ORGAAN VOOR D No. 43 Woenidtg rApril 1925 10e Jaargang Verschuilt Woensdags I&terdags IJMUIDER COURANT Abonnementapriji i I I.— P" 3 munden, franco per poatf 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de .„enten. Tot plaatien van advertentiên van Buiten de gemeente vfi SEN in dit blad ia ultaluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - Advertentiên uiterlijk in te zenden WOENSDAG lot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS MIJ. .IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11* Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere rtgel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. iii nukhek bestaat dit twee [laden. eeeste blad. De opening van Fark Velserbeek. Vail den alouden Velsertoren, van Let raadhuis, van den huize Velser- •eek en bij de ingangen van het park wapperden Zaterdagmorgen de vlag en Het gemeentelijk park Velserbeek jferd officieel geopend. Tegen 12 uur zich in de voormalige de genoodigden W ij zagen ei raadsleden met hunne dames, de lirecteuren der bedrijven, de gemeen- e-ontvanger en bijkans alle ambtena de oud-burgemeester onzer ge- neente, den heer J. C. A. Weerts van Sint Philipsland te 's-Gravenhageden iud-genieente-ontvanger, den heer L. fatte; het bestuur der Vereeniging Jmuiden's Bloei; de leden der Gezond- het bestuur der Ver eniging voor Nijverheidsonderwijs in Cennemerland, met den directeur der De Ned. Vereeniging ot behoud van natuurmonumenten vas vertegenwoordigd door den voor zitter, mr. P. G. van Tienhoven; de Jond Heemschut door den secretaris, len heer A. A. Kok. De voormalige Oranjerie ziet er keu- •ig uit. Het geweldige plafond met het prachtige helderwitte stucadoorwerk een voornamen indruk. In het der zaal is een buffet geplaatst. Us de deuren straks geopend kunnen zijn en 'de milde lentelucht naar bin- ïen stroomt, zal het hier een heerlijk zitje zijn. Maar ook buiten op het ter ras in het park, als de muziek tot ver- poozen noodt. We hopen, dat het pu- pliek zal toonen, dat dit rijke bezit op poogen prijs wordt gesteld en dat er )ij de concerten de rust zal wezen, die foor het waarlijk smaken van genot in verpoozing zoo noodig is. Wij dach ten hierbij aan de concerten, die we in tedelijke parken of tuinen in het bui- enland bijwoonden en hoe men daar ummer over het publiek te klagen leeft en hoe de minste ordeverstoring laar onmiddellijk den kop wordt inge- Irukt. In deze gedachten werden we echter restoord door de kamermuziek-ver- eniging „Kunstkring" te IJmuiden, ie het oude Wilhelmus inzette. Alle anwezigen, op een paar soc.-demo •atische raadsleden na, verrezen van un zetels en de burgemeester, de ethouders en de gemeente-secretaris aden binnen, vergezeld van den aarnemend Commissaris der Konin n, jhr. mr. D. E. van Lennep, het lid in Ge-dep. Staten, de heer A. W. Mi [els en de griffier der Staten, Mr. H. Vening Meinesz. Nadat allen hadden plaats genomen, eld de burgemeester de volgende He: „Ik heet U allen welkom in dit ge- »uw, op dezen voor de Gemeente Vel- n belangrijken dag. Het doet ons genoegen, dat zoovelen tp. onze uitnoodiging, om bij de fees- lijke opening van Velserbeek tegen- oordig te willen zijn, gevolg hebben illen geven. Ik sprak daar van een langrijken dag en mag aannemen, tt allen hier tegenwoordig het groo- belang, dat de gemeente heeft*bij t landgoed, inzien; maar ik ben er [k stellig van overtuigd, dat na vijf- jaren ook niemand buiten deze mu n daaraan meer twijfelen zal. Reeds sedert vele jaren vermindert ons land het groot-grondbezit. Mie oorzaken hiervan na te gaan