Vrouwen en STR00H0EDEN Iijl PLAATSELIJK NIEUWS. Olympisch Comité. Beter laat dan in 't geheel niet. Op initiatief van de voetbalvereniging „Stormvogels" heeft Vrijdagavond in Motel No. Een alhier een vergadering plaats gehad om te komen tot oprichting van een Jlympisch Comité voor de gemeente Velsen. Tot bijwoning waren uitgenoodigd alle sporlvereenigingen en een groot aantal particulieren waarvan men kon verwachten dat zij het houden van de Olympische spelen in ons land gunstig gezind waren. De belangstelling voor deze vergadering had men zich ongetwijfeld grooter gedacht. De voorzitter van „Stormvogels", de heer de Nobel schetste de spontane mede werking van alle zijden in ons land om particulier tot stand re brengen, waarvan de regeering zich op een voor ons volk blameerende wijze had teruggetrokken. In het bijzonder toonde hij aan, hoe de ge meente Velsen in 1928 van groote betee- kenis kan zijn, voor de vestiging en training van de Olympianen en hoe 'n stuk propa ganda in kan zitten hier een comilé te hebben, dat In 1928 geheel voorbereid aan het N.O.C. iets kan aanbieden. Momenteel is financieele hulp natuurlijk een eerste vereischte,, doch terecht werd ingezien, dat er meer te doen valt, dan geld inzamelen, al blijft zulks het eerst en meest noodige. De voorzitter van „Stormvogels" deelde onder applaus mede, dat onze Burgemeester zich op verzoek gaarne bereid verklaard had, eventueel het voorzitterschap van een Velsen's Olympisch Comité te aanvaarden Aangezien vele van de genoodigden bericht van verhindering hadden ingezonden en niet alle vertegenwoordigers van sporl vereenigingen een bindend mandaat hadden, werd besloten Vrijdag 29 Mei opnieuw te vergaderen, om dan te komen tot de op richting van een definitief Comilé. Uit een aantal ingekomen brieven bleek nochtans voldoende, dat de sympathie voor de oprichting van een Olympisch Comité groot genoeg is, om Vrijdag a s. bij een grootere opkomst een actief Comilé te kunnen vormen, dat, afgescheiden van de directe actie, het verkrijgen van fondsen, het oog op de toekomst zal vestigen, omdat met aller medewerking IJmuiden, als voor haven van Amsterdam en Velsen als voor stad van Amsterdam met zijn prachtige terreinen van groote beteekenis kunnen zijn. Bij de discussies bleek, dat ook de vereeniging IJmuiden's Bloei haar aandacht heeft geschonken aan de komende grootsche gebeurtenissen op internationaal sport gebied. Draagt allen uw steentje aan. Spoedige hulp heeft dubbele waarde en komt in groote getale Vrijdag a.s. ter vergadering, die ge met gesloten beurs kunt bezoeken en verlaten. Uw financieele hulp zal langs anderen weg gevraagd worden Vrijdag a.s. wordt uw moreelen steun gevraagd. 25-Jarig jubileum. Naar wij vernemen is de heer J.H. van Dalen, onderwijzer aan school A alhier, 1 Juni a.s. 25 jaar bij het openbaar onder wijs werkzaam. Wij twijfelen er niet aan of dien dag zal voor dezen eminenten onderwijzer niet onopgemerkt voorbij gaan, Gisteravond gaf het kinderkoor, onder- afdeeling van „Looft den Heer", een uit voering in het Oebouw voor Christelijke Belangen te IJmuiden. In aanmerking nemende het aantal van 115 kinderen op dit koor en de reputatie, die de directeur, de heer J. de Nobel reeds jarenlang heelt als leider van kinder zang, verwonderde het ons eenigszins dat deze betrekkelijk kleine zaal, niet tot den nok gevuld was. Men is toch te IJmuiden niet te prozaïsch om onder den invloed Ie komen van de frissche kinderzang Natuur lijk zal de zomersche temperatuur der