ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN I JTo. 8» Woensdag 27 Mei 1925 10e Jaargang IJ MUIDER COURANT WATERSTAND IJMUIDEN. 1925 H. water L. water jj T.m. o.m. v.m. n.m. 6.26 6.50 2.01 2.20 7.09 7.39 2.39 3.00 [K. 8 05 8.35 3.22 3.47 9.04 9.39 4.15 4.50 tl! 10.12 10.46 5.21 6.04 11.19 11.50 6.32 7.18 0.21 7.38 8.20 Qtia Zomertijd. plaatselijk nieuws. IJMUIDEN lot hoofd, der op 1 October te ope- H.K. Jongensschool te Schotan is de heer J. Suiker, onderwijzer ,1e R.K. Jongensschool alhier. verkooping van door de ieeriin- der Ambachtsschool vervaardigde jren, kozijnen, ledikanten enz. heeft leren f 1200 opgebracht. „Sero''. Iimgenoemde vereeniging zal 2de een fietstocht houden IK! Bergen en omstreken. Als het srnu maar meewerkt zal hier onge leid weer veel deelname voor zijn. VELSEROORD De beer H. II. Belgraver alhier ril Zaterdag zijn 25-jarige dienst- mlling bij de Ned. Spoorwegen. De ilaris, die eerste commies en onder- ijnschef is aan bet station Velsen, J des smorgens in tegenwoordig- vaa bijkans bet geheele personeel lidigd namens de directie der Ned. inregen door den adj.-inspecteur heer Bouwmeester, die bet gebrui- jke geschenk aanbood. Namens bet «neel sprak daar de stationschef «igeruimen tijd ongesteld is de ft Lindeblad, die namens allen marmeren inktstel en aan Mevr. arer een mooie plant vereerde, lender bewoners van den Stations- de heer W. F. Bijvoet vertolkte de Helens van hoogachting, welke men Iraagt aan den jubilaris, waarna de- hirtelijk dank zegde voor de hem rachte hulde. Verder was het een voor den jubilaris, die thuis gelukwenschen in ontvangst klit nemen. De „St. Fidelis-Harmonie" vertrok dadagmorgen met een tweetal 'snaar Baarn om aldaar aan het concours mede te doen. Even Laren geraakte, naar het v. IJm. meldt, een der auto's de- zoodat de tweede, na eerst zijn lading naar Baarn gebracht te n, terug moest om het „gestran- gedeelte op te balen. Gelukkig kon- allen nog bijtijds present zijn. St. ills nam deel in de derde afdeeling lonie en behaalde hierin den der- Prijs. Een mooi succes en onze feli r Met veel animo is hier ter plaat «n commissie gevormd, die zich stelt begin Juli een breedop- Üte Reclame-tentoonstelling voor nmenschen te organiseeren. 'le tentoonstelling zal gehouden tn in het Concertgebouw van het Willemsbeekweg hoek Zee- je Velseroord. Het complex zalen ruimte voor 600 personen. Een gelegenheid om veel en ge- plaats te bieden voor de stands, tommissie stelt zich voor een teek voor deze tentoonstelling el te stellen, terwijl aan de telling verschillende attrac- lj Uien verbonden zijn. tommissie bestaat uit de heeren: Jhylbergh, voorz., A. de Wit, A. v. Nut, W. A. Sanders, J. R. H. JWnans, R. de Boer. Als secretaris 1 op de heer J. Huisman, Casem- «'raat 55. "thtingen zijn bij bovengenoemde fl te bekomen, r® mocht de commissie verschil- ^lanvragen voor plaatsruimte no- Ant. Rev. Kiesvereeniging al- wiidt heden, Woensdagavond, een vj'ring in de Geref. Kerk, waarin Pr Th. Heukels, lid der Tweede tai spreken over „De komende *5L g Pluist Vereeniging tot bestrijding der T.B.C. „De Lighallen''. Zij komen! De busjes U welbekend, Vragen om gaven, „om een daad", In winkels, in zaken, waar ge wend, Zij vragen Uw duppie, Uw cent. Als ge dus zoo'n busje ziet Vergeet het doel en Uw offer niet, „Voor voeding aan on- en minvermo gend" U is 't toch niet! die Hollandsch aard verloochent? Velseroord, 20 Mei 1925. Prop. Lentefeest Zondag werd op een terrein nabij den Zeeweg te Velseroord, daartoe welwil lend afgestaan door den beer W. van Heyst een groot lentefeest