Ontvangen N. v- d. Zwan Wilt ge met Pinksteren en Scheepvaart Dagdienstbode ,n Kruideniersbediende. man. Kantoorbediende net Kosthuis 2 flinke Meisjes Winkelhuis 2 of 3 Kamers een Bovenhuis, WEES SLIM GEBRUIK GLIM een Zaak Dames-rijwiel. Woningruil. Heerenhuis, Mooi Winkelhuis Kinderwagen Burgerwoonhuis Ie koop Ie koop Nieuwe Zoutevisch Nieuwe Maatjesharing Aardbeien enz. Huygensstraat 61. Dames- en Kinderhoeden f. O. SCHAAF - Oranjestraat. „DE HUS" lerfl IJMUIDEN. f.o. 11.01 0.30 1.30 2,12 253 3.20 4.04 water L. water n.m. v.m. n.m. 11.34 6.09 7.06 0.06 7.27 8.14 1.06 8.30 9.09 1.55 9.22 9.55 2.37 10.10 10.36 3.16 10.52 11.13 3.55 11.32 11.48 4.30. 0.08 VIS3CHER1J. ii het eindverslag van de n ripporteurs over bet ont- ,1 tot vaststelling van de be- (lB|jkomslen en uitgaven van VVshavenbedrijf te IJmuiden diwo'iaar 1925 en de regeling yMngen en uitkeeringen aan ten laste van dat bedrijf. j, met zware averij binnen- stoomtrawler Derika XIV, de V. E. M. De trawler is j„i in aanvaring geweest met i. Monte Sarmiento. pmtrawler Meadows IJ.M. 2eeTisscherij Mij. Navis al- )r bemiddeling van den ma rie Schippers te Rotterdam verkocht. wsi3 in 1892 te Middlesbro ,^sdag gehouden algemee- ^ngder N.V. IJmuider Sto- je balans en de wirjst- en ening goedgekeurd. [jjnsboom VII, die de vorige ijiiram van een vrij goede (Island, zal voorloopig dé niel voortzetten, doch is op- (gedekt. geze week is er weer telkens ,jn IJslandsche visch. Her- lagen er Duitsche trawlers vandaar te lossen. Daar- ïr een der gecharterde boo- iiking L.K. 26, die 200 kant- isch en 20 tdn stapelvisch lollandsche trawlers kwam lila IJ.M. 35 binnen met 800 ersche visch en 200 kantjes Dit schip heeft een reis ge- bijna 4 weken. ouwd R. P. JONKER en D. KRAB. Htllo uit Zee In de visschershaven is aangeko men het Noorsche stoomschip Soitind. De Soitind brengt een lading van 850 ton Portugeesch zout uit Setubal naar IJmuiden voor de N.V. IJmuiden Sto res op order. Het is de eerste maal dat een zee schip hier rechtstreeks komt om zout uit het buitenland, voor het bedrijf, te brengen, en als een proefneming te be schouwen. Cargadoor is de firma Hal verhout en Zwart. De motorloggers Agatha Sch. 345, van de reederij C. den Duik Jr., is aan gekocht door den heer Parlevliet uit Katwijk aan Zee. Door de sleepboot Katwijk is het schip naar IJmuiden gesleept, waar het voor de visscherij in gereedheid wordt gebracht. Toen Donderdagmorgen de stoom trawler Shamrock IJ.M. 129, voor het vertrek gereed gemaakt werd, brak plotseling in de machine een excen triekschijf, waarbij een pijp lossloeg. Die pijp vloog met vaart naar boven, de kap van de machinekamer uit en kwam op het dek terecht. Gelukkig werd geen der mannen aan boord getroffen. Na reparatie is het schip in den namiddag vertrokken. Bij het vertrek van de Timor IJ., M. 491 zag men deze week tafereelèn, die in een ordelijk bedrijf toch niet moeten plaatsvinden. Tengevolge van een gegeven ontslag weigerden her haaldelijk andere leden der bemanning mee te gaan. Daarenboven waren eeni- ge matrozen kennelijk beschonken, zoodat een, toen hij aan boord wilde stappen, tusschen kade en schip viel. De paal van de remming verhinderde dat de man te water kwam, doch een aantal omstanders hadden groote moeite om hem weer aan den kant te trekken. Later, toen die mannen van het schip af waren, was men in de om geving aan het vechten geraakt. Van IJsland kwam hier binnen de Bergen IJ.M. 16, nadat men de ver sche visch in Engeland had verkocht. Hier bracht het schip nog aan 260 kantjes zoutevisch. Naar