ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VEL! Zaterdag 16 Mei 1925 70e Jaargang IJMUIDER COURANT tak pen wachttoren. Oatwouding en bebossching. «rtöJ11 Olijke, nieuwe woorden, die ui meer gebruikt worden, om- llgl J1- --J--r—-T,- - 1SUP - „bezig zijn de aarde kaai te ma- en bet daarom noodzakelijk is, (e bosscben aan te leggen, in de aflevering van bet rijdschrift ib'ed. Heide-Mij. beeft de beer li. jjel een artikel geschreven over de lie waarde van blijvend boscbbezit L, Nederland. Stoffel beeft hier niet ajatuurschoon op bet oog of de dien- die bosscben aan de gezondheid swijzen en de bescherming, die zij jrleenen tegen wind en kou. Hij ziet [gen boom het timmerhout; als oud- jjtbandelaar heeft hij recht van mee- ireken en waarschuwt hij tegen een lolt aan hout, dat niet zal uitblijven, [jen voortgaat met ontwoudiug en \veinig doet aan bebossching. jmeweg bet meeste timmerhout wdt uit bet buitenland aangevoerd, jut als de voorraad daar uitgeput Men denkt dadelijk aan de mole® vele wouden in de tropenwe es, Jlillioenen zware hoornen zijn er Bners in onze koloniën. Maar ieder 1 is geen timmerhout. Stoffel deelt dat bet hout uit de tropen over algemeen te hard is en alleen voor ubelen geschikt. Hij ziet daarom een reldtekort aan hout komen binnen enbaren tijd. In Noord-Europa ver- de bosscben snel, En men doet weinig aan aanplanting en bekom st zich niet om de toekomst. En dat Kt men toch tijdig doen. Want het irt meer dan 'n menschen-leeftijd, ordat een boom volgroeid is. Daarom dt Stoffel aan, om op onze arme tigronden boomen te planten en bij lier geschikt vindt hij de Ameri- lansche Douglas-spar. De blauwe is «ingeschikt voor sierboom in par- j, maar de groene kan ons het noodi- timmerhout geven. Dertig jaar gcle- werd dit hout bier uit Amerika jevoerd, maar de nieuwe wereld thans zelf zooveel bout noodig, er voor export niets overblijft. De im wil bier goed groeien en door hier te planten, voorkomen we ge- aan timmerhout over eenige tien en jaren. It Ned. Heide-Mij., die zooveel nut- enmooi werk doet, beeft een onder- Ik naar den Douglasspar doen in- Uen en zal daarover een rapport uit- Yolgens den heer Stoffel wil de kier op onze schrale zandgron- a goed aarden en geeft hij uitste- end hout. Als wij nu maar zoo ver zijn en zooveel gevoel van ver- (wrdelijkheid hebben, dat wij iten willen in het belang van het lacht, dat komt. I «bare dronkenschap in Amsterdam li jlers geven vaak te denken en te li ludeeren, maar daarbij past groo- icorzichtigbeid. Een beroep op de istiek lijkt onweerlegbaar en toch is «Pen tegenstanders zich voor hun (i jkende meeningen vaak op de zelf- tatistische gegevens, k gevolgtrekkingen uit de cijfers openbare dronkenschap liggen s: tt voor de hand. In 1920 werden g processen verbaal in Amsterdam if laaatt wegens openbare dronken- i laP, in 1924 was dat cijfer 2480. Dat ij "5 mooie vooruitgang, waarbij we f' "Men vergeten, dat de bevolking 'hofflstad in die jaren nog is toege- Ji och. in de oorlogsjaren deed de po- ii 'aak een oogje toe, maar daarna i "rodeoogen weer wijd geopend en ie! ro voortdurend scherper toe op ii 'fedingen. We mogen dus zonder et Wklaxen, dat de openbare dron- "kap in Amsterdam aan het afne- it ik Dl l' grootst aantal „bekeuringen" it ^personen tusschen 40 en 50 jaar. a dit te verklaren? Mogen wij er 'kt een bewijs in zien, dat het ei 8t geslacht minder verslaafd is t ®cti alkohol, dat de drankbestrij- 'ooral bij hen succes heeft en ook i ff' yrije jeugdopvoeding, die zich «tste jaren zoo sterk heeft ont- ie jeiigd moreel omhoog weet 'ag'n? We durven bier niet met dl rbeid lijkt spreken, maar deze verkla- pns