ORGAAN VOOR D No. 50 Zaterdag 25 April 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnemtnlsprijif 1.— per 3 meenden, frento per post 11.35 Abonnementen worden eengenomen een het Bureau en bij de Agenten. Tot pleetsen ven edvertentiën.van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad ie uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F- C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden V/OENSDAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. U1TQEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Wiilemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1 iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contar.le betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging vin op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van den raad der gemeente Velsen, op Dinsdag 28 April 1925, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize, AGENDA: 1. Belastingzaken. 2. ingekomen stukken en mededee lingen. 3. Verzoek om vergunning tot liet plaatsen yan stoelen en tafeltjes op het trottoir in de Amstelsraat te jlJmuiden. 4. Verzoek om rioleering van het gc- i deelte van den Groote Hout- of Koningsweg, dat is gelegen tus- schen de Gildelaan en de grens der gemeente hij Wijk aan Zee en Duin. 5. Overeenkomst inzake huur van een kantoor voor den gemeente ontvanger. 6. Principiëele beslissing omtrent het verleenen van voorschotten, onder verhand van tweede hypotheek, voor den bouw van arbeiderswo- gelegen aan de Industriestraat, eene inrichting voor machinale houtbewer king te mogen oprichten, door hen is toegestaan. Vélsen, den 17 April 1925. nmgen. Verzoek om goedkeuring van een exploitatieplan. Wijziging der verordening op de heffing van eene straatbelasting. 1 Intrekking van het raadsbesluit van 2 December 1924, no. 12, waar bij wei d vastgesteld eene verorde- ning iot. regeling van de vergoe- ding \eor reis- en verblijfkosten. j. Verzoek van ,T. van Gameren en - d» N.V. Transport- en Automaat- schappij v.h. Gebrs. Boon om eene jaarlijksche subsidie of uitkeering ineens, met het oog op de' aan- schaffing van eene ziekenauto. L Wijziging van het kasgeldlee- ningsbesluit, dienst 1925. f Idem der verordening op de hef- fing van leges ter secretarie, enz. J I. Uitkeering aan de R.K. „Woning-j bouwvereeniging" te IJmuiden van den te veel in rekening ge- brachten erfpachtscanon en ver- j strekking der gelden voor dat ge-1 deelte, hetwelk het Rijk niet voor j vergoeding in aanmerking neemt. L Verzoek van de Woningbouwver- i eeniging „Velsen" om het gedeelte van den erfpachtscanon, hetwelk het Rijk niet voor vergoeding in aanmerking neemt aan haar uit te keeren. Adres van den voorzitter en den secretaris der Ver. „Ons Belang" af deeling van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders - er- Slijters, waarbij verzocht wordt, de art. 2 en 3 der verordening, hou dende eischen, waaraan een loca- liteit moet voldoen om voor „ver gunning" of „verlof" in aanmer king te komen, te wijzigen. I Wijziging der verordening op de heffing van eene hondenbelasting. I Wijziging en hernieuwde vaststel ling der verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, openbaar vervolg onderwijs, buitengewoon lager on- derwijs en uitgebreid lager onder wijs. Verlenging der benoeming van L. M. Lavoo als tijdelijk leeraar in de praktijk der scheepswerktuig- kunde aan de visscherijschool .te IJmuiden. Benoeming van: a. een gemeentelijke geneeskun dige; j b. een onderwijzer aan school F te Santpoort; J c. een lid van. het Roomsch Katho liek burgerlijk armbestuur. R HINDERWET. 'Urgemeester en wethouders der ge rente Velsen brengen ter opbare ken- dat het verzoek van Mulder en Ike, te IJmuiden, om op het perceel, dastraal bekend gemeente Velsen, feeling IJmuiden, Sectie L No 1037, SPAAR DE VOGELS. Een woord tot allenwien het belang der jeugd ter harte gaat De broedtijd onzer vogels is weej* aangebroken; zanglijsters, merels en bastaard-nachtegalen hebben hun nest gereed, zijn zelfs al met broeden be gonnen. lederen dag kunn.