ORGAAN VOOR DE Gl 10e Jaargang Vrijwillige Rykspensioenverzekering. No. 55 Woensdag IS Mei 1925 IJMUIDER COURANT hinderwet. „„gemeester en wethouders der ge- %e Velsen brengen ter openbare ais, dat de beslissing op bet verzoek 'de Naamlooze Vennootschap ïetpsherstelinrichting Booy en Co., Ijmuiden om vergunning tot het [riiaen barer smederij door het bij- ulsen van een electromotor van 5 i en eenige werktuigen, op bet per- ,f kadastraal bekend gemeente Vel- l'afdeeling IJmuiden, Sectie L., No. ['plaatselijk bekend 2e Havenstraat, ft C no- 5, door ben is verdaagd op ,ad dat bet bericht van den Hoofd- pecteur van den Arbeid, bedoeld in jjiis, alinea 2, der Hinderwet, nog is ingekomen, felsen, den -30 April 1925. _.o._neester en wethouders der ge- "jte Velsen brengen ter openbare nis, dat de beslissing op bet verzoek i J. H. Slegtenborst, te Velsen, om gunning tot oprichten van een ko- gieterij, waarin gebezigd zal wor- ,1 een electromotor van 1 P.K., in het pouiv, kadastraal bekend gemeente jssn, afdeeling IJmuiden, Sectie L., 1027, plaatselijk bekend Midden straat, Wijk C No. 24, door hen verdaagd op grond dat het bericht den Hoofdinspecteur van den Ar- bedoeld in art. 7bis, alinea 2, der dermt, nog niet is ingekomen, eisen, den 2 Mei 1925. urgemeester en wethouders der ge- nte Velsen -brengen ter openbare is, dat het verzoek van de Naam- Vennootschap Vereenigde Exploi- Maatschappij, te IJmuiden, om iperceelen, kadastraal bekend ge- te Velsen, afdeeling IJmuiden, ie. L, No. 729 en 893, gelegen aan de lenhavenstraat, eene inrichting machinale houtbewerking te mo- öprichten, waarin gebezigd zal tfen een electromotor van 4 P.K. en smederij te mogen uitbreiden door bijplaatsen van 2 electromotoren Tl, en 3 P.K., door hen is toege- 1 - *!1 ilsen, den 6 Mei 1925. ïgemeester en wethouders voorn., secretaris, de burgemeester, OSTELIJK. RIJKENS. TAN DEN WACHTTOREN. De verkiezfngstrijd. Vie rijn de strijders? De kiezers? nleger laat zich nog niet mobilisee- openbare vergaderingen zijn riet algemeen slecht bezocht. In de rtken hoort men het publiek ook r relden over de verkiezingen, die met een week of zeven gehou- «orden. De politieke partijen dan? ledenvergaderingen worden ook bezocht. Men laat de zaak aan lestuur over. Men betaalt contri- en stemt op de lijst van zijn pai tij daarmee uit. Dat geldt van de derheid der leden. Alleen "ükcle leiders, een Colijn, een Drassol- een Wijnbergen en Schaper trek- 'eel publiek. strijd is in de kranten echter al [aan de gang. Daar buldert al het e geschut tegen de andere partijen afmen druk aan het berekenen, hoe 5 moet manoeuvreeren en wat het IJ ral zijn. Dat rechts de meerder- "pehoudt, is de algemeene overtui- BMaar waarschijnlijk zal de rech- 'p® eenige zetels verliezen. Mis- I'en komt er een soort evenwicht pen rechter- en linkerzijde, dan is terming van een nationaal, dat is Wlijk een conservatief ministerie jAten. is te betreuren, dat er bij het pu- niet meer belangstelling is. Het bet parlement toch om groote vaak om levensbelangen van ™lk. Men denke maar aan onder- sociale wetgeving, belastingen, jacht, volksgezondheid en andere ''genheden. We hebben daarover grieven en bezwaren en wen- t.