncs. De voornaamste firma's in ons land exposeeren wederom en indien de deelname zoo blijft toenemen, zal een expositie-gebouw in den tuin van het Paleis noodig blijken. De vestiging van het kantoor aan het Palies voor Volksvlijt staat in ver band met de belangrijke verbouwin gen, welke zullen plaats vinden en het gemak dat de fabrikanten er van heb ben, hun eventueele plaats zelve in oogenschouw te kunnen nemen. De „TABA" die zich mag verheugen in de voortdurende belangstelling van autoriteiten en vooraanstaande Indu- slrieëlen belooft ditmaal de vorige ge houden „Taba"-tentoonstellingen in belangrijkheid verre te overtreffen. Het Bestuur van de „Taba" neemt zich voor het cachet van de tentoonstelling ernstig en waardig te houden en zul len zooveel mogelijk die attracties ver meden worden, waardoor gelegenheids tentoonstellingen zich hebben geken merkt. Het bezoek in 1923 bedroeg 130.000 (betalende bezoekers) in 30 dagen, en in 1924 74.000 betalende bezoekers in 14 dagen. Hnr kunstgebit ingeslikt. Een vrouw, wonende aan den Hoofdweg te Abbenes, had, naar de „Opr. Haart. Crl." meldt, het ongeluk bij het gebruiken van hei middagmaal haar kunstgebit in te ilikken. Direct werd een geneesheer ontboden, die de maag leegpompte, doch het mocht hem niet gelukken de tanden te verwijderen. De vrouw is daarop naar hel academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, alwaar een operalie vermoedelijk noodig zal zijn. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Geachte Redactie! Mijnerzijds, is een vergissing geslo pen in den naam van een der vereeni- gingen genoemd in het ingezonden stuk door U.Ed. zoo welwillend ge plaatst in uw geacht blad van 25 dezer. Met den naam „Excelsior", werd door ondergeteekende bedoeld, do muziek- vereeniging „Concordia", Dir. de heer S. Vlessing. Hoogachtend, C. VAN LEEUWEN, Secretaris „IJm. Mannenkoor". Geachte Redactie! Ik vraag u beleefd een kleine plaats ruimte voor dit stukje, naar aanleiding van het stukje genaamd: „Het nieuwe kinderspeelterrein". Daar las ik in dat als kinderen van alle gezindten geza menlijk spelen, verkeerd is. Waarom is dat verkeerd? Waarom mag een Katholiek kind niet met een niet-Katholiek kind spelen? Worden de kinderen al niet genoeg gedwongen, om met de een of de ande re richting mee te gaan? En als men ze dan niet eens meer gezamenlijk laat spelen, worden zij heelemaal ge scheiden. „Kindervreugd" laat u niet van uw mooi doel afleiden en houdt vol wat de heer Klaren zei: „Er bestaat geen verschil door godsdienst of politiek, die punten moeten niet. aangeroerd worden." Ik zeg u, Redactie bij voorbaat mijn dank. W. D. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van uw verslag E.D.O.—Stormvogels het volgende: Stormvogels heeft niet gelijk gespeeld omdat ons veld zoo klein was, doch al leen omdat E. D. O. na de rust een klas beter speelde als het elftal van Storm vogels. Ons veld is 101 Meter lang en 64V: M. breedt, dus niet kleiner als bijv. het terrein van Stormvogels en andere eerste klassers. D .H. PIGGE, Secretaris E. D. O. Naschrift. Wij hebben ons verslag er nog eens op nageslagen, maar hebben nergens kunnen ontdekken, wat de heer P. meent gelezen te hebben, n.l. dat Stormvogels gelijk heeft gespeeld door het kleine veld van E.D.O. Wij hebben ruiterlijk erkend, dat Storm vogels zeer slecht heeft gespeeld, dat er geen eenheid was, dat er groote technische fouten zijn gemaakt enz. Voorts schreven we, dat het spel van E. D. O. beter was, dat haar verdedi ging meer één geheel vormde en ook het spel der voorhoede heter was. Herr Pigge, wat wilt ge nog meer? Als een elftal echter bijzonder sleclil speelt, zoekt men wel eens naar de oor zaak. En nu meenden wij, dat één dor oorzaken, nicf de hoofdoorzaak, hel kleine E. D. O.-terrein wel eens zou geweest kunnen zijn. In deze meening omtrent het E. D. O.-veld staan wij ab soluut. niet alleen. Tal van Stormvo gels-spelers zijn dezelfde meening toe gedaan en ook de heer Slikkerveer, die als grensrechter op meer velden lang5 het lijntje loopt en als arbiter meer velden betreedt, was het geheel met ons eens. Velden van H. B. S., 't Gooi en Sparta zijn absoluut grooter dan dat van E. D. O. en ook dat van Stormvo gels is grooter. Volgens ons verstrekte opgaaf is dit 106 M. lang en 66'M. breed. Op ons maakte het echter den in druk, dat het verschil in afmetingen tusschen het E.D.O.- cn Stormvogels- terrein nóg grooter was, hoewel een verschil van enkele meters natuurlijk reeds z'n invloed doet gelden. Redactie. SPORT. VOETBAL. R. C. H.