jjmuider Courant r iZaterdag 23 Mei 1925. 2e blad I PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN NED. HERV. KERK liiir i Ds. Erdman. jjndeliiksche icbaalcollecte voor de Kerk. 0Ds. van Oostrom Soede. ujdelijksche schaalcoiiecte voor de Kerk, jjGDKERK (Koning WUlemshnls) uurde Heer Selling. po0psgez. Gem. Aid. Prot Bond. «jO uurDs. v. Wijk, Zaandam. GEREF. KERK. uur: Ds. joh. Jansen. ")ir: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. (UrDs. T. A. Bakker, uur: Dezelfde. jfiNGELISATIE HOOGEBERG. «Iijmorgen 10 uur: Samenkomst. j,gmiddag 12 uur: Zondagschool, dgavond 7.30 uurSamenkomst, htkerB. jenninga. Misdagavond 7.30 uurMeisjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar. idtrdagavond 8 uurBijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. KERK uur: Ds. W. Kroese. GEREF. KERK. Duur: de heer Holtrop, cand. te Joure. jour: Dezelfde. VELSEN NED. HERV. KERK HU! Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. GEREF. KERK. I uur: Ds.- J. D. Boerkoel. uur: Dezelfde. SANTPOORT NED. HERV. KERK uurDs. J. Rooker, Em. pred. van Batavia. LOKAAL BETHEL. uur: de heer O. W. v. Deth. cand. te Brussel, uur: Ds. H. van der Elskamp van Koog-Zaandijk. EVANGELISATIE, «r; Ds. Vunderink te Haarlem. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, lat-.üs. van Calcar. VAN DEN WACHTTOREN. 20 Mei Moedersdag. lit vlieger zal waarschijnlijk niet opgaan, plannel je, om van den 20 Mei een tdersdag te maken, waarop het kina i een bloemenhulde zijn liefde voor tder zal uiten. Het gaat uit van de Kon. 1 Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, liefde voor de bloem speelt zeker in plannetje geen minder groolen rol dan Slide voor de moeder. In een circulaire (tl in hoogdravende woorden deinstel- dezen dag aanbevolen, ind blijve op Moedersdag zonder De dag moet gevierd worden S tora's heerlijke gaven, levende bloe geurig en fleurig, vol zoetheid en Onderwijzers, leiders, voogden moeten ottigilelling voor den Moederdag op it ken en aan de kinderen den weg wijzen, dlbloemen te krijgen zijn voor Moe- I ore menschen zeggen, dat het heele itije alleen bedoeld is als een wegwijzer ti den bloemist, die ook wel eens graag «tra goeden dag heeft. Wij hebben een bijzondere, bloemrijke vereering moeders den 20 Mei niets gemerkt, kwam met kapotte kousen thuis, Piet een nat pak gehaald en Klaas had een door het nieuwe behang geduwd anders dan Bloemen Piel en Klaas maakten zich van het plannetje af door de nuchtere op- dat je dan wel aan de gang kunt - a Het is niet minder dan eerlijk, dat i'itk een Vadersdag instelt De heele h moet een beurt hebben. Opa en J 'in wie je nog eens wat los kunt tn die je nog eens helpen en be- n tegen je vader en moeder. En 'hit en oom, die je te logeeren vragen wie je een potje kunt breken, zonder 'tlijk voor gestraft te worden, ttefjes en nichtjes, die altijd nieuwe I's weten, nieuwe boeken hebben W wat lekkers meenemen. En meester '•pk 'n beurt hebben. Op zijn huldedag 1 ten minste geen kwaad doen, geen ju stik opgeven. En de kippen, die je JJiiche eitjes helpen en de hond en 5'n weet ik wie al niet meer. tPiet en Klaas zullen wel gelijk krijgen, ""en het zoo kwaad niet. Ze toonen hl op ,ntiere datums dan 20 Mei, *tl van moeder houden, ondanks "'hallen, kwaje buien en dolle streken ttiitr geeft meer om die spontane en uitingen van hun hartelijkheid tulk een vaitgestelden liefdedag. 