ijmuider Courant j|trd« ]S Mei 1Q25. 2e blad .gjhikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN ned. hert. kerk #lir Ds. v,n Ooslrom Seede. „I O». Erdman. -tisdkbrk (Koning Wlllomshnls) oUf: Ds. Erdman. .-rdigivond 8 uur: Bidstond. Uiiodagavond 8 uurSchoolvergadering 6eref. kerk. m Ds. Joh. Jansen. Dezelfde. Mpsgez. Com. Aid. Piot Bond. „uur: Ds. Luikinga. cbr- geref. kerk. godsdienstoefening. is\ Hetzelfde. jjVANCrBLISATIE HOOGEBERG ndieniorgen 10 uur: Simenkomst. ^middag 12 uurZondagschool, ïivond 7 uurSamenkomst, leerB. Jenninga. VELSEROORD. ned. herv. kerk uufDs. W. Kroese. geref. kerk. uur; Godsdienstoefening. uut': Hetzelfde. VELSEN ned. herv. kerk ur, Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. geref. kerk. uur: Ds. J. D. Boerkoel. Dezelfde. SANTPOORT ned. herv. kerk prof. Dr. o. a. van den Bergh van Eysinga. lokaal bethel. UUr: Ds. W. A. Wiersinga van Wormer uur: Dezelfde. evangelisatie, uur: Ds. van Paassen, van Haarlem, uur: Bijbelbespreking. BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente. uur: Ds. van Calcar. plaatselijk nieuws. IJMUIDEN [ntsspaarbank depart. IJmuiden. 11 Mei had de inwijding Is van het eigen gehouw der Nuts- irbank aan de Julianakade no. 4. hoon het kantoor reeds 4 Mei in nik was genomen, meenden toch Bestuur en de Raad van Toezicht samenkomst te moeten hebben, deze belangrijke gebeurtenis in de chiedenis van de Nutsspaarbank te te gedenken, tas den Raad van Toezicht, nam Ds. Luikinga het woord. Hij s er op, hoe eindelijk een lang ge sierde wensch van het Bestuur en van Toezicht in vervulling n.l. het bezit van een eigen uw. De spreker brengt in herin- Dg, hoe in den eersten tijd zitting I gehouden in een lokaal, welwil- afgestaan door de IJmuider Sto- Lang heeft de Spaarbank van de «lelijkheid der Directie van de 5 geen gebruik behoeven te ma- Weldra werd het kantoor ver- u 1st naar de Helmstraat "9, naar 't uw behoorendo bij de kerk van de sgezinde Gemeente. Daar heeft de rbank lange jaren van gastvrij- genoten. woud en bescheidenheid, doen in Sfejaren geen kwaad, zegt de Dit hebben we ook aan de paarbank kunnen merken. Daar ïeUsiivoudig gebouwtje is de spaar- :|F> loo sterk geworden, dat ze nu 'i-r woning piet gerustheid aan den 'en weg mag betrekken. De groote Jfeclame in den gevel maakt' het leggers gemakkleijk den weg te oi 'tnikinga besluit met den wensch spreken, dat deze gebeurtenis 1 eenige mijlpaal mag zijn in de 'denis der Nutsspaarbank. We hopen, dat het aantal zittings- j,. 1 weldra kan uitgebreid worden geheele benedenpand uitslui- J gebruik kan worden genomen •wtonriokalen van de Bank en ^utsinstejlingen. sprak de heer Bückmann als POyan het Bestuur. De heer ^ann dankt den Raad van Toe- v°or zijn aanwezigheid en in 't aer zijn voorzitter Ds. Luikinga, goede wenschen. Niet alleen te IJmuiden, zegt de heer B., hebben we in den loop der jaren vasten grond onder de voeten gekre gen, doch ook te Velseroord. Ook daar breidt zich het aantal inleggers steeds uit. Wel is het jamiper, dat we daar nog geen voldoende huisvesting heb ben, maar toch is de tijd niet verre meer of we zullen eenzelfde samen komst, als we nu hier te IJmuiden hebben, ook te Velseroord kunnen hou den. Een woord van dank bracht hij aan den administrateur, den heer Ro- za, voor de keurige