jjmuider Ëouran PUROL Blanke Hande Blank Gelaat PU RIS iterdag H April 1925. 2e blad officieel. H I N D E R W E T. Rnreemeester en wethouders der ge- fente Velsen, brengen ter openbare mnis dat ter gemeente-secretarie ter nwe ligt een verzoek met bijlagen fn de Continental Petroleum Compa rt te Rotterdam, om vergunning tot >t oprichten van eene ondergrond de benzinebewaarplaats in- en een ivengrondsche aftapinrichting voor t perceel kadastraal bekend gemeen- Velsen, afd. IJmuiden, Sectie I no. ,16 en plaatselijk bekend Oranjestr., Hik C no. 4. Op Donderdag, den 23 April 1925, des oormiddags te elf uren, zal .ten ge- ,eentehuize gelegenheid bestaan om «waren tegen dit verzoek in te bren- en deze mondeling en schriftelijk e te lichten. predikbeurten IJMUIDEN NED. HERV. KERK lste Paaschdag. uurDs. Erdman. Schaalcollecte voor de Kerk. uur: Ds. van Oostrom Soede. Schaalcollecte. 2de Paaschdag. uur: Ds. Erdman. EUGDKERK (Koning WiUemshuis) lste Paaschdag. i uurde heer Dalhuijsen. 2de Paaschdag. I uurde heer Tismeer. GEREF. KERK. lste Paaschdag. uur: Ds. Joh. Jansen, uur: Dezelfde. 2de Paaschdag. uur: Ds. Jansen. Doopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. lste Paaschdag. .30 uur: Ds. W. Luikinga. 2de Paaschdag. Geen dienst. CHR. GEREF. KERK. lste Paaschdag. i uurDs. T. A. Bakker, uur: Dezelfde. 2de Paaschdag. I uur: Ds. Bakker. EVANGELISATIE HOOGENBERf lste Paaschdag. 'sMorgens 10 uur: Samenkomst. 'sMiddags 12 uur: Zondagschool, is Avonds 7.30 uurSamenkomst. Spr. B. Jenninga. 2de Paaschdag. Deen dienst. VELSEROORD. NED. HERV. KERK lste Paaschdag. iuur: Ds. W. Kroese. Kerkkoor, uurDezelfde. 2de Paaschdag. Oeen dienst. GEREF. KERK. lste Paaschdag. uur de heer R J. de Boer, cand. ie Zwartsluis i uur: Dezelfde. 2de Paaschdag. Oeen dienst. VELSEN NED. HERV. KERK lste Paaschdag. uurDs. W. S. van Leeuwen. 2de Paaschdag. uur: Dezelfde WIJKEROOG. GEREF. KERK. lste Paaschdag. uur: Ds. J. D. Boerkoal. uur: Dezelfde. 2de Paaschdag. uurde heer R. J. de Boer, cand. te Zwartsluis, SANTPOORT 'j NED. HERV. KERK lste Paaschdag. vurProf. Dr. O. A. van den Bergb D;j van Eysinga. 2de Paaschdag. r.3een dienst. lokaal bethel. lste Paaschdag. ii5 uur: de heer L. N. Smelik. 0 uur: Dezelfde. 2de Paaschdag. 1l5 uur: de heer Smelik. óf evangelisatie, lste Paaschdag. uurDs. van Oostrom Soede te IJmuiden. BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente. lste Paaschdag. i uur: Ds. van Calcar. Met medewerking van het Doopsgez. Zangkoor. Oeen Zondagschool 2de Paaschdag. 13fien dienst, ht? plaatselijk nieuws. IJMUIDEN examen „Kantoorsteno- 13(1Nederlandsch", afgenomen door de Federatie voor Stenografie „Groote" slaagde Woensdag j.l. te Am sterdam o.m. onze plaatsgenoot D. Klut Jr., opgeleid door den heer F. de Vries, leeraar H. A. S. alhier. Woensdag vertoefde hier, onder leiding van den Rector Dr. Mogéndorff, een groot aantal leerlingen der hoogste klasse van het Gem. Lyceum te En schedé. Zij bezochten o.m. de" vischhallen, de sluizen en den sluisbouw, waar Ir. Rin gers de noodige technische voorlich ting verstrekte. Door Bureau Wijsmul ler werd een sleepboot beschikbaar ge steld om een tochtje door de buiten havens te maken. Naar wij vernemen zal op 28 April in den schouwburg Thalia", door het Kon. Ned. Toon., Dir. Dr. Willem Rooy- aards, opgevoerd worden „Blauw baards achtste Vrouw". Het Handelsblad schrijft hierover het volgende: Het gezelschap van de Koninklijke Vereeniging heeft dit lichte spel ten tooneele gebracht op een waarlijk schitterende wijze. Mevrouw Royaards heeft zich in de rol Monna overtroffen: zij speelt deze rol met tintelende coquetterie, met Franschen geest, met groote gratie en rapheid en zij