p ijmuider Courant Lrdag 25 April 1925. Schoonmaak 2c blad predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN NED. HERV. KERS I Ds Erdman. Schaalcollecte. ns! van Oostrom Soede. iSchaalcollecte irugdkerk (Koning WUlemshnls) uur' de hcer Doevendan5' 7iterd«gavond 8 uur: Bidstond. geref. kerk. uur: Ds. Joh. Jansen, uur: Dezelfde. Doopsnea. «f pl0t" bond' 3" uuti Ds. W. Lmkinga. chr. geref. kerk. 0 uurBakker' 5 uur: Dezelfde. gVANOELISATIE HOOOENBERO 1 n li If f Cam Alfl/Amfit .(jigivond - Oer: B. Jenmnga. A.nidieavond half acht: Meisjeskrans, van Meisjes vanaf 12 jaar. mderdagavond 8 uurBijbelbespreking VELSEROORD. ned. herv. kerk uurDs. Kroese. geref. kerk. uur' de heer A. Dercksen, cand. te Oouda uur: Dezelfde. VELSEN KB. herv. kerk uur: Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. geref. kerk. uur: Ds. J. D. Boerkoel, H. Avondmaal uurDezelfde. SANTPOORT ned. herv. kerk uur: Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. lokaal bethel. 6 uurDs. B. van Schelven v. Overveen. 0 uurDezelfde. evangelisatie, uur: Ds. Postma te Haarlem. Pitdikant-Direcleur v, Diaconessenhuis. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeestêr en wethouders der ge (ente Velsen, brengen ter openbare trnis dat ter gemeente-secretarie ter lage ligt een verzoek met bijlagen n M. C. Maarschalk, te Santpoort, om [gunning tot het oprichten van eene ilergrondsche benziniebew.aarplaats :t bovengrondsche aftapinrichting bij het woonhuis Rijksstraatweg G te Santpoort, op het perceel kada- raai bekend gemeente Velsen, Sectie No. 595, Op Zatérdag, dén 9 Mei 1923, des lormiddags te elf uren, zal ten ge- eenteiuize gelegenheid bestaan om zwaren tegen dit verzoek in te bron- a en deze mondeling en schriftelijk i te lichten. DRANKWET. lurgemeester en wethouders van ben maken bekend, dat op 17 April 8 bij hen is ingekomen een afschrift keen aan Gedeputeerde Staten dezer (vincie gericht verzoekschrift van ndrik Reehorst, wonende te Velsen, vergunning voor den verkoop van [ken drank in het klein uitsluitend 1 logeergasten in de benedenlocali- i van het perceel, plaatselijk ge- fkt C 7, en gelegen aan de Vissering- aat aldaar. tfomen twee weken na de dagteeke- ag dezer bekendmaking kan ieder gen het verleenen van deze vergun- flg schriftelijk bezwaren bij Burge ester en Wethouders inbrengen, velsen, 23 April 1925. plaatselijk nieuws. IJMUIDEN. -- Door de Haarlemsche rechtbank deze week als makelaar beëedigd de €r L C. Dunnebier. Vrijz. Dem. Kiesvereeniging, Afd. IJmmden. «aar wij vernemen zal de heer Mr. chant op Vrijdag 15 Mei spreken 1 bovengenoemde kiesvereeniging i ,?u,1(*en- Den 26en Mei zal de heer -uud spreken te Velsen en de heer Van Embden omstreeks 2728 Beverwijk. Nadere aankondi- Er ~etreffen<ie zaal, enz. zullen dig bekend worden gemaakt. Door de 9-jarige T. S. werd aan de politic kennis gegeven dat een hem on bekende jongen zijn toegangsbewijs voor Thalia. had afgenomen. Bedoelde jongen werd opgespoord door den va der en het toegangsbewijs werd nog op hem bevonden. De dader/ de 12-jarige J. K., is een echt boefje en heeft nog de vorige week voor den kinderrechter te recht gestaan wegens diefstal. Ook nu is er proces-verbaal tegen hem opge maakt. Gevonden voorwerpen en dieren. Een houten paal, een handschoen, een deken, een portemonnaic met in houd, een kinderarmbandje, een kin- derportemonnaie met inhoud, een manchetknoop, een huissleutel, een herdershond, een knipmesje, een vul penhouder, een tabaksdoos, een bos sleutels. Reizen per spoor en Alkmaar-Packet IJmuiden-Amsterdam visa-versa. Deze week werd door de Ned. Spoor wegen een biljet verspreid, waarin zij vermeld dat zij speciale rondreizen heeft georganiseerd in samenwerking met de Alkmaar Packet op 17, 21 en 28 Juni, 5 en 12 Juli en dagelijks van 13 Juli tot en met 31 Augustus. Wij kun nen dit besluit zeer toejuichen, daar