ORGAAN VOOR DE OEM IT®. 60 Zaterdag 30 Mei 1935 Verschijnt Woensdags Zaterdags Lunchroom Westerveld Driehuis. 10e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het bureau en bij de istnten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente Ii/ELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- ,,(1U P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden fOENSDAO tot 0 uur v.tn. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmulden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m.ï regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. In rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van bulten de gemeente Velsen. SffHHER BESTAAT DIT TWEE iapen. eerste blad. OFFICIEEL. Herkeuring voor den dienstplicht. burgemeester van Velsen brengt lennis van belanghebbenden, dat urkeuring van de voor de lichting dezer gemeente ingeschreven per- (1, door of omtrent wie een nieuw onderzoek is aange- ijd, zal plaats hebben op Dinsdag -1925, des vóórmiddags uur, in gebouw „De Nieuwe Doelenstraat 3. '(«bedoelde ingeschrevenen, die iltit wenschen het onderzoek el- ondergaan, kunnen zich daar- schriftelijk wenden tot den Voor- Tan den raad. Het verzoekschrift ongezegeld zijn, doch moet ge teerd verzonden worden, zijn niet verplicht tot het onder van een nieuw onderzoek voor herkeuringsraad te verschijnen, wel zullen zij, zoo zij zich aan dit K onderzoek niet onderwerpen, geschikt worden gehouden, tenzij i een bijzonder geval voordoet, dat lading geeft hen te onderzoeken Ie plaats, waar zij zich bevinden, of litspraak te doen op een overgeleg- jineeskundige verklaring, uitspraken van den herkeurings- worden in het openbaar medege ld. i; 26 Mei 1925. De burgemeester, RIJKENS. HINDERWET. irgemeester en Wethouders der lente Velsen brengen ter openbare i, dat de beslissing op het ver van de Continental Petroleum pany, te Rotterdam, om vergun- tot het oprichten van eene onder- lische benzine-bewaarplaats in- en bovengrondsche aftapinrichting het perceel, kadastraal bekend ate Velsen, afdeeling IJmuiden, lil, No. 2516, plaatselijk bekend ujtstraat, wijk C no. 4, door hen is agd op grond dat het bericht van Hoofdinspecteur van den Arbeid, sld in art. 7 bis, alinea 2, der Hui st, nog niet is ingekomen, ten, den 23 Mei 1925. fgemeester en weth. voornoemd, lecretaris, de burgemeester, BSTELIJK. RIJKENS. HINDERWET. irgemeester en wethouders dor ge ite Velsen, brengen ter openbare lis dat ter Gemeente-secretarie ter ligt een verzoek met bijlagen C. Bruin, te IJmuiden, om ver- tg tot het uitbreiden van zijne 1- en banketbakkerij door het bij lui van een electromotor van l'/z roor het aandrijven van een Machine, op het perceel kada- I ij bekend gemeente Velsen, afd. »len, Sectie I no. 1185, plaatselijk 1 Prins Hendrikstraat, wijk C. lit, voormiddags te elf uren, zal ten ge meentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Velsen, den 28 Mei 1925. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. J. P. Handgraaf, l.b. jgemeester en wethouders der ge- Velsen, brengen ter openbare ^5 dat ter Gemeente-secretarie ter ligt een verzoek met bijlagen Continental Petroleum Compa- Rotterdam, om vergunning tot 'Plichten van 'n ondergrondsche ^bewaarplaats in- en eene bo il Ptdsche aftapinrichting op het *1 kadastraal bekend gemeente "b Sectie H No. 4469, plaatselijk Driehuizerkerkweg, wijk H 'f Donderdag, den 11 Juni 1925, des Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis het volgende raadsbesluit: No. 12. De raad der gemeente Velsen; Gezien een verzoek dd. 30 Maart 1925, van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor la ger- en meer uitgebreid lager-onder- wijs gevestigd te Velsen, om de benoo- digde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzondere lagere school in de omge ving van de 50 nieuw -gebouwde wo ningen der woningbouwvereeniging „Velsen"; Gezien het prae-advies van burge meester en wethouders, gemeenteblad no. 90 van 1925; Overwegende, dat op de ingevolge artikel 73, le lid letter a der Lager On derwijswet 1920, bij het verzoek overge legde verklaring, voorkomen de namen van 88 kinderen; dat volgens Koninklijk besluit van 13 Dec. 1920 no. 37 zooais dat thans luidt, de kinderen om tot een school voor gewoon lager onderwijs te wor den toegelaten bij het begin van het schooljaar of van den schoolcursus den leeftijd moeten hebben bereikt van 6 jaren, verminderd met zooveel tijd als de helft bedraagt van den klasseduur dier school; dat in de te stichten school, de klas seduur 1 jaar zal bedragen, zoodat de kinderen om tot die school te worden toegelaten op den dag der toelating den leeftijd van ö'/s jaar moeten hebben bereikt dat zou kunnen worden aangenomen, dat de kinderen, die de te stichten school zullen bezoeken, op den dag, waarop het verzoek bij den gemeente raad is ingekomen, aan de eischen, ge steld bij bovenaangehaald Koninklijk besluit, moeten voldoen; dat op 30 Maart 1925, datum van in diening van het verzoek, 48 kinderen den leeftijd van 5*l2 jaar nog niet had den bereikt, zoodat hun leeftijd een beletsel is om de te stichten school te bezoeken; dat derhalve van -het aantal van 88 kinderen slechts 40 voor medetelling in aanmerking komen; dat voor een gemeente als Velsen wordt vereischt, dat de te stichten school tenminste door 60 leerlingen zal worden bezocht, zoodat het verzoek reeds uit dien hoofde niet voor inwilli ging vatbaar is overwegende voorts, dat ook het standpunt kan worden ingenomen, dat de kinderen eerst op den dag der ope ning van de school den bij voormeld Koninklijk besluit gestelden leeftijd moeten hebben bereikt; dat het schoolbestuur, blijkens zijn schrijven dd. 23 April 1925, de te stich ten school denkt te openen op 1 April 1926 of 1 Mei 1926; dat op laatstgenoemden datum 65 kinderen den leeftijd van 5'/2 jaar zul len hebben bereikt; dat van dit aantal evenwel 15 sinds 1 April en 3 sinds 1 Mei 1925 een gelijk soortige bijzondere school bezoeken, welke deze school zullen verlaten op den dag dat de te stichten school zal worden geopend, doch voor wie op eerst bedoelde school gelegenheid tot plaatsing in de voor hen bestemde klasse zal blijven bestaan; dat de slotzin van paragraaf 11 van artikel LXFV der wet van 16 Februari TUIN-CONCERT. lste Pinksterdag 's avond 8 uur: het Duitsche Strijkorkest. 2de Pinksterdag 's avonds 8 uur: het Symphonie-Orkest „Euphonie". Beide avonden pracht programma. Tijdens het concert geert verhoogde prijzen. Entree 25 cent. Beide feestdagen 's namiddags van 3—6 uur gezellig strijkje op het terras. Nette bediening. Beleefd aanbevelend, W. H. O T T O. 1923, Staatsblad no. 38 ten deze niet van toepassing is; dat derhalve deze kinderen van bo venvermeld aantal van 65 behooren te worden afgetrokken, waardoor -het aantal medetellende kinderen daalt tot 65 18 47, zoodat het verzoek ook op dezen grond dient te worden afge wezen- overwegende tenslotte, dat van 9 kinderen, behoorende tot de groep, die vóór 1 Mei 1926, (datum van opening der school) den leeftijd van 5*/2 jaar hebben bereikt, de ouders, blijkens een ingesteld onderzoek, hebben verklaard, dat tijdens bet plaatsen van hunne handteekening op de overgelegde ver klaring, niet hun bedoeling was hunne kinderen naar de te stichten school te zenden, zoodat deze 9 kinderen van de 65 leerlingen behooren te worden afge trokken; dat daardoor, ook al wordt aangeno men, dat de sedert de indiening van het verzoek op een gelijksoortige bijzonde re school geplaatste leerlingen, welke deze school bij de opening van de te, stichten school zullen verlaten, doch voor wie op eerstbedoelde school gele genheid tot plaatsing in de voor hen bestemde klasse zal blijven bestaan, niet mogen worden afgetrokken, het