ORGAAN VOOR Di GEMIENTE ViU ffo. 44 Zaterd#g'"4 April 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. BURGERLIJKE STAND. Huwelijksaangiften. De \mbtenaar van den Burgerlijken «md der gemeente Velsen brengt ter amis van belanghebbenden, dat het odig is. dat biJ de huwelijksaangifte stukken worden overgelegd, die 0I. het huwelijk vereischt worden, jeinde onjuistheden of teleurstellin- n ten aanzien van de huwelijksaf- mdigins of huwelijksvoltrekking te betreffende de ver stukken kunnen verkregen >rden aan de afdeeling Burgerlijke op eiken werkdag tusschen 9 r v.m. en 1 uur n.m. Velsen, 23 Maart 1925. |)e Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, SUWERINK. OPENBARE VERGADERING n den raad der gemeente Velsen, op nsdag 7 April 1925, des namiddags iur, ten gemeentehuize. AGENDA: Ingekomen stukken. Vaststelling van eene nadere rege ling omtrent het verleenen van steun aan valide arbeiders. Rapport en prae-advies op liet voorstel van de heeren P. F. C. Roelse c.s. inzake vestiging van een school voor voorbereidend la ger onderwijs te IJmuiden. Wijziging der verordening op het openbaar bewaarschoolonderwija en der verordening op de subsidi- j eering van het bijzonder' bewaar- school-onderwijs. Wijziging der klassenbezetting van de scholen C, D, E en H en het nemen van daarmede verband houdende maatregelen. ÏPrincipiëele beslissing omtrent het verleenen van voorschotten 'onder verband van tweede hypo theek voor den bouw van arbei- ders-woningen. j Verzoek om goedkeuring van een j exploitatieplan. Verleenen van vergunning tot het aan den openbaren dienst onttrek ken van een gedeelte van het Wijk aan Zeeërvoetpad. Grondovername voor wegverbröe- ding en verkoop van terrein. Vaststelling van de over 1925 aan bijzondere schoolbesturen te ver leenen voorschotten op de vergoe ding, bedoeld bij art. 10 der „La ger Onderwijswet 1920" en rege ling der uitbetaling. .Idem van de begrootingen der j visscherijschool en der handels avondschool, dienst 1926. Aanvragen van de besturen der I bijzondere bewaarscholen om sub sidie over 1925. Wijziging der verordening op de heffing van een straatbelasting. Intrekking van het raadsbesluit van 2 December 1924, no. 12, waar bij werd vastgesteld eene verorde ning tot regeling van de vergoe ding voor reis- en verblijfkosten. .Wijziging van het kasgeldlee- ningsbesluit, dienst 1925. Wijziging der verordening op de heffing van leges ter secretarie, enz. Uitkeering aan de B.K. Vereeni ging „Woningbouwvereniging" te IJmuiden van den te veel in reke- ning gebrachten erfpachtscanon en verstrekking der gelden voor dat gedeelte, hetwelk het Rijk niet voor vergoeding in aanmerking neemt. Verzoek van de Woningbouwver- eeniging „Velsen" om het gedeelte van den erfpachtscanon, hetwelk het Rijk niet voor vergoeding in aanmerking neemt aan haar uit te keerèn. Wijziging der verordening op de heffing van keurloonen van slacht- I dieren, vleesch- en vleeschwaren ^n van rechten voor het gebruik van inrichtingen van den vleesch- keuringsdienst. Overeenkomst inzake gaslevering aan de N.V. Koninklijke Papierfa- öneken der firma van Gelder Zo nen te Velsen. Van Neutrale Schoolver eniging „IJmuiden <en Omstre ken" inzake opleiding aan school AI tot het volgen van middelbaar- en gymnasiaal onderwijs. 22. Overeenkomst met de gemeente Haarlem inzake gedeeltelijke over name van de persleiding en toe stellen voor gaslevering. 23. Overname in beheer en onderhoud van den Rijksstraatweg Velser- oordIJmuiden. 24. Verzoeken van: a. de gymnastiekvereniging „Vlug en Lenig" te Wijkeroog om ver gunning tot medegebruik van het gymnastieklokaal van de o.l. school G, aldaar; b. de turnvereeniging „V. T. V." te Velseroord om vergunning tot medegebruik van het gymnas tieklokaal van één der o.i. scho len H of D aldaar. 25. Benoeming van een adjunct-com mies ten kantore van den gemeen te-ontvanger. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Gevaarlijk spelletje. Een thans door de jongens uitge oefend spelletje, dat hier punteren of pinkelen wordt genoemd (op andere plaatsen noemt men het priegelen) en dat bestaat uit hét wegslaan van een- hout jé, is niet zonder gevaar. Althans door A. de J. alhier werd aangifte ge daan, dat zijn 12-jarig zoontje door zoo'n houtje aan 't hoofd getroffen werd, waardoor een seheurwond boven 't linkeroog ontstond en de jongen zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Voorts deed bakker V. alhier aan gifte dat door zooTl houtje bij hem een ruit was vernield. Hij verzocht scha devergoeding en toezicht. Vernieling. Door Mej. N. uit de Bloemstraat werd aangifte gedaan van mishandeling en vernieling. Een persoon had bij haar een paneel uit de deur getrapt en twee ruiten en de sponning van het raam vernield. Ook kreeg Mej. N. een klap in 't gezicht van dezen persoon. Te dezer zake werd door de politie aangehouden A. S„ die verhoord werd en tegen wien proc.es-verbaal werd op gemaakt. VELSEROORD De melkprijs. Ons bericht inzake de verlaging van den melkprijs was in zooverre foutief, dat de prijs thans niet 17, maar 15 ets. bedraagt, zoodat het verschil in prijs met andere plaatsen nu één cent be- VELSEN De criminaliteit in 1924. Aan de statistiek van het aantal op gemaakte processen-verbaal in 1924 ontleenen -wij het volgende. Er werden 395 processen-verbaal opgemaakt we gens misdrijven, waarvan wegens dief stal 75; diefstal onder verzwarende omstandigheden 11, diefstal van rij wielen 5, diefstal tijdens het vervoer per spoor 6 en pogingen tot diefstal 4. totaal wegens diefstallen 101; wegens mishandeling 52, wegens heleedigin, 18, heleediging van een ambtenaar 3; wegens oplichting 18, wegens vernie ling 7, wegens verduistering 33, we gens zedenmisdrijven 12 en poging daartoe 4. Het aantal processen-verbaal we gens overtredingen bedroeg 2428, waarvan wegens overtreding der Al- gemeene Politieverordening 566, der Arbeidswet 72, van het Binnenaanva- ringsreglement 19, van de Jachtwet 17, van de Leerplichtwet 15, van de Motor en Rijwiel wet 677; van de Spoorweg wet 81; van de wet op de Openbare Middelen van Vervoer 38, van de wet op woonwagens en woonschepen 20; wegens het onbeheerd laten staan van trek- of lastdieren 32; wegens openba-* re dronkenschap 135, wegens het loo- pen over verboden grond 119. Uitgereikt werden 426 aanzeggingen vanwege de Leerplichtwet. D ie nstweig er aa r Door de politie alhier is Woensdag aangehouden J. R., die op 25 Maart ter inlijving bij het Ned. Leger had moe ten verschenen, maar die aan dezen oproep geen gevolg had gegeven. Hij werd voor den commissaris te IJmui den geleid en na verhoor aan de mili taire autoriteiten overgegeven. Etalagewedstrijd. Voor den etalagewedstrijd, ter gele genheid van de winkelweek van de Winkeliersvereniging „Wijkeroog", te houden van Zatérdag 4 tot en met Zon dag 12 April, zijn de volgende medail les beschikbaar gesteld. Door den heer C. Hoffschlag te Wij keroog, verg. zilveren medaille, den heer A. de Roon te Wijkeroog, verg. zilveren medaille, firma J. Evers in bakkerijartikelen, te Amsterdam, verguld zilveren med., firma Cohen en v. d'. Laan, margari- nefahrikanten te Haarlem, verguld zilveren medaille, vertegenwoordiger firma Dral eri Groot, meelfabrikant te Krommenie, zilveren medaille, Gazelle rijwiclfabriek te Dieren, zil veren medaille, personeel van den heer K. Nagel, grossier te Wijkeroog, zilveren med., firma Wijnberg, oliefabriek „Do Olijftak" te Zaandam, bonzen med., firma A. F. Kremer, koffiebranderij te Haarlem, bronzen medaille, Ned. Plantenboterfabriek te Amster dam, groot verguld zilveren medaille. Deze medailles zullen worden ten toongesteld in de etalage van den heer A. Vermeer, rijwielhandel te Wijker oog, waar eveneens de prijzen voor den letter wed strijd worden geëxposeerd. Voor dezen wedstrijd zal zich in de etalage van hen, die aan den wedstrijd deelnemen, een letter bevinden. Van de letters moet een tweeregelig rijm worden gemaakt. Zaterdag 4 April zal de muziekver- eeniging „Juliana" zich'op verschillen de gedeelten van Wijkeroog laten hoo ren, te beginnen bij de$. spooroverweg in den Wij kerstraat weg, rs middags om 2 uur. Vereniging tot bestrijding der T. B. C. in onze gemeente. Het Emma-foloempje. Woensdag 15 April a.s. wordt Uw aller weldadigheid wederom ingeroe pen, om uw penning te offeren op het