inrichting van het zittingslokaal. Na het afdoen van eenige huishou delijke zaken, sloot de heer Bückmann deze gedenkwaardige samenkomst. Damclub D. C. IJ. Dinsdag speelde de heer H. Koelemey, uit Velsen een zeer interessante simul taanpartij in deze club. Door zijn tac tisch spel verdeelde de heer Koelemey de partijen zoo, dat de sterkste spelers verloren. Het einde bracht hem dan ook 10 gewonnen partijen tegen 2 ver loren en 1 remise. De volgende week komt een combina tie uit Velsen tegen D. C. IJ. spelen. Verwacht wordt dat nu alle leden voor het eerst buiten de club hunne kracht zullen toonen. Gevonden voorwerpen en dieren. Een zwart en bruin hondje, een wit te kip, een bril in étui, een bruin kin derschoentje, een gummibal, een ther mometer, een houten schopje, een gou den oorbelletje. Op 5 Juni zal door den Rijkswa terstaat te Haarlem worden aanbesteed het verrichten en onderhouden van verfwerk aan gebouwen en inrichtin gen, behoorende tot de werken van de visschershaven alhier. De raming bedraagt f 4500. Door den eerst aanwezend inge nieur te Haarlem werd Donderdagmor gen in de kazerne aan den Koudenhorn een aanbesteding gehouden. Aanbe steed werden: Bestek 15: Het doen van voorzie ningen aan militaire gebouwen en wer ken van het noordelijk gedeelte van het westelijk front der Stelling van Amsterdam met IJmuiden. Laagste inschrijf ster de firma Cupi do en Dalmeyer, te IJmuiden, voor f 5190. Bestek 91: Het verfwerk aan militai re gebouwen en werken van het noor delijk gedeelte van het westelijk front der Stelling van Amsterdam met IJmuiden. Laagste inschrijver de heer Joh. Wit kamp, te Haarlem, voor f 1895. Dinsdagmorgen 26 dezer zullen in het gebouw der Ambachtsschool te IJmuiden ten overstaan van een nota ris verkocht worden verschillende werkstukken, als deuren, ramen, kozij nen enz., vervaardigd door de leerlin gen van genoemde school. Door de Binnenlandsche Exploi tatie Maatschappij zal een groot ter rein, gelegen' aan den Rijksstraatweg, nabij den Watertoren, in exploitatie worden gebracht. Het terrein zal wor den geëgaliseerd en daarna gedeeltelijk worden bebouwd. Naar wij vernemen zijn reeds eenige perceelen verkocht, zoodat binnenkort wel met de bebou wing een aanvang zal worden geno men. Hl. Dbl. Naar we vernemen is de heer L. P. Wassenaar alhier, benoemd als chef van de afd. Haarlem van de Petroleum Maatschappij „De Automaat", zoodat deze bekende plaatsgenoot de gemeen te gaat verlaten. Turnvereeniging „IJmuiden'. Men schrijft ons: Waar ik de vorige week een en an der vertelde van de pretjes en plannen voor de dames- en heerenleden, wil ik thans onze meisjes en jongens eens la ten hooren wat er voor hen te genieten valt. Allereerst, jongelui, staat er op het program een fietstocht naar Groenen- daal voor onze turnsters en turners bo ven den leeftijd van 12 jaar, en wel zoo gauw mogelijk, dus een der eerst vol gende Zondagen. Ik behoef jullie zeker niet te vertellen hoe gezellig zoo'n tochtje is niet waar? Wie het vorige jaar met ons mee geweest is weet er alles van en diegenen zorgen wel dat ook de anderen met ons mee gaan trap pen. Welke Zondag we gaan en uur en plaats van vertrek enz. hooren jullie volgende week op den oefenavond. Als tweede pretje volgt ons jaar- lijksch. uitstapje, dat ons even als ver leden jaar