toch wel waarschijnlijk Het grootste aantal processen ver- haai werd opgemaakt tegen personen zonder een bepaald beroep. Zekerheid van bestaan en geregelde arbeid zijn ook goede grondslagen voor het zede lijk leven. Ais die ontbreken, is bet ge vaar van verwildering groot. Het aantal geverbaliseerde vrouwen was 5,3 van allen. In ons land wordt gelukkig zelden een dronken vrouw ge zien. l)e vrouw komt niet in den kroeg, de vrouw verschijnt niet dronken op de straat, de politie heeft de arm niet te leggen op de schouders van een vrouw, die voor schandaal over de straat zeilt. Er zijn maar enkele uitzon deringen van diepgezonken en diep te beklagen vróuwen, die als een man zuipen en dronken tieren en twisten. Diep te beklagen zijn vooral de kinde ren. Daarom is het nog erger, dat de vrouw dan de man dronken is. Het ge zin lijdt immers nog meer, als de moe der en niet de vader drinkt. De meeste processen verbaal werden opgemaakt op Zondag, dan volgen de Zaterdag en de Maandag. Er zijn nog altijd mannen, die leven naar bet ge bod: Zes dagen zult gij werken en den zevende den beest uitbangen. Zater dags is het loondag; een deel van bet loon gaat naar den kroeg in plaats van te dienen voor de hoognoodige uitga ven aan kleeren, voedsel enz. van het gezin. En des Maandags is de lust, om te werken gering en gaan sommigen liever nog eens naar den kroeg in plaats van naar bet werk. Zoo betee- kent de drank voor menigeen drie ver loren dagen en armoe en ellende thuis. Een gelukkige dag voor ongelukkige kinderen. In Rotterdam is een comité, dat in den zomer gebrekkige kinderen een dag laat genieten van bloemen en zon neschijn, laat rondtoeren door mooie streken en ze volop tracteert. Eigenaars stellen daarvoor bun auto's beschik baar. Voor deze kinderen is zulk een dag een onvergetelijke heerlijkheid. Vooral van zulke stumpers is de kin derhand zoo makkelijk te vullen, bet kinderoog aan bet schitteren te bren gen en op het gelaat een glimlach van zaligheid te brengen. Verlamde, blinde, mismaakte stakkerdjes hebben zoo de vorige week in een stoet van auto's een tocht gfemaakt naar de velden met bloeiende tulpen en narcissen. Wat kan men vaak door een kleinig heid veel geluk aanbrengen! Jammer, dat er nog ruim honderd kinderen te leurgesteld moesten worden bij gemis aan voldoende auto's. De auto-eige naars hebben wel een hart, maar den ken zich niet in de vreugde in die ze door een kleinigheid aan vele kleinen kunnen bezorgen. Vrachtautodienst in de lacht Kuikens, bloemen, eieren, brieven, lichte pakketten worden door de lucht vervoerd. Ook is al eens een kalfje als passagier in een vliegtuig meegevlo- gen, over het algemeen gebruikt men de luchtvaart niet voor het vervoer van zware vrachten. Wel is een vlieg tuig in staat, een heel vrachtje om hoog te krijgen en te houden, maar de besparing van tijd kan meestal de hoo- ge kosten niet goed maken. Ford is van plan, om voor zijn eigen ondernemingen een vliegenden vracht autodienst te organiseeren. Een paar weken geleden is zijn eer ste vrachtvliegtuig, geheel van metaal vervaardigd, van Detroit, het centrum zijner industrie naar Chicago gevlo gen met een duizend pond vracht, be staande uit onderdeelen van machines, films enz. Dat is het eerste van een heele vloot metalen vliegtuigen, die in dienst gesteld zal worden van de expe ditie der verschillende producten uit de fabrieken van Ford. Hij heeft zijn eigen spoorlijnen, stoomv.lijnen en mo torschepen, thans begint hij met den bouw van een eigen luchtvloot voor vrachtvervoer. Of eigenlijk doet hij het zélf niet. Henry Ford heeft verklaard deze vliegonderneming aan zijn zoon Edsel over te