IJmuider Courant Dit is het merk WYBERT JUMC É?alerdag 7 Maart 1925. 2e blad. r predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN NED. HERV. KERK hO uurDs. Warners, Viootpredikant t« 4 den Helder. 3 uurDi. v. Oostrom Soede, Doopsbediening. 8 uur: Zendeling van Hasielt, in het Oebouw voor Chr, Belangen. JEUGDKERK (Koning Willemshuis) 0 uurDs. v. Oostrom Soede. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Doopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. 8(0.30 uur: Ds. D. Haars, van Nieuwe Niedorp. GEREF. KERK. 0 uurDs. F. O. Petersen, v. Bloemendaal. "N' uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. ;s0 uurDs. T. A. Bakker. 5 uurDezelfde. Voensdag 7.30: Bidstond voor gewas en N visscherij. LVANGEMSATIE HOOGEBERG vondagmorgee 10 uur: Samenkomst. Zondagmiddag 12 uur: Zondagschool. udagavond 7.30 uurSamenkomst, -donderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. SprekerB. Jenninga. Toegang vrij. ^■'censdagavond half acht: Meisjeskrans. VELSEROORD. NED. HERV. KERK Z) uur: Ds. W. Kroese. 5 uurDezelfde. GEREF. KERK. 0 uur: Ds. O. J. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN NED. HERV. KERK ;0 uur: Ds. W. S. van Leeuwen. uurDezelfde. WIJKEROOG. s GEREF. KERK. JuurDs. J. D. Boerkoel. Ni uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK 3 i'ur: Ds. Postma van Haarlem. LOKAAL BETHEL. 845 uurDs. Joh. Jansen, van IJmuiden. 30 uur: Dezelfde. EVANGELISATIE, uurOeen dienst. 30 uurBijbelbespreking. r4 BEVERWIJK, rt DOOPSGEZINDE GEMEENTE. uurDs. van Calcar. en blOFFICIEEL. I OPENBARE VERGADERING epn den raad der gemeente Velsen, op insdag 10 Maart 1925, des namiddags I uur, ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling van een nieuw regle ment voor de burgerlijke armbe- i sturen en van daaruit voortvloei- g ende besluiten. Splitsing van eene klasse van school F en gebruik van de voor- p malige secretarie te Santpoort als hulpschoollokaal, Principiëele beslissing omtrent het 1 verleenen van voorschotten onder verband van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswo- t. ningen. it. Verzoek om goedkeuring van een c xploitatieplan. ri. Verzoek om vergunning tot het plaatsen van stoelen en tafeltjes op het trottoir in de Amstelstraat te IJmuiden. Verzoek om rioleering van het ge deelte van den Groote Hout- of Koningsweg, dat is gelegen tus- sdhen de Gildelaan en de grens der gemeente bij Wijk aan Zee en Duin Crediet voor hét betegelen van het gedeelte van het voetpad langs den Rijksstraatweg te IJmuiden, dat is gelegen tusschen de de Wetstraat en de Kerkstraat. J. Aankoop van grond te Santpoort ten behoeve van volkshuisvesting en verdeeling van de 295 te bou wen woningen over de verschillen de af deelingen der gemeente. I. Wijziging van het raadsbesluit van 27 Januari 1925, no. 10, inzake verhuring van tot het landgoed „Velserbeek" behoorende wonin gen en gronden. Happort en prae-advies op het voorstel van de heeren P. F. C. Roelse c.s. inzake vestiging van een school voor voorbereidend la ger onderwijs te IJmuiden. Wijziging der verordening op het openbaar bewaarschool-onderwijs en der verordening op de subsidi- eering van het bijzonder bewaar- schoolonderwijs. 13. Verweer tegen een hooger beroep van J. Bais te IJmuiden bij het Gerechtshof te Amsterdam van een vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, inzake toewijzing van een door de ge meente ingestelde rechtsvorde ring. 14. Wijziging der verordening op de heffing van een straatbelasting. 15. Refereeren aan het oordeel van den rechter in de zaak: firma Mor- *ren, Ommering en Co., P. van der Laan c.s. en de Algemecne Centr. Bankvereeniging voor den Mid denstand. 16. Verzoek van J. van Gameren en de N.V. Transport- en Automaat- schappij v/h. Gebr. Boon om eene jaarlijksche subsidie of uitkeering ineens met het oog op de aan schaffing van eene ziekenauto. 