jjmuider Courant Zttirdtg 18 April 1925. 2e blad J VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN ned- herv. kers Ds. van Oostrom Soede. Ds. van Oostrom Sotde. Bediening van den H. Doop. EUGDKERX (Konlna Wlllemshuls) uurde heer Severs. Zaterdagavond 8 uur: Bidstond, laandagavond 8 uurSchoolvergadering geref. kerk. uur :D.. Johe Jansen, i uur*. Dezelfde Doop»» O""- Plot Bond- 130 uur: Dl. Plantinga van Haarlem. q chr. geref. kerk. J uur: Ds. T- A- «akker. «uur: Dezelfde. li VELSEROORD. ned. herv. kerk uur de heer T. Doevendana J" uur: Geen dienst. geref. kerk. uurOodsdienstoefening. Ds. J. D. Boerkoel van Velsen. VELSEN ned. herv. kerk uur: Ds. F. Postma van Haarlem, u WIJKEROOG. geref. kerk. uur: Ds. J. D. Boerkoel. |n uur: Dezelfde. l| SANTPOORT ned. herv. kerk (uur: Ds. Mets van Zaandam. lokaal bethel, uur: Ds. H. Hasper van Heemstede. fuurOodsdienstoefening. evangelisatie. uur: Ds. Warners. Vlootpredikant. uurBijbelbespreking. te IJmuiden officieel. burgerlijke stand. Huwelijksaangiften. 'e Ambtenaar van den Burgerlijken ad der gemeente Velsen brengt ter inis van belanghebbenden, dat het dig is, dat hij de huwelijksaangifte stukken worden overgelegd, die r het huwelijk vereischt worden, einde onjuistheden of teleurstellin- ten aanzien van de huwelijksaf- ïdifting of huwelijksvoltrekking te ^rkomen. Inlichtingen betreffende de ver ste stukken kunnen verkregen rden aan de afdeeling Burgerlijke ind op eiken werkdag tusschen 9 .r v.m. en 1 uur n.m. Velsen, 23 Maart 1925. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, SUWERINK. penbare Bewaarschool IJmuiden. i'l Aangifte van leerlingen. l p de met 1 September 1925 te 'tuiden te openen openbare bewaar- 4ol, welke gevestigd zal worden in ■-lokalen van school C aan het Wil- splein aldaar, kunnen 84 leerlin- worden toegelaten. De kinderen ajten op 1 September 1925 den leef- 3 jaren hebben bereikt en dien 5 jaren niet belangrijk hebben '^schreden. De toewijzing der leer den zal geschieden door burgemees- 1 on wethouders, waarbij als üit- hgspunt zal worden aangenomen, de ftijd en plaats gehad hebbende vac atie. iet schoolgeld bedraagt per maand: oor één kind f 0.45 oor twee kinderen uit hetzelfde t &ezin 0.75 Jjpor drie kinderen uit hetzelfde JJgezin M 1 1 oor vier of meer kinderen uit hetzelfde gezin 1.20 oor degenen, die naar het oordeel burgemeester en wethouders, min- Dtaogend zijn, bedraagt het school- u» v6 van hiervoren Se- hedrag, terwijl van bedeelden en 'Mïnen, die hoezeer niet bedeeld, on- 1 mogend zijn, geen schoolgeld wordt ieven. iiffogenheid tot aanmelding van leer den tot 1 Mei a.s., op alle werkdagen l°Ü ^es voormiddags 91 uur ter ge- tïnte-secretarie, Afdeeling Onder- rouwboekje mede brengen. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Wij ontvingen het^ jaarverslag dei- Gezondheidscommissie voor de ge^ meente Velsen over 1924. Wij ontlee- nen er aan dat in de vacatm*e wijlen F. C. J. Netscher tot lid werd benoemd Mevr. J. C. BakkerBezemer te Sant poort. Tot secretaris" der Commissie werd benoemd de heer S. Baarda te Velsen. De Commissie liet zich vertegen woordigen op 'het Intern. Congres voor Stedenbouw en Volkshuisvesting te Amsterdam. Naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp, houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, werd aan alle Gezondheidscommissies in ons land verzocht om een gemeenschappe lijk adres tot de regeering te richten, met het verzoek het principe: vrijstel ling tot verplichting van vaccinatie wegens gewetensbezwaren, niet in de wet op te nemen. Van de 75 commissies, die een ant woord zonden, verklaarden 63 zich be reid dit adres te willen steunen; enke le commissies zonden zelfstandig een adres. Op 4 September werd een adres gezonden ^aan de Tweede Kamer. Uit de Memorie van antwoord op het voor- loopig verslag, tevens Memorie