jhet zeer zeker het bezoek aan IJmui den zal bevorderen. Reizigers zijn nu in de gelegenheid gesteld des morgens met de hoot van Amsterdam te vertrekken en des avonds per trein terug te keeren. Ook kan men van IJmuiden en Velsen van deze gelegenheid profiteeren. Een reis je per boot naar Amsterdam is zeer aantebevelen en men kan als men zich te Amsterdam wat heeft verlaat met. den rein terugkeeren. Wij achten dit in het werkelijk belang der reizigers en velen zullen hier ongetwijfeld van pro fiteeren, daar de prijzen zeer laag zijn gesteld. Nog zij vermeld dat op de boot hiervoor geen kaarten woorden ver strekt. De staking der mandenmakers is thans vrijwel als geëindigd te beschou wen, doordat alle stakers ander werk hebben gevonden. De aanvoer van vischmanden, voorzoover geen oude voorraden opgebruikt worden, ge schied thans van buiten. Vrijdagmor gen lagen b.v. 3 schepen manden te lossen voor de hal. Donderdagavond gaf de Chr. gem. zangvereeniging „Looft den Heer'' op nieuw een concert met hetzelfde pro gramma als Dinsdag, thans voor het publiek. De zaal had voller gekund. Aan het einde werd den directeur, de heer J. de Nobel, een bloemenmand aangeboden door het meisjeskoor. Deze week werd in de vergade ring der afdeeling IJmuiden van de Nederlandsche Vereeniging „Het Roo- de Kruis" de mobilisatie-medaille uit gereikt aan de leden van de transport colonne der afdeeling. De voorzitter der afdeeling, Dr. E. F. Romeling, hield daarbij een toespraak waarin hij wees op wat deze colonne in de oorlogsjaren ^9141918 in ons vreedzaam land had kunnen doen, om het lijden van een aantal slachtoffers te verzachten. Het verheugde spr., dat zijn laatste daad als voorzitter dezer afdeeling, mag zijn de leden daarvoor te huldi gen en reikte de medailles, voor zoover de personen aanwezig waren, uit aan de dames: Mevr. Vuerhardt, Mevr. Go- mesJak, Zuster Lunzen, Mej. Joh. Reygersberg, Mej. M. Rietdijk, Mej. J. Kremer en Mej. A. Gomes; en aan de heeren Dr. E. F. Romeling, A. v. Nieuw koop, J. D. Alink, D. v. d. Buitelaar, J. v. d. Zijl, M. de Graaf, L. P. Tismeer, C v. d. Valk, L. v. d. Valk, B. de Korte, M. G. van Praag, J. Schippers, B. Slik kerveer, A. Groot, G. P. Ilauer en A. de Waal. Door den heer M. G. van Praag werd dank aan het bestuur gebracht voor deze plechtigheid. Toen deze onder scheidingen werden toegekend, had het spr. en vele anderen, onaangenaam getroffen dat de kosten door de betrok ken personen zelve moesten worden gedragen. Het bestuur der afdeeling was aan dit formeele bezwaar tegemoet gekomen door de medailles te schen ken, waarvoor hij dit bestuur dankte. Daarnevens sprak hij een woord van afscheid tot den voorzitter, Dr. Rome ling, die de gemeente metterwoon gaat verlaten en dus voor het laatst als zoo danig fungeert. Ook de heer v. d. Zijl sprak eenige woorden van dank aan dit bestuur dat op deze wijze poogt een blijk van er kentelijkheid te geven aan de leden der transportcolonne, iets wat voor heen steeds vergeten is geworden. Tenslotte werd het' geheele gezel schap nog op een foto gezet, zoodat men deze herinnering weldra in de etalage van den heer Jo van der Zijl zal kunnen terugvinden. De verloren pantalon terecht. Het pakje, waarin een heerenpanta lon zat, dat onlangs na een vergade- bezorgt menige vrouw ruwe en roode werkhanden. Deze w.orden echter weer spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. ring der communistische partij ver mist werd, is deze week, door het ijve rig zoeken van het afdeelingsbestuur, weer terecht gekomen. Het werd reeds weer aan den betrokkene ter hand ge steld. VELSEROORD Ziekenfonds Velseroord. Ter herdenking van het 10-jarig be staan van het ziekenfonds Velseroord en ter huldiging van den geneesheer en twee bestuursleden van het fonds heeft zich een comité gevormd, be staande uit oud-bestuursleden en op richters, n.l. de