17. Intrekking van het raadsbesluit van 2 December 1924, no. 12 waar bij werd vastgesteld eene verorde ning tot regeling van de vergoe ding voor reis- en verblijfkosten. SCHOOLRAPPORTEN. „Een Causerie I. In een onzer vorige raadsoverzichtcn deelden me wede, dat in de nieuwe ver ordening op het lager onderwijs o.m. bepaald is, dat ieder kwartaal (dus 4 maal per jaar) aan de kinderen een rapport zal worden medegegeven, waaruit de ouders het gedrag, de vlijt en de vorderingen der kinderen kunnen zien. Tevens deelden wij mede, dat tot heden aan sommige scholen, o.a. aan school A, dit rapport slechts drie maal per jaar was medegegeven al of niet in afwijking van de toen bestaande ver ordening. Wij persoonlijk hebben tot voor kort groote waarde aan die rapporten ge hecht en doen zulks nog, zij het ook lichtelijk in mindere mate. Vooral voor de ouders, wier kinde ren niet voorbestemd zijn de school aan het einde van den leerplichtigen leeftijd den rug toe te keercn, kan het niet onverschillig zijn hoe de kinderen het op school maken en in welke vak ken ze uitblinken, middelmatig of zwak zijn. Wij kennen tenminste- tal van ouders, die met verlangen den dag tegemoet zien, waarop het schoolrapport zal worden medegebracht en met groote belangstelling de behaalde cijfers ver gelijken met die voor dezelfde vakken in vorige rapporten toegekend, omdat zij 't recht hebben de meeining te koes teren, dat de (behaalde cijfers een zoo nauwkeurig mogelijk beeld geven van de vlijt, het gedrag en den graad van ontwikkeling gedurende een bepaalde schoolperiode. En evenals over den hekeerden zon daar, zal er vreugde in het hart der ouders zijn, als zij gewaar worden, dat hun geliefd kind in een of meer vakken is vooruit gegaan; die vreugde minder groot zal zijn als er geen vooruitgang te bespeuren is, terwijl de gezichten ongetwijfeld lang zullen worden als achteruitgang over de geheele linie of in bepaalde vakken moet worden ge constateerd. Het schoolrapport is dus voor tien belangstellenden ouder een gewichtig document. Doch onmiddellijk voegen wij er de vraag aan toe of het zulks ook is voor de leeraren, die het opma ken, of dat zij beseffen, welke beteeke- nis de door hen toegekende cijfers voor de ouders hebben. Op gevaar af, dat men ons oordeel dat van een leek zal noemen, meenen we, dat er grond is om te vermoeden, dat het laatste niet altijd het geval is en dat ook het schoolrapport voor den leeraar niet die groote beteekeuis heeft, die een aantal ouders daaraan mëenen te mogen toekennen. Als dit vermoeden juist is, zouden wij zulks ten zeerste betreuren, omdat daardoor de waarde die men aan een rapport moet en mag stellen sterk zou dalen, temeer, omdat nu de tegenstand tegen de1 examen- woede gelukkig toeneemt, het rapport dikwijls als graadmeter voor de intel- lectueele ontwikkeling van het kind genomen wordt en ook veel juister kan dus behoort te zijn, dan een uit den aard der zaak oppervlakkig examen- onderzoek, waarop zoo vele invloeden, die met de wetenschap van het indivi du niets uitstaande hebben, invloed van beteekenis kunnen uitoefenen. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat bij sollicitatie naar een betrekking de eindcijfers van een school wordvm op gevraagd en hoe dan minder of meer gunstige eindcijfers voor één of meer vakken den doorslag geven hij de be noeming. Reeds op grond daarvan moet men aan die cijfers waarde kunnen hech ten en is het de plicht der leeraren, die zoo nauwkeurig en minutieus mo gelijk toe te kennen. Ditt geldt in zeke re mate ook voor de £jewone :scholen, waar de eindcijfers dUkwijls wan in vloed zijn op bevordering naar een hoogere klasse. Van zeer groote beteekenis is het daarom, le. welke graadmeter een leeraar aanlegt bij het toekennen van een cijfer, voor de door hem onderwe zen vakken, 2e. welke gegevens hij bij het bepalen er van raadpleegt, 3e. waarop deze gegevens berusten en 4e. of hij bij het toekennen van dé cijfers rekening houdt met invloeden buiten de school, doch ook in de school zelve, die van beteekenis kunnen zijn op het volgen van het onderwijs. Achtereenvolgens zullen we aan de ze vier punten een korte beschouwing wijden. Welke graadmeter legt een leeraar aan bij het toekennen van cijfers. Het spreekt in