-n nog vogels uit bet Zuiden verwacht worden en in de eerstvolgende weken zal het leven dezer dieren zijn hoogtepunt weer be- reiken. Van het al of niet gelukken der broedpogingen zal het afhangen of de natuur voldoende vogels te harer be schikking heeft voor het bewaren van het zoo noodzakelijke evenwicht. Emelten, slakken un ander gedierte, zijn bijna overal in ons land een ware plaag geworden en den landbouwers wordt aanbevolen, bun toevlucht tot Parijsch groen te nemen, om de scha de tegen te gaan. Naast andere dieren zijn onze vogels de schepselen, die een te groote vermeerdering van insecten kunnen bestrijden en beter nog, voor komen. Het algemeen belang cischt, vooral nu, dat de vogels niet vervolgd worden, maar de mensch heeft nog al te dikwijls geen oog voor eigen voor- deelen. De grootste nestenvernieling moet nog altijd op rekening van den mensch, van het kind vooral, gesteld worden en deze aanslag op de natuur wordt nog al te vaak vergoelijkt. Men is er nog lang niet voldoende van doordrongen, dat vogelverdelging en dus ook nes- tenrooverij een kwaad is, dat zich zelf wreekt. Nog een andere schaduwzijde is er- verbonden aan het uithalen van nes ten voor de jeugd en ook die rnag niet onderschat worden; het leidt tot ruw heid en tot wreedheid, het verhardt het kinderlijk gemoed. En wie zal onze kinderen daarvoor niet willen behoe den? Het is weer het algemeen belang, dat eischt, dat wij den kinderen leeren, zwakke schepselen in bescherming te nemen. Indien men nu vraagt, of het moge lijk is de kinderen van vogel verdelgers tot vogelbeschermers te maken, dan durven wij daarop zonder aarzelen een bevestigend antwoord te geven. Op tal van scholen is dat zonneklaar gebleken en alles hangt maar af van eenige lei ding. Waar den kinderen in hun vrijen tijd geleerd wordt nestkastjes te ver vaardigen, waar enkele Woensdag- of Zaterdagmiddagen gebruikt worden voor een wandeling in de vrije natuur, en waar gewezen wordt op het verkeer de van nestplundering, daar wordt de jeugd snel voor vogelbescherming ge wonnen. Wat in sommige plaatsen kan, is ook elders mogelijk en wij doen een drin gend beroep, zoowel op de school, als op het huisgezin, om de jeugd van wreedheid onbewuste wreedheid veelal af te houden. De kinderen zullen ons er later dankbaar voor zijn, dat wij hun op het mooie in de natuur gewezen hebben en dat wij er naar ge streefd hebben, hun te leeren genieten van het zuiverste levensgenot. GEMENGD NIEUWS. Hollandsche zeemans-kunst. Men schrijft uit Melbourne dd. 21 Ja nuari aan de Locomotief: De Melbourne-dagbladen hebben de laatste dagen in woord en beeld den lof vermeld van onze Hollandsche pre staties op het gebied van groote sleep- tochten. Dit hield verband met de be houden aankomst alhier der sleepboo- ten Willem Barendsz en Vlaanderen, die resp. de baggermolens Ham 4 en 5, alsmede een kotter en tender, van Soe rabaja naar Melbourne hebben ge sleept. Daar niet alleen het volbrachte werk ten zeerste- een woord van lof toekomt, doch ook bet nieuwe sleep- contract, dat deze twee Hollandsche sleepbooten afsloten voor een tocht van Adelaide naar Rotterdam, een record op sleepgebied, za.1 een enkel woord over deze prestaties de lezers wellicht interesseeren. Volgens de mededeelingen van kapi- I om dit nieuwe vrachtschip in Austra lië te herstellen zoo enorm waren, dat Vraagt Uwe kennissen men het maar afschreef. Vervolgens oordeel over de S i g a a r werden nog enkele bruikbare machine- ESTHER- deelen verwijderd en de romp van het1 schip naar een deel der haven ver- haald, waar hij geen belemmering voor de scheepvaart opleverde. Volgens be- richten hier schijnt thans een Holland sche firma het schip gekocht te heb- ben, zooals het ligt en daar de zware Australische kosten het onmogelijk naar hun 8—10—12 cent. prima Sumatradek nieuwen oogst 1925 ZIE ETALAGE. Alleen verkrijgbaar Sigarenmagazijn Jacq. TELLIER - Kanaalstraat. teins Moerman oiySpruyt verrokken maken om de enorme reparaties, die de Willem Barendsz, groot 516 ton en Vlaanderen, groot 219 ton op 16 Juli 11. van Amsterdam naar Sabang met een f groot drijvend droogdok op sleeptouw. Op deze reis, die door goed weer be- gunstigd werd, waren ter voorziening van kolen en provisiën de aanloopha- j vens Algiers, Port-Said en Aden. Pre- j cies drie maanden na vertrek van Am sterdam werd het droogdok te Sabang afgeleverd. De afgelegde dag-afstand van 100 Engelsche zeemijlen per dag- mag als zeer goed beschouwd