laten, omdat zij meer een werkje is voor een jongen man. Het ontbreekt den ouden heer anders waar lijk nog niet aan jeugdige durf. Hij gaat zich ook toeleggen op het vervaar digen van motoren voor de luchtvaart LUNCHROOM WESTERVELD Driehuis. TUINCONCERT ZONDAG A.S. van 3—6 uur, 8—10.30 uur. In zijn laboratoriums is men druk be zig met allerlei typen proeven te ne men. Er zijn de laatste jaren zoovele nieuwe auto's geleverd, dat de vraag wat verflauwd is. Het aantal concur renten is bovendien heel groot; ook an dere fabrieken bieden goedkoope volks auto's aan. Met verandering van het getij verzet ook Ford zijn bakens. Hij zal zijn fabrieken nooit stop zetten we gens gebrek aan werk. Als een artikel niet meer gaat, dan vindt hij wel een nieuw, waarnaar voldoende vraag zal zijn. Voorloopig heeft hij vracht genoeg voor drie eigen vliegtuigen. Zijn eerste vloog met dertien zware kisten binnen drie uur van Detroit naar Chicago en terug. De trein doet er bijna dertien uur over. Dat is een besparing van ruim tien uur en vooral in de groot industrie is ieder uur schatten waard. Ford zoekt naar het snelste en goed koopste voertuig in de lucht. Een man, voor wien geen moeilijkheden en on mogelijkheden bestaan, zooals hij is, zal zijn doel bereiken ook. In TABAKSPIJPEN ontvingen wij wederom groote sorteering in de meest gevraagde modellen aan. Laagst mogelijke prijzen. Jacq. TELLIER - Kanaalstr. C 61 IJMU1DEN VELSEROORD. Dames Gymnastiekvereen. „Gratia''. Bovengenoemde vereeniging organi seert op Hemelvaartsdag voor de leden en genoodigden een fietstocht naar Bergen. Om 7 uur des morgens verza melen in de Trompstraat voor het café „De Griffioen". Indien mogelijk ieder rijwiel versierd met een vlaggetje in meerdere mate het. geval zal zijn, als de kleuren van de vereeniging, zijnde de bovenbedoelde wet tot stand komt, zwart-rood. waardoor de Zuid-Spaarndammerpol- Aangezien de vereeniging lid is ge- der en de polder Buitenhuizen bij deze worden van de Kennemer Turnkringgemeente zullen worden gevoegd, zal zij op 12 Juli mededoen aan de De stichting van een geheel nieuw Gymnastiekuitvoering van dien kring complex elders is zeer kostbaar en wij te Bloemendaal. De leden worden ver- achten dien maatregel bovendien over- zocht op de oefenings-avonden tot bodig. Immers, het bestaande is voor dien datum, zooveel als 't kan present de zuivere secretarieaangelegenheden te zijn, ten einde te bewerkstelligen dat zeer goed te handhaven, indien slechts de jonge vereeniging een goed figuur voor de raadzaal, voor de overige met maakt. de secretarie in eenig verwijderd ver- band staande diensten en voor de meer representatieve doeleinden ande re localiteiten kunnen worden gevon- B. en W. schrijven aan den raad het i j)e meest voor de hand liggende op- VELSEN. UITBREIDING RAADHUIS. lossing is dan ook o.i., dat het tegen woordige gemeentehuis wordt uitge breid. Deze uitbreiding hebben wij ons al dus gedacht, dat op het terrein, gele gen tusschen de achterzijde van be doeld gebouw en den in het uitbrei- dingsplan nieuw geprojecteerden weg van door het park „Velserbeek", welke de PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN „Olympia". In de gehouden T. C.-vergadering is besloten dat met ingang van 16 Mei a.s. het Zomerseizoen voor de Athl.