"Backin' Bakpoeder VOOR DEN RAAD. Schriftelijke vragen van leden den gemeenteraad, op grond van arti kel 17 van het reglement van orde. De heer P. Schaar heeft de volgende vragen gesteld: „Het zij mij vergund onderstaande vragen te mogen stellen. Is het burgemeester en wethouder bekend, dat de ambachtsschool ter plaatse werk verricht voor woning bouw in deze gemeente, zooals het ma ken van ijzerwerk, ramen, trappen enz? Is het burgemeester en wethouders bekend, dat in de gemeente jiog ver schillende bouwvakarbeiders werkloos zijn? Zoo ja, zijn burgemeester en wethou ders dan genegen te bewerkstelligen, dat aan die, mijns inziens oneerlijke concurrentie tegen werkloozen, een einde wordt gemaakt? Hierop wordt door burgemeester en wethouders het volgende geantwoord. Bij informatie is ons gebleken, dat aan de Vereeniging voor Ambachtson- derwijs in Kennemerland nimmer op drachten zijn verstrekt of door die vereeniging aanvaard tot het vervaar digen van werken, als bovenbedoeld, hoewel de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, onder dagteekening van 9 Augustus 1924, no 8901, afd. N.Oi, de volgende circulair* heeft uitgevaardigd: „Het is mij bekend, dat vele bestu ren van nijverheidsscholen voor de vorming hunner leerlingen groote voordeelen zien, wanneer bestellingen van werkgevers, binnen de grenzen van het leerplan der school, worden uitgevoerd. Op deze wijze wordt tevens een be sparing van materiaal en grondstoffen verkregen, terwijl een normale prijs, met het oog op de concurrentie, voor de gemaakte werkstukken dient te worden bedongen. Het ware mij aan genaam, wanneer Uw bestuur aan deze zaak, voor zoover dit niet reeds ge schiedt de aandacht zou willen schen ken, zonder daarbij de tot hiertoe ge volgde gedragslijn om door verloting of publieke verkooping de werkstuk ken, uit het programma van onderwijs voortkomende, prijs te geven". Laatstbedoelde gedragslijn wordt ook hier gevolgd, n.l. in -dien zin, dat de door de leerlingen der ambachtsschool vervaardigde werkstukken, als ramen, deuren, kozijnen, enz., indien moge lijk, worden verkocht. Een oneerlijke concurrentie tegen over de werklooze bouwvakarbeiders in deze gemeente kunnen wij hierin niet zien, zoodat er o.i. geen aanleiding bestaat om in deze tusschenbeide te komen. Legesheffing. B. en W. deelen mee, dat de Minister van Binn. Zaken bezwaar heeft ge maakt, tegen de aanvulling der leges verordening, voor zoover die bedragen bepaalt nopens het verleenen van een vergunning tot het hebben van een standplaats met rij- of voertuigen. De Minister acht den tijd, waarvoor een vergunning wordt verleend, n.l. een week, te kort in verhand met den ge vorderden prijs. Een tijd van een maand lijkt hem voldoende. B. en W. stellen den raad voor aan het bezwaar tegemoet te komen en in- plaats van per week te bepalen per maand. Kasgeldleening. In het raadsbesluit voor het aan gaan van een kasgeldleening werd be paald, dat rente en aflossing gevon den zullen worden uit de gewone en buitengewone inkomsten der gemeen te. Gedeputeerde Staten hebben ver zocht de woorden „en buitengewone" te schrappen. B. en W. opperden hiertegen eerst bezwaar, maar naar aanleiding van een met Gedep. Staten gevoerde cor respondentie stellen B. en W. thans voor het besluit in den aangegeven zin te wijzigen. Wijk aan Zeeër-voetpad. Naar aanleiding van het verzoek van W. Molenaar te Santpoort, om het ge deelte van het Wijk aan Zeeër-voetpad, gelegen tusschen den Kweekensteins- weg en het Groenelaantje, aan den openbaren dienst te mogen onttrekken, zeggen B. en W. dat hen na onderzoek is gebleken, dat van dit gedeelte van het pad slechts zeer zelden gébruik wordt gemaakt, zoodat veilig kan wor den aangenomen, dat het voor het pu bliek van geen belang is. B. en W. stel