jmuiier Courant irdag 14 Maart 1925. 2e blad. predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN ned. herv. kerk lurDs. J. H. Ledeboer van Amsterdam. iur: Ds. Kroese, van Velseroord. UGDKERK (Koning Willemshuis) lur: De heer Tismeer. iterdagavond 8 uur: Bidstond. Joopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. 0 uurDs. W. Luikinga. geref. kerk. lurDs. Joh. Jansen, lurDezelfde. i chr. geref. kerk. f.-urDs. T. A. Bakker, turDezelfde. angelisatie hoogeberg dagmorgen 10 uur: Samenkomst, dagmiddag 12 uur: Zondagschool, dagavond 7.30 uurSamenkomst. I derdagavond 8 uurBijbelbespreking, jreker: B. Jenninga. Toegang vrij. msdagavond half achtMeisjeskrans. VELSEROORD. ned. herv. kerk lur: Ds. W. Kroese. lur Ds. T. J. van Oostrom Soede van IJmuiden. 6 geref. kerk. :ur: Ds. O. J. Wissink. urDezelfde. VELSEN ned. herv. kerk ;urDs. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. geref. kerk. Siur: Ds. J. D. Boerkoel. uurDezelfde. SANTPOORT. i ned. herv. kerk urProf. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. lokaal bethel. uur uur evangelisatie. iurDs. van Oostrom Soede te IJ muiden. lurDs. Erdman te IJmuiden. BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente. 1 lurOeen dienst. ur: Ds. van Calcar. F SCHOOLRAPPORTEN. „Een Causerie". II. h )orop stellende, dat wij vast overtuigd 0 dat bij een consentieus leeraar per- ^ilijke antipathie of sympathie, tegenover leerlingen, vriendschap of bloedver- ischap voor of met de ouders absoluut medespreekt, is 't toch van voldoende dat de eene leeraar milder is in 't antennen van punten dan de ander; dat bijv. s»n voor eenzelfde graad van ontwikkeling r 8 zal toekennen, waarbij een ander lar een 7 zal geven. Het onderscheid 'in weegt niet zoo zwaar, omdat het *'te cijfer ook als „goed" beschouwd if, ook door'de ouders, al zullen deze aard liever achten dan zevens zien. eker wordt het als de grens van vol of niet voldoende bereikt wordt, aanwordt het cijfer 5, dat naar we meenen, WS5h officiëele rapport de graad „twijfel* g" aanduidt, door sommige leeraren vod als „voldoende" beschouwd, terwijl variulks voor de ouders die waarde niet dfgenwoordigt. wiO beklaagde zich eens een ouderpaar einde van een ouderavond over n v'olgende feit. n leerling had gedurende een leerjaar na; zeker vak steeds goede cijfers gehad, nnasrend tusschen zevens en achten en )W{met het cijfer 8 voor zeker vak ver- 'd naar een hoogefe klasse, waarbij de s voor dat vak van leeraar veranderde. vaniiet eerstvolgend rapport werd door 0p nieuwen leeraar voor dat vak een 5 zusikend en de ouders waren daarover rnayerdrietig en vroegen daarover onze ling. Wij hebben hen voor informatie vo;den betrokken leeraar verwezen, die r ovila.r wij hopen heeft kunnen bevredigen. i ffh'er nu Keen voorbeeld van het aan win van zeer verschillende graadmeters, K al moge bedoelde leerling in het ^ye jaar niet zoo goed mede gekund ,s n'e* *e veronderstellen, dat mt^ciaal in dat vak zoo achteruit gegaan zijn dat een daling in cijfers van 8 voetstoots te aanvaarden zou zijn. n nog sterker geval werd ons onder 3gen gebracht, n.l. dat eenzelfde leer- sHO die met het cijfer 8 voor zeker vak fing naar een hoogere klasse, van ïlfden leeraar op het nieuwe rapport datzelfde vak een 5 ontving. Had nu eerling aan het einde van de vorige 5 het hoogtepunt van zijn kunnen kt? Had de leeraar aan het einde van eerjaar een milde bui en aan het einde van het eerst daaropvolgende kwartaal een schriele of was de leerling in werkelijkheid in dat vak zoo ernstig achteruit gegaa:>. (Schoolverzuim had naar wij informeerden niet plaats gevonden). Gold het hier een geheugen vak vaderlandsche of alge- meene