gehouden, georganiseerd door de Centrale kinder- dercommissie van de federatie Amster dam der S. D. A. P. Des morgens ruim 9 uur reeds arriveerden de ruim 800 kinderen per extratrein te Velsen. Vele kinderen droegen de kleurige vlaggen of hadden bloemen in bet haai* gevloch ten, zoodat bet een prachtige stoet was, die met mandolinemuziek voorop, naar bet terrein trok. De leiding van het geheel was in ban den van den beer R. Breur. Na afloop van den maaltijd volgde een heerlijk openluchtspel. .De lentekoningen, op een zegewagen omringd door talrijke elfjes deed haar intocht. Dit prachtige tableau was ontworpen door den tee kenaar Smalhout. De kinderen schaarden zich daarna in een ruimen kring om den zegewagen, waarna een stoet vlinders arriveerde, die voor de lentekoningen dansen uitvoerde, on der leiding van den heer en mevrouw Pront. Begeleid door viool en mandoli nes werd een vlinderdans gedanst zoo mooi dat alle omstandres in verruk king geraakten. Verder werd een algemeene samen komst gehouden om den vijver nabij de spoorbaan, waar kinderverhalen door een leidster werden verteld. Na in afwisseling gezongen, gedanst en gegeten te hebben trokken de kinde ren om 5 uur weer huiswaarts. Het was jammer, dat het weer niet beter was. Vooral de elfjes op den zege wagen hadden in haar lichte kleedij wat meer zon kunnen hebben. Overi gens mogen de heer Breur en de ver dere commissieleden met voldoening op dit welgeslaagde lentefeest terug zien. Er is anders feest gevierd dan men dat dikwijls gewoon is. Minder ge sprongen, doch ongetwijfeld meer ge noten. Hl. Dbl. In de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, had Maandagavond een openbare vergadering plaats, vanwege de Chr. Historische Kiesvereeniging. Als spreker trad op Jhr. Mr. F. L. Rutgers van Rozenburg, lid der Tweede Kamer. Voor een zeer klein gehoor, meest bestaande uit dames, behandel de deze: Ons beginsel, en wat het van ons eischt op 1 Juli. De vergadering werd geleid door den heer J. W. van Oosterom, die met gebed een kort welkomstwoord opende. De spr. begon met er op te wijzen, dat tegen de verkiezingen men als steeds zal trachten te komen tot een andere partijgroepeering dan de thans bestaande, de scheidlijn van de christe lijke partijen tegen de vrijzinnig den kende partijen zal men willen vervan gen door b.v. democratie tegen conser vatisme, of door een nationalistische politiek. Hij geloofd echter niet dat daar veel van zal komen, gezien de ge schiedenis. Reeds 40 jaren duurt nu de coalitie voort. Van vrijzinnige zijde is de dood der eenheid van de rechtsche partijen verkondigd na het totstandko men der 9chool-pacificatie en na elk verschil tusschen de bondgenooten, vooral na de verwerping der vlootwet. Doch telkens bleek na eenige dagen de gestorvene meer levenskracht te bezit ten, dan de levende coalitie ooit gehad heeft en zoo zal het ook nu wel weer gaan. Dat komt omdat de antithese be rust op een diepe waarheid. Bij alle verschil tusschen de partijen der rechterzijde, is er eenheid in het be ginsel om zich te huigen voor den wil Gods en zijn woord. Als voorbeeld daar van leest hij art. 1 van het program van beginselen der C.-H .Unie voor. De vrijzinnige en socialistische par tijen echter buigen voor de mensche- iijke rede, als hoogste wet op het ter rein van het staatsrecht. Voor de libe ralen culmineert dat in een uitspraak van Mr. P. W. A. Cort van der Linden: „in de politiek is de rede alleenheer- schend koningin". Voor de socialisten in het bekende en kortere: „godsdienst is privaatzaak". En nu blijkt in de practische politiek, telkens dat die rede voert tot strijd tegen den godsdienst. Spr. behaldel'd daarop de verschil lende paragrafen uit het verkiezings manifest der C.