Duiten mijn bestek; maar onge- lieid is de belastingdruk een der >tste factoren hiervan. Vooral de 1 55nsen en de successiebelasting. Meer dan 40 van de verkoopwaar- jinoet bij overgang, niet in de rechte H voor deze laatste worden opge- ^cht. •an gaat men ten einde onk jsten lekken hoornen vellen en verder men veelal, om bij verkoop de grootst mogelijke som te behalen, den grond verkavelen. Een der eerste gevolgen is, dat de' schoonheid der omgeving wordt ge schaad en de indirecte gevolgen zijn: het wegblijven der vreemdelingen en schade aan de ondernemingen, die op het vreemdelingenverkeer zijn geba- sêerd. Wat te doen om dit kwaad te voorko men? In de eerste plaats zou de regeering kunnen helpen, door de belastingen op het boschbezit te wijzigen. Deze wijzi ging is inderdaad reeds lang in uit zicht gesteld, doch er komt niet van e.i intusschen valt menig bosch onder de slagen der houthakkers, terwijl er zoo goed als geen nieuwe bosschen woid-. n aangeplant. Hoewel met erkentelijkheid dient te worden vermeld, dat de Ned. Vereeni ging tot behoud van natuurmonumen ten en de vereeniging „Heemschut" haar best doen voor het behoud van natuurschoon en historische bouwwer ken, er is een grens aan het kunnen dezer vereenigingen en er blijft niet veel anders over dan dat de gemeenten ingrijpen, wanneer schoone plekjes dreigen te verdwijnen. Dat heeft ook de raad der gemeente Velsen begrepen, toen het schoone landgoed Velserbeek dreigde te wor den verkaveld en met algemeene stem men besloot hij in zijne zitting van don 12 November j.l. tot aankoop van deze bezitting over te gaan. Deze bezitting is in haar geheel groot 85 H.A.; daarvan zullen 34 II.A. als wandelpark behouden blijven, terwijl de rest bijna geheel geschikt is voor woningbouw en villapark. Het ligt in de bedoeling, het gedeelte, liggend tus- schen het dorp en den verharden weg die ten westen van dit park loopt, in tact te laten en het gedeelte, dat ligt tusschen dien weg en het stations- emplacement, te bestemmen voor vil lapark. De toekomstige bewoners van dat park hebben dan het dubbele voor deel van te wonen aan de spoorlijn en in hunne onmiddellijke nabijheid te kunnen genieten van de prachtige wandelingen. Er is helaas in de laatste tijden veel schoons van het oude „Velserbeek* vernield; doch de gemeente is thans in het bezit van een uitvoerig rapport van de Ned. Heidemaatschappij en naar de gegevens daarin verstrekt, zal zooveel mogelijk worden hersteld. Dan hebben we hier, midden in onze gemeente, een heerlijk oord, waarvan alle gemeentenaren, de minder gefor- tuneerden zoowel als de gefortuneer den, zullen kunnen genieten. In de eerste plaats de inwoners van IJmuiden, die behoefte hebben aan oen publieke wandelplaats. Maar ook op andere wijze zal dit park IJmuiden ton goede kunnen komen. Als het gelukt van IJmuiden .behalve een vissche rijplaats ook een badplaats te ma ken, wat ik van harte zou toejuichen dan is het zeer wenschelijk, dat ook het achterland van zulk een badplaats aantrekkelijk zij. En als dan de ver eeniging „IJmuidens Bloei'* wier stro ven ik met belangstelling volg en dat ik hoop te kunnen steunen, allerlei aan trekkelijkheden ik hoorde al fluiste ren van golfvelden tot stand weet te brengen, dan zal zij, onder de vele voor- deelen, die de badplaats IJmuiden biedt, stellig ook de nabijheid van „Velserbeek" willen vermelden. Het is jammer dat wij, om redenen van practischen aard, de opening van dit park niet enkele weken later heb ben kunnen stellen. Want dan, meer dan nu, als aan de boomon de teere fijne bladeren