Turnvereniging „IJmnlden". Begunstigd door prachtig weder hebben Zondag 1.1. de veldloopen van de N.H.A.B. plaats gevonden. Door te geringe deelname kon de loop over 6 K.M. geen doorgang vinden - en namen zij, welke voor dit nummer hadden ingeschreven, buiten mededin gen deel aan de resp. 31/2 en 10 K.M. cross. Als ruim 1 uur het startschot klinkt zetten een 50-tal loopers (nieuwelin gen) zich in ibeweging voor de 3V2 K.M.- race. Vele belangstellenden slaan vanaf de duinen de loopers gade. Als eerste in deze serie arriveerde F. de Boer, die echter buiten mededinging medeliep, waardoor hij beslag legde op een fraai diploma van den N.H.A.B terwijl Hüber van „Blauw-Wit" in het bezit kwam van den eersten prijs Hierna startten de dames, welke in een vlot tempo van meet vertrekken en waarbij Mej. R. Hamaker van de A. C. A. te Amsterdam als No. 1 eindigde. De deelname voor den veldloop over ca. 10 K.M. was niet bijzonder groot; slechts zes loopers verschijnen aan de start. Onderstaand de volledige uitslag: Veldloop ca. 3V2 K.M.: MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten "5e<- -j^Laxeer-Tabletten 60c«- ïvj. ff Hoofdpijn-Tabletten 60 - Bij Apoth. en Drogisten Pielage uit Haarlem. Als voorloopig bestuur treden op de heeren: K. Roza R. Speelman en J. de Goede. 1. F. de Boer, (Olympia), 9.16.3 (b. m.) 2. S. Hüber, (Blauw-Wit), 9.19, le pr. 3. J. Smit, (Sparta A.N.), 9.26.5, 2e pr. 4. S. II. Stroet, (Hoofddorp), 9.28, 3e pr. 5. J. Asjes (Olympia), 4e prijs. 6. W. Engelen, (Sportcl. '21), 5e prijs. Veldloop ca. 1 KJVÏ. (Dames): 1. Mej. R. Hamaker, (A.C.A.), 3.46, le prijs 2. Mej. J. Mallon, (Quick, Gouda), 3.48. 3. Mej. A. Mallon (idem), 3.56.4. Veldloop ca. 10 K.M.: 1. M. Oostermeyer (A.V.A.C.), 24.19, le prijs. 2. S. Blijenberg (Z.F.C.), 24.29. 3. .T. H. Jonker (Olympia), 24.32.2, (Buiten mededinging). Na afloop hield de voorzitter van de T. V. IJ., de heer A. W. Driessen, een korte toespraak, waarna de heer E. C. Thijnert (voorz. v. d. N. IJ. A .B.) het woord voerde en dank bracht aan de T. V. IJ. met hare leden voor de organi satie van deze wedstrijden en in het bijzonder aan de heeren G. Duyckinck Sander en Jhr. Boreel van Hogelanden, aangezien eerstgenoemde zoo bereid willig was de lokalen van de Vissche- rijschool ter beschikking te stellen, terwijl laatstgenoemde zijne welwil lende toestemming verleende, de aan Z.Ed. toebehoorende gronden te door kruisen. Met een geestig woord* reikte de spr. daarna de prijzen uit en hiermede be hoorde deze goedgeslaagde wedstrij den wederom tot het verleden. - Woensdag was een feestdag voor de Groen van Prinstererschool, van de vereeniging voor Gereformeerd L. O. en M. U. L. O. Van het schoolgebouw wapperde de vlag en des middags was voor de leer lingen een schoolfeest in het gebouw voor Chr. Belangen, omdat de school heden 1272 jaar bestond. In dien tijd is de school uitgegroeid tot een der grootsten in onzé gemeente Des avonds kwam men in de Geref. kerk samen met de ouders der leerlin gen en oud-leerlingen. Het ruime ge bouw was geheel gevuld. Daar werd het woord gevoerd door den voorzitter van het schoolbestuur den heer P. de Raadt, door den predi kant der gemeente, Ds. Jansen, door het hoofd der school, den heer F. van Popta en door onderscheidene onder wijzers, die thans of vroeger aan de school werkzaam waren. Daarbij was o.a. Ds. J. van Herksen, thans predikant te Hillegom. Anderen betuigden telegrafisch hunne deelne ming aan dit feest. Het was een gezel lige avond. Sinds 1912 draagt de zendings vereeniging der Ned. Herv. Gemeente alhier de zorg voor het onderhoud eener inlandsche leeraar (goeroe) op het eilandje Mansinam bij Nieuw Guinea. Dit eilandje is een der centra, van waar uit de nieuwere zending is be gonnen en is daardoor een zeer belang rijke post geworden met een kweek school voor goeroes enz. Alles onder leiding van een blanke, hoewel op het eiland geboren, zendelingleeraar, de heer F. J. van Hasselt. Deze is thans met verlof in Neder land en zal Zondag a.s. in het gebouw voor Christ. Belangen spreken over het zendingswerk op dien post. Ongetwijfeld zal een groot deel dezer gemeente de gelegenheid benutten om iets meer te weten te komen van den derden predikant, in de verte. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De afdeeling IJmuiden-Veisen der Evangelische Maatschappij hield Don derdagavond haar jaarvergadering in de consistorie der Doopsgez. kerk, on der voorzitterschap van Ds. W. Lui- kinga. De voorzitter wees er op dat de af deeling, al had deze niet direct veel van zich laten hooren, indirect wel veel had gedaan. Zij heeft den stoot ge geven tot de protest-actie inzake de ziekenhuiskwestie en eveneens tot -de v ele godsdienstige samenkomsten, welke dezen winter naar aanleiding van de actie van De Dageraad en de conferenties der Dominicaner paters zijn gehouden. Dit is een strijd ge weest met geestelijke wapenen, maai de voorzitter zeide te gelooven, dat men er daarmede alleen niet komt. Men wordt dikwijls gedrongen ook op economisch terrein strijd te voeren te gen Rome. Spr. betreurde dat zoovele Protestanten de noodzakelijkheid nog niet inzien. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden uitgebracht. In het jaarverslag werd ook de poging tot opheffing van het R.K. Burgerlijk armbestuur gememoreerd en werd be treurd, dat de positief-Protestantsclie raadsleden hiertoe niet hebben meege werkt. Intusschen zit de afdeeling niet stil en zal men niet rusten, alvorens dit R.-Kath. Burg. armbestuur is ver dwenen. Het aantal leden bedraagt 58. Ge poogd zal worden dit te versterken. De penningmeester had een batig saldo. De rekening werd door twee le den nagezien en in orde bevonden. De beschrijvingsbrief voor de alge- meene vergadering werd behandeld. Als afgevaardigde daarheen werd aan gewezen de heer G. P. Baas. Alhier is opgericht een neutraal Velser mannenkoor „Zanglust", geves tigd te IJmuiden. Teneinde het moge lijk te maken dat ook leden uit Velser- oord enz., de repetities geregeld kun nen bijwonen, vinden deze plaats in de Insinger-bewaarschool, nabij de James Wattstraat. De repetities worden gehouden des Dinsdagsavonds 8V4ÏO1/^ uur onder leiding van den directeur, den heer H. VELSEROORD Drankweer-Comité. Het Centraal Drankweer-Comité in de gemeente Velsen hield Woensdag avond zijn jaarvergadering in de zaal Flora alhier. De voorzitter, de heer G. Voet, wees er in zijn openingswoord op, dat de drankbestrijdersbeweging in de ge meente groeiende is. Twee nieuwe ver- eenigingen sloten zich bij het Comité aan. Spr. wees er op, dat er echter ook dingen gebeuren, die het bestuur met leedwezen ziet. Men ondervindt vfin de zijde der overheid niet dien steun, dien men zoo gaarne zou verwachten. Ofschoon men dankbaar is voor de ge meente-subsidie en voor het feit, dat hier het z.g. uitstervingssysteem be staat van de vergunningen, verontrust het bestuur de toename der logements vergunningen. Vooral werd betreurd dat ook in Velserbeek alcohol* zal wor den verkocht. Spr. vond het jammer, dat in den raad niet meer steun werd ondervonden en bracht hulde aan het R.K. raadslid Maas, die krachtig tegen deze dingen is opgekomen. Spr. wees er op dat een krachtige actie in de ge meente nog zeer noodig is. Hierna werden de jaarverslagen door secretaris en penningmeester uit gebracht, waaruit wij binnenkort het een en ander zullen overnemen. Door de afd. Velseroord v&n De Schakel werd opgevoerd een blijspel Hoe aan een huis te komen'' en door de Geheel-Onth. Tooneelvereeniging Voor uw Naaste" het blijspel „Terug uit de Congo'". Er werd om beide stuk jes braaf gelachen en de voorzitter dankte heide vereenigingen voor hun medewerking en ook Mej. Garstenveld voor de pianomuziek. VELSEN Bevolking. De bevolking dezer gemeente be stond op 1 Maart uit 15819 mannen en 15458 vrouwen, totaal 31277 zielen. Dat is in twee maanden een vooruit gang van 200 zielen. Door de politie op Wijkeroog werd proces-verbaal opgemaakt tegen een liedjeszanger, H. S., die geen ver gunning had om zijn zangkunst te la- tén hooren. Op den Wijkerstraatweg, waar de tramrails wordt