ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VEL: Zaterdag 2 Mei 1925 LUNCHROOM WESTERVELD DRIEHUIS. TUINCdNCERTEN i No. 5® 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. bekendmaking. Bur8emee9tel en wethouders van brengen het volgende ter opi n- tennisi .jtnurders-Collatoren van het "SmA-HEEHEMA-LEBN te Bols- ijjn voornemens over te gaan tot van eene studiebeurs, n, uit het geslacht der iters, wier ouders niet in staat zijn, middelen hunne studie te sostigeo» worden uitgenoodigd, zich ,r mededinging schriftelijk aan te lelden bij D. N. Zuithoff, secretaris m het leen te Bolsward, onder over ig van eene geboorteakte, aan hing van genoten onderwijs en, zoo (dig, bewijs van afstamming, vóór Mei a.s. Sollicitanten moeten op 18 April, ten nste 12 jaren oud zijn en den leeftijd jn jü jaren nog niet hebben bereikt. Si zullen zich te onderwerpen hebben an ecu vergelijkend examen, waarvan e datum later zal worden bekend ge- ^Volgens art. 11 van het leensregle- j aen( ivorden jongelieden, ouder dan jaren, die geene opleiding aan een niasium, hoogere burgerschool of daarmee in hoofdzaak gelijkstaand lerwijs hebben ontvangen, niet be- ,md dan bij gebreke aan hen, welke opleiding of dat onderwijs wel heb- J genoten.'' j lurgemeester en wethouders van Velsen, secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. j drankwet. lirgemeester en wethouders der leente Velsen brengen ter openbare luis, dat op 21 April 1925 bij hen is ekomen een verzoekschrift van: i. J. B. Dropmann, van beroep vlet- nan, wonende te Velsen, om verlof r den verkoop van alcoholhouden- drank anderen dan sterken drank le navolgende localiteit: de bene voorzaal van het perceel, plaatse- gemerkt C 30 en gelegen aan de imstraat aldaar. mnen twee weken na de dagteeke- dezer bekendmaking kan een )r tegen het verleenen van dit ver- schriftelijk bezwaren bij burge ster en wethouders inbrengen, eisen, den 25 April 1925. drankwet. Burgemeester en wethouders der mee/ite Velsen brengen ter openbare nis, dat op 24 April 1925 bij hen is komen een verzoekschrift van: j Min, van beroep metselaar, wo- de te Beverwijk, om verlof voor verkoop van alcoholhoudenden t anderen dan sterken drank in lavolgende localiteit: de beneden zaal van het perceel, plaatselijk erkt D 24 en gelegen aan den Wil- ibeekweg aldaar. nnen twee weken na de dagteeke- dezer bekendmaking kan een t tegen het verleenen van dit ver- schriftelijk bezwaren bij burge ster en wethouders inbrengen. I eisen, den 25 April 1925. plaatselijk nieuws. IJMUIDEN. foor een paar weken hebben we Meld, dat ingebroken was in het 'huis van Gebr. Bischoff in de Nep- ussraat, maar dat er niets ont- emd was. Later bleek, dat een hee- costuum werd vermist. len Maandag J. van V., die wegens stal van visch was aangehouden, erhoor werd genomen, bleek hij het 2Jsn costuum aan te hebben. Hij donderdagmorgen naar Haarlem 'gebracht en ter beschikking van ustitie gesteld. fcDonderdag werd bij de politie 'e gedaan, dat ingebroken was wl P^huis van den motordienst parts'' Men had het hangslot deur verbroken en was zoo engekomen. Een kist met gereed- ppen was opengerukt geworden, j w vermist wordt, kon nog niet worden opgegeven. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. In de te Amsterdam gehouden al- gemeene vergadering van den Alg. Nederl. Politiehond werd tot iid van het hoofdbestuur gekozen de heer A. F. Schreuder, inspecteur van politie te Heerlen, voordien alhier. Wij ontvingen het jaarverslag over 1924 van Zeemansrust en ontleenen daaraan het volgende: Het wel en wee van Zeemansrust hangt zoo nauw samen met de lotge vallen van de visscherij ia IJmuiden, dat een kort overzicht van den gang van zaken in het afgeloopen jaar als een inleiding moge dienen voor het verslag over ons Tehuis. 't Mag niet zonder meer gezegd wor den, dat de toekomst voor de visscherij er beter uit begint te zien. In 1924 wa ren er zeker een paar gunstige facto ren; wij denken aan de geleidelijke da ling der kolenprijzen tot f 14 per ton, prijzen wejke in 1923 als gevolg der Ruhrbezetting, zoo gestegen waren, dat ze het stoomvisscherijbedrijf sterk drukten. Daalden de kolenprijzen, de visch- prijzen stegen, zoodat de totale op brengst der door IJmuidenscbe vis- schersvaartuigen aangebrachte treil en beugvisch ca. 9'/4 millioen bedroeg tegen ruim 6 millioen gulden in 1923. En deze hooge opbrengst werd ver kregen niettegenstaande in begin De cember 1924 een staking uitbrak, welke tot in het nieuwe jaar voortduurde en niettegenstaande de gemiddelde dage- lijksche vangst per treiler weer ver minderde. In ons vorig jaarverslag vermeldden wij reeds de geleidelijke daling der vangsten. Vóór den oorlog was de ge middelde vangst per treiler en per reisdag ruim 900 K.G.; deze steeg nog in 1918 tot 2600 K.G. maar verminderde sedert van jaar op jaar tot 713 K.G. in 1823 en in 1924 zelfs tot 733 K.G Deze feiten zijn de donkere wolken, die zich samenpakken boven IJmui den. Want men moet hieruit wel be sluiten, dat de Noordzee stelselmatig wordt leeggevischt, zooals de deskun digen aannemen. Evenals verleden jaar bezochten verscheidene Duitsche en enkele En- gelsche en Deensche visschersvaartui- gen weder IJmuiden; ze voerden voor ca. P/2 millioen gulden aan; bij bena dering V2 millioen gulden minder dan in 1923. Met de beugvisscherij ging het slecht door de geringe vangsten. De kleine kustvisschers maakten daartegen een goed jaar; een ongekend rijke sardi- nenvangst was de laatste maanden des jaars hun deel. Met de haringvisscherij ging het ge lukkig beter dan in de voorgaande ja ren. Er gingen van IJmuiden uit 19 log gers naar zee, die voor een waarde van 2.2 millioen gulden aanvoerden. Wanneer wij ons herinneren, dat in 1923 er maar 6 loggers ter visscherij voeren, welke voor niet meer dan 0.8 millioen gulden aan de markt brach ten, kan het jaar 1924 als een naar om standigheden bevredigend jaar be schouwd worden. De staking, die 8 December uitbrak, ontketende een strijd tusschen reeders en vischerlieden, welke aan het eind van 1924 nog voortduurde. Hierdoor is bij benadering voor een waarde van l'/2 millioen gulden minder visch op de markt gebracht. Summa summarum was er vooruit gang in IJmuiden. Er gingen meer trei- lers naar zee dan vorige jaren en meer loggers, de geheele hoeveelheid aange voerde visch was grooter, meer dan 57 millioen K.G. tegen ca. 41 millioen in 1923, de opbrengst hooger, bijna 13.4 millioen gulden tegen 1018 millioen gulden in 1923. En nu mogen wij wel de vraag stellen: Ondervond Zeemans rust den invloed van de meerdere be drijvigheid? Vooreerst niet; de eerste maanden des jaars brachten geen nieuw leven. Er werd zelfs zoo weinig gebruik gemaakt van de slaap- en van de eetgelegenheid, dat besloten werd het restaurant en het hotel te sluiten en Zeemansrust als koffiehuis voort te zetten. De beheerders van Zeemansrust, Van Hoorn en zijn vrouw, namen in het OndergeUekende maakt het publiek van Velsen en