ORGAAN VOOR DE GEM Waarschuwing No. 48 Zaterdsg 18 April 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. JCHOUW OVER DE WATEREN. urtremeester en wethouders van brengen ter algemeene kennis, de schouw over de wateren, heu- duikers, beken en slooten zal wor- gevoerd op: Zaterdag, 25 April 1925. iirgemeester en wethouders noodi- de schouwplichtigen uit om in belang van den goeden waterloop voorkoming van moeilijkheden medewerken tot een richtige der voorschriften. VAN DEN WACHTTOREN. Allemansgoed. m stad is een groote verzameling in allerlei vormen. Die vormen soms zeer mooi; de soorten en iren der steenen trekken en beko- vaak het oog. Maar al die doode n onder, voor, achter, naast ons jet neerdrukkend. Alleen boven ons we een strook hemelblauw of wat en een heel enkele maal even de zon. Men mist in de stadstraat ruime, vrije, frissohe en bovenal en het leven der na- Daarom doet een plantsoen en park in een stad zoo aangenaam jen ziet men al met genoegen en prkzaamheid naar een enkel een rij hooge, groene boo- doet tegenwoordig in de meeste ;n veel ter verfraaiing ook door Trschoon. Er worden groote par- .angelegd, die, omdat zij rust en fche lucht geven, de longen der genoemd worden en ons in het mar een groot aantal van zeer diillende, bloeiende heesters too- iMen plant in perken fraaie bloei- planten. De stad zorgt meestal voor haar tuinen dan een parli- r en geeft er meer geld voor uit. leintjes genieten van de speeltui- en de ouderen wandelen eens in en zien naar de vogels, de én en zwanen in de vijvers, ac om- teling van al het jonge, fleurige je, dat thans geregeld een feest- 1 draagt. Men doet zoo schatten gezondheid op, meer wellicht nog den geest dan voor het lichaam, lor de jeugd is niets heilig ook niet urschoon, ook niet allemansgoed, allerminst. Ze trapt het groe- iras plat en zwart, ze rukt takken vijgen af en snijdt diep in de stam- L en stammetjes, ze doet stroop en in de parken en maakt bloe en zelfs wel heesters buit. Ze is lonlijk /de politie en wachters te ,en te snel. af. Zoo wordt veel, dat Zorg geplant is en dat langen tijd 1 genoegen zou kunnen geven, !;de jeugd- vernield. j| Amsterdamsche burgemeester j een open schrijven tot zijn ge itenaren gericht, waarin hij wijst i* onhebbelijke gewoonte van een van het Amsterdamsche publiek •oral van de jeugdige Amsterdam- om bij de intréé van het voorjaar anten en bloemen in de openbare ,ïn en langs de wegen te plunde- Jn te vernielen. Hij vestigt in dit jven er de aandacht op, dat het \ek er van doordrongen moet wor- .in de kinderen ervan doordringen, Ie planten en bloemen voor het ge- ■Tan allen worden aangebracht en dienen voor het bevredigen van ,irnielzucht van baldadige volwas- i en van kinderen. ^burgemeester gebruikt hier het 1-argument. De overheid kan niet jk bloemperk en elke groep hees- 'éen man met het wakend oog en ;erkearm. zetten. Als het publiek en welgezind is, kan ,jopenbare tuinen en parken niet i in orde houden. Maar hoe kan ouden en jongen doordringen van t verantwoordelijkheid voor het tansgoed? Als eens alle kansels n en denzelfden Zondag een preek over eerbied voor de natuur iii *d, als eens in alle scholen den ren werd geleerd, dat iedere i een bron van vreugde is ieder oor velen, zoolang ze niet verlept, de kranten eens wezen op den eenvoudigen plicht door gemeen-Toch is de directie der Holland- schapszin ingegeven, om het allemans-Amerika lijn van meening, dat op den goed als eigen goed te ontzien, als duur deze beperking niet te handha- eens