® idealen, we weten het met Pem te zeggen: Dit is een al en dat moest gebeuren! Door kiezingen kunnen wij onzen in- gebruiken, aan grieven en pacht bijzetten, maar de (iik i aI te vaak °P d® lokomo- sta&t te puffen en te zuchten mpen en te knarsen maar geen zich beweegt. Nu wordt het den kiezers ook niet makkelijk gemaakt. De politiek lijkt op een groot warenhuis, waar men door de veelheid der waar geen keuze weet te doen. Er is zooveel te zien en te koop, dat menige bezoeker, moe van het ge drentel, heengaat en niets koopt. Telkens- komen er nog nieuwe stands bij en de bedienden weten hun waar aan te prijzen ook. Vaderlanders! zoo roept een onbekend comité tot het pu bliek, het staat onomstootelijk vast, dat wij bij niet onmiddellijk ingrijpen weer aan de moordende partijpolitiek zullen worden prijs gegeven. Daarom worden allen, die dit niet wenschen en zich een zeker bedrag daarvoor wil len getroosten, bijeengeroepen onder de leuze: Voor Oranje en Nederland! Dan volgt het program. De Kamerle den krijgen alleen een presentiegeld van hoogstens f 25. De gekozenen, die het algemeen belang in den weg staan, worcten geweerd. De ophitsende pers wordt verboden. Alle vrijheid-beper kende wetten worden opgeheven, (een buitenkansje voor de misdadigers!) enz., enz. Het eene punt al dwazer en bombastischer dan het andere. Zoo ad verteert het onbekende comité. Dit dwergpartijtje zal wel niet levensvat baar blijken te zijn. Maar we krijgen weer een reusachtig stembiljet met een groot aantal lijsten. De papierfabrieken zullen wel overwerkvergunning noodig hebben. Die veelheid van partijen en programs maakt den kiezer onverschillig. We moesten niet meer dan hoogstens zes partijen hebben. Anders krijgt men partijen, die alleen een bepaald belan getje of zelfs persoon gaan dienen. Maar men kan de meerderen nu een maal niet weren. De laatste dag of tien voor de ver kiezing begint er gewoonlijk wat meer belangstelling en politiek leven te ko men. Thans heerscht er ook op het ge bied der staatkundige vragen en be-i langen groote malaise. Een vinnig en venijnig debat alleen trekt nog. Maar die publieke vermakelijkheid is zeld zaam, want nu bijna op alle vergade ringen vrijheid tot debat gegeven wordt, is de debatteerlust verflauwd. De gezonde sport. Dat de sport de gezondheid kan be vorderen, veel genoegen en ontspan ning geven en ook bet karakter kan stalen, ridderlijkheid aankweeken, zal wel niemand ontkennen, maar dat zij dit lang niet altijd doet evenmin. Sport is ook levensspecerij; wie er zich mee voeden wil en er een hoofdspijs van maakt, wordt er ziek van. Vooral door den overmatigen prikkel van den wedstrijd is de sport voor me- nigen jongen man een gevaar en een kwaad. De N.H. Motorclub heeft een „zonder-rust-rit" van 1200 K.M. laten doen. Vijf deelnemers waren er bij de zen wedstrijd, waarbij ons heele land zoo ongeveer afgejakkerd moest wor den met een snelheid van 40 K.M. per uur en dat binnen de 28 uur. Twee et maal moest men dus op het schokken de zadel zitten. Alle hoofdsteden van het land werden bezocht en gemiddeld met een snelheid van een trein, 40 K.M. per uur gereden. Drie hielden het vol en legden binnen de 28 uur de 1200 K.M. af. Twee etmaal is hun lichaam door elkaar geschud, hebben ze nauwkeu rig moeten kijken naar alles, wat ze tegenkwamen, hebben ze moeheid en slaap moeten bedwingen en aan niets anders denken dan aan het doel. Wanneer militaire motorrijders ge commandeerd werden, zoo'n tocht te maken, kwamen er vlammende arti kels in de kranten, een heftige inter pellatie in de Kamer, zou algemeen de verontwaardiging zijn, dat in het le ger zoo schandelijk gespeeld