IJmuider Courait [erdag 4 April 1925. 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN ned. herv. kerk Ds. Vin Ooslrom Soede Bevestiging van nieuwe lidmaten. Ds. van Ooatrom Soede. Voorbereiding. mCDKERK (Koning Willemshuls) uur De Heer Vermeulen. Doopsgez- Gom. Aid. Piot Bond. 30 uur: Ds. W. Luiking». Doopsbediening. geref. kerk. uur: Ds. Joh. Jansen, uurDezelfde. chr- geref. kerk. uur: Ds. T. a. Bakker, uur: Dezelfde. evangelisatie hoogeberg „d.gmorgen 10 uur: Samenkomst 'd,gmiddag 12 uur: Zondagschool, 'djlavond 7.30 uurSamenkomst, „derdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. SprekerB. Jenninga. Toegang vrij. lensdagavond half acht: Meisjeskrans. VELSEROORD. ned. herv. kerk uur: Ds. W. Kroese. Bevestiging van lidmaten. geref. kerk. uurGodsdienstoefening, uurHetzelfde. VELSEN ned. herv. kerk uur: Ds. W. S. van Leeuwen. Bevestiging van lidmaten. WIJKEROOG. geref. kerk. uur: Ds. J. D. Boerkoel. lur: Dezelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk uur: Ds. Trouw uit Haarlem.^ evesliging van Haarlemsche Jongelieden, oliede Orgelfonds. lokaal bethel, uurDs. B. v. Schelven van Overveen. uur: Dezelfde. evangelisatie, uur; Ds. C. J. v. Paassen te Haarlem, uurBijbelbespreking. BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente, urDs. van Galcar. OFFICIEEL. drankwet. burgemeester en wethouders der ge uite Vclsen brengen ter openbare mis, dat op 27 Maart 1925 bij hen is "ekomen een verzoekschrift van ilem de Jong, van beroep visch- echt, wonende te Velsen, om verlof ar den verkoop van alcoholhouden- i drank anderen dan sterken drank 'de navolgende localiteit: de gelag- oer van het perceel, plaatselijk ge- -kt C 12 en gelegen aan de Zeestraat lar. ''Innen twee weken na de dagteeke- dezer bekendmaking kan een r:r tegen het verleenen van dit ver- schriftelijk bezwaren bij burge- 'i-ster en wethouders inbrengen, "sen, den 2 April 1925. ïdfi dj HINDERWET. 'gemeester en wethouders der ge- ntc eVlsen brengen ter openbare talis, dat het verzoek van L. Voor- id*e Velseroord, om op het perceel, istraal bekend gemeente Velsen, ihfelmg Umuiden, sectie M, no. 2570; leitselijk bekend Kanaalweg, Wijk i tno. 28, een bakkerij te mogen op- eltten, door hen is toegestaan onder atS-waarden. wlsen, den 31 Maart 1925. IM [stf— ei van den wachttoren. zeul Ter verdediging. toot. Molengraaf! heeft in een ver- l tering der Ned. Unie vo'or Vrouw«jn- leeliigen over ontwapening gesprok en. gaat bij dit vraagstuk volgens j niet tusschen de vredesvrienden hen, die wel eens een oorlog zouden De taak van het leger is niet, ïienaan te vallen,, maar om zich te ver wagen. Wie het daarmee eens is, mag ^een vriend van den vrede noemen. een leger werpt een staat zich niet op als rechter in eigen zaak. flTfoj nu maar eens uit zijn met eschuldiging, dat wie pleiten voor weermacht den vrede geen goed hart zouden toedragen. Die beschuldi ging is een kwaadwillige verdachtma king. Het is een verdichtsel en sprook je, dat zij, die een weermacht noodig achten, die ook wel eens zouden wil len gebruiken. Prof. Molengraaff heeft zeker gelijk, dat degene, die een weermacht nood zakelijk acht, daarom wel een warm vriend van den vrede kan .zijn en niets liever vullen, dan dat die weermacht nooit in ernst gebruikt zal worden. Maar overigens lijkt ons zijn redenee ring, die veel gehoord wordt, niet juist. Bij het gebruik van een weermacht treedt een staat als eigen rechter op. Maar niet het recht doch de macht beslist; er is geen slechter rechter denkbaar dan het kanon. Maar de weermacht dient alleen ter verdedi ging, antwoordt Prof. Molengraaff, de bedoeling, om aan te vallen bestaat niet. Dat is een sprookje, een verzin sel. De bedoeling moge er al niet zijn, het feit wel. Als er geen aanvallende wacht is, behoeft men zich niet te ver dedigen. In den wereldoorlog hebben alle partijen steeds beweerd, dat zij niets deden dan verdedigen, of den