laatste dagen wel voor een gedeelte de schuld er van zijn. Maar, op de elan, waarmede het koor zong had het bezoek vrijwel geen invloed De heer de Nobel handhaafde hier zijnen ouden roem, dat hij zijne leerlingen weet te dwingen de directie te volgen en het viel ons dan ook op dat juist de dictie in de kleine nummers voor de pauze, uit stekend was. Uit het groote koor heeft de directeur een meisjeskoor uitgelezen, waarvan uiter aard meer verwacht kan worden. Reeds voor eenige weken, op den Lootsavond van het gemengde koor, zong dit koortje eenige nummers. Ook thans bepaalde zich hunne medew. weer uitsluitend tot Loots werken, ten deele dezelfde, enkele anderen, dan dien avond. Na de pauze werd de kindercantate „In den Zomer", woorden van A. L. de Rob, muziek van Richard Hol, gezongen, waarin de eigenschappen der afzonderlijke groepen beter tot hun recht kwamen. We gelooven niet dat velen onbevredigd de zaal verlaten'zullen hebben. Deze direc teur schijnt „the right man on the place' te zijn. Aan het einde sprak hij het publiek toe om er op te wijzen dat hij in dil kinderkoor eerst de hulp der ouders heeft moeten inroepen, om iets te kunnen doen voor de muzikale opvoeding hunner kin deren, doch dat die hulp hem ook zoo voldoende was verleend, dat hij thans een in vele opzichten goede uitvoering heeft kunnen leiden. Hij beval zich nogmaals in de steun van alle ouders aan. Een groot deel van het succes van den avond was ook te wijten aan de muzikale bege leiding van den heer j. W. Ruinen, uit Haarlem. In de haven dreigt opnieuw een arbeidsconflict, waarover reeds weken onderhandelingen loopende zijn. Er zijn weliswaar maar een betrekkelijk klein aanlal arbeiders in betrokken, doch aan de kolen- voorziening der vloot is alles gelegen. De stand der kwestie is deze, dat de schepen, voorzoover niet door middel der knijpers met kolen geladen worden, nog steeds met handkracht de kolen aan boord krijgen. De Vereenigde Steenkolenhandel wil daarin ten deele verandering brengen door de menschen aan de lier te vervangen door motoren, die slechts de bediening van een man noodig hebben. Daarbij gaat het werk vlugger, waarvoor echter weer meer menschen noodig zijn om de manden vol te scheppen. Er was dus een niéuwe arbeids- en loonregeling daarvoor noodig en daarbij liepen natuurlijk de meeningen van de werkgevers en werknemers uileen. Na veel confereeren, enz., deed de directie der V. S. een compromis-voorstel, daarin bestaande, dat het bunkeren zou geschieden door een ploeg van 6 man, inclusief den motordrijver, voor een loon van 54 cent per ton. In een Woensdagavond gehouden ver gadering der arbeidersorganisaties, werd dit voorstel echter met grootst mogelijke meerderheid verworpen en besloten een ploeg van 7 man te vragen, tegen een loon van 56 cent per ton. Den besturen werd opgedragen dit voorstel aart de directie van de V. S. te doen toe komen, met verzoek daarop te antwoorden voor Maandag a.s., daar de arbeiders vanaf Maandag zullen weigeren op de, door de directie ingevoerde regeling, door te werken. Bewaarschool. Naar we vernemen komt op de aanbe veling voor de benoeming van hoofd der te openen gemeentelijke Bewaarschool alhier als no. 1 voor Mtj. B. Vijlbrief, on derwijzeres aan de gemeentelijke Bewaar school te Velseroord. Gouden Huwelijksfeest. Den 2en Juni hoopt het echtpaar Lucas in de Zeestraat alhier hun 50-jarig huwelijks feest te herdenken. Het zal den krassen oudjes dien dag zeker niet aan belangstel ling ontbreken. Lijk opgevischt. Het lijk