we vernemen had de versche visch f 3100 netto opgebracht, terwijl de zoutevisch voor f 6167 verkocht werd. De reis duurde 5 weken. Donderdag werd in de hal ver kocht de vangst van den Duitschen stoomtrawler Ernst Wittepfenning P. G. 302, bestaande uit niet minder dan 1800 manden IJslandsche versche visch Men was des avonds te voren om 9 uur al begonnen met lossen om deze groote massa tijdig in de markt te heb ben. De besomming was f 5900. De Duitsche stoomtrawler Burge meister Stamman H. C. 5 heeft Donder dagmorgen een als wrakhout ronddrij vende mast opgepikt in de Noordzee en alhier aangebracht. Het Hospitaalkerkschip „De Hoop". De Ned. Vereeniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit hield Woensdag haar jaarlijksohe algemeene vergadering onder leiding van den vice-voorzitter den heer Chr. Beels. La ter werd het presidium overgenomen door mr. G. Vissering. In het verslag over 1924 wordt ge zegd, dat de vereeniging gedurende haar bestaan van 26 jaar het doel heeft bereikt waarvoor zij werd opgericht, t.w. zeelieden, onverschillig van welke nationaliteit of geloofsbelijdenis zoo veel mogelijk godsdienstig en zedelijk te verheffen en in het bijzonder hulp te verleenen aan de visschers op de Noordzee. Ver van hun tehuis komen ongeluk ken en ziekten dikwerf voor, die zon der de tijdige hulp gebracht door „De Hoop", menigmaal noodlottig zouden worden. Aan boord van „De Hoop" zijn, zoo men weet, een geneesheer en een pre dikant. Gedurende den zomer van 1924 deden aan boord van het hospitaal kerkschip dienst ds. H. Stegenga, te Cothen, ds. G. C. Schellenberg de Cocksdorp Texel en ds. Ploos van Am- stel, te Rekken. Het verslag brengt dank aan allen die het werk gesteund hebben, o.a. ook aan de regeering voor haar subsidie. Het is echter een treurige ervaring der vereeniging, dat de vaste bijdragen in het afgeloopen jaar minder waren dan het voorgaande en de reederijen zeer weinig steun gaven. Op 7 Juni 1924 voer „De Hoop" van Amsterdam naar zee. Gedurende den zomer mocht dr. T. van Asperen 211 patiënten behandelen, waaronder enkele ernstige. Sedert het hospitaalkerkschip op de Noordzee verscheen, werden in totaal 4295 gevallen behandeld. Door de godsdienstoefeningen en hun raadgevingen hebben de predikanten in het afgeloopen jaar weder een lei denden invloed uitgeoefend op de le vens van tal van zeelieden. De exploiatierekening sluit met een bedrag van f 29.775; er was een tekort van f 19.469.41. Ds. Stegenga en ds. Wachter en nog een derde predikant zullen dit jaar met „De Hoop" meegaan en dr. T. van As- peren als geneesheer. Ben 8sten Juni zal „De Hoop" dit jaar naar zee gaan. Gedurende de week van 7 t/m. 13 Mei 1925, kwamen alhier de navolgen de vaartuigen binnen: 67 Hollandsche-, 6 Duitsche stoomtrawlers, 2 Holland sche-, 5 Duitsche IJslanders, 2 motor-, 46 zeilloggers, 1 Engelsche haringdrif ter en 72 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 924 totf 3131; Duitsche stoomtrawlers van f 907 tot f 3978; Holl. IJslanders van f 8670 tot f 11600; Duitsche IJsI. van f 1687 tot f 11477; motorloggers 'van f 585 tot f 770; zeilloggers van f 58 tot f 342; Engelsche haringdrifters van f tot f 9076, terwijl de kustvis schers totaal f 3982 besomden. De aanvoer bestond uit 556.900 K.G. trawl visch, 330405 K.G. IJslandsche visch en 1831 kisten makreel. De totaal opbrengst bedroeg f 210.475.80. Uit het Handelsregister. N.V. Reederij Heemstede I; N.V. Ree derij Heemstede III, IJmuiden, Indu striestraat 63, zeevisscherij. Dir. Eige naar .A. de Gruyter, Heemstede