IJ. Y. Y. STORMVOGELS Visftcherij m SclicepiasH Dankbetuiging OFFICTEELE MEDEDEELINGEN. Het deze week toegezonden voorstel is met bijna algemeene stemmen aangenomen In verband hiermede bestaat hedenavond van 6—9 uur voor de leden gelegenheid hunne bijdrage voor den wedstrijd te storten, waartoe zitiing wordt gehouden in de achterzaal van Hotel No. 1, ingang Oranje straat. Alleen voor kinderen behoeft niet bijbetaald te worden. Teneinde a.s. Maandag storing bij den toegang tot het terrein te voorkomen, wordt een ieder verzocht reeds hedenavond hunne kaarten te doen afstempelen. RAADSOVERZICHT. Zitting van 7 April 1925. „Een herinnering De officiëele opening van ons wandelpark „Velserbeek" zal langen tijd bij ons in gedachten blijven, want wij zijn er niet bij geweest en natuur lijk juist dadrorn. Hoe dankbaar zijn we ons dage- lijksch bestuur der gemeente, dat het den oudsten raadsverslaggever en raadsoverzichter in deze gemeente vrij gesteld heeft van het gevaar een doo- delijke verkoudheid op te doen, want, nietwaar men ging er heen of zou er heen gegaan zijn met de gedachte aan een lentefeest, terwijl het in werke lijkheid meer de idee heeft gegeven van de opening van een ijsbaan of zoo iets. Maar het moet toch erg mooi ge weest zijn, al waren we niet ter feeste lijkheid opgeroepen. Nu denkt ge misschien, dat dit ge weest is, omdat we destijds niet zoo prettig van Velserheelc hebben ge schreven over de wijze, waarop de aankoop tot stand is gekomen doch dan hebt ge 't mis, even mis als wij het hadden toen wij het als een voor zorg van B. en W. dachten, dat we niet opgeroepen waren in dit barre jaar getijde. Onze totale negatie als voorlichter van het publiek in dit geval, is een ge volg geweest van „grootdoenerij" van het college van B. en W. Hoe het dan gegaan is? Luister. B. en W. hebben al die gelegenheids correspondenten te Velsen en IJmui- den eenvoudig genegeerd en zonden uitnoodigingen tot bijwoning der fees telijkheid rechtstreeks aan de hoofd redacties der diverse bladen. Van den deftigen Rotterdammer en de pikante Telegraaf tot het interessante predik beurtenblaadje en de vakkundige Schoenmakerskrant en de fraai geïllu streerde Pluimveehouder werden de hoofdredacties uitgenoodigd. Dat zou nog wat anders in de pers geven, dan die onbenullige verslagjes van die woordenarme corresponden ties, die" met allerlei rake en onrake meoninkjes voor den dag komen. En toen ging 't zoo! Op een enkele uitzondering na, zon den de vele hoofdredacties de vriende lijke Invitatie aan hun eenigen plaat selijken correspondent te Velsen, zoodat deze veelzijdige en werkzame journalist de eer kreeg te fungeeren als een soort correspondentiebureau, die zijn verslag over deze gewichtige bijzonderheid over gansch ons land kabel-de en naar gelang van omstan digheden een liberaal, neutraal, chris telijk of sociaal rokje aantrok om zich daarin als „vertegenwoordiger van het uitgenoodigde blad aan de autoriteiten, als gemeenteraadsleden en anderen te presenteeren. De vrees, dat, indien al die uitgenoo digde hoofdredacteuren persoonlijk zouden komen, er olie in de lamp te kort zou komen m, a. w. dat bij den aan te bieden lunch Schraalhans keu- leermeester zou spelen, (journalisten zijn niet alleen hongerig naar nieuws, ook nog wel eeri tikje naar een fijne lunch) bleek dus evenzeer zon der grond, want met één lunch aan den alle bladen vertegen- woordigenden