ORGAAN VOOR DË GEMEENTE VELSEN u Verschijnt Woensdags Zaterdags No. 41 Zaterdag 18 Maart 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT AbonnementiprljiI 1.— per 3 maanden, franco per postfl.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Aeenten Tot plaatsen van advertentiên van Buiten de gemeente v?l SEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureauP F- C. ROELSE, IJMUIDEN. - Advartentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. .IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein II Telefoon 153 IJmulden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cis. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. In rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. van den wachttoren. Da man aan het rad. Wij hebben eens een chauffeur hoo ien zeggen, dat hij aan het rad steeds iet het eene been in het graf en met let andere in de gevangenis zat. Als le chauffeurs zoo zich bewust waren "an de groote verantwoordelijkheid <an hun werk en het gevaar, waarin zij oortdurend verkeeren, zouden er veel under ongelukken gebeuren. Hoe dikwijls leest men nog van onge- ïkken waarbij de chauffeur dronken leek te zijn. Voor de rechtbank in Rot- rdam stond de vorige week een ïautfeur terecht, die onder den ïn- oed van sterken drank hoogst roeke- ,os en zigzagsgewijs met een vaart in 40 K.M. gereden had en toen een rent van zijn fiets reed. Deze kwam gelukkig met eenige lichte wonden De chauffeur ontkende, dronken ge- êest te zijn. Maar zijn vriend, die met Ï'm reed, verklaarde, dat zij samen en avond een „stuk of vijf" café's idden bezocht. De eisch tegen den San was een maand hechtenis en daar zal hij weer aan het rad mogen zit- n. ~Een dergelijke zaak maar met veel nstiger gevolgen werd voor de Am- trdamsche rechtbank behandeld. Miar had een chauffeur op een mooien ndag met zijn familie eert pleizier- uisje gemaakt. Daarna reed hij in zijn ito allerlei café's af, vond vroolijke „ienden en ging met hen 1 uur in den "hcht nog een pieiziertoertje maken. 211 vrienden stonden op de treeplan- n, hingen uit den wagen, een zat zelfs den motorkap. De auto reed tegen n trottoir, botste terug tegen lan- ■trnpalen, banden sprongen; drie per- aen werden uit de auto geslingerd. kit einde was twee dooden en een met rsenschuddlng en schedelbreuk. De auffeur verklaarde eerst een paar _iasjes bier te hebben gedronken, la- -■ misschien nog zes glazen en einde- -k nog een paar! Maar toch zei hij oit dronken geweest te zijn, wel eens der den invloed. Na het ongeluk had tegen een politie gezegd: Agentje, uw baatje gaat er aan of mijn baatje mijn leven! Zeker in die omstandig- ■den taal van een nuchter mensch! _Eisch negen maanden, maar de offi- r van justitie verklaarde den man z)i rijbewijs niet te kunnen ontnemen, ir de nieuwe Motorwet nog niet is ';evoerd. Hij zal dus later weer aan rad zitten. !ou het niet verstandig zijn, te chen, dat de man, die uiterst oplet- d moet wezen, geheel onverwacht 'tseling tegenover moeilijkheden en j.-ote gevaren kan komen te staan, die erdaad dichter dan menigeen bij de augenis en het graf is, absoluut al- lolvrij is. Dan zouden er nog wel :elukken gebeuren, maar menige j,Tkomen worden, waarbij de alkohol v oorzichtigheid en onoplettendheid Je hand heeft gewerkt. ;tl Maatregelen tegen roekelooze M chauffeurs. [jri'ot de vele pogingen, die telkens en s;:ens weer worden aangewend om Yj;.vele ongelukken in de wereldsteden stufji te gaan, behoort zeker ook die, ke door den Parijschen politie-pre- Zijj Horain daartoe is gedaan, toen