van den voor eenige weken in de havenmond verdronken stuurman A.v.B. van de logger Kees K W. 105 is door de sleepboot Werkendam hier aangebracht. Dennenaanplant. Docr den Rijkswaterstaatsdienst zijn op de rijksgronden langs het Noordzeekanaal ter plaatse van de afgebroken soldatenba rakken eenige duizenden jonge dennenboo- men geplant, zoodat onze plaats over eenige jaren een dennenbosch rijk zal zijn. Het groote terrein is van te voren geheel om gewerkt en gezuiverd van puin en andere overblijfselen van de barakken. Op Hemelvaartsdag brachten eenige jongens aan het politiebureau drie racefietsen die ze ergens onder Bloemendaal aan den duinkant hadden gevonden. De eigenaars meldden zich spoedig aan. Ze hadden een duinwandeling gemaakt en ht nne rijwielen langs den weg laten liggen. Toen ze uitgewandeld waren en hunne fietsen weer opzochten, kwamen ze lot de minder aangename ontdekking dat deze verdwenen waren. De Bloemendaalsche politie, die inmiddels door de IJmuidensche collega's op de hoogte was gesteld, stelde hen van de zaak op de hoogte. De touristen moeten over de hulpvaardigheid der IJmuidensche jongens, die er „fijn" op naar huis waren gefietst niet erg te spreken zijn geweest. Hl. Dbl. Het comité voor de godsdienstige samenkomsten uil de verschillende kerke raden en de afdeeling der Evangelische Maatschappij hield gisteravond een verga dering, waarin de secr.-penningmeester, de heer O. Voet, het financiëel verslag uitbracht, dat zeer gunstig was. Met dankbaarheid werd geconstateerd, dat de actie van Rome en van De Dageraad een eenheid van gezamenlijk optrekken had teweeggebracht, zooals bijkans niet in ons land voorkomt en dat de samenkomsten uitnemend geslaagd mogen heeten. Het comité gaf voorts de rede van wijlen den heer Ir. W. Polderman in druk uit. Aan den voorzitter, Ds. W. Luikinga, werd dank gebracht voor zijn uitnemende leiding, maar deze bracht den dank over op alle voorgangers, die krachtig hadden medegewerkt. Uit verschillende groepen werd de wensch geuit, dat men zoo noodig ook in den ko menden winter weder tezamen zal optrekken. Gisteren passeerde hier, met bestem ming voor Amsterdam, het Deensche politie- vaartuig Diana. De Diana is belast met het toezicht op de visscherij, ingevolge de Noordzeeconventie. De Harmonie Vereeniging Concordia, directeur de heer S. Vlessing, gaf gister avond haar eerste zomeruitvoering op het plein, in de tent. Er was veel publiek, dat met aandacht luisterde, naar de nieuwe stukken van Concordia. Vooral de potpour- rie 1925, compositie van den heer Vlessing, was zeer mooi, en lof verdiend zeker de solo-pislonist, de heer Tiersen. Het conflict bij de Ver. Steenkolen handel. Hierover lezen wij in de Keun. Editie, waarschijnlijk van patroonszijde, het volgende artikel: Het is in dit blad al meer betoogd. Het visscherijbedrijf is een bijzonder bedrijf, althans in verhouding tot an dere ondernemingen. Waar immers alle fabrikanten reke ning kunnen houden met hunne pro ductiekosten, daar is zulks bij het vis scherijbedrijf absoluut buitengesloten. De visch wordt aangevoerd en moet, bij aankomst -der schepen, worden ver kocht. Het geldt dan eenvoudig de vraag, hoe kom ik er af, zonder dat maar een oogenblik kan of mag worden gevraagd naar een prijs. is er veel vraag en weinig aanvoer, dan kan de visch fabelachtige prijzen opbrengen. I-s er daarentegen veel aam- voer en weinig vraag, dan worden er geweldige verliezen geleden, dikwijls ook -door de vischhandelaren. In deze omstandigheden moeten