len voor de gevraagde vergunning te verleenen. Bijzondere bewaarscholen. Naar aanleiding van ingekomen aan vragen stellen B. en W. over het jaar 1925 de volgende subsidies toe te ken nen: aan de Mevr. van Tuyll-bewaar- school te IJmuiden f 5173.33, aan de Insingerbewaarschool te IJmuiden f 5294.60; aan dè R.K. Bewaarschool te Velseroord f 4567.90 en aan de Be waar- en Naaischool Spaarnberg te Santpoort f 4755. Hondenbelasting. B. en W. stellen voor tot wijziging der verordening op de heffing van eene hondenbelasting, zulks na inge wonnen advies van de commissie voor de strafwetgeving en de finantiëele commissie. Zij kunnen zich vereenigen met het voorstel van eerstgenoemde commissie om de belasting voor luxe honden te verdubbelen. Zij zijn echter voor invoering van twee klassen, zoo dat iemand met een inkomen van f 3000 en daar beneden f 10 en met een inkomen van meer dan f 3000 f 20 hon denbelasting, moet betalen. De meerderheid der finantiëele com missie is tegen dit voorstel. Uitkeering R.K. Woningbouwvereen. B. en W. doen thans nadere voorstel len inzake de berekening van den erf pachtscanon voor de woningen der R.K. Woningbouwvereeniging. Er blijft na de berekening nog f 1210.85 per jaar ongedekt voor de Vereeniging, hetgeen het Rijk niet voor vergoeding in aan merking neemt. B. en W. zeggen dat de Vereeniging hiervoor geen middelen zal kunnen vinden en dit jaarlijksch tekort zal aan het einde der erfpachtsperiode, af gezien nog van het renteverlies, o.g. f 60.000 bedragen. Zulks kan voor de Vereeniging niet anders dan groote moeilijkheden opleveren, waarin de ge meente ongetwijfeld zal worden be trokken. B. en W. meenen dat de oplossing dient te worden gezocht in deze rich ting, dat telken jare het tekort, wat be treft het bedrag ad f 2174.12, als bij drage aan de vereeniging moet worden uitgekeerd, zijnde het te hoog bereken de deel van den erfpachtscanon. Wat betreft het ongedekte bedrag ad f 1210.85 stellen B. en W. voor dit aan de Vereeniging te verstrekken tot wederopzeggens, tegen rentevergoe ding, terwijl na afloop der erfpachts periode of bij naasting de gemeente op de Vereeniging een vordering heeft van f 1210.85 per jaar. Tenslotte stellen B. en W. voor het raadsbesluit van 1 April 1919 in dien zin te wijzigen, dat de uitkeering der Vereeniging ad f 1507.60 aan het Grondbedrijf voor complex III ingaan de 1 Januari 1925 komt te vervallen. Woningbouwvereeniging Velsen. B. en W. stellen voor op het verzoek van de Woningbouwvereeniging Vel sen, om een bedrag van f 543.02 te ver goeden, zijnde dit een deel van den erfpachtscanon, hetwelk door het Rijk niet. in aanmerking wordt genomen bij de berekening der bijdragen, afwijzend te beschikken. De meerderheid der fi nantiëele commissie is van oordeel, dat de gevraagde vergoeding moet wor den verleend op gelijke wijze als door haar is geadviseerd ten aanzien van de R.K. Woningbouwvereeniging. Ruiling van grond. B. en W. stellen den Raad voor om een ruiling van grond aan te gaan met het bestuur van de R.K. Schoolver- eeniging Sint Laurentius te Velseroord en het R.K. Kerkbestuur van den St. Engelmundus te Driehuis, ten behoeve van. de verbreeding van den Zeeweg te Velseroord. Zij stellen voor in eigendom te aan vaarden van deze besturen om niet een langs dien weg gelegen grond- strook, groot o.g. 850 vierk. M., onder voorwaarde dat het ijzeren hek voor de school door en voor rekening van de gemeente wordt verplaatst en dat de kosten voor verdere afscheiding door de gemeente zullen worden gedragen. Voorts stellen B. en W. voor hen te machtigen tot aanleg van alle straten, welke het bouwblok, sectie M. nrs. 2644, 2649 en 2651 begrenzen en hen uit te noodigen het hiervoor noodige cre- diet te zijner tijd aan te vragen; om de rooilijn aan