—STORMVOGELS. Zooals wij reeds mededeelden, speelt Stormvogels morgen voor den beker tegen R. C. H„ op het terrein aan den Middenweg. Na de reeks van minder succesvolle wedstrijden, heeft de elf talcommissie o.i. terecht gemeend het elftal te moeten wijzigen. Het is thans als volgt samengesteld: v. d. Wint Haak Koster Struys Snoeks Bakker Blinklioff Sr., Oldenburg, Sint, Visser, Asbeck. Zooals uit deze opstelling blijkt, heeft de elftalcommissie Blinkhoff Jr. laten uitvallen en Bakker weer „van stal gehaald". In de voorhoede heeft. Blinkhoff Sr. met Oldenburg van plaats verwisseld. Zaterdagmiddagcompetitie. V. I. O. S. I—Eendracht I 3—1. Als de heer Iloogendijk de elftallen in het veld roept, blijkt, dat Wichman voor v. d. Boogaard meedoet. Een dracht is volledig. V. I. O. S. wint den toss en Eendracht trapt af. De bezoekers ondernemen eenige aanvallen, welke door de ach terhoede van V. I. O. S„ waarin van d. Plas links-back speelt, gestuit worden. Ook y. I. O. S. laat zich niet onbe tuigd, een vrije schop wordt J Dongen juist naast geschoten, even later een dooi- Wim ingcv, bal op zekere wijze door Grap.;., die zich een betrouwbaar doelwj betoonde, gestopt werd. Het spel gaat nu gelijk op, de n V. I. O. S.-aanvallen worden do Ruijter onderbroken. Dan kon eerste doelpunt als de mid-vo( gasten alleen v oor v. d. Kuil koi staan, deze vergeet om uit te li en het is 10 in het voordeel dei ten. Dit is V. I. O. S. te erg en al lijk zijn ze, nadat afgetrapt is, meerderheid en weet Wim de® een schuiver in de linkerhoek doelpunt uit te drukken. Bij et pende aanval van de Eendraelj staat een doelworsteling voor hel O. S. doel, de bal wordt hard inge ten, maar v. d. Kuil stopt naait, ren. V. I. O. S. neemt het offensie en als Wim keihard tegen de hoi aanschiet, kopt Meyboom den springenden bal in het doel Spoedig hierna is het rust. Na de hervatting is v. d. Plas! buiten en v. d. Velde links-back spelen. Er wordt echter van beidel slecht gespeeld, zoodat voor beic tallen succes uitblijft. Eendracht stelt alles in het m»' gelijk te maken, hetgeen haaj mocht gelukken; eens weet v. d' slechts ten koste van corner te re terwijl even later tegen de sta' werd geschoten. Tegen het einde scoort v. d. K een mooien omhaal liet derde dol voor V. I. O. S„ in welken stam verandering meer komt. G. F. S. II— V. I. O. S. II Het, G. F. C.-terrein verkeerde baar in een dusdanigen toesta»: er niet op gespeeld kon word. thans werd deze wedstrijd ti tweede maal uitgesteld. OFFICIEEL. o HINDERWET. Burgemeester en wethouder- gemeente Velson brengen ter or, kennis, dat het verzoek van Ge!( D. en J. Jupijn, te Velseroord, het gebouw, kadastraal heke>. meente Velsen, afdeeling IJm3 Sectie L, no. 726 en plaatselijk 1) Middenhavenstraat, Wijk C no. kistenfabriek te mogen oprij waarin gebezigd zullen worden r tromotor van 25 P.K. en 3 electro ren, elk van 3 P.K. voor liet aatid v an verschillende werktuigen chines, door hen is toegestaan. Velsen, den 25 Februari 1925. j Burgemeester en Wethouders de secretaris. de burgemeii] J. KOSTELIJK. RIJKE®] HINDERWET. 1 Burgemeester en wethouder,, gemeente Velsen brengen ter opT kennis, dat het verzoek van Beurs, te IJmuiden, om op het g kadastraal bekend gemeente t afdeeling IJmuiden, Sectie I ns, plaatselijk bekend Duinstraat, ki no. 10, zijne slachterij te mogen u den door bijplaatsen van een se motor van 1 P.K. voor het aank van een worstmachine, door toegestaan. Velsen, den 25 Februari 1925. Burgemeester en Wethouders j de secretaris, de burgemef J. KOSTELIJK. RIJKENn WATERSTAND IJMUIDEi Maart 1925 Dagen 1 2 E. K. 3 4 5 6 7 8 H. v.m. 7.20 8 04 900 10.15 11 46 0.31 1.28 209 water n.m 7.39 834 9.38 11.04 0.58 1.44 2.23 L. v.m. 2.49 3 22 4.07 5.12 6.41 8.05 9.03 9.52 VISSCHERIJ. ij Te Vigo en Barcelona zig scherij-maatschappijen opgerit'k van uit Vigo de kabeljauwvafr New Foundland en IJsland to< uitoefenen, ten einde de viscb ten op de Spaansche markten ti j gen. Ook wil men gedroogin aanvoeren tegen prijzen die aaiul lijk lager zullen zijn dan die geïmporteerde visch. 5e De invoer van gedroogde visw de laatste jaren aanmerkelijk t'a men; in 1918 bedroeg die invoc11 veer 10 millioen gld., berekend/a normale koers, en in 1923 58'h J1' g-ld. In 1921 leverden de Britscl^ tingen en Noorwegen '/s deel»! benoodigde hoeveelheden gf---11 visch. N. VI c ei De stoomdrifter Timor I'n is hier Dinsdag binnengekoDai lekken ketel. n

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2