zullen zijn verschenen het gras is ontsproten, de vogels, die tijdelijk naar zuidelijker streken zijn gevlucht, hier de oude nestplaatsen weer zullen hebben opgezocht, zal men hier kunnen genieten van het zich tel ken jare herhalend wonder der herle vende natuur. En verder, in den zomer, zal men, on der het loover kunnen droomen van de Ivele oud© Kennemer sagen, die, om met Dr. Schaepman te spreken, hier: op lichter wieken vlucht, met murmelen en ruischen. rondstoeien door de lucht. Men zal, gezeten aan de boorden van het beekje, dat door dit landgoed stroomt, kunnen nadenken over de tij den, waarin men vast geloofde aan de wonderdoende kracht van het water uit dit stroompje, als middel tegen tandpijn. Zoo heb ik ook eens zelf men vergunne mij deze persoonlijke herinnering jaren geleden hier loo- pen mijmeren. Het was in het jaar 1891, toen ik verbonden was aan de redactie van een Haarlemsoh blad, dat mij werd opge dragen een velddag van het Leger des Heils, die in „Velserbeek" zou worden gehouden, te „verslaan", zooals dat in den vakterm luidde. Ik toog er op uit maar ik neem aan, dat ik toen een slecht verslag heb ge maakt, want meer dan door liet luid ruchtige van het Heilsleger, werd ik getrokken door de majestueuze stilte en de prachtige omgeving hier. En ik dacht bij mezelf: Wat een door de for tuin begenadigd mensch moet hij zijn, die de eigenaar is van dit alles! En ziet: thans ben ik voor een twee- endertigduizendste deel zelf de bezit ter ik mag zeggen de gelukkige be zitter. Ja wie kan op zijn vroegere jaren terugzien, zonder te worden getroffen door de tegenstrijdigheid van de voor stelling, die hij zich eenmaal van de toekomst maakte en de ondervinding, die hij door de herinnering aan schouwt? Maar, dit is een laakbare afdwaling, waarvoor ik verschooning moet vra gen. Ik zal dan ook eindigen, maar niet, dan na den dank van den raad en van mij zeiven te hebben gebracht aan ver schillende personen. Het doet ons natuurlijk bijzonder leed, dat onze Commissaris der Konin gin tot zijn leedwezen wegens onge steldheid verhinderd wérd deze ope ning bij te wonen. Zijn tegenwoordig heid toch zouden wij op hoogen prijs hebben gesteld. Immers het is bekend, dat het den Gouverneur van het ge west, waarin ook om een geijkten term te gebruiken het „zegepralend Ken nemerland" is gelegen, aangenaam is wanneer schoone en historische plek jes worden bewaard voor sloopersliand Intusschen, de Commissaris der Ko ningin zou op deze plaats en dag moei lijk beter kunnen worden vervangen dan door U, Mijnheer van Lennep, om dat Heemstede's oud-burgemeester, on der wiens bestuur Heemstede het on volprezen „Groenendaal" heeft aange kocht, beter dan iemand anders de daad van Velsen's vroedschap zal kunnen waardeeren. Natuurlijk trekt Uw hart naar Groenendaal, maar toch, wanneer ge voor Uw drukke ambtsbe zigheden eens ontspanning wilt zoeken in de natuur, dan zal het ons groot ge noegen doen, als ge Uw schreden af en toe eens wilt richten naar Velserbeek. Uwe belangstelling in dit landgoed zal ons ten zeerste vereeren. Het is ons aangenaam dat een depu tatie uit de Gedeputeerde Staten met den Griffier gevolg heeft willen geven aan onze uitnoodiging om bij deze ope ning tegenwoordig te zijn; dubbel aangenaam, omdat we nu in de gele genheid zijn, U persoonlijk onzen dank te brengen voor.de vlotte wijze, waarop het raadsbesluit inzake „Velserbeek*" door U is behandeld geworden en goed gekeurd. Ook de vertegenwoordigers van „Na tuurmonumenten" en „Heemschut" be groeten wij hier met sympathie omdat zij het zelfde