wordt met de gezondheid en het leven van onze jongens en dat alles terecht. Maar nu spreekt men van een schoone sportprestatie en werden de rijders met geestdrift ontvangen en gehuldigd en de kranten roemen hen en geven hun portretten. Wanneer een dokter, die lijdt aan sportmanie, hen bij aankomst had onderzocht, dan zou zeker gebleken zijn, dat deze mannen een enorm weerstandsvermogen be zitten, maar even zeker zou de genees heer hen waarschuwen, om hun hart en zenuwgestel niet weer zoo volko men nutteloos en noodeloos in gevaar te brengen. plaatselijk nieuws. IJMUIDEN Een streng toezicht schijnt in den laatsten tijd te worden uitgeoefend op de naleving der bepalingen van het Binnen-Aanvarings-Reglement. Ver schillende schippers werden bekeurd wegens het niet voeren van de voorge schreven lichten. VELSEROORD In de Maandagavond gehouden vergadering van het Centraal Drank- weer-Comité werd de Blauwe Week- actie verder voorbereid. Het drankbestrijdingsbloempje zal op Hemelvaartsdag verkocht worden. De fietstocht ter propageering van den bloempjesverkoop zal den avond te vo ren worden gehouden vanaf IJmuiden naar Velseroord, Velsen en Santpoort. De grooto colportagetocht vindt op Zaterdag 23 Mei plaats door IJmuiden en Velseroord. Een muziekcorps zal meegaan en een propagandawagen. Ruim 20 colporteurs zullen de geheel- onthouderslectuur aan den man bren gen, terwijl aan het gemeentebestuur gevraagd, zal worden, of op enkele pun ten een propaganda-toespraak mag worden gehouden. Het echtpaar B. Heimig, wonende aan den Velserduinerbuurtweg alhier, herdenkt heden, Woensdag, zijn gou den huwelijksfeest. Tot directeur der Chr. Zano-ver- eenieing Hosanna is benoemd de heer van Zoest, onderwijzer alhier. Op den Stationsweg werd Mej. S. aangereden door een auto, waarbij de fiets van de juffrouw beschadigd werd. De autobestuurder vergoede de schade. VELSEN In de te Amsterdam gehouden vergadering 'der Prov. Commissie voor Noord-Holland van het Ned. Jonge- lings-Verbond werd in principe beslo ten tot het houden van een jongensdag te Velsen. Tot penningmeester der Prov. Com missie werd gekozen de heer D. Sel ling te IJmuiden. Op den Schulpweg wilde een auto uitwijken voor een kind, dat op den weg liep, waardoor de bestuurder tegen een schutting reed, welke geheel vernield werd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Zondag j.l. werden door de Rijks- veldwacht meerdere personen be keurd, die zich in het park „Velser- beek" zonder noodzaak hadden bege ven buiten de wegen en paden. De men- schen waren er niets over te spreken, daar men nergens kon zien dat zulks verboden is. Een straatmuzikant, die reeds in den voormiddag onder kerktijd te IJmui den zijn beroep uitoefende, werd even eens het kind van de rekening. Leek het aanvankelijk, dat de re gen het concert in den tuin van Con cordia onmogelijk zou maken, 't is bij een bedreiging gebleven. Het concert, het eerste van het seizoen, is doorge gaan en zeer goed geslaagd. Er waren 750 manlijke en vrouwelijke toehoor ders. Behalve de vroeger door ons ge noemde leden van het Eere-Comité be- hooren daar nog toe Ingenieur De Wolf en het eere-lid D. Zwart. Door het Eere-Comité is voor het aanstaande Concours eene gouden me daille geschonken. In den tuin van Concordia worden nog 2000 zitplaatsen gemaakt ten be hoeve van het publiek, dat naar de concerten komt luisteren.. Door de politie op Wijkeroog wer den