maakt deze Monna de Monferrat tot een juweeltje van canail- leuse slagvaardigheid, bekoorlijk, ver leidelijk, gewiekst en voortdurend boeiend. De wijze waarop zij het ge vaarlijke tournooi met den geweldigen tegenstander Brown inzet, de tartende volharding waarmede zij den strijd volhoudt, de spanning die zij gevoelt op het moment dat de groote, lang ver beide maar zoo gevaarlijke wending intreedt, die zij zoo dapper heeft uitge lokt, en de lieftalligheid waarmee zij ten slotte den getemden millionair met zijn lot verzoent, dit alles \vas schitte rend spel, dat tot bewondering dwingt.' Gobau was de vroeg ver de blauwbaard' Brown, die, den aanvang zoo zelfbewust, geleidelijk tot marter laar wordt van zijn door Monna opge zweepte passie. Hij heeft de stijging, die de schrijver wil geven, uitmuntend volgehouden. Oscar Tourniaire is de goedmoedige en onbeduidende Hubert de Linancourt, Monna's neef, die door het mooie nichtje wordt gebruikt onnoozele hals! om Brown's liefde vuur aan te wakkeren. Monna voert neeft Hubert dronken en dwingt hem dan zich naar bed te begeven héar bed opdat Brown gegronde redenen zal hebben voor de zwaarste verden kingen. Dit tooneeltje tusschen .Monna en Hubert is door Tourniaire tot een zeer lachwekkende scène gemaakt. Zijn dronkemansdwaasheid is vol gro teske humor. Ook de overige rollen waren goed bezet en het geheel was een uitmuntende opvoering van een zeer vermakelijk stuk dat ongetwijfeld avond aan avond volle zalen zal trek ken en dit succes zonder voorbehoud verdient. De Telegraaf: Voortreffelijk geeft G'obau den wee ken mensch achter dit schijnharde masker, die zeven verliefde vrouwen mir nichts dir nichts met een chéque van 200.000 dollar „aan den kant zette" om eerst in de achtste zijn meesteres te vinden, waarnaar hij een leven lang. heeft gezocht: schijnhard als hij, spe culant als hij, het eenige type, dat hij respecteeren kan, maar daarbij Vrouw, dus uiteraard de sterkste. Mevrouw Royaards speelt deze rol van de niet-meer-jeugdige Monna met geest en charme, en zóó dringend en ontroerend smeekt hier achter het wreede liefdespel, dat aan dezen kant bewust en in waarheid: gespeeld wordt, het vrouwelijke in haar moest eeuwi ge waarde, dat ze er wel de overtui ging mee bijbrengt, dat onze tijd au fond (maar dan ook héél: au fond) niets minder poëtisch is dan die der riddersagen en het liefdesspel van onze materialistische periode, niet minder romantisch dan dat in Blauwbaard's ridderslot. Dit is de groote waarde van deze klucht, die een fijn en geestig blijspel is, dat je achter een dartel spel van waanwijs intellect de eeuwige waarde van de dingen, en van de- liefde, toont en respecteert. Gevonden voorwerpen: Een kinderarmbandje, een kinder bontje, een damesparapluie, een bruin- lederen damestaschje, een koralen collier met zilveren aanhanger, een huissleutel, een bruinlederen kinder- portemonnaie, een zwartlederen knip- portemonnaie. VELSEROORD Door G. alhier werd aangifte ge daan dat hij was gebeten door een hond van zekere B. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Gevonden voorwerpen en dieren waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan de politiepost alhier: een nieuwe autoband, een hond (Dobber- mann-pincher), een heerenrijwiel, een bruine portemonnaie met inhoud. Communistische Partij. De onlangs opgerichte afdeeling van de communistische partij in Velsen, had haar eerste openbare vergadering, Woensdagavond uitgeschreven in de concertzaal Tivoli. Deze vergadering was vrij goed be zocht, doch begon met een teleurstel ling, daar de voorzitter de heer van Veluwenkamp, moest mededeelen dat de aangekondigde film, met het oog op de stille week, niet