Visechery ea Scheept aar OFFICIEEL. HINDKRWK T. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het ver zoek van de N.V. Vereenigde Exploi tatie Maatschappij, te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van eene inrichting voor machinale houtbewer king en tot het uitbreiden der smede rij, resp. op de perceelen, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie L, Nos. 729 en 893, gelegen aan de Middenhavenstraat door hen is verdaagd op grond dat het bericht van den Hoofdinspecteur van den Arbeid, bedoeld in art. 7bis, alinea 2, der Hinderwet, nog niet is ingeko men. Velsen, den 13 Maart 1925. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeen le Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 7 Maart 1925 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van I. de Leeuw van beroep Koffiehuishouder, wonende le IJmuiden ,om verlof voor den verkoop van aicoholhouden den drink anderen dan sterken drank in de navolgende iocaliteitde voorlocaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt C 45 en gelegen aan het Sluisplein aldaar. Binnen twee weken na de dagleekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij burgemeester en wethouders inbrengen. Velsen, den 13 Maart 1925. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. SPORT. VOETBAL. We lezen in „De Sport" over den bekenden Belgischen internationaal Larnoe het volgende: Larnoe in verlegenheid. Dat ook bekende internationaals nog wel eens in verlegenheid kunnen fit ten, bewijst onderstaande stukje van Silvain Bastin: Rik Larnoe had tijdens de match BeerschotStandard een kwetsuur opgeloopen aan de knie, die moeilijk zou genezen. De dokter had hem aan geraden zooveel mogelijk te gaan baden en nog beter te zwemmen. Rik besloot dan te gaan zwemmen, maar moest daarvoor een zwembroekje koo- pen. Hij stapte een winkel binnen en vroeg een broekje te zien. Na er een ge kocht te hebben, vroeg hij den mooien winkeldochter den prijs. Het antwoord was 21 franken. Rik Larnoe gaf daarop twee papierkens van 20 Franken. De winkeldochter vroeg toen zeer lief of hij het niet passen kan, waarop Rik heel verlegen antwoordde: „Juffrouw, dat zal ik thuis wel doen, hier in den winkel gaat het toch niet!" StormveldHaarlem III. Morgen speelt Stormveld in de 3e ronde voor den Stads-Editie-beker, en wel op het Haarlem-terrein, te 10 uur, tegen Haarlem III (le kl. H. V. B.). Daar deze als no. 2 op het ranglijstje staat is er voor Stormveld een zware wedstrijd te wachten. Is Stormveld echter in goe den vorm (dat zij helaas den laatsten tijd niet meer is, al wint zij geregeld!) dan kan zij wel gelijk spelen, misschien wel een kleine overwinning. Dus Stormveld pakt Zondag flink aan. „Good luck". De regeeringssubsidie. Men weet, dat de regeering het voor nemen koestert het Ned. Olympische Comité" vier jaarlijksche bijdragen van f 250.000 te schenken ter gemoetko- ming in de groote kosten, die een Olympiade nu eenmaal met zich brengt. Hierover is al heel wat te doen geweest. Kumgra Nosalis dicht nu in ..De Sport": En willen-ze 't ons niet geven, en wordt het de Sport niet gegund, en slaan ze zoowaar uit ons streven electioneele munt, het mag, er ons nimmer dwingen tot hoon, die •verbittering wekt: elk vogeltje kan toch maar zingen, zooals de natuur 't heeft gebekt! Want elk heeft z'n overtuiging, door 't eigen leven gedekt; en de één dwingt de knie tot een bui ging, waar de Ander de beenen strékt. En de ééne bakert z'n kleintjes in een Toetankhamensche schrijn; bij den ander genieten ze fijntjes van den wind en den zonneschijn! En een elk mag onschendbaar heeten (ofschoon hij naar ons idee féélt), die doet naar z'n beste wéten, terwijl hij z'n houding bepaalt. En de één geeft de voorkeur aan róóde, de ander aan witte port; en de één houdt zich slénk (naar de mode!) en d'ander eet haverdegort! Wij willen hun voorkeur niet dwingen; hun wensch wordt door ons niet genekt: wij laten elk vogeltje zingen, zooals de natuur 't heeft gebekt. Wij gaan er maar bij de Natuur school en elk