van toelichting bij een nieuw wetsontwerp, blijkt dat de regeering zonder genoemd principe geheel prijs te geven, aan de van verschillende zijden ingekomen bezwaren is tegemoet gekomen. Over den gezondheidstoestand wordt gezegd dat, alhoewel het sterftecijfer iets hooger was dan het vorige jaar, nl. 7.15 per 1000 tegen 6.81 in 1923, onze gemeente ook met genoemd jaarcijfer behoort tot de gemeenten met een zeer laag sterftecijfer. Ongetwijfeld mag hieruit niet in de eerste plaats worden afgeleid, dat onze gemeente tot de ge zondste in 't land behoort. Ook andere omstandigheden spelen hier een rol. Het feit, dat zich in onze gemeente vele personen van buiten vestigen om werk te zoeken op de fabrieken of in de vis- scherij en welke uit den aard der zaak in hoofdzaak zijn jonge mannen, even tueel met vrouwen en kinderen, in de kracht van hun leven, is ongetwijfeld van invloed op het sterftecijfer. Het geboortecijfer beweegt zich in de laatste jaren eveneens in dalende lijn. Ook in 1924 is dit cijfer weer lager, n.l. 25 per 1000, tegen 26.82 in 1923. In de vergadering van 30 Mei werd ter sprake gebracht de verontreiniging van het water in het Noordzeekanaal. De stank, die tengevolge van deze verontreiniging in de omgeving van het kanaal reeds vroeg in het voorjaar was waar te nemen, werd in den afge- loopen zomer op eenigszins warme da gen haast ondraaglijk. De vergadering besloot den Inspecteur der Volksge zondheid te Haarlem met deze water verontreiniging op de hoogte te stellen. Op 31 Juli werd een grondig onderzoek ingesteld. Uit het rapport van dit on derzoek blijkt dat van IJmuiden tot Halfweg werd gevaren en dat op 9 plaatsen monsters van het water wer den genomen. Uit de lijst der analyse resultaten blijkt dat op 31 Juli tus schen de sluis te IJmuiden en de Pa pierfabriek te Velsen het kanaalwater in sterke mate vervuild was en dat de ze verontreiniging vanaf IJmuiden naar de fabriek toenam, om vlak bij de etablissementen der firma van Gelder haar culminatiepunt te vinden. Aan de andere zijde van de fabriek, als 't ware stroomop, was het water van het kanaal veel minder gedenatu reerd, op 400 Meter afstand, bij de pont, werd nog een duidelijke doch naar verhouding matige verontreini ging aangetroffen, terwijl in de rich ting Halfweg spoedig groote verbete ringen vielen te constateeren. Dat de afvalwateren der papierindu strie door aard en hoeveelheid uiterst verderfelijk moeten zijn, is ook zonder meer begrijpelijk. Volgens opgaaf van de directie der fabriek bedraagt de to tale hoeveelheid van het gemengde, in het Noordzeekanaal geloosde afval water plm. 10.000 M3 per etmaal. Hierin bevindt zich een hoeveelheid sulfietloog van 400 M3 per etmaal. De afgewerkte kookloog wordt versproeid, teneinde zooveel mogelijk zwaveldio- xyde te verwijderen en terug te win nen en daarna, verdund met het afval water der papierbanen, geloosd. Dit laatste passeert van te voren een be- zinkingstrechter, waarin de zwevende papiervezels bijna quantitatief worden teruggehouden; de afloop is flink ge- troebeld door China-clay. De permanganaat-getallen, gevon den door het gemengde afvalwater en de samenstellende deelcn daarvan kloppen op verre na niet met de ver houding der hoeveelhédeq, welke door de fabriek zijn opgegeven, zegt het rap port. Ten slotte vermeldt het rapport nog dat deze fabriek aanzienlijke kwan- tulns kanaalwater oppompt, als koel water benut en daarna weer door een afzonderlijke leiding terug laat vloeien Het verslag zegt dat het de commis sie niet bekend is of er door de bevoeg de autoriteiten maatregelen zijn getrof fen, om de verontreiniging tegen te gaan; wel zijn er collecteurs aange bracht voor het hydrobiologisch on derzoek, zoodat een eindrapport nog niet kon worden opgemaakt. Ter kennis van B. en W. werd ge bracht, dat bij sommige nieuwgebouw de woningen in