Omstreken bekend dat hij weder om als vorige jaren zal geven, aanvangende ZONDAG 3 MEI, des avonds 8 uur, en geopend zal worden door het welbekende DUITSCHE STRIJK ORKEST. Enlrée 25 cent. Zie wekelijksche aankondigingen. Consumptie geen verhoogde prijzen. Beleefd aanbevelend, W. H, Otto. voorjaar hun ontslag' en vertrokken op 1 Augustus 1924, nadat zij 171/2 jaar lang de dagelij ksche leiding van liet Tehuis in handen hadden gehad. Hun werk werd vooral in de eerste jaren van huil beheer gewaardeerd door die leden onzer Vereeniging, die de lot gevallen van het Tehuis hebben mee geleefd 11a de overname van Zeemans rust uit handen van de Royal Natio nal Mission to deep sea fishermen in 1905. Als erkenning hunner verdiensten zond de Vereeniging den Van Hoorns een couvert met inhoud. Bij de aanstelling van een nieuwen beheerder heeft het Bestuur getracht een man te vinden, voortkomende uit den visschersstand, iemand, die het le ven van d|e bezoekers van Zeemansrust uit eigen óndervinding kent en daar door een omgeving zou kunnen schep pen, waarin de visscherslieden gaarne verkeeren. Dien man hoopt het Bestuur gevonden te hebben in A. van der Steen, die met zijn echtgenoote sinds 1 Augus tus het beheer van Zeemansrust voert. Voortkomende uit een Pernisser vis- schersfamilie, heeft hij van jongs af gevaren zoowel op loggers als op stoomtreilers, de laatste jaren als schipper. Met zijn komst werd over eenkomstig het plan de eet- en slaap gelegenheid opgeheven. 't Is wel eigenaardig, dat van dien tijd af dateert een vermeerderd bezoek en meer bedrijvigheid in ons Huis. De aanvragen om te eten en te logeeren werden zoo talrijk, dat besloten werd op het genomen besluit terug te komen en het restaurant en het hotel weer te openen. Deze omzwenking vergde vrij be langrijke uitgaven. De eetkamer zag er haveloos uit en moest opgeknapt wor den, nieuwe gaskomforen ter vervan ging van een ouderwetsch gasfornuis werden aangeschaft. Maar ook de inrichting der slaapka mers voldeed niet meer aan matige eischen. Nieuw beddegoed moest wor den aangekocht. Het huis zelve was reeds in den zomer onder handen ge nomen. En zoo is dan Zeemansrust ver nieuwd en voldoet het weder aan zijn bestemming. Was VToeger de dood in den pot, thans is er leven en beweging, wanneer men er binnenkomt. Maar ook van de slaapgelegenheid wordt een ruim ge bruik gemaakt. Om meer relatie met de reeders te krijgen en daardoor beter in de gele genheid te zijn zeelieden aan vaart te helpen is een telefoon aangeschaft (IJmuiden No. 289), waarvan de kosten voor een deel door de reeders gedragen zullen worden. Behalve dat Van der Steen veel be zoekers en veel logeergasten weet te trekken, schijnt hij ook te voelen voor den ethischen kant van zijn werk. Het spreekt vanzelf, dat in het afge loopen jaar de bijzondere onkosten voor het opknappen van het huis en het vernieuwen der inrichting hoog ge weest zijn; de Penningmeester zal U wel den ïinanciëelen toestand in som bere kleuren afschilderen, doch onze Vereeniging kan tevreden zijn: Zee mansrust leeft weer en vervult zijn taak. In 1924 mocht ons Huis weer van ver schillende zijden couranten, tijdschrif ten en boeken ontvangen; van de Groo- te Club kreeg het een standaard met 12 biljartkeuen ten geschenke. Aan het verslag van den Penning meester ontleenen wij het volgende: Het jaar 1924 was, wat de finantieele uitkomsten betreft, niet veel verschil lend van 1923. Weder liep het aantal contributiën verder terug; steeds