naar Bergen brengt. Jullie weet, eerst een treinreis je, dan een aardig ritje per tram, daarna een wan delingetje door Bergen en we zijn bij de groote uitspanning. Ik hoop dat ook nu alle meisjes en jongens weer mee gaan. Wat zullen we weer een pret •hebben in die draaimolen, zeg, als dat eene paard maar niet weer op hol gaat slaan zooals toen, weten jullie nog? Wanneer dat Bergensche feest zijn zal? Ik denk in Juni, precies kan ik het nog niet zeggen hoor. En dan staat er nog wat op 't lijstje, maar dat is niet alleen een pretje, daar moet ook ons best bij gedaan worden. En dat is ook alleen voor de meisjes en jongens die elf jaar en ouder zijn? Er is n.l. op 12 Juli een gymnastiek- feest in Bloemendaal. En naar dat feest gaan we niet alleen met alle meisjes, jongens, dames en heeren kij ken, maar mee werken. Over een paar weken beginnen we daar oefeningen voor te leeren. Denk er dus aan dat niemand' een oefen avond weg mag blijven, want we moe ten daar in Bloemendaal goed voor den dag komen, dat wil zeggen, onze oefe ningen moeten keurig en zonder één enkele fout uitgevoerd worden. T. V. IJ. moet trotsch op haar kleine en groote leden kunnen zijn. En daar zullen we voor zorgen, reken maar!! En dan zijn er nog de vaardigheids- proeven in Haarlem, waar we natuur lijk weer aan mee doen, maar daar weet ik op 't oogenblik nog te weinig van, daar vertel ik over een poosje wel iets van. Jullie ziet, we hebben onze jeugdige leden niet vergeten bij het opmaken van een zomer-program. Ik wensch jullie nu al •vast heel veel plezier," jon gelui. Naar aanleiding van onze mede dee- lingen omtrent de wandeltochten, zijn er al verschillende aanvragen geko men om nadere inlichingen. Nog even geduld dames en heeren, de zaak is in voorbereiding, zoo spoedig mogelijk komen de volledig uitgewerk te plannen. Tot slot wensch ik alle deelnemers (sters) aan onze fietstocht a.s. Donder •dag, mooi weer, veel plezier en een voorspoedige reis. Turnia. VELSEROORD. Woensdag vierde het echtpaar B. Heimig aan den Velser duinerbuurtweg onder veel belangstelling zijn gouden huwelijksfeest. Des avonds bracht de Harmonie Kunst na Arbeid een serena de, wat veel menschen op de. been bracht. Nauwelijks is het mooi weer, of het oude euvel doet zich weer gelden: in den straatweg is weer een flinke ga ping, door het uitrukken van een aan tal steenen. Ergerlijk is toch deze bal dadigheid, daar voor fietsers zoo'n kuil des avonds natuurlijk gevaar oplevert. Het ware te wenschen, dat men deze vernielzuchtigen eens kon pakken en dat een flinke straf afschrikwekkend zou werken. De 19-jarige L. v. d. E. was deze week te Velsen op een vrachtauto met melkwagens gesprongen, zonder oor kennis van den chauffeur. Onder de tunnels is hij door het schokken van de auto geslagen en toen met een zijner beenen blijven haken aan een pen aan den buitenkant der auto. Daardoor werd dit been opengescheurd en be kwam v. d. E. een flinke wond. Woensdagavond had op den Zee weg een vechtpartij plaats, waarbij ze kere A. door P. M. K. nogal ernstig mishandeld is geworden. Tegen K. is proces-verbaal opgemaakt. Gevonden voorwerpen. Een kindersprei, een grijze jongens pet, een meterlint. Op Hemelvaartsdag zal vanwege de Geref. Kerken een Evangelisatiedag plaats hebben op Velserduin alhier, welwillend