ORGAAN VOOR D No. 38 Zaterdag 14 Maart 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT »l BEKENDMAKING drankwet. >n iurgemeester en wethouders der ge- te ent e Veisen brengen ter openbare teinis, dat op 4 Maart 1925 bij hen is alekomen een verzoekschrift van het at:. Kerkbestuur te IJmuiden, om ver is- voor den verkoop van alcoholhou- at.den drank anderen dan sterken n-nk in de navolgende localiteit: het ronaatsgebouw, gelegen aan de Ma traat aldaar. innen twee weken na de dagteeke- g dezer bekendmaking kan een enn- tegen het verleenen van dit ver- schriftelijk bezwaren bij burge de sster en wethouders inbrengen. iol eisen, den 10 Maart 1925. en èrgemeester en wethouders voorn., secretaris, de burgemeester, deiOSTELIJK. RIJKE NS. UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. ,n. rstel van het lid van den gemeeir- ,el ad, den heer D. F. G. Schilling, tot n stelling van een gemeentelijken |(j. dienst voor maatschappelijk an hulpbetoon. ierover schrijven B. en W. aan den ag 1 het volgende: U werd den 24 Februari j.l. in ad handen gesteld om' advies het bo- jenoemd voorstel, opgenomen in eenteblad no. 36 van 1925. Blijkens ke toelichting wordt het \oorstel ge sp. omdat tot heden, zoowel de ge lde armlastigen, als de valide ar iër ers, op dezelfde manier worden ?n-tndeld. Dit nu is onjuist en hier- an' worden de gronden welke, blij- de toelichting, tot bet doen van on voorstel geleid hebben, daaraan iOmen. Bij raadsbesluit van 26 Fe- 1924, no. 5 is besloten, dat zij ng werken kunnen en niet aan het ngc gesteld worden, zullen worden eMrsteund door de raadscommissie ke productieve werkverschaffing, het laats van door de burgerlijke arm- be-aren. Deze commissie is den 15 un-rt 1924 tot uitvoering van dit sbesluit overgegaan, zoodat se- dien datum de zoogenaamde va- arbeiders zich niet -meer bij de 24. besturen vervoegen. betreft de uitkeeringsbedragen georganiseerden, werd na een U.erentie met den IJmuider Be- rdersbond, door de raadscommis- len 6 Januari 1925 aan dien bond •r meer het volgende bericht: Vat 'aangaat de aan georganiseer- eventueel te verleenen steun mer wij U op, dat er bij ons in 't alge- £een bezwaar bestaat de door U emde bedragen toe te kennen, vel wij er bezwaar tegen hebben voor alle bondsleden te binden, n wij, wanneer ons verzoeken va'n sleden om steun bereiken, zooveel lijk met de door U aangegeven igen rekening houden. Wanneer Destuur eener bondsafdeeling ons 111 verzoekt, zijn wij bereid de aan sleden toe te kennen steunbedra- door tusschenkomst van den door afdeelingsbestuur aan te wijzen jon, te doen uitkeeren. Het lijkt niet juist de uitkeering te doen 'te- uwe tusschenkomst, omdat dan len chtstreeksche aanraking van den sJ'unde met den betrokken, bond °Je szins verloren gaat." l™e door den IJmuider Bestuurders- le" voor de georganiseerden ge- 01J'jde uitkeeringsbedragen zijn door op één enkele uit- ®ej3ring na, waar redenen beston- afwijking, steeds toegekend. iPnDrdat de raadscommissie een con- be-jr tot hare beschikking heeft en °P*iauwiettend toezicht uitoefent op e^gidersteunden is verzwijging of te >on opgave van verdiensten tot een num beperkt. Bij het opzettelijk oprekken van onjuiste opgaven Le-t de steun onmiddellijk ingetrok- age tijd >r een wijziging van den bestaan- oestand achten wij geen redenen ezig, waarom wij U dan ook ad- dei'ren Tiet voorstel van den heer ide ling niet aan te nemen. e1^ ijziging der verordening op de tot van eene straatbelasting. lieten W. schrijven hierover aan den In de raadsvergadering van 16 Oc tober 1923 werd besloten tot wijziging der verordening op de heffing van ecne straatbelasting (zie gemeenteblad no. 161 van 1923). Bij Uw besluit