ORGAAN VOOR D VELSIN No. 46 Zaterdag 11 April 1926 10e Jaargang IJMUIDER COURANT officieel. burgerlijke stand. Bureau-uren op 13 April 1925 (2e PAASCHDAQ). De ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Velsen, maakt bekend, dat op 13 April 1925 (2e Paaechdag) het bureau van den burgerlijken stand op verzoek van een belanghebbende zal worden geopend tusschen 9.30 en 10 uur voormiddags, indien de verzoeker aantoont, dat de te verrichten werkzaamheid, in verband met de bij de wet gestelde termijnen, niet kan rorden uitgesteld. burgerlijke stand. Huwelijks aangiften. De Ambtenaar van den Burgerlijken istand der gemeente Velsen brengt ter ;ennis van belanghebbenden, dat het ioodig is, dat bij de huwelijksaangifte stukken worden overgelegd', die [voor het huwelijk vereischt worden, teneinde onjuistheden of teleurstellin gen ten aanzien van de huwelijksaf kondiging of huwelijksvoltrekking te roorkomen. Inlichtingen betreffende de ver- siscbte stukken kunnen verkregen 'orden aan de afdeeling Burgerlijke Jtand op eiken werkdag tusschen 9 lur v.m. en 1 uur n.m. Velsen, 23 Maart 1925. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, SUWERINK. van den wachttoren. De groote verborgenheid. Wie zijn oogen en ooren gebruikt en ontvankelijken en nadenkenden zeest bezit, zal vaak vervuld zijn van /ermmdering en bewondering. Die pee woorden hebben meer dan een jaar letters gemeen. Bij verwondering jet men met verbazing, bij bewonde- jng met eerbied het wonder. [Wij zijn gelukkig niet zoo nuchter- (erstandelijk meer, dat we alles mee- ]cn te begrijpen op een paar dingen na, ie we wel spoedig zullen doorzien. De jd, waarin men het heelal als een beschouwde, waarin nog maar n X weggewerkt behoefde te wor- >n, is voorbij. Wij zien thans overal dicht bij een horizont voor ons we- in; we staan thans met onze kennis een strand en slechts een kleine ftrook van het groote water kunnen ive overzien. Zonder wonderzuchtig te geworden, erkennen we, dat het vonder ons aan alle kanten omringt. Het grootste van alle wonderen is het leven. De wetenschap kan het eschrijven maar niet het verklaren n doorgronden. Wij zien het wonder 4 de wieg, als de kleine vingertjes naar een kleurigen hal, als het (ondje lieve geluidjes tjatert, als de tgjes zoekend en vragend de kamer sndgaan. Wij zien het wonder ook in j doodkist. Wat is er toch gebeurd? i;at is er toch verdwenen? Waarom tan die oogen nooit meer open? i'aarom bewegen die handen zich '.et meer? Waarom die verandering, iiö ons verbijstert? fWe voelen het leven in ons. Het doet iet de regelmaat van een uurwerk nze pols tikken. Het doet ons lezen, fenken, spreken, het zendt onze ge dachten als vogels de wijde wereld in. en groote stad is als een waterval vol üven. Dat bruischt en kookt en jaagt tl stuwt zonder ophouden en als een alme, lieflijke beek is het leven op it land: hier en daar een paar man hui aan het werk, een paar kinderen an het spelen, een paar vrouwen, die oor de zon even naar buiten gelokt in. lEii duizenvormig openbaart zich het in de natuur. Men vindt het in de Sahara, die ook een dieren- M plantenwereld heeft; er is geen ;ehje op aarde, of het leven is er en erkt er en strijdt er. den winter schuilt het leven der duur een poosje weg, maar thans )mt het nit alle hoeken en gaten eer te voorschijn; Daar bloeit een ïester, daar gonst al een bij. Vogels eken naar materiaal voor hun nest- 3- De kastanjeknoppen zwellen en hitteren kleverig-bruin in het licht. H gras krijgt weer