Minder fraaie J2©j Uitbreiding j Gemeente een bestaande neutrale vereeniging een tweede wordt, opgericht, dan kan zulk een. versnippering onze goedkeu ring niet wegdragen. Het eerste optreden van de nieuwe tooneelvereeniging mag met recht een waagstuk worden genoemd. Wanneer men nog slechts enkele weken bestaat en men durft het dan reeds aan een cabaret-avond te organiseeren, dan mag dit inderdaad als zoodanig aange merkt worden. Zeker wijselijk had de vereen, zich de medewerking verzekerd van 'n instru mentaal kwartet en een klein zang koortje, zoodat zij zelf een meer be scheiden rol speelde, als het geval zou Iedereen Is opgetogen lover de volstrekt pijnlooze en toch ra- I dicale werking van Mijnhardt's Laxeertabletten. Doos 60 ct. Bij apoth en drogisten. 310 In verhand daarmede stellen B. en W. voor het besluit van Gedeputeerde Staten voor kennisgeving aan te ne men. Goedgekeurd. Mededeielingen. Naar aanleiding van de door ver- lB schillende raadsleden gemaakte op geweest zijn, wanneer de geheele avond I merkingen hij de behandeling van de voor haar rekening alleen zou zijn ge komen. De eerste indruk, dien we van „Op gang" kregen, was, dat, hoe verdien stelijk de rollen van het blijspel „Één moet er trouwen" er ook „in" zaten, de verschillende executanten nog heel wat moeten leeren, willen zij aan de allereerste eischen van de tooneelspeel- kunst voldoen. Zoo zit er nog te weinig spel, te weinig handeling in hun optre den. Bovendien vereenzelvigen zij zich nog te weinig met dep persoon, welken zij moeten uitbeelden. De jongedame, die bijv. de oude tante in dit blijspel moest voorstellen, bleef ook op het too- neel een jongedame, die met fiksche trippelpasjes in plaats van min of meer sloffend opkwam en verdween. Ook haar spreektoon was verre die van een dame op leeftijd. De beide heeren, die geleerden voor moesten stellen, ver schilden daarvan in houding, manie ren en spreektoon ook nog al iets. Het best vonden we nog het optreden van de jonge nicht, al mogen we daarbij niet vergeten, dat zij een rol te vertol ken had, die voor meisjes op dien leef tijd als geknipt mag heeten. Bij de critiek, die we tot dusver op de personen gaven, mogen we ook niet vergeten te voegen de critiek op het blijspel zelve. Er zit weinig aardigs in, het bezit tal van onwaarschijnlijkhe den en geeft weinig gelegenheid tot wat men noemt „spel". Beter te spreken zijn we over het op treden van één der dames-leden, Mej. "Menét, die zeer verdienstelijk ,jn.'ge liedjes zong met een aardig dracht, vooral toen ze eenmaal bemerk te, dat het „ging" en ze de zaal oakte". Ze had veel succes. Hetzelfde kan gezegd worden van een dubbel gemengd kwartet, dat, ver gissen we ons niet, geheel bestond uit leden van de zangvereeniging „Vox Humana". Dit kwartet zong heel mooi Ave Maria en het zoo teere „Wiege liedje" van Fred. Roeske Ook trad nog op een instrumentaal kwartet, bestaande uit leden van het fanfare-corps „Wilhelmina", dat een, over 't geheel genomen, verdienstelijke prestatie leverde. Met nog andere leden van het korps zorgden genoemde hee ren bovendien voor „Jasz Band"-mu- ziek. Van de gelegenheid tot dansen werd druk gebruik gemaakt. In de gisteravond gehouden vergade ring van de vereeniging „Arbeid Adelt" werd de levering van brandstoffen toege wezen aan de Vereenigde Steenkolenhandel te IJmuiden. Niet morgenavond, maar Donderdag 7 Mei wordt de laatste Volkszangavond gehouden. Naar wat ons reeds ten oore kwam te oordeelen, belooft het een waardig slot te worden. Dat niet iedereen onze taal tot in de puntjes kan schreven, wie zal dat der schuldigen euvel duiden? Maar wat te denken van den schilder (of) zijn lastgever die een huis versierde met het opschrift Vrijhijd Blijhijd? Dat is toch wel een beetje al te erg! GEMEENTERAAD. Vergadering van 28 April 1925. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van do ingekomen stukken. Een verzoek van P. Zeilmaker te Vel- seroord om een standplaats voor den verkoop van diverse waren in Velser- beek. In handen van B. en W. ter af doening. Een bericht van Gedeputeerde Sta ten, dat het raadsbesluit dd. 30 Sep tember 1924, no. 8, waarbij aan de ver eeniging voor Chr. Volksonderwijs te Velseroord, medewerking werd ver leend tot de stichting van een bijzonde re lagere school aldaar, is vernietigd en dat door hun college is beslist, dat de door het bestuur der vereeniging ge vraagde medewerking moet worden geweigerd. Dit schrijven werd in de vergadering van 7 April j.l. in onze handen gesteld om prae-advies. Naar aanleiding hiervan deelen wij U mede, dat het betrokken schoolbe stuur ons heeft bericht, van deze be slissing niet in hooger beroep te zul len gaan. gemeente-begrooting voor iy25, zijn enkele rapporten terzake voor de leden ter kennisname bij de stukken gelegd. Nog zijn ingekomen: Een schrijven van de afdeeling Vel- sen van den Ned. Bond van werklieden Overheidsdienst, waarhij verzocht wordt te willen hesluiten den 1 Meidag als een erkenden feestdag te beschou wen, op denzelfden voet als Zon- en feestdagen (aangezien reeds meerma len op een dergelijk verzoek afwijzend werd beschikt, en de omstandigheden zich sindsdien niet hebben gewijzigd stellen B. en W. voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. B. en W. zijn bereidt, voor zoover de dienst zulks eenigszins toelaat, op 1 Mei des- gewenscht vrijaf te geven, in minde ring van het jaarverlof.). Een schrijv-en van het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Volks onderwijs, gevestigd te Velseroord, waarin verzocht wordt voor de stich ting van een bijzondere lagere school aldaar de benoodigde gelden uit de ge meentekas te verstrekken (in handen van B. en W. om advies). Naar aanleiding van het verzoek om vrijaf op 1 Mei zegt de heer Visser dat spr. en zijn partijgenooten geen nieuwe discussie over dit verzoek willen ope nen, maar geacht willen zijn te hebben voorgestemd. Spr. vraagt echter de me dewerking der directeuren van de be drijven om zooveel mogelijk vrijaf te geven en of de wethouders dit willen bevorderen. De heer Visser spreekt over de door hem gestelde vragen inzake de waar neming in een vacature van het R.K. Burg. Armbestuur. Spr. had een meer serieus antwoord op zijn vragen ge wenscht. Op het verzoek om vergunning tot het plaatsen van stoelen en tafeltjes op het trottoir in de Amstelstraat te IJmuiden stellen B. en W. voor afwij zend te beschikken. De heer Zwanenburg pleit er voor om het verzoek in te willigen. De autobus sen gaan liiet meer door deze straat. De Voorzitter zegt dat het niet gaat. Als we het enkelen toestaan, gevoelen anderen zich gedupeerd, wat ook zoo is met de muziekvergunningen. De heer Tusenius is ook voor inwil liging. De heer Dunnebier vindt dat het niet aangaat het gevraagde den een wel en den ander niet toe te staan. De heer Schilling wil deze verzoe ken aan B. en W. overlaten. Besloten wordt het verzoek in han den van B„ en W. te stellen ter afdoe ning. Bij het verzoefe om rioleering van het gedeelte van dein Groote Hout- of Ko ningsweg tussc.hen de Gildenlaah en de grens der gemeente Wijk aan Zee en Duin zegt de* heer Wardenaar zich niet met het afwtijzend prae-advies te kunnen vereenigetti- Spr. zegt dat rio leering daar zeer noodzakelijk is in hel belang der hygiënO- Spr. zegt dat een nieuw crediet niet noodig en er nog wel geld voor handten is. De heer ten Brooke wijst er op dat deze weg een drukke verkeersweg naar Wijk aan Zee wordt en hoopt daarom dat B. en W. dezen weg het volgend jaar in zijn geheel onder handen zul- nen nemen. De heer Gtroeneveld spreekt in don- zelfden geest* De heer Nijsseü is voor het voorstel van B. en W. Spr. begrijpt niet wat er in een paaa* maanden! veranderd is en zegt dat er veel wegen zijn, die riolee ring zeer noodig hebben. De heier Visser is het eens met den heer Wardenaar en wijst er op dat hetj advies van den directeür van openbare werken gunstig' is. De heer Bosman wil nog even wach ten tot het algemeene rioleeringsplan klaar is. De heer Dalmeijer zegt dat dit plan hoofdzakelijk geldt voor het deel bezui den het kanaal. Spr. zegt dat de eige naars van de perceelen aan genoem-i den weg hereid zijn tot aansluiting