aanhoudende conflicten- tusschen arbeiders en werk gevers fataal tot den ondergang van het bedrijf leiden. Er is geen bedrijf waar homogeniteit tusschen arbeiders en werkgevers zoo noodzakelijk is, als juist in het versch- visscherijbedrijf. De verliezen bij een conflict in -dit bedrijf, zoowel door arbeiders als door werkgevers geleden, kunnen onmoge lijk worden ingehaald. Daarom moeten, wanneer een conflict is uitgestreden, beide partijen kunnen vergeten en vergeven. Op dit gebied ont breekt er te IJmuiden vooral, heel wat. Bepalen wij ons tot het jongste éonflict in de haven, en beschouwen we -de ge volgen dan stellen we vast dat de werk gevers nu handelen naar de letter en niet naar den- geest van het contract. Wanneer een schip bijv. slechts enke le dagen moet opliggen, wordt het volk ontslagen terwijl wij overtuigd zijn dat, ware een contract tot stand gekomen in volkomen harmonie, zulks niet zou ge schieden. Nog een opvallend verschijnsel: Zoodra de schepen, althans een groot aantal, niet meer rendeerend varen worden zij opgelegd. Dit geschiedt niet zoo spoedig, wanneer de verhouding tusschen werkgevers en werknemers beter is. Thans dreigt weer een conflict in het steenkolenbedrijf. Wanneer het werke lijk tot een conflict komt, dan is de el lende voor IJmuiden niet te overzien. Wat is het geval? Zooals in elk bedrijf, staat de tech niek niet stil en die willen bekampen, is onzinnig. Het mag dan niet aangenaam zijn dat door de techniek arbeiders werkloos worden, maar het geheel e te genwoordige maatschappelijk leven, is er op gebaseerd. Hier echter -doet zich het eigenaardig geval voor dat, met de volle medewer- king van de arbeiders, de resultaten voor hen gunstig kunnen worden, al zien dezen het ook momenteel nog niet in. Sinds eenige jaren heeft men te IJmuiden de z.g.n. kolenknijpers inge voerd, zonder dat de arbeiders zich daartegen in het minst hebben verzet. Het gevolg is geweest, een aantal men schen uit het bedrijf. Niet alle schepen werden echter geladen door die knij pers, zoodat een aantal ploegen bleef bestaan. Kolenwerk is nu eenmaal zwaar werk. Vooral het werk aan de lier is zeer vermoeiend. Een ploeg nu bestaat momenteel uit zeven man (vroeger vijf), zonder tremmer. Wanneer een trem- mer noodig is wordt deze betaald door de betrokken reederij. De ploeg ontvangt met elkaar 70 ets. per ton of 10 ets. per man en per ton. Wanneer thans door een ploeg twaalf ton per uur wordt geladen, moet er al les worden opgezet. De Vereenigde Steenkolenhandel nu heeft een proef genomen met een mo torlier, die de manden kolen uit het schip opdraait. Hierdoor kunnen twee van de drie liermenschen- worden ge mist. Een man is natuurlijk noodig voor de bediening der motor. Met dien motor kan men het echter zeer wel brengen tot een lading van achttien ton per uur. Zoodoende zou el ke arbeider in plaats van f 1.20 per uur het kunnen brengen tot f 1.80 per uur. Wanneer nu de arbeiders wat verder gaan in hunne berekening en de werk gevers zouden ook wat water bij hun wijn willen doen, dan zou de oplossing wel te vinden zijn. De werkgevers zeggen momenteel dit: Door de invoering van een motor kan ik twee man missen. Elke man verdient tien ets. per ton dus 5 maal 10 ct. 50 ets. Heel logisch geredeneerd. De arbei ders echter voelen hiervoor niets. Toch zou er misschien een andere oplossing zijn en wel deze: inplaats van vijf man nemen er zes aan de lading deel. In- plaats van drie man in het ruim gaan er nu vier. Wanneer de lading met drie kan