een sappig-groene sur. Speenkruid en madelieven ge il hun eenvoudig© schoonheid. En zoo druk hebben wij het niet, zoo zijn we niet vol van allerlei zorgen, of we zien wel eens even naar al die levens teekenen en verwonderen ons weer eens over het wonder der herlevende na tuur. Zoo oud en dor is ons hart nooit, of een zoet gevoel van jeugd en kracht en blijdschap trekt ook door ons heen, als alle dingen weer nieuw worden. Ons leven is meer dan natuurleven alleen. We worden wakker 's morgens en dadelijk werkt het leven van onzen geest. Was er gisteravond niet iets met een der huisgenoötén? Wat hebben we vandaag te doen? Even het 'gewone werk regelen. Is er ook niet een verga dering? Als het kan dat mooie boek vanavond, uitlezen. In twee, drie tellen gaan al die gedachten door ons heen. Werken en denken en loeren noemt de Genestet. het leven. Sommige men- schcn lijken wel machines; we spreken van doode zielen. Maar als we ze kon den, zouden wij ook bij de gewoonste en eenvoudigste, onheteekenendste menschen een eigen leven vinden, veel rijker en sterkerder, dan' het wel schijnt. En als de golven der zee, zoo v'er- eenigen de levens zich. Gezin, dorp, stad, land, staat, kerk, partij; het zijn alle kleinere en. grootere levenskrin gen. En in alle loven is een stijgende beweging. De drang naar ontwikkeling- werkt overal ondanks zeer sterke te- ge n werking. We leven in geen dooden tijd; latei- zal men misschien nog beter inzien, dan wij thans vermogen, hoe merk waardig deze tijd is. Zeker de oorlog werkt na ten kwade, maar de winter neemt ook niet plotseling afscheid. Hij wijkt, komt terug, heerscht een paar dagen en ondertusschen komt al- meer de lente haar heerschappij uit breiden. Zelfs tijdens den oorlog heeft de menschheid de hoop niet verloren, dat een nieuwe tijd zou komen en thans begint op het gebied van staat en maatschappij, wetenschap, kunst, reli gie het leven zich al meer te roeren, los te breken en te ontwikkelen. Ook een volk heeft een ziel en de menschheid een eigen leven. En heel de geschiedenis toont ons het leven, dat als het plantje uit de donkere aar de zich wil verheffen en sterk en mooi worden. Ook daarin is een verborgen heid. Die verborgenheid is als dè sluier, waarmee in een oud-Egyptischen tem pel het aangezicht van een godheid verborgen was. Achter het rijke, on verklaarbare leveii in al zijn verschijn selen in natuur en geesteswereld is een onuitputtelijke bron, een levenwek kende macht. Door het jaargetijde, door tal van oude gebruiken, door de kerk, haar prediking en vormen worden wij met Paschen gewezen op de grootste van alle verborgenheden: het leven. Het moge ons te midden van do Paasch- drukte en feestelijkheden toch een oogenblik doen nadenken, ontroeren en eerbiedig en dankbaar stemmen. Zoeker. Werkkrachten naar Frankrijk. Het is nog niet zoo lang geleden, dat Duitschers hier op het land werk kwa men zoeken; de Hannekemaaiers met hun roode kragen en mouwen en Duit- sche pijpen zullen velen zich herinne ren. Met den sterken vooruitgang van de Duitsche industrie en welvaart kwam er daar. gebrek aan werkkracht in landbouw en veeteelt. Toen trokken duizenden Nederlanders daarheen, om in de stallen en op den akker te wer ken. Duitschland kan onze mannen thans niet gebruiken. De werkloosheid onder de landarbeiders is voor een deel daarvan een gevolg. Thans is Frankrijk het land, dat werkkrachten op het land te kort komt. Volgens het Fransche ministerie van landbouw kwamen er in '24 87927 landarbeiders uit den vreemde; daarvan waren 16400 mannen uit België en Nederland. Dit zijn officieele cijfers; het aantal zal ze ker in werkelijkheid nog vrij wat hoo- ger zijn geweest, daar vele vreemde lingen zich niet gemeld hebben. Duurzaam vestigen zullen de land arbeidersgezinnen van hier zich in Frankrijk niet spoedig. Het taalver schil maar ook het verschil in volks aard en gewoonten is daartoe te groot. Maar ook dit jaar zullen meerderen er een poos werken, omdat er werk is MIJNHARDT# Staal-Tabletfen .