'r' De vergiftigingszaak. Deze misdaac! is een gevolg van groot drankmisbruik. Het gezin van S. leefde re ds Jangen tijd zeer ongelukkig. De kin deren er zijn er zeven hebben een voor een de ouderlijke woning verlaten en kori geleden is de man van zijn vrouw ge scheiden. Zaterdagmorgen wilde hij v\ater uit een ketel nemen die sinds eenige dagen niet meer in gebruik was. Hij bemerkte in die ketel eenige steentjes en bij nadere beschouwing kwam dit S. verdacht voor, Hij besloot aangifte te doen bij de politie, wat Zaterdagmorgen om 10 uur geschied de. De politie bemerkte al aanstonds dal hetgeen in de ketel zat ijzervitriool was, Zij stelde onmiddellijk een uitgebreid on derzoek in. De politie bleek, dat de 15 j*tige dochter M.S. des Woensdags door veroreking van een ruitje in de keuken was geweest. De politie toog naar Amster dam, waar de familie woont. M. S. werd aangehouden en het toeval wilde, dat juist de zoon O. S. kwam aan loopen, toen deze arrestatie geschiedde. i k hij we'd ia hechtenis genomen daar de politie gebleken was, dat O S. ijzer vitriool in zijn zak had gehad. Op het politiebureau te Amsterdam bleek O. nog in het bezit te zijn van eenige stukjes Ontkennen was dus onmogelijk en weldra vielen beiden door de mand. De zoon schijnt het geringste aandeel in deze mis daad te hebben. Het meisje had het ijzer vitriool bij een drogist te Velseroord ge kocht, op aanraden van haar verloofde, die dit een afdoend middel achtte. Woensdagmiddag om 5 uur is het meisje de keuken binnengedrongen en heeft ijzer, vitriool in de ketel gedaan. Beide verdachten werden naar IJmuiden vervoerd en reeds om 5 uur Zaterdag avond zaten beiden te IJmuiden achter slot en grendel. Intusschen zocht de politie naar de andere medeplichtige de R. te Velseroord. Deze werd om 10 uur Zater dagavond in de Oranjestraat te IJmuiden gearrestreerd. De vader, de moeder en het meisje zijn naar Haarlem overgebracht en blijven in arrest. Het meisje zal vermoedelijk voor den kinderrechter moeten verschijnen. Een huiszoeking heeft plaats gehad en de ketel is in beslag genomen. Zooals reeds gezegd, was het gezin van S. door drankmisbruik zeer ongelukkig en de dochter meende door haar vader uit den weg te ruimen van de ellende verlost te zijn, üe N. Haarl. Ct. geeft nog de volgende bijzonderheden Omtrent oorzaken tot de poging tot vadermoord zijn, zooals meestal, meerdere lezingen in omloop. Een van die lezingen gaven wij gisteren. Thans een andere. De 15-jarige dochter M. S., was reeds seden eenigen lijd verloofd met den 21-jarigen M. P. de R. Deze de R., die aanvankelijk als koloniaal naar Indië zou gaan, werd afgekeurd en had sinds dien zoo af en toe eens werk, nu hier dan daar. De vader vond dan ook om deze andere redenen de verloving niet goed en verbood zijn dochter den omgang met de R. Toen hij na eenigen tijd bemerkte, dat men totaal zijn verbod negeerde, kwam het tot een ruzie (iets wat veelvuldig voor kwam) en werd de dochter het huis uitge wezen met de woordenOa maar naar je moeder. Zooals men reeds gisteren las, leefde de vrouw gescheiden van haar man. De dochter is toen uitgegaan, doch is na een tijdlang voor de deur te hebben geloopen, toch weer naar binnengegaan Toen moet zij het vitriool in den ketel hebben gedaan en weer weggegaan zijn. Üe vader, die altijd zelf koffie zette, gebruikte om een of andere reden toevallig geen koffie, doch haalde dan melk. De dag evenwel, dat hij weer koffie zette, be merkte hij door zwaaien met het