in alle bioscopen eiken avond een enkel beeld gegeven werd van een bloeiend park, een' mooie laan uit de eigen stad met verzoek, alles te doen, opdat dat mooi ook mooi blijft, mis schien zou dan de publieke opiniet, die meer macht bezit dan een heel leger agenten, het vernielen en rooven tegen gaan. Wat in vele groote steden van het buitenland mogelijk is, kan toch ook wel in ons land, zonder veel toe zicht en bewaking voor allen toegan kelijke parken en plantsoenen onge schonden bewaren. Vooral de school meesters hebben een groote macht, om de kinderen op te voeden in de waar heid, dat wat voor ieder groeit en bloeit met extra veel zorg en eerbied behandeld moet worden. Wetenschappelijke onderstellingen. De wetenschap gebruikt feitenmate riaal maar kan ook niet zonder onder stellingen. Zij moet als zij een beetje verder doordringt in het rijk van het onbekende wel gissen en vermoeden en onderstellingen blijven steeds onder de stelligheid; ze blijken bij nader on derzoek en het vinden van nieuwe fei ten vaak onjuist te zijn. Daarom komt telkens de wijzere, die hetgeen wijzen hebben ondersteld, wegredeneert. En daarom past ook de uiterste beschei denheid en voorzichtigheid bij weten schappelijke conclusies en uitspraken. Het maken van onderstellingen is soms een geniaal spelletje,' het oplos sen van heel moeilijke raadsels, hel uitspreken van gewaagde beweringen, gedekt door een heel leger argumenten, die echter bij scherper en nader onder zoek blijken geen kracht te--bezitten: Er zijn ook wel onderstellingen,' aan wier juistheid niemand durfde twijfe len, later toch onhoudbaar gebleken. Maar er zijn ook onderstellingen zoo stevig gefundeerd, dat ze blijven staan en men mag spreken van zekerheid. Voor de Ver. van hoofden van scho len in Nederland sprak de vorige week 'Prof. van Baren over de Noordzee. Hij zei-de o.a., dat de Noordzee van Dog- gersbank tot het Kanaal e-ens vasteland is geweest. Men heeft den zeebodem onderzocht en daarin beenderen van gewerveldedieren, van mammoet, reu- zenhert enz., van zoetwaterschelpen en van veen gevonden. Dit veen is mi croscopisch onderzocht door den Zweedschen plantkundige G. Erdman en deze heeft aangetoond, dat dit veen afkomstig is uit de eerste periode van den plantengroei na den Ijstijd. Deze tweede onderstelling geeft meer kans op fouten en vergissingen dan de eerste. Maar de aanwezigheid van veen, zoetwaterschelpen en beenderen van gewervelde dieren maakt de on derstelling tot zekerheid, dat er eens land was, waar nu de zee golft. De beperking der landverhuizing naar Amerika. Het jaarverslag over '24 van de Hol- land-Amerika 'lijn is verschenen. Zulke maatschappij is een reusachtig groot en zeer ingewikkeld raderwerk. Hoe- veel regeling en overleg zijn niet noo- dig, om alles vlot te doen loopen! Men denke alleen maar eens aan de verzor ging en uitrusting van een groote boot, i een drijvend dorp, dat onderweg geen inkoopen k^h «doen. De vloot dezer tt.itiioj.uyuii iitiis.tt.uji iuii siuiiti jjjuuicijji maatschappij bestaat uit II passa-1 aandacht mcor 011 blijven ongelezen, giersschepen en 27 vrachtschepen, die duur ven zal zijn, althans niet. zoo streng als thans geschiedt. Bij de verdere ontwik keling van het zoo uitgestrekte gebied der Ver. Staten zal zich een tekort aan werkkrachten doen gevoelen en door de hooge loonen zal de industrie in Amerika zich op den duur niet kunnen handhaven tegen de concurrentie van het zich weder organiseerend Europa. Dat is toekomst-muziek, waarmee de mensc.hen, die