eenige motorrijders bekeurd we gens het rijden zonder vergunningsbe wijs, voorts een persoon wegens over treding der trekhondenwet en een an der wegens het venten zonder vergun ning. —De Harmoniekapel „De Eendracht" heeft eene uitnoodiging gekregen en aangenomen om met Hemelvaartsdag een concert te geven in de Alkmaarsche Hout. Vorige week werd aan den Ko ningsweg bij de Melklaan een putdek sel van het riool stukgereden, waarbij zich geen ongeval voordeed, zoodat dit goed afliep. Zondag werd op den Wijker straatweg hij de pont de wielrijder M. B. uit Wijk aan Duin aangereden door den motorrijder W. P. uit Egmond aan Zee, waarbij het rijwiel beschadigd werd. In de week van 26 April2 Mei is in deze. gemeente een geval van diphtheritis voorgekomen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 9 Mei '25: 2 letterzetters, 1 timmerman, 1 ma trassenmaker, 1 chauffeur, 1 electri- cien, 1 voorslaander, 1 zeilmaker, 2 bakkers, 2 kantoorbedienden, 44 diver sen. DRIEHUIS. Vroeger was er Zondags kalmte en rust op Driehuis. De landbouwende bevolking uit de omgeving ging naar de kerk en bracht dan wat levendig heid op den weg. Nu is 't er zoo druk, dat op den hoek van Zeeweg en Drie- huizerkerkweg Zondag een verkeers agent was geplaatst. Het was een uit stekende maatregel, want de wegen zijn hier zeer smal, veel te smal voor een druk autoverkeer. We hebben nu de concerten in Hotel Westerveld, vele menschen, die de be graafplaats Westerveld en het Missie huis bezoeken en dan de tallooze wan delaars en fietsers. Ook is Driehuis een wooncentrum geworden, want steeds meer huizen worden bijgebouwd. Wanneer we spreken over de we gen, hebben we hoop, dat de Driehui- zerkerkweg vanaf de Coöp. Maalderij ook verderop, minstens tot aan den Zeeweg, verbreed zal worden. En als de nieuwe perrons op de spoorhalte zullen worden gemaakt, hopen we dat de overweg ook flink verbreed zal worden. SANTPOORT Jubileum. Vrijdag herdacht de heer H. Blom den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de American Petroleum Company, als koetsier. Des middags werd de jubilaris met zijn echtgenoote afgehaald door den directeur en maak ten zij 'n rondrit per auto. Hierna werd thee gedronken aan de woning van den directeur. Vervolgens werden aan de zaak 'n enveloppe met inhoud en bloe men aangeboden. N. Hl. Ct. De vereeniging Koninginnedag reikt ook dit jaar weer plantjes uit aan de kinderen harer leden. Deze plantjes zijn tegen den luttelen prijs van 10 cent per stuk te bekomen. Mits goed opge kweekt, maken de jeugdige tuinlieden dan kans op één der vele fraaie prij zen, die jaarlijks worden uitgeloofd. Gisterenavond gaf ons symphonie- orkest onder leiding van zijn directeur, den heer K. H. Kerkhoff, een welge slaagd concert in de zaal van „Zomer- lust". De belangstelling was weer groot Hedenavond wordt hetzelfde pro gramma nogmaals afgewerkt. In ons Zaterdagnummer komen we op een en ander nader terug. 