is zoo vrij als een vorst: de ééne neemt spék bij z'n zuurkool, de ander neemt zuurkool met worst.: En willen ze 't ons niet geven, en wordt het de Sport niet gegund, en slaan ze er nog uit ons streven zoo'n beetje Verkiezings-munt, dan kunnen we dat betreuren, wij tellen 't hun niet als een grief; want wat er ook moge gebeuren, alleréérst zijn de sport sportief! PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Qisteren werd te Haarlem aanbesteed het maken van drie aanlegplaatsen, ten behoeve van den veerdienst in den mond van de Visschershaven alhier, met bijbe- hoorende werken, behoorende tot de werken tot verbetering en uitbreiding van genoemde haven. (Raming f 10.450). De volgende inschrijvingen werden ge daan: J. de Vries, Heemstede, f10395; A v. d. Hoek, Heenvliet, f 10.100; Fa. P. Heere en Zn., IJmuiden, f9925; P. C. Langeveld, Hardinxveld, f 10640N. V. Uitslagers Aannemersbedrijf Amsterdam f 10349. Bij de te 's Oravenhage gehouden visscherij-examens slaagde voor schipper op stoom- en zeilzeevisschersvaartuigen de heer D. P. J. Smits alhier. Kamermuziek IJmuiden. Naar ons wordt medegedeeld zal op Woensdag 25 Maart a s. het 3e concert gegeven worden door de Kamermuziek IJmuiden, in den Schouwburg „Thalia". Als zangeres zal optreden Mia Peltenburg, een van onze grootste zangeressen. Als pianiste Frouwe Boomgaard. De concert vleugel is uit Koot's Pianohandel, Haarlem. Hef belooft een kunstvolle avond te worden. Damclub D. C. IJ. De wedstrijden van Dinsdag 10 Maart brachten een geheele verandering in de stand, o. a. wist Muller van de sterk spelende Voogt de twee punten te veroveren. Schager—Kroon deelden de punten na een zeer spannenden wedstrijd. In de tweede groep werd D. Terhorst door Ingelse verslagen en Jaspers wist na goed spel toch van Meiboom te winnen. De uitslag was Oroep I .0—2 1—1 2—0 2-0 0 -2 W. Voogt—B. Muller P. Schager—O. Kroon P. Visser—P. Kemink P. Schager—P. v. d. Velde P. v. 't Riet—Joh. Kramer Oroep II O. Jaspers—B. Meiboom 2—0 H. Schaap—W. de Vries 2—0 W. v. d. Steen—W. Kemink 0—2 D. Terhorst—A. Ingelse 0—2 D. Ott—J. Ruiten (uitgesteld) VELSEROORD Voor de slachtoffers van den brand in de Passage te Zandvoort is door de meisjesafdeeling van den Kindergeheei- onthoudersbond „De hoop der Toekomst" alhier f 12 bijeengebracht en afgedragen. VELSEN Lezing over Hongarije. De lezing over Hongarije door Mej. Kuyper, Donderdagavond in de Christ, school te Wijkeroog gehouden, was bij zonder druk bezocht. Na een korte inleiding van den heer J. Smit, was het woord aan spreekster, die een en ander zou mededeelen over de Chr. scholen in Hongarije. Onder de regeering der Habsburgers, zegt spr. werd het Pr. Christendom in Hongarije bijzonder sterk onderdrukt. In een schitterend historisch over zicht, deelde Mej. Kuiper mede, dat voor den oorlog Hongarije een land was, overvloeiende van melk en honig, doch de oorlog, of beter gezegd, de vre de, heeft aan dezen rijkdom een einde gemaakt. Hieraan heeft het communis tische regiem groote schuld, duizenden Calvinisten zijn binnen eenige maan den vermoord. Een der eersten was Tis- za, de bekende staatsman. Spreekster deelt verschillende staaltjes van wreedheid en haat der communisten mede. Vooral Bela-Kun en Samuelis waren de voornaamste aanvoerders der communisten. Thans is er in Hongarije weer een Christelijke regeering, onder leiding van Horthy den regent, die, zoolang er geen koning is, het roer in handen heeft. Over de keuze van een koning is veel strijd, de Calvinisten willen een koning van hun kerk, terwijl de Room- schen veel werk maken voor een Habs- burger. Het Calvinistische deel der be volking is veel meer ontwikkeld dan het Roomsche, vooral in Zevenburgen. Veel dank voelt het Hongaarsche volk voor hetgeen Nederland voor Hon garije heeft gedaan. De voornaamste leden der Hongaarsche Calvinisten hebben in Nederland gestudeerd en hier kennis gemaakt met Prof. Bavinck en spreeksters vader, waardoor hij een overtuigd Calvinist is geworden. In Buda-Pest wordt veel behoefte gevoeld