de Oostzijde van den Zee weg te wijzigen; om een gedeelte van den Groeneweg aan den openbaren dienst te onttrekken; om aan de schoolvereeniging St. Laurentius te Velseroord te verkoopen drie perceelen grond, groot 1050 vierk. Meters, tegen den prijs van f 5 per vierk. M., onder verschillende voorwaarden, o.a. dat in de gemeentekas wordt gestort, als bij drage in de kosten van bestrating, de som van f 6150. merbewijs van auto (H 40038), een pak je met inhoud; (gevonden in autobus), een bankbiljet van f 10, een rijwielbe- lastingplaatje, een zwarte hond, een kindertaschje met inhoud, een zwart groene handschoen, een wasdoeken omhulsel voor schrijfmachine, een donkerbruine lederen handschoen, een grijze pet, een rijwielbelastingplaatje, een bruine handschoen, een laddertje, een pakje met inhoud. VELSEROORD. Deze week verscheen bij den heer G. in de Kalverstraat een bedelaar, die i lang niet bescheiden, maar zeer bru- taal optrad. Daar de man dronken was, werd de hulp der politie ingeroepen, die den man medenam en proces-ver- baal opmaakte. j Gevonden voorwerpen en dieren. I Een slootje, een haan, een jonge grij- ze hond, een grijze pet, een zakmesje, een bril in étui, een waterpas. Woensdagavond had in „Tivoli" onder voorzitterschap van den heer P. J. v. d. Linden de jaarvergadering plaats van de Algemeene Coöperatieve Arbeiders Woningbouwvereeniging. Aanwezig waren behalve het bestuur, 20 leden. De voorzitter deelt mede, dat door den minister het bedrag voor onder houd per woning is verhoogd van 30 tot 35 gulden. Uit het jaarverslag blijkt, dat het aantal leden per 1 Januari 1925 bedraagt 186. Uit de balans noteeren we de volgende cijfers: Gebouwde eigendommen f 504479.891/2; Activa: nog te ontvangen huur f 683.99; onge dekte verliezen f 1512.071/.,. j Passiva: j Schuld aan de gemeente Velsen we- gens ontv. voorschotten f 504479.89V2; diverse crediteuren f 18445.06; onder- houdsfonds f 2093.11; rente van beleg gingen f 2390.40; exploitatieverlies f 14866.69Vz« De contributie wordt verhoogd van 52 ets op f 1.04 per jaar. De aftredende bestuursleden, de hee- ren P. J. van der Linden en M. G. Boel- sums werden herkozen. In twee vaca tures wordt voorzien door de benoe ming van de heeren C. H. Broekhuizen en K. Kuiper. Als commissaris wordt herbenoemd de heer W. Tuin. De voorzitter zet naar Hl. Dbl. meldt, daarna nog uitvoerig uiteen het ge beurde met de ingediende bouwplan nen. De voorzitter leest de hierover met het gemeentebestuur gevoerde correspondenties voor, waaruit blijkt, dat er eenige belangrijke meeningsver- schillen tusschen beide colleges be staan, welke verschillen nog niet zijn opgelost. VELSEN. Vereeriigiiig tot bestrijding der T. B. C. Met ingang van 1 April is benoemd tot huisbezoekster bij de Vereeniging tot bestrijding der T. B. C. zuster Fran sen, voorheen wijkzuster te Warmen- huizen. Met ingang van 6 April is aan Mej. L. Danser eervol ontslag verleend als huisbezoekster van bovengenoemde vereeniging, welke in gelijke betrek king benoemd is te Haarlem. Iff" Niet meer dan fl.35 tat 'b outftrvetsehe Tulband gibitta mei Dr' Oehker's ecu voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 500 gram bloemf 0.16 250 gram krenten 0.20 50 gram sucade0.121/, 100 gram rozijnen0.12 250 gr. boter f 0.70, margar. 0.30 200 gram suiker0.12 3 of meer eieren0.18 1 kop melk0.04 2 theelepels fijne kaneel 0.03 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.07Vg f 1.35 BereidingMen roere de boter tot room, voege suiker, eierdooiers, meel, hetwelk men met Backin vermenge, toe en daarbij de melk. Ten laatste krenten, rozijnen, sucade, kaneel en het stijfgeklopte eiwit. Men bakke dit deeg in een ingevetten tulbandvorm, in een warmen oven, gedurende ca. P/a uur- Vraagt gratis receptenboekje bij de Eenige Importeurs, E. Ostermann Co., A'dam. P. H. v. Drunen, E Piet Hein- straat 123 11 L. A. Liepertz, E Piet Heinstr. 