keteltje, dat er zich iets in bevond. Er in kijken, maakte hem niet veel wijzer, daar hij slecht van gezicht is. Maar toch vertrouwde hij de zaak niet. Dus liep hij naar een buur vrouw, dewelke het groene goedje, mis schien uit solidariteit ook niet vertrouwde „Naar de politie, zei zij, kan wel vergif wezen". Het resultaat van dit onderzoek meldden wij reeds. De Ijmuidensche politie komt een wóórd van lof toe voor den ijver, waarmee ze deze zoo tragische historie zoo spoedig tot klaarheid heeft gebracht. Staatkundig Gereform. Partij. In liet gebouw voor Christ. Belangen was Dinsdagavond een vergadering, uitgeschreven door de Staatkundig Ge- ref. Partij, die slechts door een klein aantal personen bezocht was. Na het zingen van een psalmvers en gebed, opende de voorzitter, de heer C. Kramp, de vergadering met een kort woord, waarin hij deed uitkomen dat de bedoeling was dezen avond een cfdeeling dor partij op te richten. Daarna was het woord aan den spr., den heer E. Kuyk uit Amsterdam, over liet onderwerp: Brandende vraagstuk ken. De heer Kuyk begon met te wijzen op de toenemende belangstelling voor de politieke en de sociale vragen onder de christenen, die steeds meer begrij pen dat. al wat in de wereld om ons heon geschied telkens beproefd moet worden of het uit God is. Nog steeds echter zijn er velen die zich echter terug houden; hetzij dat ze mecnen met hun God zich uit het ge raas der wereld terug te mogen trek ken, hetzij dat ze ontmoedigd zijn door het steeds verder terug wijKen der we reld van Gods wet. Daarentegen zijn er ook verschillen tusschen hen die wel aan de actieve politiek deelnemen. Daar zijn er hij die denken de wereld aan de voeten van het kruis te kunnen brengen, als ver overaars, anderen is echter het begrip zonde te werkelijk om te kunnen den ken dat hunne actie iets anders kan zijn ais een getuigenis, gelijk Elia en Jona getuigen waren. Dan bespreekt hij de veelal onzuive re motieven die de menschen tot be langstelling in politieke vragen bren gen, bij den christen mag het niet an ders zijn dan de behoefte om het leven der wereld te zien in het licht der christelijke physie. Deze pliysie is ge heel afzonderlijk omdat de menschheid dan is een in zonde gevallen mensch heid en de overheid niet een resultaat van den wil des menschen, doch een instituut, door God daar gesteld, om die zonde te beteugelen.'God wil zijn schepselen niet aan hun lot overlaten, Daarom is, naar artikel 36 van de Ne- derlandsche Geloofsbelijdenis, de over heid Gods dienaresse, geroepen om Zijn recht te handhaven. De revolutie is dan ook niet slechts het omverwer pen van het gezag der overheid maar het is een geestelijke zaak, n.l. een po ging om aan Gods gezag te ontkomen. Spr. geeft dan een historisch overzicht der vaderlandsche geschiedenis, waar uit blijkt dat het beste punt bereikt werd in den na-reformatorischen tijd, doch sinds dien is ons volk steeds meer afgeweken en gevallen van Gods wet ten. De overheid zelve, ook al heet de regeering die wij hebben christelijk, staat op den grondslag der revolutio naire opvatting als zou zij zijn het re sultaat van den volkswil, die volgens het begrip der evenredige vertegen woordiging, hare gunsten pond-ponds gewijze uitdeeld. Dan betuigt spr. dat de waarheid niet op die wijze bij elk voor een portie kan wezen, doch een ondeelbare eenheid is, die de overheid, volgens Romeinen 13, heeft, te handhaven zonder te zien naar wat de menschen wel verlangen. Aan de hand van dit