hij r.. dagen weer een vergadering bij- jjjjnep van de verkeerscommissie. Er jjifden daar twee belangrijke beslis- oifen genomen om de gevaren, die de t. gangers in de Parijsche straten be gon, te verminderen. Het schijnt men thans tot meer drastische itregelen zal overgaan. Zoo werd oten, om zonder pardon de rijver- mng in te trekken van iederen .errUneur, door wiens gebleken schuld ongeluk met doodelijken afloop Natuurlijk heeft dit besluit h'igolokt van de zijde van oauffeursbond, die er op heeft szen, dat in vele gevallen de schuld niet uitsluitend bij den chauffeur be rust. Voorts heeft de commissie besloten, dat in de toekomst beroepschauffeurs,1 die openbare vervoermiddelen bestu- ren, ten minste 21 jaar oud moeten zijn in plaats van 18 jaar, zooals lot dusver re was voorgeschreven. Deze maatregel bezit echter geen terugwerkende kracht, zoodat. chauffeurs, die reeds hun vergunning hebben ontvangen, hun beroep mogen blijven uitoefenen. Tel. De waarde van het kruiswoordraadsel. Een dokter in nachtkleeding staat bij de telefoon. Zeker heel ernstig geval. Alleen bij direct gevaar haalt men zijn dokter uit bed. Dokter luistert en hoort: Kunt u mij ook den naam noe men van een ziekte van zeven letters, de tweede moet een n zijn! Dat is een der vele kruiswoordraad selmoppen, waarvan men wel een dik boek zou kunnen vullen. Er is iets heel grilligs en onberekenbaars in de meest al kortdurende liefhebberij van het pu bliek in een of ander spelletje of aar- digheidje. Diabolo, ping-pong, filigraan 1 en anderen hebben hun tijd gehad. Thans komt in trek het ChineeSche Ma-jongh, terwijl de kruiswoordraad- selgolf aan het afnemen is. Het kruiswoordraadsel is volstrekt niet nieuw. Reeds jaren geleden vond men ze in een soort raadselboekje van Duitsche geïllustreerde tijdschriften. Maar toen vonden de queesten het niet de moeite waard, om zich ter oplossing ervan op allerlei rare woorden suf te prakkezeeren. Evenals de warmtegolf van '23 is de kruiswoordraadselgolf uit Amerika naar Europa overgesla gen. Dit raadsel wordt thans ook veel gebruikt voor reclamedoeleinden en bovendien wordt er vaak een klein gokpartijtje aan verbonden, en daar- van houden de meesten nu eenmaal veel. In Amerika, waar de kerk de middelen der wereld niet schuwt, heeft een predikant zijn kerk stampvol we- ten te krijgen, door zijn tekst op te ge ven als een kruiswoordraadsel op een schoolbord; zijn hoorders moeten het dan vinden, voordat de preek begint. De algemeene liefhebberij in het kruiswoordraadsel is een teeken, dat we in algemeene ontwikkeling stellig zijn vooruitgegaan. Een eeuw geleden zou dit raadsel maar voor enkelen zijn geweest. Maar nu bezitten de menschen meer kennis en woordenboeken en atlassen! Verder kan ieder zoo makkelijk er aan meedoen. Een Ma-jonghspel kost veel geld en daarom zullen .Tan en al leman niet aan het Ma-jonghen gaan. Maar met een potlood, een stukje pa pier en de eerste, de beste krant kan men aan het kruiswoordraadselen gaan. Het is een gezellig spelletje, waarbij de een den ander helpt. ITet frischt het geheugen op en het weer- houdt den mensch van misdaden, zegt een Amerikaansche psycholoog (ziel kundige). Daar hebben we een heel makkelijke oplossing van een heel moeilijk raadsel, dat der misdadigheid, j Wij houden er legers politie op na, col- leges met deftige en geleerde menschen j en gevangenissen als kazernes en het baat alles niet. Met het kruiswoord raadsel verdwijnt dé misdadigheid. Het houdt je bezig, zoodat er geen tijd overschiet, om een inbraak of een