PLAATSELIJK NIEUWS. IJ MUIDEN Vrijzinnig-Dern. Kiesvereeniging. Men verzoekt ons te verwijzen naai de advertentie in dit no., waarin wordt bekend gemaakt dat de heer Mr. Mar- chant, leider der Vrijz. Democraten, Vrijdagavond in Thalia zal spreken over „De komende verkiezingen." Vrijdag 29 Mei zal in Christelijke Belangen „de Volksbond tegen Drank misbruik" eene lezing houden. Spreker is dan het Hoofdbestuurslid ex-minis ter Popp, oud-directeur-generaal der Posterijen. IJmuidens Mannenkoor, dir. N. Gonlag zal zijne medewerking verleenen en zal door mej. M. Vermeu len eenige zangnummers worden gege ven. Maandag heeft een conferentie I plaats gehad tusschen de besturen der I 4 vakbonden en de directie der V'er eonigde Steenkolenhandel, over de re geling van het kolcnladen met behulp j van een motor. Alvorens de resultaten gepubliceerd kunnen worden zullen eerst de ver- eenigingen die in eigen boezem bespre-1 ken. Dinsdag woei van het Duitsche] vice-consulaat de rijksvlag der Duit sche republiek, ter gelegenheid van de inhuldiging van den president, veld-| maarschalk von Hindenburg. separeeren om zuïke wenschen, mede werken om een regeering tot stand te brengen die hare daden heeft gegrond op een vaste basis, waarin zij een is met het volk dat geregeerd moet wor den. Als die basis is de mentaliteit, voor komende uit het zich onderwerpen aan de H. Schrift, dan bezit men een bol werk tegen uitspattingen, niet alleen op economisch, maar vooral ook op zedelijk gebied, als waaraan zich de communisten in Rusland zich schul dig maken. Als men weet dat het vooral de mentaliteit is die gekozen wordt, is men ook gevrij waard tegen teleurstellingen, zooals men thans in de gelederen der S. D. A. P. kan waarnemen, waar de voorzitter op het verkiezingscongres, eerr merke lijke teruggang van het aantal leden moest constateeren. Om de H. Schrift als basis voor de nieuwe regeering te bewaren, wekt spr. daarom met volle vrijmoedigheid op, straks te stemmen op de lijst, waar op als no. een de naam voorkomt van den voorzitter der Chr. Historische Unie, Mr. Dr. J. S.chokking. Daar geen der aanwezigen nog vr; gen wenschte te stellen aan den spn ker, deelde de voorzitter mede dat Vrijdag 15 Mei opnieuw een dergelijke vergadering zal plaats vinden, met als spreker de hr. Krijger, lid der Tweede Kamer. Vervolgens werd de samenkomst met gebed gesloten. De vorige week had in het ge bouw* voor Christelijke Belangen een openbare vergadering plaats van de Chr. Historische Kiesvereeniging, waarvan het verslag, tot ons leedwezen Zaterdag achterwege is gebleven De zaal was ongeveer half vol, toen de voorzitter, de heer J. C. Dunnebier de vergadering met gebed opende en er zijn vreugde over uitsprak dat althans nog zoovelen aan de oproeping hadden gehoor gegeven, daar ons volk niet ge woon is reeds 2 maanden vooraf be langstelling voor verkiezingen te too nen. Toch meende deze partij dat het plicht was om in eenige vergaderingen aan de belangstellenden der Unie uit een te zetten opdat zij begrijpen dat het 1 Juli er om zal gaan, op welke basis de regeering zal staan, die na den afloop der verkiezingen optreedt. Daarna was het woord aan Ds. Is. Voorsteegh, uit Katwijk aan Zee, om te spreken over het onderwerp: Op vaste basis, Deze begon met zich aan te sluiten bij de woorden van den voorzitter, over te geringe belangstelling. Want 1 Juli is een zeer belangrijke dag voor ons volk, nu het op deze wijze geregeerd wordt. Aan de