door Jhr. Mr. J. W. G. Bo reel van Hogelanden afgestaan. Als sprekers zullen optreden Ds. J. D. Boerkoel te Velsen, Ds. Joh. Jansen te IJmuiden, Ds. Y. v. d'. Zee te Sloterdijk en de heer N. Baas, straatprediker te Amsterdam. Een muziekcorps zal de samenkomst opluisteren, terwijl deze bij ongunstig weer gehouden wordt in de Geref. kerk te Wijkeroog. VELSEN Door de politie op Wijkeroog werd aangehouden W. E., die gesigna leerd stond in het Alg. Politieblad, daar zij nog iets met de justitie te ver effenen had. De vrouw betaalde de boe te en is toen weer vrijgelaten. Uit het heden verschenen jaar verslag van de Ned. Ver. van Fabrieks arbeiders over de jaren 19231,924 blijkt, naar Hl. Dbl. meldt, dat door de afdeeling Velsen in 1923 is bijgedragen in de werkloozenkas f 2644.60 en te rugontvangen voor uitkeering aan werkloozen f 1681.50 voor 1924 is bijge-; dragen f 2158.80 en terugontvangen f 1747.90. ïn de Corverslaan te Wijkeroog had Dinsdag 'n aanrijding plaats tus- schen een melkwagen, 'n handwagen, beiden bespannen met een hond en een met een paard bespannen wagen met sintels. De melkwagen viel onderstbo ven waardoor een hoeveelheid melk verloren ging, terwijl een jongen, die tusschen de wagens bekneld raakte, zich aan den rug bezeerde. Het ongeval was volgens Kenn., aan eigen onvoorzichtigheid te wijten. Gevonden voorwerpen. POLITIEPOST WIJKEROOG. Drie bretels, een rijwielbelasting- plaatje, een kussen voor duozitting. SANTPOORT Vrijheidsfilm. Voor het eerst, dat de filmvertooning öp het gebied der politiek in deze ge meente gegeven wordt. Het levende beeld op dit terrein zal den kiezers voor oogen gehouden worden. Het belooft een belangwekkende avond te worden. Op 19 dezer wordt de film hier afge draaid en we twijfelen niet of de zaal van den heer M. J. Enzerink zal dien avond geheel bezet zijn, gezien het enorm succes, waarmede deze film al in andere plaatsen van ons land is ver toond geworden. Op den avond van Hemelvaartsdag draait hij te Jan Gijzenvaart in het voormalig hotel „Duinlust". Ook te IJmuiden komt hij op een nog nader te bepalen avond. De Groote Bladen hebben deze film buitengewoon gunstig ontvangen (De Nieuwe Rott. Courant spreekt van een zeer geslaagde film, die groot succes belooft; Het Algemeen Handelsblad zegt: Zij lijkt ons een goed propagan da-materiaal; Het Vaderland en de Nieuwe Courant: Wij hebben eenvou dig verbaasd gestaan over het resul taat van deze eerste propaganda-film) Het is de politie gelukt den dader van den paardendiefstal op te sporen. Het bleek te zijn een ingezetene van Spaarndam. Het paard had hij ver kocht op de Purmererider markt en van het ontvangen geld een tweetal hitten gekocht. Het tweede bedrijf speelt over eenigen tijd in de rechtszaal. Wanneer gij, geachte lezer(es) ons blad in handen krijgt, maakt onze plaatselijke zangvereeniging „Vox Hu mana" zich op om binnen enkele uren feest te gaan vieren. Wat toch is het geval? Den 5den Mei j.l. was het 15 jaar geleden, dat de vereeniging was opgericht. En nu moge het in 't alge meen waar zijn, dat een 15-jarige ver eeniging nog zoo oud niet is, een feit is, dat wij er hier op ons dorp anders over denken. Een vereeniging, welke het tot dien leeftijd heeft gebracht, wordt hier bewonderd. Hoort slechts, wat wij lazen in een beschouwing over „Vox Humana" bij gelegenheid van het 5- jarig bestaan en gij zult alles begrij pen: „Te Santpoort ging eon gerucht een verbazend gerucht. Wat werd er dan gezegd? Ja wat? „Men wil hier een gemengd zangkoor oprichten. Stel je voor! 