'De groote achnldelscher van Europa. Voor den oorlog was de nieuwe wereld finantieei afhankelijk van de oude. De rol. len zijn omgekeerd. In en na den oorlog zijn vele staten bij den grooten geldschie ter terecht gekomen. Zelfs Nederland, het Rijk en enkele gemeenten hebben in Amerika leeningen geplaatst tegen hooge rente. Uncle Jonathan heeft tijdens den oorlog aan zijn bondgenooten telkens veie millioe- nen voorgeschoten. Geld is in een oorlog even noodig als amunitiezonder geld krijgt mea geen amunitie en de Amerikaan- sche dollar heeft den grooten oorlog ge wonnen. Wel mag men van den almachti- gen dollar spreken I Na den oorlog hebben de bondgenoten geredeneerdWij gaven de levens en Amerika het geld. Wij brengen geen levens in rekening, Amerika zal wel een streep zetten door de schuld. Zij waren verarmd door den oorlog en toch onmachtig, om al die milliarden terug te betalen. Amerika redeneerde zoo gul en mild niet! De hoop van den schuldenaar strookt meestal niet met den eisch van den schuldeischer. Uncle Jonathan wist wel, dat men van een kale kikker geen veeren kan plukken, of juister dat men van een ruiende kip geen eieren kan verwachten. Maar als de ruitijd voorbij is, moeten er liefst vele, dikke eieren gelegd worden. Nu en dan rammelde Amerika met de ketting der vele schulden, waaraan de Europeesche staten gebonden zijn. Een onbehagelijk geluidEngeland gooide het met Amerika op een accoordje en begon al vast met het betalen van rente en met geregelde aflossing. Maar Frankrijk, België, Italië en andere staten zagen er uit ais een kip, die ook haar laatste veertje verloren heeft en daarmee moest men wel geduld doen. Maar de vorige week heeft Amerika nog al duidelijk legen zijn schuldenaars gezegd, dat hij wei eens geld wil zien. De burgers der Ver. Staten moeten ook bijzondere hooge be lastingen betalen en begrijpen drommels goed. dat zij betalen, omdat Europa niet betaalt. Bovendien maakt het in Amerika een slechten indruk, dat de Europeesche staten al maar nieuwe milliarden uitgeven voor oorlogsdoeleinden. Dat bouwt maar oorlogsschepen en breidt de luchtvloot uit van een andermans geld. Als men aan 'n vriend veel geld voor schiet en deze bouwt maar nieuwe pak huizen en koopt maar mooie kleeren en zelf kan men het geld best gebruiken, is men er vertegen om, dan raakt het geduld op, als men ten minste niet van de familie Lamme Ooedzak is, welke familie allang aan het uitsterven is. De naam Goedhart komt nog wel voor, maar de naam Goedzak is maar heel zelden in de bevolkingsregis ters te vinden. Nu zijn er schuldenaars, die omdat zij niet alles kunnen betalen, in het geheel niets afdoen. Zij doen precies, alsof ze heelemaal geen schuld hebben en laten ook het betalen van rente na. Zoo doen sommige Europeesche sla'.en tegenover Amerika. Daarom heeft de regeerjng der Ver. Staten vriendelijk maar beslist gezegd Ik wil wel eens met jullie praten. We zullen wel een internatonaie schuldconfe rentie krijgen. De zaak is ingewikkeld, omdat de schuldenaars van Amerika op hun beurt ook weer de schuldeischers zijn van andere, finantieei meest heel zwakke staten. Maar geld leenen van een ander, een ander helpen, terwijl men zelf aan geld geholpen is en dat met een bewijs van onvermogen zich aan betalen onttrekken is geen houding, die bevredigt. Een inter nationale deurwaarder is er niet en men kan geen staat in gijzeling stellen. Maar Amerika heeft door het verleenen van credieten en ook als afnemer van Europa veel macht over ons werelddeel en daarom zal Europa we! niet langer kunnen doen, alsof het de dringende stem om geld van over den Atl. Oceaan niet meer hoort. Er zal wel een