7Nauwelijks bloeit ze, of ze wordt weer vernield, onze mooie Vogelkers. Groote takken tegelijk worden afge rukt. Worden de menschen dan nooit wijzer? „Vox Humana" onze plaatselijke zangvereeniging, viert Zaterdag feest ter gelegenheid van haar 15-jarig be staan. Onze geluk wenschen 1 Velen hebben getreurd, door niet intijds te hebben gekend, de Hoevelen Uwer hebben niet menigmaal over wogen het groote voorrecht dergenen, die op een gestelden leeftijd een pension zullen genieten en wel in het bijzonder een RJjkspensioen, om de groote mate van zekerheid? Welk een geruststelling, welk geluk, s;ch na een leven van arbeid, verzekerd te weten van een zekeren betrekkeiyken wel stand en niet steeds die voor velen zorgvolle vragen onbeantwoord te moeten laten alsm a ar later, later...? Voor het ontvangen van verdere inlich tingen wende men zich tot hel agentschap V. O. V. Jacq. TELLIER, Kanaalstraat 61, IJmuiden. gemengd nieuws. Tentoonstelling „Stad Helder 1925''. In aansluiting op hetgeen vroeger door ons is medegedeeld betreffende de dezen zomer te Helder te houden tentoonstelling kunnen wij thans reeds een en ander uit het programma mede- deelen. De tentoonstelling wordt Za terdag 30 Mei des nam. 5 uur voor het publiek geopend. De feestelijke her denking van het 100-jarig bestaan van het groot Noord-Hollandsch Kanaal heeft Dinsdag '2 Juni plaats; dien dag verwacht Helder vele vreemdelingen van overal uit de provincie en verder. Zooals wij reeds mededeelden, is voor dezen dag samenwerking verkregen met het Alkmaarsche Comité dat even eens feestelijkheden heeft georgani seerd. Tc 9 uur des morgens zal een boot van de Alkmaar Packet met ge- noodigden en betalende personen naar Helder afvaren. Ook de bewoners van den Langendijk zijn van plan met hun motorbooten naar hier te komen, zoo dat het N.-H. Kanaal dien morgen een levendigen en vroolijken aanblik zal opleveren. Een escadrille vliegtuigen zal hen van de Kooy af tegemoet vlie gen. Des middags hebben op het Mars diep zeilwedstrijden plaats en demon straties van marinevaartuigen en vliegmachines, waarbij gelegenheid wordt gegeven deze op verschillende stoomschepen te volgen. Het comité zal trachten op dezen dag een goedkoopen trein vaq Amsterdam af te doen loo- pen, die des avonds aansluiting zal ge ven op den laatsten trein naar 's Gra- venhage. Binnenkort komt het officieele pro gramma uit, dat over een en ander uit voerige inlichtingen geeft en dat tegen geringen prijs verkrijgbaar zal worden gesteld. De feestelijkheden zullen met vuurwerk worden besloten, dat Zon dagavond 7 Juni te half elf zal worden afgestoken. Op het tentoonstellingsterrein aan de Buitenhaven te Helder komt voorts een cakewalk van Hubert Wolfs en een danstent van J. Benema, etc., zoodat ook in dit opzicht de tentoonstelling haar attracties zal hebben. Maatschappij .Alkmaar Packet". Uit het jaarverslag over 1924 blijkt, dat in den loop van het jaar een nieu we motorvrachtboot is aangeschaft voor den dienst HelderAmsterdam en dat aan de kade te Alkmaar de pakhuisruimte door den bouw van een groote opslagruimte met kantoren en woning belangrijk is vergroot. Van de oude booten werden er twee boven den balansprijs verkocht. Aan de. algemeene vergadering wordt voorgesteld de balans en de winst- en verliesrekening goed te keu ren en na afschrijving van een bedrag van f 10.670 op de bezittingen het divi dend over 1924 te bepalen op 8 (onv.) een som van f 11.777 te voegen bij de reserve, waardoor deze stijgt tot f 120.963. Het te verdeelen winstsaldo is groot f 71.973 (f 72.312). Booten, onroerende goederen en inventaris komen op de balans voor voor f 723.323, gebouwen in aanbouw voor f 31.737. Het eindcijfer van de balans is f 872.746, de kapitaalsrekening is groot f 600.000, de reserve f 120.963. BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SIN JE WEL

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1