heeren B. Lavoo, H. Alink, D. Bruyn, J. Th. Verzijlbergh, A. de Wit en G. J. Pruys. Deze huldiging zal plaats hebben op Donderdag 30 April in de zaal Flora. Zang en muziek zullen den avond een feestelijk karakter geven. Zondagavond gaf de arbeiders mandoline-club Excelsior oen uitvoe ring in het gebouw Tivoli. De zaal was vrij goed bezet. De club, onder directie van den heer J. W. Raadman, voerde een aardig programma uit, waarin ze opnieuw be wees dat met deze eenvoudige instru menten, mits ijverig gestudeerd wordt en samengespeeld, zeer veel moois is te bereiken. Medewerking was verkregen van Mej. Josien Schetzer sopraan-zangeres uit Haarlem en Mevr. Fis,chmann Emmering, piano, alhier. Wat de hegeleiding betreft, het was natuurlijk goed. Toch was bij ons nog te veel herinnering aan het concert dat dezelfde pianiste onlangs gaf in een ge schikter lokaal met prachtige concert vleugel, om thans veel bewondering te kunnen toonen. Mej. Schetzer daarentegen deed ons verbaasd staan over haar glanz-mden toon, waarmede ze de voor haar zoo zeer geschikte, eenvoudige liedecen zong. Zij ging onze verwachting zeer verre te boven. Het geheel was een mooie avond, die eindigde met een ge zellig bal. Gevonden voorwerpen. Een huissleutel, een zwartlederen damesportemonnaie met inhoud, een zilveren beursje, een zilveren kinder- bril, een bosje sleutels, een kistje met bokking. VELSEN. Door burgemeester' en wethouders van Velsen zijn de navolgende bouw vergunningen verleend: Aan A. J. Hermans, te Velseroord, voor een woon- en winkelhuis aan dm Velserduinerbuurtweg, aldaar. Aan R. India, te Velseroord, voor eon woonhuis met hulppostkantoor aan den Velserduinerbuurtweg hoek Ca- sembrootstraat. Aan W. Wonink, te IJmuiden, voor het sloopen en weder opbouwen van perceel Oranjestraat C 39, aldaar. Aan P. M. Wijnberg, te Sanpoort,, voor een chauffeurswoning aan den Duinweg of Duivelslaan, aldaar. Het personeel der Hoogovens. Voor het op 21, 22 en 23 Mei te hou den congres van de Ned. Ver. van Fa brieksarbeiders, is door de afd. Velsen het volgende voorstel ingediend. „Het hoofdbestuur tracht zoo spoe dig mogelijk een uitspraak te verkrij gen van het N. V. V. in welke organi satie de arbeiders, werkzaam aan het Hoogovenbedrijf te Velsen, moeten worden georganiseerd." Ter toelichting hiervan diene, dat al jaren een strijd heerscht tusschen de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders en de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, over de vraag in welke organisatie de arbei ders, werkzaam aan het Hoogovenbe drijf, moeten worden ondergebracht. Door het N. V. V. is een commissie be noemd om deze kwestie uit te zoeken, doch daar beide hiergenoemde organi saties op hun standpunt blijven staan, komt er geen oplossing en dit is in het nadeel der betrokken arbeiders. De opvatting van den dienst der werkloosheidsverzekering is, dat de arbeiders der Hoogovens thuis behoo- ren in den Metaalbewerkersbond.. Reeds geruimen tijd geleden is tenmin ste door dezen dienst aan het bestuur van den Fabrieksarbeidersbond mede gedeeld, dat zij geen nieuwe leden aan het Hoogovenbdrijf mochten inschrij ven daar deze, bij eventueele werkloos heid, niet zouden worden erkend. 'Het hoofdbestuur van den Fabrieks arbeidersbond erkent de urgentie, van deze kwestie en neemt dan ook het voorstel Velsen over. Het concours van „De Eendracht''. Voor het op 5 en 12 Juli te houden Concours van de Harmoniekapel der Kon. Papierfabriek „De Eendracht", is een Eere-Comité gevormd, bestaan de uit de volgende heeren: R. G. Rij- kens, Burgemeester van Velsen, eere voorzitter; J. Kostelijk, Gemeente-se cretaris, voorzitter; J. Smit en L. J. van het Kaar, Procuratiehouder der Ver. Kon. Papierfabrieken; Dr. P. A. Ba- rentsen; Dr. P. C. de Weerdt; Dr. Y. Hanneman; Ir. Allan; Ir. Staring; D. Bus; J. Kleefstra, hoofd d. o.l. school