correspond., ware men er af geweest en die zou toch ons be lastingbiljet niet verzwaard hebben, temeer daar bedoelde heer een onbe- keerlijk geheelonthouder is en er dus de duurte niet aanbrengt. Toch zouden we, zij 't misschien met weemoedige gedachten, bij deze gelegen held nog wel eens hebben willen zien. wat gerest of niet gewan-daliseerd is van de patricische woning v. d. onver getelijke en hooggeachte familie van Ttivll, sedert we daar in vorstelijk -hijzijn als invité en niet als persman de lunch mochten genieten, buiten be zwaar van de gemeentekas en onder zulke andere omstandigheden dan thans. Men wil ons deze overpeinzende uit weiding wel vergeven, aan den aan vang van een overzicht van een raads zitting, die meer in het geheim, dan in het openbaar heeft plaats gehad en ons, wachtensmoeden onwillekeurig heelden uit een kort. verleden in her innering bracht en waarom we per sal do toch eigenlijk maar dankbaar zijn, dat de vriendelijke uitnoodiging tot hijwoning van de opening van Velser beek, dat ook voor „de I jmuidenaren" i zooveel belooft, met hautain gebaar over ons hoen gezonden is. Of het de „Frühling'' was, die onze raadsleden beroerde, weten we niet, maar ze waren reeds voor de zitting zoo ongedurig en rumoerig, -dat we onmiddellijk beseften dat er een vreem de prikkeling in de lucht zat die on getwijfeld in de zeer langdurige ge heime zitting haar culminatiepunt be reikte. Doch ook daar vóór kregen we een buitennissige philippica over de vraag of aan het schaftlokaal van de Leeuw aan den kop van de visschershaven het recht van vergunning zou worden verleend tot het schenken van alcohol houdende dranken, anders dan sterke dranken. Dit gebouw schijnt in zooverre haar bestemmng te zijn voorbij gestreefd, dat het van de menschen, waarvoor het gesticht werd, niet kan bestaan. Er zullen dus ook andere bezoekers getrokken moeten worden door mid del van biertjes, in de tijden, dat de nachtelijke havenarbeiders deze richting niet zullen kunnen bezoeken of daaraan geen behoefte hebben. Terecht werd van zekere zijde opge merkt -dat het middel lot rendement van dit gebouw, door het -door B. enW. gesteunde verzoek al het minst goede was van alle middelen, doch niemand had den moed het juiste middel aan te prijzen, ofschoon velen er verkapt op zinspeelden: Subsidie van die orga nen, die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking -dien-den te komen. Bovendien scheen inwilliging van het verzoek, hoe apetytelijk men het ook had ingediend en juist daardoor in strijd met de bevoegdheid van den raad te zijn, zooals de heer Vermeulen terecht opmerkte, doch de voorzitter wist hem gerust te stellen door het uitzicht van bijzonder te stellen voor waarden. We vreezen, dat de inwilliging van het verzoek, dat met 18 tegen 3 stem men geschiedde, een bron van onaan genaamheden zal zijn, niet zoozeer, of alleen van de zijde van den pachter of eigenaar, dan wel van de zijde van het die inrichting bezoekende publiek. Over de interessante kwestie van hulpbetoon aan werklooze arbeiders en het bewaarschool-onderwijs in het algemeen en te IJmuiden in het hijzon der mogen we voorloopig verwijzen naar het raadsverslag opgenomen in de courant van Woensdag. J- PLAATSELIJK NIEUWS. IJiMUIDEN De Ghr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer", directeur de heer J. de Nobel, is voornemens een geheel programma van