moord te plegen! Deze zelfde psycholoog zegt, dat dit raadsel aan eenige wezenlijke behoef ten en verlangens van den mensch te gemoet komt: onderscheiding, eer, na volging, nieuwsgierigheid, humor, be zigheid, samenwerking enz. Heel aardig en juist is zijn opmer king, dat het raadsel het vermogen, om onze gedachten saam te trekken, bij een ding te bepalen, oefent en vermeer dert. In die kunst hebben we het niet ver gebracht. Onze gedachten zijn on gedurig als vogeltjes. We kunnen ons evenmin als het kind lang met een zaak bezighouden. Het kruiswoord raadsel leert ons dat; urenlang zitten de menschen allerlei woorden te pas sen langs vertikale en horizontale lij nen en gunnen zich nauwelijks den tijd, om tusschen beidén een kopje thee te drinken. Het leert aanhoudend maar* niet scherper denken. In zoo verre, zegt de Amerikaansche geleerde, verbetert de liefhebberij van het' kruiswoordraad sel de werkzaamheid van onzen geest, dat wij erdoor leeren onze gedachten beter en langduriger bij een ding te be palen, maar het. verbetert het denken op andere gebieden niet. Deze raadselmode zal nog wel een poosje in trek blijven* maar dan ver flauwen én verdwijnen even onbegrij pelijk, als zij gekomen is. Het gaat er mee als met het spel der kinderen. Plotseling slaan ze allen aan het knik keren en even plotseling houdt het op en maken de knikkers plaats voor den tol. Het heeft met het seizoen niets te maken. Midden in den zomer begint vaak de vermoeiende tolwoede en in sneeuw en modder liggen de jongens te knikkeren. Niemand heeft ook voor gesteld, om van spel te veranderen. Het zit in de lucht evenals het raadsel, dat een kruis is, als men urenlang naar al lerlei rare woorden moet zoeken, maar een eerekruis, als men ten slotte de op lossing gevonden heeft. HET NUT "VAN DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. Vroeger en thans. De lichaamsoefeningen in de Middeleeuwen. Behalve de adel, deden ook bewo ners van stad en land aan lichamelijke oefeningen. Meer in het bijzonder werd het schermen beoefend, waarin open bare wedkampen werden uitgeschre ven. Wie zijn tegenstander een bloe dende wonde had toegebracht, was winnaar. De prijs bestónd uit geld of een krans. Na de uitvinding van het buskruit werden ook schietvereeni- gingen opgericht, welke zich oefenden in het schijfschietep. en in het vogel schieten. Andere vormen van li chaamsoefeningen waren dansen (geen stap of symy) zoogenaamde „reiën"; balspelen, waarbij de bal met de hand of een vlaghout werd geslagen. Zeer in trek waren: zakloopcn, mastklim- men, en sprietloopen. Een eigenaardig spel was een soort steekspel van vis- schers, die in bootjes naast elkaar roeiden en dan trachtte men met lan ge lansen elkaar overboord te wippen. Tegen het einde van de middel eeuwen trad de beteekenis van licha melijke oefeningen in het volksbe wustzijn, evenals bij den adel, achter uit. Ten eerste door invloed van de geestelijkheid, ten tweede doordat de vuurwapenen lichtvaardigheid in min dere mate voor den oorlog noodig maakten. Het Tijdperk der Humanisten. Tegen het einde der middeleeuwen hadden de godsdienstige beschouwin gen zoo de overhand genomen, dat de gymnastische vorming als iets, den godsdienst vijandig, werd bestreden. Men stelde er een soort eer in er lij delijk en slecht uit te zien, alsof daar door de hoogere levensopvatting ook in het uiterlijk werd vastgelegd. Hiertegen als reactie ontstond ech ter sedert de 14e eeuw een wederop- bloeien der klassieke studiën, waar door een nieuw tijdperk werd inge luid en ook