vertoond mocht worden. Als spreker trad op de heer J. Brommert uit Amsterdam met het on derwerp: Wat de Russische Revolutie bracht voor de proletariërs. Spr. gaf een uiteenzetting van zijn blik op de maatschappij: hoewel er meer dan voldoende wordt geprodu- ceert om elk mensch bevrediging van behoefte te schenken, wordt toch door een groot deel der mensehen ellende geleden. En deze dwaze verhoudingen worden in stand gehouden door een averechtsche rechtsverhouding, die bo dem- en productiemiddelen erkent als het eigendom van particuliere perso nen, die, gedwongen door hun vraag naar overwinst, in steeds meerdere mate andere menschen willen exploi- teeren, hetzij in industrie of koloniën. Zoodoende is het privaat-bezit, de oor zaak van alle kwaad. En nu is het waar dat do toestand in Rusland nog niet is zooals de commu nisten wenschen, het groote beginsel is daar omgedraaid, zoodat bodem- en productiemiddelen niei; meer kunnen zijn van particuliere personen, en dan kan de hetere maatschappij in een menschengeslacht baanbreken. Trou wens zijn de toestanden veel beter dan men uit de burgerlijke pers zou opma ken. Personen die Rusland bezochten, als Edo Fimmen, Paerson en Ben Til- let, bewijzen het als men ze laat uit spreken. Tenslotte verdedigt hij tegenover anarchisten en tegenover burgerlijke ontwapenaars het roode leger en de dictatuur van het proletariaat als de eenige mogelijkheid om tot ontwape ning te "komen, door de vernietiging van de zelfzucht der tegenstanders. VELSEN Uitslag van de op 9 April 1925 ten raadhuize te Velsen gehouden open bare besteding voor het aanleggen van verschillende wegen, c.a. te Velseroord, volgens bestek no. 92. A. A. van Kaam, te Velseroord f 36948 Willem v. Heijst, te Velsen 35000 H. Seegers, te Nijmegen 33950 W. de Jong, te Alkmaar 33837 G. den Adel, te Velsen 29850 F. Beenhakker, te IJmuiden 28195 J. Dienaar en Zn., Den Helder 27873 De gunning werd aangehouden. Woensdagmorgen is men van ge meentewege begonnen, de nieuwe gas houder te Wijkeroog, met water te vullen. Hiervoor is aan de waterleiding een slang gekoppeld waardoor 18 M* water per uur in den gashouder wordt gebracht, en daar deze gashouder een inhoud heeft van 2000 M3 zal het dus ruim 100 uren duren eer hij is gevuld. Er wordt alleen bij dag aan gewerkt daar men het niet raadzaam oordeelt ook 'shiachts het water te laten door loopen. Na de vulling wordt naar Kenu meldt, de lucht uit de klok gelaten en deze geperst, waarna, als dit in orde is, de oplevering door de Zeister ma chinefabriek kan plaats hebben. Drankweer-comité. Uit het jaarverslag over 1924 van liet Centraal Drankweer-comité in de ge meente Velsen vermelden we dat de functie van secretaris na vele wisse lingen eindelijk vervuld werd. Een algemeene actie voor beperkte sluiting op Zaterdag en Zondag, in sa menwerking met het R.K. Drankweer- comité stuitte af op de meerderheid der leden. Moeilijkheden met het Be verwijksche Drankweer-comité over den bloempjesverkoop te Wijkeroog werden tenslotte geregeld. Het comité gaf met St. Nicolaas weer een courant uit, die in 7000 ex. werd verspreid. Een gelegenheidsactie werd ook gevoerd, toen Stormvogels kam pioen van haar afdeeling werd. Ge ageerd werd tegen het verleenen van j logements- en buitengewone vergun ningen. In samenwerking met het R.K. Drankweer-comité werden horden ge plaatst op de verschillende stations in de gemeente. Ook werd een propagan- dabord geplaatst te Wijkeroog, even eens op het terrein der Stormvogels. Van de brochure „Alcohol en Op voeding", werden 300 ex. verspreid on der het onderwijzend personeel der verschillende scholen in de gemeente. In de Blauwe Week werden 7000 cou