beginsel voorstaan, dat de raad van Velsen heeft bewogen tot aankoop van Velserbeek. Het Bestuur en den Directeur der Ambachtsschool, door wier vriendelij ke zorgen we zullen worden voorzien van fraaie banken, onze groote waar deering. Ook brengen wij hier dank aan den directeur der Haarlemsclie Hotel maatschappij, den heer Duijtshoff, die ons met zijn vakkennis is behulpzaam geweest en zulke goede wenken heeft gegeven bij het verpachten van het Hotel-Pension. Onze waardeering aan Heeren Direc teuren van Openbare Werken, van Gas en Waterleiding, aan opzichters en werklieden, voor den ijver, waarmede is gewerkt om alles zoo spoedig voor elkaar te krijgen. En ten slotte onzen dank aan de muziekgezelschappen Ka- mermuziekverecniging „Kunstkring", de Harmonievereeniging „Concordia" de Harmoniekapel „Eendracht" voor de belangelooze medewerking hij deze feestelijke opening. En zoo worde dan dit „Velserbeek" aan het publiek overgegeven. Moge het, dit is mijn innige wensch, bijdra gen tot de zedelijke en stoffelijke wel vaart van onze schoone gemeente." De rede van den burgemeester werd met geestdriftig applaus begroet. DE EENIG AFDOENDE ANTI-NICOTINEPIJP ZIE ETALAGE. Alleen verkrijgbaar Sigarenmagazijn Jacq. TELLIER - Kanaalstraat. Daarop nam. jhr. mr. D. E. van Len nep het woord, die zeide, dat het den Commissaris der Koningin bijzonder speet, dat hij dezen dag niet aanwezig kon zijn door'een lichte ongesteldheid. Jhr. Roëll verzocht spr. om uitdruk king te geven aan de groote belang stelling van Gedep. Staten in den dag van heden. Spr. zeide, dat Ged. Staten het raadsbesluit tot aankoop van Vel serbeek met groot genoegen hebben goedgekeurd. Dit feit toch is niet al leen van beteekenis voor de gemeen te Velsen, maar voor heel ons gewest omdat niet alleen de inwoners van Velsen van het park zullen genieten, maar ook vele anderen uit de provin cie zullen hier verpoozing komen zoeken. Haarlem en Alkmaar hebben sinds eeuwen hun Hout, Heemstede heeft zijn Groenendaal, Hilversum het Spaanderswoud, Bussum heeft Ban tam en Velsen heeft nu zijn Velserbeek. Spr. wenscht er Velsen hartelijk geluk mede. Het is nu zoo anders als vroeger. Toen was heel de duinstreek in het be zit van enkelen van de Egmonden, de Brederodes en de Velsens. Later kwam de grond in handen der rijke Amster- damsche kooplieden, die hun geïd be steedden om hier aangename buiten verblijven te stichten. Zij hebben een goed werk gedaan door dit moois te bewaren. Thans zien wij de gemeenten zich dit bezit verwerven. Spr. wees er op dat de burgemeester het werk „Zegepralend Kennemer- land" van Brouerius van Nidek noem de. Maar als we dit boe"k opslaan, zien wij hoe vele daarin opgenomen buiten plaatsen thans niet meer te vinden zijn en zoo is het ook met vele buiten plaatsen uit het boek van Rutgers. Daarom is het zoo gelukkig, als er een krachtig gemeentebestuur opstaat, dat behoudt wat geschapen is. Dit is het mooie in de schepping, dat de menschheid een taak heeft, die ten goede moet worden beoefend, wat echter helaas zoo vaak ten kwade ge schiedt. Hoe vaak wordt de mooie schepping leelijk gemaakt, terwijl ze toch zoo goed is. Toch, burgemeester, zoo vervolgde jhr. Van Lennep, zult ge nog wel eens wat moeten wegdoen, wat critiek zal ondervinden. B.v. hij het vellen van hoornen, wat toch moet want een bosch moet steeds verjongd worden. Spr. zegt te begrijpen, dat men in Velsen verheugd is. Wel er is gevraagd hoe dit betaald moet worden, maar spr. gelooft, dat hierover niemand ongerust behoeft te zijn. Zoo ooit, dan zal deze uitgave rente