't Zal wat zijn en 't zal ook wel weer, zooals alles hier, gauw verdwijnen." Snapt ge 't lezer(es)? In onze plaats blijft een vereeniging niet gemakkelijk bestaan. Maar wat velen vereenigin- gen niet is gelukt, gelukte „Vox Hu mana" wel: Zij heeft zich 15 volle jaren staande gehouden. Ons gemengd koor is voortgekomen uit een mannenkoor. Dit koor stond onder leiding van den heer Eisner. Veel animo bestond er echter onder het sterke geslacht niet, zoodat het mannenkoor ten doode was opgeschre ven. Onder leiding van denzelfden di recteur werd toen een gemengd koor opgericht. Het begin was zooals alle begin moeilijk, maar langzamer hand werd de vereeniging grooter en stoutmoediger. De eerste groote ge beurtenis was het geven van een lief dadigheids-concert in de Hervormde Kerk voor de slachtoffers van de ramp te Bruinisse. Een batig saldo van ruim 200 kon worden afgedragen. In den Haag werd aan het eerste concours deelgenomen en met succes. Een zilve ren medaille van de gemeente 'sGra- venhage werd behaald. Later heeft „Vox" eens gezongen voor een „hoog" gezelschap op Duin en Kruidberg voor de leden van de Vredesconferentie. Ook op „Spaarnberg" en het Provinci aal Ziekenhuis deed ""Vox Humana" zich hooren. In 1914 brak voor de vereeniging een moeilijke tijd aan. De mobilisatie riep vele leden van huis, terwijl bovendien de kranige directeur van het koor in Augustus kwam te overlijden. Een en ander scheen de doodsteek voor „Vox Humana" te worden. Na den heer Eis ner trad de heer Berghuis als directeur op, na dezen de heer Zuidweg uit Spaarndam. Even scheen het oude vuur op te laaien, ;maar al spoedig moest de heer Zuidweg het hem liefge- worden op medisch -advies vaarwel zeggen. i. Nu zakte „Vox" al dieper en dieper. Gelukkig gaven niet alle leden den moed op en aan hen is het te danken, dat „Vox Humana" is blijven voortbe staan. Als nieuwe directeur werd aan gezocht de heer Anton Smit en daar na de heer Kwantes. In Mei 1921 werd de heer Nico Hoogerwerf bereid gevon den als directeur op te treden. Ieder, die maar eenigszins in de zangerswe reld thuis is, zal begrijpen, welk een goede keus de vereeniging hiermee ge daan heeft. In combinatie met een nieuw bestuur, waarin do heer A. A. Cornegge het voorzitterschap be kleedt, brengt de heer Hoogerwerf het koor thans met reuzenschreden voor uit. Zooals de zaken er thans dan ook voorstaan, kan „Vox Humana" de toe komst met een gerust hart tegemoet zien. Twee der leden, n.l. de heeren P. Visser en J. de Koning jubileeren he denavond eveneens. Zij herdenken dan hun 15-jarig lidmaatschap. Ons dunkt, dat dat een felicitatie waard is. Rest ons tenslotte nog te vermelden, dat „Vox" voornemens is in Juni naar het concours van „Polyhymnia" te Haarlem te trekken. Wij wenschen'on ze jubilaresse veel succes. Steeds meer en meer blijkt, welk een goede keus het bestuur van „Cae- cilia" indertijd deed, toen het den heer K. H. Kerkhoff aanzocht de door het bedanken van den heer Louis Dela- chaux opengekomen directeursplaats in te nemen. De heer Kerkhoff brengt met zijn groote