IJmuidens Bloei. Visschery en Scheep* ssrt gedaan hebt, zeide spr., ts de vrucht van het herstel onzer gemeente-finan- étën. En daarvoor past ons groot"" dank. liet woord van den heer Vernieu) vond groote instemming. De heer J. E. Sluiters bracht dank aan den laatsten bewoners van Valser beek. Spr. herinnerde hoe menige traan door hen was gedroogd en veel leed door hen was verzacht. En toen de officieele colleges hun plicht verzuim den, hehben zij geld en goed gegeven voor de inwoners van Velsen en Vel seroord en meegewerkt aan de stich ting van scholen. Spr. brengt daarom warme hulde aan de familie Van Tuyll Spr. zegt dat hij gehoopt had, dat het landgoed het rustige Velserbeek zou blijven, dat ook hiér de Zondag geheiligd zou worden. Het doet hem leed, dat nu ook muziekuitvoeringen enz. op Zondag zullen plaats hebben, want spr. ziet in de ontheiliging van den Zondag den ondergang van ons volk. Spr. hoopt echter, dat velen van de heerlijke natuur en de rust van Velser beek zullen genieten. Nadat eenige kieken van het gezel schap waren genomen, werd een rond gang door het park gemaakt. Tenslot te vereenigden B. en W. de raadsle den, -de leden van Ged. Staten en de di recteuren der bedrijven aan den lunch in het hotel-pension. Des middags werd het park voor het publiek opengesteld en gaven de Har monie De Eendracht der Ver. Kon. Pa pierfabrieken en de Harmonie Concor dia uit IJmuiden onder veel belang stelling een concert. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en n ethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, d«i de beslissing op het verzoek van Mulder Rijke, te IJmuiden, om vergunning tot hel oprichten van eene inrichting voor macht nale houtbewerking, op het perceel, kada straal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L, No. 1037, gelegen aan de Indusiriestraat, door hen is verdaagd op grond dat het bericht van den Hoofd inspecteur van den Arbeid, bedoeld bij artikel 7bis, 2e lid, der Hinderwet, nog niet is ingekomen. Velsen, den 25 Maart 1925. BEKENDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en wethouders der Oemeentr Velsen brengen Ier openbare kennis, dat op 27 Maart 1925 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van O. 't Hart, van be roep zetkastelein, wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteitde beneden voorlocaiiteit van het perceel, plaatselijk gemerkt C 19 en gelegen aan de Bik- en Arnoldkade aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder teger het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij burgemeester en wethouders inbrengen. Velsen, den 31 Maart 1925. Wij verwijzen naar de in dit no. voor komende advertentie van bovengenoemde vereeniging, betreffende het samenstellen van een lijst van hotels, pensions, gemeu bileerde kamers, enz. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN In de Maandag te Amsterdam ge houden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Mij. tot Ex ploitatie van Ijsfabrieken in Neder land, gevestigd alhier, werden de ba lans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. De aftredende commissarissen wer den herkozen. B. en W. van Amsterdam hebben bet aanleggen van toegangswegen en het graven van vijvers voor het bouw plan ten Zuidoosten van de Niéuwe Oosterbegraafplaats opgedragen aan de N.V. Amsterdamsche Ballast Mij. voor f 211.000. De gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Noord zee Exploitatie Mij. alhier heeft de ba lans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Maandagavond te ongeveer kwart voor negen, is op de Kruisbrug te Haarlem iemand door een hond gebe ten. Een lid van E. H. B. O. adviseer de den man naar het St. Elisabeths Gasthuis te doen overbrengen, wat per ziekenauto geschiedde. Daar werd ge constateerd, dat de man een wonde aan het been had gekregen en wegens spierpijn