en is er voor om het werk uit te voeren. De heer Dunnebier zegt dat al is de riole»ering van het eerste stuk meege vallen, dit niets afdoet aan de kosten van het tweede deel. Spr. zegt dat de laatste jaran maar 4 perceelen op dit gedeelte gebouwd zijn, terwijl op het eerste df»ej. veel meer perceelen zijn ge zet. Spr. heeft bezwaar, omdat bij uit voering van het werk de aansluiting per perceel f 500 zal kosten. Spr. wil gaarne voldoen aan het ver zoek van den heer ten Broeke en ook de verbreeding van dezen weg onder de oogen zien. De heer Groeneveld dient met de hee ren ten Broeke en v. d. Steen een motie in, waarin uitgesproken wordt dat in het algemeen belang B. en W. die maat regelen nemen, die noodig zijn voor een algeheele verbetering. De heer Handgraaf zegt dat er we gen zijn, waarvoor de rioleering heel wat noodiger is. De heer Sluiters zegt Santpoort bij kans geheel zonder rioleering zit. De heer Tusenius: Zet dat maar bij de motie. De heer Dalmeijer gelooft niet dat de de kosten f 18000 zijn. Spr. dient een motie in, waarin het verzoek naar B. en W. wordt teruggezonden, met ver zoek een nieuwe berekening te maken. Deze motie wordt met 147 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Vermeu len, Dunnebier, Tusenius, Bosman, Nijssen, Handgraaf en Zwanenburg. De Voorzitter: Dus vervalt de andere motie. De heer Tusenius: Jammer,.het was zoo'n mooie motie. Overeenkomst inzake huur van een kantoor voor den gemeente-ontvanger. B. en W. stellen voor van den tegen- woordigen gemeente-ontvanger te hu ren het perceel Stationsweg 30 te Vel seroord voor f 500 per jaar en dit per ceel te bestemmen tot kantoor voor den gemeente-ontvanger. Voorts stellen zij voor den eigenaar ter beschikking te stellen een bedrag van f 525 voor den verbouw en het aanschaffen van eenig meubilair. De heer Bosman vraagt of er nu wel voldoende ruimte komt. De heer Vermeulen zegt in de Finan- ciëele commissie de minderheid te heb ben gevormd en vindt het v oorstel prin- cipiëel fout, omdat hij de gemeente diensten zooveel- mogelijk wil samen brengen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Te gen de heer Vermeulen. Principiëele beslissing omtrent het verleenen van voorschotten onder ver band van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen. De regelen hiervoor worden vastge steld. Op het verzoek van M. Gerrits, we duwe van S. v. d. Boogaard te Sant poort, om goedkeuring van een exploi tatieplan, wordt afwijzend beschikt. De wijziging der verordening op de heffing van eene straatbelasting wordt goedgekeurd. Tegen de heeren Tuse nius en Bosman. Goedgekeurd wordt het voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 2 December 1924, waarbij werd vastge steld eene verordening tot regeling van de vergoeding voor reis- en ver blijfkosten. Tegen de heeren Sluiters, Tusenius en Bosman. Op verzoek van J. van Gameren en de N.V. Transport- en Automaatschap pij v.h. Gebr. Boon om een jaarlijksche subsidie of uitkeering ineens, met het oog op de aanschaffing van een zieken auto, wordt afwijzend beschikt. De wijziging van het kasgeldlee- ningsbesluit, dienst 1925, wordt goed gekeurd. Bij het voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van leges ter secretarie, inzake het hebben van een standplaats voor autobussen, criti- seert de heer Schilling de houding van den minister, die zich z. i. overal mee bemoeit. Spr. wil f 8 per maand heffen. De heer Vermeulen meent dat de mi nister gelijk heeft en dat men met le gesheffing geen verkapte belasting mag invoeren. Spr. stelt voor f 2.50 en f 5.00 per maand te heffen. Dit voorstel wordt aangenomen. Uitkeering aan de R.K. Woningbouw vereniging te IJmuiden van den te veel in rekening gebrachten erfpachts canon en verstrekking der gelden voor dat gedeelte, hetwelk het Rijk niet voor vergoeding in aanmerking neemt. De heer Dalmeijer vraagt waarom aan de eene Woningbouwvereniging wordt gegeven, wat de andere niet kan krijgen. De heer Groeneveld spreekt in gelij ken geest. De heer Dunnebier zegt dat men an der Woningbouwverenigingen in on gelegenheid