«0 - Maag-Tabletten. ,7J Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletien .60» Hoofdpijn-Tabletten 60 Bi] ApotU. en Drogisten. 291 en het beter betaald wordt dan hier. Die vraag naar werkkrachten is een bewijs, dat het er met de welvaart in Frankrijk niet slecht voor staat. In Frankrijk is er eciw.eer arm, dat is de staat. Vandaar dat de franc zich nog steeds niet in waarde herstelt maar niet. veel meer waard is dan l/4 van voor den oorlog. Maar er is nog eon andere reden voor het tekort aan werk krachten, dat is de geringe aanwas der bevolking. Het geboortecijfer is ner gens zoo laag en alle middelen, om daarin verbetering te brengen, hoogere salarissen voor hoofden van groote ge zinnen, gunstige bepalingen in zake de belastingen enz. baten niets. Dc strcom van vreemdelingen wordt door meni- gen Franschman niet argwaan gezien. Anderen verheugen er zich daarente gen in, omdat daardoor aan de Fran sche natie nieuw bloed wordt toege voegd, de vreemdelingen zich met haar vermengen en daardoor het kwaad der te weinige geboorten eenigszins goed maken. Het Nederlandsclie bloed zal echter van vreemde smetten vrij blijven. Een Franschman en een Nederlander zijn twee en zullen niet licht een worden en menigeen onzer zou liever in Ameri ka wonen en zich daar beter thuis voe len ondanks den grooten afstand dan onder de Franschen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Naar wij vernemen zal de Tooneel- vereeniging Varia" Dinsdag 21 April haar laatste uitvoering in dit seizoen geven. Opgevoerd zal worden „De spaak n 't Wiel", comedie in 3 bedrij ven door Jo van Ammers-Kuiler. Do Loodsdienst op het Noordzeekanaal Het Hbld. schrijft: Onlangs hebben wij vermeld, dat een wijziging zou worden gebracht in den loodsdienst op het Noordzeekanaal. In IJmuiden zullen de zeeloodsen en de binnenloodsen niet meer verwisselen, maar de loodsen die de schepen uit de Amsterdamsche haven brengen, zullen medevaren tot buiten de pieren van IJmuiden. Omgekeerd zullen de lood sen die buitengaats aan boord komen de vaartuigen tot Amsterdam- bren gt- De bedoeling van dezen maatregel is tot bezuiniging te komen door vermin dering van personeel. Sinds eenige we ken oefenen de loodsen, die tot nu in IJmuiden waren gestationneerd, met de loodsbooten op het IJ, waar de inspec teurs van den Havendienst, de heeren J. J. de Ruyter en J. W. F. Nanninga. hun aanwijzingen geven omtrent lich ten, boeien en verdere vaaraanwijzin- gen. Het ligt in het voornemen om, zoo spoedig als de zeeloodsen het Amster damsche havengebied goed kennen, den vereenvoudigden loodsdienst in te voeren. VELSEROORD Door de politie alhier werd we gens openbare -dronkenschap in arrest gesteld zekere W. Deze bleek gesigna- Teerd te staan in het Alg. Politieblad en nog 8' dagen hechtenis tegoed te hebben. VELSEN Door de politie op Wijkeroog werd aangehouden A. B., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad en die nog 51 dagen hechtenis tegoed had. Ook zijn