niet kon ioopen. Na verbon den te zijn, werd hij weer per auto naar het politiebureau vervoerd, vanwaar hij met assistentie van een agent naar IJmuiden, waar hij woonde, is ver trokken. Gemeentelijke visscherijschool. De nieuwe cursus van de opleiding voor de scheepvaart aan de gemeente lijke visscherijschool vangt heden aan met 46 leerlingen. De cursus voor de opleiding voor machinist telt eveneens 46 leerlingen zoodat het geheele aantal leerlingen 92 bedraagt. Sportclub „Sero''. Naar wij vernemen bestaat het be stuur van bovengenoemde vereeniging thans uit de volgende leden: R. C. F. Gross, J. C. de Mayer, P. Heere, T. A. van Strien, J. Kuiper, B. v. d. Bogaer- de, L. Veltkamp en T. Driessen, bij wien men zich als lid donateur(trice) kan opgeven. Het secretariaat is ge vestigd bij den heer T. Driessen, Ka naalstraat 3. Het eerste Radio-concert te IJmuiden. Heden, Woensdagavond 8 uur pre cies zal voor het eerst op het Willems plein te IJmuiden een Radio-concert ten gehoore worden gegeven. Een al gemeen bekende specialist op Radio- gebied verleent daartoe zijn medewer king, door o:a: opstelling van een met de laatste verbeteringen toegeruste „Luidspreker", zoodat wij een zeer goede overbrenging van de concerten te Londen, Parijs, Berlijn, Hamburg en ook vanuit Amerika kunnen verwach ten. Wij twijfelen dan ook niet, dat de belangstelling enorm groot zal zijn, zoodat het Willemsplein hedenavond 8 uur (Amsterdamsche tijd)' haast te klein blijkt te worden voor de vele toe hoorders van dit buitengewone mooie moderne concert, dat ons vanuit de luchttrillingen ten gehoore zal worden gebracht. Bij gebleken succes zullen dezen zomer meerdereRadio-avonden worden gegev en. De staking der mandenmakers blijft nog steeds in hetzelfde stadium ver- keeren. De werklieden blijven, op enkele uit zonderingen na, volhouden; de pa troons verklaren de manden tegen de hier geëischte werkloozen, ongeveer franco thuis te kunnen krijgen. Het orgaan der stakers „Ons Vak blad" deelt mede dat het er den schijn van heeft dat de rijksbemiddelaar, Mr. S. -de Vies Cz., te Huizen wil trachten beide partijen te verzoenen. Doch reeds zijn eerste informaties zetten kwaad bloed. Een politieman ter plaatse was n.l. bij het afd.-bestuur gekomen, zoo hij zegt op verzoek v. d. rijksbemiddelaar, om inlichtingen over het conflict. De wijze van informeeren heeft men Mr. de Vries, wiens reputatie als bemidde laar reeds bedenkelijk wordt genoemd, zeer kwalijk genomen en men zond den man terug om het officiëel corres pondentieadres van den bond mede te deelen. Verder bespreekt „Ons Vakblad" nog de mogelijkheid der nieuwe loonen en wijdt het aan kleine concurrentie dat de manden niet voldoende geld opbren gen, waarvan de vischhandelaars, ten koste der werklieden, profiteeren. VELSEROORD Kunst na Arbeid. De Harmonie-vereeniging „Kunst na Arbeid" gaf gisteravond een uitvoe ring in Tivoli. In zijn openingswoord deelde de vooi'zitter mee dat men dezen avond, midden in de week gaf, om verschillen de kunstlievende leden, dat zaken- menschen zijn en dus op Zaterdag avond nooit kunnen, ook eens in gele genheid te stellen een uitvoering bij te wonen. Het verheugde hem zeer de heele zaal vol te zien, dat hem bewees dat Kunst na Arbeid steeds meer de sympathie van allen won. Ook de leden van het korps doen hun best om de naam van eiseroord hoog te houden en zij ho pen dezen zomer op het concours van „De Eendracht" te Velsen, waarvoor zij hebben ingeschreven in de derde af deeling, opnieuw een prijs te behalen. Daarop voerde het korps een zeer aardig programma uit, dat bewees dat onder leiding van den heer II. Amse, als directeur, werkelijk met ijver en toewijding gestudeerd wordt, en wer kelijk men vol hoop naar Velsen kan gaan. Gedurende de pauze werden eenige bloemenmanden verloot, die ter ver sterking van de kas der vereeniging door een van de leden waren gemaakt Na afloop van het concert was er, voor de vele dansliefhebbers nog eons gelegenheid hun hart op te halen. VELSEN Alhier is opgericht eene Christ. Reciteervereeniging met aanvankelijk 10 leden. Als voorzitter werd gekozen A. Geerlofs, als secretaris C. Bakker en als penningmeester J. Bax. De bijeenkomsten worden gehouden Dinsdagavonds van 8 tot 10 uur in het gebouw voor Chr. Belangen te Velsen. Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: H. H. Sluimer—Berend sen, z.; A. M. de Jong—Pelk, z.; M. van EgmondBrakenhof, z.; H. A. de Goe de—de Rooy, z.; H. Baak—BuirAng, z. C. StetDobbelaar, d.; D. SmitDek ker, z.; M. C. de Niet—de Groot, z. G e h u w d G. Vlietstra en N. den Adel. VERREENIGING TOT BESTRIJDING DER T. B. C. - Consultatiebureau. Geopend op: den eersten en derden Dinsdag in de maand voor de Wijk van Zuster Benus IJmuiden en gedeelte Velseroord; den tweeden en vierden Dinsdag in de maand voor de Wijk van Zuster Fransen, gedeelte Velseroord, Velsen, Wijkeroog, Santpoort, Driehuis en Jan Gijsenvaart. VISSCHERIJ. - Alhier heeft de Engelsehe stoom trawler Storm lock L.T. 393, als vrachtvaarder, een lading van 400 kis ten makreel aangebracht uit Newlyn. - De motorkotter Zeemeeuw R.O. 1, uit Rotterdam, die onlangs is aange kocht door den heer v. d. Valk c.s., al hier, zal -dit jaar nog blijven varen on der dezelfde naam en merken. Vischnpbrengst. De opbrengst van de in Maart van dit jaar in de rijksvischhallen te IJmuiden aangevoerde visch bedraagt f 1.039 264. legen f 1.048 902in Maart van het vorig jaar. - De stoomdrifter Goverdina IJ.M. 141 van -de visscherij-maatschappij De Marezaten Is verkocht naar Dieppe (Frankrijk). Het vaartuig wordt daar heen gebracht door Hollandsch per soneel. - Gisteren kwam de stoomtrawler Eduarda IJ.M. 6 binnen van een onder broken reis. Het schip had een stel horden verloren en tevens eenige bla den der schroef. Het is ter reparatie in het dok opge nomen. - Heden was hier binnen de vracht drifter a Rose IJ.H. 68 met een lading bestaande uit 12 kisten makreel, uit Newlyn. De sleepboot Titan vertrok van hier niet 2 onderlossers, de K 18 en K 19 op sleeptouw, naar Scheveningen, SCHEEPVAART. Velsen. Aangekomen 29 Maart: Bill, St., Drammen, houtstof, Papier fabriek. Vertrokken 28 Maart: Scania, St., West-Hartlepol, ledig. IJmuiden. Het Ned. stoomschip Ruurlo van -de Mij. Noordzee is ge charterd voor 7 reizen met ertsladin gen van Lulea en Narvik naar IJmui den. Zaterdag j.l. vertrok het van Nar vik met de eerste lading naar de Hoog ovens alhier. Het Hospitaal-kerkschip „De Hoop" is Maandag van hier voor de tweede reis naar de Noordzee vertrok ken met aan boord eenige leerlingen an de Kweekschool voor Zeelieden te Amsterdam, voor het maken van een proeftocht. GEMENGD NIEUWS. De vrachttarieven voor Dultsche •teenkolen. De corr. vin de Tel. verneemt, dit dt reductin op de tarieven voor het vervoer van Dultsche kolen door om linddoordi Ned. Spoorwegen met ingang van 1 Mei a.s. worden opgeheven. De onwetendheid der wetenichap Halve kennis maakt waanwijs en hoog moedig, heele kennis maakt nederig en voorzichtig. Tegenover een molshoop voelt zelfs een kind zich groot, maar de grootste man voelt zijn nietigheid tegenover de Alpen. De wetenschap leert allereerst, hoeveel er te weten en nog te onderzoeken en te ontdekken is. Daarom de uitspraak van een der wijzen van Hellas: „Ik weef dat ik niet weet". Hoe dieper wij weten binnen te dringen in het rijk van hét on eindig groote en in dat van het oneindig kleine, des te meer zijn wij er ons van bewust, dat wij ons slechts aan den zoom ervan bevinden en dat het vrijwel nog geheel onbekend land is. Daardoor komt het, dat menige burgerscholier bedanter is dan een hoogleeraar van wereldnaam. Die een beetje weet, verbeeldt zich een boel te weten en