115 21 j O. Veenstra, K Stationsweg 70 11 W. G. Schouten, G Middend.str. 3 1- J. H. Enthoven, L Wijkerstraat- weg 147 1- PLAATSELIJK NIEUWS. In Elzas-Lotharingen is plaats voor landarbeiders voor alle werk, moeten met paarden kunnen omgaan en allerlei veldarbeid kunnen verrich ten. Behoeven niet te melken of te ploegen. Loon 180 a 200 francs per maand met kost en huisvesting. 10 frs. per maand worden ingehouden we gens ziekte- en invaliditeitsverzeke ring; gedurende 26 weken vrije genees kundige behandeling benevens de helft van het loon en van de waarde dei- kost en huisvesting, welke laatste ge schat wordt op ongeveer 300 francs per maand. Plaatsing voornamelijk in streken, waar de bevolking overwe gend Duit8ch spreekt. Nadere inlichtingen te bekomen bij de arbeidsbemiddeling. In de week van 2228 Maart is in deze gemeente één geval van rood vonk voorgekomen. Gevonden voorwerpen. waaromtrent inlichtingen te bekomen aan den politiepost Wijkeroog: een lederen riem, een vulpotlood, een kinderhandscho en. INGEKOMEN PERSONEN. IJMUIDEN Mishandeling. Door H. de V. alhier werd aangifte gedaan, dat hij door zekere P. mishan deld was. De politie stelde een onder zoek in en maakte tegen P. proces verbaal op. Gevonden voorworpen en dieren. Een zilveren damesring met roode steen, een lederen ceintuur, een num- A. Kil, M in een woonark n/b. Spoorbrug J. Klomp, F Gr. Hout- of Koningsweg 340 H. Ferwerda, A Bloemendaal- sche straatweg 66 J. D. v. d. Eijnde, A Duinlust- parkweg 56 C. A. F. B. Eichholtz, B Driehui- zerkerkweg 39 C. Metselaar, L Wijkerstr.w. 28 H. v. Dijk, C Pr. Krugerstr. 38 DRIEHUIS. Naar we vernemen zal de spoor- halte Driehuis belangrijke verbeterin gen ondergaan. Er komen verhoogde perrons met tegelbedekking, terwijl op de perrons een paar wachthuisjes ko men. Te hopen is, dat de spoor wego ver gang nu ook meteen verbreed zal worden, want met het drukke verkeer van auto's en andere voertuigen is dit noodzakelijk. Een algeheele verbete ring van den toegang naar de begraaf plaats Westerveld, waar ook veel autoverkeer heen is, is ook urgent te noemen. GEMENGD NIEUWS. Te HAARLEM. Dr. C. W. J. Westerman f Haarlem is Donderdagmorgen overleden dr. C. W. J. Westerman, een bekend en bekwaam chirurg. Hij werd 9 October 1867 te Amsterdam geboren. 6-5 1—4 1—2 4—3 2—3 1—1 1—2 H. O. V. In verbajid met het overlijden van den heer A. Koolhoven werd in eene Bestuursvergadering van de Haarlem- sche Orkestvereeniging ter benoeming van een nieuwen voorzitter, waar de heer Koolhoven nog op zijn ziekbed den heer Willem Dyserinck als zijn op volger had aanbevolen, door het Be stuur met algemeene stemmen beslo ten den heer Dyserinck voor deze taak aan te zoeken. Naar wij verder vernemen heeft de heer Dyserinck zich bereid verklaard het voorzitterschap der H. O. V. te aanvaarden. Interessante ze riding eieren. Met het s.s. Nieuw Amsterdam van de Holland-Amerika-lijn is Woensdag middag een belangrijke zending eieren verzonden, welke bestemd, zijn voor, de Internationale Eier-Tentoonstelling te Lafayette in Indiana. Aan de Purdue Universiteit aldaar wordt elk jaar een groote eier-tentoonstelling gehouden waar men het Amerikaansche publiek op de hoogte brengt van de eischen, welke aan een goed consumptie-ei en aan het broedei gesteld moeten worden. Deze tentoonstelling trekt in Amerika elk jaar zeer de aandacht en talrijke bekende fokkers en eierhandelaars be- ijveren zich daar te exposeeren. Dit jaar is de tentoonstelling voor het eerst internationaal. Dr. te Henne- pe te Rotterdam nam het initiatief er eene Nederlandsche inzending voor ge reed te maken. Van verschillende be kende kippenfokkers