worden opgevoerd tot zeker 18 ton per uur, dan zou zulks met vier man in het ruim zeker opgevoerd kunnen wor den tot 21 22 -ton per uur. De werkgevers evenwel, die er even eens belang bij hebben dat de lading vlug geschiedt, zouden het laadgeld dan -door 6 deelbaar kunnen maken en inplaats van 50 ets. per ton, 54 ets. kun nen geven. Blijft dus één werklooze arbeider over. Het gevolg van een en ander zou echter zeker zijn, dat er met de knijpers zoo goed al-s geen schepen meer zouden worden geladen. De zeven overblijvende mannen uit eiken ploeg zouden samen weer tot. een ploeg kunnen worden geformeerd. Laten partijen -dit eens overwegen en wij zijn overtuigd dat het bedrijf, de werkgevers, de werknemers, en heel IJmuiden er goed bij zullen varen. In alle gevallen beter als wanneer het tot een conflict moet komen. IJMUIDENAAR. Meisjes 1 Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dart Purol. VELSEROORD Door G. Z. werd aangifte gedaan van de vermissing van een onderstel van een wagen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Gevonden voorwerpen. Een lederen portemonnaie, een grijs groen kussentje, een huissleutel. UMUwerr. pL ftyWAALSTBAAT CZ4 Telefoon 171. VELSEN De hoofdelijke oms-Ing. B. en W. stellen voor het vermenig- vuldigingscijfer der plaatselijke in komstenbelasting terug te brengen van 1.8«op 1.6, hetgeen een verlaging van 11 procent beteekent. Donderdag weril door H. F. B. aangifte gedaan, dat bij het afgaan van de pont zijn rijwiel door oen auto werd aangereden, waardoor de flets ernstig beschadigd werd. Kampdag van het Leger des Heils. Begunstigd door schoon zomerweer, hielden de korpsen Haarlem en IJmui den van het Leger des Heils Donderdag een kampdag op het daartoe door den heer Delcourt van Krimpen welwillend beschikbaar gestelde landgoed „Roos- wijk" alhier. Geruimen tijd voor de aankomst van den trein 9 uur 19 min. stonden heil soldaten en belangstellenden voor het station de komst der officieren en muziekkorps op te wachten, ten einde deel te nemen aan den marsch door het dorp naar de kampplaats. De leiding berustte bij den luit.-kolo- nel J. Feenstra, die bijgestaan werd door brigadier en mevrouw Chr. Rö- nitz en de korpsofficieren van Haarlem en IJmuiden. Voorts werden door ons opgemerkt de architect en bouwmeester van het L. d. H. de stafkapitein Bakker en echt- genoóte en de stafkapiteine Peters. Tot -den aanvang -der morgensamen komst werd de tijd gekort door muziek en zang, onderwijl onderhielden zich de kolonel en de brigadiers, -die het on- derscheldingsteeken droegen voor lang- durigen officiersdienst, met vele aan wezigen. Omstreeks 11 uur v.m., 2 en 5 uur nam. vingen de godsdienstige sa menkomsten aan, die elk ongeveer l*/2 uur duurden. Behalve door kolonel Feenstra en de brigadiers Rönitz, werd het woord ge voerd door verschillende andere offi cieren. Zonder onderscheid spoorden alle sprekers en spreeksters den geloovigen aan tot intensiever geestelijk leven, wars van eiken vormendienst, terwijl anderen werden uitgenoodigd de vrede voor eigen hart te zoeken en te vinden, waarvan getuigd werd, dat het een vre de is die alle verstand te boven gaat. Tijdens de pauzen werd den inwendi- gen mensch versterkt, waartoe gele genheid was bij de ververschingstent en maakten velen gebruik om het sehoone landgoed te bezichtv. heer Delcourt van Krimpen too* belangstelling, door zich -tusscW zeer talrijke gasten te bewegen De vele -door de jeugd en zici jeugdig voelende ouderen onder, spelen, vereischten eenmaal