jarenlang op een pas wachten, zich zullen moeten troosten. Maar juist de vrees, dat de landver huizers de loonetv zullen drukken, is een sterke reden, om dé beperking der landverhuizing niet te verslappen. De talrijke arbeidende klasse der Ver. Staten bemoeit zich niet veel met po litiek, tenzij haar belangen er direct, bij betrokken zijn. En dat is hel geval met de landverhuizingskwestie. Amerika geeft zeker aan industrie en landbouw nog volop gelegenheid, zich uit te breiden. Daar i§ plaats, werk, brood voor nog vele millioenen. Maar als de uitvoer door de hooge en te hoo ge prijzen vermindert, zal die ontwik keling en uitbreiding daardoor geremd worden en de werkgelegenheid niet aanmerkelijk uitgebreid worden. Waarschijnlijk zal daarom die be perking in geen jaren verzacht worden en Europa' zal moeten zorgen, dat al haar burgers in eigen werelddeel kun nen bestaan en de hoop, om in i\e nieu we wereld te komen cii daar ook in een betere wereld te komen, zal maar voor enkelen vervuld worden. Men vindt de immigratie-politiek der Ver. Staten zelfzuchtig en dat is zo ook. Maar zou Europa anders handelen, als de rollen eens omgekeerd waren? Wanneer-heeft ooit-ocn staat-ot' ragce- ring zichzelf verloochend of zuiver on baatzuchtig gehandeld in zijn politiek! Wisseling van zetels. In Duitschland moet een nieuwe president zijn. Frankrijk en België ma ken een verandering van ministerie door. Amsterdam en Rotterdam heb ben hun wcthoudersverkiczingon. Dat. alles geeft aan de kranten veel stof. Allerlei personen, de komende en de gaande man worden besproken; aller lei kansen en situaties worden gesteld. Allerlei partijoverwegingen komen tot uiting. Het lezerspubliek wordt er beu van en slaat al die beschouwingen over en wacht, totdat er een beslissing gekomen is'. Wel erkent men dat nieu we mannen aan de regeering veel goed 1 en ook kwaad kunnen doen, dat de verkiezing van Hindenburg zeker in vloed zal hebben op heel Europa en dat het voor een stad ook van groot be lang is, wie tot haar bestuurder vvbrdt gekozen. Maar even .vervelend als ge sprekken van toeschouwers bij het sohaakspef, opmerkingen als: dit moet hij doen, dan volgt die zet enz., of nou komt dat en dan moet wit wel terug trekken enz. enz., zijn de voorspellin gen en kansberekeningen, die (le pers geeft over belangrijke verkiezingen. Het, is beter af te wachten, welke de uit slag is en dan pas kan men iets zeggen oyer de oude of andere koers', waarin staat of stad gestuurd zal worden. En zelfs dan is het beter niet te veel te zeg gen, maar af te wachten, wat de nieu we bestuurder doet en wil. De ellenlange kolommen, die thans gewijd worden aan verschillende ver kiezingen trekken ten slotte niemands kwistig onder de jeugd ook van de kleinste gehuchtjes van Nederland? Tooit niet de kermisman zijn paling- kraampje en krachtmachine, waarbij Jut het altijd weer ontgelden moet, met onze nationale kleuren? Is er in onze koloniale geschiedenis niet meermalen door ons gezag onrecht gepleegd; heeft het leger daarbij geen dienst moeten doen onder onze- vlag?0Hebben wij on ze vlag niet. geplant ook daar, waar wij geen ander recht hadden dan dat van den sterkste, om te komen en te blijven? Men kan van zijn land en ook van zijn vlag als zinnebeeld van zijn land houden, zonder zich daarom in het bij zonder te ergeren aan het. grove recla- megebruik ervan gemaakt. Rafaels en gelenkopjes vindt men wel op een reep chocola! INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie DE EENIG AFDOENDE