opgebroken en de pas sage nu veel te smal is, is Woensdag middag de autobus van Gebr. Bruin uit Haarlem tegen het hekwerk voor het woonhuis van den heer van A. ge reden. Hierdoor werd het hekwerk heel vernield en bekwam de autobus ernstige schade. De vooras van de autobus werd vernield en zal her nieuwd moeten worden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het zou heel wat beter zijn, als de N.Z.H.T. Mij. verplicht werd de tram rails des nachts weg te halen, waar door overdag het verkeer niet gehin derd zou worden. Dinsdagavond hield de afd. Wijkeroog van den A. N. O. O. B. een ledenvergadering ten huize van den heer C. Rem. Tot afgevaardigde naar de vergadering van de Federatie Kennemerland der N. V, waar o. m. zal worden besproken de ge zamenlijke uitgave eener courant op Hemel vaartsdag, werd naar Kenn. meldt, benoemd de voorzitter de heer C. Rem. Het jaar. verslag van den Penningmeesteresse wees aan een toiaal ontvangst over 1924 van f70.67 en aan uitgaven f42.17, batig saldo f 28 50. Van het blad „De Geheelonthouder" zijn verkocht 4189 exemplaren, deze hadden opgebracht: f 129 70, waar tegenover stond een uitgaaf van: f 112.02, zoodat hiervan een winst overbleef van f 17.68. Medegedeelt werd nog dat de vergadering met Ds. Schermerhorn zal plaats hebben op Vrijdag 13 Maart a. s. T jg ei* met de rentekaartinvul ling niet prettiger op geworden door de nieuwe kleuren der rentezegels. De zegels van 50 cents, eerst geel. zijn nu van een blauw kleurtje, waar door de dagteekening met inkt bijna niet zichtbaar te nfeken is. Misschien, dat roode inkt aayBe. wend kan worden, maar rood potlood is onbruikbaar. Gelijk uit eene advertentie in dit nummer blijkt wordt in het Luxor Theater, voorheen Bloemooid, te Wij keroog, Zaterdag, Zondag en Maandag een film afgedraaid „Maciste Empera- tor" genaamd. Dit is een film, van het jaar 1925, die nog slechts alleen in het Theater Tuschinski te Amsterdam vei- t0Hieruit blijkt, dat te Wijkeroog eer ste rangs werk gegeven wordt, t Is de eerste groote Maciste-film sinds den oorlog weder in Italië vervaardigd. In beeld gebracht worden de moei lijkheden en gevaren, verbonden aan de bestijging van den troon zijner va deren, wanneer een slechte bloedver want dit tracht te beletten met alle middelen, moord noch doodslag daar voor te slecht achtende. Woensdagavond vierde de Chr. Jongensclub „Velsen" feest. De gym- nastiekzaal van de school in de LaJge eldstraat te Wijkefoog was geheel gevuld, zoodat enkelen laatkomers de toegang geweigerd moest worden. De heer Boom, voorzitter van de Chr. Jongelingsvereeniging „Velsen", liet No. 369 uit den bundel van „De Heer zingen en na een gebed en voorlezing van 1 Samuel 3sprak hij een woord van elkom, waarin hij het doel en stre ven der Vereeniging toelichtte. Hierna kreeg de heer H. Gordeau het woord Deze vertelde, dat de 22 leden van de afdeeling Velsen slechts een klein onderdeel vormden van de Ne- derlandsche Vereeniging met 4bü al- deelingen en 12000 leden, terwijl deze eer een onderdeel was van den We reldbond met zijn 2'/- millioen leden. Spreker deelde mee, wat deze Vereem- gin« deed, hoe zij werkte en dat sedert eenige jaren ook aan kampeeren ge daan werd. Toen 18 jaar geleden voor het eerst een kamp betrokken werd, namen slechts een 17-tal jongelieden daar aan deel, terwijl thans de kampen bij Leersum en Hoenderloo des zomers aan duizenden een aangenamen ra- cantietijd geven. Hoe het in het kamp toeging, werd verteld en met lichtbeel den verduidelijkt. Hierna gaf spreker op het doek een aardige geschiedenis: „De Doktersre- kpninff Luid applaus toonde, dat de werk zaamheden van den heer Gordeau op hoogen prijs gesteld werdem cn hij ontving den dank van den vooi zittei, ofschoon hij door een overhaast ver trek niet meer in de gelegenheid was, deze persoonlijk in ontvangst te nemen Nadat weer gezamenlijk No. 5~d ge zongen was, kwamen de voordrachten der jongens aan de beurt, die goed in gestudeerd waren. We kregen te hoo ren: „Een examen", „De schutters van Stroodorp", „Koetsier en chauffeur' en „Knikkertje en Kikkertje", terwijl tot afwisseling door de gasten uit Vel seroord het „Kamplied" en door allen gezamenlijk eenige nummers uit den bundel van „De Heer" gezongen wer den. Na afwerking van het programma sprak de heer Boom een slotwoord, waarin hij dank bracht aan den spre ker, den afgevaardigden van Bloemen daal en Velseroord en allen aanwezi gen en de collecte aanbeval, welke ge houden zou worden voor te stichten afdeelingen in Overijsel en Limburg. Na een dankgebed werd de Avond zang gezongen. De orgelbespeling in de Nieüwe Geref. Kerk te Wijkeroog door den heer Jan Zwart is door een vrij groot aantal menschen aangehoord, die allen van de schoone kunst genoten hebben. Donderdagavond is de 5de en laatste Winterlezing van het seizoen 1924—'25 te Wijkeroog gehouden. De heer Schuyt opende de bijeenkomst met een woord van welkom eri sprak er zijn bevreemding en spijt over uit, dat er zoo weinig publiek was. Dit zijn we op onze bijeenkomsten niet gewend, misschien ligt de oorzaak hierin, dat ei tegelijk op andere plaatsen wat te uoen is, waarvoor meer belangstelling is. We weten weinig van het menschen leven zegt de heer Schuyt, maar nog minder van het dierenleven en (laar om mogen wij er ons in verheugen, dat de heer Portielje ons er wat van zal vertellen, puttende uit de groote hoeveelheid kennis, welke hij daarom treilt in zijn betrekking als inspecteur van Artis heeft opgedaan. De heer Schuyt verzoekt ieder, die wenschen heeft met betrekking tot de lezingen in het volgende seizoen, deze vóór 1 Mei kenbaar te maken aan heer M. van Geelen. Verder dankt lnj de commissie voor Winterlezingen voor hare moeite en het Bestuur uer school voor het beschikbaar stellen van het gebouw, terwijl de Pers een woord van dank ontving voor hare ge trouwe verslagen. Hierna kreeg de heer Portielje het woord. Deze begon met de mededee ling, dat het hem wenschelijk voor kwam eerst iets mee te deelen over de psychische gesteldheid der dieren. Gewoonlijk worden de dieren te veel vermenschelijkt, dat, wil zeggen men beoordeelt de handelingen der dieren, alsof het die van menschen waren en daarmee begaat men een groote fout. Dieren handelen niet als menschen met oordeel des onderscheids en daar om zijn die boeken van Curwood en Jack London, zooals „Kazan de Wolfs hond" en andere zoo finaal verkeerd. Worden helden en heldinnon voor prikkelromans, plaatsvervangers van detective-verhalen. Die schrijvers ken nen aan de dieren menschelijke deug den en ondeugden toe en dat is ten eenemale verkeerd, menschen die werkelijk studie van het dierenleven gemaakt hebben, zooals Heimans 011 Thijsse begaan zulke fouten niet, die schrijven geen romannetjes, maar wa re verhalen en de waarheid in het die renleven is al interessant genoeg. Nu wete men wel, dat veel waarne men en steeds maar weer waarnemen noodzakelijk is om in het dierenleven den weg te leeren kennen en men wachte zich wel voor het te vroeg trek ken van conclusiën. Nu waarschuwt preker er voor te verwachten, dat hij dezen avond een volledigen cursus kap geven om in de psychische gesteldheid der dieren diep genoeg door te drin gen- dit doel kan hij in Amsterdam slechts bereiken in een cursus van lo avonden aan de volksuniversiteit. (Als ik in Amsterdam woonde ging ik er bepaald heen (Verslaggever.) Het paard, zegt spreker, is m hooge mate verziende en door de zijwaarts geplaatste oogen kan hij terzijde en zelfs achter zich zien, maar nauwkeu rig waarnemen kan hij zijn naast hem «taanden leider niet, vandaar zijn schichtigheid. Een papegaai kan men leeren drin ken uit de hand, maar als men na eenige malen hem een leege hand voor houdt, maakt de vogel toch de bewe ging van drinken, waaruit blijkt, dat hij niet ziet, dat de hand leeg is of door zijn verstand tot de redeneering komt, laat ik de beweging maar achterwege laten, want ze kan niet tot succes lei- d<>t' Zoogenaamd spreken van een papegaai, waardoor men soms den in druk krijgt, dat het dier mensehelijk verstand heeft, is niets dan klankna bootsing van menschelijke oi