de eerste plaats haast wel van zelf, dat dit dikwijls een kwes tie van persoonlijke appreciatie is en de eene onderwijzer of leeraar hoogere eischen stelt, omdat op de gewone scholen, voor zoover ons bekend, daar voor geen bepaald systeem geldt. Ook persoonlijke invloeden en nei gingen kunnen daarin soms een woordje meespreken. Een onderwijzer, die een volgzame, gewillige leerling heeft, waarvan hij overtuigd is, dat de ze steeds zijn best doet (als er zulke zijn), doch moeite heeft om mee te ko men, zal allicht geneigd zijn we er kennen volkomen terecht zulks niet alleen te doen uitkomen in het cijfer voor gedrag en vlijt, doch mede allicht ook in het vakcijfer, eerder dan bij de lastige, nukkige, onhandelbare jon gen, die soms geheel verzuimt de hem opgegeven lessen te leeren, doch on miskenbaar de meerdere in intelligen tie is van den eerstgenoemde. Bij de eerste zal allicht bij twijfel bijv. tus schen een 5 en een 6, de schaal naar het hoogere cijfer overslaan en bij den tweede allicht naar het lagere. Is zulks het geval, dan kan men toch niet zeggen, dat het cijfer met juistheid de graad van kennis in eenig vak weer geeft. Een ander voorbeeld. Een speelsche leerling stelt, het leeren van zijn lessen tot het laatste moment uit; leert vlug en is goed van den tongriem gesneden. Het. zal hem niet moeilijk vallen zijn lessen goed op te zeggen, ofschoon de vluchtigheid hem parten kan spelen, en hij misschien even vlug het geleer de vergeet, als hij het in zich heeft op genomen. Een ander leerling, die met moeizamen ijver de lessen den avond te voren goed bestudeerd heeft; staat voor de klasse soms met een mond vol tanden, omdat hij „er niet op of niet uit kan komen-1 en zal den indruk maken geen zorg aan zijn werk be steed te hebben. Hoe moeilijk is bet nu niet voor den onderwijzer in deze ge vallen den juisten graadmeter aan te leggen en zal niet dikwijls de eerste betere cijfers bekomen dan de tweede, ofschoon do laatste intellect beter on derlegd kan zijn dan de eerste. Deze voorbeelden zouden met meer dere aan te vullen zijn, doch zullen we- om niet te uitvoerig te worden ach terwege laten. In dit opzicht kan voor leerlingen, die^onder dezelfde omstan digheden proeven van bekwaamheid moeten afleggen een examen een juiste graadmeter zijn, en wordt dit op de ge wone scholen naar we meenen gevon den in repetitiewerk, ofschoon ook daarbij de persoonlijke appreciatie van den onderwijzer sterk kan beïn vloeden. De Gymnastiek der Grieken. Het slot van de Grieksche lichame lijke opvoeding was tengevolge van het specialiseeren wel treurig te noe men; de eenmaal zoo in aanzien staan de Olympische Spelen, waar zelfs de tijdsrekening aan verhonden was, men sprak van het 2e jaar na de 6e Olym piade enz. 900 v. Chr. stonden de spelen reeds in een hoog aanzien en van 776 v. Chr. liggen ze geschiedkundig vast. 330 v. Chr. werd Olympia gebouwd, wat plaats bood aan 40.000 toeschou wers. Omstreeks dezen tijd begon het wedden en omkoopen van de Atlileten; groote sommen gelds werden door ste den aangeboden aan den athleet, die voor deze uit wilde komen. Handelin gen waar we in sommige sporten ook tegenwoordig niet heel ver meer van staan. Het gevolg was dat in 392 Kei zer Theodosis I de Olympische Spelen verbood, en Theodosis II de vernieti ging van de tempels en stadion liet volvoeren, waar gelijktijdig er een aardbeving belangelooze medewerking aan verleende. In 1829 is Olympia terug gevonden. Bij de opgravingen kwamen niet min der dan 130 groote beelden en een reuzenbedrag aan oude munten te voorschijn. En ook Olympia met hare tempels waren weer tevoorschijn gekomen. De Gymnastiek der Romeinen. De lichamelijke oefeningen namen bij de Romeinen niet zoo'n groote plaats in als bij de Grieken. Ze beant woorden de Gymnastiek als een nood- zakelijk hulpmiddel, ter verihooging der militaire weerbaarheid. Paardrij den, schermen en zwemmen werden ijverig beoefend. Daarnaast beoefende men in het leger loop-, spring-, werp en worsteloefeningen. Aan houten paar den werden springoefeningen gehou