ANTI-NICOTINEPIJP ZIE ETALAGE. Alleen verkrijgbaar Sigarenmagazijn Jacq. TELLIER - Kanaalstraat. een waarde vertegenwoordigen van bijna 69 millioen gulden. Volgens het verslag was '24 een slecht jaar voor de maatschappij. Als een der oorzaken daarvan wordt gp- noemd de verscherpte beperking der landverhuizing in de Ver. Staten sinds Juli 1.1. Het aantal landverhuizers was reeds beperkt tot 350000 per jaar, thans worden niet meer dan 160000 vreemde lingen in de Ver .Staten toegelaten. Vele Amerikanen maken tegenwoordig een uitstapje naar de oude wereld, maar op contrabezoek van blijvenden aard is men niet gesteld. In de eerst volgende jaren zal men de deur wel niet wijder voor de landverhuizers openstellen. De eer der vlag geschonden. Enkele Nederlandsche schepen ver schijnen ook in buitenlandsche havens met een rcclamevlag, waarop de naam van een of andere motorfabriek is aan- gebracht. Dit heeft heftige protesten uitgelokt; onze vlag zou daardoor ge schonden zijn; men zou openlijke min achting getoond hebben voor de nati onale kleuren; het zou een ergerlijke ontsiering, zelfs onteering zijn van de vlag, waarop wij frotsch zijn. Dit reclamemiddel is zeker het tegen- deel van mooi en fijn, maar is het de j moeite waard, er zooveel misbaar over te maken? Strooit niet 'n zeeppoeder- fabrikant vlaggetjes met zijn naam Ondcrgeteekende verzoekt beleefd plaatsing voor bijgaanden „Open brief aan den Raad der Gemeente VELSEN''. Edelachtbare I-Ieeren, Wie in de verschillende de el en der gemeente de zeer belangrijke verbete ringen ziet, die aan de groote wegen der gemeente zijn aangebracht, zal onge twijfeld de goede zorgen van het Da- gelijksch Bestuur en den Raad loven. Vooral aan de Zuidzijde zijn deze ver beteringen zeer groot. Eenc scherpe tegenstelling hiermee vormt het Noordelijk deel der gemeen te, speciaal de Velserweg, n.l. het ge deelte Rijksweg tusschen Beverwijk en het pontveer. De erbarmelijke bestra ting is veel te smal voor het drukke verkeer, terwijl de Westkant van den weg onbegaanbaar is door de schuin heid, ongelijkheid, kuilen, enz. Aan den Oostkant is 't nog treuriger ge steld. Voor een deel-liggen daar nog de dwarsliggers der voormalige tram en niemand schijnt er aan te denken, om de kuilón, daar ontstaan,' te vullen en den weg tenminste 'eenigszins te ef fenen. Weten B. en W. en de Raad dit? Pk kan het niet aannemen, anders zou den ze zeker dien toestand niet langer gedogen. Wat moet dat worden in den komen den zomer! De auto's, vooral de bus- sen, snorren in snellen vaart heen en weer, schieten elkaar voorbij en laten aan de fietsers nauwelijks een plekje, om door te komen. Voor voetgangers is op drukke dagen de weg onbegaan baar, terwijl ouden van dagen zich niet bergen kunnen. Waarom komt hierin geene verandering? Is het ver antwoord, om dezen allerdruksten hoofdverkeersweg in zoo'n ellendigen [toestand te laten? i 'k Weet wel, 't is een Rijksweg en j dat geeft vele bezwaren. Maar daarom mag de Raad toch niet bij de pakken j blijven neerzitten. Dat heeft hij toch ook niet gedaan inzake het pontver- J keer. Of hebben we het niet aan de bc- i moeiingen van B. en W. en den Raad te danken, dat er nu een tweede pontje vaart, al is het ding ook gebrekkig? Vlak bij Beverwijk heeft men aan de Oostzij een trottoir aangelegd, eene flink verbetering. Kan dat nu ook niet langs het verdere gedeelte van de Oost zij en eveneens aan de Westzijde? Dat zou zeker eene uitkomst'zijn voor hen, die niet zoo spoedig uit de voeten kun nen komen. Komt, Heeren