theoretisch be toog stipt spr. dan een paar punten van practische politiek aan. De christelijke partijen verzaken hunne roeping door b.v. het recht te erkennen om het ongeloof op de stra ten te doen prediken, ja gaan daar in oor door hunne coalitie met de room- schen. Men reikt de beginselen der re volutie de hand door het vrouwenkies- echt te aanvaarden, waardoor het ge zin inwendig verdeeld kan worden. En nu komt de S. G. partij die op de begin selen der reformatie, reformeerende bestaan wil. Daar niemand van de aangeboden gelegenheid, om den spreker vragen te stellen, gebruik maakte werd de ver gadering gesloten, waarna er gelegen heid was om zich op te geven als lid. Het adres van het voorlooopig best. der afdeeling is: C. Kramp, Breesaap- straat 25. VELSEROORD Tentoonstelling Bewaarschool. Gisteren was het de dag van de jaar- lijksche tentoonstelling in de gemeen telijke Bewaarschool. Wij hebben weer eens een kijkje genomen en weer ge noten bij al dat aardige werk der kleu ters. Als men van kinderen houdt en in hun werk belang stelt (en wie stelt dat niet?), dan kan men hier een paar uur zoek brengen. Zie dat aardige boet seerwerk, waarbij vooral bij het vrije werk veel leuke dingen: een electri- sche lichtpaal, een fluitketel, een vo gelnestje met eieren enz. En als ze bij het plakwerk met gekleurde stukjes papier een schip moeten maken, dan zien we dat de jongens wel gezien heb ben stoomtrawlers en botters; zoo za gen wij de Zaanstroom VII en meerde re trawlers, ook botters en vletten. In de klas van Mej. Vijlbrief krijgen de kinderen alleen vrij werk. Wel krij gen ze doozen en teekeningen en lee- ren ze de kleuren, maar wat ze verder maken, doen ze eigener beweging, zon der klassicale lessen dus. En het re sultaat is verrassend, want de kleinen zoeken en tasten en vinden toch de we gen, om allerlei aardigs te bouwen en te maken. Het is telkens een uur van genot, om de resultaten van deze school te zien en begrijpelijk is, dat terwijl 104 kinde de school verlaten, er meer aan vragen dan plaatsen zijn. Concert. De Harmonie-Vereeniging „Kunst na Arbeid" alhier, directeur de heer H. Amse, geeft op Dinsdag 31 Maart een concert in de Concertzaal Tivoli. Afscheid Ds. Wissink. Zondagavond was het voor de Geref. kerlc alhier een pijnlijke ure, omdat. Ds. G. J. Wissink, die in Augustus 1919 het ambt van herder en leeraar in deze gemeente aanvaardde, en daarmede de eerste gereformeerde predikant te Vel seroord werd, het beroep naai* Zwam- merdam had aangenomen en thans af scheid van deze gemeente nam. Het eenvoudige kerkje in de Wille- hrordstraat was bij deze gelegenheid zoo vol, dat velen geen plaats konden vinden. Wij zagen o.a. wethouder J. C, Dunnebier als vertegenwoordiger van B. en W., Ds. Jansen van IJmuiden en Ds. Boerkoel uit Velsen, benevens de- putatiën van de kerken te Beverwijk [Jmuiden, Velsen en de classis. Gedurende het zingen van Ps. 89 besteeg Ds.Wissink de kansel en sprak het votum uit, waarna het „Credo" en Romeinen 8 1239 gelezen werden en de gemeente Ps. 27 7 zong. Als tekst voor zijn prediking gaf de spreker Rom. 8 3539 op, waarin Paulus spreekt van de geloofsverze- kerdheid, die in hem was. Ds. Wissink ilde ook in dit laatste uur niet zien op den prediker die heengaat, maar op het Woord Gods, dat blijft. Daarom blijve ook deze dienst een dienst des Woords en bespreekt de leeraar eerst den grond waarop die ge- loofsverzekerdheid rust en vervolgens de vraag waartoe ze Paulus destijds, en