-afd. geopend zal worden. Voor de dames- afd. zal in overleg met den directeur der Ver. de oefentijd 'vastgesteld wor den. Daar de vereeniging vermoedelijk de beschikking zal krijgen over 2 terrei nen, welke- niet aan elkaar grenzen, zijn de oefentijden van de dames- en heerenafdeelingen niet van elkaar af hankelijk. Er wordt met nadruk op ge wezen, dat alle oefenavonden onder bevoegde leiding staan en onder con trole van den Weled. Zeergel. Heer dr. L. v. Leeuwen. De oefentijden voor de heeren zijn als volgt vastgesteld: Zaterdag 16 Mei van 5 tot 7 uur n.m. Maandag van 6.309 uur n.m. Dinsdag (loopers) van 79 uur n.m. Woensdag van 6.309 uur n.m. Vrijdag van 6.309 uur n.m. Voor zoover niet bekend, wordt me degedeeld dat de Vereeniging voor de heeren-afdeelingen gedurende de zo mermaanden het terrein der V.-Ver. „Stormveld", grenzende aan het V. S. V.-terrein tot haar beschikking heeft. Het terrein voor de dames zal tegelijk met het programma worden bekend gemaakt. Vanaf 7 Mei 1.1. is als werkend lid der Ver toegetreden de heer T. Boot, o.a. kampioen schaatsenrijden van Ne derland. Ook wordt nog medegedeeld dat de heer W. A. Sparreboom in trai ning gaat voor de 100 K.M. afstands- marsch, welke in den nazomer zal worden gehouden. Mochten er meerde re beoefenaren voor dezen tak van sport zijn, dan gelieve men zich tijdig op te geven aan het secretariaat. Verder deelt men ons nog mede, dat op Hemelvaartsdag een fietstocht ge houden zal worden, die met het oog op de gezelligheid niet te ver uitgestrekt zal zijn, opdat na het stallen der fietsen nog een heerlijke wandeling door de natuur gemaakt zal kunnen worden. De animo voor dezen tocht is steeds stijgende, zoodat op een goede deelname gerekend mag worden. De leiding zal berusten bij den heer C. F. Smit, die, zooals bekend, dit wel toe vertrouwd is. Het vertrek is bepaald op-8 uur vanaf de Betonbrug. De staking der mandenmakers is thans formeel geëindigd, nadat reeds een groot deel der arbeiders naar el ders was vertrokken. Deze actie heeft zeer weinig resultaat gehad, voor zoo ver onmiddellijk waarneembaar is. Alleen hebben de patroons te Velser- oord, die voorheen 1 cent minder be taalden, thans hunne loonen gelijk ge maakt aan die te IJmuiden. volgende: „Zooals bekend mag worden veron dersteld, wordt het gemeentehuis voor den zich steeds uitbreidenden admini stratieven dienst te klein en kleven de inrichting van het gebouw, mede als gevolg daarvan, verschillende gebre ken aan. Verder doet de behoefte aan centralisatie van eenige takken gemeentedienst zich in klemmendeverbinding zal vormen tusschen den j mate gevoelen. Nog sedert kort moest, Rijksstraatweg en den Stationsweg, - wegens gebrek aan een daarvoor ge-1 een nieuw gedeelte wordt aangebouwd, schikt lokaal, zoowel in als buiten het Mocht U zich met dit denkbeeld kun- gemeentehuis, een particulier gebouw nen vereenigen, dan stellen wij U worden gehuurd om daarin het kan- voor, een blanco crediet voor het ont- toor van den gemeente-ontvanger te werpen van de' daarvoor noodige plan- kunnen onderbrengen en diende een nen toe te staan. öe^rag voor verbouwing te worden ge- j De commissiën van bijstand in het Vf. e+e* ^hans moet voor de adrnini- beheer der openbare werken en voor stratie der instellingen van maat-de financiën adviseeren in meerder- schappelijk hulpbetoon een kamer ten heid gunstig, gemeentehuize worden ingericht, hoe wel de daarvoor af te stane ruimte zeer moeilijk gemist kan worden en voor het doel nauwelijks geschikt is te achten. Meerdere malen heeft het gemeentebe stuur zich reeds genoodzaakt gezien Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlean en Omstreken. J O I I 11 j tot verandering en vergrooting van! I verschillende localiteiten over te gaan, thans alle telefoonkantoren en stations Telefoonverkeer met Engeland. De Kamer van Koophandel en Fa brieken brengt onder de aandacht, dat ofschoon van te voren vaststond, dat de daardoor verkregen oplossing slechts voor zeer beperkten tijd zou blijken