afwerpen, al is het niet direct in klinkende munt, dan toch in groote zedelijk waarde. Wat moet het heerlijk zijn voor de nijvere ingeze tenen zich hier te verpoozen na den arbeid en aldus nieuwe krachten op te doen. Velsen heeft zijn visscherij. zijn scheepvaart en industrie, er wordt hier dus hard gewerkt. En bij harden^ ar beid behoort goede rust en verpoozing. De burgemeester heeft gesproken van de Velserbeek, die vliet of niet vliet. Maar wat doet dit er toe, zegt spr., want in figuurlijken zin vloeit een heek altijd en dat is de levens kracht. Spr. zegt dat de burgemeester velen dank heeft gebracht, maar hij heeft 't zichzelf niet gedaan. Spr. acht het een voorrecht den burgemeester dank te brengen voor diens initiatief en krach tig beleid en brengt dien dank ook over op de wethouders en hoopt dat in lengte van dagen zal blijken, dat cle aankoop van Velserbeek zal strekken tot verhooging van het genot der inge zetenen en van de welvaart in de schoone gemeente Velsen. Ook deze rede werd met luid applaus beloond. Als nu werd de eerewijn rond gediend, waarna nog een aantal ge- lukwenschen volgden. De heer W. A. Dólleman sprak als voorzitter der Vereeniging I Jmui den's Bloei. Voor ons is het een genot, zei spr., dat de gemeente zich rijker heeft gemaakt met dit schoone land goed. Spr. heeft in Heemstede, meege maakt den aankoop van Boschwijk en Groenendaal en toen ook de critiek ge hoord, maar daarna hebben velen zich in Heemstede gevestigd en de plaats heeft er groote vermaardheid door ge kregen, want zonder Groenendaal zou Heemstede nooit de Internationale Bloemententoonstelling hebben gehad. Spr. hoopt daarom dat Velserbeek voor Velsen zal worden, wat Groenen daal is voor Heemstede. Namens de Ned. Vereeniging tot be houd van Natuurmonumenten ei.- den Bond Heemschut sprak mr. P. G. van Tienhoven. Spr. zeide dat deze Ver eenigingen grooten dank past voor het raadsbesluit en bracht de gelukwen- schen over van heide vereenigingen, die reeds vele jaren strijden voor be houd van 't geen onze voorouders aan schoons hebben gewrocht als een on- vervreembaar bezit. Spr. dankt den raad, die zoo con amore is meegegaan en hoopt dat dit besluit weerklank zal vinden in geheel Nederland, want dit zijn de beste besluiten, die de gemeen ten kunnen nemen. Als oudste raadslid sprak de heer F. P. Vermeulen. Spr. zeide behoefte te gevoelen om zich te wenden tot den burgemeester. Hem is reeds veel dank gebracht en die heeft hij in alle op zichten verdiend. Maar als men een daad wil doen, moet er iets aan vooraf gaan. Er is een oogen-blik geweest, dat Velsen Velserbeek ongerept kon koo- pen en toen zij de raad: „laat wat ge niet doen kunt". Het heeft spr. droef gestemd, dat de raad in 1918 niet Vel serbeek heeft gekocht, maar als we in 1919 weer hadden moeten beslissen, zou het voorstel met groote meerder- heid verworpen zijn. En als wij het in 1920 hadden willen doen, zouden de geldschieters gezegd, hebben: maar nu passen wij! Onder die omstandighe den was het ons niet mogelijk Velser beek te koopen. Maar het is aan bur gemeester Rijkens en aan hem alleen te danken geweest, dat het crediet van Velsen weer zóó was hersteld, dat er bij den aankoop van Velserbeek geld voor was. Spr. zegt, dat men er daar mede niet is, maar er is reeds veel ge wonnen. Spr. hoopt, dat God den bur gemeester nog vele jaren zal sparen cn hem steunen zal in zijn werk. Hij on dervindt veel critiek en men klaagt over de hooge belastingen, maar men ziet niet achter de schermen. Wat u

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1