kunde het orkest op een steeds hooger peil, en dat met groo te voortvarendheid. Wie he't program ma overziet van de composities, welke door „Caecilia" op Dinsdag en Woens dag j.l. in „Zomerlust" weer zijn ten gehoore gebracht, zal niet kunnm he grijpen, dat zulk een orkest nog slechts zoo korten tijd bestaat. Eén nadeel heeft zulk een groote voortvarendheid en wel dit: Het publiek is in diezelfde periode niet in gelijke mate muzikaal ontwikkeld. Was hij de dames- en hee ren executanten reeds een stevig muzi kaal fundament aanwezig, waarop de heeren Pusch, Delachaux en Kerkhoff konden voortbouwen, bij het gros van het publiek was dit niet het geval. Een en ander heeft tot noodzakelijk gevolg, da,t het auditorium meermalen de mu zikale prestaties van het orkest niet begrijpt. En dit is bepaald jammer, én voor het orkest èn voor het publiek. Het komt ons voor, dat „Caecilia" goed zal doen met een en ander rekening te houden. Eén stap in de goede richting heeft men te dien opzichte reeds ge daan. We bedoelen het wederom ten gehoore brengen van een tweetal num mers, die ook op het programma van een voorgaand concert prijkten. Uit het apülaus, dat na de aria uit „Titus" en „Ballet Egyptien" klonk, bleek naar onze meening afdoende, dat het pu bliek die bekende nummers met inge nomenheid begroette, 't Dient gezegd, dat beide nummers keurig werden uit gevoerd. De heer Berendes als solo hoboïst kon ons uitermate bekoren, ter wijl we den heer Hollander als solo klarinettist nog beter vonden dan op het vorige concert. Het orkest gaf blij ken een juiste opvatting van zijn bege leidende taak te hebben. En dan dat „Ballet Egyptien" van A. Luigini! Wat oefent dat telkens weer een eigenaar dige invloed uit en wat luistert men gaarne naar die klankrijke compositie, 't Orkest was in dit slotnummer best op dreef. Slechts even dreigde er ge vaar, maar de vaste hand des heeren Kerkhoff voorkwam erger. Het orkest vertolkte voorts de Zwi- schenakt- en Balletmusik aus „Rose- munde" van Fr. Schubert. Dit werk biedt, vooral voor dilettanten-vereeni- gingen, tal van moeilijkheden. De on verzettelijke wil van den directeur en de ijver der leden hadden ze echter schitterend overwonnen. De uitvoering van dit veeleischende nummer deed ons bemerken, dat we Caecilia" tot de beste dilettanten-vereenigingen mogen gaan rekenen. Van de teere nummers van Grieg, „Hjertesar" (Herzwunden) en „Varen" (Der Frühling) werd vooral het laatste machtig mooi vertolkt. Het orkest genoot dezen avond de medewerking van den heer P. Möhrin- ger uit Haarlem. Deze heer voerde met de heeren Hollander en Komman een trio voor piano, klarinet en violoncel uit. Kwamen in dit trio de groote ca- piciteiten van den heer Hollander tot zijn recht, niet minder was dit het ge val bij den welwillenden medewerker. Hij spreidde een groote vaardigheid ten toon en gaat o.i., jong als hij is, een goede toekomst tegemoet. Voorts bege leidde hij in het 4e Concert in G-dur van Golterman den heer Komman. In dit nummer ontlokte laatstgenoemde mooie muziek aan zijn instrument. Woensdag werd hetzelfde program ma voor de tweede maal uitgevoerd. Evenals Dinsdag was ook toen „Zo merlust" weer goed bezet en had „Cae cilia" veel succes. Het waren mooie avonden.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5