den, zoowel gewapend als ongewapend, alsmede het paalvechten. waarbij men houten zwaarden gebruikte. De Gymnastiek systematisch be oefend kende men niet. Slechts als heilgymnastiek om de nadeelige ge volgen van de afnemende weinig ge zonde levenswijze eenigermate te be strijden, komt zij voor. Ook de Romoi- men hadden hun openbare spelen in hot èircus of amphitheater. De 5-kamp werd er ook beoefend, evenals rennen te paard of met wagen. Voorts voor stellingen van land- en zeegevechten en gevechten tegen wilde dieren door misdadigers en vervolgde Christenen, welke ongewapend waren. Anderen konden zich tegen betaling voor een gelijk doel aanmelden en mochten dan gewapend optreden. De gladiatorengevechten werden ge houden door slaven, ter dood veroor deelden en ook vrijwilligers. Dit alles had niets van een middel tot volksopvoeding, zooals bij de Grie ken het geval was. Bij de Romeinen was het uitsluitend doel, als een vermakelijkheid van bedenkelijk soort C. F. S. Wordt vervolgd. van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen A^ A Jk hoest en verkoudheid M beproefde TABLETTEN iWliiB.ÜI (n origineele doozen a 65 en 45 Cts. 'mHilllllillllll1lilHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIllllllllHllllllllllllllimilllllllllHllllllHIIIIIIIHIlllllllHlllllll.ll PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Men verzoekt ons te verwijzen naar de advertentie in dit blad, waarin .de opening aangekondigd wordt van Brunting's Warenhuis, hetwelk ver plaatst is van de Huygenstraat naai de Kanaalstraat hoek Oranjestraat. Zes jaren heeft, de heer Brunting zijn zaak in de Huygenstraat gehad en heeft nu een pand betrokken dat eeni- ge jaren leeg heeft gestaan, waardoor de aanblik van dit punt van de Ka naalstraat weer heel wat vroolijker aanzien heeft gekregen. De zaak zal zeker niet alleen kijkers maar ook koo- pers trekken. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met inhoud, een beursje met inhoud, een kinderhand schoen, een kindertaschje, een man- Itelceintuur, een cigarettenkoker, eer: armbandje, een kinderhandschoen, een dop van een auto, een kinderschoentje, een taschje met inhoud. Door de afd. Velsen van de Ned. Vereen, tot bescherming van dieren wordt op Woensdag 11 Maart een ver gadering gehouden in het gebouw voor Chr. Belangen alhier. Na de huishou delijke vergadering zal in-een openba re bijeenkomst de algemeene inspec teur der Vcreeniging, de heer Ennik, een lezing met lichtbeelden houden over „Lief en leed in de dierenbescher ming". Naar men in de advertentie kolommen kan lezen biedt het Nutsde- partement aan zijne leden weer een be- belangwekkenden avond aan door de vertooning van de film van de Bataaf- sche Petroleum Mij. De groote Koninklijke Petroleum Mij. heeft van haar bedrijf in Indië en in de wereld een schitterende film laten maken, welke in enkele plaatsen van ons land en in enkele groote steden in het bui tenland aan een kleine kring van ge- noodigden is vertoond. De „Bataaf- sche" heeft thans deze film aan ons Nuts-Departement afgestaan voor een vertooning op Vrijdag 13 Maart. De Bibliothecaris der Maatschappij, de hr. Dr. Voogd, zal de film toelichten, ter wijl ook ander technisch personeel voor de goede verzorging meekomt. De duur van deze film is ongeveer 3 uur. Dit verwondert ons niet. Immers de Kon. Nederl. Petr. Mij. is een reusach tig wereldbedrijf. Overal met haar een kijkje te nemen zal een lange interes sante reis worden..Waar deze film dan ook is vertoond, is zij met de grootste aandacht van begin tot einde gevolgd, "het is een boeiend schoon geheel. Ze ker ook voor menigeen, die in Indië is geweest of straks zijn toekomst in In dië gaat zoeken, zal het zeer belang wekkend zijn met dit land en dit be drijf kennis te maken. Wie zich nog de schoone film herinnert, welke het Nutsdepartement de vorige maand aan zijn leden en genoodigden aanbood, zal ook deze willen zien. Het is gelukkig dat het Departement het ook voor niet-leden mogelijk maakt deze voor stelling bij te wonen. Wij vernemen ook nog dat des middags de