en J. H. Roozendaal, hoofd der R.K, bij zondere school. III. Dbl. Woensdagavond gaf Velsens Ge mengd Koor „Zang Veredelt", Direc teur Leo Pielage, een concert in Hotel „De Prins". Medewerking verleende het Kinder koor, dat sedert 7 Januari j.l. aan de vereeniging verbonden is en het Strijk kwartet, gevormd/door de heeren J. C. Tuin, P. W. Tuin en W. J. Tuin en mej. Trude Oosterveld. De begeleiding was toevertrouwd aan mej. Jo Misset. Het concert begon met het zingen door het koor van „De Winter" van Ph. Loots. Enkele leden ^aren waarschijn lijk wat onder den invloed der plan kenkoorts, want het begin was wel wat weifelend, iets wat zich later nog eens herhaalde, maar overigens werd het nummer verdienstelijk gezongen. Hier na kwam de directeur met zijn kinder koor voor den dag, dat nog slechts 3l/z} maand onder zijne leiding stond, en waarvan men dientengevolge weinig verwachting had. Dit is buitengewoon meegevallen. Lief en beschaafd klonk de zang en de woorden werden zoo dui delijk uitgesproken, dat de tekst zelfs zonder programma gemakkelijk te vol gen was. Er werden 5 aardige liedjes van Loots gezongen: Droef Vaarwel. Op den Zolder, Een Ei, Kwikkwak en Ra-Ra, die zeer in den smaak vielen blijkens het daverend applaus. Hierna kwam het Strijkkwartet aan de beurt, dat het publiek vergastte op Op 33 No. 3 van J. Haydn; a. Allegro moderato, b. Scherzo-Allegretto en c. Adagio. Met alle aandacht werd de schoone muziek aangehoord en met luid applaus beloond. Na de pauze traa het kwartet op met Op 77 No. 1 van J. Haydn; a. Adagio en b. Finale-Vivace. Ook deze muziek oogste een luid applaus. Vervolgens schonk het Kinderkoor weer een 5-tal liedjes van Loots, n.l. Vroeg naar Bed, Lentebode, Poppen dans, Kikkerliedje en Een Raadseltje, welke weer heel lief gezongen werden. Namens het bestuur werd door een der jeugdige zangstertjes aan Mej. Misset een bouquet geschonken. Tot slot volgde van het koor en de kinderen samen -de Lentezang van Loots. Waarschijnlijk was het succes den kleinen wat naar het hoofd geste gen en in hun ongeduld om dit te ver- hoogen, begonnen enkelep even te vroeg „het nevelig duister" van de velden te doen verdwijnen, wat de Di recteur niet goedkeurde. Voor het ove rige werd het slotnummer goed gezon gen en hiermee was het laatste concert in dit seizoen van „Zang Veredelt" ten einde. 't Was een volkomen geslaagd con cert, alle kaarten waren verkocht, en we gelooven dat niemand er spijt van zal hebben er te zijn heengegaan. Be stuur en Directeur kunnen tevreden zijn over dezen „Loots-avond" Hierna volgde een gezellig saménzijn, waarbij muziek en dans de hoofdrol speelden. De niet-betalende auto-passagier. De niet betalende autorijder Jieeft weer opnieuw een slachtoffer gemaakt Woensdag werd te Velsen een garage houder ongebeid om met een wagen aan de pastorie te komfin, om iemand naar Alkmaar te brengen. Daar aange komen ontmoette de chauffeur voor de pastorie iemand, die hem een uitbran der gaf omdat hij zoo lang op zich had laten wachten. Onmiddellijk moest „mijnheer" naar de pastorie aan de Breestraat te Alkmaar gereden worden Daar aangekomen ging de man de pastorie binnen en na drie uur ver geefs wachten vernam de chauffeur van de huishoudster, dat zijn passagier reeds dadelijk na zijn bezoek was ver trokkenTel. Zooals men weet, zal onze gemeen te op 1 Juli het gas gaan betrekken van de Hoogovens. De nieuwe> gashouder op Wijkeroog is gereed gekomen. Donder dag heeft het Hoogovenbedrijf de eer- se proeven genomen en. is genoemde gashouder volgeperst met lucht. Deze proeven slaagden naar wensch. Woensdag werd het hek voor de woning van Mej. W. aan. den Wijker- straatweg aangereden do»or een paard en wagen, bestuurd door T.,' waardoor het hek eenigszinsi beschadigd werd De bestuurder verk.laard.e zich bereid de schade te vergoeden. De afd. VelsenWijkeroog