hoeveelheid partijen die aan de verkiezingen deelnemen kan men overigens niet constateeren dat er gebrek aan belangstelling is. Bijna geen dag gaat voorbij of men leest weer van een nieuwe groep. Toch meent spr. zich te mogen verheugen, omdat twee van de nieuwe groepen, die oorspronkelijk zouden meedoen, de Nationale Unie en het Verbond van ac- tualisten, thans hebben verklaard de zen keer niet met eigen lijsten aan de stemmingen te zullen deelnemen. Te meer omdat geen van die beide partijen gedreven wordt door een vast beginsel, dat kracht geeft om practisch te regee- ren. De Nationale Unie omdat men daar wil vereenigen wat niet een is in de politiek, men tracht enkele opvat- tngen van de christelijke groepen door te voeren in, overigens in de opvattin gen van het liberalisme levende, staat. Daar moet om te regeeren een positief beginsel zijn waardoor men geleid wordt en dat beginsel mist de Nationale Unie ten eenenmale. Het Verbond van Actualisten, eigen lijk een nieuwe uitdrukking voor het fascisme, zooals we dat zien in Italië en in Spanje, kan ook, zooals we dat in die landen zien, geen feitelijke regeer kracht ontwikkelen, doch berust op geweld. In dat opzicht is het fascisme gelijk aan hare antipool, het bolsjewis me in Rusland. Slechts een regeering, die inderdaad berust op die beginselen, waaruit het meerendeel van ons volk leeft, kan werkelijk sterk zijn. Er moet overeenstemming in mentaliteit zijn tusschen de regeering en het volk. Omdat het in hoofdzaak een vraag van de mentaliteit is, heeft het* ook zoo weinig zin, om allerlei speciale wenschen, waarin men van de anderen in een groep verschilt, maar weer een nieuwe groep te vormen. Laat men des- gewenscht in den boezem der partij die wenschen op den voorgrond brengen, I doch bij de verkiezingen een groep in het parlement brengen die werkelijk groot genoeg is om kracht te ontwikke len en de gewenschte mentaliteit aan brengt bij het beslissen over 's lands zaken. Als uitingen van dien trek om ter- wille van bepaalde wenschen een af zonderlijke partij te formeeren, be spreekt Ds. Voorsteegh de Herv. (Ge- ref.) Staatspartij, de Unie van Chr. De mocraten en de Protestantsche Volks partij. die thans voor het eerst of bij vernieuwing deelnemen aan de verkie- Zondagmorgcn had op den kanaal dijk een ongeval plaats, dat aan een paard het leven kostte. Daar, op den berm, waarvan het gras gewas verkocht is aan den heer B. al hier, liet deze gewoonlijk zijn paan grazen. Dit was ook zijn voornemen. Zondag, ter hoogte van den steiger der Amsterdamsche Ballast Maat schappij. Echter werd daar het paard doodge slagen door de electrische stroom, toen het in aanraking kwam met een waschgoed-lijn, terwijl ook de eige naar de stroom door zich voelde gaan, doch ongedeerd bleef. Een kind, dat het waschgoed verwijderde, voelde niets. Het eerst raadselachtige geval is door een nader, deskundig onderzoek ontsluierd en de toedracht blijkt aldus. Daar was een, reeds langer buiten dienstzijnde stroomlooze leiding, die in contact, kon komen met de wasch- lijn. Boven deze was een stroomleiding gespannen van de P.E.N. naar het werk van de A. B. M. Op een aanmerkelijken afstand van de paal naderden echter de oude leiding en de nieuwe elkaar zeer kort en konden dan, door geweld aan -bedoelde paal, elkander raken. Dit is nu geschied toen het paard aan de waschlijn kwam en voor een moment stonden en oude leiding en waschlijn onder stroom, al was het slechts van lage