-H. Unie. In het bijzon der die omtrent het protestants ch- christelijk karakter der regeering en over den Volkenbond. In dit verband bespreekt hij de ontwapeningsleuze, die telkens weer op een ander motief verdedigd wordt, omdat, vorige motie ven onjuist bleken. Aan het einde der vergadering wer den door den heer v. d. Burg, die meer voor den naam en de beginselen der Anti-Revolutionairen gevoelde, eenige vragen gesteld. Door een der andere aanwezigen werd nog de noodzakelijkheid der persoonlij ke getuigenis bepleit, waarna de ver gadering met gebed werd gesloten. De politie heeft den bestuurder S. P. van de autobus der fa. Sch. bekeurd, omdat hij zijn wagen weer overladen had met passagiers. VELSEN Vanwege de Gereformeerde Zondag- schoolvereeniging „De Zaaier" uit Amster dam, in samenwerking met de Gerefor meerde Kerken in de omgeving, was Don derdag op Velserduin een evangelisatie landdag georganiseerd, in aansluiting aan een boottocht uit Amsterdam, onder leiding van den bekenden straatprediker den heer N. Baas. Des morgens omstreeks 11 uur kwam de boot te Velsen aan en schaarden de Amsterdammers zich, om, met hun evange lisatie-muziekkorps aan het hoofd, gezamen lijk naar Velserduin te trekken. Daar aan gekomen voerde de heer 8aas even het woord ter inleiding en werd de stoet ontbonden, zoodat de menschen tot 2 uur in den middag gelegenheid hadden het schoon van het landgoed te bewonderen of wel, ze konden zich verkwikken aan de inmiddels opgeslagen cantine. Tegen 2 uur begon de muziek te spelen, wat voor de menschen het sein tot ver zamelen was. Bij hen schaarden zich velen uit de omgeving, aangelokt door het pro gramma of door de mogelijkheid om te genieten van de ruimte op Velserduin. Daar werd nu eerst het woord gevoerd door den heer Baas over„bezuiniging". Hoewel hij bezuiniging op economisch gebied wellicht noodig achtte, wilde hij waarschuwen tegen een bezuiniging die wel gaarne door velen wordt beoefend, n.l. op godsdienstig terrein. Bezuiniging daarop is onmogelijk, evengoed als volledige afschaffing daarvan. Vervolgens spraken Ds. J. D. Boerkoel uit Velsen, over„Open Ooren" en Ds. Joh. Jansen uit IJmuiden, over: „Kom tot Uw Heiland". De laatste aangekondigde spreker, Ds. IJ. van de Zee uit Amsterdam West, was niet gekomen, zoodat het slotwoord, onverwacht moest worden uitgesproken door den voorzitter der evangelisatie ver eeniging te Velsen, den heer J. E. Nauta. Hij dankte allen die meegewerkt hadden om den dag te doen slagen, in het bijzonder Jhr Boreel van nogelanden, die zoo wel willend dit landgoed beschikbaar stelde. Verder de sprekers, het publiek, de muziek, enzom- daarna er op te wijzen dat toch al die welwillendheid slechts baatte, als men geholpen wordt door den Eenen, waarom hij tenslotte in dankgebed voorging. De samenkomst werd telkens afgewisseld met muziek en zang door allen. Na de sluiting verspreidden de hier wonenden zich, terwijl de Amsterdammers [hunne bezittingen op een wagen laadden en daarna zelve, met muziek aan het hoofd, 'weer vertrokken naar Velsen, en verder per boot naar de hoofdstad. Ouderavond school E. Op 20 Mei werd voor school E een ouderavond gehouden. Hoewel van de ze vergadering niet gezegd kan worden, dat zij slecht bezocht was, stak liet be zoek toch af bij dat op vorige ouder avonden. Voor de wegblijvers, waaron der vele trouwe bezoekers, is dit zeker een groot verzuim, vooral waar op de agenda zulke actueele punten voorkwa