liederen van wijlen den Haarlemschen componist Philip Loots, ten gehoore te brengen. Daar dit voor zoover wij weten, de eerste keer is te IJmuiden dat een plaatselijke zangvereeniging, niet al leen het afzonderlijke lied, maar ook de kunst in het leven -van een bepaald componist op deze wijze naar voren brengt, willen we daar onze groote blijdschap over uitspreken. Het concert zal plaats vinden in het gebouw voor Chr. belangen op 23 April a.s„ uitsluitend voor donateurs, terwijl op 24 April hetzelfde programma voor het publiek ten gehoore gebracht zal worden tegen entrée. Als soliste zal optreden mevrouw KanneBlooker, sopraan te Haarlem. Verder zal ook een 20-tal meisjes uit het kinderkoor zingen, ook werken vtn Ph. Loots. Godsdienstige samenkomsten. Zooals bekend is zou op de laatste der godsdienstige samenkomsten wij len de heer W. Polderman gesproken hebben. Door het overlijden van den heer Polderman kon deze samenkomst geen voortgang hebben. Het comité heeft thans besloten als nog een slotsamenkomst te houden en wel op Vrijdag 24 April in de Oud- Kath. Kerk. In deze samenkomst zullen als sprekers optreden pastoor L. Rin kel, Ds. W. Luikinga, Ds. T. A. Bak ker,'allen alhier en Ds. W. S. van Leeu wen te Velsen. Voorts zal 't zeker zeer velen genoegen doen te vernemen, -dat de rede, die de heer Polderman zou hebben gehouden, door het comité in druk is gegeven en dat deze dien avond tegen een zeer ge- ringen prijs verkrijgbaar is. VELSEROORD, Donderdagavond had de Ouder commissie aan school D een ouder avond bijeengeroepen, waar de heeron Dr. P. C. de Weerdt en Y. J. Reitsma het werk van het Centraal Genootschap voor kinder-vacantiekolonies zouden bespreken. Het frappeerde ons dat slechts zoo Weinig ouders van deze grootste lage re school in onze gemeente, met onge veer 450 leerlingen aan deze vriendelij ke uitnoodiging gehoor hadden gege ven, om iets meer te vernemen van dit sympathieke en voor de kinderen zoo heilzame werk. Dr. de Weerdt gaf een beschrijving van het ontstaan van dit werk en be schreef het leven dat de kinderen ge durende een dergelijke kuur in de 9 inrichtingen van het genootschap lei den. Het eten, drinken en spelen van den geheelen dag werd besproken, waardoor duidelijk werd dat daarop bij nacht een gezonde slaap moet volgen. Voorts maakte deze medicus een vergelijking met de, ook wel beoefende gezinsverpleging -die veel goedkooper, maar helaas ook minder doelmatig is. En voor de kinderen is het beste bijna niet goed genoeg. Daarna vertoonde de heer Reitsma een serie lichtbeelden, die een prettige indruk gaven van -de ruimte, in hy giëne en vermaak, die de kinderen in de koloniehuizen genieten. Tenslotte besprak nog de heer Reits ma meer in het bijzonder de sociale beteekenis van dit werk en beval het in den steun van allen aan. En waarlijk, toen de spr. het totale bedrag aan jaarlijksche contributie in onze geheele gemeente voor dit werk aan zwakke kinderen noemde, zijn we even geschrokken, omdat we toch wel als bekend meenden te mogen veron derstellen, dat voor eiken gulden een zeer groote portie levensgeluk voor zwakke kinderen op deze wijze is te koop. Dit cijfer, we moeten het toege ven, leek daar niet op. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: P. P. Smit cn Th. M, Oosthuysen; C. Bijl en G. Sterk; H. G. Smorenburg en J. A. Huijbers; W. j. B. v. d. Hyden en C.'G. Maarschalk; L. de Rid der en C. Bijl. Gehuwd: J. J. Bleeker en G. H. de Vries; J. C. Roos en M. Woord; G. Zoon tjes en W. Woord; J. de Bruijn en J. Smit; H. van Gameren -en J. van Leeuwen; J. H, v, d. Hoek en A. Beekman; J. Stolpman en P. H. Stol; H. Breggeman en P. Voorbroek. Geboren: W. C. TuinstraEngel hart, z.; A. M. van SplunterWesterhout, d.; C. G. van der PijlBiermans, d.; Z. v. WurfVonk, z.C. JagtmanBruin, z.; W. J. Donvan Es, z. Overleden Allda Sophia Diederi- ka van Daalen, 81 j., wed.-van Willem Klaasen; Elisabeth Lieman, 87 j., engeh.; Lambertus Johannes Braakeüburg, 90 j„ wed. van M. Sautevel. Ongecorrigeerd. VISSCHERIJ. Door een combinatie heeren uit het visscherijbedrijf en de nevenbedrij- ven is een nieuw soort net geconstru eerd voor de trawlvisscherij, waardoor minder kracht noodig is om het net over den bodem der zee voort te slee pen cn dus ook de kleine kustbooten staat zijn verder weg op de schel- vischvangst te gaan. Aan deze inrichting zijn de groote, vierkanten vischborden vervangen door ronde, roteerende, die op kogel lagers loopen. Die borden zijn beves tigd aan de onderzijde van het net, waar zich niet meer de bekende, zware klossenpeês bevindt, maar een van lichtere constructie, eveneens met ko gellagers vlot te bewegen. Het net, dat veel overeenkomst heeft, met het gebruikelijke, is nauwer aan den mond. Opdat de maximum capa citeit bij het vangen steeds bereikt wordt, staat het net steeds geheel open en zijn aan dpn bovenkant drijvers verbonden. Men heeft een dergelijke inrichting voor het proefondervindelijk onder zoek, op kleine schaal gemaakt, en is bezig met, -die proeven. Om het in werkelijke exploitatie te brengen is in wording een „Maatschap pij tot exploitatie van diepzeevissche- rij", die trawlers zal doen varen. Genoemde heeren meenen echter te veel belang bij den bloei van het plaat selijk hoofdbedrijf te hebben, om door geheimhouding of patent- het gebruik voor anderen te bemoeilijken; een standpunt dat zeker hoog te waardee- ren is. Wij vernamen dan ook bij ge ruchte, dat een andere maatschappij eveneens tot invoering besloten heeft. Hoewel, indien alles naar verwach ting slaagt, het voor alle trawlers van belang mag worden geacht, dat zij met een lichtere constructie, dus tot op grootere -diepte kunnen visschen, heeft het toch hijzonder waarde door een urgent vraagstuk. Zooals men weet, oordeelde het vis- scherijcongres te Amsterdam, het voor de verbetering of althans behoud van don schollenstand in de Noordzee, het noodig tot adviseeren van een breede zone langs de Nederl.-Duitsch-Deen- sche kust,, waarin o.a. -de stoomtrawl- visseherij verboden zou zijn. Een groot deel van de IJmuider trawlers mist echter de kracht om den weerstand van het net, in de verder gelegen die pe zeeën te overwinnen. Indien het echter door het samenstellen van vischtuig, -dat niet zoo zwaar trekt, mogelijk zou zijn de kleinere booten ook huiten die zone te Zenden, zou het heel veel gemakkelijker zijn die strooli af te sluiten en vervalt dus een der ge wichtigste bezwaren tegen een oplos sing der schollenkwestie in bedoelde zin. Van harte hopen wij dan ook dat zij succes mag hebben. SCHEEPVAART. De sleepboot Simson van het Bu reau Wijsmuller is verkocht aan de Nederl. Stoomsleepdienst v.h. P. Smit Jr. te Rotterdam. He ramp in de Wielingen. in de Wielingen heeft Donderdag nacht een ernstige scheepsramp plaats gehad. De Engelsche stoomboot Clan Monroe heeft het Rotterdamsche stoomschip Jonge Catharina, van de reederij A. van Hoboken Co. overva ren, waardoor laatstgenoemd schip zonk en alle opvarenden, voor zoover zij niet met de boot zonken, te water raakten. Het duurde nogal eenigen tijd voor zij waren opgepikt en zes van de 20 zijn dan ook nog overleden. 