aangevallene helpen. Duitschland verdedigde zich en Frankrijk, Rus land en Servië enz. enz. Zij maakten1 de wereld en zichzelf wijs, dat zij niets deden dan verdedigen. Maai* nooit be hoeft men zich te verdedigen, wanneer er geen aanvaller is. Als er geen aan vallende weermacht is, behoeft er ook geen verdedigende te zijn. Dat is de fout in de redeneering van Prof. Mo lengraaff. Als niemand eenig kwaad tegen ons in den zin heeft, zullen we zelfs zonder een wandelstok ons veilig voelen. Als er nooit onweer komt, is een bliksemafleider een overbodigheid. Het bevolkingsvraagstuk. Op diezelfde vergadering der Unie voor Vrouwenbelangen heeft Prof. Methorst ontkent, dat de bevolking toe neemt, als de bestaansmiddelen toene men. Frankrijk bewijst het tegendeel. In de meeste landen van Europa neemt het 'sterftecijfer af, totdat eens de da ling zal zijn gekomen tot een mini mum. De geboorten zullen ook nog ver der dalen. Men behoeft niet te vreezen voor een wanverhouding tusschen het zielental en de voedselvoorziening. Maar dan moet Europa een statenbond vormen. Daardoor zou men reusachtig besparen op de nationale bewapening doen stijgen. Het waarlijk niet denk beeldige gevaar, dat er te veel monden zullen komen en dat de verarming noodwendig zal moeten toenemen, wordt dan afgewend. In deze richting ligt de redding van Europa en ten slot te der gansche wereld, voort te werken in den geest van den Volkenbond en te streven naar een in nige samenwerking, een hoogere een heid tusschen de staten en volken, waarbij ieder zijn zelfstandigheid kan bezwaren. Daardoor zal niet alleen het gevaar van oorlog afgewend worden maar bovendien zullen nieuwe voor waarden ontstaan, om het peil van al- gemeene welvaart aanmerkelijk te en de nationale tarieven en veel geld zou vrij komen voor landbouw, indu strie, verkeerswezen en sociale verbe teringen. Zoo kan volgens Prof. Met horst het gevaar voor overbevolking weggenomen worden door een Euro- peeschen Statenbond. Weer een reden te meer en een zeer belangrijke ook, om De uitmoording der dierenwereld. De vliegtuigen bewijzen ook al dienst aan de visscherij. Uit de lucht kunnen de vliegeniers de groote scholen ha ringen ontdekken en de visschers een teeken geven, waar zij hun netten moeten uitzetten. Ook voor de wal- vischvangst is men van plan van vliegtuigen gebruik te gaan maken. fHet is niet zoo makkelijk een walvisch (te ontdekken. Het dier is nog altijd een drijvend eilandje en dus wel groot [genoeg, om gezien te worden, maar het ;is bezig uit te sterven. Bij Spitsbergen 'kwamen ze vroeger veel voor en wor den ze bijna niet meer aangetroffen. ;En ook bij Ysland, waar de walvisch- vaarders vroeger veel heentrokken, zijn ze zeldzaam geworden. Wanneer de vliegeniers in de Poolzeeën de laat- sten aanwijzen, zal er weer een dier soort verdwenen zijn doordat de mensch van de dierenwereld haalt, wat ervan te halen is. Vroeger had een walvisch nog een kansje, om te ontsnappen. Maar sinds de harpoen door het ge weer of de mitrailleur vervangen is, beteekent de mensch voor de walvisch de dood. Waar de mensch komt, moet het dier verdwijnen, tenzij het door zijn leven meer voordeel oplevert dan door zijn dood. Tijgers, leeuwen, vossen en wol ven kunnen hun testament wel ma ken; de beschaving moordt hen uit met het jachtgeweer. De olifant komt in het wild ook veel zeldzamer voor dan vroeger. Dit dier zal blijven, om dat het als trekdier in de wildernis waarde heeft. Op den duur zal de mo tor het werk echter doen van de oli- fantsspieren en het is goedkooper een motor dan een olifant te voeden. Alle trekdieren loopen gevaar, kameelen, ezels, paarden. In de straten van Lon den wemelde het eens van paarden; de laatste vijf en twintig jaar worden j ze door allerlei benzinevoertuigen ver vangen. De prachtige paradijsvogels worden door de wet. eenigszins be schermd. Maar zij beginnen zeldzaam te worden. Een raak schot beteekent