de grondslag werd gelegd voor de kerkhervorming. Tot de mannen, die het menschelijk wezen naar de daarin liggende wetten vrij van kerk en staat wilden ontwik kelen, die aldus een zuiver menschelij- ke of humane vorming nastreefde, en daarom Humanisten genoemd werden, behoorden de Italianen: Dante (1265 1321), Petraca (1304—1374) en Bocac- cio (1313—1375). Waar nu de Humanisten herhaalde lijk naar de verhoudingen in de klas sieke oudheid verwezen, kon het niet anders, of ook de gymnastiek, zij het ook aanvankelijk theorethisch, werd weder de aandacht waard geacht. De eerste en eenige Humanist, Victorino van Veltre, die het niet bij theoretische aanbeveling liet, doch het ook toepas te, liet zijn leerlingen lichamelijke oefeningen doen en harden tegen alle mogelijke invloeden. Hij nam er ook zelf aan deel, en gaf ze een plaats in zijn paedagogisch systeem. Hij was dan ook de eerste die een soort Turn- in richting stichtte, zoodat hij met recht mag beschouwd worden, als een voorlooper van het tegenwoordige gymnastiek-onderwijs. Anderen, die op de beteekenis van de gymnastiek, als volks-opvoedingsmid- del hebben gewezen, waren Jacob Sa dolet (14771547) en de arts Ilierony- mus Mercurialis (1530—1606) Naast de genoemde Italianen, vraagt de Spanjaard Ludwig V'ives onze aan dacht, welk in zijn geschriften lichame lijke oefeningen en spel verlangt. Hij heeft geschreven „De opvoeding van de Christenvrouw". In Duitschland was het niemand minder dan de groo te Luther (14831546) die de oefenin gen in muziek, ridderspelen, schermen, worstelen etc. aanbeval, opdat men niet zou geraken tot zwelgpartijen, on tucht en dobbelspel. De 30-jarige oorlog heeft in de 17e eeuw de vooruitgang op allerlei gebied geschaad. Niettegenstaande de ongun stige omstandigheden ontwikkelde de lichamelijke opvoeding zich toch lang zaam. C. F. S. Wordt vervolgd. SPORT. VOETBAL. STORMVOGELS—R. C. H. 3—0 De laatste competitie-wedstrijd heeft een sprekende Stormvogels-overwin ning opgeleverd. Begrijpelijkerwijze wekte deze niet zoo het enthusiasme op, als eenige weken geleden het geval zou zijn geweest, toen Stormvogels nog in de running was. In de Stormvogels-voorhoede valt 't góede spel van Sint en Visser te memo- reeren, die beiden een enthusiast spel letje speelde. Zijn we dit van Visser gewoon, ten opzichte van Sint is het zeker de vermelding waard. Deze bleek bovendien geweldig op schot, wat kee per Erdsieck zeker het best zou kun nen bevestigen. In de middenlinie viel Snoeks op. De rust scheen hem geen kwaad te hebben gedaan. Nog wat meer de vleugelspelers aan het werk zetten en hij is nog een zeer bruikbare kracht. Bakker en Vermaak hadden de 45 minuten van voor de rust noodig om op dreef te komen. We gelooven wel, dat Vermaak bij ernstige oefening iets voor de toekomst belooft. Voor het backstel Koster—Haak niets dan lof. Met v. d. Wint vormen zij een achtertrio, waarvan men moei lijk zijn gelijke zal kunnen aanwijzen in ons land. Haak, die ons als half back nooit zoo heeft kunnen bekoren, toonde zich Zondag een schitterenden back. R. C. H. miste haai* rechtervleugel Van DamKoning. En dat was te zien. Ruys als rechtsbinnen vooral bracht er weinig van terecht. Roell'sema had z'n schot thuis gelaten. Krom speelde voor de rust als links-hinnen niet on verdienstelijk, maar daarna moest hij het herhaaldelijk tegen Haak afleggen. De verdediging der R. C. H.'rs vorm de niet zoo'n geheel als in den beker wedstrijd. Sint en Visser brachten re gelmatig verwarring in de Haarlem- sche gelederen. Toch hebben