ORGAAN VOOR DE GEM No. 5» J!,°!!f?agaToad 29 APril hield Handenarbeid Vrijwillige Rykspengioenverzekering. Woensdag 6 Mei 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT plaatselijk nieuws. IJMUIDEN „Tengevolge van het slechte weer, reeds In ons blad vermeld 1S je optocht als deel van de Mei- Snoiing her S. D. A. P. en den IJ. B. !f versteld tot Zaterdag 2 Mei. Bezen heer was het alsof er overleg j „laats gevonden tusschen de orga- ■toren en Jupiter met zijn trawan- Althans, nadat het den geheelen nog dreigend en ruw weer was ge- ((est, bedaarde het in de middaguren «as het rustig en stil toen de stoet, '1 uur, in de Briniostraat instelde. Voorafgegaan door de muziekver eniging „Kunst na arbeid'', ging de oet door Velseroord, waarbij men venmia de Lagerstraat als de Eiken- laat vergat en trok toen naar IJmui- tn waar op het Willemsplein de stoet ntionden werd. Het geheel had een rdelijk verloop, de deelnemers liepen Ceial te zingen: de hooggestemde In- ernationale, het oude dreigende acht- ïrenlied, of de pittige A. J. C.-marsch. pe stoet bestond uit verschillende irganisaties met hunne banieren en neten met opschriften, en een paar agens met voorstellingen van een lenhare leeszaal en van een kazerne, e voor afbraak te koop is. Een aardige, allegorische groep, orstellende de rouw van den oorlog den zegen der vrede, was gefor- eerd door de soc. dem. vrouwenclub. iet was te betreuren, dat bij de op- iling zoolang getalmd moest wor- n, eer men vertrok. tengevolge daarvan moest te IJmui- i een aanmerkelijk deel der route isneden worden, wijl de menschen i tijd gebonden waren. Bovendien mde men een geweldige hinderpaal er het verkeer, daar de Briniostraat fort is óm een groote optocht op te Hen <m men dus een half uur lang i hoek Stationsweg-Willebrordstr. ette, waar zich de nieuwsgierigen Iden opgesteld. leehts met de grootste moeite kon politie het verkeer, vooral met o's enz., zoo regelen dat er geen on- okken plaats vonden. Of laat men ers voor dergelijke opstellingen l plaats zoeken waar meer ruimte is, ten onzen druksten verkeersweg, bij de bewaarschool. Colporteurs der demonstranten aakten overigens handig gebruik van ■zen tijd van wachtenwe zagen ech ook colporteurs van andere partijen Alvorens de stoet op het Willems- dn uiteenging, zong de arbeiders- Svereeniging „De stem des Volks' nummertje in de muziektent. Daar- sprak de voorzitter der Federatie de S. D. A. P.-afdeelingen een slot- Hij spoorde de betoogers aan het vuur van dit Meifeest te be en, ook als straks de verkiezings- gevoerd wordt. Tot slot zongen gemeenschappelijk: De Interna: lie. Kind verbrand. waren in het gezin van M. Prins Hendrikstraat de kinde een oogenblik alleen thuis. Het Mg zoontje D. M. kwam te dicht ie brandende kachel, waardoor de W van het kind in brand geraak te kleine bekwam ernstige brand- eo en werd na voorloopig ver te zijn, naar het ziekenhuis jannes de Deo te Haarlem vervoerd, nl) Zondag is overleden. Zaterdagavond wilde de vis- dnan C. B. stappen in de autobus ne 'a. Schoone. Daar de man ech- 'n staat van dronkenschap ver- 5 en de bus reeds geheel bezet "'tóe de bestuurder hem niet toe- ii 1 6 visscherman werd daarom .