M. J. Holtslag-MoIenaars. Nationaal Muziek-Concours Hoekhuis, SANATOGEN yjfoflhern en Scheepvaart Flink Dagmeisje Ijverige Agentesse zoekt betrekking Kantoorbediende N. GONLAG, K0RS DEKKËll Dagmeisje Dagmeisje. Kruideniersbediende Boekhouden Stenografie. Zit- slaapkamer Zit- en Slaapkamer een Zaak Kinderwagen net Burgerwoonhuis Dagkuikens Broedeièren Kloek met 13 kuikens te koop een Woonhuis Woningen te koop, Woonhuizen YERKOOPING 1 Eenige perceeien BOUWTERREIN, 2 Het Huis IJmuider Drogisterij S. SMIT. Nederl. Roode Kruis - Afd. IJmuiden Ledenvergadering op Dinsdag 21 April, des avonds 8 uurin Hotel „No. Een", Agenda Uitreiking Mobilisatiekruis aan de leden der Transportcolonne. Het Bestuur. voor BÉBE' en KINDERART1KELËN. KINDERMANTELS en HOEDJES. Zniver wollen JURKEN h f 3 15. - Laken MANTELS f 6.00. - DAMES- en KINDERKOUSEN. LAMA KOUSEN t 1.65 - ZIJDE 1 1.25. Bik' en Arnoldkade 45 (nabg station) op 5 en 12 Juli a.s. te Yelsen. De IJmuider Courant is V 7T77Treilen van Haring. «„haaldelijk is hei ons den laatsten tijd f mén dat ons, in onze actie tegen ?^rd« en ongelimiteerde uitoefening fffsscherij op de Noordzee te ge- e «voerd werd, dat volgens de uit- 10 m van in Engeland gehouden onder- r,0lïnMn was komen vast te staan, dat Wam he' h,rin*treilen een onschadeliik Xildloon nu onze waarschuwing vol- 1it niet uitsluitend, en zelfs niet in MLak de haringtreilvisscherij betreffen, h de tréilvisscherij in haar vollen omvang i,° 1 haar gestalten, hebben we ons moeite n" 'n om de bedoelde Britsche rapporten lï u.rlniisen, hetgeen ons ook gelukt is. J', bilLn niet anders te zijn dan de ook nL Visserijblad" reeds vroeger wel -.ide rapporten van 1922, het eene "u «éven door het Ministerie van Land- li.ui en Visscherij voor Engeland en tf.lïs samengesteld door de heeren J. O. fwlév en E. S. Russell (Repart on Herring rnwiing) het andere door het Schotsche /iticherijbestuur, samengesteld door Dr. ffemyss Fulton (Report on Herring "friwling Investigations). 1 Beide rapporten bevatten een schat van '"yens en wetenswaardigheden betreffen- it de haringvisscherij in Engeland en Schot- fand welke het voor iederen vakman de ooei'te dubbel en dwars waard maken om t kennis van te nemen, maar voor de vor- _in„ v,n een oordeel omtrent den omvang, ten aard en de gevolgen van de haring- reilvisscherij zijn ze van slechts zeer be trekkelijke waarde, doordat ze thans reeds trie jaar oud zijn, en juist deze laatste drie 'aar èn voor de toeneming van het haring- teilen en voor het vraagstuk van den visch- ijkdom der Noordzee van groote beteekenis noettn worden geacht. Wij hebben ons dezer dagen in de eerste Znlaats mei den inhoud van eerstvermeld iapport bezig gehouden, dat in een twaalftal roofdstukken systematisch en degelijk het tnderwerp van verschillende kanten beziet, in het 13e hoofdstuk te komen tot een lamenvatting in 14 punten, en een viertal •onclusies, waarvan we hieronder de ver maling laten volgen. I. Samenvatting. 1. De aanbrengsten door drifters op de Oostkust van Engeland bedroeg in 1913 j)292 millioen stuks haring, die door treilers jngeveer 152 milloen of Vis van de aan roeren door drifters. 2. Het grootste deel van de door treilers gevangen haring is van dezelfde grootte, kwaliteit, graad van ontwikkeling, en leeftijd 'lis door drifters gevangen haring. 