Kuyt, Ha- zevoet en Nieuwenhuis individueel vaak goed w«erk gedaan. Erdsieck heeft een aantail venijnige schoten van Sint keurig uit z'n doel gehouden. Het eerste doelpunt had hij echter o.i. moe ten voorkomen. De wedstTijd. De volgende elftallen stellen zich op: Erdsieck Kuyt Hazevoet Geutskens, Nieuwenhuis, Steenke Nachtegeller, Ruys, Roelfsema, Krom, Brugman. Asbeck, Visser, Sint, Blinkhoff Sr., Oldenburg Bakker, Snoeks, Vermaak Koster Haak v. d. Wint Onmiddellijk wordt flink aangepakt. Visser stevent snel door de vijandelij ke verdediging, maar schijnt hands gemaakt te hebben. De volgende aan val is voor R. C. II. Nachtegeller zet goed voor en Haak bewerkt den bal met de*hand, wat Hakker ontgaat. Het spel gast snel op en neer. Pas heeft Haak op inderdaad fraaie wijze een aanval van Krom tot staan gebracht, of Oldenburg rent snel langs Steenke en Hazevoet. Zijn „voorzet" is echter een „achterzet". Bij een volgenden aan val wordt Stormvogels een vrije trap toegekend. Snoeks neemt die op een wijze, zooals we dit niet van hem ge wend zijn: Rakelings suist de bal over het doel. Dit doet vermoeden, dat Snoeks meer in den zin heeft. Voor het echter zoo veris, krijgt R. C. li. een prachtkans om de leiding te nemen, wanneer Koster een voorzet van Brug man mist. Roelfsema staat nu plotse ling alleen voor Van der Wint, wat hem dermate verschrikt, dat hij naast trapt. Kort hierna acht Snoeks zijn tijd gekomen. Op handige wijze maakt hij den bal vrij en schiet dan hard en zuiver in den bovenhoek. Erdsieck, op een dergelijke krachtoer van zijn stadgenoot niet bedacht, ziet den bal in 't net vliegen en Snoeks staat op de scoringslijst! Bravo! R. C. H. trapt af en weet een corner te forceeren. Dezen, goed genomen, kopt Krom vlak onder de lat, maar v. d. Wint laat zich niet verschalken. Voor R. C. H. dreigt het meeste ge vaar van links, waar Visser goed op dreef is en Asbeck in de gelegenheid stelt eenige goede voorzetten te geven. Sint lost hieruit eens een gevaarlijken kanjer, dien Erdsieck niet minder fraai stompt. In de R. C. Il.-voorhoede valt Ruys tegen, Krom daarentegen als linksbinnen mee. Roelfsema is slecht op schot vandaag. Als hij wederom al leen voor v. d. Wint komt, schiet hij te zacht in, om v. d. Wint te passeeren. Den terugspringenden bal tracht Krom in te trappen, doch Koster, die met Haak best staat te backen, belet hem zulks ten koste van een corner. Deze wordt door Bakker weggekopt. Direct rent Oldenburg langs de lijn. Hij schiet tegen den uitloopenden keeper aan. Na eenig heen en weer getrap belandt de bal bij Visser, die voorzet. Erdsieck en Blinkhoff Sr. trappen tegelijk tegen den bal, die bijna over de lijn rolt, doch Kuyt trapt juist bijtijds weg. Krom heeft vervolgens met twee ach tereenvolgende schoten geen geluk. Het eerste schot ziet hij schitterend door v. d. Wint gestopt, het tweode ketst buiten bereik van Van der Wint, tegen de lat. Vlak voor de rust laat de Stormv.-keeper zien, hoe hij z'n' vak verstaat. Een voorzet van Brugman komt bij Nachtegeller. Een doelpunt schijnt niet te \oorkomen, maar v. d. Wint slaat den bal neer. Rust. 1—0. De tweede helft is nauwelijks één minuut oud, of Sint. heeft succes, wan neer hij Hazevoet flink op z'n huid zit. (2-0). Gelukkig geeft R. C. H. het nog niet op, zoodat de wedstrijd het aankijken wel waard blijft. Er wordt snel ge speeld, maar voorloopig kunnen de keepers werkloos blijven toezien, tot dat Erdsieck uit den dommel wordt ge wekt door een gloeienden kogel van

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1