ranten verspreid en werd een propa- gandavergadering gehouden te IJmui den. Doos 90 - 60-30 ct. 284 BljApotli.enDrigi-, Twee nieuwe vereenigingen sloten zich bij het Comité aan, zoodat nu 12 organisaties hij het comité zijn aange sloten. Het verslag van den penningmees ter sluit met een bedrag van f 740.79, met een batig saldo van f 105.45. In het gezin van V., wonende in een keet in de Breesaap, deed zich, naar III. Dbl. meld, een geval van hek kramp voor. De patient is direct ver voerd naar de Mariastichting te Haar lem. 11'! In de week van 29 Maart—4 April is in deze gemeente één geval van' nekkramp (meningitis) voorgekomen. De Haarlemsc.hc rechtbank heeft J. V., autobusondernemer te Wijker oog, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. - Door A. N. de B. werd aangifte gedaan dat te zijnen nadeele een hee renrijwiel was verduisterd. Als ver dacht hiervan werd aangehouden W G., die na verhoor weer op vrije voeten werd gesteld. - De Winkelweek te Wijkeroog is ten einde en heeft een zeer gunstig verloop gehad, 't Is een proef geweest, die zoo goed geslaagd is, dat de Win- keliêrsvereeniging zeer zeker tot eene herhaling zal overgaan, natuurlijk dan haar voordeel doende met de on dervinding, dezen eersten keer opge daan. Het weer heeft zeer meegewerkt en vooral 's avonds was heel duidelijk te zien aan het grooter aantal wandelaars kijkers naar de verlichte sierlijke etalages dat er iets buitengewoons aan de hand was. De winkeliers hadden dan ook veel werk van de zaak ge maakt. Donderdagmiddag brachten de,Bur gemeester en de secretaris een bezoek aan Wijkeroog en de eerste verklaar de zijne groote tevredenheid over de keurige verzorging der etalages, 't Speet hem, dat hij niet eerder met de zaak op de hoogte was geweest, maar hij hoopte, dat het nog niet te laat was, om een bewijs van belangstelling te ge ven en daarom schonk hij nu een me daille voor het hoogste aantal punten in den te houden wedstrijd. De Jury had een zware taak. Ze be stond uit den heer F. Wildeboer (voor zitter der Haarlemsche Handelsver eeniging) voorzitter, Mevr. Francisca Busquet, te Haarlem, den heer J. C, Fermie (voorz. der Amsterdamsche Winkeliersvereniging) en de heeren G. Schagen en D. van Leeuwen beiden te Zaandam. De mededingende zaken werden in drie groepen verdeeld: 1. (voor ver- bruiksartikelen, - 2. voor kleedingarti- kelen en 3 voor diversen. In de eerste groep werd de eerste prijs behaald door den hr. H. H. Meijer (verg. zilv. med.), de tweede door den heer P. A. de Boer (zilv. med.), eveneens een 2e prijs door den heer K. Nagel (zilv. med.), de derde door den heer K, de Boer (bronzen med.). Een eervolle vermelding met diploma behaalde de heeren J. L. van Egmond en T. Zalm. In groep 2 werden de verguld zilve ren, zilveren en bronzen medailles res pectievelijk gewonnen door de heeren Ph. Bakker, Th. Welp en Th. Bruin- zeels. In groep 3 werd de lste prijs behaald door den heer B. van Jelgerhuis (verg. zilv. med.), de 2e prijs door den heer A, Bos (zilv. med) en eveneens een 2e prijs door den heer P. W. van Amersfoort, de 3de prijs door den heer A. Vermeer (bronzen med.), terwijl eene eervolle vermelding met diploma verworven werd door de heeren H. J. Post en Jac. Groot. De door den burgemeester geschon ken medaille werd als eereprijs voor het hoogste aantal punten geschonken aan den heer W. Luyting. De prijzen zullen worden uigereikt door den voorz. der Jury op Woensdag 15 April in Hotel de Prins. Bevolking der gemeente Velsen op 1 April 1925. Mannen vrouwen totaal 15906 15514 31420 Op 1 Januari bedroeg het aantal in woners 31077, zoodat de bevolking in 3 maanden met 343 zielen is toegeno men. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 4 April 1925: 3 timmerlieden, 1 matrassenmaker, 1 meubelmaker, 2 letterzetters, 2 bank werkers, 3 stokers, 1 machinist, 1 plaatwerker, 1 chauffeur, 1 zeilmaker, bakkers, 5 sigarenmakers, 3 kantoor bedienden,^ diversen. Gevonden voorwerpen en dieren waaromtrent inlichtingen zijn te be komen aan den politiepost Wijkeroog: Een slang van een motorpomp, een paarlemoeren rozenkrans, een Idem geel hondje, een gouden zegelring, een mantelceintuur. SANTPOORT. - Het hedendaagsche verkeer stelt, groote eischen aan onze wegen. Dat de Rijksstraatweg HaarlemAlkmaar daaraan voldoet, zouden we niet gaar ne beweren. Ook het Rijk is daar ten volle van overtuigd en we hoorden eeds spreken van grootsche plannen. Zoolang deze echter nog niet verwezen- lijkt zijn, tracht men door plaatselijke verbeteringen het verkeersgevaar te verminderen. Zoo is men thans bezig de bocht in den Rijksweg nabij de vroege re Velser tol te verbreeden. Daartoe was het noodig, dat stukken tuingrond en weiland bij den weg werden getrok ken, alsook, dat de loop van de beek, die daar stroomt, gewijzigd werd. Men thans reeds een flink stuk met 't werk gevorderd en we moeten zeggen, dat 't ons inderdaad een groote verbe tering toeschijnt. SPORT. VOETBAL. STORMVOGELS—WIMBLEDON. Uit alles, wat men over bovenge- noemden wedstrijd in ons blad heeft kunnen lezen, zal de(n) belangstellen de^) lezer(es) afdoende gebleken zijn, dat er Tweeden Paaschdag een inte ressante wedstrijd op het terrein der Stormvogels wordt gespeeld, een wed strijd, zooals we hier dit seizoen nog niet aanschouwden. Jammer is het, dat de Stormvogels het in deze kamp zon der Sint moeten stellen, aangezien de ze door ziekte verhinderd: is. Visser speelt thans" op zijn plaats, terwijl Ol denburg die van Visser inneemt. Broek uit het tweede elftal speelt rechtsbui ten, zoodat het elftal er als volgt uit ziet: v. d. Wint Haak 'Koster Struys Snoeks Bakker Broek, Blinkhoff, Visser, Oldenburg, Asbeck. De heer Boekman, die, zooals wij reeds meldden, den wedstrijd zou lei den, is verhinderd zulks te doen. Naar men ons mededeelde, zal thans de heer Van Gessel worden uitgenoodigd. Door het bestuur van Stormvogels zijn tot bijwonen van den wedstrijd uitgenoodigd het College van B. en W., de beschermheer der Vereeniging Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden en de Engelsche vice-consul. Als het weer nu maar medewerkt, ver wachten we veel belangstelling. V.I.O.S.—SPARTAAN. Op den 2en Paaschdag speelt V. I. O. S. tegen Spartaan uit Nieuwendam om 12 uur, op het V. I. O. S.-terrein. Spe lers krijgen nog nader bericht. uit de gemeente. Grondovername en wegverbreeding. B. en W. schrijven aan den raad: De personen, in het na te melden concept-besluit genoemd, hebben zich bereid verklaard, aan de gemeente af te staan, om niet, ten behoeve van weg verbreeding, de achter hunne namen vermelde en aan den Velserduiner- buurtweg, den Zeeweg en den Driehui- zerkerkweg gelegen grondstrooken, zulks onder de in het besluit vermelde voorwaarden. De kosten, op een en ander vallende, welke worden geraamd op f 2970. kunnen bestreden worden uit den post volgnummer 133 der loopende begroo ting „Bestrating, enz. in verhand met overdracht van grondstrooken en voortuintjes". B. en W. achten de overname van deze grondstrooken in 't belang der gemeente en stellen mitsdien voor, die in eigendom te aanvaarden en daartoe het in concept bij de stukken gevoegde besluit te nemen. De commissie van bijstand in het beheer der openbare werken adviseert gunstig. bestel uw drukwerk bij de n.y. drukkerij sinjewel ijmuiden - willemsplein

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5