Yisscherjj en'r Schoonmaak VOETBAL. Toch de Oexoekweezen. Onder bovenstaand opschrift schrijft Harry Denis, de aanvoerder van het Nederi. Elftal, in de Sportkroniek het volgende: „Het heeft mij ten zeerste verwon derct hedenavond te vernemen, dat a.s. Zondag te Rotterdam een wedstrijd ge speeld* wordt tegen Uruguay. Na het voorgevallene te Parijs in den wedstrijd HollandUruguay is door ALLE spelers de afspraak gemaakt nooit meer tegen Uruguay te spelen. De geheele Hollandsche Pers schreeuwde moord en brand en het N. V. B.-bestuur zou geen toestemming geven voor wed strijden tegen Uruguay. En nu binnen het jaar roepen een paar officials weer een elftal bijeen en a.s. Zondag zullen èn officials èn spe lers toonen, dat ze er absoluut lak aan hebben, dat elf landgenooten gebles seerd en gekraakt uit Parijs terugkwa men. Ik weet zeker, dat ik spreek mede namens van Linge, van der Meulen, de Natris, Tetzner, om maar enkelen te noemen, als ik schrijf, dat ik het meer dan schande vind!" Tot zoover de heer Denis. Wij zijn het volkomen er mee eens. De kranten hébben er indertijd moord en brand over geschreeuwd en al bevatte een ander maar voor de helft waarheid, dan was zulks al erg genoeg. En nu weten we wel, dat men vergeven on vergeten moet, maar het komt ons voor, dat de Oeroekweezen eerst maar eens op een volgende Olympiade spre kende bewijzen van een ware sportivi teit moeten geven, alvorens een Hol lander weer tegenover hen op 't groene veld gaat staan. Bastin wilde rooken» In de Sportkr. lazen we omtrent don bekenden Belgischen links-buiten Bas tin de volgende aardige anecdote: Het mag als bekend worden aange merkt schrijft de Belgische corres pondent van het Algemeen Sportblad dat onze nationale linksbuiten Dé Bastin nog al eens graag op iemand an ders zak rookt. Het geval gebeurde in den trein tijdens de terugreis van Ra cing Brussel (na den oefenwedstrijd van 26 April). „Pipke" (d.i. de Antwerp- speler Augustus), vraagt Bastin, „krijg ik uw lucifertjes eens even." „Zeker'', was het antwoord van Pipke, die zeer bereidwillig was. Maar Dé tastte en tastte nogmaals z'n zakken af om maa: z'n tabak te vinden, maar wist natuur lijk niets te vinden „Zeg, Pipke, nu heb ik geen tabak meer „iUi!", zegt Pipke, „dan heb je geen lucifers ook noodig en nam z'n ioosjejte- Deze week zal de heer H. Koelemeij, luit Velsen een simultaan-scance geven Ideze club. het is dus zeer gewenscht dat (alle leden Dinsdag opkomen. Bij het overstappen van de eene traw Ier op de andere, geraakte Donderdag de koopman A. R. te water. De man kwam met een nat pak vrij, doch zijn waren, be staande uit sigaren, sigaretten enz., die hij aan boord tracht te slijten, maakten ook deze reis mede en zullen wellicht niet zoo gemakkelijk van costuum verwisselen. Dus blijft het een groote schadepost voor den koopman. Hoewel reeds eerder daarbij een ernstig ongeluk plaats had, ziet men toch nog steeds kinderen spelen op de leunin gen der brug bij het goederenstation. Gisteren waren zij weer daarmee bezig, totdat het dochtertje van K. uit de Zee straat, naar beneden stortte en liggen bleef, Nadat Dr. Rutten de eerste geneeskun dige hulp had verleend en een ernstige verwonding had geconstateerd, werd de kleine naar hare woning vervoerd. Opgepast dus, ouders 1 Bij de baggerwerken in devisschers- haven* is, door de zwaarte van den bagger molen, de granieten deklaag voor de hal, waaraan steeds de trawlers gemeerd worden, uiteen getrokken. - Bij de firma Groen waren sinds eenigen tijd 2 ploegen kolenwerkers aan het werk, die echter, nu vele trawlers stilliggen of in reparatie zijn, niet voldoende werk hebben, Daarover is nu gisting tusschen de tweede en de eerste ploeg ontstaan. Teneinde deze ontevredenheid weg te nemen had gisteren een conferentie plaats tusschen de directie dezer firma en de besturen der organisaties, waarbij van de zijde der werknemers een voorstel werd gedaan, dat door de firma in overweging is gehouden. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot overdracht «van den Rijks straatweg tusschen IJmuiden en Vel- seroord aan de gemeente Velsen, goed gekeurd. Zooals men weet, ontvangt onze meente daarvoor een bedrag van f 10.000. Alhier van Haarlem aangekomen een volgens ontwerp van de werf Con rad geconstrueerd scheepje, welk voortstuwingsvermogen wordt verkre gen door het uitstooten van geperste lucht. Het zal de eerstvolgende dagen op de Noordzee verscheidene proef tochten houden, geconvoieerd door een sleepboot. rug. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Onder de kolenwerkers in den vis- schershaven ontstond de vorige week ont stemming, omdat de Vereenigde Steenko lenhandel wou Irachten, met behulp van een motor, de schepen met minder mannen te doen bunkeren. De menschen weigerden het en de proef ging niet door. Deze week echter ontvingen de haven arbeiders-organisaties een concept-overeen komst van de V. S., waarin deze materie geregeld werd. Deze hebben daarop een gecombineerde vergadering gehouden, waar in met algemeene stemmen besloten werd, een tegenvoorstel aan de V. S. te doen. Dit voorstel is daarop de directie toegezonden. Nutsspaarbank. Wij maken onzen lezers er op attent dat het adres te IJmuiden van bovengenoemde bank is verplaatst van Helmstraat 9 naar Julianakade 4. In de advertentie op de vierde pagina eerste blad is het adres Helmstraat 9 on gewijzigd blijven staan. Damclub D. C. IJ. De laatste partijen der wedstrijden zijn thans gespeeld, en de spanning werd steeds grooter, wie wel de tovenste plaats zou bezetten. Tot slot kwamen in groep I drie spelers gelijk aan, die nog beslissingswedstrijden moeten spelen, n.l. Visser, Voogt en Kroon. In groep II staat Ott met 18 punten bovenaan, met Schaap als no. 2 en Jaspers als no. 3. De uitslagen deze week waren Groep I P. v. d. Velde- W. Voogt 0—2 W. Voogt—J. Kramer 20 P. v. 't RietP Visser 02 G. Kroon—P. v. d. Velde 2—0 B. Muller—P. Kemink 2—0 Groep II W. v. d. Steen—H. Schaap 0—2 A. Ingelse—H. Schaap 0—2 B. MeijboomW. Kemink 02 W. v, d. SteenB. Meijboom 02 H. Schaap D. Terhorst 20 D. Ott—W. v. d. Steen 20 We waren eenigszins huiverig toen we de aankondiging lazen dat in het Thalia-theater e$n film „De witte non" vertoond zou worden, wat no, wel iets buitengewoons moest zijn. We dachten aan boeken als „De zwarte non" en hoewel we dat nooit eerder opmerkten bij de directie van Thalia, waren we toch eenigszins bevreesd dat het een stuk zou zijn op dat thema, of misschien het tegenovergestelde, be werkt. Gisteren ging dé film voor het eerst en we hebben ons overtuigd dat we ons vergist hadden. De film tracht niet het léven in een nonnenklooster te beklad den, eer zijn we geneigd te denken dat de auteur, als een goed zoon zijner kerk, er te veel ernst zoekt. Maar, des niettegenstaande laat hij zien hoe voor hen, die de eeuwige kloostergelofte hebben afgelegd, een verschrikkelijke zielesmart dreigt, als die gelofte op een vergissing blijkt te berusten en is af gelegd door een al te jong meisje. Neen, als protestant, zagen we hier veel erger het leed van een klooster, dan we ooit zagen in dat boek, omdat dit leed in onzen gedachtensfeer wil vastgrijpen als waarheid. Natuurlijk is in de film wel een roo- vershol en een „beschaafde en aristo cratische" dievegge, doch dat is in de sfeer, verwijderd van den godsdienst. We zien de heldin van het drama in haar jong, lachend geluk, al loopt ook veel tegen, als ze kan hopen op de toe komst. Zelfs als ze, na den vermeen den dood van haren beminde, den slui er aanne'emt is er rust. Maar als aan stonds blijkt alles anders te zijn, en de wanhoop zich van haar meester maakt, dan mag zij als een geloofsheldin aan haar stervende zuster de verschrikke lijkste misdaden vergeven; als werke lijk de doodsklok luidt over hem die haar dierbaar was en de vromen een requiem bidden voor den gevallen held, dan blijft