van 12 April 1924, no. 12 werd hierin, naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten dezer provincie, wijziging gebracht. Deze wijziging heeft de bedenkingen van dit college tegen bet standpunt dat de straatbelasting is eene alge- meene belasting, ook toepasselijk op perceelen, gelegen aan rijkswegen, niet kunnen opheffen. Daarmede stemt thans ook in de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw. Naar zijne meening zijn alleen in de belas ting te betrekken die perceelen, welke gelegen zijn aan openbare landwegen, die door de gemeente worden onder houden, verlicht, enz. Echter bestaat er geen bezwaar tegen om eene heffing te doen plaats hebben terzake van het genot van tegel- of klinkervoetpaden langs rijkswegen. In het terzake vast te stellen tarief zal evenwel tot uitdrukking moeten ko men de meer of mindere zorg die de gemeente aan deze werken besteedt. In verband hiermede stellen wij U voor een concept-besluit vast te stellen. De gevoerde correspondentie is bij de stukken gevoegd. De commissie van bijstand' voor de financiën adviseert gunstig. VAN DEN WACHTTOREN. Een oordeel over het tegenwoordige Rusland. Er wordt tegenwoordig veel geschre ven over de toestanden in de Drent- sche venen. Om daar het fijne van aan de weet te komen, zou men zeker min stens zes weken allerlei autoriteiten en velen uit de bevolking zelf moeten spreken, van dorp tot dorp trekken, werkgevers en werknemers ondervra gen, de ontwikkeling van het veenbe- drijf met zijn al te sterke uitbreiding in de mobilisatie jaren nagaan en vele geschriften en officieele stukken be- studeeren, die op deze aangelegenheid betrekking hebben. Dan pas zou men recht hebben, om mee te spreken en min of meer een deskundige zijn. Vergelijkt nu eens op de wereldkaart het stipje, dat de Drentsche venen aan duidt, met de reusachtige republiek Rusland. Wie daar op onderzoek uit gaat, heeft eenige jaren noodig, voor dat bij zich een eigen meening kan vormen. Men zou eerst de Russische taal moeten leeren, wat zeker een jaar studie vereischt, men zou vrijen toe gang moeten krijgen tot alle lagen der bevolking en niet alleen met de regee- ringspersonen en vrienden 'spreken. Men zou een berg literatuur over de Sovjetrepubliek moeten doorworstelen en dan nog zou men het als een waag stuk beschouwen niet een genoegelijk schetsje, niet een fel partijdige bro chure maar een alzijdige, onpartijdige en diepgaande studie te leveren over het nieuwe Rusland. Afgevaardigden uit de Engelsche Ar beidsparty zijn zes weken in Rusland geweest, ze hebben daar voortdurend de hulp van een tolk noodig gehad, zij zijn daar rondgeleid door gidsen, aan gewezen door de regeering, ze hebben gegevens ontvangen van officieele zij de. Ze hebben Rusland gezien, zooals de communisten het graag wilden, maar niet het Rusland, zooals het is. Een paar hunner kwam zeer enthousi ast terug en het rapport der afgevaar digden bevat een over het algemeen op timistisch oordeel, waarvan we ech ter niet veel waarde kunnen hechten. Het is echter niet mogelijk, om een gezelschap door een straat te leiden, waarvan de helft der huizen platge brand is en hun wijs te maken, dat daar alles in orde is. Zoo is het den En- gelschen afgevaardigden ook in Rus land gegaan; zij hebben wel moeten zien, dat het communisme er ook veel ellende en wanorde heeft gewrocht. In het rapport wordt- gesproken van het goed-gedisciplineerde en uitgerus te roode leger. Inderdaad schijnt Rus land zich militair hersteld te hebben en het communisme steunt daar op het zwaard. Het familieleven onder het proletari aat heeft zich, volgens het rapport, zeer weinig ontwikkeld. Dit is niet al- Voor allen die sukkelen met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeerta- bletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de min ste kramp. Doos 60 ets. Bij apoth. en drogisten. 