aan een Chr. school, er is in die stad van een millioen inwoners geen enkele Chr. school. In hun rijkdom hebben de Hongaren hieraan niet ge dacht, en nu in hun armoede voelen zij hieraan behoefte, en ook door den in vloed van het communisme. Ook in Hongarije gaat men thans van de ge dachte uit „geef mij het kind en de toe komst is mij." De leider der Christenen heeft aan spr. gevraagd haar invloed aan te wen den om gelden bijeen te brengen ten einde in Buda-Pest een Chr. school te stichten. Het gebouw is er, doch voor de inrichting is nog f 16.000 noodig, die het comité zich voorstelt nog dezen wn- ter bijeen te brengen. Spreekster roept de hulp van allen, die gevoelen voor het Chr. onderwijs en voor Hongarije in, om te geven zoo veel zij kunnen. De rede van spreekster werd verdui delijkt door lichtbeelden, die een juist beeld gaven van de zeden en gewoon ten van het Hongaarsche volk, terwijl tot afwisseling de kinderen der hoog ste klassen der school eenige liederen zongen. De heer J. Smit dankte Mej. Kuyper voor haar leerzame en boeiende rede en beval de collecte, die na afloop zou worden gehouden, warm aan opdat een flink bedrag aan het comité kon wor den afgedragen. Na het zingen van een gemeenschap pelijk lied eindigde de heer J. Deinum met het uitspreken van een gebed en werd de vergadering gesloten. Op uitnoodiging van de afd. „Vel sen" der Nederl. Vereen, van Fabrieks arbeiders heeft de heer W. A. Nottel- man, alhier, in 'Bloemoord" een der werken van Heyermans behandeld. De lezing was tegen entree toeganke lijk en de opbrengst kwam ten bate van het Heyermans-fonds. Slechts een 25-tal personen waren aanweizg. Spr. had tot onderwerp gekozen het Zinnebeeldig Spel in drie bedrijven van Heyermans „Allerzielen. Na medege deeld te hebben welke personen er in voorkwamen, zeide spreker, dat naar zijne meening Rita het zinnebeeld van het Leven, Pastoor Nansen dat van den Mensch en Pastoor Bronk dat van het Dogma moest zijn. Hierna las hij op zeer verdienstelijke wijze het Tooneelstuk voor, zoodat ook zij, die het niet kénden, er veel van ge noten hebben. Na afloop dankte de heer Douw- stra den spreker voor zijn leerzame en boeiende voordracht. Donderdag j.l. werd het volgende telegram naar 's Gravenhage gezon den: Aan Zijne Exc. den Minister van Waterstaat Den Haag. Op aandrang der leden verzoekt het Dag. Best. van dé Vereeniging van Wa- terstaatspersoneel „Eendracht maakt Macht", wegens de stijging der prijzen van de 1ste levensbehoeften, aan het Waterstaatspersoneel te willen toeken nen een duurte-toeslag ten bedrage van een maand salaris. Het Dag. Bestuur: Voorz. H. Groeneveld. Secr. W. Walinga. Penningm. G. H. Luykman. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Ondertrouwd: C. van Mannekes en P. Kraaijenveld. Gehuwd: A. van Iren en M. Zwaay; „.van Buuren en A.v. d Plas; M. Kwaak en Nfcellje van Dijke; F. J. de Boer en A. C Rosier; J. van Leeuwen en H. M. J. v. Olffen. Geboorten: C A. den Nieuwenboer- Los, z A. Felix—Klepper, d. Overleden: Arie Butler 58 jaar, echtgen. van O Schell; Ergbert de Jong jaar, zoon van L. de Jong en O. Bergsma. WIJKEROOG. Aan de politiepost zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevon den voorwerpen: 3 koperen sleuteltjes van een Lipsslot, 1 blauwe kinderhandschoen en 1 f iets lamp. Ouderavond aan de openbare lagere school G te Wijkeroog. Op Donderdag 12 Maart j.l. had de Oudercommissie van bovengenoemde school een ouderavond belegd, welke door ongeveer 60 personen was bezocht, waaronder vele dames. Ongeveer 8 uur opende de heer J. Kleefstra, hoofd der school deze bijeen komst en noemde het een verblijdend teeken, dat er zoo velen aanwezig wa ren. De ouders toonen door hunne op komst belang te stellen in het werk van hunne kinderen en in dat van het onderwijzend personeel. De notulen der vorige bijeenkomst werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Punt 3 der agenda werd door den heer Kleefstra in t kort toegelicht. Dit behelsde n.l. een verzoekschrift aan den Raad der gemeente