altaar der naasteliefde en eigen liefde. Immers het is van deze plaats al meermalen gezegd de bestrijding geldt "in de eerste plaats van ons, ge zonden. Bestrijding! Kost geld, zeer veel geld en deze dag die eens per jaar komt is er speciaal, om ons saldo op te voeren, waardoor het mogelijk is, om hen die het van noode hebben, te steu nen, te redden en te leeren hoe te leven om geen gevaar voor anderen te zijn. In onze gemeente zijn nog tal van patiënten die wachten op eene uitzen ding naar „ziekenhuis" of „sanatoria1 of steun behoeven orn hun aangevan gen kuur te kunnen voortzetten. De gelden gecollecteerd in de ge meente, zijn in het geheel bestemd voor onze vereeniging, er gaat dus niets van naar buiten, zooals sommigen denken. Steun ons! en ge steunt U zelf! Geeft mild en naar vermogen op dat we het werk met kracht kunnen voortzetten. Opbrengst 1924 f 891.645. Opbrengst 1925 Verleden jaar niet het hoogst, doch ook niet het laagst, van de gemeenten met gelijk zielental. Doch nu, als het kan, \en het kan, minstens een getal van 4 cijfers voor de komma. Vele dames en meisjes zijn dezen dag noodig, om zulks te doen slagen. Kom aan, gij dan, strijd' mede tegen het Witte gevaar; geef uw onmisbar en steun. Grijp naar een busje en lint; collecteer met een liefde en ijver, waar niets tegen bestand is. Laat zien, dat ge een fijn gevoelend hart bezit, en ge voor Uw lijdend medemensch gevoeld. Offer deze dag aan hen! Kom op jongens met rijwielen, ook jullie kunnen helpen en zeer goed zelfs. Ook van U hangt een groot deel van het succes af een 40-tal is te plaatsen. De dames: Mevrouw Bertling, Duinlustpark en Mejuffr. T. Cornegge, Terrasweg te Santpoort, Mej. E. Strating, Driehuis, Mevr. Kuiper, Stationsweg en Mej. Jimminck, Willebrordstraat, Velser oord, Mevr. Dr. Hanneman, Stationsweg, Velsen, Mevrouw Bus, Rijksweg, Wijkeroog, Mevr. J. F. Vermeulen, Kennemer- laan, Mevr. A. Boonstra, Kanaalstr. 52, Mevr. R. S. van der Veen, Wilhelmina- kade, te IJmuiden, hebben zich beschikbaar gesteld om de bloempjes-verkoop te leiden in het achter hun naam gestelde gedeelte van de gemeente. Daar, dames, meisjes en jongens, kunt ge u ter beschikking stellen, voor bloempjesverkoop, hulp en steun. Ge weet het is voor een ieder, zonder eenige uitzondering. Aan U is het succes. Aan U de eer. Probeert eens van de 32000 inwoners en van hen, welke dien dag in de gemeen te zijn, minstens zooveel dubbeltjes te krijgen. Aanmelding kan ook geschieden (liefst zoo spoedig mogelijk), aan het Consultatie-Bureau, Briniostraat, Vel seroord. Telefoon 245. Velsen, 31 Maart 1925. Prop. „VELSERBEEK". „Velserbeek alweer 'n aanwinst Voor wat wandelt en wat theet, Voor wat lucht-hapt en wat dauw-trapt En wat zuur- en stikstof eet. Weer een wandeloord voor Haarlem En den braven Velzenees Voor den stadschen longen-trainer En benzine-zenuwpees, - Bloemen, boomen, water, heesters Heipen ons weer wat op streek Vreemdelingen, laat u raden Tuft en trapt naar „Velserbeek" Ziet de zwanen zwevend zwemmen Hoort de vogels in het bosch Musschen, spreeuwen, lijsters, maerels Alles zingt er lief op los. Ziet de paartjes minnekoozen Hij is held en zij princes Beiden geven ze elkander Liefdekundig zoensportles In het theehuis geurt het theetje Wat een hupsche schenkerij Neemt een kopje Velzeniersters Met een krakeling er bij Dat zijn wijze Raads-besluiten Dat zijn Raden van de daad Dat is even klaar bewijzen Waar de Raad de duiten laat. Dit 's een vers van J. H. Speenhoff, In d' Oprecht' Haarlemsche Courant, Maar dat is geen zuivre kunst meer, Rijm'larij in dezen trant, Speenhoff levert een stel regels, (Gelijk een slager een ons ham) ledren dag vast op bestelling, En het wordt veelal gezwam. Wat is dat nu voor benaming, Wie noemt ons nu Velzenees? Wie de dames Velzeniersters? Wie Speenhoff een Haarlemees? Speenhoff"s dichterlijke vrijheid Is een beetje al te sterk. Zoo wordt hij een taalbederver, Dat is toch geen Hollandsch werk. 