™s, dat hij een ruit van de bus j jjfc waarbij hij vrij erstige j '"rangen aan de hand opliep, t °°™>opig op het politiebureau r te zijn, moest hij zich onder «behandeling stellen. teeg hij proces-verbaal wegens r ™ap en vernieling. VELSEROORD. Bes4Tnmastl«kvereen. „Gratia". vereeniging haar eer ste feestelijke bijeenkomst in de zaal van het café „Thalia" alhier. Ten ongeveer 8 uur opende de pre sidente, Mej. G. Gravenkamp, na een woord van welkom aan de aanwezigen de bijeenkomst en memoreerde in het kort het ontstaan der vereeniging, nu teen viertal maanden geleden, en wees er op dat zij zich in een bloeiend be staan mocht verheugen, Evenwel baar den de geldzaken nog veel zorg,waar om spreekster de aanwezigen opwekte toe te treden als donateur of donatrice. Op het einde van den avond bleken een twintigtal personen aan deze oproep gehoor te hebben gegeven, wat een flink succes mag worden genoemd. Tevens werd dank gebracht aan den heer Tilburg, pianoleeraar alhier, voor de bereidwilligheid om met enkele da mes en heeren een strijkje te vormen, ter opluistering van den avond. Daarna werd met het bal begonnen, afgewisseld door voordrachten, mu ziek en een tweetal nummertjes gym nastiek. Deze laatste, z. g. uitdruk- kingsgymnastiek en huppeloefenin gen, ingestudeerd door den heer Dijk stra en met begeleiding van het or kestje, vielen zeer in den smaak. Alle nummers oogsten een dankbaar ap plaus. Het was voor allen een gezellige avond en het klokje van 12 uur, het sein tot eindigen, sloeg naar ieders meening veel te vroeg. Tot ieders ver wondering kon de betrokken autoriteit geen termen vinden, om deze vereeni ging permissie tot 2 uur te geven. „Gratia" kan met genoegen op dezen avond terug zien en heeft bewezen, dat er een gezonde, levenslustige geest in haar heerscht. Enkele nieuwe leden traden nog toe. Ook de meisjes- en adspirantleden hebben op Maandag 27 April een soort gelijk feestje, gehad in de zaal van de „Griffioen", waar het jonge volkje onder leiding van het bestuur en den directeur, eenige genoegelijke uurtjes heeft gesleten. Door de Gebr. Jonker alhier zul len aan de Trompstraat nog 10 woon huizen worden gebouwd, waarbij één vvinkelbuis. De vorige week had iemand zijn rijwiel neergezet voor een perceel aan den IJmuider straatw. Later bleek de fiets door een ander meegenomen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. De chauffeur P. R. werd bekeurd wegens het vervoeren van een te groot aantal personen in zijn autobus. VELSEN. De heer J. Lindeblad, assistent hij de Ned. Spoorwegen, herdenkt morgen zijn 25-jarig ambstjubileum. De heer Lindeblad is hier reeds verscheidene jaren werkzaam en be kend als een hulpvaardig ambtenaar. Hij is secretaris der oudercommissie van school E en bestuurslid der be waarschool. Arbeidsbemiddeling Velsen Als werklo'os ingeschreven 2 Mei 1925: 1 letterzetter, 1 timmerman, 1 ma trassenmaker, 1 loodgieter, 1 chauf feur, 1 electricien, 1 voorslaander, 2 sigarenmakers, 1 bakker, 2 kantoor bedienden, 35 diversen. Door G. D. alhier werd aangifte ge daan van diefstal van te velde staande bloemen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Door T. H. O. is bij de politie aan gifte gedaan van vernieling en bedrei ging, gepleegd door v. E. te Wijkeroog. Zondagmiddag waren in den speeltuin van „Bloemoord" op Wijker oog twee personen aan het schomme len, toen plotseling de touwen braken en beide personen vielen. Een van de twee, zekere J. K., heeft zich daarbij nogal ernstig gewond en werd op ge neeskundig advies per brancard naar zijn woning te Beverwijk vervoerd. DRIEHUIS. Nauwelijks is de Hagelingerweg keurig in orde, of nu zitten er al kui len in den weg. Tusschen de spoor- halte en de R.K. Kerk zijn reeds flinke geeft vaak ruwe, beschadigde en leelijk uitziende werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf en zacht door Puroi. verzakkingen te constateeren. Als men daar niet vlug genoeg bij is, is de prachtige straat spoedig weder een ruïne. Wij vermoeden trouwens, dat oplappen niets zal geven. Een geas- phalteerde weg zou