308 leen een gevolg van de slechte woning toestanden maar vooral van de levens wijze, waaraan de sovjetregeering de arbeiders went. In een gezelschapslo kaal gebruikt de arbeider met vrouw en kinderen den maaltijd, studeert bij en houdt hij zijn politieke bijeenkom sten. Een groot aantal huizen is door de inbeslagneming in een hopeloozen toestand van verval gekomen. De staking is alleen als uiterste mid del van protest tegen de staatsmacht geoorloofd. Een groot deel der indu striearbeiders is naar het land ver huisd. Wat het salaris betreft, is de Russische arbeider er beter aan toe dan voor den oorlog. De vrije politie ke meeningsuiting wordt niet geduld. De nieuwsbladen zijn organen der communistische partij. Openbare dis cussie van niet communistische perso nen wordt alleen toegelaten, als de grondslagen van het sovjetbewind niet aangeraakt worden. De landelijke be volking gaat schrikbarend achteruit. Verwaarloozing van de hygiëne en net heid wordt als de voornaamste oorzaak genoemd. De bevolking op bet land is de laatste acht jaar met 15 millioen ge daald. In '24 werd 15 minder graan geoogst dan in '23. I Een ding blijkt uit het rapport wel heel duidelijk en dit is ook geen nieuws; er is waarschijnlijk geen staat ter wereld, waar minder vrijheid is dan in Rusland. Ook al zou er stoffe lijke vooruitgang zijn, wat ook nog be twijfeld moet worden, kan deze het ver lies in vrijheid niet vergoeden. Beter een dunne boterham in vrijheid- dan een dikke in slavenbanden! Sombere voorspelling voor den landbouw. De Frieschè Mij. van Landbouw heeft al eens gewaarschuwd tegen te hooge prijzen en huren van liet land. Maar het heeft niet veel geholpen en er bestaat zelfs kans, dat dis stijging l nog zal toenemen. De heer J. Wuite, voorzitter dezer Mij. heeft in een ver gadering in Leeuwarden een sombere voorspelling uitgesproken over den landbouw. De gunstiger uitkomsten van '24 dan van '23 stemmen ook onge rust, daar deze die stijging in de hand werken. De industrie heeft den ergsten malaisetijd achter den rug, waar de ergste tegenslag voör den landbouw zal nog moeten komen. De goede uit komsten van '24 verklaarde de beer Wuite uit den vraag naar onze boter en kaas. vleesch en groenten enz. in Duitschland. Dat deed de prijzen stij gen. Maar die stijging zal niet blijven. En toch is daarmee rekening gehouden bij bet koopen en huren van land. Het heele platteland, in liet bijzonder do landarbeiders zullen den tegenslag voelen, zelfs de eigenaars er niet zon der kleerscheuren afkomen. Het is wel merkwaardig, dat de kranten, die deze sombere voorspel ling meedeelden, tevens berichtten, dat er in Duitschland Stemmen op gaan, om onze dure landbouwproduc ten te weren. Gaat Duitschland de grens voor onze producten sluiten of den invoer bemoeilijken door hooge rechten, dan vallen er voor den land bouw zeker harde klappen. Voorzich tigheid bij koopen en inhuren van grond is daarom zeer aan te bevelen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het verbouwen van een perceel ter vergrooting van de zaak van den heer M. G. van Praag in de Prins Hen drikstraat, is opgedragen aan de hee- ren Cupido Dalmeyer alhier. VELSEROORD. Woensdagmiddag had op de Alg. Begraafplaats te IJmuiden onder zeer groote belangstelling de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk over schot van den heer J. J. de Bruin, hoofdagent van politie, laatstelijk postcommandant alhier. De begrafenis was zeer plechtig en had plaats met corpseer. I)e lijkbaar werd gedragen door de agenten, die te