geschiedenis of aardrijkskunde, dan zou de leerling geheel de schuldige kunnen zijn doordien hij in het eerste kwartaal van het nieuwe leerjaar weinig of niets had uitgevoerd, Zulks was echter ook niet het geval. De vraag van de ouders was zeker gewettigd of in deze gevallen de juiste en eenzelfde graadmeter was aangelegd, zij het dan ook rekening houdende met de moeilijker eischen in het volgende leerjaar. Ook wij konden moeilijk aannemen, dat de algemeene wetenschap van den leerling zoo hard was achteruitgegaan, dat het groote verschil in cijfers aannemeiijk ie maken was. Vraag 2 luiddeWelke gegevens raadpleegt de leeraar bij het bepalen der cijfers Vergissen we ons niet, dan worden door vele leeraren en onderwijzers de cijfers toegekend bij het algemeene repetitiewerk tot basis genomen voor het vaststellen van het eindcijfer door toepassing van het ge middelde. Ofschoon ook hier persoonlijke appreciatie van hoeveelheid kennis haar invloed kan en zal doen gelden, za! deze basis moëilijk door een betere vervangen kunnen worden. Volmaakt of onfeilbaar zal men ze echter moeilijk kunnen noemen. In de eerste plaats niet, omdat het maken gedurende geruimen tijd van proefwerk tot bepaling van eindcijfers iets krijgt van een langdurig examen en de kinderen in êen eenigszins nerveuse stemming kan brengen en in de tweede plaats niet, omdat juist in die periode veel huiswerk wordt opgelegd, waardoor het moeilijk wordt voor een kind zich op zijn best voor te doen. Alvorens uiteen te zetten hoe naast de cijfers van proef welk volgens onze bescheiden meening nog andere gegevens zijn te raadplegen, willen we eerst wijzen op een bepaald systeem van sommige leeraren en wij noemen de onderwijzers, die toch ook leeraren zijn daarbij in een adem, waarmede wij ons niet kunnen vereenigen. Dat is het systeem van opklimming. Er zijn leeraren, die inderdaad uit een paeda- gogisch oogpunt meenen, dat men bij den aanvang van een leerjaar op de eerste rapporten met lage cijfers moet beginnen, om successievelijk op te klimmen toi hoogere, naar gelang het leerjaar vordert en, natuurlijk indien de vorderingen van den leerling dit gedoogen. Het staat ook wel aardig op het rapport en het geeft tevens, zij het dan onbedoeld, den indruk, dat de leerling langzamerhand bij een be paalden leeraar zoo vooruitgegaan is. Wij verdenken de leeraren natuurlijk niet van deze kleine ijdelheid, maar zouden er toch den voorkeur aan geven, dat ook reeds bij het eerste rapport den meest juisten graadmeter werd aangelegd, op gevaar af, dat het in denzelfden of in dalenden lijn voortgaat. Stijgt de iijn zooveel te beter. Ook zijn er, naar men ons mededeelde, leeraren, die over zoovee! observatiever mogen beschikken en zoo'n benijdens waardig geheugen hebben, dat zij zonder aanteekeningen te maken of proefwerk op te geven, den leerling naar zijn juiste waarde weten ie schatten en zonder hulp van andere gegevens een eindcijfer kunnen vaststellen. We behoeven zeker niet te zeggen, dat wij, ondanks het groote respect en de waardeering' die wij voor een goed leeraar in het algemeen en voor dezulken als boven genoemd in het bijzonder heb ben, dit systeem toch niet aanbevelens waardig achten, als is het voor zoo'n begaafden onderwijzer wel zeer gemakkelijk. Zoude het geen aanbeveling verdienen, indien tenminste de leeraren daarvoor over voldoenden tijd en gelegenheid beschik ken om bijv. regelmatig in afzonderlijke cahiers of op aparte bladzijden de cijfers aan te teekenen, die voor het dagelijksch schoolwerk worden toegekend om uit die cijfers met daaraan toegevoegde cijfers voor het proefwerk het gemiddelde cijfer vast te sfeilen. We weten niet zeker