een groote waarde aan kostbare vee- ren. De struisvogels worden als huis dieren gebruikt. Ze loopen als hazen- winden en de veeren brengen geld op. Men begint zelfs sommige pelsdieren te fokken. In Canada met zijn uitge strekte wildernissen en bosscben zijn tallooze pelsdieren in de laatste jaren gedood. De pelsjagers hebben ze tot in de afgelegenste hoeken gezocht en overal waar de grond in cultuur wordt gebracht, verdwijnen ze al spoedig ge-| heel. Maar nu begint men ze te fokken o.a. de zilvervos met een prachtige en dure pels. Men krijgt hokken met jon ge vosjes, die met zorg grootgebracht worden. Zelfs in Oostenrijk zijn er plannen, om de vos bij de veehouderij in te deelen, De vos verliest echter ook als huisdier niet zijn streken en de vossenboer moet altijd voorzichtig om gaan mét het dier, dat later zijn mooie jas aan een deftige dame zal moeten afstaan. Waren de dieren niet zoo dom en verstonden ze de kunst van organisee- ren, dan zouden ze een groot verbond oprichten tegen den gevaarlijken mensch, die bezig is, ze met den bezem der beschaving van den aardbodem weg te vagen. Alleen om de curiositeit en om we tenschappelijke doeleinden mogen en kele examplaren in natuurparken in het leven blijven. Maar hoe meer plaats de mensch op de aarde noodig heeft, des te meer moet het dier voor hem wijken. Men mag dit betreuren evenals het verdwijnen van heidevel den, oerwouden, van wildernissen met een rijke planten- en dierenwereld, te keeren is het niet. De aarde zal er niet mooier op worden en het natuurleven met zijn vele, schoone vertakkingen wordt al meer besnoeid. Wij gunnen aan de dieren precies zooveel recht, om te leven, als hun leven voor ons winstgevend is. Overigens passen we op de 'dierenwereld niet toe het gulle: Leven en laten leven! De Koopvaardij-Orde. Na de groote ramp in Japan. Op 1 September 1923, de dag waarop de hoofdstad van Japan ineenstortte als een kaartenhuis, lag in Yokohama, het Nederlandsche stoomschip „Tsjisa- lak" van de Java-China-Japan Lijn. De bemanning beleefde de ontzetting van het oogenblik ten volle, zij zagen een wereldstad in puin vallen, de con touren van gebouwen, torens, paleizen verdwijnen alsof ze waren opgeslokt door een gapenden muil. Dan een stofwolk die alles omhult in een grij zen mist, en als de stof gezakt is, een grauwe massa waaruit op tal van plaatsen vlammen slaan Maar Het schip is nu veiliger dan de wal hoe zou men trouwens met al dat brandende wrakhout iil het rond de stad der gruwelijke ontzetting kunnen bereiken, die thans brandt op 100 plaatsen. Maar op het Nederlandsche schip is men over de aarzeling spoedig heen. Daar sterven duizenden menschen e-"-n vreeselijken dood, honderden kunnen nog gered worden. Vele vluchtelingen trachten zich reeds te redden door te water te gaan. Ze moeten geholpen worden en aan boord van de „Tsjisa- lak" besluit men te doen wat eenigs zins gedaan kan worden. Onder aanvoering van den gezag voerder organiseeren de Nederland sche zeelieden het eerst het reddings werk, ook van dat der andere ter reede liggende vreemde vaartuigen. Hoeveel menschen onze zeelieden gered hebben, is niet nauwkeurig op te geven. Stellig zijn er meer dan 1000 geweest en zooals de heer P. v. Huizen zei bij de plechtige uitreiking van de koopvaardij-orde aan een der redders: „hier is wederom een geval voorhan den waarin de Nederlandsche zeeman bewees te zijn de trots van onzen stam". Een der officieren van de „Tsjisa- lak" onderscheidde zich in het bijzon der bij dit reddingswerk. De stuurman A. C. Zondag. De heer Van Huizen zei hiervan sprekende tot dezen dapperen stuurman zelf: Mijnheer Zondag, aan dit reddings werk hebt gij met hart en ziel deelge nomen, gij hebt Uw leven in de waag schaal gesteld, om dat van anderen te redden. Ik weet dat dit een eigenschap is van den rechtgeaarden Nederlandschen zeeman; hij doet dit niet om in het bij zonder beloond of gewaardeerd te wor den, maar alleen omdat die eigenschap hem aangeboren is. Toch is het mij een Overspannen zennwen hebben een kalmeerend en zenuwster kend middel noodig. Mijnhardt's Ze- nnwtabletten beantwoorden volkomen aan dit doel. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 29Ó groot genoegen, mijnheer Zondag, daarover tot U een woord van waar deering te mogen zeggen. Na 'n gevaarvollen tocht te midden van brand end wrakhout behoord et gij bij het bereiken van het land, ter plaat se waar vluchtelingen in het water een schuilplaats hadden gezocht tegen rook en vlammen, tot de eersten die te water gingen. Bij meerdere tochten met de afgela den motorboot, moest gij al zwemmen de de schroef klaren van matten en andere obstakels, welke erin gedraaid waren. Toen V middags de gezagvoerder de brandende stad in ging, hebt gij de lei ding gehad van het reddingswerk te water en die leiding was U, gezien de resultaten, wel toevertrouwd, 's Avonds zijt gij evenzeer de stad in gegaan, welke toen nog in brand stond, om gewonden op te halen. Vol gens mededeeling van uw kapitein hebt gij een buitengewónen moed en een buitengewoon uithoudingsvermo gen getoond en niets was U in het be lang der gewonden te veel of te gevaar lijk. Dit zijn de woorden van de oogge tuigen. Ik behoef hier waarlijk niet veel aan toe te voegen. Indien iemand, dan komt u ongetwijfeld de Koopvaardij Orde toe én het is mij een groote vreugde, dat ondanks uw jeugdigen rang van vierden officier op de Nederlandsche koopvaardijvloot de Raad van Beheer heeft kunnen hesluiten, u het ordetee- ken in goud toe te kennen, dat wil zeg gen u de hoogste onderscheiding te geven welke de Raad geven kan. en collega's, kwamen den jubilaris gc- lukwenschen. De Harmonie van Si. Pieter bracht hem op de mooiversierde brug een serenade en van alle zijden kwamen bloemstukken do feestvreug de verhoogen. Burgemeester Van Op pen reikte hem de bronzen e ereme daille van Oranje-Nassau uit en na mens den Rijkswaterstaat werd hem door ingenieur Cansteijn een fraaie herinneringsmedaille op de borst ge speld. Een goede vangst. De politie te Montreal heeft naar Reuter bericht een goede vangst ge daan. Zij is er nl. in geslaagd zeven personen te arresteeren, die zich bezig hielden met het vervaardigen van val- sche bankbiljetten. In hun bezit werd voor 150.000 dollar valsche biljetten gevonden, terwijl ook op nog niet vol tooide biljetten, die een waarde van een half millioen moesten vertegenwoordi gen, alsmede op een moderne drukpers beslag kon worden gelegd. Op deze woorden volgde een dave rend applaus en den heer Zondag werd de medaille op de borst gespeld. Tal van vooraanstaanden in de scheep vaartwereld, die bij deze plechtigheid waren, kwamen den stuurman de hand drukken. Daar waren, in het gebouw van de Kweekschool voor de Zeevaart waar deze plechtigheid plaats had, de leden van den Raad van Beheer van de koopvaardij-orde, het bestuur van de vereeniging „Het Nederlandsche Zeewezen", van welke organisatie een en ander is uitgegaan, de inspecteur voor de scheepvaart, de heer C. van den Boom en tal van anderen, waar onder vele leerlingen der Kweekschool, De heer Zondag dankte na deze har telijke toespraak met eenige sympa thieke woorden. Hij is de eerste, aan wien in Nederland deze orde werd uit gereikt, want eenige andere leden der bemanning van de „Tsjdsalak" kregen de medaille in Indië; aan den scheeps dokter, den heer Cremer, is de onder scheiding toegezonden, omdat uitrei king niet mogelijk was, terwijl kapi tein Konings van de „Iris", die even eens bij de ramp te Yokohama lag, de medaille nog niet heeft ontvangen, Wat de onderscheiding zelf betreft, dit is een eereteeken, dat op den bodem van de practijk van het zeemansleven staat. Men heeft hij de instelling door tal van bepalingen te kennen willen geven zei de heer Van Huizen nog in zijn re de, dat de verdiensten der zeevarenden met