het- optreden van de mede aanwezjo.' de Kruis-afdeeling van het L. d i bekomen verwonding was echt» van ernstige aard. Het was voor de ontelbare au gen zonder onderscheid: een eek zellige dag, waarbij naast de dooi stige woorden gemaakte indrm vroolijke opgewekte geest he» die zich dikwerf uitte in juich» zang en blijden lach. Kei», Kiosken op „V el se r bet Binnenkort zullen in het Janneevt en in het Chineesche huisje, verveM chocolade etc., worden ie koon, boden, alles tegen lage prijzen. C zullen vele wandelaars gaarne hiervan maken. Bekroond. Bij de Dinsdag en Woensdag doorn gehouden vakwedstrljdn coöperatieve bakkerijen, ter gelegen! het vijf en twintigjarig bestaan deren „Vooruit" aldaar behaalde de coop De Eendracht te Wijkeroog, in u tarwebrood met meel van de Handt! een derden prijs, zilveren medaille vrijen wedstrijd met wittebrood i» van fabriek „Holland" eveneens eti prijs, zilveren medaille. Hl, Op verzoek van de Bev. Eipu Vereeniging „Frateco" heeft de Dingier welwillend zijn etalage berci gesteld voor een propaganda-tentooi Een fraai transparant, vele leer. boeken trekken de aafidacht, evi verzameling buitenlandsche corresp 't Geheel is de bezichtiging zeer zekt J. R., 20 jaar, geboren It dienstplichtig soldaat le schoolci reg. infanterie, slond voor den ïi le 's-Bosch terecht. Hij had gewtij uniform aan te trekken. De eisch luidde 10 maanden gtn straf, met aftrek van voorarrest, oti den militairen dienst, zonder onliti I de bevoegdheid om bij de gewapeni1 te dienen. Op het Mandoline-contoi Lei-den behaalde -de club Erst- el i dir. G. Stevens te Wijkeroog in afd. dén 2en prijs. Burgerlijke Stand Velsei Oeboorlen: J. Aubroeck-Kn ger, zM. v, d. Brink—Spijker,i: Weers—Schuyt, zH. H. M. Dpi Berenbroek, z.; M. H. Molenaar-r z B. Clots—1 ijms, d. Ondertrouwd: A. Warmt en C. M. Terhors!; T. TiomptrK veld J. v. Zijl en D. BlomH, Jansen en H. j. A. HandgraafA, IS en Q. j. M. Blom; D. v. d. Klot A. v. Buuren H. H. v. Nieuwtnli A. Dekker. Getrouwd: W. de Jong enj mrkers; A. Brandwijk en M. v.d. F. Zijl en T. C. v. DijkP. S. fl Boogaard en W. PannekoekIf en J. C. Hecremans; F. den Ar Je Haan L). Schaap en M. J. Overleden: Cornelis Geij!» chtgenoot van W. v. Plas. Gevonden voorwerpen. POLITIEPOST- WIJKEEOOfp Eén R.K. kerkboekje, ëen veren dameshorloge, een huis ir een looden pijp van vracht» Eversharp-vulpotlood. SANTPOORT Val gaat een mensch lotl aan wennen, al was het maar au g| maal in het jaar klinkende dauwlrr e van het fanfare-korps Wilhelm» die muziek Donderdag j.l. wil li bleef dan gewoonlijk, dacht mi de jaarlijksche muzikale „omi g| ditmaal achterwege bleef. Oplimislt - echter hopen en zeider „Willieli Wilhelmina niet zijn, als ze of I vaartsdag geen muzikale wandil't ten". En ze kregen gelijk, die p Lustig klonken op dezen mooi» 4 vaartsmorgen de marschen. Wilheli j een oude traditie in eere gehoui geruststelling van velen. 1 .'ft Bij een reparatie aan een ri]« j, de heer P. K., toen hij wilde oprj het kamwiel. Dit geraakte ine»' beweging met het gevolg, del Wj toppen van den heer Kr. lusschw' van het kamwiel en de ketting I l( en vrijwel werden afgeknepen. Zooals de aardbeien f in ons dorp en z'n onmiddellijke f voorstaan, belooft het een goedu t jaar te worden. Als nu èn dn nachtvoraten deze verwacblinü11 j niet den todem inslaan. VISSCHERIJ. Ondank ls wereld's le* Toen Donderdag de Duitser" Bertha S. O. 98 van iJsM» kwam, gingen een paar HoIW' boord .vroegen om et®

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6