zijn eieren ont vangen, waaronder voornamelijk werk gemaakt is van de bekende bruine Bar nevelder eieren. Tevens zijn de een deneieren van de gewone eenden te Volendam niet vergeten, terwijl ver der een flinke zending eender, van het proefstation van Dr. te p pe te Volendam er bij gevoegd is al de prachtige donkerbruine, n velder eieren zullen in Amerik der twijfel veel aandacht trekkop Tot de inzenders behoorert: mel's' Broederij te Barneveld, p huizen te Bennekom, J. Höften te terswijk, J. de Vries te Nederhor Berg. De eieren zijn voor de verz<> nog eens extra gekeurd door* kwaam vakman, den heer Kan ter, directeur der Rotterdamse^ sumptie Veiling, welke tever hulp verleende voor een deski verpakking, zoodat de eieren verzending niet beschadigd wor Verder heeft de directie der Hc Amerika-lijn met de grootste 1 willigheid op zich genomen de in de koelkamer van het schip waren en geheel gratis naar Nev te vervoeren. Aldaar is aan den agent verzocht de uiterste zorg te besteden dat de eieren behoor den trein naar Lafayette gezet w Het bericht van deze Nederlai zending is in Amerika met gro stemming ontvangen en reeds i schillende bladen gepubliceerd, dr. te Hennepe juist deze wei daar uit al eenige brieven ontvii aanvragen voor Barnervelder eieren. Liefdadigheid naar vermom Het is in Amsterdam een der bekende instellingen van partii liefdadigheid, die dezen naam Ze geeft gelegenheid, om in plaa in het wilde aalmoezen te gevi menschen, van wie men niets dan dat ze waarschijnlijk, van hu kelijke of voorgewende ellen zaakje maken, dat gewoonlijk w deert, aan een goede instellii verstand heeft van het moeilijki der armenzorg, een vasten geld steun te geven. Tien gulden als butie aan deze instelling ziji waard dan duizend centen as bedelaar bij de deur gegeven. Er zijn in een groote stad velt schen, die voor gewone bedeelüi in aanmerking komen noch wil! men en toch vaak om een klein pijnlijk in geldzorg zitten. Ze i eenige tientallen guldens ieenerr men dan vaak bij woekeraars ti die hun het geld tegen scha hooge rente voorschieten. Dei raars hebben een stelsel van aft* en renteberekening als een spint waarin zij hun slachtoffer vasth' en hem uitzuigen als do spit prooi. Hoevele gezinnen leven in en kommer om de harde eischen voortdurende bedreiging van eet keraar. Liefdadigheid naar vermogf dit kwaad tegen door het ven van kleine voorschotten zonder] Ze komt hierbij ook wel eens bej uit. Zoo vertelt de secretaris.' jaarverslag van een man, die ga was en er een motor rijwiel opi ei\ van een ander, die zelfs in eet motorboot tochtjes maakfe.i daartegenover staan vele waar de hulp noodig en waa een betaalde zijn voorschot t i gaf bovendien nog een gift uil baarheid aan de v ereeniging, dl in groote moeilijkheden had. staan. De openbare armenzorg brciï steeds meer uit, maar er zal werk overblijven voor particulia stellingen vooral in de gevallen men zichzelf niet meer redden Ij toch niet tot de bedeelden moet;; gerekend worden, voor de huiterj ne gevallen dus. POSTERIJEN. H POSTKANTOOR TE IJMÜIE Lijst van onbestelbare bitr briefkaarten, Tan welke de tb onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft de Maart 1925. Brieven Binnenland. Mej. E. Loman, Aal Briefkaarten Binnenlaat N. Beusekom, Luus Meerman, RIJKSPOSTSPAARBANi Aan het postkantoor Santpoort en het daaronder ressorteerendi kantoor Santpoortdorp werd gedu maand Maart 1925 ingelegd f Terugbetaald f 10401.46. Het laatste door dat kantoor Dij boekje draagt het nummer 3527. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Vetój daaronder ressorteerende M kantoren werd gedurende Maart 1925 ingelegd f 14700.7- betaald f 16317.97. Het laatste door dat kantc^ geven boekje draagt het num®

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2