zou brengen, als men de zen maatregel ook op hen zou toepas sen. Wanneer de Woningbouwvereni ging Velsen het niet zou kunnen beta len, zouden wij het geld ook haar wil len leenen, want spr. zegt dat de R.K. Woningbouwvereniging het geld niet cadeaukrijgt, maar dat zij het moet leenen. De heer Dalmeijer zegt dat de R.K. Woningbouwvereniging nu wel geld moet leenen, maar dat deze aan den an deren kant een potje kan maken. Daar om zegt spr.: behandel alle verenigin gen gelijk. De heer ten Broeke zegt dat voor de RJL Bouwvereniging een uitzonde- ring moet gemaakt worden, omdat aan haar een te hooge erfpachtscanon is berekend. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de heeren Dalmeijer en Roelse. Op bet verzoek van de Woningbouw vereniging Velsen om het gedeelte van den erfpachtscanon, hetwelk het Rijk niet voor vergoeding in aanmerking neemt, aan haar uit te keeren, wordt afwijzend beschikt. Tegen de heeren Roelse en Dalmeijer. Adres van den voorzitter en den se cretaris der Ver. „Ons Belang", afdee ling van den Ned. Bond van Koffie huis-, Restauranthouders en Slijters, waarbij verzocht wordt de artt. 2 en 3 der verordening houdende eischen waaraan een localiteit moet voldoen om voor „vergunning'' of „verlof" in aanmerking te komen, te wijzigen. De heer Tusenius vraagt waarom de afwijking nog nas voor een nieuwe ge legenheid is toegestaan. Men kende toch wel de verordening? De heer Maas zegt de opmerking van den heer Tusenius niet te begrijpen. Deze had toen toch tegen het verzoek kunnen stemmen. De heer Tusenius: Ik wilde de R.- Katholieken niet onaangenaam zijn. Het afwijzend prae-advies wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van eene hon denbelasting maakt de heer Dalmeijer bezwaar en zegt dat de verbooging geen verbetering zal brengen in den toe stand. De beer Tusenius gelooft dat de ka pitalistische honden zullen verdwijnen en de democratische honden, die ver in de meerderheid zijn, zullen blijven. De Voorzitter zegt dat te Santpoort meest kapitalistische honden zijn en ook deze zijn een plaag. De heer Schilling schetst de ellende, door de honden veroorzaakt. Men kan er niet van slapen, ze verontreinigen de stoepen en gooien alle vuilnisbak ken om. Spr. zegt dat hij graag de f 7000 belasting wil derven, als door de verhooging alle honden verdwijnen. De heer Schilling stelt voor dat B. en W. in de volgende vergadering met een meer omlijnd voorstel komen. Dit wordt aangenomen. Wijziging en hernieuwde vaststel ling der verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager on derwijs, openbaar vervolgonderwijs, buitengewoon lager onderwijs en uit gebreid lager onderwijs. B. en W. deelen den raad mede, dat de Minister van Binnenlandsche Za ken aan Gedep. Staten heeft meege deeld, geen vrijheid meer te kunnen vinden de verordening tot heffing van schoolgeld dezer gemeente ter goed keuring voor te dragen, zoolang het be drag van het inkomen ad f 1000, bene den hetwelk geen schoolgeld verschul digd is, niet tot f 800 is teruggebracht. B. en W. hadden hiertegen bezwaar gemaakt, er op wijzende dat de Minis ter van Financiën het voornemen had de wet op de inkomstenbelasting zoodanig te wijzigen, dat inkomens be neden f 1000 niet worden belast. Ged. Staten zonden bericht dat zij bezwaar hadden de verordening alsnog ter goedkeuring voor te dragen. B. en W. meenen dat het nutteloos is verdere pogingen tot hernieuwde goed keuring te doen en daar het na onder zoek gebleken is, dat de Min. blijkbaar geen bezwaar maakt tegen een degres sieve schoolgeldheffing voor meer kin deren uit eenzelfde gezin, stellen zij een heffing in dezen geest voor. De heer Landeweert zegt principiëel voorstander te zijn van geen school geldheffing. Maar in de Kamer waren alleen de Sociaal-Democraten daar voor. Spr. is echter als wethouder ge houden de wet te houden en als spr. anders zou doen, zou hij dit buiten parlementair vinden.- De heer Roelse verklaart dat de Soc.