bruikbaar te zijn. De daaraan De Kamer van Koophandel en Fa- bestede gelden moeten dus als uitga-brieken maakt bekend, dat door het ven van middelmatige productiviteit i Centraal Bureau voor de Statistiek we- worden beschouwd. Voor slechts wei nige jaren b.v. moest, wegens uitbrei ding van het aantal raadsleden, tot in Nederland tot het telefoonverkeer met Engeland zijn toegelaten. der een boekje uitgegeven zal worden, getiteld: „Bevolking der gemeenten in vergrooting van de raadzaal worden overgegaan. Deze vergrooting kon noodgedwongen slechts van dien aard zijn, dat op zeer bekrompen wijze in de oogenblikkelijke behoefte werd voorzien. Wordt nu echter het bij j Koninklijke Boodschap van 27 April j.l. ingediendewetsontwerp houdende; „wijziging van de grenzen der gemeen- ten Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Heemstede, alsmede Haarlemmerliede Nederland", kosten 50 cent per stuk. Eventueele bestellingen dienen voor 1 Juni a.s. bij het Centraal Bureau voor de Statistiek in 's-Gravenhage opgegeven te worden. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie! Wil u mij nog een plaats afstaan in en Spaarnwoude en opheffing der ge- uw. vee' gelezen blad? Bij voorbaat meenten Schoten en Spaarndam" tot mijh dank. wet verheven, dan zal, in verband met"og eens Hondenbelasting, artikel 30 van dat ontwerp, de gemeen-Daar ik het stukje las van den heer teraad in 1926 opnieuw met twee leden D- uit Katwijk aan Zee, en daaruit ver worden uitgebreid, aan welke leden de tegenwoordige raadzaal wederom geen plaats kan bieden. Verder is de terzijde van die localiteit gelegen, nam, dat er politie-mannen zijn, die liever een weerbarstig persoon dan een hond oppakken, diene, dat als politie man, zuiver hondenliefhebber is, en de voor de pers en het publiek bestemde j trouw van zoon dier weet, hij tienmaal ruimte te klein en voor het doel ten liever een hond oppakt. Maar daar gaat het niet om. Een radicaal middel om de honden weg te krijgen, bestaat niet, daar de hond, naast het leven van een eenenmale ongeschikt, terwijl tenslotte j de toegang tot de raadzaal voor de i voltrekking van huwelijken zeer ge brekkig is. Het is om al deze redenen, dat wij ons de vraag hebben gesteld, hoe op I de beste en minst kostbare wijze in de behoefte aan meerdere en voor de bo- venvermelde doeleinden meer geschik- te lokalen kan worden voorzien. Verschillende malen is reeds naar mensch een groote plaats inneemt. Waren alle menschen haters van hon den, dan zou zijn wensch vervuld wor den. Maar er kan wat aan gedaan wor den. Naar m. i. moet worden ingegre pen, door boete op te leggen aan die eigenaars van honden, die ze voor waakhond aangeven en ze toch laten voren gebracht, dat, indien het boven-loopen. En als daar precies wordt ach- bedoelde vraagstuk zich te eeniger tijd terna gezeten, net als op de belasting- meer dringend mocht voordoen, de op- plaatjes der rijwielen (dus iederen dag) dan kan het niet anders, als dat er vele honden worden opgeruimd. Zou dat geen stap in de goede rich ting zijn? Maar daar ik zelf geen raads lid ben, hoop ik maar dat onze goede lossing zou zijn te zoeken in den bouw van een nieuw gemeentehuis in wes telijke richting van het bestaande, b.v. bij het station Velsen. Bij nader inzien lijkt ons echter deze oplossing niet de juiste. Het wil ons j bestuurders der gemeente zoo goed wil- n.l. voorkomen, dat de plaats waar hetlen zijn het eens te probeeren, gemeentehuis nu sedert 1642 gevestigd Hoogachtend, is, het meest in het centrum van de] Uw dw. dn., gemeente is gelegen, terwijl dit nog in1 5 - Hondenliefhebber.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1