spanning. Doch dit moment en spanning waren voldoende om den man van zijn paard te berooven. Opnieuw blijkt dat men nooit te voor zichtig kan zijn met het in de nabij heid van electrische geleidingen ko men, ook al waant men ze stroomloos. zingen. Laat mep, in de plaats van te ten ijver zijn ingestudeerd. VELSEROORD Eenige weken geleden deden wij reeds mededeeling, dat „Euphonie", ons Velseroordsch Symphonie-orkest uit de bekende Belgische badplaats Os- tende de uitnoodiging had ontvangen deel te nemen aan het Internationaal Bestendig Festival, dat aldaar plaats heeft op alle Zondagen, vanaf Paschen tot half September. Een muzikaal snoepreisje dus! Dat leek het bestuur -dadelijk iets, dat het niet mocht laten passeeren. Reeds lang leefde in de vereeniging de behoefte, er eens op uit te trekken, gezamenlijk er gens te musiceeren, en den dag verder in gezellig samenzijn zoo prettig moge lijk -door te brengen. Nu is de gelegenheid er! Mooier kan het niet! Waar zullen de directeur en de leden van „Euphonie" beter het aangename van den vereenigingsband voelen, waar zal hij meer versterkt worden, dan onder vreemden, ver van hier? Maar en nu komt de aap uit de mouw de reis- en verblijfkosten! Die vallen niet mee voor een 25-tal strij kers en blazers! Eenige honderden gul dens zijn er mee gemoeid! „Echter, geen nood! denkt het actie ve bestuur van „Euphonie" „W^aar on ze beurzen te kort schieten, znllen wij onze muzikale talenten gebruiken, om het ontbrekende uit de portemonnaies van onze muziekminnende medebur gers over te hevelen in de kas van on zen penningmeester." Ziehier, wat het doel is. In de groo- te zaal van het Patronaatsgebouw met z'n mooie acoustiek wil „Eupho- nie" een concert geven, waarop iedere bezoeker(ster) op voor hem (haar) aan gename wijze een steentje kan bijdra gen in de kosten. Een mooi program ma zal ten gehoore worden gebracht. Men kan er van verzekerd zijn, dat de nummers onder de bezielende leiding van den heer Marius Adam met groo- Waar de toegangsprijzen matig zijn te noemen, verwacht het bestuur van „Euphonie" een groote opkomst, zoo dat het met onbezwaard hart den le den kan toeroepen: „We gaan naar Ostende!" Eenige -dames hebben zich beschik baar gesteld programma's te verkoo- pen. Het concert zal plaats hebbenWoens dag 27 Mei a.s. De datum van vertrek naar Ostende is bepaald op 18 Juni a.s. Vermoedelijk zullen veel Euphonie aanhangers mede gaan. VELSEROORD Alhier is opgericht de Vereeniging Flóralia, welke tot doel heeft bij de schoolkinderen de liefde voor bloemen en planten aan -te kweeken. De Vereeni ging stelt daartoe voor de kinderen tot matigen prijs plantjes beschikbaar welke door hen moeten worden opge kweekt. In de tweede helft van Juli zal een tentoonstelling van de plantjes worden gehouden. Wij vinden het doel dezer vereeni ging zeer sympathiek en hopen dat ve le ouders willen helpen het te steunen. Men zie verder de annonce in dit nummer. Voor de R.K. Kiesvereeniging zal a.s. Vrijdagavond in het Patronaatsge bouvv als spreker optreden het Tweede Kamerlid Mr. J. B. Bomans van Haar lem, met het onderwerp: „Groote lij nen." VELSEN Dinsdagavond had te Wijkeroog een ongeluk plaats dat ernstig had kunnen afloopen. Een jongen, die achter een kar liep kwam juist daar achter vandaan, toen een motorfiets, die van de pont afkwam hem passeerde. De jongen werd over reden en met een hoofdwond naar het politiebureau gereden in een juist pas- seerende autobus. Daar werd de eerste hulp verleend. Den motorrijder treft geen schuld. Door de politie werd bekeurd ze kere K., omdat hij met een handwagen op een rijwielpad reed. Het bestuur der afdeeling Velsen van Het Witte Kruis mocht van N.N. een gift van tien gulden ontvangen. Door het bestuur van den polder Velserbroek is een buitengewone, fees telijke vergadering belegd van hoofdin gelanden van den polder, op 19 Mei a.s. des voorm. 