zij het beeld der wanhoop, wier de knieën weigeren te buigen. Er is een lijden, smartelijker dan de dood'. Deze film is een natuurfilm, het lied der natuur, gecomponeerd op de tra gedie van een mensch. Een blik in Ita- lië's schoonste dreven, lokkend tot liefde, dans en spel. Een harde tropenlucht, blakerend over den Sahara. Een oorlogsschip in zijn ontoombare vaart. Een uitbarsting van de Vesuvius, die steden en men schen wegvaagd, vergezeld van blik semvuur en watervloed. We leven mee MONRARDT* Staal-Tabletten Maag-Tabletten- .75 Zenuw-Tabletten ,75 Laxeer-T^bletten Hoofdpijn-Tabletten 60 4? Bij Apoth. en Drogisten. 291 in een paniek, als de "catastrophe komt, We zullen het verhaal hier niet ver tellen. Die er nieuwsgierig naar is ga naar Thalia. Het hehoeft geen nadere vermelding dat, het voor deze gelegen heid versterkte orkest, deze film van sentiment, muzikaal uitbeeldt op een prachtige wijze. Nog steeds wordt vruchteloos zocht naar het lijk van den Woensdag nacht in de buitenhaven verdronken Katwijker visscherman A. v. B. Ook he den ging men weer dreggen. De familie heeft voor het vinden van het lijk een premie uitgeloofd, groot honderd gulden. VELSEROORD. De Harmonie Kunst na Arbeid is om geld vérlegen. Men zal nu den meer en meer gebruikelijken weg volgen en de volgende week Zaterdagmiddag een rondgang door Velseroord f maken, waarbij op verschillende punten num mers ten gehoore zullen worden ge bracht. Waar de menschen gaarne wat over hebben voor de vele Duitsche mu ziekcorpsen, vertrouwt het bestuur dat de ingezetenen ook gaarne iets willen offeren voor het eigen muziekcorps. VELSEN Velserbeek. Het park Velserbeek is vanaf heden opengesteld van des morgens 5.30 uur tot des avonds 7.30 uur. Uitvoering Juliana. Het Chr. Fanfarecorps „Juliana", di recteur de heer H. Amse, gaf Woens dagavond een uitvoering in het gym nastieklokaal der Chr. school. De voor zitter, de heer D. Vroonland, opende en riep de clementie der hoorders in, omdat het corps een crisis doormaakt. Een aantal goede krachten ging heen en daardoor is de lust bij de overige leden wat gedaald. Spr. hoopte dat het ergste achter den rug is en het nu weer beter zal worden. Na het zingen met begeleiding van het corps van Psalm 25: 2 en 4 werden een marsch en enkele andere nummers gespeeld, die veel applaus verwierven. Ter afwisseling kreeg men van Hilver sum een radio-concert te hooren en daartusschen een rede van dr. J. H. Gunning J.Hzn., em. predikant te Bilt- hoven. Hilversum was echter slecht ver staanbaar, waarom Londen werd inge schakeld en men orkestmuziek kreeg te hooren. Het scheen echter wel of er dezen avond veel storingen in den dampkring waren, daar ook dit niet voldeed, waarom de avond verder ge vuld werd met voordrachten en nog enkele muzieknummers van het corps. De zaal was flink bezet. Met ingang van Maandag 1 Juni ,.s. wordt de Bad- en Zweminrichting bij den Zuidwijkermeerpolder nabij fort Velsen geopend. Wie zich interesseert voor de uren waarop men terecht kan en de prijzen, kan inlichtingen krijgen bij den beer W. Kuiper, Wijkerstraatweg L 5 bij de pont. Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: M. JM. ClotsNukoop, J. van der LeekHalff, d.; M. Boe- •ede Blauw, d.; M. Germeraad—de Vries, z. Ondertrouwd: F. den Adel en D. de Haan; J. C. Blokker en J. de Vries; J. Keyzer en G. M. Schraa; D. Schaap en M. J. Punt; M. Brandwijk en M. v. d. Braber; W. de Jong en J. Rademakers; P. S. Chr. v. d. Boogaard en W. Pannekoek; A. de Boer en J. C. Heeremans; F. Zijl en T. C. van Dijk. Gehuwd: P. C. F. van Ackeren en M. Hijbeek; J. L. Rikker en A. Reijg- wart; G. Rutte en C. B. van den Bos. Overleden: Frederik Jan Bar- gerbos, 73 j., wed. v. G. Gijsbers. SANTPOORT Door den geweldigen regenval van de laatste dagen hebben enkele boeren hun vee, dat reeds in de weide liep, weer op stal gehaald. De dieren liepen den geheelen dag in 't water en ver trapten bovendien meer