thans ons bekwaamd. In het eerste deel deed spr. uitkomen dat we slechts als genadegift die grondslag, als. de onze, kunnen ont vangen. Nadat als tusschenzang Ps. 73 13 en 14 gezongen was, behandelde hij de tweede vraag. Daarbij deed hij zien hoe de menschen door die verzekerdheid leeren te roemen in de verdrukking, zóó, dat ze tenslotte beseffen dat alle goederen dezer wereld hun onnut zijn en dikwijls schade berokkenen, opdat ze tenslotte niet anders zien dan dat gene wat het onderwerp van elke pre diking moet zijn: Jezus alleen. Aan het einde richtte Ds. Wissink woorden van dank tot 'de burgerlijke en kerkelijke vertegenwoordigers en gedacht aan den oudsten predikant, Ds. Kramer van Beverwijk, die door ziek te niet aanwezig kon zijn. In het bij zonder sprak hij Ds. Boerkoel toe, die het consulentschap zal waarnemen, en de heer Brederveld, die met zijne kracht deze gemeente heeft gebouwd. Eindelijk tot catechisanten en tot den kerkeraad. Op voorstel van ouderling Ritskes, werd den vertrekkenden leeraar Ps. 134 3 toegezongen, waarna Ds. Wis sink voorging in gebed en de gemeente tenslotte Ps. 72 11 zong. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen zekere N., wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Deze hield in een huis in de Brinio- straat spreekuur als tandtechnicus. De Haarlemsche rechtbank be vestigde de vonnissen van den Kanton rechter tegen C. O., autobushouder al hier en G. V., chauffeur te Velsen, we gens overtreding der Motor- en Rij- wielwet. VELSEN Tuberculose-Bloemp j e. Naar wij vernemen zal de bloempjes dag van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose alhier p-ehouden wor den op Woensdag 15 April a.s. Dezen zomer zal een bazar worden gehouden, waarvan de opbrengst be stemd is voor de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente en het comité tot ver fraaiing der Herv. Kerk. Door de direc tie der Ver. Kon. Papierfabrieken is daartoe welwillend het gebouw Con cordia beschikbaar gesteld. Voor dezen bazar werden reeds ge schonken twee spreien en twee var kens. Nachtverblijf T. B. C.-patiënteii. Zaterdag is naar „De Crt.'' meldt het nieuwe dag- en nachtverblijf voor on- en minvermogende T. B. C.-patiënten, te Delft, gesticht door de Z.-H. Ver eeniging „Het Groene Kruis", officiéél geopend. Een zeer prachtige verbete ring. Wanneer zullen wij in onze gemeente ook op zoo'n inrichting, die sterk nood zakelijk is, mogen bogen. De bloempjesdag is in aantocht. De opening van Velserbeek. De officiëele opening van het gemeen telijk park Velserbeek zal a.s. Zater dagmiddag 12 uur plaats vinden in de voormalige Oranjerie. Deze officiëele opening geschiedt voor genoodigden, waaronder de Commissa ris der Koningin, de leden van Gedepu teerde Staten, de raadsleden enz. Des middags 3 uur wordt het park voor het publiek geopend. Van 34 uur geeft de Harmoniekapel De Eendracht der Ver. Kon. Papierfabrieken een con cert in het park, van 45 uur de Har monie Concordia te IJmuiden. Vrijdag is Velserbeek den geheelen dag gesloten. fla heS r©©kest verdwijnt de onaange- narre smaak in den mond direct door ge bruik van de verfris- schende WYBERT TABLETTEN Groote doozen 65 Cts. Alhier is een Christ. Mannenkoor opgericht. De repetities worden Don derdags gehouden in het gymnastiek lokaal der Chr. school op Wijkeroog. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 21 Mrt. '25: 1 kuiper, 1 meubelmaker, 1 letterzet ter, 1 machinist, 2 stokers, 4 bankwer kers, 1 plaatwerker, 3 loodgieters, 1 chauffeur, 1 bakker, 5 sigarenmakers, 3 kantoorbedienden, 47 diversen. - Zondagmiddag had, naar de N, Hl. Ct. meldt, aan den Velserweg, bij het landgoed „Schulpen", een aanrij ding plaats, die zonder ernstige gevol gen afliep. Het 3-jarig zoontje van den heer F. liep geheel onverwacht den weg over, juist toen de autobus van Z. passeerde. Door een plotselinge wen ding ging alleen het achterwiel over de beentjes van de kleine. Het kind werd bij de verschrikte ouders binnengedra gen en een geneesheer ontboden. Deze constateerde, dat niets was gebroken, zoodat dit ongeval bijzonder goed af liep. Den chauffeur treft geen. schuld. - Op verzoek van den commissaris van politie te Alkmaar is in het woon wagenkamp alhier door de politie aan gehouden W. L. N., verdacht van he ling. Hij is naar Alkmaar overgebracht. - Door J. J. P. is aangifte gedaan, dat hij is mishandeld geworden door J. A. Z. Tegen laatstgenoemde is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Eenigen tijd geleden berichtten wij, schrijft Hl. Dbl., dat onder enkele arbeiders, werkzaam aan de papierfa briek, die zich om de een of andere re- den niet met den gang van zaken, zoo als die door de verschillende organisa ties werd geleid, konden vereenigen, het plan bestond tot opriehting van een neutrale personeelvereeniging te ko men. Dit plan is toen mislukt, daar op de uitgeschreven vergadering bijna nie mand van het personeel aanwezig was. Vrijdagavond is opnieuw een poging gewaagd, er was een vergadering uit geschreven alleen voor genoodigden, en van de 150 aangezochte personen, hadden 43 gehoor gegeven aan den op roep. Na uitvoerige discussies is besloten, binnenkort een personeelvergadering uit te schrijven, hierin zal dan worden getracht tot stichting van een perso neelvereeniging te komen. - Naar ons van betrouwbare zijde verzekerd wordt zullen pogingen aan gewend worden, om nog eens eene bij eenkomst te houden, waarop de heer Nottelman uitgenoodigd zal worden „Allerzielen" of een ander tooneel- werk van Heyermans te behandelen. 't Schijnt, dat de heer Nottelman op zijn laatstgehouden voordrachtavond in „Bloemoord" te Wijkeroog zeer vol daan heeft. - De afd. „Velsen" -der Ned. Ver. van Fabrieksarb. houdt a.s. Zondag avond 29 Maart eene feestverg. voor hare leden in „Bloemoord". Naar het programma te oordeelen belooft de avond echt gezellig te worden, o.a. door de medewerking van den humorist Peelen en het Beverwijker strijkje. Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: E. A. DuynHermans, d.; G. Stolpde Wit, z.; A. Hellings Remkes, d.; M. v. d. Vis—Zwart, z.; A. GeelsPoorter, z.; R. Rosierde Back, d. DRIEHUIS. - Naar het Vad. verneemt, heeft onze oud-stadgenoot, Prof. van der Steur te Delft, in de wijze waarop de uitbreiding van het Columbarium te Westerveld is behandeld, aanleiding gevonden om voor zijn eere-lidmaat- schap der Vereeniging voor facultatie ve Lijkverbranding te bedanken. SANTPOORT Hoewel hij reeds geruimen tijd voor het verkeer geopend is, zijn de werkzaamheden aan den Hagelinger- weg nog niet geëindigd. Dezer dagen kwam men gereed met het hekwerk, dat de afscheiding vormt tusschen den weg en de aangrenzende tuinen en weilanden. Die afscheiding is werke lijk een zeer nette te noemen. Thans is men bezig met het aanplanten van jonge boompjes. Als deze eenmaal hun jong groen vertoonen, zal dit een aar- digen aanblik opleveren. De volkszangavond, weli ge n in „Zomerlust" gehouder,' zal zeker een der mooiste wow! dit seizoen. De firma Geels J heeft bereids hare medewerkt gezegd voor het versieren van,; De heer Sixma zal met z'n fr^ eenige liederen ten beste ge, Mevr. J. Gerdes zal declan^ voordragen. Voorts vermeldt het program, verschillende attracties, die mogen verklappen. Men kome zelf. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Geachte Redactie! Verzoeke beleefd eenige piaa, te in uw blad, in verband met gezonden schrijven van den ser, voorkomende in uw jj, Woensdag 18 Maart j.l. over fa slag van den gehouden ouderai school G te Wijkeroog. In dit verslag is o.a, door mij j ven, dat de heer Visser niet yj wachting had, van het indiet. een verzoek der Ouder-comm. gemeenteraad, voor het inricht, voorbereidend onderwijs aan scj daar het onderwijs in de gemeet sen al zoo veel kost, ook het vot dend onderwijs. De heer Visser zegt, dit niet te hebben, daar hij niet andt' over voorbereidend onderwijs In sproken. Ik kan echter met vele getuii wijzen, dat hij dit wel heeft geil heer Visser heeft zich als volgti ten: „in verband met de bezuinii alle gebied en de vele kosten t onderwijs in de gemeente Veis» van het voorbereidend ondervy moed ik, dat het verzoek niet vei van slagen zal hebben." Maar ik begrijp eigenlijk nie;! om de heer Visser zich hied druk maakt. Hij heeft hiermgj niets gezegd, wat hij niet mot gen. Dat het onderwijs in de Velsen veel kost, is ons allen j doch dit moeten we toejuichen, meenten denken er anders ow dit mag gerust gezegd worden, Dat de heer Visser eenigfi heeft genoemd van de kosten voorbereidend onderwijs en tev| overzicht heeft gegeven vanèj stand van dit onderwijs, vind:, aardig en de heele vergader^ mij. j De heer Visser heeft bovendi' een pleidooi gehouden voor Mv ten van U. L. Onderwijs aan sr wat volgens hem nog noodi; dan voorbereidend onderwijs, q een bewijs, dat hij over ander bereidend onderwijs heeft gesp: Dat een ouderavond zich ni| voor politieke beschouwingen we allen, maar er was hier van» geen sprake en zoo de heer Tie wel daoht, dan had hij betera m. i. niets te zeggen. U, Redactie, dankend vooj verleende plaatsruimte. L. v. d. Wit* Secr. Ouder-comm. O.I..- tl Geachte Redactie, Het is mij een behoefte iir,a te betuigen met het ernstige te volle woord van de IXmuider,, gewijd aan de gedachtenis vana Ir. W. Polderman. Het zal stt,c zijn, dat dit plotseling versckj dezen man duizenden zal het:« gegrepen, want het kan nieu" met hem is werkelijk een van uitnemende menschen van ll„ heen gegaan. Ook zij, die niet het geluk iiadjj, van dicht bij te kennen, moet»' ten. Voor mij was slechts het gel gelegd hem maar één maal tf' ten. Maar juist deze eene mas^ genover hem te hebben gesta-j, mij tot het schrijven Van:— woorden. Want in dit eerste en laat% zijn heeft deze man, in meer! dan ik hier uitvoerig zeggen diepen indruk op mij gent moet een prachtig Christ»} weest nobel en eerlijk, vffij vol gevoel en van een hooge levenswijsheid verraad0! treden was voor mij 'n genot ze van zien en zijn wijze va- hebben mij geboeid door iT. afwezigheid van politiek of heid of grootdoenerij, terwif>° op het oogenblik van ons sU eigenlijk in een geschilpunt g' A tegenstanders waren. Want !®n het gerezen conflict in den ft1— „IJmuiden's Bloei"! En onder de redenen, heugd stemden over het (f conflict ten slotte was bijlSii er deze, dat ik mij er op spitsla den heer Polderman verder kunnen werken. if I Het heeft niet mogen zijn!

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2