aantal voor medetelling in aanmer king komende kinderen, daalt tot 56. zoodat het verzoek ook op dezen grond dient te worden afgewezen; BESLUIT: le. de gevraagde medewerking te weigeren 2e. er aan te herinneren, dat binnen dertig vrije dagen, te rekenen van den dag waarop dit besluit is openbaar ge maakt, ieder ingezetene en het school bestuur daarvan hij Gedeputeerde Sta ten in beroep kan komen. Gedaan ter openbare vergadering van den 26 Mei 1925. Burgemeester en wethouders van Velsen, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk J. P. Handgraaf, l.b. VAN DEN WACHTTOREN. Onze wegen en onze veiligheid. De lezers meenen natuurlijk, dat na dit opschrift een praatje zal volgen over de vele verkeersongelukken, over woest rijden, moordzieke chauffeurs, stomme voetgangers, fietsrijders, die links niet van rechts kunnen onder scheiden, over de verkeersregels, die ge woonlijk verkeerd opgevolgd worden enz. enz. Maar daar is niets nieuws over te schrijven en we hebben juist een ori gineel idee. Weten de lezers wel, dat onze wegen zoo goed zijn, omdat ze zoo slecht zijn, dat onze veiligheid te beter gewaarborgd is, naar mate onze wegen onveiliger zijn? Onze hersenen hebben heusch niet ge leden van de zonnehitte noch zijn we op weg van genezing van een hersen schudding na een fietstochtje of wande ling op den drukken Hemelvaartsdag. Het is koel en kalm in ons hoofd. Onze gedachten marcheeren ordelijk als een gelid afgerichte recruten onder com mando van een kwaden sergeant. Het is juist een buitengewoon goede en heldere gedachte: Onze wegen zijn zoo goed, omdat ze zoo slecht zijn. Wij kunnen goed en bloed niet beter beschermen, dan door voortaan niets meer aan onze wegen te doen, geen kuilen en gaten te herstellen, de wegen niet te verbreeden, geen gevaarlijke bochten weg te nemen Waar we anders brommen en pruttelen over den schandelijken staat onzer we gen, daar zullen we vroolijk en krachtig het „Wien Neerlands bloed" zingen, als we maar goed.doordrongen zijn van de waarheid, dat onze staat staat bij den slechten staat onzer wegen. De straatmakers zijn onze ergste vij anden. Wij willen hen niet uitroeien, zoo moorddadig zijn zo niet. Maar ze moeten verdwijnen. Het beste is, hun een klein wachtgeld en een vrachtauto te geven. Ze zullen dan helpen onze we gen slechter te maken, in plaats van ze te verbeteren. Maar nieuwe denkbeelden worden moeilijk begrepen en licht misverstaan. Daarom zullen we onze lezers eerst dui delijk maken waarom de slechtste we gen de besten zijn. Dat zit zoo! In "De Auto" wordt gewezen op het nationaal gevaar, dat uit een oogpunt van defen sie in slechte wegen gelegen is. Het blad deelt ervaringen mee van een militaire motortocht in het begin van deze maand gehouden. De file auto's kon slechts uiterst langzaam de .versterkte vesting Utrecht verlaten. De smalle keiweg, die zich om de LRrechtsche versterkingen slingert, was direct geheel geblokkeerd door een trein vrachtwagens; alle ver keer stond stil. Hoe zou dat met de zwa re legerwagens gaan? Hoe kunnen ge schut en levensmiddelen snel en zeker verplaatst worden bij zulke toegangs wegen tot de voornaamste steden van ons land? De wegen voldoen in geen en kei opzicht aan redelijke eischen van modern motorisch verkeer. De bewege lijkheid onzer troepen is door den abso luut onvoldoenden toestand onzer we gen niets dan schijn. Alle bestaande ver bindingen van strategisch belang ziin 35 te lang. De breedte der wegen is onvoldoende, de scherpe bochten maken het onmogelijk, dat zware vrachtwa gens elkaar passeeren, de smalle brug gen belemmeren een snel en druk ver keer, de doorgangswegen in de dorpen zijn nauw. „Daarom is de eerste eisch, om het Nederlandsche leger paraat te doen zijn: goede wegen voor alles!" Met deze conclusie zijn we het geheel oneens. Wij zeggen: Slechte wegen voor alles! In de eerste