Velsen te rich ten, om aan school G eene inriohting voor voorbereidend onderwijs te ver binden. De heer Kleefstra wees op de nood zakelijkheid van dit onderwijs in ver band met steeds voortgaande uitbrei ding der bevolking, het inrichten van dit onderwijs aan andere scholen enz. De heer Kleefstra vroeg hierover het oordeel der vergadering en in het bij zonder dat van het aanwezige Raads lid, den heer Visser. Deze had hier niet veel verwachting van, daar het onder wijs in de gemeente Velsen toch al zoo veel kost, ook het voorbereidend, doch raadde toch aan, het verzoek door te zenden. Aldus werd besloten en door ver schillende ouders werd op de lijst ge- teekend, die bij dit verzoek zal worden ingezonden. Punt 4 der agenda, n.l. de tentoon stelling van handwerkjes der meisjes en taal- en teekenwerk der leerlingen van het 7e leerjaar, was als het ware al gepasseerd, daar vóór de vergade ring een en ander al was bezichtigd. Desniettegenstaande werd hiervoor nog een kwartiertje gelegenheid gege ven. Het werk zag er keurig uit. In afwerking der agenda kregen we nu eerst de rondvraag, waarvan door niemand gebruik gemaakt werd, zoo dat punt. 5 n.l. de wordingsgeschiedenis der aarde, toegelicht met lichtbeelden, direct in behandeling genomen werd. Dit geschiedde door een der onderwij zers, den heer De Wilde, die de aanwe zigen hiermede een poosje gezellig be zig hield. De plaatjes waren zeer dui delijk. Tot slot kregen we nog een paar aar dige plaatjes van het j.l. gehouden Sint Nikolaasfeest, verschillende schoolreis jes enz., welke veel vroolijkheid wek ten. Intusschen was het 10 uur geworden en was de tijd van scheiden aangebro ken. De heer Kleefstra sloot met een woord van dank tot de aanwezigen de zer gezellige bijeenkomst. DRIEHUIS De Dinsdag te Amsterdam ge houden jaarlijksche algemeene verga dering der N.V. Begraafplaats Wes- terveld, heeft, aldus meldt de N. R. Crt. de balans en de winst- en ver liesrekening over 1924 goedgekeurd. Overeenkomstig het bestuursvoorstel is het dividend bepaald op 12 op de aandeelen en f 60 per bewijs van deel- gerechtigheid. De heer M. G. van Hoorn werd als bestuurslid herkozen. VISSCHERIJ. - Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling der tegemoetkoming aan de Zuiderzeevisschersbevolking enz. wegens de schade veroorzaakt door de afsluiting der Zuiderzee. Zeer vele leden betreurden het, dat dit wetsontwerp zoo lang op zich had laten wachten. Zij merkten op, dat reeds thans eenige visschers voornamelijk op Wieringen daadwerkelijke schade lijden en wezen mei aandrang op de noodzakelijkheid dat het ontwerp, mits belangrijk gewijzigd, nog in dit zittingjaar tot wel zcu worden vergeven. Betreurd werd, dat in het wetsontwerp slechts algemeene maatregelen geveven worden, en de uitwerking daarvan vrijwel geheel aan de Regeering wordt overgelaten. Voorts werd betoogd dat de voorgestelde regeling aan de Zuiderzeevisschersbevolking en de personen werkzaam in de aanver wante bedrijven geenszins datgene verschaft waarop ze in billijkheid aanspraak kunnen maken. In het algemeen is het billijk dat aan belanghebbenden de schade, die zij hebben wordt vergoed voor zoover deze aanwijsbaar is, en niet door persoonlijke krachtsinspanning kan worden afgewenteld of verminderd. In verband met een en ander werd er aan herinnerd, dat destijds bij de ontruiming van Schokland de Regee ring een breedere opvatting van haar taak had. Verscheidene leden kwamen er ook tegen op, dat de Minister zich ter verdediging van zijn ontwerp beroept op het verslag der subcommissie uit commissie 2 van den Zuiderzee-Raad. Zij betoogden dat dit verslag een geheel anderen geest ademt. Naar hun meening had het wetsontwerp zich veel meer bij dat verslag moeten aansluiten. Eenige dezer leden achtten de voorgestelde regeling zoo onvoldoende dat zij de regee ring in overweging gaven het ontwerp in te trekken, en een nieuw wetsontwerp in hoofdzaak in overeenstemming met de voorstellen der subcommissie in te dienen. Andere leden konden wegens de