worden. alleen te Melbourne of Sydney zouden kunnen plaats vinden hier uit te voe ren, hebben de koopers blijkbaar be sloten het schip naar Holland te laten sleepen. Het bureau Wijsmuller, reeders der Willem Barendsz en Vlaanderen, heeft dit sleepcontract op zich genomen. Hoewel het schip zeewaardig is, zal het lang niet makkelijk zijn dien groo- ten leegen romp over een afstand van ongeveer 12.000 mijlen naar Rotterdam te brengen. Wij wenschen deze stoere bruik onder de arbeiders bij de Zuider zeewerken tegen te gaan. Noord-Hollandsche Motorclub „Wimorientrit". Te Sabang ontvingen de gezagvoerders j Hollandsche zeelui een goeden en sue der sleepbooten telegrafische opdracht ces-vollen tocht toe. Dat aan dergelijke om naar Soerabaja te stoomen, ten moeilijke en riskante tochten groote einde vandaar twee baggermolens, een belooningen vastzitten is te-begrijpen, kotter en een tender naar Melbourne te sleepen ter aflevering alhier aan de gouvernements-havenwerken. Op 14 November vertrok men van Soerabaja, nadat twee der opvarenden van elk der sleepbooten op een der bag-J^nsaagavonü zijn üe uatu germolens waren geplaatst om deze tè blpp^enfeesten vastgesteld op 2, 3 en sturen en in geval van nood verdere 4 Mei a.s. lijnen over te nemen en vast te maken.Vrijdagmiddag Deze sleeptocht bleek niet zoo mak kelijk als het uitbrengen van het droogdok. Men kreeg met een toene- menden tegenwind te kampen en moest voorzichtig manoeuvreeren, daar de De Noord-Hollandsche Motorclub, dc bekende Amsterdamsche Club van Mo torrijders en Automobilisten opent het wedstrijdseizóen op 10 Mei e.k. met een zeer interressanten „Wimorientrit'' voor leden, candidaatleden en invité's dezer Club. De bedoeling is naast rijkunst het oriënteeringsvermogen van den rijder duchtig aan den tand te voelen. ïn de provinciën Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland zijn een aan- tal controles uitgezet, die 'langs de kortst mogelijke wegen en in een be- 1 paalde volgorde moeten worden be- 1 zocht zooals de sporcommissie heeft vastgesteld, als zijnde de kortste route i De start vind des morgens te 81I2 uur plaats op het Roelof Haftplein vóór het Café Mustert. terwijl de route zal de keuring van pl.m. 150 K.M. lang zal zijn en gereden Bloemenfeesten te Uitgeest. Op de kweekersvergadering van Dinsdagavond zijn de datums voor de de etalages plaats hebben en Zaterdag- moet worden met een gemiddelde snel morgen de rondgang van de jury's voor heid van 32 K.M. per uur. beoordeeling van perken, eerepoorten, I De finish vindt plaats op het buiten gevel- en straatversieringen. van den helaas te vroeg gestorven Zaterdagmiddag zal de eere-voor-1 voorzitter van het N. O. C., den heer baggermolens met hun breede ronde j Z1^GT ^e A. lieer A. van Lith, de F. W. C. H. Baron van Tuyll van Se- kappen niet makkelijk de zee door-Ipes^en officieel openen. De symphonic rooskerken. kliefden. Als sleeptouw werd gebruiktConcordia en de dameszangvereeni- Op dit buiten wordt eveneens gehou- ging Sint Cecilia geven dan een con-j den de lunch of pic-nic en des middags eert. 's Avonds blaast het fanfarecorps 1 de Acceleratie-remproef-wedstrijd, in de tent. Na deze wedstrijden volgt een gezel- Zaterdagmiddag en avond zijn er lig samenzijn, opgeluisterd door mu- concerten in de tent, evenals Maandag, ziek, terwijl het diner met prijsuitrei- De Bavaria-kapel heeft het alleen een 180 vadem lange Manilla-tros van 14 inches dikte (zegge een tros van ruim 300 M. lang en meer dan een voet dikte). Op 14 December, dus een maand na vertrek van Soerabaja, werd Thursday Island bereikt, zoodat de gemiddelde afgelegde afstand per dag ongeveer 60 Engelsche zeemijlen be droeg. De Willem Barendsz nam te Thurs day Island kolen en provisiën aan boord, terwijl de Vlaanderen doorging naar Townsville om aldaar kolen enz. bij te vullen. Eenige dagen na vertrek van Townsville kreeg men met storm weer van het Zuiden te kampen, zoo dat ziware zeeën werden overgenomen en niettegenstaande de sterkte der trossen gevreesd werd, dat ze zouden breken. Gedurende de zes dagen, dat dit slechte weer aanhield, sprong de baggermolen, door de Vlaanderen ge sleept, lek, en was men derhalve dub bel blij toen wat meer vaart gemaakt kon worden en de Vlaanderen