regeling getroffen moeten worden, die tegemoet komt aan het Ame rikaansche recht en de Europeesche armoe. PLAATSELIJK NIEUWS. sh IJMUIDEN Naar men ons mededeelt wordt aanstaande Dinsdag 26 Mei in het Thalia-Theater om gevoerd De Duivelin de Vrouw, drama in 5 bedrijven door Karl Schönherr. Wij laten over het stuk hier eenige pers uittreksels volgen. De Telegraaf. Was de lach, die gisteravond bijna voort durend door de zaal klonk, niet een klin kend compliment voor het levensware spel van Magda Janssens en haar beide partners. De tegenstellingen scheppen den humor en hoe wisselen de stemmingen van een wild-hartstochtelijke vrouw af bij haar aan trekken en afstooten van den man, dien zij begeert? Onmeedoogend ligt haar ziel hier op de operatie-tafel en bij elke nieuwe jaap gnuift een deel van het publiek, dat daardoor bewijst niet veel verstandiger te zijn dan de beide mannen, die deze vrouw in haar woeste passie vernietigt. Voor Magda'Janssens is de triomf sinds de eerste voorstelling niet minder gewor den. Haar spel grijpt zoo aan, dat je eerst op straat tot je positlsven komt en met een diepen zucht de spanning, die als gekomen is, afschudt. De voorstelling is zoo goed als volmaakt. Algemeen Handelsblad. Maar daarentegen was de hoofdrol, die van de vrouw en die is nagenoeg geen oogenbiik van de planken bij Magda Janssens in uitstekende handen. Wat een smeuilg, stoer, lenig wijf heeft zij van deze vrouw gemaakt. Hoe levenswaar, hoe echt en kleurigHoe goed deed ze ons voelen, dat deze vrouw niet slecht van aanleg is (evenmin als de douanier), maar in de zonde wordt gedreven door de laagheid van haar man. Het was een prachtige, sterke, naar alle kanten gul uitgewerkte creatie, zóó sterk, dat de litteratuur-phrases van deze figuur weinig opvallend werden. Arnhemsehe Courant. Het is in ontzaggelijke felle lijnen en in brandende passie-kleuren, dat Kart Schön herr in zijn tooneelspel het duivelsche teekent van deze vrouw. Het is een ontsteken, een smeulen en gloeien van hartstocht, het wordt een branden en vlammen van dierlijke lust, er laait de felle brand van duivelsch-wreede instincten. Het is een realisme van dierlijk leven, van hevige, vernietigende driften, geen kunst, die het slechte in ons oproept, maar die aangrijpend is en als het realisme van Zola en afschuw wekt voor het dierlijke in den mensch. Zie verder advertentie in dit blad. Niet ieders huisvrouw weet, welk een voedzaam en smakelijk gerecht een Dr. Oetker's taart is en welk een heer lijk» voedsel zij daarmede op tafel brengt. De van ouds bekende tulband kan door een reeks voortreffelijke re cepten afgewisseld worden. Van deze recepten brengen wij een serie, zij le veren de huisvrouw het bewijs van de goedkoopte der eigengebakken taarten en zullen ongetwijfeld den lust tot het nemen van proeven op dit gebied bui tengewoon verhoogen. Men knippe de recepten uit en bewa re ze! Men deelt ons mede dat inzake de wijziging van den loodsdienst 10 bin nenloodsen binnen afzionbaren tijd naar Amsterdam zullen worden over geplaatst en vier binnenloodsen te IJmuiden gestationneerd zullen blijven De Hemelvaartsdag heeft aan de verwachtingen, die we hadden van het toenemend verkeer naar onze plaats en ons strand, voldaan. Woensdagmiddag betrok de lucht, en velen met ons, vreesden dat het voor Donderdag ge daan zou zijn met het mooie weer. Doch in den morgen van den feestdag zelve stond de stralende zomerzon al vroeg helder te blakeren aan het firmament en verjoeg de menschen uit de duffe steden en eenzame