het o.i. zeker beter gedaan hebben. Goed atgeloopen. Vrijdagavond was de brievenbestel ler Br., wonende te Velseroord, bezig met de postbestelling uit te voeren, toen hij, gezeten op zijn rijwiel, plotse ling een hevige schok voelde en van zijn fiets tuimelde. De besteller was hevig ontdaan en begaf zich naar den opzichter der begraafplaats „Wester- veld", die hem hulp verleende, maar die zich ook naar den weg begaf, om voorbijgangers te waarschuwen, want een draad der electrische geleiding was afgeknapt en daar was de hestel ler met zijn fiets over gereden. Ook belde de heer v. d. L. de Centrale op en waarschuwde omliggende bewoners. Spoedig kwamen er lijnwerkers, die de geleiding herstelden. Later bleek, dat Mevr. P., wonende op den huize Westerveld, er langs gekomen en ge lukkig over den draad heen gestapt was. Met den besteller is het wonder goed afgeloopen, ware hij naast de fiets gaan loopen of had een metalen on derdeel de draad geraakt, hij zou het er zeer waarschijnlijk niet levend heb ben afgebracht. De heer Br. was echter zoodanig ontsteld, dat hij Zaterdag verlof moest nemen. Hoe lang zal het nog duren, alvorens deze gevaarlijke bovengrondsche ge leiding verdwenen is. Moeten er eerst nog meer slachtof fers vallen?: SANTPOORT. Examens krankzinnigenverpleging. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit het Provinciaal Zieken huis te Santpoort. De uitslag is als volgt: Tweede overgangsexamen, 32 candi daten, afgewezen 2, geslaagd: H. M. P. Bakker, J. G. Borg, M. A. de Bruin, G. Esved, A. G. Fleg, A. M. van Geel, S. J. Geensen, E. Gouka, P. A. R. Greaves, A. M. E. Hauterman, E. J. M. Hesemans, C. J. Hoving, A. E. Jansen, A. Kok, J. J. A. W. Konijn, F. M. J. Mensink, E. Niemöller, J. A. M. Oosterhuis, A. G. M. Putters, E. de Roos, D. Schalkwijk, L. N. Schenkels, J. W. Schroevers, M. G. A. H. Schuts, J. Smit, J. C. H. van Urk, G. van der Ven, G. Vermeer. II. G. van der Wal en G. H. M. van der Wie len. Derde gedeelte (oud), 31 candidaten afgewezen 5, geslaagd: H. Andeweg, H. Blom, A. de Boer, B. Bosma, A. E. Bouwmeester, L. Clarenburg, A. M. Gravemaker, E. J. Hengeveld, A. E. Herdegein, L. M. Hoffenaar, W. Huls- hoff, J. M. Huttjes, A. de Jong, J. A. F. Kramps, H. A. Leenten, H. R. Leu ter, C. M. J. F. L. de Meyer, J. C. Oost- vogels, J M. M. Senf, A. Sondorp, H, Stolk, J. Tabbers, W. A. Takenhove en J. Uittien, benevens M. van Dijk en E. Sliggers beiden van Bethesda-Sarepta te Haarlem. Morgenavond beëindigt „Volks zang" haar seizoen, 't Belooft een zeer bijzondere avond te worden. Meer zul len we niet zeggen, uit vrees al spoedig te veel neer te schrijven. Wie meer van deze laatste bijeenkomst weten wil, kome zelf. De Haarlemsche Bankvereeniging. Verschenen is het verslag der Haar lemsche Bankvereeniging over het jaar 1924. Wij onüeenen daaraan het volgende: Hoewel de algemeene economische toestand nog verre van rooskleurig was, kon men, vooral in de laatste maanden van het verslagjaar, hier en daar een vleugje van opleving hespeu ren. Ofschoon tegen weinig loonende prij zen was de nijverheid in de plaatsen onder vestiging vrij .goed v. werk voor zien. De landbouw maakte wederom een minder gunstig jaar door; de groenten- en fruitteelt leverden daar entegen iets betere-resultaten op dan in het vorige jaar. De hoofdcultuur in onze streek, die der bloembollen, beleefde een jaar van ongekend kooge prijzen voor het pro duct, Door de kweekers werden dan ook groote winsten behaald. Voor de handelaars echter, die veelal moeten voorverkoopen, leverden de steeds op- loopende prijzen moeilijkheden op, die echter voor de meesten, doordat zij