kennis van zaken zullen worden beoordeeld, in dier voege, dat niet een blijk van waardeering zal worden toe gekend, omdat men een boogen rang bekleedt, of op een vooruitgeschoven post staat, maar uitsluitend omdat men persoonlijk gegeven heeft de blij ken van opoffering en beleid, waaraan bij de stichting werd gedacht. Met an dere woorden, het is de bedoeling dat inderdaad de paarden, die de haver verdienen de haver ook krijgen. Het zal moeten worden toegegeven, dat. niet bij alle andere eereteekenen dit stelsel altijd zoo wordt en is gehuldigd Het is dus een eereteeken, uitsluitend voor varende zeelieden, zooals in ons land nog niet bestond. Hoe groot ook de verdiensten van anderen dan varen den voor het zeewezen mogen zijn, zij j kunnen nooit in het bezit worden ge steld van de Koopvaardij-Orde. Deze is het eigendom van de varenslieden S Tel. 50-Jarig jubileum van een brugwachter. Donderdag vierde, de heer Paul Ro sier zijn 50-jarig jubileum, als brug- wachter aan het kanaal Luik-Maas tricht, onder St. Pieters-Maastricht. j Gedurende al die jaren heeft de thans 80-jarige, krasse, grijsaard, dezelfde geval is. brug in de nabijheid van Slavante be-1 diend en in dien tijd ruim 430.000 sche pen ex „doorgedraaid". De burgemees ter en andere autoriteiten, ingenieurs van den Rijkswaterstaat, ambtenaren witte kruis Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per iaar dus cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een de, wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. Woltman, Willebrordstr. 64 te Velseroord. Gymnastiek. Gezien de meer dan buitengewone belangstelling, waarin de, door de Technische commissie van het Gewest NoordHolland van het K. N. G. V. in gerichte, leidercursus in „De nieuwe systemen", zich mag verheugen, heeft genoemde commissie doen besluiten, meerdere dergelijke cursussen in de overige deelen van het Gewest te orga niseeren. De volgende cursus, welke evenals de eerste, onder leiding zal staan van den heer W. Goeting, zal Zaterdags avonds in het voormalige Zanderinsti- tuut te Haarlem worden gehouden. Aan dezen cursus, welke uit 10 tot 12 lessen zal bestaan, zal kunnen worden deelgenomen door leiders(sters) en voorturners(sters) van vereenigingen, welke zich daartoe kunnen opgeven aan den secretaris der T. C., den heer P. Rijswijk, Ramen 34, Hoorn. bestel uw drukwerk bij de n.v. drukkerij sinjewel ijmuiden - willemsplein voetbal. stormvogels— n. o. a. d. Vóór de derde maal is deze wedstrijd thans vastgesteld. Als hij nu werkelijk gespeeld wordt, zal Stormvogels het volgend elftal in t veld brengen: v. d. Wint Haak van Zutfen Struys, Snoeks, J. Visser Blinkhoff Sr., Koster, G. Visser, Ol denburg, Asbeck. Als we deze opstelling bekijken, blijkt, dat in de voorhoede slechts één speler de plaats bezet, welke hij ook het achter ons liggend competitie seizoen innam, n.l. Asbeck. Als nieuwe ling is Koster in de voorhoede opge nomen. We zijn werkelijk nieuwsgie rig naar z'n debuut als rechtsbinnen, evenals naar dat van Blinkhoff Sr. als rechtsbuiten. We hebben zoo'n idee, dat dit eerste optreden van Blinkhoff' Sr. als buitenspeler, mits hij met animo speelt, wel eens een openbaring zou kunnen zijn. In de halfbacklinie heeft Visser, een jeugdig speler uit het tweede elftal, een plaatsje gekregen. Ondanks de vele wijzigingen in het elftal heeft men Haak gelukkig de rechtsback plaats laten bezetten. Hij zal hier on getwijfeld weer goed werk verrichten. Als partner heeft hij thans den ex-V. S. V.er Van Zutfen naar wiens eerste optreden tegen eerste klas tegenstan ders we eveneens zeer nieuwsgierig zijn. Summa summarum: Een wedstrijd, dien we met meer belangstelling tege moet zien, dan anders wel eens bij vriendschappelijke ontmoetingen het stormvogels—wimbledon f. c. Deze wedstrijd zal den 2den Paasch- dag geleid worden door den hoer Boek man,

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5