het bouwblok achter den Velserduinerbuurtweg nabij den Zeeweg onvoldoende werd gezorgd voor de berging en den afvoer van me- nagewatef' en faecaliën. Naar aanlei ding van een door de heer en Dalmeijer c.s. bij den raad ingediend voorstel, verzond de commissie een adres aan B. en W. met verzoek de in bedoeld voorstel vervatte vraagstukken, in 't bijzonder dat der rioleering, ernstig onder de oogen te zien. Een door de commisie ingesteld on derzoek wees uit dat de toestand op de in de gem. Velsen gelegen vuilnisbelt, der gemeente Bloemendaal in strijd was met alle mogelijke begrippen van hygiëne. De aanwezigheid van een groot aantal ratten maakte de naaste omgeving onbewoonbaar, bovendien ondervonden de omwonenden veel hin der van de rook der open vuilverbran ding en van het wegwaaiende vuil. Gebleken is dat het gemeentebestuur van Bloemendaal de opgelegde voor waarden niet naleefde, waarop het at tent werd gemaakt, waarna B. en W. van Bloemendaal toezegden de noodi- ge verbeteringen te zullen aanbren gen. Gedeputeerde Staten deelden de commisie mede, dat de voorwaarden zijn gewijzigd en aangevuld. In IJmuiden, alsook in andere dee- len van do gemeente werd af en toe veel hinder ondervonden van gasdam- pen, afkomstig van de Hoogovens." Vol gens een lid was dit het gevolg van het niet doen verbranden van een zekere overproductie van lichtgas, welke on- verbrand werd afgevoerd. Behoudens deze luchtverontreiniging, die slechts van korten duur was, gaf dit bedrijf geen aanleiding tot verdere opmerkin gen, zoodat de algemeen gekoesterde vrees, dat als gevolg van de vestiging van het Hoogovenbedrijf een hinder- lijké luchtverontreiniging in de omge ving zou zijn te constateeren, onge grond bleek te zijn. Door de moderne outillage van liet bedrijf is van lucht verontreiniging bijna geen sprake. De door de commissie onderzochte klachten omtrent gebreken aan wo ningen werden alle in samenwerking met „Bouw- en Woningtoezicht" afge daan. Het aantal bewoonde onbewoon- baarverklaarde woningen verminderde niet noemenswaard. Enkele konden worden gesloten, enkele werden afge broken. De onbewoonbaarverklaarde wonin gen verkeeren alle zonder uitzondering in een zeer slechten staat en missen alles, wat noodig is om een pand tot woning te kunnen doen bestempelen. De commissie meende dan ook haar standpunt, geen medewerking te ver- leenen aan het verlengen van den ter mijn voor ontruiming, te moeten hand haven. Het aantal woningen, dat aan het eind van het jaar voor ontruiming in aanmerking kwam, bedroeg c.a. 40. Verder acht de commissie het zeer ge- wenscht dat de pakhuizen aan de Zuidzijde der Visschershaven te IJmui den en op enkele andere plaatsen in de gemeente zoo spoedig mogelijk wor den ontruimd. Het stichten van een aantal controle woningen voor z.g. ontoelaatbare ge zinnen acht-de commissie ook in onze gemeente zeer noodzakelijk. In 1924 vermeerderde het aantal wo ningen door nieuwbouw met 345. O.g. 40 woningen werden ontruimd en af gebroken, of zullen worden afgebroken ten behoeve van den sluisbouw te IJmuiden. In 1924 kwamen in onze gemeente voor 3 gevallen van typhus, 42 van roodvonk, 5 van diphtheritis en 2 van meningitis. Deze cijfers zijn vrijwel normaal te noemen. plaatselijk nieuws. IJMUIDEN Sportclub „Sero". Bovengenoemde vereeniging zal Za terdag 25 April haar eerste Soireé ge ven voor haar leden met genoodigden, in de balzaal van Thalia. Goed afgeloopen. Bij het b.eloodsen van het binnenko mende stoomschip Crynssen is, nadat de loofls aan boord gebracht was, de loodsvlet door de hooggaande zeeëen omgeslagen. Met groote inspanning zijn de drie inzittende loodsleerlingen door de bemanning van de loodsboot gered kunnen, worden. Een liefdedaad. Donderdagmorgen zakte aan de Vis schershaven een heer op straat in el kaar. Het bleek dat deze heer, J. de L., reiziger van