men, als verkiezing leden Ouder-Com- missie en vertooning lichtbeelden door afd. Kennemerland v. d. Ver. voor Kin derherstellingsoorden. Na de gebruikelijke voorlezing der notulen van den vorigen ouderavond werd tot verkiezing van leden der Ouder-Commissie overgegaan. Bij eer ste stemming werden herkozen Mevr. Wuys-Dekker en de heeren H. Groene- veld en J. Lindeblad (aftredend) en de heeren Dr. de Weerdt en W. van Heyst. Allen namen hunne benoeming aan. Mevr. Duyckinck Sander, die niet voor een herbenoeming wenschte in aan merking te komen, werd eerst door het hoofd van school E, den heer van Zoest, bedankt voor de aangename wijze van samenwerking. De heer Groeneveïd, voorzitter der afgetreden commissie, sprak daarna een woord van dank na mens die commissie en herinnerde daarbij aan de vele moeilijkheden, die zich in de 4 jaren, dat hij met mevr. D. Sandér in de eerste O. C. had gewerkt, hadden voorgedaan. Gelukkig waren vele dezer moeilijk heden met gunstigen uitslag bestreden en aan het verkrijgen dezer successen had mevr. Sander zeer zeker het hare gedaan. Het speet hem en den overigen leden dan ook zeer, dat mevr. Sander zich niet meer beschikbaar stelde. Hij sprak ten slotte de hoop uit, dat de nieuwe commissie op dezelfde aange name wijze hare taak zou vervullen als de oude. Hierna hield Dr. de Weerdt een inlei ding over het doel der Instelling „Cen traal Genootschap voor Kinderherstel ling- en vacantiekolonies, welke inlei ding werd gevolgd door een rede van den heer Y. Reitsma, secretaris der afd. Kennemerland van dat genootschap. Beide heeren hebben op zeer duidelij ke wijze aangetoond het groote nut en de noodzakelijkheid voor de instand houding daarvan. De cijfers, genoemd door beide heeren, gaven wel duidelijk aan hoe goed het bestaan ook voor deze afdeeling, die gelegen is in een zeer gunstige omgeving, te verdedigen is. Te betreuren was het dan ook dat niet al le ouders waren opgekomen. Vele staan nu nog als vreemden tegenover het ge nootschap en hadden na dezen avond misschien het hunne kunnen bijdragen, hetzij door financieelen steun, of door opdracht hunner kinderen aan het Genootschap, het streven van de afd. Kennemerland te verhoogen. De lichtbeelden gaven -een verduidelijking van het gesprokene. Door den heer v. Zoest werd beiden heeren een woord van dank gebracht voor de gegeven moeite en daarbij de wensch uitgespro ken, dat deze avond voor het genoot schap zeer gunstige resultaten zal op leveren. Ten slotte deelde de heer Groeneveïd mede, dat getracht zou worden, een vereeniging te stichten voor de bewo ners van Velsen, ten doel hebbende het inrichten en instandhouden van een speelterrein voor de jeugd van Velsen, op gelijke wijze <als thans reeds te Wij- keroog bestaat. Wij willen hier gaarne nogmaals wij zen op het .groote nut, dat ouderavon den en ouder-commissies kunnen heb ben, bij voldoende medewerking van ouders en personeel. Een voorbeeld van jonge datum is he.t succes, verkregen door den ge combineerden ouderavond op Velseroord, waardoor voorkomen werd, dat een deel der kinderen van de Velseroondsche scholen naar Velsen zou worden verplaatst. Hoewel dit succes niet in het belang van school E is ge weest, bewijst het to-ch, dat er wel wat bereikt kan worden. Ook voor school E is er nog veel, dat verbetering behoeft. Het is daarom de taak der Ouders het hunne daarvoor te doen. Tot onze erg-ernis zagen we Zon dag weer versclaeiden personen met groote bossen meidoorntakken loopen en wat nog veel erger is met groote bouquetten Salomonszegel, het zusje van bet Lelietje der dalen. Deze