3. De onderzoekingen, welke gaande zijn met betrekking tot de soorten van haring, zijn nog niet zoover gevorderd om mei beslistheid te kunnen zeggen, of er eenig verschil in soort is tusschen de haring, ge vangen door een treil- dan wel door een drijfnet. 4. De door treilers gevangen haring komt voor het grootste deel van twee be paalde gronden van aanzienlijke uitgestrekt heid, welke gelegen zijn op grooter afstand van de noord-oostkust dan de gebieden, waarin de drifters werken. 5. Het voornaamste verschil tusschen de vangsten van de twee soorten van schepen ligt in het feit, dat de treilers be trekkelijk meer visch tusschen 19en23c.M. (V/i en 9 ins.) lengte vangen. Een kleiner verschil is, dat de treilers een kleine hoe veelheid visch van minder dan 19 c.M. lengte vangen, welke niet door de drifters wordt bemachtigd. 6. Er is reden om aan te nemen, dat de totale vangst van haring, getreild in de Noordzee gedurende 1913 door schepen, welke landen op de Oostkust, ongeveer 174 millioen bedroeg, en dat het aantal uitgeschoten kleine haring op ongeveer 22 millioen kan worden geschat. 7. Deze uitgeschoten haring was meestal van 17 tot 23 c.M. lengte. 8. Er is geen aanwijzing dat de drifters haring uitschieten om hun grootte. 9. Ten gevolge echter van het kolossale overwicht van de aanvoeren door drifters boven die van treilers, is het aantal haringen van een lengte beneden 24 c.M., gevangen door drifters, vijf maal zoo groot ais dat, gevangen door treilers. 10. Het aantal haringen aangevoerd als aas kan op ongeveer 57 millioen worden geschat. Het meerendeel van deze haringen zijn beneden 12 c.M. (4.7 ins.). 11. Kleine hoeveelheden witvisch, tot twee jaar oud, worden door de haringtreil vernietigd de voornaamste soorten, welke door deze vernietiging lijden, zijn schelvisch wijting, kabeljauw en platvisch. 12. De haringtreil is niet in de eerste plaats bedoeld voor het vangen van haring van kleiner afmeting dan die, welk door de gewone treil worden bemachtigd, maar voor het vangen van haring van verkoop bare grootte in grooter hoeveelheid. 13. Dit oogmerk wordt voornamelijk bereikt door het kleiner maken van de mazen over het geheele treilnet heen. 14. De grootte van de haring, gevangen door verschillende soorten van haringtreils, hangt af van de grootte van de visch op den grond, en wordt blijkbaar niet zoozeer beinvloed door de bestaande verschillen van mazen. II. Conclusies. 1. Iedere aandrang lot beperkende wet; geving behoort duidelijk te zijn gebaseerd niet op a-priori-bezwaren tegen het vangen van haring door de treil, maar op bepaalde overtuigende bewijzen van ernstig-schadelij- ke gevolgen, veroorzaakt door het gebruik van de haringtreil. 2. Het is natuurlijk niet gewenscht dat kleine haring en ondermaatsche witvisch, ai is het in kleine hoeveelheid, gevangen zouden worden. 3. Het blijkt echter niet uit het bewijs materiaal dat deze vernieling van kleine visch van zoodanigen omvang is, dat wet telijke maatregelen, speciaal op net treilen van haring, zouden zijn gerechtvaardigd. 