dan zij af graasden. Morgenavond zou 'de tooneelver- eeniging „Varia" haar laatste uitvoe ring geven. Wegens ziekte van een der dames-leden wordt zij echter tot nader order uitgesteld. Zelden, of beter gezegd nooit za gen we de zaal van „Zomerlust" zoo vol als Donderdagavond, toen de ver eeniging „Volkszang'' daar haar laat ste gemeenschappelijken zangavond hield. Steeds meer stoelen werden bij gezet en nog konden alle aanwezigen ternauwernood een zitplaatsje vinden. Ten slotte werden de deuren gesloten, zoodat veilig kan worden aangenomen, dat meer dan 300 zangers en zangeres sen de zaal vulden. En dat ondanks het minder gunstige weer! Grooter bewijs, dat de zangavonden noodzakelijke uit spanningsavonden zijn geworden wel niet denkbaar. De avond zelf is er weer een ge weest, zooals we dat bij Volkszang ge wend zijn. De onvermoeide leider, de heer Sixma, had weer al het mogelijke gedaan om alles te doen slagen. En dat weten we nu eenmaal, als hij er zijn schouders onder zet, komt de zaak in orde. Hij had daarbij weer de mede werking van zijn trouwen partner, den heer Vink, van een aantal speciale me dewerkers uit de trouwe Volkszangers en natuurlijk van de aanwezigen zelf. Want dat is nu eenmaal zoo bij Volkszang: De eigenlijke uitvoering ge ven de aanwezigen zelf. De avond werd we zouden haast al weer zeggen natuurlijk geopend met het lied van „Volkszang": „Komt nu vrienden envriendinnen Nu, veel aanmoediging hadden de „vrienden en vriendinnen" niet noodig. Weldra schalde dit lied door de zaal, zoodat de stemming er direct in zat. En dat is zij den geheelen avond gebleven.'Nog me nig gemeenschappelijk lied werd ge zongen en steeds weer met de grootste animo. Voorts werden tal van liederen uit den liederenbundel op het tooneel aanschouwelijk voorgesteld. Toen het Stormlied werd gezongen, kregen we een stoeren zëeman te aan schouwen, bij „Grootmoeders breikous" een grootmoeder en haar kleindochter Mej. van Asselt en Mej. Cornegge bij „In Brabant aan den Grenzen" echte soldaten met een dito hoornbla zer enz. Gelachen vooral is er om de „Drie kleine kleutertjes". Nadat dit bekende kinderliedje was gezongen ging het scherm op en zaten daar de drie „kleine kleutertjes": „Kerels boomen, in boerenkostuum. In de pauze werden de heeren Six ma en Vink gehuldigd door den heer Cornegge. Toen deze heeren benevens Mevr. Sixma en Mevr. Vink op het too neel stonden, sprak de voorzitter o.m. het volgende: „Vier maanden lang hebt gij tot aller genoegen nu onze zangavonden geleid. Gij zijt onver moeid bezig geweest, zoodat het een groote toer is u nu 5 minuten stil te houden. Ik sta hier thans om u openlijk dank te brengen voor alles, wat gij voor ons gedaan hebt. Onder daverende toejuichingen en het zingen van „Lang zullen ze leven" bood hij nu den hee ren kransen en bloemen aan deze laatste namens de jongens, alsmede een plant. De dames werden even eens bloemen aangeboden. „Dit al dus de heer Cornegge „is een klein be wijs van onze groote erkentelijkheid. U weet niet, wat u hier al reeds be reikt heeft. U moest maar eens op Santpoort zoo hier en daar eens kun nen luisteren, om te constateeren, hoe den zang onder het volk hebt ge bracht." Voorts bracht de heer Cornegge dank aan de firma Geels en Klein van kwee- kerij „Multifloris" voor het steeds wel willend afstaan v.an planten, den heer Böhm, die zijn zaal immer tegen ver minderd tarief beschikbaar stelde, den heer Looyenga, die als Haarlemmer steeds de Santpoortsche Volkszang avonden hielp doen slagen en last not least aan de pers, die zoo'n groo- ten steun voor de jonge afdeeling was geweest. De heer Sixma dankte, ook namens den heer Vink, voor de gebrachte hul de, die hem zeer getroffen had. Hij hoopte nog vele malen hier zangavon den te komen leiden. Een bestuurslid van de Haarlemsche afdeeling sprak er zijn vreugde over uit, dat de Santpoorters genoemde heeren zoo gehuldigd hadden. „Ze erdienen het" aldus