planten komen slechts tot een beperkte hoeveelheid ,in de duinen voor en als velen het -voorbeeld van zulke bloemenplukkers volgen, zouden ze wel eens uit onze omgeving kunnen ver dwijnen. a a In TABAKSPIJPEN ontvingen wij wederom groote sorteering In de meest gevraagde modellen aan. Laagst mogelijke prijzen. Jacq. TELLIER - Kanaalstr. C 61 IJMUIDEN Maandag 1 Juni 's middags 2 uur zal een Landdag gehouden worden op het landgoed Rooswijk door het Pro vinciaal Comité voor Noord Holland van den Christel ij k-nationale Werk mansbond. Het Velser Fanfarecorps zal daarbij welwillende medewerking verleenen. Volgens de Staatscourant zal voor het afnemen van de examens vóór de zomervacantie van 1925 alsnog de afdeeling electrotechniek onder meer worden aangevuld door den deskundi ge buiten de Technische Hoogeschool ir. E. J. F. Thierens te Velsen. In Velserbeek is naast de Lindelaan een drinkfontein aangebracht, waar mee een zeer goed werd verricht is. We zagen er Zondag reeds velen een dank baar gebruik van maken, 't Is te wen- sclien, dat het publiek nu maar toont, deze verbetering waard te zijn. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 23 Mei 1925: 1 letterzetter, 2 timmerlieden, 1 ma trassenmaker, 1 electricien, 1 voor- slaander, 1 bankwerker, 1 fitter, 3 sto kers, 1 machinist, 3 bakkers, 2 kantoor bedienden, 35 diversen. De Provinciale propaganda-com- missies van de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alc. Dranken en van den Alg. Ned. Geheel. Onth. Bond orga niseeren op Zondag 12 Juli a.s. de pro vinciale meeting voor geheelonthou ding op Velserbeek alhier. De politie op Wijkeroog heeft F. D. uit Beverwijk bekeurd wegens het stelen van bloemen op het landgoed Rooswijk. In de Rubberfabriek Holland is Zondag ingebroken. Een ruit werd in geslagen en door een haakje van een raam los te maken, zijn de daders toen binnengekomen. Waarschijnlijk heb ben de inbrekers niets van hun gading kunnen vinden, want er wordt niets vermist. De politie vermoedt dat drie jongens van 14 k 15 jaar de daders zijn. Door de politie werd aangehouden de woonwagenbewoners J. B., die ge signaleerd stond in het Alg. Politie blad, daar hij nog iets met de justitie te vereffenen had. De man betaalde de boete en is toen weer vrijgelaten. Donderdagmiddag werd bij de pont zekere B. te IJmuiden, aangere den door een auto van de H. H. te Ber gen. Het rijwiel werd ernstig bescha digd. De politie stelt een onderzoek in aan wien dit ongeval is te wijten. Vrijdag werd Mej. W. wonende te Wijkeroog op den Wij kerstraat weg, door het slippen van haar rijwiel, aan gereden door een met een paard be spannen wagen. Mej. W. raakte onder het paard en bezeerde zich aan handen en knieën, terwijl baar kleeren werden gehavend. Het rijwiel, dat onder den walgen terecht was gekomen is ernstig beschadigd. De voerman van den wa gen heeft aan dit ongeval geen schuld. Wegens overtreding der motor- en rijwielwet is door de politie proces verbaal opgemaakt tegen K. A. L. G., te Wijkeroog. Donderdagmiddag deed D. S. te Velseroord, aangifte dat zijn zesjarig zoontje, met wien hij op bezoek was bij G. aan den Schulpweg, werd vermist. Op verschillende plaatsen werd ge zocht door de ongeruste ouders, buren en politie, tot om 5 uur aan de politie post het bericht kwam dat het verloren schaap boven water was. Zondagmiddag brak op den Stati onsweg, dicht bij de stoompont, de ach teras van een autobus Blauw-Wit. Hoe wel de wagen vol passagiers zat en een tamelijken gang had, liep het zonder ongelukken af.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1