10V2 uur in de machinist woning, ter herdenking van de vijf-en twintig jarige ambtsvervulling van den heer P. A. Koelemij, als heemraad. Burgerlijk© Stand Velsen. Geboren: G. WijkerCohrs, z.; A, E. de HaanPirovano, d.; N. M. van den BrinkVoorburg, d. Overleden: Saartje Kleyn, 84 j., weduwe van J. Engel; Johanna Marga- etha Kohier, 48 j., echtgen. van A. de Boer; Christina Donker, 9 j., d. van C. Donker en A. Prenen. DRIEHUIS. De tuinder H. IL snapte een ze vental jongens, die bij hem tulpen, kaapten. De ouders vergoedden de schade. K. B. uit Schoten reed op de fiets een- „los loopend hondje" aan. Hij kwam te vallen en broek en fiets wer den beschadigd. Wanneer zal de gemeentelijke hon denvanger uitkomst brengen, vraagt de N. Hl. Ct. SANTPOORT R.K. Kiesvereen* „Jan Gijzenvaarf Het bestuur van bovengenoemde ver eeniging schrijft ons dat zij heeft 'ge meend deze laatste twee maanden voor de officieele stemming Tweede Kamer het teekn van actie te moeten zet- ten op het gebied van propaganda. Zij heeft daarom bereid gevonden eenige i candidaten voor de Tweede Kamer, oortkomend op het politiek advies- biljet en ook genoemd op onze vergade ring van de Kiesver. bij het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer als spreker voor onze afdeeling op te tre den. Zoo zal de actie ingeluid worden op a.s. Donderdag 14 Mei, 's avonds 8 uur, gebouw van den R.K. Volksbond, Kerklaan, waar als spreker zal optre den Mr. J. B. Bomans, lid der Tweede Kamer en lid van Gedeputeerden van familie hier te plaatse. Per fiets ver trok zij. Halverwege haar woning is zij onwel geworden, althans men vond haar in bewusteloozen toestand aan den kant van den weg. In een auto vervoerde men haar naar haar wo ning, alwaar zij desN morgens vroeg is oyerleden. Naar men ons mededeelde is in den nacht van Maandag op Dinsdag ten nadeele van den veehouder W. een paard gestolen. SPORT. VOETBAL HERACLES—STORMVOGELS 3—1, Een elftal spelers vertrok Zondag on der leiding van den Stormvogels-trai ner Mr. Magner naar Almelo, om daar een vriendschappelijken wed strijd te spelen tegen Heracles. Zooals onze lezers zich misschien zullen her inneren, ontmoette Stormvogels inder tijd dit elftal op het terrein van de Beerschot A. C. te Antwerpen'in de ver liezersronde van 't tournooi der Enten te Anversoise. Onze plaatsgenooten wonnen toen met 50. Onder de eerste elftalspelers van Stormvogels bestond niet veel animo voor deze verre reis, een reden waarom men de hulp inriep van Krom en Nieu- wenhuis uit R. C. H., Reeder en Dik uit „Haarlem'' en Terhorst uit V. S. V. Het elftal zag er nu als volgt uit: Terhorst Haak Koster Nieuwenhuis, Snoeks, Reeder Oldenburg, Dik, Visser, Krom, Asbeck, Deze combinatie verloor met 31 Reeds kort na het begin wist de mid half zijn club met een houdbaar schot' de leiding te geven, welken voorsprong de links-buiten tegen de rust"na een fraaien rush wist te vergrooten. Na de rust stond het vrij spoedig door -toe doen van den rechts-binnen 30, waar na Visser tegenscoorde. Dat deze toch vrij sterke