4. Wat betreft de algemeene wensche- lijkheid tot het nemen van wettelijke maat regelen cm overmatige vernieling van ondermaatsche visch zoowel bij het treilen van witvisch als van haring, te voorkomen, wordt de meening echter voorbehouden. Verder onderzoek van deze zaak is vereischt. Men zal toegeven dat de slotsom van dit rapport in zeer voorzichtige termen is vervat, en dat er al dadelijk geen sprake van is dat haringtreilen als van onschuldigen aard wordt voorgesteld. Ten hoogste kan men zeggen, dat volgens het rapport niet het bewijs van de schadelijkheid er van is geleverd, hetgeen geheel iets anders is. En bovendien verlieze men niet uit het oog, dat dit rapport reeds ongeveer drie jaar oud is. Op het Schotsche rapport komen we later nog terug. N.Vl.Ct. Van de Duitsche stoomtrawlers, die met ten deeie Hollandsche bemanning, naar IJsland gingen, voor rekening der firma Pust, alhier, kwam weer binnen dejohann Stadtiander, P.O. 270, met een vangst van 650 manden versche visch, 200 kantjes zoutevisch en een partijtje stapeivisch. Bovendien had men opgevischt 2 ankers met bijbehoorende kettingen. SCHEEPVAART. Donderdagmiddag kwam het s.s. Crynssen, van de K. W. I. M. binnen. Toen de loods van de voörgaats krui sende loodsboot aan boord werd ge bracht, kantelde de roeiboot. De inzittende 3 mannen werden ge red, 2 daarvan hadden lichte kwets uren bekomen. In de pier geraakte de C.rynssen on klaar en, daar niet spoedig genoeg vol doende assistentie aanwezig was, kwam de boot aan den grond. Het gelukte echter weldra weer vlot te komen, waarna men kon opstoo- men. Aangaande het laatste, ongeval deelt een toeschouwer ons mede; Toen de Crynssen onklaar werd, seinde men om hulp van 2 sleepbooten. Een daarvan, de Nestor, was aanwezig, doch de tweede, de Stentor, keerde te rug zonder te heipon. Ook de Titan, die in reserve lag, maakte'geen haast. Tot overmaat van ramp kreeg de Nestor nog de tros in zijn schroef, zoo dat deze zelf naar binnen gesleept moest worden. De Crynssen had door een en ander ruim 2 uur oponthoud, wat dooi' den kapitein, den heer Koningstem, gewe ten werd aan de uitgebleven hulp van sleepbooten. Althans verweet hij den runner van Bureau Wijsmuller, dat men voor de zoogenaamde contract booten totaal geen moeite doet, terwijl vreemde schepen op het eerste signaal steeds alle mogelijke hulp geboden wordt. Natuurlijk laten we deze beoordee- ling van het ongeval voor rekening van-onzen zegsman. Het Joego-Slavische stoomschip Izgled, dat aan de Hoogovens gelost had, heeft Donderdagmorgen in de buitenhaven bij het verhalen een meerstoel aangevaren. De schade werd getaxeerd op f 500. IJmuiden. Donderdagmorgen toen het water boven peil was en er niet geschut, werd, geraakte het van Leith binnenkomende stoomschip Amstel- stroom in de buitenhaven aan den grond. Twee sleepbooten brachten liet schip echter spoedig vlot. IJmuiden. Aangekomen 16 April Thisbe, St., Caen, ijzererts, Hoogovens. Vertrokken 17 April: Izgled, St., New castle, ledig; Danae, st., Caen, ledig. Velsen. Vertrokken li April: The Sultan, St., Grimsby, met cellulose; 15 April: Engelina II, motorschoener Amsterdam, restant-lading. Concert Zaanland's Kapel, Donderdag 9 April gaf Zaanl. Kapel een uitvoering in „De Waakzaamheid'' te Zaandam voor een stampvolle zaal. Het eerste deel van het met zorg ge kozen programma behelsde een vier tal werken van den componist Sam Vlessing uit IJmuiden, welbokend op de Koog als componist van de operette „Rose Marie", voor eenige jaren hier met succes opgevoerd door de zang- vereeniging „Daniël de Lange". De heer Vlessing dirigeerde zijn wer ken zelf. Een mooie attentie