vrouw J. v. R., werd aangehouden, daar die nog 7 dagen op te knappen had. Beiden .zijn ter beschikking van den commissaris te IJmuiden gesteld. In het woonwagenkamp werd aange houden J. P., die eveneens in het Alg. Politieblad gesignaleerd stond en die ook nog iets met de justitie had te ver effenen. De man betaalde de boete en is daarop vrijgelaten. Door G. T. werd aangifte gedaan dat te zijnen nadeelc een rijwielbelas- tingplaatje was ontvreemd. De gemeenteraad heeft de vergoe ding, bedoeld bij art. 10 der Lager On derwijswet 1920, voor de bijzondere scholen bepaald op f 15.97 per leerling voor de lagere scholen en op f 18.91 voor de mulo-scholen. De volgende bedragen zullen over 1925 worden uitgekeerd: R.K. Jongens school Wijkeroog f 1840; R.K. Meisjes school Wijkeroog f 2220; Chr. School Wijkeroog f 2120; R.K. School Drie huis f 2590; R.K. Jongensschool Vel seroord f 1600; R.K. Meisjesschool Vel seroord f 1790; Chr. School Velseroord t 2540; R.K. Jongensschool IJmuiden f 1100; R.K. Meisjesschool IJmuiden f 10.20; Insingerschool IJmuidtm f2750 Chr. School, Keizer Wilhelmstraat IJmuiden f 3110; Groen van Prinste- rerschool IJmuiden f 4210. SANTPOORT. Men zal zich herinneren schrijft H. Dbl., dat onlangs bij de behandeling in de Prov. Staten van de werktijden in de Provinciale Ziekenhuizen de heer Gerhard, lid van Ge-d. St., mededce- lingcn deed, die een nader onderzoek noodzakelijk maakten. Dit onderzoek is nu gaande; wan neer het afgeloopen zal zijn is nog niet te zeggen. Het zal dus nog wel eenigen tijd du ren, eer een nieuwe voordracht van Ged. Staten inzake den arbeidstijd in de Provinciale Ziekenhuizen zal wor den ingediend. Alhier is met ingang van Maan dag j.l. de prijs der melk wederom met één cent per liter verlaagd en alzoo ge bracht op 14 cent. De coIlectie-Cremer geveild. In de Dinsdag te Amsterdam gehou den veiling bij de firma A. Mak op het Rokin, hebben de schilderijen uit de collectie J. T. Cremer hooge prijzen op gebracht. De belangrijke Bosboom, dc Portu geesche Synagoge voorstellende, werd geveild voor 12.000 gulden; de groote Corot, een gczich op Ville d'Avray bracht 20.500 gulden op en de Mauve, het vervoer van een omgehaktcn boom in den winter, 8200 gulden. Alle -drie deze werken zijn door Ne derlandsclie verzamelaars aangekocht.. Vereeniging tot bestrijding der T. b. c. Emmabloem 1925. Hoewel de voorbereidingen ruim een maand aan den gang zijn, komt er nog een massa werk kijken vóór 15 April a.s., maar dat geelt niets; doch wel dat de dames die zich be last hebben met de leiding van de bloempjesverkoop in hun wijk, kla gen dat er zoo weinig meisjes voor te krijgen zijn, om de behulpza me hand te bieden. Het is voor de -dames wel wat ver drietig, om zoo te moeten' zoeken, (spreek dus nog niet eens van zich aan'te melden). Ik zelf vind het toch ook wel wat droevig voor hen, dat zij zoo dikwijls moeten hooren: „Ik heb geen tijd", „ik gevoel er niet voor", „ik heb het nog nooit gedaan", „ik zal moeder vragen en zal het u komen zeggen" (en dan niets meer van zich laten hooren). Zoo nu en dan zeg ik dan maar eens, och mevrouw of juf frouw, u is nog niet aan het juiste adres geweest. Alhoewel het spontaner was, als de meisjes en jongens uit hun zelf zouden komen. Mag ik li allen vragen: le. Weet ge wat het zeggen wil t. b. c. te zijn? 2e. Weet ge wat het zeggen wil er niet tegen te strijden? 3e. Weet ge iets van die ernstige ziekte af of hebt ge het wel eens ern stige gevallen gezien? Antwoord: le. Eendeels gelukkig, anderdeels moet dit geen reden zijn om zich te onthouden aan dit liefdewerk. 