't Is het beste wat te dichten, Als men iets te zeggen weet, Eiken dag zoo'n aantal versjes Geeft veel maakwerk, doch noch heet Of noch koud maakt onze lezers, 't Wordt een akelig gezeur; Dat 's toch jammer voor een dichter, Die kan dichten en een kern- Van verzen, vol van humor, Of van sterk-ontroerend leed Aan ons volk reeds heeft gegeven En die dus voldoende weet, Wat of dichte' of rijm'larij is. Welnu, Speenhoff, Velserbeek Is een ak'lig rijm'larijtje Daarin zijt ge vast van streek. Velserbeek is toch heel netjes, Liefdekundig zoensportles Wordt daarin ook niet gegeven Want des morgens half zes Of wat vroeger of wat later,, Als de zon in 't Oost verschijnt, Gaat het park voor ons eerst open En wanneer de zon verdwijnt Wordt het park voor ons gesloten, Moeten jong en oud er uit, Zoo besliste onze vroedschap En het is een wijs besluit. Alles zal op Velserbeek gaan In gepastheid, eer en deugd, Laat uw dichten, Speenhoff, zóó zijn, DE EENIG AFDOENDE ANTI-NICOTINEPIJP ZIE ETALAGE. Alleen verkrijgbaar Sigarenmagazijn Jacq. TELLIER - Kanaalstraat. Dat het ons weer geve vreugd. Nu is 't iedre dag een versje Op bestelling in de courant, Al dat rijmelig geleuter Geeft aan velen maar het land Duizend kunnen er zoo rijmen, Dichten kort en dichten lang, Daarom Speenhoff, geef ons weder Eene, mooie en diepe zang, VELSENAAR. HET NUT VAN DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. Vroeger en thans. Lichamelijke opvoeding in de 18e eeuw In het begin van de 18e eeuw vertoont zich alom een verhoogde belangstelling op het gebied van wetenschap, kunst en lichamelijke opvoeding, vooral in Frankrijk en Duitschland, waarbij de lichamelijke verzorging niet aan de aandacht bij de op den voorgrond tre dende mannen is ontgaan. Een drietal namen zijn aan dit tijd vak onvergetelijk verbonden, wier dragers met recht voor een verbeterde opvoeding voor den jongen mensch werkten. Het zijn Rousseau, Basedow en Pestalozzi. Rousseau gaf de prin cipes voor de opvoeding van/ien enke len mensch. Basedow .zelf leerling eener openbare school wilde deze scho»- len vooral die voor de betere standen- voorbereiding doen geven in algemcene nuttigheid voor het dagelijksche leven. Pestalozzi trok zich meer het lot van het arme kind aan, en is zoodoende de grondvester geworden van het tegen woordige volksschoolwezen. Allen steunden min of meer op de gedachte, van Radelais (1483—1533), Fransch priester, Montaigne (15331592). Phi- losoof John Loche (16321704), dokter en Philosoof in Engeland, wees op het nut van lichamelijke oefening. Evenwel mag niet uit het oog worden verloren, dat de betere denkbeelden voor de opvoeding als het ware in de lucht zaten. Jean Jacques Rousseau (17121778) werd in Genève als zoon van een hor logemaker geboren. Hij was autodidact en studeerde in de philosophic, wis kunde, geschiedenis, aardrijkskunde, sterrekunde, latijn en muziek. Hij heeft veel gezworven, hield in verschil lende plaatsen van Frankrijk en Zwit serland verblijf. In 1762 verscheen zijn zoo beroemd geworden werk over opvoeding, geti teld „Emile". In Frankrijk was dit een evenement van beteekenis. In dit werk zegt hij groote waarde te hechten aan lichamelijke opvoeding. Voor de jongens bepleit hij het ver werven van kracht en behendigheid, voor de meisjes bevalligheid, en maakt onderscheid in natuurlijke en kunst matige oefeningen en meent, dat lede maten en zintuigen de instrumenten zijn van ons intellect. De ideeën van Rousseau komen het meest uit in het volgende: Het lichaam moet kracht hebben de ziel te gehoorzamen. Een goede dienaar moet sterk zijn. Hoe zwakker het lichaam is des te meer beveelt het. Des te sterker het is des te beter gehoorzaamd het. Een krachteloos lichaam verzwakt ook de ziel. In Emile beveelt hij" aan terug te kee- ren tot de natuur en wil, dat de moe ders de kinderen zelf voeden, en dat. de oudere kinderen gehard worden tegen weers- en klimaatinvloeden. Het scher pen van de zintuigen beveelt hij na drukkelijk aan, evenals het opvoeren van de behendigheid door middel van balspelen. Hij is van meening, dat arbeiden, steeds bezig zijn, loopen en veel bewe gen ook den geest ten goede komt. Zijn ideeën hebben tenslotte meer politie- ken dan peadagogischen invloed ge had; zij waren de voorboden der groo te revolutie. C. F. S. t

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1