van den heer P. Swager en zijn executanten. Wij hooren zeer gaarne toonwerken van den ijverigen componist Vlessing uitvoeren. Mooie melodiën maken zijn werken bevattelijk voor ieder min of meer ontwikkeld muziekliefhebber. Dat Zaanl. Kapel zijn beste beentje voorzette, behoeft geen betoog en dat de componist zijn eigen werken alle echt deed wedervaren, spreekt van zelf. Om al deze werken afzonderlijk te bespreken, zou ons te ver voeren, maar in aanmerking genomen dat de leden van Zaanl. Kapel slechts een paar maal met den heer Vlessing ge repeteerd hebben, kon de componist over de uitvoering van zijn werken te vreden zijn. Zaanl. Kapel dankte den heer Vlessing bij monde van den heer P. Nieuwkamp, onder het aanbieden van een fraaie lauwerkrans, welke at tentie door den componist zeer op prijs werd gesteld, tevens den dank uitspre kend aan de leden van het orkest voor de mooie uitvoering van zijn werken. Zaanl. Nat. Chi. Geheel Ontb. Vereeniging. Het Districts-comité Noord-Holland der Nationale Christen Geheel-Onthou ders Vereeniging hield Tweeden Paaschdag zijn jaarvergadering in het gebouw der C. J. M. V. te Zaandam. Na opening, door den voorzitter, den heer G. Voet te Velseroord, sprak ds. J. F. van Duyne te Zaandam een wij dingswoord, naar aanleiding van 1 Cor. 15 57 en 58. De jaarverslagen werden goedge keurd. Als leden van het bestuur werden herkozen de heeren F. J. Welzenbach, te Amsterdam en G. Voet, te Velser oord en gekozen de heer G. J. van Gel der, te Amsterdam. Door den heer M. Kuipers, directeur van het Chr. Sanatorium 't Hictveld, te Beekbergen, werd een referaat gehou den over „Het reddingswerk van de N. C. G. O. V.", waarop een drukke ge- dachtenwisseling volgde. Het bestuur zal trachten in het najaar in de afdce- lingen een propagandaweek voor 't Hietveld te organiseeren. Aangenomen werd een voorstel van de afdeeling Amsterdam-Zuid om het vormen van Ringen te bevorderen. Een voorstel der afdeeling Enkhuizen om het verkqopen van wijn en bier in win kels tegen te gaan, zal aanhangig ge maakt worden bij het hoofdbestuur. Aan het bestuur werd opdracht ge geven zoo mogelijk op Hemelvaartsdag een provinciale meeting te Velsen te organiseeren. Besloten werd do najaarsvergadering te Haarlem te houden. Verloofd: Martha Mathilda Scholder en Hendrik Bakker. IJmuiden, 12 April 1925. Kennemerlaan 53. Stephensonstraat 6. Zij, die nog iets te vorde ren hebben van, of verschul digd zijn aan ondergeteekende, worden verzocht, daarvan opgave of betaling te doen voor Zater dag 25 April a.s. Dr. E. F. ROMELINO, Kanaalstraat 41. JAARLIJKSCHE ALOEMEENE VEROADERINO van Aandeelhouders der N. V. Vlschhandel Jac. Visser Jeczn 6 Co. ten kantore der Ven nootschap Prins Hendrikstraat C 11, IJmuiden, op Woensdag 29 April 1925 des namiddags te 3 uur. De Directie. gevraagd, in klein gezin. Prins Hendrikstraat 97. gevrasgd voor Velseroord, met flink voorkomen voor 1ste klasse kinderweekblad tegen flinke provi sie. Zich aan te meldenBoekh. Raadman Velseroord. Energieke jongeman, administratief onderlegd, mod. talen machtig, Br. onder No. 2500, bur, v. d. blad, gevraagd, 16 jaar oud, voor het Assurantiekantoor van M. Bosma Wzn. Trawlerkade C37, IJmuiden, Ondergeteekende bericht hier mede dat hij zijne LESSEN ook aan de MUZIEKSCHOOL 1.8. MAANDAG 20 APRIL Lid v. h. Muzickpaedagogisch Verbond. thans woonplaati Velserduinerbuurtweg 202. Telefoon No. 310, IJmuiden. gevraagd, in gezin zonder kinderen. Britven letter J, Boekh. Raadman, Velseroord. Net R.K. MEISJE, 15 jaar, biedt zich aan als Adres te bevragen Boekhandel P- F. C. ROELSE. Gevraagd een flinke halfwas EXTERN. Adres: Firma Brandwijk, Velseroord. Club- en privaatlessen. Opleiding voor examens. Tal van geslaagden. F. de Vries, Kerkstr. 