te vens kweekers zijn, door winsten op den raap uit eigen bollenkraam ge compenseerd werden. De vischreederij in IJmuiden was goed op weg zich weder eenigszins te herstellen, maar werd in het laatst van het jaar getroffen door een werksta king, die de hetere verwachtingen niet in vervulling deed gaan. Doordat de concurrentie van het post-giroverkeer gedurende bijna het geheele jaar was uitgeschakeld, is het moeilijk na te gaan, welke invloed dooi de hiervoor genoemde economische factoren op de omzetten bij onze instel ling werd uitgeoefend. Een feit is het, dat deze een niet onaanzienlijke ver meerdering vertoonen. De Provisie-rekening zou dan ook een flinken vooruitgang hebben aange toond, indien niet het onder dit hoofd geboekte Agio op Buitenlandsche Wis sels door de overigens voor het geheele handelsverkeer zoo gunstige^'Stabili- seering der voornaamste deviezen we derom belangrijk verminderd was. Het batig saldo der Provisie-rekening be droeg ovér 1924 f 606.676.12 tegenover f 639.028.37 over het vorige boekjaar. De. Interest-rekening daarentegen droe'g meer bij tot de winst dan verle den jaar. Het saldo bedroeg f 669.649.52 over 1924- tegen f 610.643.06 over 1923. Behalve door de geleidelijke toeneming der ons door derden toevertrouwde gelden was deze stijging te danken aan eeri voor onze belangen gunstigen toe stand van de geldmarkt. De reeds verscheidene jaren achter een aangetoonde teruggang van de al gemeene kosten moest plaats maken voor een kleine toeneming, n.l. van f 742.645.35 over 1923 tot f 754.744.42 over 1924. Verwacht mag worden, dat dit cijfer voorloopig ongeveer op het zelfde peil zal blijven. Wij hebben ons ook dit jaar bezig gehouden met de verdere afwikkeling van oude posities, die thans vrijwel alle zijn opgeruimd. Met deze liquida tie was in totaal een bedrag van f 400.000 gemoeid. Wij wendden daarvoor ten laste van de buitengewone reserve f 180.000 aan en zonderden uit de winst f 220.000 af. De buitengewone reserve werd daar door teruggebracht tot f 1.000.000 en is thans geheel te beschouwen als vali- deerende tegen de vordering „Crodo". Nu door den Minister van Financiën in overleg met het bestuur van „Crodo1' een wetsvoorstel aanhangig is ge maakt om tegen betaling van f 150.000 de geheele Crodo-vordering te liquidee ren, laat het zich aanzien, dat deze re serve vrijwel geheel zal noodig zijn. Wij hebben verder goede reden om aan te nemen, dat de abnormale af schrijvingen en reserveeringen, die de resultaten der na-oorlogsjaren noodza kelijk gemaakt hebben, thans tot het verleden zullen behooren, al hebben wij ook nog met enkele zwakkere pos- ten rekening te houden. Deze kunnen f echter geene zoodanige verliezen meer l opleveren, dat nog een belangrijk be- i -drag daarmede gemoeid zou kunnen zijn. I Na afschrijving van f 21.511.61 op ge- bouwen blijft een winstsaldo van I f 443.525.15 ter verdeeling. Wij stellen voor hiervan de reeds eerder genoem- I de som van f 220.000 te bestemmen voor afschrijving op debiteuren, het pensioen- en ondersteuningsfonds te doteeren met f 16.303.36 en van het daarna resteerende bedrag, ingevolge r de Statuten, uit te keeren 6 dividend op de preferente aandeelen en 4 di vidend op de gewone aandeelen. Een bedrag van f 25,000 komt dan, ingevol- l ge artikel 53 der statuten, aan de sta- tutaire reserve ten goede. i De balans op 31 December 1924 wijst aan een eindcijfer van f 23.990.73 en de winst- en verliesrekening een van f 1.280.795.68. Velen hebben getreurd, door niet intijds te hebben gekend, de Hoevelen Uwer hebben niet menigmaal over wogen het groote voorrecht dergenen, die op een