die een boel weet, ziet in, dat hij een beetje weet. Prof. Nierstrasz van Utrecht heeft in een rede gesproken over de cellen, de kleinste bestanddeelen, waaruit het leven is opge bouwd. Wat is eigenlijk een cel Deze geleerde heeft zeker wel een bibliotheek vol boeken over cellen doorgewerkt en hij is zeker verder in het geheim des levens doorgedrongen dan de meeste menschen De cel is in de vorige eeuw door den geleerden Schultze een klompje protoplasma met een kern genoemd. De lezers verzoeken beleefd van derge lijke geleerdheden als protoplasma ver schoond te blijven Zij zijn niet de eenige onwetenden. Prof. Niertstrasz zegt van deze omschrijving, dat er wellicht nog nooit een de wereld ingeworpen is, die minder heeft van een omschrijving dan deze. Zij zegt niets. Niemand weet, wat protoplasma is en mei onze kennis van de kern staat het al niet beter. Het leven zelf noemt Prof. Nierstrasz een niet nader te bepalen begrip. Meer dan eenige eigen schappen van het leven, groei, voortplanting, voeding kennen we niet; het wezen van het leven blijft een verborgenheid. Oeen enkele wetenschap is ooit af. Het is een voortdurend veranderen, een opbouwen maar ook een afbreken. Handen en werk. De werkverschaffing moet handen en werk tot elkaar brengen. Er zijn handen genoeg en er is werk genoeg. De handen moeten door het werk geholpen worden, maar het werk moet door de handen ook waarde krijgen. We hebben eens ais werk verschaffing gezien het uitrooien van laag hout aan beide kanien van een breeden weg. Nu is de weg open en kaal, leelijk geworden en zonder beschutting. Het was dwaas werk, dat gezocht was, om handen te helpen. Men moet bij werkverschaffing ook geen loonen ver beneden de geldende uitbetalen en zeker niet den man dwingen tientallen K.M te fietsen, voordat hij bij hel werk is en van het werk thuis kan komen. Er worden tegenwoordig grooie werken ondernomen, inpoldering, het graven van kanalen, ontginning, die ook groote maat schappelijke waarde hebben en waarbij vele handen werk vinden, Hei ligt in den aard van den Nederlander, om grond droog te maken, is eens lachend gezegd bij een groepje kinderen, die aan het strand eer zandhoop zoo hoog trachten op te werpen, dat de vloed er niet bij zou kunnen komen Ter verovering op het waler hebben wij In alle tijden veel moeite gedaan en ook in het onlginnen van woeste gronden hebben wij veel goeds gepresteerd Maar er valt nog veel ie ontwateren en te ont ginnen. Welk mooi en dankbaar werk dil is, kan men zien in het waterschap Vollenhove In het uilgeveendeland, leeft een bevolking, die geen werk heeftde grond is woest en de bevolking arm. Door inpolderingen ontginning komt daar werk en op den duur ook welvaart. De bodem is er vruchtbaar er zijn duizenden H.A. goeden grond te winnen en honderden gezinnen kunnen daar leven en hun brood verdienen. Het eerste werk kost zeer veel geld, maar als men na tien jaar in plaals van een sireek van ellende en dorheid een bloeiend landschap met goede weiden en vruchtbare akkers en knappe woningen vindt en een bevolking, die stoffelijk en geestelijk vooruit is gegaan, dan zal men dit geld, om hof en huis te veroveren, zeker niet weggesmeten achten. „Oelukslcaarten" voor het Dorus Rijkersfonds. Het Dorus Rijkersfonds heeft thans ge- luksbriefkaarten het licht doen zien kaarten welke het portret bevatten van den held van Helder, onder wiens leiding 511 schip breukelingen behouden werden binnenge bracht welker opbrengst strekt tot ver sterking van de inkomsten van dit fonds. Zij zijn bedoeld voor het verzenden van gelukwenschen in den geest van de bekende gelukstelegrammen, welker opbrengst, naar men weet, strekt ten bate van het jeugd- Icidersinstituut. De executie van de „Soerakarta". De Rijks Waterstaat heeft gecontracteerd met Ven der Tek's Berging Meetacheppij voor de berging van de „Soerakarta". Personeel der reddingbooten zal behulp zaam zijn bjj dezen arbeid. Het afbranden ven het achterschip zal als volg vinden Men zal het vaartuig ter van ruim [I dichten, om daar, voo het vaartuig zich boven water den romp af te branden. Onder v, dan dynamiet gelegd worden om zor het overige gedeelte los te maken. Men hoopt het achterschip du houden en naar Rotterdam te bren Het voorschip zal bij gedeelte middel van dynamiet 'gesloopt Deze laatste arbeid vergt, evenal „Stuart Star" het gevat was, geruin daar men zeer voorzichtig te we gaan, teneinde den steenen dim beschadigen. Men werkt dan n kleine hoeveelheden dynamiet en telkens bij kleine onderdeelen. Deze zal wel eenige maanden duren. Eieren van kemphanen De minister van Binnenlandsch en Landbouw, heeft bepaald dat geheele Rijk a. het zoeken, rapen en buiten o wegen en voetpaden vervoeren va van kemphanen, wulpen, scholekiti to's, tureluurs, meerkoeten enwaterl is toegestaan tot en met 28 April b. het ten verkoop in voorraad te koop aanbieden, verkoopen, i en langs openbare wegen en vt vervoeren van eieren van het ond noemde waterwild is toegestaan t< 30 April a.s. De Intern. Radio omroep-coni Verleden week is te Londen noodiging van de British Bil ting Cy. eene internationale co tie gehouden. Deze conferentie, ste van haar soort was beleg< komen tot een internationale r van de golflengten, waarop g cast zal worden, een regeling d gramma's en de oprichting van ternationaal bureau voor het der ioopende zaken. De B.B.C. was van oordeel, da het aantal omroepstations zich durend uitbreidt, het tijd \i trachten een onderlinge overeet te treffen, wat betreft de golf] daar het nu vóórkomt, dat t-wei ons of op dezelfde golf zenden oi ven zoo dicht hij elkander gelegi dat het practisch niet mogelijk i scheiden. Wij denken hierbij hij Seville (350 M.) en Cardiff (351 >1 drid (392 M.) -en Hamburg (395) ze eerste conferentie werd hijg: door vertegenwoordigers van f gende landen: Engeland, Duits België, Noorwegen, Cechoslg Frankrijk (Petit Parisien) en J land. Voor dit laatste land wars wezig de heer A. Dubois voor i- F., de heer Th. P. van den Bergl Radio-Holland, terwijl de h< van den H. D. O. behartigd weri den voorzitter, don heer G. Ban dal. Besloten werd o.a. een comiit noemen voor het afdoen van dej de zaken, bestaande uit 8 leden, heeft ook Holland zitting. De a dit comité zal op algemeen i te Genève gevestigd worden,: leen, omdat aldaar de Volkenk vestigd is, doch ook, omdat if centraalbureau voor de autcv ten is. Gedurende het congres, dat li gen duurde, inviteerde de B, I congresleden tot eene bezichtig het station 5XX te Chelmsiv spoedig plaats zal moeten mal™ het nieuwe krachtstation it hampton, dat nog iets sterke,, dan 5XX nu is, en dat dan een® nent karakter krijgt. jj Tot het dagelijksch bestuur., ren Engeland, Frankrijk, Nfi Cechoslovakije, België en Kooi, Er zullen totaal 8 plaatsen in stuur zijn waarvan twee wj onbezet blijven, doch één gel* blijft voor Duitschland. Succesvolle uitzending met eet grondsch radio-toestel^, Dr. James Harriet Rogersi de, dat hij met succes een dii— uitzending heeft Verricht naar van de Stille „Zuidzee, een afs| 3000 'mijlen met zijn onder? radiotoestel. Uit North Sydney Schotland en Los Angelos 1^, bericht, dat men zijn signa'., gehoord. „De Speeldoos". Een nieuw tóoneelgezelsclii^j1, gericht met den leuk bedacM#j „De Speeldoos". Als die n«>,0| niet een hedenkelijk Speeldoozen zijn immers uil Zij waren de grammofoiw grootouders en als kinderen 1» ons vaak verbaasd over het van allerlei deuntjes uit de <hw( het mechaniek Was opgent speeldoos is uit den tijd. neel „De Speeldoos" zal blij-'i goed gehalte geven. Lachen1 menschen nog wel eens in vo' om te huilen is en nog nooit- theater bljjspelen yen zout» S»

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2