2e. Dat het een ramp voor ons allen zou worden; 3e. Wist ge er maar wat van, ook dan was u in onze gelederen om mede te strijden. DE EENIG AFDOENDE ANTI-NICOTINEPIJP ZIE ETALAGE. Alleen verkrijgbaar Sigarenmagazijn Jacq. TELLIER - Kanaalstraat. Doch ondanks dat ge er weinig of niets van weet, kunt ge het wel bij in- tuitie gevoelen en nog aarzelt gij of onttrekt, u aan dezen liefde dienst. Allen zonder onderscheid van rele- gie of gezindten kunnen naar het C. B. van de Vereeniging gaan, voor: le. Voor onderzoek (als eenige ver plichting die u opgelegd is, dat ge uw huisarts in kennis stelt met uw voor nemen); 2e. Voortgezet onderzoek (het doen maken van een Röntgen foto); 3e. Verstrekking van materieel, voor en aan on- en minvermogenden, o.a. ledikanten met toebehooren, rust stoelen, thermometers, flacons en spu- lumpotten enz.; 4ë. Versterkend voedsel; 5e. Verpleging ziekenhuis of sana toria; 6e. Geregeld huisbezoek door do enquetrice's; 7e. Lighallen om bij hui3 in de buitenlucht te kuren; 8e. Verplegingslighallen (moeten nog meer uitgebreid worden), kan nog niet wegens geldgebrek. Dat alles kost geld, zeer veel geld, en dat moet komen van: Rijks-, Provin ciale- en Gemeente-subsidie, plus de gelden van contributie van plm. 600 leden. (Let wel, zegge en schrijve 600 leden) van de 32000 inwoners van Velsen eri van de Emmabloem. Doch nu iets koddigs, als het niet droevig was. Men denkt dat de dokter, de liuis- bezoeksters en de propagandist, al dat werk doen voor de Vereeniging kosteloos. Werkelijk er zijn er. Gij moeders en vaders die naar het C.B. komen voor u zelf of voor een van uw gezinsleden of wie dan ook, kunt toch wel begrijpen, dat voor deze Ver eeniging nimmer geld genoeg is om te helpen en te bestrijden. Immers, hoe wringt ge de handen als u of een van uw gezinsleden naar een sanatoria of andere inrichting moet gaan voor ver pleging en herstel, le. om het ernstige van het feit, 2e. omdat het dikwijls niet gaat vanwege de financiën, daar een dergelijke kuur lang en dus zeer kost baar is. Hoe wanhopig en droevig is men dan gestemd, als u aangeklopt hebt bij de Vereeniging om hulp en steun en het antwoord is: „Wij zijnon- machtig, de kas is leeg." En gevoelt gij u dan ook niet schul dig daar aan, doordat gij niet steunde de Vereeniging tot bestrijding der T. b. c. en is dit zelfde niet van toepas sing of allen die geen lid zijn, omdat.... men er niets voor gevoelt en er toch geen gebruik van maakt en omdat de auto's zoo stuiven en er zulke luch tige kleeding wordt gedragen en omdat men ook gaatzwemmen in zee waar het koud is. Ja zulke en nog duizend andere uitvluchten komen mij ter oore en daarom help ik ook niet aan de bloempjesdag, of is het: „Gaarne was ik de Samaritaan, Als 't maar zonder penning of olie zou gaan". Nogmaals doe ik een beroep op uw medegevoel, voor uw naasten en voor u zelf. Laat 15 April 1925, het is een vierde- eeuws kroonjaar ook voor de Vereeni ging een kroonjaar zijn. Meisjes en jongens, kom aan, de hand aan den ploeg, grijpt naar bloempjes, lintjes en busjes. Spontaan verwachten wij van de ou ders te hooren: Vooruit zus en broer, deze dag staat in het teekon van de Emmabloem, deze dag moet ge daar aan besteden. Haarlem 80.000 inwoners: plm. 7000 gulden (schatting naar verleden jaar). Velsen 32000 inwoners gulden. Velseroord, 1141925. „Prop".

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1