of dit praktisch uitvoerbaar is bij de tegenwoor dige kiassensterkte dunkt ons nog van wel doch ontegenzeggelijk zou men daarvoor een juister beeld krijgen, omdat de tijden van meerdere en mindere gedïs- poneerdhéid dan dooreen genomen kun nen worden en niet alleen bijv. de meer of minder gunstige tijd waarin het proef werk moet worden gemaakt domineert. Opdat wij niet van betweterij betichtzullen worden, stellen wij slechts de vraag. Oelijdelijk hebben wij bij onze korte be schouwing over vraag 2 tevens daarin op genomen vraag 3, n.l. Waarop berusten de gegevens, welke dienen tot vaststelling van rapportencijfersen willen nog een kort woord wijden aan vraag 4Of ook rekening wordt gehouden met invloeden buiten en in de school zelve. Met invloeden buiten de school bedoelen wij in hoofdzaak het milieu, waarin schoolgaande kinderen leven en werken. Een harde vader of een harde moeder, een twistende of een liefderijke omgeving; on verschillige of belangstellende ouders en vooral niet te vergeten, intellectueel onder legde ouders, die veel voor de kinderen kunnen doen of minder ontwikkelden, voor wie alles wat het kind boven de 5e of 6e klasse leert abrakadabra is. Of het kind leeft in een drukke of in een kalme omgeving. Of het een goede leergelegenheid thuis heeft Al deze factoren oefenen hun invloed uit op het leeren en als deze factoren alle in ongunstigen zin werken, zal zelfs de meest begaafde leerling daarvan de nadeelige gevol gen ondervinden, loch behoeft zoodanige leerling niet steeds de mindere te zijn van hem of haar, die onder de meest gunstige factoren werken. Het zal uit den aard voor de leeraren niet altijd doenlijk zijn met ai deze factoren rekening te houden. Zij zijn onderwijzers en geen controleurs of psy chyaters. Zij zijn steeds met de meeste hoffelijkheid toegankelijk voor de ouders, doch zoeken weinig of geen contract met die huishoudens, die daar voor in de eerste plaats in aanmerking komen en vele ouders, die gaarne raad en steun zouden aanvaarden, zijn huiverig of vreesachtig om persoonlijk een bezoek aan de school te brengen, dikwijls uit verklaar bare terughoudendheid of zij met het hoofd der school den bovenmeester of den klasse vakonderwijzer den onder meester moeten gaan praten. Naar onze meening is de laatstgenoemde daarvoor de aangewezen man, doch vele ouders passeeren niet graag het hoofd en denken soms in ernst, dat hij er ook het beste over kan oordeeien. Wanneer wij den invloed van het school leven op de vorderingen van de leerlingen nog even bespreken, dan willen we niet uitgaan van de veronderstelling dat eenig leeraar van zichzelf overtuigd is, dat hij niet geschikt is tot het onderrichten van kinderen Wij hebben onderwijzers gekend, bollebozen van geleerdheid met schitterende examens achter den rug, doch die voor de klasse de eigenschap misten om aan de leerlingen op bevattelijke wijze van hun vele kennis hen het vereischte bij te brengen. Er zijn dezulken, doch daarover zullen we niet uitwijden. De invloed op het onderwijs in de school zelve hangt veel af van, buiten de geschikt heid, het humeur, de gezondheid, dë huise lijke omstandigheden en van de liefde voor kinderen van den leeraar. Ook van de lichamelijke en geestelijke gesteldheid ran de leerlingen. Naast wie ze geplaatst worden of waar in de klasse. Een kind bijv. alleen gezeten, zal daar of grooten baat of groote schade van kunnen hebben. Soms zal het door gemis aan afleiding rustig doorwerken, soms zullen zijn gedachten te vee) afdwalen en kan juist een leerling na2st hem zijn aandacht op het werk doen concentreeren. Ook dat hangt weer af vandengene, die naast den leerling gezeten is. Daarom is een