combinatie geen beter resultaat bereikte, moet voor een groot deel worden toegeschre ven aan 't zuivere spel der gastheeren. Daaromtrent deelde de heer Visser, die in dezen wedstrijd de mid-voorplaats bezette, ons het volgende mede. Al spoedig liet Heracles haar slechte opvatting van voetballen zien. Door steeds te haken en na te trappen maak ten haar spelers het voor ons onmoge lijk te spelen. Wij waren genoodzaakt elke aanraking met de tegenpartij te vermijden. Een enkel© maal was dit onmogelijk, doch die enkele keeren wa ren voldoende voor de Heraclesmen- schen om een speler te bies se eren. Mijn indruk was, dat zij de te Antwerpen geleden nederlaag wilden wreken. Met goed voetbal waren zij daartoe niet in staat, waarna zij zich verlaagden door ruwheid het spel te forceeren, wat hun volkomen gelukte. Wij toch speelden een vriendschappelijk 'spel en wilden ons geenszins blootstellen aan gevaar tot verwonding, doch hoewel wij alle voorzichtigheid in acht namen, werden toch bijna allen min of meer ernstig geblesseerd. Haak was er het ergst aan toe. Hij had het ongeluk een sleutel been te breken door ruw spel van den midvoor. Ik zou dan ook elke vereeni ging in overweging geven zich wèl te bedenken, alsvorens tegen Heracles te spelen." Tot zoover de heer Visser. Uit een en ander blijkt voldoende, dat het nu juist niet een vriendschappelijke wedstrijd is geweest. Haak breekt een sleutelbeen. Zooals wij hierboven reeds schreven, heeft Haak Zondag tegen Heracles zijn sleutelbeen gebroken. In Almelo kon hem geen geneeskundige hulp ver leend worden. De Stormvogels-trainer heeft hem toen een noodverband aan gelegd. Te IJmuiden heeft hij zich di eet onder geneeskundige behandeling gesteld. Van deze plaats wenschen wij hem een spoedig herstel toe. AJAX—WEST HAM UNITED. Visser, onze Stormvogels-linksbin nen, is door Ajax aangezocht, met haar mede te spelen in den wedstrijd tegen West Ham. Daar in Amsterdam is men den vorm, waarin Visser tegen Ajax speelde, nog niet vergeten. Het Zaterdag-elftal contra het Zondag-elftaL A.s. Zaterdag 16 Mei speelt het H. V. .-Holland met als onderwerp „Na re- j B.-elftal een wedstrijd tegen het Zater- gen komt Zonneschijn". Welke straks tlagmiddag-elftal der H. V. B. Wij zijn zeer benieuwd naar het de buut van laatstgenoemd team, daar dit de eerste keer is dat een dergelijke In ons verslag over den slotavond wedstrijd gespeeld wordt. „Volkszang" verzuimden wij nogDoor het samenstellen van een elftal mede te deelen, dat de kransen, welke en het organiseeren van dezen wed de andere sprekers zullen zijn, blijft iiog een verrassing. N. Hl. Ct. den heeren Sixma en Vink werden "aangeboden, geheel belangloos dooi den heer G. Rapits werden vervaar digd. Wij doen dit thans gaarne bij de zen. „Memento mori"! Aan deze woor den dachten wij, toen wij Dinsdag van het plotseling verscheiden hoorden van Mej. de Boer. Zij had Maandag avond een bezoek gebracht aan een strijd, die misschien nog door meerde re gevolgd zal worden, heeft men te vens te kennen gegeven dat men meer beteekenis aan het voetballen op Za terdag geeft dan voorheen het geval was. Zooals reeds eerder vermeld is spe len in dit elftal drie spelers van V. I. O. S. mee; n.m. W. v. d. Steen links binnen, S. de Koning, rechts- en W. A. v. d. Boogaard linksback. Onder de an-1 dere spelers bevindt zich Serge*' trainer van „Zandvoort" W(3 rechtsnhalf plaats zal bezetten. ii\ O. S.