beroep en wonende in den Haag, een beroerte had gekregen. Toen de man wat bijkwam, vroeg hij een zeeman hem naar het station te willen begeleiden, w aaraan deze vol deed. De stationschef maakte echter bezwaar om den reiziger in dezen toe stand per trein te doen vervoeren en Dr. dé Vries Robles, wiens hulp was ingeroepen, was daar ook beslist tegen. De arts adviseerde den heer de L. te doen vervoeren per ziekenauto. Dit ge schiedde en een hoofdagent van politie en de genoemde zeeman gingen mee. Toen de heer de L. goed en wel was thuisgebracht, wilde de familie den zeeman een geldelijke belooning ge ven maar deze weigerde beslist iets aan te nemen en zeide dat een liefde daad een liefdedaad moet blijven, dus niet betaald moest worden. De familie respecteerde dit stand punt, maar zij zou dit zeker te meer ge waardeerd hebben, als zij geweten had, dat deze zeeman werkeloos was en dat hij even later den hoofdagent een kwartje ter leen vroeg, om wat brood te kunnen koopen. Het is heerlijk in dezen tijd van ego isme en misère zoo iets te kunnen ver melden. En hiermede wordt weer be waarheid het woord, dat onder 't ruwe zeemansbuis vaak klopt een edel men- schenhart. Naar wij vernemen, wordt door de N. V. „Vertrouwend Voorwaarts met het a.s. seizoen een snelvarende motorboot in de vaart gebracht voor het vervoeren van passagiers van den steiger nabij de sluizen naar de sema phore. Deze boot is voorzien van 180 a 200 zitplaatsen. Genoemde maatschap pij zal met 2 booten, de oude Roland I en de nieuwe Roland II den dienst on derhouden. Met Hemelvaartsdag zal met varen worden begonnen. Hl. Dbl. De afdeeling der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding en.de afdeeling van Patrimonium besloten adhaesie te betuigen aan het adres van den Kerke- raad der Geref. Kerk aan den Burge- .meester, inzake muziek en dan&en in de café's en de filmvertooningen in de bioscopen. Zondag reden twee jongens van 14 en 15 jaar uit Amsterdam van een steilen oprit aan zee bij den kleinen vuurtoren af, onbewust van het groote gevaar. Toen zij er eenmaal op waren, konden zij niet meer stoppen en kwa men heneden in aanraking met het prikkeldraad, dat hun kleeren en li chaam nogal toetakelde. De fietsen mankeerden niets. Het is werkelijk een wonder, schrijft de N. Hl. Ct., dat de jongens het er zoo goed hebben afge bracht. Na wat verhonden te zijn, heb ben zij de reis naar Amsterdam ver volgd. Het maken van drie aanlegplaat sen ten behoeve van den veerdienst in den mond' van de Visschershaven is opgedragen aan de fa. P. Heere en Zn alhier voor f 9925. De op 5 dezer in de Ned.Herv. kerk gehouden collecte voor de Ver eeniging Kinderzorg in de classis Haar lem en -de Vereen, voor Inwendige Zending in Noord-Holland heeft f 138.30 opgebracht. De schaalcollecte voor de kerk op den len Paaschdag bracht f 105.72 op, In het Predikbeurtenblad der Ned. Herv. Gemeente deelt Ds. Erd- man mede dat een torenfonds is opge richt, om daaruit te bekostigen den bouw van een toren bij de Herv. Kerk Reeds zijn drie giften met een totaal van f 60 ingekomen. Gevonden; voorwerpen eri dieren. Een dameshalskettinkje, een meet lint in étui; een jonge hond, een kwi tantie en een brief, een portefeuille met inhoud, een bruine kinderporteipon- naie met inhoud, een heerenarmband horloge, een bruine portemonnaie, een doublé broche, een muntbiljet van f 10; een grijze dameshandschoen, eenige stukken van een deken in een pakje; een schortje. VELSEROORD. De voddenraper J. V. alhier, werd vrijgesproken door de Haarl. Rechtbank. Hij had terechtge staan beschuldigd van het helen van tin. Het O. M. had 3 maanden geëischt, Wij maken onzen lezers attent op de voorstelling- welke Woensdagavond 22 April in „Flora" te Velseroord zal worden gegeven door den vermaarden Illusionist en Fantast Bellardi, welke met zijn buitengewone en