Raadsleden, ik doe een beroep op Uwe medewerking. Uit naam van alle bewoners van den Vel- serweg en de vele honderden, die dien weg dagelijks passeeren verzoek ik U: helpt ons aan dezen toestand een einde te maken. Laat 't niet tot ongelukken komen, maar strekt ook spoedig Uwe zorgen uit over het in vele opzichten misdeelde Noordelijke gedeelte van on ze gemeente. Ik las voor eenige dagen, dat de Zooals U inmiddels reeds op diverse wijzen is aangekondigd, begint h^den weder de verkoop van alle soorten Heeren-, Jon gens- en Kinderkleeding der bekende AMSTERDAMSCHE CONFECTIEHAN- DEL, welke evenals ieder half jaar weer v 4 dagen ljmui- den zal bezoeken Heden Maandag, Dinsdag en Woensdag zul len wij U een enorme ijeso- teerde collectie Costuums, Regerjasser?, Pantalons enz., aanbieden in de zaal van de Wed. E. V. D OUTENAAR, Enschedestraat. Profiteert van onze bijzondere aanbiedin gen in de nieuwste kleuren en prima kwaliteiten. Deze keer iets bijzonders op Regenjassen-gebied. Het vertrouwen, ,mij steeds geschonken, hoop ik ook nu weer van U te hebben en waardig te blijven. Weder vrij entrée en vooral vaste prijzen. Komt even kijken, al dacht U niet direct te koopen, ik leg U zonder eenige ver plichting graag mijn collectie voor, Heeren! Aanbevelend, DE AMSTERDAMSCHE CONFECT1EHANDEL. Grootst gesorteerde in Nederland reizende winkel. aan de eischcn van het moderne ver keer voldoet. Hoogachtend, Uw dn. M. VAN GEELEN. Velsen, 15 April 1925. Naschrift. Van andere noodzakelijke verbete ringen heb ik maar gezwegen. Zou 't b.v. niet mogelijk zijn, den Velserweg door goede besproeiing van de stof- plaag te bevrijden? En hoe denkt de Raad over de bestrating van den Schulpweg en de trottoirs van de Cor- verslaan en andere zijstraten? Moet ook de minder dan zuinige verlichting niet noodzakelijk worden verbeterd? Nog ééne opmerking: Bij een bezoek aan Velserbeek 1. 1. Zondag (lsten Paaschdag) ergerden velen zich met mij aan het wangedrag der jeugd. Zon der iets te ontzien liep men over het gras, trapte de keurig afgestoken kan ten der wandelpaden kapot en trok, niettegenstaande verbod van ouderen, óp verscheidene plaatsen bloemen en bladen af. Men vertelde mij, dat één man dien dag het park moest bewaken. Als dat zoo voortgaat, zal het schoo- ne buitengoed wel spoedig eene ruïne zijn en Velsen zal meer verdriet dan genoegen van dit bezit hebben. Geachte Redactie! Gaarne zou ik zien dat u onderstaan de regelen in uw blad opnam. Bij voor baat mijn dank! Op Tweeden Paaschdag is hier de wedstrijd gespeeld Stormvogels-Wim- bledon. Al wat IJmuidenaar is, is na tuurlijk present geweest. Ik ben dan ook maar zoo vrij om namens geheel IJmuiden onzen dank te betuigen *aan elkeen, spelers, blazenden zoowel als trappenden, bestuursleden, genoodig- den enz., die aan het welzijn van dezen xiv.itt» »uu! IRïxgvï «exu uo sportdag hebben medegewerkt. Maar fJmuider straatweg in beheer en on-j gaarne zou ik zien dat het bestuur wat dérhoud aan de Gemeente zal worden overgedragen. Laat. dit ook met den Velserweg gebeuren en 'k ben verze- kerd, dat wel dan spoedig eene grondi- stuk om het bestuur ook maar eenigs- ge verbetering zullen hebben. Want zins te blameerom Wat is namelijk het dan zal Velsen, ter wille van zijn geval? naam, z<cker .zorgeïi. voor een weg, die- Bij dergelijke wedstrijden is het al- strenger optrad tegen een zeker soort menschen. Bij voorbaat zeg ik, dat het absoluut niet de bedoeling is van dit

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1