-keeper M. v. d. Kuil is tot ro doelman gekozen. V. L O. S. Wegens de hedenavond te ho vergadering verschijnen de offj mededeelingen op Zaterdag k; „Sero". Tér bespreking van het zomer gramma zal bovengenoemde ver ging a.s. Zondag 17 Mei, voorm. een algemeene ledenvergadering den in de zaal van de Wed. Out* Uitvoerige inlichtingen betreffend lidmaatschap worden verstrekt den secretaris T. Driessen, Gymn. en Athl. Vereen. „Oly^j Voor de door bovengenoemds eeniging uitgeschreven wedstr op Zondag 24 Mei, zijn zooal reeds eerder meedeelden, de pi beschikbaar gesteld door ingezej van IJmuiden. Deze prijzen zijn vanaf heden toongesteld in de „IJmuider Droj rij" Kanaalstraat t. o. het Postkaj Hieronder volgen de prijzen v<n 3 V2 K.M. met hun respectief schenkers. lste prijs Heerenmodemagaz, de Waard, Kanaalstraat. 2de prijs: Magazijn „De Faam'', gensstraat. 3de prijs: „IJmuider Drogister| Smit, Kanaalstraat. 4de prijs: P. Oort, slagerij, fil straat. 5de prijs: H. Wichmann. 6de prijs: J. H. Jonker. 7de prijs: J. H. Kroonsberg. 8ste prijs: J. Asjes. 9de prijs: W. A. Sparreboom. 10e prijs: J. H. Jonker. Voor de 10'/2 K.M. zijn beschij gesteld: lste prijs: „Olympia-beker", doi werkende leden en donateurs der eeniging. 2de prijs: Fruithandel P. Borst v. Heemskerkstraat. 3de prijs: A. Borst, fruithandel, n aalstraat. 4de prijs: W. A. Sparreboom. 5de prijs: P. Smit. Bovendien is voor den eerst aa menden IJmuidenaar op den 3'/. wedstrijd, door den heer A. van kerken een extra prijs, kunsti werp, beschikbaar gesteld. Ook wordt er aan herinnerd dat di schrijving voor de wegwedstrijden' 19 Mei a.s., in te zenden bij de»J W. A. Sparreboom, Pres. SteijiÉ No. 29, onder bijvoeging van f 0,5(1, VISSCHERIJ. Nu de stille tijd weer in den vi handel is aangebroken, treft opni het. eigenaardige zoeken der scl naar een goede markt. Terwijl groot aantal der IJmuider trawlers verband met de slechte be drijf suit! sten opleggen, in reparatie zijnol in Engeland ter markt gaan, komen le Duitsche schepen, ook van de NJ zee, hier binnen om te trachten prijzen te maken. - Zaterdag heeft men inderdaaj gezonken stoomtrawler Christine M. 2, op de reeds aangegeven wijze, ven water gebracht. Nadat de pompleidingen waren plaatst en alles verder gereed was maakt, begon men omstreeds hall te pompen. Wel scheen het eerste er slechts zeer weinig veranderde ii positie van het vaartuig, doch I men ongeveer een uur later, voldoe drijfvermogen had verkregen om op het dek staande watermasss overwinnen, was weldra het pleit slecht en lag het schip weer nora op het water. De Duitsche stoomtrawler Else, in het dok lag, moest dit verlaten Maandag weer in het andere dok plaatst te worden en de Christine ff zekerheidshalve op de vrijgem^ plaats geborgen. De firma Smit heeft zeker eer' dit bergingswerk. De uitgaande logger K.W. geraakte gistermiddag toen het sd ter visscherij uitvoer op de hlokl buiten de pier. Door de sleepboot Katwijk werd logger losgesleept en naar binnen i bracht ter nader onderzoek. SCHEEPVAART. IJmuiden. Aangekomen 9 Mei: Ferngarth, st„ Melilla; ijzer6 Hoogovens; 10 Mei: De Hoop, hoi taai-kerkschip, Noordzee; Dirkslij st., Newcastle, steenkolen, Hoogovj 11 Mei: Blankenburg, sleepboot, J terdam; Atlantico, st., Hornillo, V erts, Hoogovens. Vertrokken 6 Mei: Danae, st., Sw sea, ledig; 11 Mei: Blankenburg, boot, Maassluis, met het bergingsj? tuig Buffel op sleeptouw; Dirksk st., Immingham, ledig? Cyclop, boot, Maassluis.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2