dierlijke geluiden en dat de gesproken woorden vaak een antwoord opgestelde vragen zijn is louter toeval. Schijn is hier zoo vaak bedrog. Een dame had een pape gaai, die begon te schreeuwen als ze uitging, want dan volgde voor hem een vervelende tijd van alleen zijn. er van overtuigd, dat hij het reeds te- greep, als ze zich kleedde, tot het ten slotte bleek, dat hij haar uitgaa verbond aan haar zich kleeden, aan een handbeweging, well maakte om te onderzoeken 0! schrijfbureau wel gesloten was. uit ziet men, dat men eerst zeer keurig moet waarnemen vóór conclusie trekt. In elk geval bli. dit feit, dat de papagaai zeer naii rig waarnam en dat deze vo) minste iets meer was dan een automaat, zooals sommigen de noemen. Wanneer een zuigeling in d ligt en het oog getroffen wort een zonnestraal, dan knippert hi met het oog. Dit is een reflex-bev dit heeft niemand het kind gelet dus zijn volgens sommigen alle gingen der dieren, maar sprekei ze meening volstrekt niet toeged met eenige voorbeelden licht h meening toe. Het zoogenaamde vlooien bij elkaar is niets anders dan 1 ken en opeten van zoutkristi die op de huid tusschen de har gevolge van het transpireert staan zijn en deze bezigheid uiting van hunne vredelievei zindheid. Een olifant had, door zich ti ren tegen 'n hokwand, een ope: zijn kooi zien ontstaan, waardoc gewild uitstapje maken kon en te geregeld gebruik van die g heid. Eerst mag bij toeval de i ontstaan zijn, maar later deed fant toch met een doel de be en kan men moeilijk van een automaat meer spreken. De weet nu wel niet, hoe die openi cies ontstaat, maar het resu hem voldoende. Spreker haalt nu een voorhe van een chimpansee, die bij 1 lekkere vruchten gevulde kist g werd, welke door beweging 1 hefboom naar boven geopend ki den. De oppasser maakte eeni len met den apenpoot, door 1 besturen, de kist open met het dat de aap het later alleen ko: bij een andere kist gebracht, opend kon worden door een 1 omlaag te drukken kwam de zelf op het idee. Ziedaar nu 1 schil tusschen dier en mensi kind probeerde, toen het op manier niet ging, het op eene en daartoe brengt een dier het: aap leerde het hanteeren van I boom en een mensch leert het ren van den hefboom. De psychische geateMhei schepselen staat in nauw verin de hersenen en daar hangt het leen van quantiteit, maar vooi qualiteit af. Nogmaals komt spreker ter», onzinnige manier, waarop sr als Curwood en London aai menschelijke deugden en oni toekennen en waarschuwt 1 dat men zich door hen niet van zal laten brengen. Menschen mans en Thijsse zijn meer belt re gidsen. Verhaaltjes, geschreven do schen, die geen verstand vanl' der dieren hebben, zijn oorz veel verkeerde oordeelvelliii! bijv. de verregaande wreed bloeddorstigheid van enkel: De naam roofdieren zegt a: maar laten we toch bedenken dieren de natuurwet volgen e ook een onmisbaren schakel in den grooten keten, die alk- bindt. De ondervinding heelt al vel geleerd, dat de mensch door grijpen den boel in de war stm vergeet maar al te vaak, dat 1 dier ook de nuttige functie specteur van den gezondhe; ervult. Hiervan haalt spr: paar ster sprekende bewijzen: wijl hij ten slotte nog meet mooi alles in elkaar grijpt, met het voorbeeld van de vof visschen. De bij duizenden ei den op rotsachtige eilande oceaan levende groote zeevo: simden groote hoeveelheden v. zijn kwade concurrenten vooi schermari. Roei die vischdi uit, dan wordt je vangst zoo" zegt de onwetende. Dom zo» dien raad te volgen, want da» de kip slachten, die de eieret De vogels leven van visset waar, maar van hunne ui» leven kleine plantjes, van kleine dieren, die op hun h het voedsel voor de grooten vormen. Ziedaar den kringlo" geen schakel mag ontbreken Hierna werden lichtbeelden voornamelijk kiekjes uit de! ijsberen en leeuwen,waart»: interessante toelichtingen g1 Na afloop dankte de heer S heer Portielje voor zijn voo» den heer Deinum Jr. voor aj- het bedienen van den lant»1 ons niet verwonderen, als w Portielje nog eens in deze» causeur terugzien.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2