gestelden leeftjjd een pension sullen genieten en wel in het bijzonder een RtJkspensioen, om de groote mate van zekerheid? Welk een geruststelling, welk gelut, zich na een leven van arbeid, verzekerd te weten van een zekeren betrekkelflken wel stand en niet steeds die voor velen zorgvolle vragen onbeantwoord te moeten laten alsm a ar later, later...? Voor het ontvangen van verdere inlich tingen wende men zich tot het agentschap V. O.V. Jacq. TELLIER, Kanaalstraat 61, IJmuiden. SPORT. VOETBAL. De eeuwige reserve. In „De Telegraaf" lazen we omtrent den eeuwigen reserve Visser de volgen de ontboezeming, welke ons zoo uit het hart gegrepen is, dat wij haar in zijn geheel overnemen: Met het voorgaande hebben wij aan getoond, dat de Ned. Elftal Commissie niet afkeerig is van veranderingen. Men moge over de wenschelijkheid daarvan al van opinie verschillen, dit houdt op zoodra een verandering het gevolg is van het bedanken of uitval len van een der uitverkorenen. Met die mogelijkheid wordt natuurlijk reeds te voren rekening gehouden. Vandaar, dat de samenstelling van de ploeg steeds gepaard gaat met de aanwijzing van een aantal reserves, t.w. een doelman, een back, een halfback en een voor hoedespeler. Als 'reserve voor de voorhoede was ditmaal gekozen Visser van de Storm vogels, die zoowel r.echts als links kan spelen, maar die in zijn clubelftal ge woonlijk linksbinnen speelt, zoodat hij zich op die plaats dus het beste thuis gevoelt. Dit laatste leek ons een gelukkige omstandigheid, toen de aangewezen linksbinnen v. d. Broek voor zijn plaats in het elftal bedankte. Immers men mocht nu verwachten, dat de N. E. C. dankbaar gebruik zou maken van de ze schoone gelegenheid om een „vergis sing" te kunnen herstellen, door den officieel gekozen reservespeler de va cante plaats te doen innemen. Vermoedelijk echter was deze op vatting in strijd met het meergemelde systeem van de N. E. C., want niet Vis ser, maar de Ajax-rechtsbinnen Vol kers werd uitgenoodigd de linksbin nenplaats te bezetten. Het toeval wilde evenwel, dat Volkers niet geheel „fit" was en derhalve bedankte, waarop de N. E. C. wederom Visser passeerde en Van Baar van Slangenburgh koos. Ge lukkig voor Visser heeft de H. B. S.'er zijn benoeming aangenomen, wat In zooverre niet kwaad is, dat thans twee clubgenooten in de nationale voorhoe de zetelen, hetgeen het verband in den aanval mogelijk ten goede zal komen. En de N. E. C. lacht in haar vuistje, omdat wii onnoozelen, ondanks het resultaat, het systeem, nog maar steeds niet snappen en zooiets mompe len van „embarras du choix". Gelukkig komt er langzamerhand een gevoel van berusting over ons Te deksel, wat wil men? Visser was toch immers als reserve gekozen! Dat is hij nóg en dat zal hij dus blijven, ge trouw aan het devies van de N.E.C., dat alle veranderingen nog geen ver beteringen zijn! Tot zoover „De Telegraaf". Veel be hoefden wij hier eigenlijk niet aan toe te voegen. Toch willen wij het ondoor grondelijke van het systeem van de N. E. C. nog even nader illustreeren. Voor internationale wedstrijden kiest men natuurlijk spelers, van wie men vermoedt, dat zij internationale capa citeiten bezitten. Is de wedstrijd een maal achter den rug, dan is het na tuurlijk zeer wel mogelijk, dat men zich in de capaciteiten van den een of ander vergist heeft. Vaak geeft men zoo'n speler nog een kans, maar faalt hij ook hierna weer, dan wordt hij niet meer herkozen. Voor reserve-spelers kiest men al even natuurlijk spelers, van wie men vermoedt, dat zij internationaal- „fahig" zijn, en die bovendien op meer

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1