3, IJmuiden. aangeboden tegen 1 Mei. Adres Kanaalstr. 140, IJmuiden. Voor direct Gestoffeerde of Gemeubileerde gevraagd met volledig pension. Brieven onder No. 2501, aan het bureau van dit blad. TER OVERNAME aangeboden in Kruidenierswaren en aanverwante artikelen. Adres te bevragen boekh. Raadman, Velseroord. PRACHT1QE voor spotprijs te koop. Adres te vernemen Boekhandel Raadmin, Velseroord. Te huur gevraagd door jong gehuwden een te IJmuiden. Huurprijs f 40 A f 50 p. m. Brieven onder No. 5702, bureau van dit blad. ROOSE, Rijksstraatweg legenover No. 36, IJmuiden. SOLIEDE nieuwgebouwde WOONHUIZEN aan de Trompstraat te Velseroord. Koopsom pl.m. f 4000. Te bevr. bij M. J. rol vink, Velser duinerbuurtweg 163, Velseroord. TE KOOP OF te aanvaarden TE HUUR direct met ruime werkplaats en vrije poort. Adres te bevragen aan het bureau van dit blad. Nog 2 solied gebouwde bevattende kamer en suite, keuken en 2 slaapkamers met zolder en plat, voor slechts f 3900.Te bevragen op het werk aan de Kortenaerstraat en bij J. v. Beelen, Conradstraat 13 en R. J. v. d. Plas, jac v. Heemskerkstraat 61. TE KOOP AANQEBODEN HADLEYDWARSSTRAAT 2C te IJMUIDEN, zeer geschikt voor WINKELHUIS. Aanvaarding nader overeen te komen. Brieven No. 174, Boekhandel P. F. C. ROELSE. TE KOOP bev. 2 Kamers en Suite, Keuken, 3 Slaapkamers, Tuin, aan de Tromp straat te Velseroord. Prijs 4400 en 4600 gld. Hypotheek beschikbaar. Te bevr. bij Fa. P. Jonker St Co., Trompstraat 145. OPENBARE te SANTPOORT, op Woensdag 6 Mal 1925, des middags 2 uur (precies), in café „ZOMERLUST'', ten overstaan van Notaris W. A. DóLLEMAN te IJmuiden, van mei het zich daarop bevindend fabrieksgebouw, gelegen aan den Rijksstraatweg hoek Verkeerde Mo lenweg te Santpoort, groot 20 Are, Afzonderlijk en gecombineerd. Het gebouw zal afzonderlijk voor AMOT1E ten verkoop worden aan geboden. Eigendom van de Coöp. Melk en Zuivelfabriek „De Eendracht" te Santpoort. met ERF en TUIN, Rijksstraatweg O 113 te Santpoort, groot 4.70 Are. Verhuurd aan C. Hartog voor f 5.10 per week. Kijkdagen op 28 en 29 April a.s. tusschen 2—4 uur. Aanvaarding bij betaling voor of op 17 Juni a.s. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris en wat betreft perceel sub 1 tevens bij den Makelaar D. BUS te Velsen en wat betreft perceel sub 2 tevens bij Notaris N. S. ARR1ËNS te 's-Ora- venhage. Tegenover het Postkantoor. DEPOT VOOR In bussen vanaf 1 gulden. Aanbevelend, I TV"* GROOTE SORTEERINO RUIME KEUZE IN DE NIEUWSTE SiSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSISSMSSISSSISIlllSllllllll Het Bestuur der Harmoniekapel .DE EENDRACHT" zal bij inschrijving verpachten het recht van verkoop van Consumptie op het Feestterrein. Voorwaarden van inschrijving te bekomen bij den heer F. de Vos, Doodweg L 3, Wijkeroog. het meest gelezen blad voor IJmuiden, Velseroord, Wijkeroog, Velsen Driehuis en Santpoort.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 7