op 28 December Brisbane kon binnenloopen om de schade te herstellen. Het traject van Brisbane werd in recht gekregen voor het geven van straatmuziek in het dorp. i De zangvereenigingen zullen op ver schillende plaatsen in het dorp hun nummers uitvoeren. Maandag hebben de optochten plaats van versierde rijtuigen, fietsen, auto's en groepen van deelnemers. king eveneens op het bovengenoemde Buiten zal geschieden. De prijzen zijn fraaie kunstvoorwer pen, terwijl de sportcommissie boven dien een fraaie Extra-Prijs beschik baar stelt bij een deelname van min stens 40 personen. Er bestaat voor dezen rit groote ani mo, zooals wij vernamen, terwijl alle Het geheele dorp is bezig aan de voor- Automobilisten, Motorrijders en Im- bereiding van het groote feest, om de porteurs uitgenoodigd worden eens duizende bezoekers die dagen een flink kennis te maken met de Noord-Hol- idee te geven van 't bloemendorp Uit-landsche Motorclub en het betreffende geest. Provinciaal Drankweer Comité. I Reglement aan te vragen bij den secre- j taris der sportcommissie, den heer F. F. Bodde, Amstelveenscheweg 181, Amsterdam. Het Provinciaal Drankweer Comité in Noord-Holland hield Zaterdag zijn Nationale Bankvereenigwg. jaarvergadering in het Blauwe Kruis Aan het jaarverslag over 1924 dei- te Haarlem. Uitgekeerd werden de sub-Nationale Bankvereeniging ontleenen sidie-bedragen aan de verschillende wij het navolgende: organisaties, in totaal f 2416. De indeeling onzer kantoren in dis- mooi weer zonder wedervaardigheden I verslag van den penningmeester i tricten, alsmede de verdere perfectio- V0JJ00irï- vermeldde aan ontvangsten f 335.99, neering onzer organisatie heeft ons in De Willem Barendsz kwam hier 14 aan uitgaven f 250.32, zoodat er een staat gesteld, dit verslag belangrijk dezer met haar sleepje behouden bin- j saldo was van f 85.67. Voor propagan-vroeger dan in vorige jaren te doen nen, twee dagen later door de Vlaan-dakosten op de spoorstations werd verschijnen. t,™ nnr,linDe lichte verbetering, welke in 1923 viel waar te nemen, bleef zich ook in 1924 handhaven. De verdere ontwikkeling van ons bedrijf is, gezien de diverse gebeurte nissen in het bankbedrijf gedurende het afgeloopen jaar bevredigend te noemen. Het is ons aangenaam, te kunnen deren met haar aanhang gevolgd; de f jgo uitgegeven. De boeken en beschei- twee sleepréizen van Amsterdam naai;> - - - - - Melbourne hadden dus juist zes maan den geduurd. Beide sleepbooten genoten hier eeni ge dagen rust en vertrokken heden naar Adelaide om eene nieuwe taak te aanvaarden, die lang niet voor de poes is. Te Adelaide ligt n.l. een groote En gelsche vrachtboot, de City of Singa pore, die aldaar in April j.l. tijdens bet lossen van petroleum in kisten in brand geraakte. Tijdens den brand had een zware explosie plaats, waarbij drie brandweermannen gedood werden en verder zoodanige schade aan het schip werd toegebracht, dat het langszij der kade zonk. Later besloten de reederij en assura deuren, na een expert van Engeland uitgezonden te hebben, dat de kosten den werden in orde bevonden. Aan alle dag- en weekbladen in de provincie was een circulaire gezonden, met verzoek de persberichten van de Nat. Commissie tegen het Alcoholisme in de nieuwskolommen te willen opne- men. Het resultaat was, dat 5 dagbla- den en 14 weekbladen zich hiertoe be-1 reid verklaarden. j vermelden, dat de behaalde winst ook De commissie ad hoe voor de stati- over het afgeloopen jaar een vooruit ons-reclame zal onderzoeken of de gang aanwijst. De nettowinst over 1924 plaatsing van borden op de voornaam-J bedraagt f 1.616.295.53, bij een saldo A°. ste tramstations uit het resteerende j P°. van f 86.744.36 tegen f 1.497.221.56, crediet nog mogelijk is. j hij een saldo A°. P°. van f 66.851.96, ma- De aftredende bestuursleden, G. A. kende een vooruitgang van f99.181.57. Aalderink, Amsterdam; mej. A. M. P. Hoewel het debiteurencijfer eene da- Sam, Beverwijk en G. Voet, Velseroord, werden herkozen. Opnieuw werd besproken wat ge ling aanwijst, vermeerderde het aan tal der debiteuren zeer aanzienlijk. De verdeeling dezer uitgezette gelden over daan kan worden om het drankmis- een grooter aantal rekeninghouders

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1