nauwkeurige en individüeele bestudee ring der leerlingen door den leeraar zoo gewenschi en nuttig. (Men ziet het, het ambt van leeraar is geen Sinecure). Licht, lucht en reinheid en voeding zijn niet zonder invloed op de ontvankelijkheid van het kind. En bij dit alles is een instinc tieve sympathie of antipathie van het kind voor den leeraar een zeer belangrijke factoor. Kinderen zullen ouderling weinig of zelden over hun ouders sprekenover de leeraren des te meer en men behoeft ze maar kort te observeeren om te weten of ze met sympathie of antipathie over een leeraar spreken en kenteekenend voor hun kinder lijke zielen is, dat ze slechts bij groote uitzondering verschillend over een leeraar spreken. Veel waarde is daar echter o.i. niet aan te hechten, aangezien men vergeve ons de eigenaardige vergelijking het niet de slechte vruchten zijn, waaraan de wespen knagen. Dat er ouders zijn, die alle schoolrap porten uit den booze achten en er niet alleen geen aandacht aan schenken, doch ze zelfs gaarna afgeschaft zouden zien mogen we ais bekend veronderstellen. I Wij denken er anders over en deze causerie, die allerminst als kri'iek op stelsels of per sonen bedoeld is, heeft slechts voor ons ten doel gehad de belangstelling der ouders, die zich den tijd gunnen haar te lezen op deze materie te vestigen, omdat voor ons en vele anderen schoolrapporten wel groote beieekenis kunnen en ook dienen te hebben. Mocht deze causerie er overigens toe bij dragen meer gezagh .'boenden of meer des kundigen eens uit hun tent te lok'en om ons leeken te dien opzichte juister yi- en voor te lichten, de redactie stelt gaarne haar kolommen voor deze belangrijke aan gelegenheid voor hen ooen. J. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Handelsberichten, het orgaan der Kamer van Koophandel te Haarlem, brengt o.m. het officiëele bericht van opheffing der firma Reygersberg en Zoon, visscherij-agenten en carga doors, kantoor houdende Kanaalstr. 4, IJmuiden. Een gouden bruiloft. Het was Woensdag de feestdag voor •het echtpaar Geyteman-van der Plas,, die 50 jr. getrouwd waren. Velen in de huurt van de Braamstraat, waar de oudjes wonen, hadden de vlag uilge stoken en de familie had de wonirfè versierd. Den geheelen dag was er be zoek van familie en vrienden om het paar geluk te wcnschen met dit zeld zame feest. Daarbij was een deputatie van den kerkeraad der Ned. Hervormde Gem., waar zij tot de trouwe leden behooren. Des avonds om 7 uur bracht het Chr. fanfarecorps „Wilhelmina" een sere nade, die natuurlijk veel volk op de been bracht. Later was er natuurlijk de gewone; bruiloft, waarvoor men uit hoofde van liet zeldzaam voorkomende feit, ge bruik mocht maken van het gymnas-, tieklokaal der Insingerschool. Roode Kruis. In de gehouden vergadering van de afdeeling IJmuiden van het Neder- iandsche Roode Kruis werden in het bestuur gekozen de heeren: J. Halff, als secretaris-penningm. en J. van dei- Zijl als commissaris. De heer J. Stoutjesdijk, hoofdbe steller alhier, is met ingang van 16 Maart in gelijke functie overgeplaatst naar Scheveningen. Gevonden voorwerpen. 3 huissleutels, 2 vulpcnhouderdop- pen, 1 dameshandschoen, 1 rozenkrans, 1 stofbril, 1 kruideniersboekje en 1 da- mesportemonnaie met inhoud. Inlichtingen aan het bureau van po litie. VELSEROORD. Jubileum. Men schrijft ons: Op Donderdag den 19 Maart e.k. hoopt de heer J. G. Jansen, meer alge meen bij de IJmuider bevolking be kend onder den naam „Gijs van Scho ten", den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar werd aangesteld als jachtopziener op het landgoed „Vel- serduin", in dienst van Jlir. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden te Velsen en tevens werd beëedigd als onbezol digd Rijksveldwachter. Gedurende al die jaren heeft deze plichtsgetrouwe man zich doen ken nen als een eerlijk, betrouwbaar en onvermoeid jachtopziener, die steeds bij dag en bij nacht in het veld was en bij de vervulling van zijn niet onge- vaarlijken dienst een onverschrokken heid aan den dag legde, die bijna spreekwoordelijk is geworden. Velen zullen zich nog herinneren dat hij on geveer 10 jaar geleden bijna het slacht offer van zijn plicht werd, toen hij door een dubbel strooperschot zwaar werd» getroffen, doch gelukkig is hij toen van zijne verwondingen hersteld. Nog altijd vervuld hij opgewekt zijn plicht on is hij de trouwe bewaker van bosch en duin. Niet ten onrechte ver wierf hij zich de achting van zijn pa troon en voor de velen die hem ken nen, terwijl de vriendschap die zijn vele collega's van de Rijks- en Gemeen tepolitie hem toedragen ten bewijze moge strekken, dat hij ook in hunne harten een groote plaats inneemt. Wij wenschen dat het hem moge gegeven zijn nog vele jaren zijn taak in goede gezondheid te vervullen en vertrouwen dat zijn-vele vrienden dezen voor hem gedenkwaardiger .dag niet onopge merkt zullen doen voorbijgaan. Gevondeu voorwerpen en dieren. waaromtrent inlichtingen worden ver strekt aan de politiepost: 1 zilveren beursje zonder inhoud, 1 witte kip, een grijs kinderhandschoen tje. VELSEN. Dierenbescherming. .In het gebouw voor Chr. Belangen had Woensdagavond een vergadering plaats van de Ned. Vereeniging tot be scherming van dieren, die slechts ma tig bezocht werd. De voorzitter, de heer Y. J. Reitsma, sprak in zijn openingswoord zijn leed wezen er over uit dat in onze gemeen te zoo weinig belangstelling is voor het werk der dierenbescherming, ge tuige de kleine gemeente-subsidie voor het asyl en het feit dat te Velseroord zelfs een hoofd van een school een be renleider met zijn dier kunsten liet maken. Daarna was het woord aan den heer J. Ennik, alg.-inspecteur der vereeni ging over het onderwerp: Ernst en luim op het pad 'derdierenbescher ming. Zich aansluitende aan de mededee- ling van den voorzitter wees spr. er op hoe, in tegenstelling met hier, in andere plaatsen, als Vlaardingen, Wa- geningen en Groningen, autoriteiten en hoofden van scholen hun best doen om hunne leerlingen het nut der dieren bescherming in te prenten. Vervolgens vertoonde hij een groot aantal licht beelden om te doen zien hoe een dier wel, en hoe het niet behandeld moet worden. Na afloop dezer openbare lezing volgde een huishoudelijke vergade ring, waarin de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester werden uitgebracht. Uit dat van den secreta ris, den heer van de Polder, bleek dat de vereeniging een jaar van veel actie achter zich heeft. Het asyl der vereeniging werd ver rijkt met een asphylaxie-toestel voor het pijnloos dooden van honden en katten, waarvan zeer druk gebruik wordt gemaakt. De afd. heeft beproefd propaganda te maken met de vogel film van den heer Burdet, doch door de enorme kosten voor zaalhuur enz., te Beverwijk, had men er van moeten afzien ook dergelijke avonden te Vel sen en IJmuiden te geven. Het leden tal steeg met 45 en bedraagt thans 220. Uit het verslag van den penning meester, den heer Degenaar, bleek dal de inkomsten der vereeniging f 1174,25 hadden bedragen en de uitgaven f 1110.29V2, zoodat er een batig saldo was van f 63.95V-. Daarvan moet echter nog een bedrag van f 67 betaald worden aan een die renarts, voor het dooden van dieren, gedurende de eerste 6 maanden van het vereenigingsjaar. Voor hetzelfde werk met het eigen toestel der ver eeniging in het tweede halfjaar bedroe gen de onkosten f 