daarvan gevreesde vertraging geen aanleiding vinden om op intrekking van het wetsontwerp aan te dringen. Maar zjj spraken den wensch uit dat de Minister ten aanzien van het verleenen van geldelijke tegemoetkoming meer rekening zou houden met het verslag der subcommissie. Nog werd de) (aandacht j der Reg,, gevestigd op het groote belang van standhouding van de visch voor de voorziening van de bevolking der om de Zuiderzee, in bet bijzonder A». dam. Men achte dit belang zóó klemm dat het met het oog daarop alleszins rechtvaardigd werd geoordeeld in dent gangstijd steun te verleenen aan sou, groepen der visschers-bevolking mt[ bedoeling deze in hun bedrijf te hoi T Aangaande het ongeluk op 4 K. 170 vernemen we nader, dat te ij lem de resten van de wijs ving, middenvinger van P. v. U. geaj teerd zijn. Het Hoofdbestuur van den Zeeliedenbond heeft een adres ga tot de Tweede Kamer met verzoet wetsontwerp tot regeling der teger koming aan de Zuiderzee-visschep volking enz. wegens schade, weft afsluiting der Zuiderzee hen mochi rokkenen, niet aan te nemen. Dit verzoek wordt gedaan, oi naar het oordeel van adressante i wet niet uitkomt het zedelijk reet vergoeding, dat de betrokkenen he; door de droogleggging, terwijl de moetkoming, die gegeven kan aan zooveel wisselvalligheid en li toestanden afhankelijk gesteld v, dat de menschen practised in de; gorie van „armlastigen" worden i deeld. SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 10 Maart; Marqués, st., Londen; ledig, Papi briek. Vertrokken 10 Maart: The Man st„ Grimsby, met cellulose. IJmuiden. Aangekomen 12 Mi Tonijn, stoomvrachtlogger, Hl sund, haring, Vischershaven. Vertrokken 11 Maart: Dirk Jan stoomvrachtlogger, Fécamp, rad ring; Helmwige, St., Stettin, stnl en ijzer. Het stoomschip „Mapia" va Mij. Nederland, dat Donderdag van Antwerpen binnenkwam, is ii Buitentoeleidingskanaal tijdens sneeuwstorm door -den hevigèn druk uit het roer geloopen. De assisteerende sleepbooten ka niet verhinderen dat het groote, I vaartuig tegen een meerstoel 1 waardoor deze geheel werd we drukt. De „Mapia" kon de reis: Amsterdam voortzetten, Op de pl van de meerstoel is een vaart vastgelegd, ter waarschuwing vos passeerende schepen. Uit St. John (New Foundl wordt gemeld: Alhier zijn draadlooze berichten vangen van den robbenjager „Sj Maris", waaruit blijkt, dat het s tusschen ijsbergen bekneld is gei en thans op 90 mijlen afstand is Notre-Dame-ba-ai in zinkenden stand verkeert. De bemanning bestaande uit til koppen tracht een anderen rolt ger, de „Prospero" te hereiken, laatstgenoemd schip is bericht oir gen, dat het de „Stella Maris''a doch dat het ten, gevolge van den gen ijsgang moeilijk is vooruit men. De autoriteiten vreezen, dat-, manning van de „Stella Maris" 0; ijsberg ronddrijft. Er is een stoot uitgezonden om de bemanning vi verongelukte schip te zoeken. Volgens een later bericht is de 3 pero" er in geslaagd de bemanni!!1 de „Stella Maris" te redden. HET NUT VAN DE I LICHAMELIJKE OPVOEDIH: (Vroeger en thans). I De lichaamsoefeningen in de. Middeleeuwen. De opkomst van het Christendon de vrijmaking van den geest nat. de, is niet bevorderlijk geweest vof ontwikkeling van de lichamelijt voeding. Zulks is overigens zee_ klaarbaar, vooral de wijze, door de Romeinen de lichanr oefeningen tot een ruw vermaak i1 zedelijken toestand waren verlaaj3 Als reactie daartegen besch^ het Christendom de lichaamsor gen als heidensche gebruiken en de beoefening er van als zou schouwd. o In de opvoedings-principes der terscholen kwam dan ook niets 1 naamd voor, met betrekking tot chamelijke vorming. Bij de Gert" werd de lichaams-geoefendheï kregen en onderhouden door M nemen aan jacht en krijg. Van be, maansche voetvolk wordt vertelj het de ruiterij wist bij te houden het springen er met veel succest beoefend. r Voorts was baden en zwemt), koud water er zeer gewild. Toen 7 meinen met de Germanen in aam waren gekomen, waren ze ver»'1 over het zwemmen in volle uitt»

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6