de heer Minne- ma. En wij sluiten er ons gaarne bij aan. Onze plaatselijke afdeeling heeft in den heer Sixma een zangleider, zooals er niet veel zijn. Daarom vonden we de hulde hem en ook den heer Vink niet te vergeten gebracht, dubbel en dwars verdiend. Van bovengenoemd stuk is een gedeelte door een fout van den opmaker in het eerste blad opgenomen. Wij hebben gemeend het daarom in zjn geheel in dit blad te moeten plaatsen. WATERSTAND IJMUlBjj, Mei 1925 H. water L. Degen v.m. n.m. v.m. 10 4.06 4.30 11 4.45 5.11 0.30 12 5.28 5.58 1.09 13 6.18 6.48 1.55 14 7.11 7.49 2.45 15 L.K. 8.22 9.04 3.40 16 9.42 10.23 4.49 17 11.01 11.34 6.09 VISSCHERIJ. Alhier kwam binnen van 4 landsche visscherij, de Duitsche! lei- Else D.O. 102 met 1000 mand» sche viseh. Het vaartuig f 3692. Toen het schip gelost was en na' overkant zou verhaald worde( stond een klein ongerief. Het toci te groote schip, zat bij laag \V1I den grond. Even verder lag eer germolen, die bezig is de havet op diepte te brengen. Nadat de met behulp van een sleepboot ruimte kreeg deed men een paj gen met de schroef en raakte Te met de tros, waaraan het ank, molen bevestigd was. Door de h lingen dezer tros los te maken baggermolen weldra den arbeid 1 ten, doch de trawler kon niet fi woon voort, doch moest wachten door een duiker of in het dok tros verlost zou worden. De Christine. Er wordt met groote voort, heid gewerkt om de gezonken trawler Christine IJ.M. 2 weeri water te krijgen. Men hoopt dathi noodig zal zijn het schip met mti sche middelen te lichten, daar de niet beschadigd is. Een duiker he klinkgate-n, waaraan men bezij met houten proppen gedicht en le stroomen van het water door deli enz aan dek, onmogelijk gemaaki bekisting. Men berekend nu i vaartuig, als het leeggepomp is, 1 schijnlijk weer voldoende drijfn gen heeft en dus automatisch 1 ven komt. Wellicht is dat ret beurd als deze courant ver» want het voornemen was, dat Zat te beproeven. Uit het Handelsregister. N.V. Visscherij Mij. Dolfijn, 11 den, Trawlerkade C 38. Uitgil! dir.: N. V-. Scheepsexploitatic Marezaten. Benoemd tot dir.: N.V Hera, IJmuiden. N.V. Visscherij Mij. Reiger, den, Visschershaven Z. Z. Overi dir.: W. Polderman. Uitgetreden' F. H. Luchsinger. Benoemd tot N.V. Industrieele Mij. Hera, IJm. Nationale Visscherij Bank, vischhal Galerij 5 c, Velsen. I den comm.: L. Aalberts. N.V. Electrische Metaalben Hera I, IJmuiden, Vissehershatt Oxerleden directeur W. Polds Benoemd tot directeur F. H. L ger, IJmuiden. bezorgt menige vrouw ruwe en roode werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zacht en blank door Purol, De Zeevisscherij in Maart Naar de afdeeling Visscheriji het Departement van Binnenla» Zjken en Landbouw ons mei werd de zeevisscherij in Maart ei in Februari met minder vaan uitgeoefend dan in de overeenkot maand van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst dn gevoerde visch bedroegen volgens loopige opgave respectievelijk 3! K.G. en f 1.106.900 (4.349.000 E. 1.181.900 in Maart 1924). De uitkomsten van het bedr: stoomtreilers waren in het onbevredigend. Wel werd er vangen dan in Maart 1924; n.l.,# stoomtreilers, zooverre zij hierö hun visch losten gemiddeld pi' dag 766 K.G. (verleden jaar Maï K.G.), doch de grootere aanvoern Zuiderzeebokking op de markt dn de prijzen der bakvisch. Al wsr< prijzen voor de groote rondvisch' lijk goed en al maakten de vaart die daarvan verhoudingsgewijs aanvoerden, voldoende besomffl gemiddeld per reisdag was ming onzer hier te lande aanvoi' vaartuigen (f 233) dus geringer d Maart van het vorige jaar (f ~l waren 147 (verleden jaar Maan stoomtreilers in bedrijf waarvan deeltelijk (verleden jaar Maart sluitend en 18 gedeeltelijk, hun sten in Engeland losten). In het geheel voerden onze treilers hier aan 2.708.500 K.G., oi* gende f 825.500. (Verleden jaar 2.188.500 K.G. met een opbreng» f 749.000). J Si

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6