ongeloofelij- ke experimenten in het Thalia- theater zulk een buitengewoon succes had. Aangezien deze voorstelling de laatste is welke hier in de omgeving zal worden gegeven, raden wij ieder, die een zeer interessante en genotvol len avond wil hebben, ten zeerste aan deze voorstelling te gaan zien. Verder verwijzen wij naai* de in dit blad voorkomende advertentie. P. G. van hier was beschuldigd in staat van dronkenschap in een autobus de orde te hebben verstoord. Bekl. was niet verschenen. De chauffeur, die de autobus be stuurde deelde naar Hl. Dbl. meldt, mede, dat hij den bekl. op den weg had zien staan en dat hij hem niet had wil len binnenlaten omdat hij zag dat bekl. dronken was. Hij zeide tegen hem dat de auto vol was en dat hij er niet in kon plaats ne men. Bekl. was toch in de autobus ge klommen, had daar de orde verstoord en tegen dames ongepaste taal geuit. Het O.M. vorderde f 20 of 10 dagen. Tot die straf werd bekl. ook veroor deeld. Gevonden voorwerpen. Een zilveren armband-horloge, een rijwielbelastingplaatje, een heeren-re- genjas, twee stukjes veterband. VELSEN Woensdagmorgen kwam het per soneel van „Velserbeek" tot de ontdek king dat de herten uit de hertenkamp waren verdwenen. Direct werden alle hekken gesloten en al spoedig waren de eerste vluchtelingen weer opge spoord en naar hun verblijfplaats te ruggebracht. 's Avonds waren naar we in Kenn. lezen, allen weer binnen, het uitstapje is dus van heel korten duur geweest. Aan den dezen zomer te houden zangwedstrijd van Polyhymnia te Haarlem zal deelnemen in de 2ë afd. Gemengde Koren „Zang Veredelt" van hier. De gemengde Zangvereèniging „Immanuel" alhier, directeur de heer Van Kerkhoven, behaalde op het con cours van den Bund van Christelijke Zangkoren, 2en Paaschdag in het Feestgebouw „Bellevue" te Amster dam gehouden, een 4den prijs. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Bloempjesdag. In de eerste plaats een hartelijk woord van dank aan de dames, meis jes en jongens, voor hun onvermoeid werken op dezen dag. Reeds heel vroeg waren allen in den weer, om zoo vlug en tegen den hoogst mogelijken prijs hun bloemenlast op het publiek over te brengen. Het deed ons groot genoegen te mo gen constateeren, dat de meisjes en jongens in flinke getale waren opge komen, om dezen dag „naar hun beste vermogen", tot een succesdag te ma ken. Ook dank aan de ouders, die hen in de gelegenheid hebben gesteld, om me de te kunnen werken „Aan de bestrijding dear tuberculose''. Liet het weder zich aanvankelijk niet al te gunstig aanzien, gelukkig bleef het droog, tot in den namiddag, toen een flinke bui hen van de straat ver dreef. Het overgroote deel van onze ge meente was toen al reeds bewerkt, doch na de bui werd voortgezet. Het weder en de tijdsomstandighe den in aanmerking genomen, kunnen we met genoegen constateeren, dat hun werk met een goed resultaat is be kroond geworden, hetgeen mag blijken uit onderstaande cijfers. Opbrengst 1924: IJmuiden f 400.48* Velseroord 97.79® Velsen 100.65 Wijkeroog 82.28 Santpoort 187.63° Totaal f 891.64° Opbrengst 1925: IJmuiden f 390.68® Velseroord 113.76 en 20 rente pfennig. Velsen 85.61° Wijkeroog 106.085 Santpoort 84.10® Driehuis 54.73 10 centimes. Duinlustpark 47.70® Totaal f 882.68® behoorden verleden jaar bij Sant poort. Alhoewel dit jaar de 4 cijfers voor de komma niet bereikt zijn, mogen we dankbaar op den uitslag terug zien, (vergeleken met Utrecht f 1500. Meisjes, jongens, we nemen afscheid voor één jaar en dan kunnen wij ge zamenlijk wederom probeeren, om met succes de T.B.C. te bestrijden en mocht het zijn, dat wij voor dien tijd uw hulp noodig hebben dan weet ik zeker, dat we die van u krijgen, het geen dan ook door ons op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Velseroord, 16-4-1925. „Prop."

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5