plaats zijn wij gewoon aan slechte wegen en de vij and niet; wij kunnen ons er veel beter op redden, gaan er veel vlugger op voort, verliezen hij eindelooze bochten en krommingen de hoop niet, dat wij toch eindelijk wej aan het doel zullen komen. Dat is al een mooie voorsprong! In tijd van oorlog zullen wij moeten terugtrekken, den vijand niet verslaan maar tegenhouden, wij zullen een deel van ons land prijs geven, ien slotte alle kracht stellen in de verdediging van Amsterdam. Daarbij kan de slechte toestand onzer wegen ons immers on- I schatbare diensten bewijzen. De vijand zal onderweg blijven steken, althans heel langzaam vorderen, terwijl wij op ons gemak ons in de stelling Amster dam terugtrekken en haar ook op ons gemak onneembaar maken. Daarom ligt de veiligheid van ons land en de machteloosheid van eiken vijand in onze slechte wegen. Door iedere kuil kan een as breken, in iedere bocht een tank of kanon vast raken. De kuilen en bochten, ziedaar onze kracht, ons In TABAKSPIJPEN ontvingen wij wederom groote sorteering In de meest gevraagde modellen aan. Laagst mogelijke prijzen. Jacq. TELLIER - Kanaalstr. C 61 IJMUIDEN behoud en onze toekomst! Geen wegencongressen, geen wegbe- lasting, geen wegverbetering, maar al les bij het oude laten. De wegen wor den, zoo mogelijk, nog wel slechter en ons land des te veiliger. Groepsarbeid boven afzonderlijk werk. Prof. Casimir vertelt van een Fransch onderzoek door het laten opnoemen en daarna opscbrijven van waar te nemen dingen, waarbij bleek, dat kinderen gezamenlijk beter werk leveren dan af- zonderling. Dat klopt met de ervaring van Prof. Casimir zelf. Het is hem toch gebleken, dat een schoolleerling verder is dan een kind, dat alleen zijn opleiding geniet van een ervaren on derwijskracht. Dit wordt door Casimir verklaard uit den aard van den mensch als ge meenschapswezen. Eerst in de gemeen schap komt hij tot volle ontwikkeling en in en door haar alleen kan zich een persoonlijkheid vormen. Casimir voegt er deze diepzinnige opmerkingen aan toe: Zonder de gemeenschap zoudt gij eeuwig met uzelf zijn en daardoor nooit tot uzelf komen. Het gemeenschapsle ven ontdekt u aan uzelf en aan ande ren. Het voert u uit de samenleving tot de stilte; het maakt u rijker, omdat het u geeft en waar het van u neemt, geeft het u toch ook weer kracht. Zij, die met kinderen omgaan, kun nen deze waarheid telkens opmerken. De meeste kinderen kunnen niet al leen spelen; ze spelen prettig met hun makkers. Ze spannen zich bij een moeilijk werk het best in, als ze het met anderen moeten doen. De meeste ambitie is er, als de onderwijzer de leerlingen gezamenlijk overhoort of met hen een of andere moeilijkheid be handelt. Men moet dan maar eens let ten op de oogen, de heele houding, waarmee gevraagd wordt, het te mo gen zeggen. Voor karaktervorming is voortdurend omgaan met andere kin deren onmisbaar. Het kind, dat veel alleen is, nooit met andere kinderen omgaat, maar steeds is met ouderen, wordt allicht een vreemd, eenzelvig kind. Vroolijke aard groeit ook alleen in de gemeenschap. Het is zeker niet goed, dat de mensch nooit maar evenmin, dat hij altijd al leen is. En zooals men met elkaar wan delend, het minst van moeheid merkt, met elkaar zingend, over het algemeen ook het best en zuiverst zingt, zoo ko men in het gemeenschapsleven ook de beste krachten en eigenschappen tot de rijkste ontwikkeling. Er zijn uit zonderingen, maar zij verbreken dezen regel niet. WITTE KRUIS Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is_ Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per iaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan 1 recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. j Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. Woltman, Willebrordstr. 64 te Velseroord.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1