4. Vervolgens had een bestuursverkiezing plaats, waarbij Mej. de Munnik en de heer van Ra- vensteyn herkozen werden en gekozen, in de plaats van Mej. Walsmit, die niet. meer in aanmerking wenschte te ko men: Mej. G. J. Herbert. Nog werd een commissie benoemd voor het nazien der boekon van den penningmeester, waarna de vergade ring werd gesloten. Men schrijft ons: Volgens het verslag in uw blad van den Vrijdag 6 dezer te Wijkcroog gehouden ontwikkelingsavónd, heeft, de heer Honing zich zeer pessimistisch uitgelaten over bezoek en kosten. Hij schijnt te hebben gesproken van een tekort van f 160. Dit is in geen geval juist. De uitgaven werden tot dusver vrij wel gedekt door de inkomsten uit sub sidies en entree-gelden. Echter vormen deze laatste nog geen vierde deel der inkomsten. Het is daarom dat men besloot den enkelen avond, die nog op het. pro gramma voorkwam, af te voeren en het ontwikkelingswerk op te schorten tot het najaar. Niet te groot bezoek in verband met hooge zaalhuur is het motief dat tot dit besluit aanleiding gaf. Drankwet-overtreding. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen den verlofhouder C. P. op Wijkeroog, wegens overtreding der Drankwet. Een hoeveelheid sterke drank is in beslag genomen. jngekomen personen. m.-v. II. J. Stammer, D Trompstr. 110 2—1 G. Muntjewerff, G Kerkweg 11b 1—2 Duijnstee, geb. C. Droog, K Noorderdorpstraat 15 1 A. Groenendijk, L Gr. Hout- of Koningsweg 302 12 P. Kuiper, A Wustelaan 203 32 J. Brandhoff, D Zeeweg 88 3—1 J. Holman, M verbindingsweg tusschen Tuinderslaan 3d en Sluisweg 43 A. Ales, K Noorderdorpstr. 21 4—1 A. Vrugt, G Wustelaan 4 3—2 M. H. v. Dieren, G Hagelingerw 84 1—2 Wed. v. d. SchaafBoet je, G Kruid berge rweg 32 J. J. Ravelli, G Molenstr. 23 1—1 W. Gravemaker, C Industriestr. 26 5—2 C. Brandjes, F de Lethstraat 4 1—3 P. Heiloo, F de Lethstraat 2 4—4 SANTPOORT. 't Was Maandagavond. Een auto bus met kostbaren inhoud reed in de richting van „Zomerlust". Voor men echter deze concertzaal had bereikt werd de chauffeur door een dienaar van de H. Hermandad beleefd om zijn rijbewijs verzocht, wat deze jammer voor hem niet kon toonen. De gevol gen laten zich denken. Aan weeklagen van de zijde des chauffeurs geen ge brek, wat natuurlijk te begrijpen is. Doch de „inhoud" van de autobus wist raad. In „Zomerlust" gearriveerd, vroeg en verkreeg een der vrouwelijke pq^sagiers 't woord. In een keurig be toog wees zij op de „strop van den chauffeur, waarna zij ieder om een kleine bijdrage verzocht, teneinde den geverbaliseerde in staat te stellen zijn boete te betalen zonder dat hij daar voor zijn eigen portemonnaie behoef de aan te spreken. Het resultaat van dit glasheldere betoog was verrassend: Waarschijnlijk door de verzekering, dat, wat er na aftrek van de boete van het bedrag overbleef, voor de kas van „Kindervreugd" bestemd was, was er in een ommezien f 15.81 bijeen. Voor „Kindervreugd" hopen we' nu, dat den chauffeur een heel lage boete wordt opgelegd. Donderdagavond was het bezoek aan den „Volkszangavond" niet zoo groot, als de vorige bijeenkomsten. Plet minder gunstige weer en de dito weg zullen hier wel de oorzaak van geweest zijn. Bovendien was de ver dienstelijke begeleider, de heer Vink, door ziekte verhinderd, waardoor de heer de Haas voor de piano zat, wat de heer Sixma deed uitroepen: „We dachten, dat er een vink voor de piano zat, en nu blijkt het een haas te zijn." Een en ander was echter niet in staat de gezellige stemming te beïn vloeden. Er is veel en opgewekt gezon gen, zoodat de afwezigen toch weer on gelijk hadden. Donderdag 26 Maart wordt de „grrroote" avond gehouden.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5