dorpen, naar buiten waar frissche lucht, leven en vertier is te vinden. Ze zijn geweest in alle geschikte oor den van ons land, ze zijn ook gekomen naar IJmuiden. De treinen en de booten die hier kwamen, waren vol; ze kwa men in luxe auto's of bussen, zelfs in primitieve vrachtauto's, in zeiljachten, of op rijwielen, misschien nog wel an ders. En dat al gaf een levendg aanzien aan de straten, langs den kant en op het strand". Ja, vooral op het strand was het dien middag vol en zag'men honderden ge nieten. Natuurlijk was er ook nu juist gele genheid om op te merken, welke gebre ken er nog aan de exploitatie van ons strand kleven en wat er met eenige goede wil nog te verbeteren is. De weg om er heen,te komen, met fietsen en auto's is smal en vol gevaar lijke bochten, vooral daar waar ook het verkeer met voetgangers druk is. En juist daar, vlak onder de semaphore, is een plaats waar niet alleen bootlieden- huisjes, maar ook wagentjes met eet- en drinkwaren staan. Het passeeren en keeren van auto's is er levensgevaar lijk, tenzij daar ter plaatse het auto verkeer wordt belet. En dit heeft op zijn beurt weer tot voorwaarde, dat eerst de weg naar het strand bij de zuidpier gereed is. Het is dan ook te ho pen dat de autoriteiten, die immers willen medewerken om IJmuiden als badplaats tot ontwikkeling te brengen, dit toonen, door hunne medewerking om dien weg tot stand te brengen. Daardoor zouden wellicht ook gevaar lijke incidenten voorkomen kunnen worden, als Donderdag, met den ex ploitant van een ijswagentje. Deze werd door den eenen politie agent zus, door -den anderen weer zoo geplaatst, tot hij zich tenslotte vreese- lijk opwond en een volksoploop veroor zaakte. Gelukkig werd door het kalme optreden van den agent in dit geval een ernstig onheil voor den man en zijn ge zin voorkomen. Met leedwezen moesten wij constatee- ren dat hetgeen der beide geregelde veerdiensten gelukt is tijdig met hunne uitbreiding-gereed te zijn.. Voor-die van „Jaap" is het Rijk pas zoo ver, dat het steigerhout aanwezig is, en dus nog geen gelegenheid voor het varen van flinke motorbooten. De heer van Oosten, ondernemer van de Roland, verkeert in dat opzicht in gunstiger conditie, doch hij had pech met de aflevering zijner motor door de fabriek en had dus ook slechts enkel materiaal. In zoover was het een geluk -dat een ondernemer, die in exploitatie op de ge wone dagen geen heil ziet, thans ook een deel van het verkeer voor zijn re kening nam. Overigens een zeer onge- wenschte toestand, daar degenen die de slechte kansen trotseeren, toch zeker ook het recht op de goede dagen heb ben. Bovendien wordt door die ongere gelde concurrentie het gevaar voor le vensgevaarlijke toeren buitengewoon groot. Maar ove rhet algemeen konden de diverse strandondernemers, de veerlie den en de leden van „I Jmuiden's Bloei" tevreden zijn met het succes van Don derdag. 'n Fijns dagl Het zevende leerjaar van school D, dat nog niet zoo lang geleden zich heeft kunnen verlustigen in de pracht der Aalsmeersche rozenkassen en een kijk je mocht nemen in de Potplantenvei ling en de nog nieuwe veiling „Bloe menlust'' en zoo een indruk mocht be komen van de beteekenis en den om vang der Snijbloemencultuur c.a., heeft zich Dinsdag j.l. opnieuw kunnen ver meien in liet rijk der Bloemenkoningin, door een bijzonder goed geslaagden fietstocht naar de Internationale Bloe mentcntoonstelling te Heemstede. Wat hebben ze stil genoten van den kleuren rijkdom en vormenpracht van al die binnen- en buitenlan^sche planten, van