4 personen worden vermist, 14 zijn ge red, waaronder de kapitein en de mar conist. De Jonge Catharina kwam van An- werpen en was geladen met stukgoed. Het was eenigszins heiïg toen het onge luk gebeurde. r, Over de scheepsramp in de Wielin gen schrijft de Tel. nog het volgende; De „Löwe", het Duitsche bergings vaartuig, dat zich hij de redding van de schipbreukelingen van de „Jonge Catharina" zoo verdienstelijk heeft ge maakt, lag Donderdagmiddag rustig in de Vlissingsche haven, nabij de lan dingsplaatsen van de Maatschappij „Zeeland". Wij vonden den gezagvoer der van de „Löwe", kapitein Johann Albers bereid, ons eenige nadere inlich tingen van het gebeurde te geven. De kapitein van de „Löwe vertelt. De „Löwe is een forsche Duitsche sleepboot en sedert veertien dagen te Vlissingen gestationneerd. Kapt. Albers is met de bescheidenheid, die zeelui eigen is, als zij van hun daden vertel len, welke zij vanzelfsprekend achten, maar die voor ons, landrotten nog zoo vanzelfsprekend niet zijn, eindelijk aan het praten te krijgen, en begint: „Het is natuurlijk, dat je helpt, als je hoort, dat er zeelui in nood zitten". „Als mij wat overkomt, ben ik ook blij, dat een ander mij zou helpen. De hulp, die zeelui elkaar bewijzen, is we- derkeerig." En daarmee was weer al les gezegd. Maar ten slotte kregen we toch nog iets meer. Het was kort na drie uur in den nacht toen we hier in de haven te Vlissingen het S.O.S.-sein opvingen. Direct werd met volle kracht uitgevaren, en in cir ca een half uur hadden we de 15 mijl afgelegd, die ons van de Wielingen scheidden, tusschen de tonnen 7 en 8, waar de „Jonge Catharina" gezonken was. Ik zag de schoorsteenen en de masten van het vaartuig nog boven water uit steken. Dichtbij lag de „Clan Monroe" ten anker. Wij voeren er heen, en vroe gen, of men hulp noodig had. Ik ver nam toen, dat -de „Clan Monroe" het S.O.S.-sein had gegeven voor de „Jon ge Catharina", maar zelf geen hulp noodig had, doch verzocht, om uit te zien naar drenkelingen van het gezon ken vaartuig en de reddingsbooten, welke door de „Clan Monroe" waren uitgezet. Onmiddellijk zijn we toen gaan zoe ken en al spoedig vonden we de eerste boot, waarin zich een deel van de be manning en ook kapitein Zoethout be vonden. De eerste schipbreukelingen konden gemakkelijk aan boord van de „Löwe" komen, maar er waren er onder, die in hoogst nei'veuzen toestand verkeerden en aan boord gebracht moesten wor den, terwijl sommigen bewusteloos on der in de boot lagen. Daar hadden we natuurlijk de mees te moeite mee. Gelukkig was het prachtig stil weer, zoodat het overne men der schipbreukelingen nog al niet al te bezwaarlijk ging. In de verwar ring waren echter ook eenige kleurlin gen, die tot de bemanning van de „Clan Monroe" behoorden, bij ons. aan boord gekomen. De tweede reddingboot onder bevel van een officier van de „Clan Monroe", vond ik langszij van het Engelsche stoomschip. Ook de schipbreukelingen, die zij aan boord had, heb ik overge nomen, waarbij wederom eenige kleur lingen bij ons aan boord kwamen. Eerst dacht ik, hij