- Dem. fractie tegen het voorstel is. Spr. komt er tegen op, dat hoogere hand zich hierin mengt en wijst er op, dat Amsterdam wel een minimum-bedrag van f 1000 heeft verkregen. Spr. vindt het een aanslag op de autonomie der gemeenten. De Voorzitter zegt dat dit laatste niet juist is. Het schoolgeld wordt ge heven naar den hoofdelijken omslag en het bedrag van f 800 is hier nu een maal als basis genomen. De beer Schilling zegt dab er met de klassen-indeeling der gemeenten groo te willekeur heerscht. De eene minis ter deelde IJmuiden in bij de le klasse, de ander bij de 3e klasse. Spr. wil vasthouden aan de oude verordening en kijken wat er dan gebeurt. De heer Tnsenins vraagt of bij dit bedrag wel veel menscben schoolgeld betalen. De beer Schilling: Bij een aftrek van f 800 is bijna niemand meer vrij van schoolgeld. De heer Dnnnebier zegt dat men wel gedwongen is, aan bet verzoek van den minister gevolg te geven, daar men an ders heel geen schoolgeld zou kunnen heffen. Het voorstel van B. en \y goedgekeurd. Tegen de heeren Dalmeijer, Tusenius, Schaar v- Schilling. Vl* Goedgekeurd wordt het voolxl verlenging der benoeming va? Lavoo als tijdelijk leeraar in tijd der ScheepswerktuigkuJ de Visscherijschool te IJmuideri* Benoemingen. Aan de orde zijn de henoom Ter benoeming van een gCme ken geneeskundige worden (al* tisch) voorgedragen: A. J. Cohe! te Hensbroek; Dr. L. S. Lin Meyer, arts te Ter Apel en J. j. arts te Breskens. Laatstgenoemd, zich echter teruggetrokken. Benoemd wordt Dr. L. S. Lin Meyer. Ter benoeming van een onde» aan school F te Santpoort wor<b gedragen C. Pels te Santpoon. Vercruysse te Koog aan de J. G. Mantel te Amsterdam, j Benoemd wordt de heer C. pi Voorgedragen worden ter benf van een lid van het R.K. bJ Armbestuur P. van Zutphen en j| man, beiden te Velseroord. Benoemd wordt de beer P. phen. Daarna wordt de vergadering ten. door Arbeid of Weersinvloedtij weer gaaf, zacht en blank door n 440 De ochtendbladen van heda den, dat thans is ingediend br lang verwachte wetsvoorstel grenswijziging voor de gei Haarlem, Heemstede, Bloei Haarlemmerliede en Velsen, ee heffing der gemeenten Schol Spaarndam, zulks ingaande 11 1926. Ten opzichte van onze gt wordt voorgesteld, daaraan lot gen het noordelijk gedeelte va heffen gemeente Spaant deel gelegen in den Zuid-Spait merpelder en de polder Bniteoi In ons volgend nummer hop het een en ander aan de memo toelichting tot dit voorstel te oei PLAATSELIJK NIEUWS IJMUIDEN Bewakingsdienst. Naar men ons meldt hebben ir Ëdcius, Oud-hoofdagent der recli Van der Wal, Oud agent der 11 van ons politiekorps besloten tolcp van een bewakingsdienst die dent dragen van „IJmuider Particulier! kings- en Recherchedienst". De bewaking zal zoowel op sol op gebouwen worden toegepast Nu de politiepost aan de Zuii Visschershaven is opgeheven,!!, bewakings- en recherchedienst, en accuraat uitgevoerd we! rrj bestaan kunnen opleveren. 8. We verwijzen te dien aanzien ij dit nummer voorkomende ad»eili|( Vanwege de Zondagschool,in de Insingerschool, had een oil, plaats in het Oebouw voor Chr.8 die goed bezocht was. Nevens tt sprekingen werden de tableaux ,1 heden ons dagelijksch brood" 0| en eenige liederen gezongen. Dl heid der avond werd verder verb# een kop thee met een koekje. De patroons in hei autobusbr ben in hun vergadering van Mur schrijven der organisatie van dat besproken. Besloten werd daarop woorden dat de werkgevers onbr met den inhoud der eischen, door gesteld. Bij navraag aan hunne was hun ook niet gebleken da"' ringen aangebracht moeten wors Daarom verzoeken zij den bos die eischen te omschrijven, wint nen beslissen of die, al dan niet williging vatbaar zijn. De autobus-regeling Opnieuw is eea andere «f troffen in het autobusbedrijf. naar Egmond, Beverwijk en Hm den Zeeweg en Bloemendaal wos gestationeerd op het plein, voor ht in de leegte. Een regeling, waarop als op te» opgelegde regeling in det bed#1 critiek Is te geven. Wij zuilen dd meedoen, omdat afbreken gemm dan opbouwen. In elk gevsi 11 - - - - ruimte Stationsplein de noodige de bussen deer niet In den we," de weg, oostelijk naar de Wilhe' is wet smal en steil voor een W

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2