comm. P. J. de Gruyter, Stuttgart. Maatschappelijk kapitaal f 10.000 ge heel geplaatst en gestort. N.V. Reederij Heemstede II, IJmui den, Industriestraat 63, zeevisscherij. Dir. Eigenaar A. de Gruyter, Heemste de; comm. P. J. de Gruyter, Stuttgart. Maatschappelijk kapitaal f 8.000 ge heel geplaatst en gestort. N.V. Visscherij Mij. Zaanstroom IX; N. V. Visscherij Mij. Zaanstroom X; N. V. Scheepsexploitatie Mij. Zaan land, IJmuiden, Z.Z. Visschershaven C 41. Uitgetreden comm.: S. G. Kamp huis. N.V. Zeep- en Oliefabrieken, IJmui den, Middenhavenstraat C 54. Be noemd tot dir. A. F. J. Appeldoorn IJmuiden. SCHEEPVAART. In de week van 4 tot 11 Mei 1925 zijn te IJmuiden uit zee binnengeko men 64 stoomschepen en 1 zeilschip en naar zee vertrokken 63 stoomschepen. De vorige week namen we een bericht op, over een boot met nieuwe constructie voor de voortbeweging. Wel was ons ter oore gekomen dat dit schip op den proeftocht defect was ge worden en binnengesleept, doch we waren eenigszins huiverig om over dat schip veel te schrijven, „daar het ons zoo vreemd voorkwam. Donderdag echter ging de boot op nieuw naar zee en kwam, na een tocht van enkele uren weer normaal binnen. Nu we, althans den buitenkant van het vaartuig goed konden opnemen, wil len we onzen lezers niet onthouden, wat we er van weten. Het was een normaal eenigszins breed gebouwd vaartuig, met platte achtersteven, oogenschijnlijk 6 it 800 ton metende. Het schip bezit gewone laadruimen en 2 masten met een vrij hooge, dunne schoorsteen in het mid den. Een oliemotor perst een hoeveelheid aangevoerde lucht samen, die daarop door kleppen onder de waterlijn uit den platten achtersteven gestooten wordt. De weerstand van het water aan die gecompresseerde lucht duwt het schip met een flinke vaart vooruit. Aan de watervlakte waarlangs het gevaren was kon men een geweldige sehuimbaan ontdekken, doch er ont stond geen zware deining als bij een door een schroef voortbewogen vaar tuig. Deze laatste eigenschap zou deze wijze van voortbeweging wellicht tot een ideale voor binnenwateren, met zwakke dijken, kunnen maken. Het schip had de Hollandsche vlag geheschen, doch was niet voorzien van naam en merken. Het is geconstrueerd op de werf Con rad te Haarlem, waarheen het de vori ge week ter herstelling ging en ook thans, na de welgeslaagde proef, weer vertrok. Over de plannen er mede, of de wijze van exploitatie is ons nog niets bekend. Ij mui den. Aangekomen 15 Mei: Soi tind, at., Setubal, zout, visschershaven Danae, St., Caen, ijzererts, Hoogovenbedrijf Patras, at., Porto San Stefano, ijzererts, id. Vertrokken 13 MeiFerngarter, at., Mumbles, ledig; Het stoomschip „Ruurlo" vertrok 13 dezer van Narvik naar hier met een lading ijzererts. Wegens plaatsgebrek moeten eenige stukken tot het volgend nummer wachten. 14 Mei 1925. Itinztgenlng 28 Mei 1925, uur in de Ned. Herv. Kerk. 1925 Eben Haëzer. odtüeere wil en zij leven, onze geliefde Ouders, 8, ZEILMAKER en EILMAKER—BAKKER Uiten Mei e. k. hun If huwelijksfeest te ge il. Dat zij nog vele jaren ml mogen blijven is de tb van hunne dankbare tin. I. Zeilmaker M, Zeilmaker—Wester jic. Zeilmaker A. M. Zeilmaker P. Zeilmaker C. J. Zeilmaker—Dries lm Zeilmaker D. Zeilmaker en Verloofde en kleinkinderen, «tafwd, Mei 1925. hopen Den 28sfen Mei onze geliefde Ouders, JAN DE WOLFF en ANTON1A KOK hun 12'/i-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard voor ons mogen blijven is de wensch van hun ÜpihfihhfinHfa lr?nrt»rf»n Heden overleed plotseling tot I onze diepe droefheid, onze inniggeliefde man, vader, be huwd- en grootvader, de heer Stephanas Tljssen, in den ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam, E. TijssenDekker. IJmuiden, 15 Mei 1925. Wilhel 1 26 Mei a. s. [«liefde Ouders n brandenburo «ANDENBURO-de boer. 1 25-jarige Echtvereeni- hirdenken. I'tdankbare kinderen: |an Lena Jari k «chip „Lastdrager", p "heiland, IJmuiden. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U te berichten het overlijden van onze ge liefde vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder, Mejuffrouw AALTJE BIJL, Echtgenoote van A. v. Riessen, in den ouderdom van 59 jaar. A. van Riessen. H. van der Pijl—van Riessen. D. van der Pijl. B. J. van Riessen—van Riessen. H. van Riessen. Wed. M. Schipperv. Riessen. J. C. van Riessen. Joh. van Riessen—Ranshuizen. j. van Riessen. N. van RiessenWijker. C. van Riessen en Kleinkinderen. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 18 Mei 1925, op de begraaf plaats de Biezen, des namid dags 2 uur, vertrek van het sterfhuis Katverstraat F 115 te 1 uur. Velseroord, 14 Mei 1925. gevraagd. Mevr. Jongstra, mlnakade 75 OEVRAAOD een aankomend Leeftijd niet beneden 16 jaar. Adres: W.v. LEEUWEN, Rijks straatweg O 10, Santpoort. Terstond gevraagd aankomend leeftijd plm. 16 jaar. Machineschrij- ven vereischt. Brieven met opg. ref. onder no. 2515, bur. v. d. blad. OEVRAAOD iiefst met ongemeub. kamer. I Brieven onder No. 2516, bureau van dit blad. Oevraagd met 1 Juni van goede getuigen voorzien. Hotel „Augusta", IJmuidea. met ruime WONINO te huur ge vraagd te Velseroord. Huurprijs f 10—f 12 per week, hetwelk met begin Juli is te aanvaarden. Br. met nadere inlichtingen te zenden aan R. Oiesberts, Hoofdweg, Hillegom Te huur gevraagd voor Juni, Juli en Augustus met vrije KEUKEN. Brieven met prijsopgaaf onder no. 2513, bureau van dit blad. Te huur Kanaalstraat 23, huurprijs f750.- Adresbureau van dit blad. Te koop in Brood, Koek en Banket, in nieuwbebouwde kom in de gem. Velsen. Brieven motto „Bakkerij" agent van dit blad J. O. Hofmann, Stationsweg 39, Velseroord. TE KOOP een zoo goed als nieuw Adres :J. Borst, Oasbedrijf, Velser oord. i Familie, lief huis met tuin bew. te Amersfoort, wenscht ged. Aug. van woning te ruilen met fam. aan of nabij zee wonende. Brieven J. Pruissen, St. Anfridus- straat 8, Amersfoort. TE KOOP een goed onderhouden aan de Kennemerlaan no. 39, be staande uit: kamers en suite,serre, vestibule, gang met kelderkast en closet, uitgebouwde keuken. Boven3 slaapkamers met bad kamer. Direct te aanvaarden. Nadere inlichtingen verstrekken de Make laars Bakker, Dijksen Co. te IJmuiden. met BOVENWONINO, le stand, te koop aangeboden. Br. onder No. 2514, aan het bureau v. d. blad. TE KOOP, zoo goed als nieuw, (Engelsch model). Te bevragen: bureau van dit blad. Te koop wegens vertrek een aardig op netten stand. Komt 1 Juli leeg. Adres Huygensstraat 54. aangeboden zoo goed als nieuw OAZELLE HEERENRIJWIEL voor zeer lagen prijs. Te bevragen Lagerstraat 36 E, Velseroord. een pracht gramophoon op eiken houten platenkast met 40 platen, draait door heete luchtmotor, zeer geschikt voor café of melksalon, behoeft nooit opgewonden te wor den. Jac. van Heemskerkstraat 15. 40 cent per pond. Aanbevelend, Weder ontvangen een prachtige collectie waaronder zeer chique Fraruche modelhoeden tegen billijke prijzen. keurig gekleed gaan, laat dan Uw COSTUUM UITSTOOMEN bij voor f 4.— ontvangt U hat als niaaw terag. WINKELS HAARLEM: KL. HOUTSTRAAT 18 ZIJLSTRAAT 33. Telefoon 12778.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 7