de kunstvaardigheid der handen, die alles zoo schikten en van de kunstzin nigheid van hen, die alles aanlegden. Zij hebben de bekoring ondergaan van -dat bloemenparadijs en diepe be wondering daalde in die jonge, ontvan kelijke hartjes voor zooveel fijne, teere schoonheid. En zou de invloed van zulke impressies niet merkbaar zijn in een grooteren eerbied voor het na tuurschoon? Ja, het zijn heerlijke uurtjes geweest, waarvan de herinnering hen jaren zal bij blijven. En fijn boften ze! Toen hon derden om 12 uur stonden te wachten voor het hoofdgebouw, hadden zij alles rustig bekeken en na den inwendigen mensch versterkt te hebben peddelden zij lustig in de richting Zandvoort. Na een gezellige spartelpartij in het frissche zeewater brachten hun karre tjes hen langs het harde strand via IJmuiden weer veilig thuis. Honden-Tentoonstelling. Op de te Rotterdam gehouden tentoonstelling, 21 Mei in „de Doelen won „Vesting Eli-ta", Blenheim Spaniel, teef, tste Uitmuntend Openklasse kaart voor de beste teef, benevens 2 speciale prijzen. „Jaap van IJmuiden" in de Jeugd- klasse, 1ste prijs Zeer goed, kaart voor de beste reu, 2 speciale prijzen. Eigenaresse Mevr. Tismeer-de Waard Gevonden voorwerpen en dieren. Een gouden ringetje, een bril in etui, een roodlederen riempje, een zeildoek- sche tasch, een penning, waarin gegra veerd W. O. 21 H. D„ een blauwe post duif, gemerkt 169, 42, 1924, een huis sleutel, een blauwe ceintuur, een kin- derportemonnaie met inhoud, een drinkerskruik, een duif, een huissleu tel, een bruin damestaschje met in houd, een gele handschoen, een man telceintuur, een huissleutel, een bruin- lederen portemonnaie met inhoud. VELSEROORD. Het best. van de afd. Velsen van de Vereeniging „Het Witte Kruis", zal iederen Woensdagmiddag van 2.303 uur, gelegenheid geven aan moeders tot het inwinnen van advies voor de voe ding harer zuigelingen (d.w.z. kinderen tot 1 jaar). Dit zal worden gedaan door Dr. Hanneman van Velsen. Het is de bedoeling, dat het op deze wijze uitgeoefend medisch toezicht zich slechts uitstrekt over de voeding. Op deze wijze hoopt „Het Witte Kruis" de zuigelingensterfte in deze ge meente en het ziek worden van zuige lingen door ondoelmatige voeding, te beperken. Men zie de advertentie in dit blad. De actie voor een Hervormde school. Zooals bekend is, hebben Gedepu teerde Staten onlangs het raadsbesluit van 30 September 1924, waarbij mede werking werd verleend voor de stich ting van een Hervormde school alhier, vernietigd. Op 24 April j.l. werd door de Vereeni ging voor Chr. Volksonderwijs alhier een nieuwe aanvrage ingediend. Deze week is echter door het bestuur dezer Vereeniging een adres aan den raad ge zonden, waarin meegedeeld wordt, dat men, kennis gekregen hebbende van de actie, welke door bestuursleden van de Vereeniging Volksonderwijs en door onderwijzers der scholen H en D tegen de aanvrage is gevoerd en droefheid uitsprekende over de wijze, waarop die actie gevoerd is, welke grootendeels hierin bestond, dat de ouders het schrikbeeld werd voorgehouden, dat zij hoogere belasting zouden moeten beta len en dat de verandering van onder wijs voor hun kinderen verslechtering zou inhouden en betreurende dat door die actie de lijst der kinderen niet het door de wet voorgeschreven aantal zal opleveren, de aanvrage terugneemt. Door D. J. S. werd aangifte gedaan dat zijn 13-jarige zoon mishandeld was door P. K. Tegen K. zal proces-verbaal worden opgemaakt. Donderdagavond is door de politie tegen 7 personen proces-verbaal opge maakt, wegens