van de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" vergaderde Woensdagavond in het vereenigingsgebouw. De Zeer Eerw. Heer Pastoor was me de aanwezig. De heer L. Harsveld opende de ver gadering met den Christ. Groet en deel de na een woord van welkom mede, dat deze vergadering belegd is om den kie zers een beteren kijk te geven op de a.s. verkiezing. Spr. spoort de aanwezigen aan propagandist te zijn bij hen die he den afwezig zijn. De waarn. secretaris, de heer G. Lan- gendijk, las daarna de notulen der vo rige vergadering voor, die onveranderd werden goedgekeurd. Van den heer H. J. Post is een schrij ven binnengekomen, dat hij als be stuurslid bedankt. De vergadering besluit een tweetal afgevaardigden te zenden naar de R.K. Politieke Landdagvergadering in Ut recht op 20 Juni a.s. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren L. Harsveld en J. Langen- dijk. Tot plaatsvervangers werden be noemd de heer A. Floris en mej. Kee. De voorzitter doet daarna mededee- lingen omtrent de stemming voor het Politiek Advies op Zaterdag en Zondag a.s. De heer Snijders zegt namens het Comité van actie voor de candidatuur- Loerakker den voorzitter dank voor het inzien der ledenlijst en propageert deze candidatuur. Na rondvraag sluiting. Indien daarvoor vergunning wordt verkregen van het gemeentebestuur zal de Harmonie „St. Caecilia" heden middag van 4 tot 7 uur een muzikale omgang houden door Wijkeroog. Tij dens dezen omgang zal een collecte worden gehouden, om de onkosten te dekken van de aanschaffing van nieu- instrumenten. N. Hl. Ct. Bij de Donderdag door de archi tecten Meyran en ten Broeke te IJmui den gehouden aanbesteding voor het verbouwen van een woon- en winkel huis aan de Breestraat te Beverwijk, voor rekening van den heer K. Rooder- kerk, was laagste inschrijver de heer G. van Heyst alhier met f 5500. Gevonden voorwerpen en dieren. Politiepost Wijkeroog. Een Duitsche herdershond, een rij- wielbelastingplaatje, een armband, een groentekist, een postduif, een porte feuille met inhoud. DRIEHUIS. Het bouwen van een burgerwoon huis aan de Jelgersmastraat te Haar lem is opgedragen aan den heer C. M. Blok, alhier. De heer B., aannemer alhier, werd de vorige week Vrijdag te Bloemendaal aangereden door een auto van de aan nemers v. O. en K. te Haarlem. Daarbij werd de motorfiets van den heer B. zwaar beschadigd, terwijl de heer B. van het motorrijwiel werd geslingerd en kneuzingen en verwondingen aan de beenen opliep, zoodat hij eenige we ken het huis zal moeten houden. Visacberij. Zoowel in de haringhaven als in de visschershaven ziet men thans aller wegen de menschen in de weer met het gereedmaken der haringvloot. Dat de verwachtingen vrij hoog gespannen zijn, blijkt wel daaruit dat ongeveer al les weer aan de teelt zal deelnemen, in tegenstelling met vorige jaren. Het afbikken der roestlaag geschiedt voor een deel nog op de oude wijze; voor een aantal schepen maakt men echter gebruik van een pneumatischen hamer, welke behandeling niet alleen veel arbeidstijd uitwint, doch ook geen gevaar oplevert voor het springen van stukken roest in de oogen der arbeiders Donderdagmorgen werd alhier binnengesleept de stoomtrawler Elie Chenévière IJ.M. 161 door de Zeeland IJ.M. 70. Beide schepen zijn van de Scheeps-exploitatie-maatschappij „De Marezaten". Naar wij vernemen had de Elie Che névière een gebroken krukas en was 160 mijlen gesleept. De stoomtrawler Martha IJ.M. 165, van de V. E. M„ kwam binnen met verlies van net, borden enz. De gestrande logger, Geertruida Johanna, is thans zoover gesloopt, dat slechts alleen het geraamte nog aan we zig is. Door de stroom was de groote mast bij het wrakhout weggedreven, de visschershaven in, waar hij tus schen de remming bekneld raakte. Men had een heel karwei om hem weer los te werken.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5