gaan die in dalende richting. Ook voor het thans begonnen jaar moeten wij weder belangrijke bedragen, hoofdzakelijk door liet overlijden van enkele onze begunstigers, missen. De heer Van Hoorn en zijne echtge noote hebben plaats gemaakt voor het echtpaar Van der Steen; misschien dat deze verandering ook onzen finantiën ten goede zal komen. Van der Steen toch, geheel met het visscherijbedrijf bekend, telt vele vrienden onder de vis- scliers, kan met hen hunne belangen beter bespreken en zal, daardoor al leen, het bezoek al bevorderen. Aan contributiën ontvingen wij f 688.50, 't geen met de gekweekte rente ad f 367.72 en een kleine winst op ef fecten het bedrag der ontvangsten op f 1341.48 brengt, waar tegen over het verlies op exploitatie f 1238.63, en de al- gemeene onkosten f 154.68 bedroegen, latende een tekort van f 51.83, hetwelk op Kapitaal-Rekerfing werd afgeschre ven. Werden we het vorige jaar verblijd met een legaat van f 1000, in 1924 ble ven wij geheel zonder toevallige baten. Blijft de exploitatie bij voortduring zulk een groot tekort aanwijzen, dan ziet Uw penningmeester de toekomst zeer donker in, temeer daar de extra- uitgaven voor vernieuwing van meu bilair om het Huis wat meer aantrek kingskracht voor logeergasten te ge ven, ruim f 1300.bedragende, niet op de Winst- en Verliesrekening, doch op een hoofd „Vernieuwingsfonds" ge boekt werden. 't Is te wenschen, dat de geheele ver nieuwing van de logeer-installatie, die door de zeer gewaardeerde hulp van Mevrouw Breitenstein-de Stoppelaar thans keurig in orde is, tot een talrijk bezoek zal bijdragen. Het bestuur van Zeemansrust is ais volgt samengesteld: Voorzitter: C. W. de Visser, Bloemcn- daal; secretaris: E. J. Langelaan, Bloe- mendaal; penningmeester: E. Kol, Am sterdam; leden: mevr. A. L. Beels-van Eeghen, Amsterdam, Chr. Beels, Am sterdam; G. Duickinck Sander, Velsen; Mej. L. C. A. van Eeghen, Amsterdam; Mej. O. Heldring, Amsterdam; Mevr. Labouchere-van Weede, Amsterdam; Mevr. P. A. van Leeuwen-Waller, den Haag; Mevr. L. Muysken-van Deurs, Laren; Mevr. M. E. Breitenstein-de Stoppelaar, Velsen; P. E. Tegelberg, Baarn; E. den Tex, Amsterdam. VELSEROORD. Een afgeladen wagen, bespannen met twee paarden, stond in de Kalver- straat. Doordat de autobestuurder v an een aankomende auto een zonne scherm niet direct in de gaten had moest hij volgens de N. Hl. Ct. plots een zwenking maken, waardoor de auto de paarden aanreed. Een der paarden kwam bijkans boven on de auto te zitten en bekwam een verwon ding aan de linkervoorpoot. Het ande re paard werd verwond aan het ach terlijf. De afdeeling Velsen der Prote- stantsche Volkspartij (de vroegere Christelijk Sociale Partij) hield Woensdagavond een vergadering in den lunchroom Eynthoven. Met dank baarheid werd kennis genomen van de aansluiting van eenige nieuwe leden. Door den heer G. Voet werd aan de hand van een brochure van Dr. J. van Dorp toegelicht, waarom de partij zich niet had aangesloten bij de Christelijk Democratische Federatie.' Besloten werd de verkiezingsactie krachtig ter hand te nemen en Mr. Dr. A. R. van-de Laar in eenige vergaderingen als spre ker te laten optreden. Van het verkie zingsblad zullen voorloopig 300 ex. per week verspreid worden. Het bestuur bestaat uit de heeren: G. Voet, voorzitter; G. Baljet, penning meester; beiden alhier en J. R. Huiser, IJmuiden, secretaris. Vraagt Uwe kennissen naar hun oordeel over de Sigaar ESTHER 8—10—12 cent. prima Sumatradek nieuwen oogst 1925 ZIE ETALAGE. Alleen verkrijgbaar Sigarenmagazijn Jacq. TELLIER - Kanaalstraat. WIJZIGING VAN DE GRENZEN DER GEMEENTE HAARLEM c.a. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de grenzen der gemeen ten Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Heemstede, alsmede Haarlemmerliede en Spaarnwoude en opheffing der ge meenten Schoten en Spaarndam. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Waarom verruiming van Haarlems grondgebied n o 0 d i g is. Herhaaldelijk is in de laatste jaren door den wetgever de noodzakelijheid erkend van uitbreiding van het grond gebied eene stadsgemeente, eener- zijds op grond van de vorming van be bouwde kommen aan gene zijde der grens, welke zich aan de stadskwartie ren binnen de grens aansluiten, ander zins op grond van het feit dat geschik te terreinen voor bebouwing ten be hoeve van de zich vermeerderende be volking binnen de grens beginnen te ontbreken. Het is op grond van zoodanige om standigheden dat ook het grondgebied van de gemeente Haarlem dient te worden verruimd. Naar vier zijden zijn over de grens wijken ontstaan, welke niet anders dan als uitbreidingen van de bebouw de kom van Haarlem zijn te beschou wen. In het noorden ontwikkelde zich op het grondgebied der gemeente Schoten een stadswijk van nog steeds toene- menden omvang; met de bebouwing op Haarlem's, grondgebied vormt deze wijk één geheel; van het dorp oud- Schoten is zij door landelijke terreinen gescheiden. De bedoelde wijk, welke haar begrenzing naar het oosten vindt in het Spaarne, breidt zich westwaarts steeds verder uit in de richting van Bloemendaal. Een soortgelijk verschijnsel doet zich voor aan de oostgrens van Haar lem. De beschouwingen langs Amster- damsche Vaart en Zomervaart hebben zich tot op het grondgebied van Haar lemmerliede en Spaarnwoude voortge zet; tot moeilijkheden heeft zulks reeds aanleiding gegeven, waar het centrum van deze laatste gemeente op aanzien lijken afstand, te Halfweg, gelegen is. Ten zuiden van Haarlem ligt op het grondgebied van Heemstede de Haar lemmer Hout, in eigendom toebehoo- rende aan de gemeente Haarlem, op de terreinen ten oosfen en zuid-oostei: en in den laatsten tijd ook ten zuiden daarvan ontstonden bebouwingen, voornamelijk ten behoeve van meer gegoeden; oostwaarts strekten deze zich uit tot aun het Spaarne. De be doelde terreinen zijn van Haarlem's grondgebied slechts gescheiden door strooken van beperkten omvang, die voor bebouwing niet of althans voors hands niet in aanmerking komen. Ten westen van den Hout, tusschen Wagen- wet en Leidsche Vaart, ontstond een woonwijk binnen de gemeente Heem stede (het zgn. Bosch- en Vaartkwar tier), welke niet anders is dan een voortzetting van de stadswijk ter plaatse op het grondgebied van Haar lem. Eindelijk valt, wat de gronden ten westen van Haarlem betreft, te wijzen op de bebouwingen op het grondgebied van de gemeente Bloemendaal ter weerszijden van den Zijlweg, welke be bouwingen eveneens aansluiten aan die op het grondgebied van Haarlem. Uit een en ander blijkt reeds, dat een uitzetting der grenzen van Haar lem naar alle zijden geboden is. Het feit dat woonwijken op en over de grenzen zijn ontstaan en dat deze wij ken zich steeds uitbreiden, hangt ove rigens uit den aard der zaak ten nauw ste samen met de omstandigheid, dat bouwterrein binnen de gemeentegren zen meer en meer komt te ontbreken. Er mogen hier en daar nog eenige ter-

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1