het zien van die bruine kerels, dat het leden van de be manning van de „Jonge Catharina" waren, en maakte daarom geen be zwaar hen toe te laten. Er waren acht schipbreukelingen, van wie de toestand zeer ernstig was. Ik heb ze alle acht in een, niet al te warme ruimte laten brengen en direct op allen kunstmatige ademhaling toe gepast. Bij twee van hen smaakten we het genoegen dat onze pogingen met succes werden beloond, en dat zij wer- denen bijgebracht. Toen we de haven binnenkwamen, waren we er nog mede bezig, ook de andere zes tot K# terug te roepen. Dr. Vetmar Vj] singën heeft toen dadelijk ou2c gen voortgezet, doch heiaas resultaat. Al zijn moeite v- geefsch. Kapitein Zoethout ha, mijn hut genomen, waar hij s weer bijgekomen was. Ik li,.,, de schipbreukelingen mijn v; verlaten hadden weer teruggevj heb de kleurlingen weer naai- j, Monroe" teruggebracht. Het oordeel van een dokter. Tot zoover het verhaal van k Johann Albers. In dit geval mo niet nalaten de verklaring van i mar van Vlissingen, hieraan toe gen, die de schipbreukeiinger zijn hoede nam, direct na aa: aan de haven. De Vlissingsche heer vestigde er speciaal de aa op, dat de bemanning van de op zoo buitengewoon tactvoij de kunstmatige ademhaling slachtoffers heeft toegepast, da twijfelïl daaraan alleen te dat dat nog twee hunner gered zijr Een bijzonder woord van lol dr. Vetmar, dan ook voor deze' tie wèl op zijn plaats. Overleden zijn: de eerste sta W. Meyndei's, uit Vlissingen; d( stuurman L. May, uit Rotterd derde machinist G. C. Kool, uit dam; de hofmeester H. Reu Charlottenburg; de kok R. Sti uit Dusseldorf, en de olieman dinken, uit Hamburg. Vermist worden de eerste ma J. Ph. Sesseler, uit Den Haag; troos T. H. Reinders, uit Apeldoi lichtmatroos J. Oosterman, uit sluis, en de stoker J. G. Kiek Rotterdam. IJmuiden. Aangekomen 9 Api puté Maurice Bernard, St., Sain ijzerérts, Hoogovens. Vertrokken 10 April: Maria A St., Rotterdam, ledig. Velsen, Aangekomen 9 Apri Sultan, st., Antwerpen, om te Papierfabriek. jOH. ROLVINK-JASPERS hun 12V2-jarige ecblvereenigr te herdenken. Dat zij nog lang gespaai mogen blijven is de wans' van hun dankbare kinderii Velseroord, Velserduinerbuurlweg 163, Heden overleed plotselii; tol onze diepe droepheid, os innig g liefde Vader, Bel:: en Grootvader, de Heer JAN WINTERS, weduwnaar van Elisabeths helmina Rens, in den ouderil van ruim 57 jaar. Zijn diepbedroefde kinder Lucie IJmuiden, August Zeeslraat 22. j Riek Oonnli Rotterdam J. A. M. LookhorstWinti A. D. Lookhorst en kindei J. J. Winters C. M. Winters E. W. Winters IJmuiden, 10 April 1925, Geen rouwbeklag. Ondergeteekende betuigt, namens wederzijdsche familie, hartelijken dank voor de vele! van deelneming bij hel oveit" van haar echtgenoot den J. J. DE BRUIN, in leven ft agent van Politie der get; Velsen, en inzonderheid aanh Burgemeesters van Velsen en* Kedichem, en aan den heer missaris van Politie van Vi voor de waardeerende woori aan den WelEerwaarden hei j Kroese en den heer Breei1 namens den Alg. Ned. Politie' voor de troostvolle woord»; het graf gesproken. Verder haar hartelijken dan) het gemeentelijk Politiekorps j Velsen, aan de deputaties derl veldwacht van IJmuiden en wijk en de deputaties der' Marechaussee te Beverwijk r gemeentepolitie van Bever»?. Wijk aan Duin. WED. J. J, DE BRUIN- Velseroord, 10 April 1025, 1

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6