Velseroord dienst doen, terwijl de hoofdagenten fungeerden als slippen- dragers. In den stoet gingen de burge meester van Velsen, de heer 11. G. Rij- kens, het raadslid, de heer D. F. G. Schilling, de commissaris van politie, bijkans het geheele politiecorps van Velsen, de brigades IJmuiden en Be verwijk der Rijksveldwacht, de briga de Beverwijk der Kon. Marechaussee en deputaties van het politiecorps te Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. Toen de kist in de groeve was neer gelaten, nam de commissaris van poli tie, de heer D. de Ridder, het woord. Deze zeide te spreken namens den bur gemeester, namens het politiecorps en de deputaties van andere politiecorp sen. Spr. zeide op verzoek ook te spreken namens den burgemeester van Arkel en Kedichen, waar de overledene kor ten tijd is werkzaam geweest, maar waar hij zich de achting van ieder wist te verwerven. De commissaris noemde den overle den kameraad» een goed, ijverig en be gaafd politieman, die veler waardee ring genoot. Ook in deze gemeente heeft de hoofdagent de Bruin getoond een bekwaam politieman te zijn. Als corpslid was hij een goed kameraad, voor spreker was hij een plichtge trouw ambtenaar, die zijn vertrouwen bad. Midden in zijn arbeid heeft God hem weggenomen, zeide spr., maar hij zal in onze herinnering voortleven, Spr. bracht een laatste eeresaluut aan den overleden kameraad, waarop alle aanwezige politiemannen mede het saluut brachten. Namens de Alg. Ned. Politiebond sprak de heer Breedveld, die zeide den overledene gekend te hebben als een man vol toewijding voor zijn ambt en die toonde een goed begrip te hébben, hoe hij moest staan tegenover de maatschappij. Tenslotte voerde Ds. W. Kroese. Ned. Ilerv. predikant alhier, het woord, die wees op de broosheid des levens en op de sprake, die er uitgaat van dit graf. j Vele kransen, o.a. van het politie corps, werden op het graf gelegd, na dat in het graf bloemen waren ge strooid. Een broeder van den overlede ne dankte voor de groote belangstel ling. De school voor Chr. Volksonderwijs. Woensdagmiddag had vanwege Ge- dep. Staten in het gebouw der Provin ciale Griffie te Haarlem de openbare behandeling plaats van het raadsbe sluit van 30 September 1924, houdende beschikking op een door het bestuur der Vereen, voor Chr. Volksonderwijs alhier ingediende aanvrage, benevens het daartegen ingediende beroepschrift Dit beroepschrift was ingediend door bestuursleden van de afd. Velseroord der Vereeniging Volksonderwijs. Aan wezig was o.a. de secretaris, de heer Y. J. Reitsma. Voor adressanten trad op de heer W. van Diessen te Amsterdam, oud-lid van Prov. Staten van Noord- Holland. Burgemeester en Wethouders van Velsen waren niet vertegenwoor digd, maar hadden een schriftelijk rap port ingezonden. De heer van Diessen lichtte het be zwaarschrift toe. In den raad is deze door een voorstander van het bijzonder onderwijijs een onverkwikkelijke ge schiedenis genoemd. Spr. zegt het daarmede eens te zijn. De heer Ver meulen heeft gezegd, dat dit mede te wijten is aan B. en W., omdat deze niet mochten nagaan of deze handteeke- ningen wettig waren. Een ander raads lid ging zelfs nog verder. De heer van Diessen noemde dit onjuist en zeide t dat in de memorie van antwoord op de Staatsbegrooting voor 1925 anders is gezegd. De voorzitter van Gedep. Staten merkte hierbij op, dat het college al meermalen heeft uitgemaakt, dat dit onderzoek van B. en W. wel mag t plaats hebben. De heer van Diessen geeft dan een i uiteenzetting van de zaak en zegt dat er na het onderzoek 56 kinderen waren overgebleven. Toen is een aanvullings- I lijst ingediend, waardoor het getal op j 62 kwam. De heer van Diessen betwist 1 de rechtmatigheid: van deze aanvul lingslijst en wijst op andere besluiten, bepalende dat bij do eerste aanvrage een lijst met een voldoend aantal kin deren moet worden overgelegd. Spr. meent dat B. en W. hadden moe ten constateeren, dat er maar 56 kin deren waren en dus hadden moeten ad- viseeren om de medewerking niet te verleenen. Maar zelfs aannemende, dat er 62 kinderen zijn, wil spr. dit getal nog onder de loup nemen en treedt dan in finesses daarover. Spr. wijst dan op de geruchten, die er gingen en die meer waren dan geruchten, want de mus- schen tjilpten het van de daken, dat kinderen van de Chr. school werden af gehaald en op de openbare school ge daan, met het kennelijk doel die later op de Hervormde school over te doen. In een ingezonden stuk in de IJmuider Courant werd daarop gewezen dooi den voorzitter van de Chr. Nat. school. Tenslotte zegt spr. dat adressanten meenen dat het wettig aantal kinderen niet is 62, maar 58 en dat op grond daarvan het raadsbesluit moet vernie tigd worden. De voorzitter van Gedep. Staten zegt dat de kwestie van ééne handteekening toch anders is, als de heer van Dies sen voorstelt. De voorzitter zegt dat Ge dep. Staten alleen hebben na te gaan of die handteekening voldoet aan de eischen der wet. De voorzitter wijst er adressanten nog op, dat het bestuur van Chr. Volks onderwijs bij vernietiging van het raadsbesluit, toch met een nieuwe aan vrage zou kunnen komen. Hierop werd de openbare zitting ge sloten. Bij de Woensdagmiddag ten over staan van notaris Boerlage gehouden verkooping, werd een woonhuis met. werkplaats aan den Velserduiner- buurtweg 330 gekocht door de N.V. Exploitatie Mij. Velseroord voor .f 4140. Een winkelhuis aan de Kalverstr. 53 werd gekocht door den heer D. Tack te IJmuiden voor f 2650. VELSEN Ambachtsonderwij s. Wij ontvingen van de Vereeniging voor Ambachtsonderwijs in Kennemer- land het jaarverslag over 1924. Het ledental bedroeg op 31 Decem ber 190 tegen 187 het vorige jaar. Van deze 190 waren er 28 donateurs en 47 begunstigers. Het bestuur is thans als volgt sa mengesteld: D. Bais Jz. IJmuiden, voorzitter; C. Luchsinger, IJmuiden, vice-voorzitter; J. D. B. Olie, Velsen, secretaris; C. A. Zwager, Beverwijk, penningmeester; J .C. Dunnebier, IJmuiden; D. van Rooyen, Velseroord, Ir. J. H. Telders, Beverwijk, J. E. Slui ters en Ir. K. H. Tusenius, gedelegeer den der gemeente Velsen. Door het overdragen der Nijver heidsavondschool der gemeente Vel sen aan het bestuur der school, werd de naam der Vereeniging gewijzigd in „Vereeniging voor Nijverheidsonder wijs in Kennemerland.'' De houten vloeren in de barak te IJmuiden werden vervangen door ce menten tegels. Het bestuur geeft in het verslag zijn groot misnoegen te kennen over de baldadigheid der IJmuider jeugd. Gedurende de Paaschvacantie werd wederom een groot aantal glasruiten in het school gebouw vernield, welker vernieuwing natuurlijk hooge kosten met zich bracht. Het aantal leeraren moest met één worden uitgebreid en bedraagt nu 12. Het aantal leerlingen op 1 Januari 1924 bedroeg 151, waarvan in Maart 30 leerlingen een getuigschrift ont vingen. Toegelaten werden 71 leerlin gen en tusschentijds 9. Er vertrokken tusschentijds 43 leerlingen, zoodat er op 31 December 158 leerlingen waren. Het verslag vermeldt een lijst van geschenken, die de Vereeniging van fabrieken en firma's mocht ontvangen. Bedorven vleesch. Door den keuringsdienst en de poli tie is bij den slager W. J. B. een hoe veelheid vleesch in beslag genomen, die niet gekeurd was dóór den keu ringsdienst. Een gedeelte van het vleesch verkeerde in bedorven toe stand. Tegen B. werd: proces-verbaal opgemaakt.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1