het maken van buren gerucht. Een van deze personen ver keerde in beschonken toestand en werd in de Willebrordstraat door een autobus aangereden. De politie was er bij en waarschuwde den man nog op zij te gaan, maar hij deed dit zoo lang zaam, dat hij toch nog werd aangere den. De man bekwam kneuzingen aan den enkel en werd door Dr. de Weerdt te Velsen verbonden en daarna naar zijn woning te YVijkeroog vervoerd. Den chauffeur van de autobus treft, geen schuld. VELSEN De polder Velserbroek vierde Dinsdag feest. De heer P. A. Koelemij, herdacht nl. den dag waarop hij vóór 25 jaar werd aangesteld als Heemraad van genoemden polder. Teneinde dit feit feestelijk te herden ken was een feestvergadering belegd in de machinistenloods van den polder, waarvan de Nederlandsche driekleur wapperde. De jubilaris, die woont aan den Drie- huizerkerkweg werd door het dage- lijksch bestuur, Jhr. Mr. E. H. E. Te- ding van Berkhout, voorzitter, den heer Th. J. Wynoldy Daniëls, secr.-penning- meester en den heer Bulkers, Heem raad, per auto met zijn echtgenoote van zijn woning gehaald en binnengeleid in een keurig versierde kamer van de loods. Hier waren de volgende heeren aan wezig: De vroegere Dijkgraaf, VV. Ba ron van Tuyll van- Serooskerken, voor deze gelegenheid speciaal uit Nijkerk overgekomen; het reeds eerder ge noemde dagelijksch bestuur, de hoofd ingelanden de heeren v. Maris, v. Schie van den Frange, de opzichter de heer C. C. C. Schuller en de machinist de heer Willemse. De heer Dijkgraaf Jhr. Mr. E. II. E. Teding van Berkhout nam het woord en zeide, dat de reden der bijeenkomst een bijzondere is, waarom men meende goed te doen, bijeen te komen in eigen gebouw. Het is voor de eerste maal dat de polder een feest herdenkt als dit, waar de heer Koelemij gedurende 25 jaar zijn beste krachten aan den pol der gegeven heeft. Spr. acht 't een voor recht, den jubilaris als Dijkgraaf te mogen feliciteeren en wenscht den pol der Velserbroek tevens geluk met het voorrecht gedurende 25 jaar bestuurd te mogen worden onder het heemraad schap van den heer Koelemij. Gedurende 25 jaar heeft de jubilaris steeds met dezelfde lust en opgewekt heid voor eenzelfde doel gewerkt. Ho pen we dat gij in den nieuwen termijn uw krachten met dezelfde opgewekt heid voor den polder zult blijven geven. Spr. overhandigde den jubilaris daarna een, zilveren sigarenbeker, waarop de volgende woorden in gegra veerd zijn: „Polder de Velserbroek, aan Heemraad P. A. Koelemij. 190019 Mei 1925." De jubilaris nam daarna het woord. Aanvankelijk had hij zich verzet tegen festiviteiten bij dit jubileum, doch moet er tenslotte in berusten dat men hem bij gelegenheid, van zijn 25-jarig heem raadschap huldigde al zeide spr. niets meer te hebben gedaan, dan datgene wat men redelijkerwijze van hem had kunnen verwachten. Hij zegt den dijk graaf dank voor zijn vriendelijke woorden, wijst op de aangename sa menwerking die in het polderbestuur bestaat en dankt allen yoor de hulde betuiging. De fotograaf doet daarna zijn plicht, waarna nog een korte vergadering wordt gehouden, waar enkele huishou delijke zaken worden afgehandeld en besloten werd een vergrooting der foto, den jubilaris aan te bieden, als aanden ken een foto in de bestuurskamer te plaatsen en voorts als souvenir alle be stuurders een exemplaar van de foto te doen toekomen. Per auto werd de jubilaris weer naar zijn woning gebracht, waar het feest verder in huiselijken kring werd ge vierd. N, Hl. CL

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5