leerlingen van de R. I-I. B. S., de Visscherijsohool en de hoogste klassen der Lagere Scho len in de gelegenheid zullen worden ge steld met deze film kennis te maken. VELSEN Een paar honderd meter ten oos ten van de stoomponten is Woensdag avond een der volgeladen zandbakken van een sleep naar Amsterdam, gezon ken. Een baken wijst de plaats van hel ongeluk aan. Men is thans genoodzaakt oen tweetal nieuwe kettingen voor de st oompont „Velsen'1 te gebruiken, daar, wat nog niet gebeurd was, een schalm ongeveer in het midden gebro ken is. Gewoonlijk was het de sluit- sehalm, die brak en dan was reparatie voldoende, nu echter moeten bet twee volkomen gelijke nieuwe kettingen zijn, daar 1 nieuwe en 1 oude de pont scheef zouden laten gaan. De lieer Jb. Boogaardt sigaren winkelier te Wijkeroog heeft den 4den prijs behaald in den etalage-wedstrijd, uitgeschreven door de N.V. Tabaks industrie v. h. Gebr. Philips te Maas tricht. Door den Kennemer Kegelhond zullen wedstrijden gehouden worden op 7 cn 8 Maart a.s. te Santpoort in ca fé „Klauwers" en op 14 en 15 Maart te Beverwijk in de K. S. A., telkens 's avonds van 7 tot 11 uur. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Velsen cn de daaronder ressorteerende hulppost- kantoren werd gedurende de maand Februari 1925 ingelegd f 18795.35, te rugbetaald f 15361.06. Het laatste door dat kantoor uitgege ven hoekje draagt, het nummer 8456. DRIEHUIS. Aanrijding. Op den Duin en Kruidbergerweg heeft een aanrijding p'aats gehad tusschen een autobus en een met paard bespannen wagen. De wagen die. naar de N. Hl. Ct. meldt, een vracht van 4 ton gasbuizen vervoerde reed op het midden van den weg. De autobus van V. en W. die een dienst onderhoudt tusschen HaarlemIJmuiden. nam de bocht, zonder signalen te geven. De zwaar beladen wagen kon niet spoed'g genoeg uitwijken zoodat een aanrijding onvermijdelijk was. Het linkervoorwiel van de bus werd vernield en de as verbogen. De auto dompte voorover. Eenige passagiers kwamen ge lukkig met den schrik vrij. Door de politie van Driehuis werd proces verbaal opgemaakt tegen den bestuurder der autobus wegens het niet geven van signalen en tegen den bestuurder van den wagen terzake het niet tijdig uitwijken. SANTPOORT Hedenavond vervult het Tweede Kamerlid Suze Groeneweg in het ge bouw Enot een spreekbeurt voor de S. D. A. P. Zij heeft tot onderwerp geko zen: „Waarop wacht gij?'1 De melkprijs is alhier met één cent per liter verlaagd. Desondanks betalen we toch nog 18 cent per liter. Donderdagavond had het bestuur van de afd. Santpoort van den Bond voor Staatspensionneering een bijeen komst georganiseerd voor haar leden en introducé's. Zij had zich daarvoor de medewerking verzekerd van de de- clamatrice Mej. Joh. E. Kroes uit Koog a. d. Zaan. De bijeenkomst werd geopend dooi den heer Cornegge, die er z'n spijt over uitdrukte, dat de zaal van „de Weyman" niet voller was. Daarna was het woord aan Mej. Kroes. Deze had als nummer één op haar program ge plaatst „Het Diakenhuismannetje'1 van Hildebrand. Waar het een avond van den Bond voor Staatspensionnee ring gold, kon deze keus niet anders dan een gelukkige worden genoemd. Mej. Kroes kon dan ook hiermede haar eerste succes boeken. Maar nog groo- ter succes had zij met „Het Jurkje" van Fr. Coppeé. Vooral het vrouwelijk deel der aanwezigen trof zij tot diep in 't hart. Verder declameerde Mej. Kroes nog: ,,'n Bof"„ Barbertjes portret", „De Brand in de mijn", „De Schippers knecht" en „Isaak voor de „Nacht wacht". Nog voor de pauze hield de heer K. Steyn van Beverwijk een propaganda- rede, waarin hij op de bekende gron den het nut en de noodzakelijkheid van premie-vrij staatspensioen be toogde. Een en ander zou afgewisseld wor den door een strijkje. Waar de pianist echter plotseling verhinderd was, kon zulks niet doorgaan. De heer Joh. de Haas stelde zich nu welwillend be schikbaar en zong onder groote aan dacht, zich zelf begeleidend, een aan tal liederen. Na afloop was er gelegenheid tot het maken van een dansje.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5